Zprávy Radia Praha

Ministr Sobotka: Daňové změny do příštího rozpočtu přinesou přes 20 mld.

Dodatečné daňové příjmy vycházející z reformy veřejných financí příští rok státu v případě schválení přinesou přes dvacet miliard korun. "Daňové příjmy by v příštím roce mohly přinést navíc do státního rozpočtu více než dvacet miliard korun," řekl ČTK ministr financí Bohuslav Sobotka. Pokud by se žádná reforma neuskutečnila, mohl by příští schodek rozpočtu podle Sobotky dosáhnout 190 miliard korun, což je nepřijatelné. "Mým cílem je předložit rozpočet se schodkem, který bude nižší než schodek roku 2003," dodal ministr financí pro ČTK. Letošní schodek rozpočtu je naplánován na 111,3 miliardy korun. V navrhované reformě veřejných financí podle něj může dojít až do konce června ke změnám. Změny však nesmějí narušit celkový trend snížení deficitu na čtyři procenta v roce 2006. "Pokud někdo navrhne snížit některé úspory, tak by měl říci, čím to chce kompenzovat," uvedl ministr.

Reforma se nelíbí odborářům, kteří dokonce nevylučují protestní akce. "Všude ve světě, pokud si zaměstnanci chtěli vydobýt důstojnou životní úroveň, tak se museli za svá práva prát," řekl ČTK předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Milan Štěch. Pokud reforma půjde současným směrem, tak zraje čas k demonstracím, dodal. Celkově odboráři ozdravení veřejných financí neodmítají, nesouhlasí však s jeho současnou podobou. Reforma má podle Štěcha sice některé dobré kroky, ale má i nedostatky a oblasti, které vůbec neřeší. V současné podobě by se všechny obtíže přenesly především na zaměstnance, uvedl Štěch.

Premiér Špidla: Peníze z Fondu solidarity půjdou příští týden do krajů

Peníze z Fondu solidarity, jehož prostřednictvím Evropská unie poskytla České republice čtyři miliardy korun na odstraňování následků loňských povodní, začne ministerstvo financí příští týden rozdělovat do krajů. Při sobotní návštěvě Třeboňska to uvedl premiér Vladimír Špidla. Podle něj má rozdělení těchto prostředků pravidla, která nejsou jednoduchá, a jeho rychlost odpovídá situaci. Špidla řekl, že peníze z Fondu solidarity přišly do ČR asi před třemi měsíci a vláda o jejich rozdělení rozhodla před dvěma týdny. Jihočeský kraj by měl touto cestou získat zhruba 570 milionů korun. V první fázi to podle ředitele krajského úřadu Jana Stráského bude kolem 55 milionů korun na pokrytí nákladů na záchranu životů a zdraví občanů a na zabránění škod na majetku.

Předseda vlády si prohlédl Starou Hlínu, která je místní částí Třeboně. U vesnice Majdalena se setkal s dobrovolníky z italské Alessandrie. Ti pomáhají s odstraňováním škod, které tam loni v srpnu napáchala velká voda. Jejich cestu do jižních Čech zprostředkoval Hradec Králové, který je partnerským městem Alessandrie. "Jsem opravdu velmi potěšen, protože jsem Starou Hlínu zažil asi čtyři dny po povodních, kdy to bylo naprosto zdevastované. Teď jsem už viděl, že se zvedá. Velmi mě potěšilo, že lidi, s nimiž jsem mluvil, spontánně oceňovali pomoc jednak města Třeboň, ale i státu, protože prostě přišla včas a byla," zhodnotil své dojmy ze Staré Hlíny Špidla. V Třeboni a jejích místních částech voda zaplavila 72 objektů, z toho 53 určených k bydlení. Evakuováno muselo být více než 700 lidí. Celkové škody převýšily miliardu korun, na městském majetku dosáhly 230 milionů korun.

Ministr Urban: Hnědouhelné firmy by měl stát privatizovat vcelku

Stát by měl prodat své podíly ve dvou severočeských hnědouhelných firmách společně jednomu strategickému zájemci. Uvedl to v Mostě ministr průmyslu a obchodu Milan Urban. Dodal, že privatizace, kterou musí schválit vláda, by měla být ukončena do konce prvního čtvrtletí roku 2004. O způsobu prodeje státních podílů v Severočeských dolech Chomutov a v Sokolovské uhelné společnosti není zatím podle ministra rozhodnuto. Ministerstvo má postup privatizace vládě předložit do konce června. "Můj záměr je, aby privatizace probíhala jako celek a aby probíhala soutěž na obě společnosti najednou. Výsledkem by byla privatizace obou společností jako celku," řekl. Soutěž by měla podle ministra skončit v letošním roce.

Na případném posouvání ekologických limitů pro těžbu hnědého uhlí by se měli napříště domlouvat samotné těžařské firmy a obce. "Pokud se bude debatovat na posunutí těžebních hranic, tak k tomu vždy bude muset být souhlas samosprávy," řekl ministr Urban. Limity, které vláda stanovila v roce 1991, byly podle ministra politickým rozhodnutím a byly poplatné době, kdy nebyly nastavené standardní právní mechanismy. Na základě rozhodnutí z roku 1991 má podle vládního zmocněnce Vlastimila Aubrechta vláda do roku 2005 připravit právní rámec pro to, aby "zde nepůsobily svévolně uhelné společnosti". Právní rámec již podle Urbana funguje, proto by již vláda neměla limity určovat.

Ministr Tvrdík odmítl upřesnit, proč Sitta odchází, porušil prý předpisy

Ministr obrany Jaroslav Tvrdík v Olomouci odmítl upřesnit důvody, které vedou k odchodu bývalého velitele polní nemocnice v Afghánistánu Jindřicha Sitty z armády. Plukovník Sitta podle něj porušil vnitřní předpisy armády a na neprodloužení pracovního závazku se jednomyslně shodli členové zhruba dvacetičlenného poradního kolegia ministra. "Existují velmi vážné důvody, proč k tomuto rozhodnutí došlo. Jsou to však důvody interní a není možné je zveřejnit. Práce pana plukovníka si velmi vážím. Je to hrdina hoden obdivu a úcty. Ani hrdina si však nemůže dovolit porušovat vnitřní předpisy. Pokud k tomu dojde, musíme postupovat stejně," řekl ČTK Tvrdík. Podle něj však neprodloužení pracovního závazku, který končí k 30. červnu, nesouvisí s působením velitele v Afghánistánu.

Jindřicha Sittu a náčelníka jeho štábu Michala Pechu obvinila policie ze zneužívání pravomoci veřejného činitele a porušování práv a chráněných zájmů vojáků za to, že ukládali svým podřízeným v Afghánistánu nezákonné přísné tresty. Plzeňský státní zástupce Zbyněk Eger však v březnu rozhodl, že se nedopustili žádného trestného činu a postoupil jejich případ ke kázeňskému vyřízení armádě.

Ministr Tvrdík předal vojenským záchranářům bojový prapor

Bojový prapor předal v Olomouci ministr obrany Jaroslav Tvrdík 75. záchranné a výcvikové základně. Vojákům, kteří patří k elitě českých záchranářů, zástavu propůjčil prezident republiky svým rozkazem z konce dubna. "Prapor předávám vojákům s pocitem hrdosti. Je dokladem toho, že vojáci nejen plní bezvadně své povinnosti, ale svoje působení vnímají jako službu veřejnosti. V době katastrof jsou tito záchranáři pro starosty obcí často jedinou nadějí a lidé si dobře pamatují, že vojáci mnohdy s nasazením vlastního života zachraňovali jejich životy i majetek," řekl ČTK Tvrdík. Podle velitele základny Milana Nováka je udělení bojového praporu v podstatě nejvyšší ocenění, které může obdržet. Bojový prapor je symbolem vojenské cti a statečnosti a připomíná každému vojákovi povinnost sloužit vlasti a bránit ji. V České republice má bojovou zástavu 38 útvarů.

Vojáci 75. záchranné a výcvikové jednotky se podíleli na záchraně lidských životů při povodních v roce 1997 na Moravě, o rok později ve východních Čechách a loni v jižních a středních Čechách. V roce 1999 zasahovali po zemětřesení v Turecku.

Šéf ODS Topolánek kritizoval vládní koalici

Svobodnou a nesocialistickou Evropu, v níž státy spolupracují jen v oblastech, kde je to pro ně výhodné a efektivní, požaduje předseda Občanské demokratické srany Mirek Topolánek. V úvodu sobotní ideové konference své strany uvedl, že ODS je jedinou stranou, která se v otázkách integrace nevyhýbá otevřené diskusi a pravdivě informuje. Na adresu vládní koalice uvedl, že její vyjednávači jsou ve vztahu k Evropské unii naivní a poraženečtí. I přes výhrady ale bude za měsíc v referendu hlasovat pro vstup země do EU. "Představa člena či voliče ODS s budovatelským pohledem upřeným ke světlým zítřkům, s kytičkou růží pro soudruha komisaře, vesele poskakujícího k volební urně, je fantasmagorií. Naše členy a voliče musí nutně přístup vlády urážet a vůbec se jim nedivím," prohlásil na úvod konference Topolánek. Zdůraznil, že nechce žádné Spojené státy evropské, dnes spíše v podobě "evropské antiamerické federalistické socialistické republiky". "Nechci tedy umělý, bruselskými byrokraty nadekretovaný, evropský superstát. Nechci evropskou ústavu, protože ústavu mají pouze státy," řekl. ODS podle Topolánka nechce ani další prohlubování evropské politické, měnové či bezpečnostní integrace a ani evropského prezidenta. "Nechci Evropu příkazů a direktiv," prohlásil.

V podobném duchu vystoupil na úvod konference i první místopředseda strany Jan Zahradil. Stejně jako Topolánek varoval před vznikem centralizovaného superstátu Evropa. "Superstát, v němž budou postupně vymazány kompetence členských zemí nebo spíše zredukovány na jakýsi kulturně-folklórní element. Superstát, ovládaný kartelem několika silných zemí. Superstát, který bude konkurentem a nikoli spolupracovníkem nejdůležitějšího evropského spojence, totiž USA," upozornil.

ODS kritizuje údajný obchod vlády a Novy, chce vysvětlení

Občanské demokraty překvapila informace o tom, že se kabinet premiéra Vladimíra Špidly údajně dohodl s českou soukromou televizí Nova na oboustranně výhodném obchodu. Podle deníku Mladá fronta Dnes je dohoda založena na tom, že Nova "zklidní" svou protivládní notu ve zpravodajství a publicistice výměnou za to, že koalice nebude usilovat o odnětí licence Nově. ODS chce znát pozadí tohoto údajného obchodu. Místopředseda Poslanecké sněmovny Ivan Langer ČTK řekl, že pokud by taková informace byla pravdivá, tak je podle jeho názoru vládní koalicí obsazená Rada pro rozhlasové a televizní vysílání "roubíkem Vladimíra Špidly". "Rada je zřejmě sovětem pro normalizaci televizního a rozhlasového vysílání. To by znamenalo, že vláda tímto způsobem skutečně zasahuje do svobody slova a projevu. Myslím, že v tuto chvíli by se měli plnit náměstí českých a moravských měst," soudí Langer. Jde podle něj o přímý útok na svobodu slova pod pohrůžkou odebrání licence. Langer dodal, že poslanecký klub nebo vedení ODS se tímto podezřením bude zcela určitě zabývat.

Na poutním místě v Neratově se hovořilo o vstupu do unie

Mezi zdmi nezastřešeného kostela v osadě Neratov v Orlických horách uspořádalo v sobotu občanské sdružení Neratov akci na podporu vstupu do Evropské unie. Během odpoledního programu nazvaného Žádná setkání nejsou náhodná, vystoupilo několik hudebních skupin a například královéhradecký biskup Dominik Duka. Na lavicích pod širým nebem program sledovalo několik desítek návštěvníků. "Dost mě mrzelo, že se o Evropské unii mluví jen v souvislosti s penězi, protože vstup do Evropy by měl být brán především jako prolomení bariér," řekl předseda rady sdružení Neratov Josef Suchár. Hradecký biskup Duka ve svém proslovu připomněl historii pokusů o slučování Evropy. "Evropská unie je šancí, ale je také o velké odpovědnosti. Nemůžeme si říci, že se o nás někdo bude starat," řekl Duka přihlížejícím.

Kdysi vyhlášený poutní kostel Nanebevzetí Panny Marie v Neratově vyhořel na sklonku druhé světové války. V roce 1957 se zřítila klenba celé stavby, které za komunistického režimu dvakrát hrozila úplná demolice. Devastaci památky se snaží zabránit neratovské sdružení, které postupně opravuje části chátrající stavby.

Vsetínské děti hlasovaly pro vstup Česka do Evropské unie

Pro vstup Česka do Evropské unie hlasovala v minulých dnech v referendu vyhlášeném vsetínským Dětským parlamentem většina žáků a studentů základních a středních škol ve Vsetíně. Akce se v uplynulém týdnu účastnilo 1808 respondentů. S integrací souhlasilo 1104 dětí, tedy 61 procent účastníků referenda. Proti vstupu bylo 678 školáků, 26 odevzdalo neplatné hlasy. Větší zájem o vstup do EU mají chlapci a děvčata ze základních škol, zatímco mezi středoškoláky je poměr příznivců a odpůrců vyrovnaný. Například ve středním odborném učilišti obchodu a služeb bylo pro vstup 140 a proti 104 studentů. Před vyhlášením referenda uspořádal dvaačtyřicetičlenný Dětský parlament anketu. Se vstupem do EU souhlasilo z 234 dotázaných 76 procent. Průzkumu se zúčastnili lidé všech věkových kategorií, nejvíce však děti do 18 let, informovala ČTK Simona Hajdová ze vsetínského Domu dětí a mládeže Alcedo. Nápad vyhlásit referendum dostal parlament po návštěvě velvyslance Evropské komise v Česku Ramira Cibriana. Ten pobýval na Valašsku v dubnu.

Na 30 pravicových radikálů demonstrovalo v Litvínově

Na 30 mladých pravicových radikálů uctilo v sobotu při poklidné demonstraci v Litvínově na Mostecku památku Miloše Reha, který zemřel před čtyřmi lety násilnou smrtí. Poblíž místa na litvínovském nádraží, kde byl těžce zraněný Reho nalezen, položili účastníci vzpomínkového aktu květiny a zapálili svíčky. Akci nenarušily žádné incidenty, policie však převezla k výslechu vlajkonoše, jehož podezírá z propagace fašismu. Symboly na vlajce, kterou policisté mladíkovi zabavili, prozkoumá znalec.

Osmnáctiletého Miloše Reha našel náhodný chodec 16. května 1999 časně ráno u areálu nádraží s těžkým bodným zraněním, jemuž během ošetření podlehl. Pachatele, který Reha pobodal, policie dopadla. V únoru 2000 ho Krajský soud v Ústí nad Labem poslal za ublížení na zdraví s následkem smrti na deset let do vězení.

Vysvěcením pramenů zahájily Františkovy Lázně lázeňskou sezonu

Svěcením minerálních pramenů zahájili plzeňský biskup František Radkovský a arcibiskup pravoslavné církve vladyka Kryštof lázeňskou sezonu ve Františkových Lázních na Chebsku. Požehnání léčivým zdrojům ve dvoraně Glauberových pramenů předcházela slavnostní mše v kostele Povýšení sv. Kříže. Světské oslavy zahájení sezony začaly již ve čtvrtek výstavou chebské výtvarnice Anny Vystydové v galerii Tři Lilie. V pátek lázně mezi poliklinikou a Luisinou kolonádou odhalily sochu českého a uherského krále a římskoněmeckého císaře Josefa II. Město ji získalo z chebského archivu, kde byla dlouhá léta ukryta. Původně zdobila horní část chebského náměstí Jiřího z Poděbrad. "Snažíme se, aby takto krásné sochy mohla spatřit široká veřejnost, proto jsme už v minulých letech odhalili jezdeckou sochu Františka I. a další jeho sochu u Isabeliny kolonády," řekla ČTK ředitelka Lázní Františkovy Lázně Hana Heyduková. Skulptury podle ní zpestří kulturní prostředí města.

Skauti se opět vrhli na obnovu zdevastovaného kostela Stará voda

Na poutní místo Stará voda ve vojenském výcvikovém prostoru Libavá se sjelo 70 skautů z Olomoucka i Polska, aby pokračovali v obnově kostela svaté Anny a svatého Jakuba a jeho okolí. Skauti tam pracují v rámci akce Skauti obnovují Starou vodu pravidelně již osmým rokem. "Čistíme vstup do bývalého kláštera, snažíme se obnovit královskou studánku a přístupové cesty ke kostelu. Armáda sice již provedla částečnou rekonstrukci kostela, ale okolí je stále v neutěšeném stavu. Děti a mládež se tak učí pomáhat přírodě a obnovovat kulturní památky. Mnozí si tu připadají jako při archeologickém průzkumu," řekl ČTK organizátor akce Jan Pečínka z 19. střediska Junáka ve Velkém Týnci na Olomoucku. Akce se podle něj účastní děti od sedmi let i starousedlíci žijící v Německu. V minulosti se na obnově kostela a okolí podíleli i skauti z Francie, USA, Slovenska, Polska či Rakouska.

Kostel je významnou barokní stavbou italské architektury z konce 17. století. Do konce 30. let minulého století byl významným poutním místem. Chátrat začal po druhé světové válce, kdy se stal součástí vojenského prostoru a terčem při výcviku sovětských a českých vojsk. Armáda zasadila památce citelnou ránu. Na zdech kostela jsou dodnes různobarevné nápisy sovětských vojáků, které překrývají unikátní malbu. V polovině 90. let se podařilo opravit fasádu a střechu. Na novou podlahu vloni poskytl 1,7 milionu korun Podpůrný spolek odsunutých Němců.

Prezident Václav Klaus dorazil do Prčice

Středočeské městečko Sedlec-Prčice praskalo v sobotu ve švech. Stalo se totiž už poosmatřicáté místem vysněného cíle tisícovek turistů, kteří k němu od časného rána směřovali snad ze všech světových stran. Organizátoři pro ně připravili 12 tras, z nichž nejdelší, sedmdesátikilometrová, začínala u stanice metra v Praze-Hájích. Cestu z Votic si vybral Václav Klaus, letos poprvé ve funkci prezidenta, který urazil 23 kilometrů. V doprovodu mládí ze své kanceláře zaplatil Klaus startovné ve výši 20 korun, obdržel vstupenku na pochod, mapu a popis cesty. Prošel třemi kontrolními "punkty" a v cíli ho čekala tradiční plastová botička "prčický škrpálek" a sladká odměna v podobě tatranky. Pět kilometrů před Prčicemi se votická trasa setkala s turisty, kteří vyšli z Tábora a Střezimíře. Odtud prý putovali i zástupci Unie svobody-DEU Jan Ruml, Karel Kühnl a Petr Mareš.

"Pochod Praha-Prčice je pro mě tradicí. Už proto, že tu mám nedaleko chalupu, kde na mě čeká manželka. Kdysi vedly některé z tras i přímo kolem našeho obydlí a od té doby jsme začali s dětmi chodit také," řekl Klaus ČTK v cíli, kam dorazil v 15:00. Přiznal, že jako vášnivý závodní sportovec se posmíval pochodníkům, že jsou nesportovci. "Po čase jsem pochopil, že to byl mylný názor," uvedl. Láká ho i hezká atmosféra, kterou se prčická putování vyznačují. "Člověk má šanci dělat něco jiného, než jen sedět v kanceláři," uvedl prezident a svou dosavadní účast odhadl na zhruba dvacítku ročníků.

Ze sportu:

Zápas Bohemians se Spartou, v kterém mohli hosté získat titul mistra fotbalové ligy, byl přerušen v 73. minutě kvůli inzultaci pomezního rozhodčího jedním z fanouškům. Sparta v té době vedla 2:1 a sahala po dvaatřicátém ligovém primátu. Oba týmy odešly do šaten, o výsledku by měla rozhodnout ligová komise.

Fotbalisté Plzně se po dvou letech vrátí do nejvyšší soutěže. Vedoucímu týmu druhé ligy nahrála remíza čtvrtého Mostu 1:1 v Chomutově v předehrávce 27. kola, po níž už Viktoria nemůže o postup přijít.

Norimberk se třemi českými fotbalisty Markem Niklem, Davidem Jarolímem a Pavlem Davidem se po roce loučí s německou ligou. Jeho sestup zpečetila porážka 1:2 v Chotěbuzi, kterou norimberský celek doprovodí po roce opět do nižší soutěže.

Střeleckou formu z konce sezony potvrdil Jiří Štajner, jehož branka v poslední minutě definitivně udržela Hannover v nejvyšší soutěži. Trefou na konečných 2:2 český útočník rozesmutnil hostující Mönchengladbach, mezi nímž, Leverkusenem a Bielefeldem se za týden rozhodne o třetím sestupujícím.

Český fotbalista Lukáš Hartig vstřelil svůj první gól v ruské lize a zajistil Zenitu Petrohrad nejtěsnější vítězství nad Torpedem Moskva. Svěřenci Vlastimila Petržely a Vladimíra Borovičky si výhrou 1:0 vylepšili reputaci u fanoušků po debaklu v minulém kole a posunuli se v tabulce na čtvrté místo.

Němec Wesemann vybojoval rekordní páté vítězství v cyklistickém Závod míru. Jezdec stáje Telekom uhájil v závěrečném deváté etapě do Erfurtu náskok před obhájcem prvenství Ondřejem Sosenkou a navázal na své triumfy z let 1992, 1996, 1997 a 1999.

Házenkářky Olomouce se po šestatřiceti letech dočkaly titulu českých mistryň. Poté, co v úvodním finálovém zápase vyhrály před týdnem v Praze nad Slavií 32:28 po prodloužení, v sobotu porazily obhájkyně titulu v domácím prostředí 30:28 a získaly zlaté medaile. Naposledy Olomouc vyhrála domácí ligu v roce 1967.

Loňští vicemistři basketbalové ligy z Mlékárny Kunín mohou v letošní sezoně zůstat bez medaile, neboť v prvním utkání o třetí místo prohráli v Brně s týmem BVV 78:89. Série hraná na dvě vítězství může skončit už v úterý v Novém Jičíně.

Tomáš Enge havaroval v úvodu druhé etapy Rallye Český Krumlov a ze soutěže odstoupil. První český pilot ve formuli 1 byl po prvním dnu s vozem Ford Focus WRC na průběžné deváté pozici.

Krátce o nedělním počasí v České republice:

Oblačno s přeháňkami. místy bouřky. Teploty 18 až 22 stupňů Celsia.