Zprávy Radia Praha

Předsedou sociální demokracie zůstává i po volbách Vladimír Špidla

Premiér Vladimír Špidla obhájil funkci předsedy ČSSD. Na sobotním stranickém sjezdu v Praze porazil svého jediného protikandidáta, bývalého ministra průmyslu a obchodu Jiřího Rusnoka. Špidlovi dalo v tajné volbě hlas 299 delegátů, Rusnoka volilo 147 sociálních demokratů. Staronový šéf sociálních demokratů těsně po zvolení poděkoval za vyslovenou důvěru a vyjádřil přesvědčení, že v následujícím dvouletém funkčním období bude na jeho adresu kritiky méně než v uplynulém období. Špidla na sjezdu čelil ostré vnitrostranické kritice kvůli svému chování při prezidentské volbě, někteří sociální demokraté mu vyčítali malou rozhodnost a ustupování menším koaličním partnerům.

Špidla před volbou znovu obhajoval sestavení a pokračování nynější vládní koalice s unií a lidovci. Podle něj právě jen tak může sociální demokracie prosadit nejvíc ze svého programu, vyžaduje to ale určitou taktiku. Připustil však, že v některých případech tuto taktiku nepoužil správně, to však podle něj neznamená, že koalice se celkově neosvědčila. Rusnok nabídl srozumitelnou politiku, která by ČSSD zajistila nejdůležitější místo na levé straně politického spektra. Sociální demokracie se podle něj musí vrátit k praktické schopnosti vládnout. Ta podle něj byla základním kamenem jejího úspěchu v minulých volbách.

Předsedové KDU-ČSL a Unie svobody- DEU Cyril Svoboda a Petr Mareš se na sjezdu ČSSD v Praze přimlouvali za pokračování koaliční spolupráce těchto tří stran. Oba vicepremiéři zdůraznili, že společný kabinet má před sebou klíčové úkoly, jejichž důležitost pro Českou republiku je větší než problémy koaličního vládnutí. Svoboda prohlásil, že KDU-ČSL považuje existující koalici za dějinný úkol, nikoliv za cosi nahodilého. Soudí, že republika potřebuje zásadní reformy, které lze provést jen v otevřené koalici. Také předseda unionistů Petr Mareš se v projevu přimluvil za pokračování současné vlády. Přiznal však, že v rámci koalice dělá unii největší problém spolupráce právě se sociální demokracií, stejně tak jako se ČSSD nejobtížněji spolupracuje právě s unií.

Sjezdu sociální demokracie se účastní i komisař pro rozšíření Evropy Günter Verheugen. Prohlásil, že do Prahy nepřijel dělat kampaň pro vstup České republiky do Evropské unie, ale pouze informovat o současné situaci v evropském společenství. Verheugen ocenil postoj předsedy vlády a ČSSD Vladimíra Špidly, který společnou evropskou zahraničí a bezpečnostní politiku podpořil. Odmítl také komentovat otevření kanceláře Sudetoněmeckého krajanského sdružení v Praze s tím, že tento problém je pro unii uzavřený. Je to bilaterální věc mezi Českou republikou a jistými občany Německa, prohlásil Verheugen.

Topolánek: Jsme součástí spojeneckých vojsk

Čeští vojáci z protichemické jednotky jsou v iráckém konfliktu na správné straně, jsou součástí spojeneckých vojsk. Prohlásil to předseda ODS Mirek Topolánek v sobotním pořadu České televize Špona. "Jsem v podstatě hrdý na to, že naše jednotky, naši vojáci po dlouhém čase stojí na správné straně a že nemusíme pořád mluvit o českých legiích a našich letcích v boji o Británii. Stojí na správné straně a plní tam vojenské úkoly spíše humanitárního a záchranného charakteru. Nicméně jsme součástí těch spojeneckých vojsk," uvedl šéf nejsilnější opoziční strany. Oponoval mu předseda sněmovního zahraničního výboru Vladimír Laštůvka (ČSSD). Podle něj čeští chemici "v žádném případě" nejsou součástí válečné koalice vzhledem k usnesení parlamentu, podle něhož pro zapojení do války potřebují mandát Rady bezpečnosti OSN.

O vojenské nemocnici pro Irák rozhodne vláda v pondělí

Vláda bude v pondělí jednat o vyslání české polní nemocnice do oblasti iráckého konfliktu. V případě, že s vysláním bude česká politická reprezentace souhlasit, zamíří vojenští lékaři a zdravotníci nejprve do Kuvajtu. Odtud by se měli přesunout do jižního Iráku, kde v okolí Basry hrozí humanitární katastrofa. Zdravotníky 7. polní nemocnice bude provázet stovka vojáků z prostějovské jednotky speciálních sil. Nemocnice, která má pomáhat především civilnímu obyvatelstvu, je připravena odjet kdykoliv po 5. dubnu. K její přepravě je zapotřebí 21 přeletů obřích dopravních letounů Ruslan.

Český prapor v Kosovu vystřídá v dubnu na 500 vojáků

Celkem 507 vojáků mírového kontingentu odjede v dubnu z České republiky na misi v Kosovu. Armádní profesionálové z 3. česko-slovenského praporu KFOR vystřídají v Kosovu stávající misi. Před postupným odletem se v sobotu vojáci sešli na posledním slavnostním nástupu v Janovicích nad Úhlavou na Klatovsku. Nástup se odehrál vzhledem k válce v Iráku za zvýšených bezpečnostních opatření. Pětisetčlenný kontingent sestává z praporu o 444 vojácích, z čehož 100 je ze Slovenska, dva lékaři jsou z Litvy a zbytek tvoří čeští vojáci. Úkolem českého praporu je zejména ostraha asi 110 kilometrů srbsko-kosovské hranice, ochrana Srbů v osadě Sekyrača, hledání zbraní, potírání nelegální těžby dřeva či doprovod a ochrana autobusové linky. Česko-slovenský prapor podle něj střeží území o rozloze asi 880 kilometrů čtverečních.

Na 500 lidí se v Praze zúčastnilo Pochodu pro život

Zhruba 500 lidí se v sobotu odpoledne v Praze zúčastnilo Pochodu pro život, kterým vyjádřili svůj nesouhlas s umělými potraty. V průvodu, který pomalu prošel centrem města, byli lidé nejrůznějšího věku včetně mnoha rodin s malými dětmi. Akci každoročně pořádá občanské sdružení Hnutí pro život u příležitosti Dne nenarozených dětí, který připadá na 25. března. Podle viceprezidentky hnutí Zdeňky Rybové chtěli účastníci tiché demonstrace upozornit na to, že v Česku není legislativně zajištěno právo na život. Průvod neskandoval žádná hesla, mnozí z účastníků však nesli transparenty s nápisy "Matkám pomoc, dětem život, veřejnosti pravdu", "Umělý potrat všechno změní!" nebo "Interrupce - legální genocida". Sobotní akce byla poklidná a nenarušil ji žádný incident. V minulých letech ale docházelo i k ostřejším výměnám názorů mezi odpůrci a zastánci interrupcí. Těch se zastávali hlavně anarchisté. Podle nich by zákaz zvýšil počet zdravotně rizikových nelegálních potratů.

Neofašisté v Orlové demonstrovali proti EU a válce

Přibližně padesát mladých krajně pravicových radikálů se v sobotu odpoledne v Orlové na Karvinsku zúčastnilo protestního pochodu městem. Přívrženci organizací Národní odpor a Anti-Antifa tak chtěli vyjádřit svůj nesouhlas se vstupem České republiky do Evropské unie a válečným konfliktem v Iráku. Neofašisty doprovázela asi stovka policistů. Protestní pochod se však obešel bez násilností. Do Orlové dorazila pouze hrstka mladých antifašistů, kteří pochod z dálky sledovali. Policisté ověřili jejich totožnost a mladíci se krátce na to rozešli. Přítomní Romové si dokonce a neonacisty společně zakřičeli: "Nic než národ". Pochodující je ale vzápětí varovali: "Teď je pochod, večer bude boj!" Po krátké demonstraci na náměstí před starou orlovskou radnicí se účastníci na příkaz policie rozdělili do menších skupin a vydali se do nedaleké restaurace. Policie monitorovala situaci až do odjezdu neofašistů z Orlové.

Tři čeští lyžaři zahynuli na ledovci v Tyrolsku

Tři turisté, z největší pravděpodobností všichni z České republiky, zahynuli v sobotu na Hintertuxském ledovci v Tyrolsku. Lyžaři se při sjezdu na uzavřené části ledovce zřítili do průrvy a záchranáři už ani jednoho z nich nedokázali přivést k životu. Jedna z obětí měla u sebe český pas. K neštěstí došlo kolem 11:45 SEČ. Podle mluvčího rakouského automotoklubu ÖAMTC se trojice patrně rozhodla sjíždět svah mimo oficiální sjezdovku nad přilehlým lyžařským střediskem. Během záchranné akce, které se zúčastnilo 30 členů horské služby, vlekaři a vrtulník ÖAMTC, byl k uvíznutým lidem spuštěn i lékař pohotovostní služby.

Kouřimský skanzen připomněl blížící se Velikonoce

V Muzeu lidových staveb v Kouřimi na Kolínsku byla o tomto víkendu zahájena tradiční velikonoční výstava. Nad skanzenem se vznášela vůně včelího vosku, perníku i medoviny, ve slavnostně vyzdobených chalupách byly k vidění zdobené kraslice a velikonoční mazance. Ve vesnici obcházeli i malí koledníci v kostýmech řehořského žákovského vojska. Přiblížili zapomenutou tradici svátku svatého Řehoře, patrona učitelů. V minulosti při něm děti obcházely chalupy a prosily o něco dobrého pro své chudé učitele. Obchůzky na počest patrona učitelů zahájily letošní turistickou sezónu ve skanzenu. Po masopustních oslavách byly další z akcí jeho velikonočního programu. Jarní tradice, jako například vynášení smrti, honění Jidáše nebo chození s řehtačkami muzeum představí 12., 13., 19. a 20. dubna.

Brňané vraceli do lesa vánoční stromky

Obyvatelé Brna v sobotu vraceli do lesa u městské části Útěchov a obce Vranov živé vánoční stromky, které si v prosinci koupili od ochránců přírody. "Do lesa se vrátilo 160 vánočních jedliček, což je asi sedmina stromků, které jsme před Vánoci prodali," řekla Marie Kotyzová ze spolupořádajícího Domu ekologické výchovy Lipka. Sazenice čtyřiceticentimetrových šestiletých jedlí bělokorých, které si mohli lidé doma vánočně ozdobit, se do lesa vracely pod odborným dohledem lesníků. Přímo na místě si koupilo a znovu zasadilo stromky dalších sto zájemců. Ze stromků vzniká školka Školního lesního podniku Křtiny Masarykův les. Ekologové začali stromky v květináčích prodávat před čtyřmi lety. Nelíbí se jim totiž, že po Vánocích mnohé stromy skončí na smetišti. Na trh dodávají jedle bělokoré, které z přírody v Česku v minulosti téměř vymizely.

A na závěr ještě krátce o počasí:

V noci bude místy zataženo se slabým deštěm, teploty 4 stupně až nula. Zítra čekáme převážně oblačno až zataženo a místy slabý déšť nebo přeháňky. Teploty 12 až 16 stupňů Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha