Zprávy Radia Praha

Svoboda oznámil kandidaturu ČR do Rady bezpečnosti OSN

Ministr zahraničí Cyril Svoboda v dnešním projevu před Valným shromážděním OSN podpořil návrh americké rezoluce k Iráku a oznámil rozhodnutí ČR ucházet se o místo nestálého člena Rady bezpečnosti pro léta 2008 a 2009. Ministr uvedl, že ČR podporuje reformu OSN včetně rozšíření Rady bezpečnosti o stálé i nestálé členy. Stálými členy by se měly stát v budoucnu také Německo a Japonsko a zástupci Afriky, Asie a Latinské Ameriky, řekl Svoboda s tím, že složení RB OSN je "zastaralé" a nynější stav je "neudržitelný". "Využívám této příležitosti, abych vás informoval o rozhodnutí české vlády předložit kandidaturu na místo nestálého člena Rady bezpečnosti OSN na léta 2008 až 2009," řekl Svoboda. Svoboda v projevu zdůraznil českou podporu americkému návrhu rezoluce vyzývající ke světové pomoci při politické a hospodářské obnově Iráku. "Podporujeme myšlenku schválení nové rezoluce ...," řekl Svoboda. Svoboda dále poznamenal, že ČR má "zájem na rychlém vytvoření stabilní vlády", demokracie, dodržování lidských práv v Iráku, ale dodal, že "to není něco, co lze udělat přes noc ..." O časovém rozvrhu předání svrchovanosti Iráčanům se rozhořel spor mezi Spojenými státy a Francií, která si přeje mnohem rychlejší tempo. Washington zatím konkrétní termín neuvedl a francouzské návrhy označil za nerealistické. V části věnované Blízkému východu Svoboda vybídl obě strany k "maximální zdrženlivosti", Palestince k zastavení sebevražedných bombových útoků a Izraelce k zastavení odvetného mimosoudního zabíjení. Základem řešení izraelsko-palestinského konfliktu je podle ministra mírová "cestovní mapa". "Bez správného naplňování potká cestovní mapu stejný osud jako četné iniciativy, kterých jsme byli svědky v minulosti," řekl Svoboda. Vysvětlil, že nedělitelnou součástí mírového řešení musí být zlepšení ekonomické a humanitární situace na palestinských územích. "ČR je připravena vzít na sebe díl odpovědnosti za zlepšení ekonomické situace ...," řekl Svoboda. Ministr vyjádřil český zájem na odzbrojení a na ověřitelné kontrole dohod o zákazu jaderných, chemických a biologických zbraní a na dodržování lidských práv ve světě.

Krajané: Naše vztahy s ČR se zlepšily teprve v posledních letech

Atmosféra vztahů s představiteli České republiky se podle krajanů výrazně zlepšila teprve během několika posledních let. Mnozí účastníci dnešního slavnostního zahájení Týdne zahraničních Čechů v pražském Karolinu kritizovali především občanské demokraty za nezájem a negativní přístup v době, kdy byli vládní stranou. Krajané proto ocenili, že se dnešní akce zúčastnili i zástupci vlády a Senátu. "Je překvapující, že teprve sociální demokraté projevili o nás konkrétní zájem a navázali s námi dialog," řekl vydavatel krajanských Amerických listů Petr Bísek. Dodal, že stejný názor má většina čtenářů listu. Podobně kriticky zhodnotil přístup bývalé vládní ODS k exulantům také Jan Kvasnička, který žije v Německu. S nelibostí prý proto vyslechl dnešní projev místopředsedy Senátu Mirka Topolánka (ODS). "Jedná se spíše o některé přenesené problémy typu dvojího občanství," reagoval na kritiku místopředseda sněmovního výboru pro evropskou integraci Petr Nečas (ODS). Jiný názor než někteří krajané měli podle něj občanští demokraté také na restituce. Právě připomínka restitucí, které podle některých krajanů stát dostatečně neošetřil, zazněla znovu na dnešním setkání. Zákon, který krajanům umožňuje mít dvojí občanství, vešel v platnost v září 1999. Zástupci českých exulantů považují přijetí tohoto zákona za významnou změnu k lepšímu. "Zůstávám nadále zásadním odpůrcem principu dvojího občanství. Je to něco podobného jako bigamie. Taky můžete mít jenom jednoho manžela nebo jednu manželku. Je to otázka konfliktu dvojích loajalit," řekl Nečas. Někteří krajané dnes uvedli, že je velmi těší zájem ze strany současných představitelů ČR, především senátorů. "Dlouhou dobu tu chyběl dialog," uvedl šéf Senátu Petr Pithart (KDU-ČSL). Je podle něj dobře, že komunikace mezi Čechy doma a v zahraničí začala i přes některé počáteční problémy fungovat. V Karolinu dnes promluvil také rektor Univerzity Karlovy Ivan Wilhelm, místopředseda vlády Petr Mareš (US-DEU) a ministr financí Bohuslav Sobotka (ČSSD). Všichni řečníci zdůraznili význam zkušeností lidí, kteří museli v exilu často překonávat potíže a překážky, a přesto v cizině začali nový úspěšný život. Týden zahraničních Čechů se koná již potřetí. Setkání asi 300 krajanů ze zhruba 35 zemí, jehož součástí je diskuse o problémech exulantů, nejrůznější akce společenské i kulturní, potrvá až do soboty. Akci pořádá Mezinárodní koordinační výbor zahraničních Čechů se stálou senátní komisí pro krajany, ministerstvem zahraničí a UK.

Krajané volají po korespondenčních volbách a krajanském zákonu

Absence korespondenčních voleb a krajanského zákona, ale i obtížné sledování české televize v zahraničí - jsou největší problémy, které trápí krajany žijící v různých zemích po celém světě. Některým také vadí, že se Česká republika stále nevyrovnala s komunistickou minulostí, a část se domnívá, že stát dostatečně neošetřil restituce. Tyto názory padly na shromáždění zahraničních Čechů, které dnes začalo v Praze. Vydavatel krajanských Amerických listů Petr Bísek je zklamán zvolením Pavla Rychetského do čela Ústavního soudu. Právě Rychetský se totiž podle něj v 90. letech zásadně podílel na tvorbě zákonů, které restituce komplikují. "Zákony nebyly kvalitní, nikdo nám nepodal vstřícnou ruku a nevysvětlil, že nejsou dělány tak, aby nás poškodily," řekl. Předseda mezinárodního krajanského výboru Oldřich Černý poukázal na nutnost přijetí krajanského zákona a na zavedení korespondenčního způsobu voleb do českých zákonodárných orgánů. Černý soudí, že krajanům, kteří nemají české občanství, by nový zákon pomohl. Podle něj by jim měl zákon například pomoci snáze získat práci, studovat nebo zjednodušit proceduru při cestování do ČR. Jan Tichý, žijící ve Švýcarsku, k tomu poznamenal, že krajané by si také zasloužili slevy v hotelech: "Nelze na ně pohlížet jen jako na turisty". Tichému také vadí, že ve vzdálených zemích je možné chytit vysílání České televize jen přes satelit a dekodér. "Přísun informací je pro nás velmi důležitý," soudí.

Asanace opět u soudu

Výslechem obžalovaných, kteří popírali svou vinu, začal dnes u Obvodního soudu pro Prahu 6 dlouho očekávaný proces se skupinou vysokých důstojníků komunistické Státní bezpečnosti (StB). Vysocí funkcionáři krajských správ StB jsou obžalováni ze zneužití pravomoci veřejného činitele za to, že se podle státní zástupkyně podíleli na akci Asanace. Jejím cílem bylo podle obžaloby donutit některé signatáře Charty 77, aby požádali o vystěhování do ciziny. Z původně jedenáctičlenné skupiny se dnešního přelíčení zúčastnilo pouze pět důstojníků StB. Soudkyně Kateřina Kohoutková dnes vyloučila k samostatnému procesu obžalovaného devětašedesátiletého Miroslava Marka z Ústí nad Labem, kterému zdravotní stav nedovoluje dojíždět k soudu do Prahy. O případném vyloučení dalšího obžalovaného, Petra Žáka, chce soudkyně rozhodnout v úterý. Žák se k dnešnímu přelíčení nedostavil kvůli psychickým a rodinným problémům a v úterý má soudu sdělit podrobnosti. Zbývající čtyři obžalovaní se z dnešního jednání omluvili s tím, že souhlasí, aby se soud konal bez jejich přítomnosti, pouze za účasti obhájců. Obžalovaní důstojníci StB se dnes snažili přesvědčit soud o tom, že v rámci akce Asanace nebyl nikdo nucen k emigraci násilím. "Nikdy jsem se nesnížil k tomu, abych někoho fyzicky napadl," ujišťoval soud Zdeněk Hanák, který pracoval na krajské správě StB v Ústí nad Labem. Hanákovi klade obžaloba za vinu, že se v rámci akce Asanace zaměřoval na bývalého reformního komunistického politika Ladislava Lise a biskupa Karla Otčenáška. Hanák před soudem připustil, že s oběma byl v kontaktu. Jednal s nimi prý ale vždy slušně, za což mu údajně oba poděkovali. "Pan Lis mi po převratu 1989 vzkázal, že nás nepověsí, protože jsme se k němu vždy chovali slušně a korektně," prohlásil Hanák před soudem. Poté soudkyni ukázal medailonek, který dostal od biskupa Otčenáška za to, že mu povolil návštěvu Vatikánu. Další obžalovaný, Vladimír Krejčík, který řídil StB v Hradci Králové, se zase hájil tvrzením, že neměl jinou možnost než splnit rozkazy tehdejšího ministra vnitra Jaromíra Obziny. Jinak by mu prý hrozilo trestní stíhání pro sabotáž. Všichni obžalovaní muži dnes také tvrdili, že Obzinův příkaz znamenal pouze to, že StB má disidentům, kteří nechtěli nadále žít v Československu, umožnit vystěhování. Podle Jana Puklického z brněnské StB šlo v akci Asanace jen o slučování rodin, které měly v zahraničí své blízké. Argumenty obžalovaných ale odmítla státní zástupkyně Jana Hercegová. Upozornila, že formulace obsažené ve zprávách o činnosti jednotlivých útvarů StB, které obžalovaní schválili a podepsali, jasně svědčí o tom, že na disidenty byl vyvíjen nezákonný nátlak. Podle ní i za totalitního režimu mohli příslušníci policie odmítnout splnit rozkaz, který by byl v rozporu s tehdejšími zákony. Měli také možnost rezignovat na svoji funkci nebo odejít ze služebního poměru od policie, konstatovala státní zástupkyně.

V Temelíně začali experti MAAE prověřovat bezpečnostní modely

Skupina expertů Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) zahájila dnes v Jaderné elektrárně Temelín 21. kontrolní misi, zaměřenou na posouzení modelů hodnocení bezpečnosti elektrárny. Práce sedmi odborníků z USA, Španělska, Ruska, Francie a Anglie naváže na dvě prověrky, které se touto problematikou zabývaly v letech 1995 a 1996. Tiskový mluvčí elektrárny Milan Nebesář řekl, že bezpečnostní modely byly zpracovány v letech 1993 až 1996, ale v letech 2001 až 2003 byly aktualizovány pro současný projektový stav bloku. Mise posoudí jejich aktualizaci a prověří, jak a.s. ČEZ naložila s doporučeními předchozích prověrek. "Odborníci dnes absolvovali vstupní mítink s pracovníky ČEZ a vyřídili si všechny administrativní záležitosti," uvedl Nebesář. MAAE je odbornou organizací OSN, jejímž cílem je podpora koordinace technického rozvoje jaderné energetiky a zajištění bezpečnosti při využívání jaderné energie. Agentura mimo jiné kontroluje bezpečnostní normy při výstavbě a uvádění do provozu všech nových jaderných zařízení a kontrolu provádí i během jejich provozu. První temelínský blok pracuje na plný výkon. Druhý blok je od soboty odstaven kvůli údržbě, ale v úterý operátoři jeho reaktor znovu nastartují. Od začátku letošního roku elektrárna vyrobila přes 8,2 milionu megawatthodin elektřiny.

Belgie nabídne české armádě 14 letounů

Belgie nabídne české armádě 14 víceúčelových nadzvukových vojenských letounů F-16, které byly modernizovány v rámci programu MLU (mid-life update) v polovině své předpokládané životnosti. Potvrdil to mluvčí belgického ministerstva obrany Nick Van Haver. Češi ale zatím od Belgie nedostali obsáhlý materiál s detaily nabídky. Ten musí být odevzdán do konce října. "Belgická vláda souhlasila s tím, aby ministerstvo obrany nabídlo České republice 14 stíhaček F-16, modernizovaných v rámci MLU. Tato nabídka se nyní připravuje," řekl mluvčí. "Podobná ujištění máme od všech osmi zemí, které se po odstoupení Velké Británie rozhodly o dodávku ucházet," řekl náměstek ministra obrany Jan Váňa. Podle něj je velký rozdíl mezi tím, že jeden ministr napíše druhému několik řádek o záměru své vlády, a tím, že zájemce o dodávku předloží takzvanou studii proveditelnosti obsahující údaje o parametrech strojů, jejich údržbě a dalších otázkách. Belgický mluvčí Van Haver zatím nebyl s to upřesnit, kdy bude Praze návrh předložen, nepochybně se tak podle něj stane do konce října. Dalších podrobností o belgické nabídce se Van Haver zdržel, i proto, že se o českou zakázku uchází dalších sedm států. ČR se snaží získat 14 nadzvukových stíhaček, 12 jednomístných a dva dvoumístné stroje, jako náhradu za dožívající stíhačky sovětské provenience MiG-21. O dodávce momentálně jedná s osmi státy, Německem, Belgií, Kanadou, Francií, Spojenými státy, Nizozemskem, Švédskem a Tureckem. Konečné rozhodnutí se očekává v prosinci, první letouny by měly být dodány v dubnu 2005. V letech 2009 či 2010 by mohla následovat soutěž na dodávku nových letounů.

Senátoři vyrazili do Mexika za srovnáním ústavně-právních systémů

Srovnávání ústavně-právních systémů České republiky a Mexika patří k důvodům výpravy, na kterou dnes do tohoto latinskoamerického státu vyrazila pětice členů senátního ústavně-právního výboru. Během devítidenní cesty navštíví senátoři obě komory parlamentu, mexický Nejvyšší soud i generální prokuraturu či federální institut pro přístup k informacím. Senátory bude zajímat mimo jiné loni přijatý mexický zákon o transparentnosti a přístupu k veřejné informaci, otázky soudního dohledu nad trestním stíháním a mexický volební systém. Výprava má stát 491.000 korun ze 17 milionů korun, které letos z rozpočtu senátoři na své cestování dostali. Mise však zdaleka nepatří k nejdražším senátním cestám. Například loni měli zástupci hospodářského výboru na cestu po Chile a Peru 923.000 korun. Senátoři se také v mexické horní komoře zúčastní představení překladu knihy T. G. Masaryka "Ideály humanitní". Masaryk v tomto spise z roku 1901 představil svoji víru v celosvětový progresivní vývoj, v uplatnění vědy proti mýtu, demokracie proti teokracii, absolutismu a diktatuře. První československý prezident patří mezi nejznámější Čechy v Mexiku, je po něm pojmenován i jeden z hlavních mexických bulvárů. ČR připomíná v metropoli i čtvrť Magdalena Contreras Lidice, která byla takto pojmenována v roce 1942 na paměť obce vypálené nacisti. Čeští parlamentáři mají rovněž v plánu setkání s jejími představiteli.

Zařazení mezi ohrožené památky světa má kostelu sv. Anny pomoci

Nadace Vize 97, která rekonstruuje pražský kostel sv. Anny, soudí, že zařazení stavby mezi sto nejohroženějších památek světa jí jen pomůže. Zařazením na seznam, který Světový památkový fond (WMF) zveřejnil minulý týden, také vzniká větší šance získat prostředky na opravu památek. Řekl to Zdeněk Molcar z Nadace Vize 97. Nevládní nezisková organizace WMF upozorňuje na ohrožené památky v celém světě a každé dva roky reviduje jejich seznam. Nominace ohrožených míst pro seznam mohou navrhovat ministerstva kultury, místní památkové organizace i jednotlivci. "Naše nadace byla k tomuto kroku dokonce vyzvána jedním z pracovníků World Monument Fund a na seznam 100 nejohroženějších památek světa se dostala až na druhý pokus," řekl Molcar. Vedle pražského kostela se letos na seznamu objevil i klášter v Chotěšově na Plzeňsku. "Otázka nestojí tak, jestli existují ohroženější stavby v ČR (než kostel sv. Anny), nýbrž důležitá je hlavně schopnost jejich majitelů s případnými získanými prostředky zodpovědně a účelově naložit, aby investice nepřišla vniveč," doplnil Molcar. "Podstatné se tam udělalo, objekt není katastrofálně ohrožen, pracuje se na něm, pro prvotřídní obnovu je ovšem třeba zapojit restaurátorské profese a nadaci to jistě finančně zatíží," řekl ředitel pražského památkového ústavu Michael Zachař. "Máme v Praze objekty, které padají více, z tohoto hlediska je zapsání na seznam trochu nadsazené. Kostel sv. Anny je ovšem vzácná prvořadá památka z doby Karla IV. Že se na ni upozorní, je dobře," dodal. Kostel podle něj patří mezi památkami, které ještě nejsou obnoveny, ke špičkovým. Z tohoto hlediska se na seznamu objevil právem. Objekt kostela rekonstruuje Nadace Vize 97 pro svůj projekt mezinárodního centra Pražská křižovatka, v němž by se měla konat setkání příslušníků různých civilizačních, kulturních i náboženských okruhů dnešního světa. Rekonstrukce objektu podle projektu architektky Evy Jiřičné začala počátkem minulého roku. "Podařilo se vysušit obvodové stěny, restaurovaly se nástěnné fresky a začne se bourat dřevěná konstrukce, která je z dob, kdy kostel sloužil jako skladiště," vypočítal Molcar. Ze stomilionové částky nutné na rekonstrukci chybí nadaci přibližně polovina. Za deset let své existence věnoval Světový památkový fond na záchranu stovky památek v 52 zemích více než osm milionů dolarů (222 milionů korun). Fond ohrožené památky ze seznamu postupně vyškrtává podle toho, jak se je daří zachraňovat. V Česku finančně pomohl při opravách zahrad v Českém Krumlově, skleníku v Lednici či souboru soch Matyáše Brauna na Kuksu.

Thajsko zaslalo fax, který avizuje vydání českých vězňů

České velvyslanectví v Thajsku již obdrželo faxem informaci, že thajská komise rozhodla o vydání dvou českých vězňů odsouzených za pašování drog do České republiky. "Oficiální zprávu očekáváme v nejbližších dnech," řekl velvyslanec v Thajsku Jiří Šitler. Mluvčí ministerstva spravedlnosti Iva Chaloupková poopravila zprávu dnešní Mladé fronty Dnes, podle níž již obdrželi oficiální zprávu o rozhodnutí komise. "Přišlo pouze oznámení faxem a materiály pouze k jednomu vězni, což není oficiální zpráva," uvedla Chaloupková. Radek Hanykovics a Emil Novotný byly odsouzeni k mnoholetým trestům za pašování drog. Poté co český Nejvyšší soud uznal jejich tresty, rozhodla thajská komise koncem srpna, že je vydá do České republiky. Jakmile ministerstvo spravedlnosti obdrží oficiální zprávu, bude se s thajskou stranou domlouvat na datu a způsobu transportu vězňů. Hanykovics a Novotný budou přepraveni do Prahy letadlem běžnou linkou z Bangkoku. Transport obou vězňů bude mít na starosti nejspíš Vězeňská služba. Obyčejně se vyšle eskorta, kdy jednoho vězně hlídají tři osoby. České ministerstvo spravedlnosti odeslalo do Thajska oficiální žádost o vydání dvou Čechů v červnu. Připojilo k ní i písemné rozhodnutí Nejvyššího soudu, který koncem května potvrdil thajské rozsudky včetně vysokých trestů vězení. To byla hlavní podmínka Thajců, aby žádosti o vydání vyhověli. Novotného zatkli na letišti v Bangkoku v březnu 1995 se 4,2 kilogramu heroinu. Tamní soudy mu vyměřily trest 50 let, později snížený královskou amnestií o 7,5 roku. Ještě mu zbývá odpykat 34,5 roku. V roce 1996 dostal 50 let i Hanykovics, jehož zadržela policie se 2,4 kilogramu heroinu. Královská milost mu trest snížila o 25 let, takže má v českém žaláři strávit ještě 17 let. Místopředsedkyně Ústavního soudu Eliška Wagnerová v květnu řekla, že považuje za nutné nalézt způsob, jak rozsudky přiblížit českým zákonům, a dosáhnout tak na českém území rovnosti před právem. Cest je podle ní několik, sama považuje za nejvhodnější udělení milosti tak, aby si vězni odpykali trest srovnatelný s českým právním řádem. Prezident Václav Klaus však podle dosavadních informací s milostí pro vězně zatím nepočítá.

Příslušníci polní nemocnice se vracejí z Iráku zdrávi

Lékaři jsou spokojeni se zdravotním stavem vojáků, kteří se v těchto dnech

vracejí z působení v polní nemocnice v Basře. Všichni přestáli složité klimatické podmínky v Iráku bez újmy na zdraví. Uvedl to velitel Centra biologické ochrany v Těchoníně na Ústeckoorlicku Jiří Navrátil. Centrem procházejí při návratu ze zahraniční mise všichni vojáci bez ohledu na to, zda přišli do styku s infekčním onemocněním. Absolvují tu během jednoho až dvou dní kolečko odběrů pro laboratorní testy, rentgen, interní vyšetření i první kontakt s psychology, tedy vyšetření, která by museli jinak absolvovat individuálně po návratu domů. "Zatím je to spíš karanténní zařízení a bylo by dobré, aby to byla nemocnice, která by byla v případě potřeby schopna přijmout i lidi se závažnějším onemocněním," dodal Navrátil. Nemocnice, kterou začala před několika lety v Těchoníně budovat armáda, má být nejbezpečnějším infekčním oddělením v tuzemsku a jedním z mála takto zabezpečených v Evropě. Zařízení má být vybudováno tak, aby v něm bylo možno v případě potřeby hospitalizovat lidi nakažené těmi nejinfekčnějšími onemocněními.

Veterán chemického vojska dostal záslužný kříž ministra obrany

Záslužný kříž prvního stupně předala dnes náměstkyně ministra obrany Jaroslava Přibylová Josefu Součkovi, veteránovi Druhé světové války a nestorovi českého protichemického vojska. Souček, který od 50. let žije v Brazílii, v sobotu oslavil své 86. narozeniny. "Je to voják tělem i duší, voják, který působil v chemickém vojsku v době, kdy já ještě ani nebyl na světě," řekl novinářům Dušan Lupuljev, současný šéf českého chemického vojska a známý velitel česko-slovenské protichemické jednotky v Kuvajtu za poslední války v Perském zálivu. Souček, který se nyní zotavuje z těžkých zdravotních potíží, vstoupil do armády v roce 1937. V dva roky později odešel do Francie, kde vstoupil do formujících se československých jednotek. Ve funkci velitele čety se zúčastnil ústupových bojů na Marně, Seině a Loiře, za což byl po válce vyznamenán československým válečným křížem za statečnost před nepřítelem. Po přepravě do Anglie v roce 1940 byl zařazen na funkci plynového důstojníka 1. pěšího praporu 1. československé samostatné obrněné brigády. Byl nejmladším důstojníkem v chemickém kurzu pro důstojníky Generálního štábu v Portonu. Vedl výcvik mužstva i důstojníků v protichemické ochraně u celé československé brigády. Svou bojovou dráhu ukončil v květnu 1945 u Dunkerque ve funkci plynového důstojníka, tedy na úrovni dnešního náčelníka chemické služby, obrněné brigády. Po válce působil Josef Souček na Ministerstvu obrany jako styčný důstojník pro západní spojence. V roce 1947 byl přijat ke studiu na Vysoké válečné škole v Praze a současně byl na této škole o rok později jmenován profesorem chemické války v generálském kurzu. V roce 1948 před hrozícím zatčení uprchl z Československa a usadil se v Anglii, kde pracoval jako technik v gumárenském závodě. Od roku 1953 vedl jeho brazilskou pobočku, kterou po smrti jejího majitele odkoupil. V brazilském Sao Paulu tak žije již více než 50 let. Českou republiku navštěvuje pravidelně od roku 1990. V současné době je zde na skoro dvouměsíční návštěvě, při které se již zúčastnil setkání s představiteli resortu a příslušníky československých tankových brigád.

Stavba dálnice D11 na východ Čech by mohla začít již v říjnu

Dlouho očekávaná stavba dálnice D11, která spojí Prahu s východem Čech, by mohla začít již v brzké době. "Podle informací Ředitelství silnic a dálnic z posledního kontrolního dne v Pardubicích bude stavba některých úseků dálnice zahájena již v říjnu nebo listopadu tohoto roku," sdělil radní Pardubického kraje Miloslav Macela. "Rozhodujícími investicemi ve východních Čechách jsou dostavba dálnice D11 z Poděbrad do Hradce Králové a výstavba silnice R- 35, která bude od dálnice směřovat na Vysoké Mýto a Mohelnici," řekl již dříve ředitel výstavby Ředitelství silnic a dálnic Vladimír Vorel. Z dálnice by jeden z nových přivaděčů měl směřovat právě na silnici mezi Hradcem Králové a Pardubicemi a umožnil by lepší napojení některých částí města na dálniční síť. O výstavbu dálnice se dá bojovat i velmi nezvyklými praktikami, jak se nyní snaží zastupitelé Pardubického kraje. Svá auta totiž polepují samolepkami s textem D 11 ANO, ve víře v maximální urychlení stavby této dálnice. "Rozdali jsme samolepky zastupitelům a nyní se budou dávat na krajská auta," řekl Macela. Uvedenými samolepkami chce kraj podle Macely upozornit veřejnost na význam této komunikace pro další rozvoj Pardubického kraje. Zahájení stavby dálnice D11 bylo dosud podle něj oddalováno aktivitami ekologických organizací. Ministerstvo životního prostředí přitom podle některých zdrojů nedávno vyloučilo tři ekologická hnutí z územního řízení na dostavbu této dálnice. Ministerstvo údajně přihlédlo k výsledkům jarního měření hluku a nečistot v ovzduší v Chlumci nad Cidlinou, kterému má dálnice nejvíce ulehčit. Podle verdiktu ministerstva veřejný zájem o ochraně zdraví, života a majetku lidí vysoce převyšuje veřejný zájem o ochraně přírody.

Poslanci nevidí důvod, proč by měl alkohol zmizet ze sněmovny

Alkohol z restaurací a bufetu Poslanecké sněmovny zřejmě nezmizí. Poslanci, které dnes ČTK oslovila, vesměs tvrdí, že zákaz prodeje alkoholu je zbytečný. Shodně tvrdí, že případná přehnaná konzumace alkoholu je problémem jedinců, který se zákazem nevyřeší. Debatu o konzumaci alkoholu rozvířila páteční událost, kdy poslanec ODS Petr Kott nemohl kvůli údajně opilosti hlasovat. Já to považuji za nedůstojnou diskusi. Takové zákazy může chtít jen někdo, kdo je slaboch," řekl místopředseda ODS Petr Nečas. Alkohol by právě proto ponechal volně přístupný, aby se ukázalo, kdo je zodpovědný. Podobný názor sdílí i místopředseda sněmovny Vojtěch Filip (KSČM). "To není nějaký organizační problém, to je o dospělých lidech. Je to lidský problém a pokud někdo neunese svoji dospělost, tak by měl zvážit, zda může vykonávat funkci, která si vyžaduje celého dospělého člověka," řekl. Předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Jaromír Talíř řekl, že zákaz prodeje alkoholu nic neřeší. "Ten přístup musí mít každý sám v sobě, to je v lidech. Kdo by chtěl, tak by si tam ten alkohol stejně donesl," soudí. "Zákaz nic nevyřeší. Pokud bude mít někdo problémy s alkoholem, tak si ho bude nosit. Mám pocit, že restrikce skutečně nic nevyřeší," podotkl Miroslav Svoboda (ČSSD). O zákazu prodeje alkoholu ve sněmovně se naposledy hovořilo v loňském roce. Zákaz navrhl tehdejší předseda poslanců ČSSD Bohuslav Sobotka. Podporu mezi poslanci ale nezískal. "Je smutný pohled na poslance, který přiopilý bloudí chodbami parlamentu," řekl tehdy. Společenské únavy některých zákonodárců při schůzích si všimly i sdělovací prostředky. Poslance ČSSD Radima Turka v roce 1999 usvědčila při jeho odpovědi na dotaz České televize chůze i mluva. "Z hlouposti jsem se ponaučil a příště už něco podobného neudělám," řekl později Turek novinářům. Další známé případy se odehrály mimo sněmovnu. Například koncem roku 2000 museli zavolat lékaři jesenické nemocnice policii na tehdejšího poslance ČSSD Vladimíra Hradila, neboť v opilosti tropil výtržnosti v místnostech chirurgie. Hradil záležitost označil za nafouknutou. Sociální demokrat Václav Pícl o dva měsíce dříve urážel v opilosti strážníky v Rakovníku.

O dalším osudu poslance Kotta má klub ODS jednat již v úterý

Poslanci ODS pravděpodobně již v úterý oficiálně vyzvou svého poslance Petra Kotta, aby se vzdal poslaneckého mandátu. Kott se při pátečním hlasování o reformě údajně opil a nehlasoval. Pokud by Kotta jeho mateřská liberecká organizace zbavila členství ve straně, mohli by ho poslanci vyloučit i z klubu. Pokud ale členem ODS zůstane, musí ODS kvůli jeho vyloučení změnit jednací řád klubu. "Jeho vyloučení nelze provést hned. Pokud bude členem strany, tak ho nelze vyloučit. Museli bychom změnit jednací řád, a to je záležitost na několik týdnů," řekl ČTK místopředseda ODS Petr Nečas. Nepředpokládá ale, že by se Kott osobně jednání zúčastnil. "Docela o tom pochybuji, protože on se schovává," řekl Nečas. Kott nereaguje na vzkazy novinářů, ani svých stranických kolegů. K odchodu ze sněmovny a ze strany vyzvalo Kotta i vedení ODS v Libereckém kraji. Kottova mateřská organizace se shodla, že zákonodárce svým chováním citelně poškodil dobrou pověst nejsilnější opoziční strany. Jedenačtyřicetiletý lékař je poslancem první volební období. Zvolen byl v Libereckém kraji. Kdyby vyslyšel výzev a vzdal se křesla v parlamentu, měl by ho nahradit osmačtyřicetiletý Václav Hanuš. Kott pracuje ve sněmovně v petičním výboru a výboru pro obranu a bezpečnost. Ve sněmovně však příliš aktivní není. Za více než rok vystoupil jen pětkrát.

Vesnicí roku se letos stal Vilémov v kraji Vysočina

Vítězem letošního ročníku soutěže Vesnice roku se stala obec Vilémov v kraji Vysočina. Vesnice, v níž žije 1040 obyvatel, splnila podle odborné poroty nejlépe kritéria, podle nichž se obce hodnotily. Patří k nim zpracování územního plánu, péče o veřejná prostranství a krajinu či společenský život. "Je to vesnice, která opravdu žije, a je to vesnice, která si myslím, že nemusí mít obavy z toho, že se bude vylidňovat, že lidé půjdou do města," řekl dnes novinářům Zdeněk Dřevíkovský ze Spolku pro obnovu venkova. Vilémov vyhrál v konkurenci dalších 12 obcí, které se dostaly do celostátního finále jako vítězové krajských kol. Na druhém místě skončila Dýšina v Plzeňském kraji. Třetí místo obsadily Ústí v Olomouckém kraji a Deštné v Orlických horách v Královéhradeckém kraji.

Židovské muzeum otvírá rekonstruovanou Pinkasovu synagogu

Židovské muzeum v Praze otevře 30. září po 14 měsících Pinkasovu synagogu. Památku, známou také nástěnnými nápisy jmen téměř 80.000 židovských obětí holokaustu z českých zemí, poškodila loňská povodeň. Voda narušila i statiku budovy. Po skončení rekonstrukce začne podle informací z dnešní tiskové konference nyní od října restaurování seznamů a nové psaní těch nápisů, které musely být zcela strženy. Spodní voda zaplavila podzemí modlitebny a v přízemí dosáhla výše téměř 1,5 metru. Obnova jmen obětí šoa potrvá do jara 2004. Dohled má akademická malířka Michaela Poková, spoluautorka nápisů z 90. let. Podzemní kontaminovaná voda a bahno zaplavila loni v srpnu hlavní loď a předsíň synagogy, narušila základy a statiku, zničila topení a izolace a poškodila osvětlení a omítky. Židovské muzeum vyčíslilo povodňovou škodu na Pinkasově synagoze na téměř osm milionů korun. Z větší části ji uhradí z pojistky a pak ze zahraničních grantů, darů i z vlastních prostředků. V prvním poschodí synagogy muzeum zároveň znovu instalovalo stálou výstavu nazvanou dětské kresby z Terezína 1942 až 1944. Ve fondech muzea je na 4000 takových kreseb.

Revizoři: Brněnští neplatiči již nejsou tak agresivní

Neplatiči jezdící v Brně městskou hromadnou dopravou již nejsou tak agresivní jako v minulosti. Shodují se na tom revizoři a dokládají to statistikou. Podle ní počet úrazů kontrolorů i útoků na ně již třetím rokem klesá. "Agresivita se snižuje. Doufáme, že do konce roku již nebudeme šetřit žádný závažný útok na revizory," řekl vedoucí tarifního oddělení brněnského dopravního podniku Vít Prýgl. V Brně kontroluje jízdenky v tramvajích, trolejbusech a autobusech dopravního podniku asi 50 kontrolorů. Každý rok odhalí přes 70.000 neplatičů. Většina z nich při vypisování bloku s pokutou nedělá problémy. Někteří ale svými útoky překvapují. "Po takových útocích máme úrazy v podobě zlomenin prstů na rukou a dále pak nejrůznější pohmožděniny," uvedl Prýgl. Rekordně vysoký počet zraněných revizorů zaznamenal dopravní podnik před dvěma lety, kdy přesáhl 40 případů. Loni se počet úrazů snížil na 30 a letos se zatím pohybuje kolem dvaceti. Dvě třetiny úrazů utrpí revizoři při útocích. Vedení dopravního podniku nepřikládá pokles útoků jen větší ukázněnosti a kultivovanosti Brňanů. Každý z revizorů musí jednou ročně projít psychologickým školením. Učí se při něm rozpoznat možné jednání pasažérů také podle výrazů tváře či postojů. "Revizor by tak měl snáz najít neplatiče a zvládnout i nepříjemné situace," dodal vedoucí. Minulý týden se brněnští revizoři účastnili celostátní soutěže kontrolorů městské hromadné dopravy. Konala se v Plzni. V jednotlivcích vyhrála Marie Holubová z Brna. V kategorii družstev získali kontroloři z jihomoravské metropole druhé místo.

Na úpatí Jizerských hor bude meteorologická budka pro turisty

Nepoužívanou meteorologickou budku na úpatí Jizerských hor obnovil Jizersko-ještědský horský spolek. "Stojí v Liberci-Lidových sadech na konečné tramvají a otevřeme ji v pátek," řekl sekretář spolku Pavel Schneider. Barometr, vlhkoměr a teploměr poskytnou lidem aktuální údaje o počasí. Budka poslouží především výletníkům, kteří se vydávají na túry z Liberce do Jizerských hor. V Lidových sadech totiž začínají atraktivní turistické cesty. "V zimě může budka pomoci lyžařům při výběru správného vosku," dodal Schneider. Původní meteorologickou budku postavili na začátku 20. století příslušníci Německého horského spolku pro Ještědské a Jizerské hory. Během let ovšem zpustla a stal se z ní pouze nevzhledný sloup, kterého si jen málokdo všiml. Na jaře letošního roku začaly práce na obnově budky, na nichž se kromě členů spolku podíleli i žáci Integrované střední školy stavebních a řemeslných oborů a učiliště v Liberci. Na budce udělali novou stříšku, opravili fasádu a vitríny. Obnova budky stála zhruba 20.000 korun a přispěli na ni dva sponzoři.

Čáp okroužkovaný v Česku uletěl 9,5 tisíc kilometrů

Téměř 9,5 tisíce kilometrů od domova zemřel na začátku roku 1996 bílý čáp označený kroužkem českých ornitologů. Pták, kterého ornitologové odchytili v červenci 1995 v Bílých Poličanech na Trutnovsku, prokazatelně doletěl na cestě do zimovišť nejdál ze čtyř milionů opeřenců okroužkovaných v téměř sedmdesátileté historii Kroužkovací stanice Národního muzea v Praze. Podobných výkonů ale dosáhli i další čápi, rybák obecný a rorýs obecný. Všichni našli smrt až v Jihoafrické republice. O rekordech z ptačí říše se lidé mohou dozvědět díky stálé práci ornitologů. Ročně okroužkují v Česku 110.000 ptáků. S odchytovými sítěmi se do přírody může vydat 450 dobrovolných spolupracovníků stanice, kteří k této činnosti mají licenci. S činností kroužkovací stanice seznámila dnes novináře tajemnice České společnosti ornitologické Lucie Stejskalová. Mezi ptáky, kteří létají zimovat západním směrem, se stala přebornicí volavka popelavá. Zastřelena bylo v roce 1982 na Kanárských ostrovech, tedy 3,5 tisíce kilometrů od místa kroužkování. Daleké cesty čekají i ptáky, kteří zimují na východě. Nejvýchodnější nález ptáka s kroužkem "N.MUSEUM PRAHA" pochází z jakutských močálů u řeky Elon v Rusku. Doletěl tam samec jespáka bojovného v roce 1996. O čtyři roky dříve mu ornitologové kroužek připevnili na nohu na východním Slovensku, přibližně 6000 kilometrů vzdáleném. Nejčastěji kroužkují ornitologové vlaštovky, do roku 2000 jich označili 186.716. Za nejkurióznější pokládají nález, který se jim povedl před pěti lety. Na české drůbeží farmě se tehdy objevila vysílená chaluha bílá, tedy mořský pták, který se vyskytuje ve vnitrozemí velmi vzácně. Z kroužku se dočetli, že pták pochází z Shetlandských ostrovů vzdálených přes 1500 kilometrů.

Čeští volejbalisté se do zúžené Světové ligy nevešli

Čeští volejbalisté se nezúčastní příští Světové ligy, přestože v jejím letošním ročníku postoupili až do semifinále a nakonec obsadili čtvrté místo. Mezinárodní volejbalová federace FIVB na svém zasedání v Lausanne rozhodla o snížení počtu startujících týmů z šestnácti na dvanáct, české mužstvo však do prestižní soutěže nezařadila. Příštího ročníku Světové ligy se zúčastní obhájce titulu Brazílie, Řecko, Portugalsko, Francie, Bulharsko, Japonsko, Polsko, Itálie, Čína, Kuba, Srbsko a Černá Hora a o posledním celku se rozhodne mezi Španělskem a Ruskem. Soutěž začne v červnu ve třech základních skupinách, finálový turnaj se uskuteční od 16. do 18. července v Římě. Z letošních účastníků se tak vedle ČR nedostalo ani na Německo, Nizozemsko a Venezuelu. Vrátila se naopak Čína, aby byl dodržen plánovaný počet dvou asijských mužstev. Předseda Českého volejbalového svazu Pavel Kučera soudí, že sportovní hledisko o účastnících Světové ligy nerozhodovalo. "Zužovalo se prostě na dvanáct týmů a postihlo to zejména Evropu. A u nás nehrálo roli ani to, že jsme letos skončili z Evropanů třetí," posteskl si v rozhovoru. Podle Kučery závisí výběr týmů především na Acostovi. "Měli jsme se jednání v Lausanne zúčastnit, ale minulý týden nám napsali, že naše účast je zbytečná, že pro příští rok je už rozhodnuto," uvedl. "Bylo to jednoznačné ne s odůvodněním, že pro letošek jsme byli jenom náhradníci," dodal předseda ČVS.

Počasí

V noci bude oblačno až polojasno, na východě a severovýchodě může být obloha až zatažená a občas má i pršet. K ránu ojediněle mlhy. Teploty klesnou na 7 až 3 stupně. V úterý se částečně vyjasní, jen ráno a dopoledne počítejte s mlhami. Na severu zpočátku zataženo s občasným deštěm. Odpolední teploty 14 až 18 stupňů, na horách kolem 10ti.