Zprávy Radia Praha

Poslanecká sněmovna urychlí posouzení pomoci USA při summitu NATO

Vládní předlohu, která umožní americkou pomoc při ochraně vzdušného prostoru Česka v době pražském summitu NATO, projedná Poslanecká sněmovna podstatně rychleji, než je obvyklá, až několikaměsíční, lhůta. Předseda sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD) vyhověl žádosti vlády a vyhlásil stav legislativní nouze. Tím se otevírá možnost, aby sněmovna jako celek předlohu posoudila už na schůzi, kterou zahájí ve čtvrtek ráno. Zaorálek navíc rozhodl o tom, že dolní komora předlohu projedná ve zkráceném jednání. To znamená, že ji nebude posuzovat v obvyklém trojím čtení, ale bude tak moci učinit třeba za jeden den.

Zástupci většiny poslaneckých klubů dali už minulý týden najevo, že vládní předlohu podpoří. Proti budou pravděpodobně jen komunisté, kterých je však ve dvousetčlenné dolní komoře jen 41, což k zablokování návrhu zákona stačit nebude. Trvalou kritiku ale sklízí vláda i mezi zastánci předlohy kvůli tomu, že ji předkládá na poslední chvíli, až zhruba 14 dnů před začátkem summitu. K přijetí zákona přistoupila česká strana poté, co se na veřejnosti objevily informace o tom, že Američanům se do ochrany českého území příliš nechtělo, neboť jde o bezprecedentní záležitost, která není smluvně podložena.

Bezpečnost summitu ve vzduchu má zajišťovat celkem 250 vojáků USA a nejvýše 15 letadel amerického letectva. V případě zásahu neponesou piloti odpovědnost. Americká letadla budou pod velením USA, použití síly ale bude možné pouze se souhlasem českého ministra obrany, nebo zástupce, kterého pověří. Vládní návrh zákona umožní ozbrojeným silám USA podílet se na zajišťování obrany českého vzdušného prostoru od 15. do 30. listopadu.

ČR nepočítá s tím, že by USA platila za půjčení stíhaček na NATO

Vláda zatím nepočítá s tím, že by Američanům platila za střežení českého vzdušného prostoru během summitu NATO. Novinářům to řekl premiér Vladimír Špidla. Americké stíhačky budou za necelé tři týdny chránit české území, protože armáda nemá tak kvalitní letadla. Konkrétní podmínky dojedná s Američany ministr obrany Jaroslav Tvrdík. Premiér se osobně seznámil s bezpečnostní přípravou vrcholné schůzky NATO. Na ministerstvu vnitra se setkal se všemi policisty a hasiči, kteří budou velet akcím během alianční schůzky.

Policisté budou zejména dohlížet na dodržování pořádku v ulicích. Na summit NATO se totiž kromě delegátů chystá přijet i několik tisíc demonstrantů. Policie předpokládá, že jich může být až 10.000. Chce se proto na možné nepokoje v ulicích připravit. Pořídila například 3500 speciálních souprav pro takzvané těžkooděnce. Oproti situaci před dvěma lety chtějí tentokrát policisté proti případným výtržníkům postupovat aktivněji. Kromě Kongresového centra, kde se bude odehrávat hlavní jednání, budou policisté hlídat i další desítku objektů. Mimo jiné Pražský hrad, Obecní dům a hotely, v nichž budou bydlet delegáti. Bedlivěji bude policie hlídat i okolí velvyslanectví, elektráren a dalších budov. Demonstrace totiž nejsou jediným rizikem, které pořádání summitu NATO přináší. Podle ministra Grosse je po loňských útocích teroristů na Spojené státy možné, že by právě vrcholné schůzky NATO chtěli využít k další akci. "Nemáme potvrzenu žádnou informaci o tom, že by teroristé nějaký čin plánovali," dodal ale Gross.

Schröder a Robertson čekají v Praze bezproblémové rozšíření NATO

Bezproblémové rozšíření Severoatlantické aliance očekávají na nadcházejícím summitu v Praze generální tajemník NATO George Robertson a německý kancléř Gerhard Schröder. Po setkání v Berlíně označili otevření aliance za historickou událost. O počtu nových členů dosud nebylo rozhodnuto a stanoví se až v Praze, připomněl Robertson. Shodl se se Schröderem, že rozšíření bude znamenat stabilitu pro rozsáhlý prostor od Baltského moře až po Balkán. Také s Ruskem vzniknou nové vztahy. Za situace, kdy mezi Německem a Spojenými státy pokračuje napětí v pohledu na případný ozbrojený útok vůči Iráku, kancléř zřetelně podpořil vytvoření jednotky rychlého nasazení NATO.

NATO zatím neví, zda budou prezidenti Kučma a Lukašenko v Praze, či nikoli

Severoatlantické alianci "není jasné", co sleduje ukrajinský prezident Leonid Kučma, když vyhlašuje záměr jet do Prahy na summit NATO, ačkoli mu bylo dáno jasně najevo, že není vítán. Podle zdroje v bruselském sídle aliance se také zatím neví, zda bude na summitu přítomen běloruský prezident Alexandr Lukašenko. Zmíněný zdroj připomněl silné podezření Spojených států potvrzené minulý týden generálním tajemníkem NATO Georgem Robertsonem, že Ukrajina dodala radarový systém Kolčuga do Iráku, jehož diktátorský režim považují USA a řada spojenců za hrozbu pro světový mír. Zatímco Lukašenko již podle českého ministerstva zahraničí požádal o vstupní vízum do ČR, Kučma zatím ne. Lukašenkova žádost se nyní vyřizuje. Podle českého ministerstva je těžko představitelné, že by hlava státu vízum nedostala, když jede na mezinárodní summit.

Diplomatické zdroje v Praze naznačily, že nepozvaná osoba by se na summitu mohla dočkat různých obstrukcí a chladného přijetí, třeba by politici během jejího vystoupení demonstrativně odešli. Summit NATO se koná 21. a 22. listopadu v Praze. Vedle členů NATO na něm budou jednat prezidenti a hlavy států 46 zemí Euroatlantické rady partnerství (EAPC).

Česká televize uvede americký dokument o letadle Air Force One

Česká televize uvede ve středu 20. listopadu americký filmový dokument nazvaný Air Force One - Vítejte na palubě létajícího Bílého domu, speciálu prezidentů USA. Hodinový snímek se na obrazovce objeví v den, kdy by měl právě tímto strojem do Prahy přiletět na zasedání NATO americký prezident George Bush. Američtí prezidenti používají k cestám dva speciálně upravené letouny od roku 1943. Tajná ochranná vojenská technika umožňuje letounům čelit raketovému útoku i jadernému výbuchu. Filmaři použili archivní materiály a vyzpovídali dosud žijící první muže USA, kteří si k Air Force One vytvořili takřka rodinný vztah.

ODS se obává případné spolupráce ČSSD s KSČM na vládní úrovni

Občanští demokraté se obávají, aby spolupráce sociálních demokratů a KSČM nepřerostla po senátních a komunálních volbách i na vládní úroveň. Kandidáti obou stran se totiž zejména v některých senátních obvodech vzájemně podporovali. Místopředseda ODS Jan Zahradil uvedl, že komunální volby znamenaly pro některé politické strany oslabení jejich pozice, "což může vést k tomu, že sociální demokracie začne hledat otevřenou podporu někde jinde, to znamená komunistické strany".

Spolupráce a vyjednávání mezi politickými stranami po volbách bylo hlavním tématem zasedání Výkonné rady ODS. Předseda Václav Klaus prohlásil, že výkonná rada požádala regionální zástupce ODS a členy senátního klubu ODS, aby se pokusili oslovit zvolené nezávislé politiky a nabídli jim spolupráci. Občanští demokraté chtějí obsadit funkci předsedy horní parlamentní komory. Předseda Václav Klaus zdůraznil, že ODS se po víkendových volbách stala nejsilnější parlamentní stranou co do počtu svých zástupců v obou komorách. Klaus ale neřekl, koho ODS do funkce předsedy Senátu navrhne. Šéfem horní komory je nyní lidovec Petr Pithart.

ODS: Špidlova vláda nehájí zájmy zemědělců v Evropské unii

Občanští demokraté nejsou spokojeni s tím, jakým způsobem vláda Vladimíra Špidly vyjednává o podmínkách vstupu do Evropské unie (EU). Na tiskové konferenci kritizovali zejména vyjednávání o kapitole zemědělství, kde podle nich kabinet nehájí zájmy zemědělců, ale ani České republiky. Na problémy v sektoru zemědělství se minulý týden snažilo v Praze upozornit asi 3000 farmářů.

Volební krach posílil v KDU-ČSL i unii kritiku vůči vedení

Propadák, debakl, fiasko - takovými výrazy hodnotí novináři i někteří politici výsledek KDU- ČSL v senátních a Unie svobody-DEU v komunálních volbách. Poté, co lidovci a unionisté zaostali za ostatními už v červnových volbách do sněmovny, je další volební neúspěch vodou na mlýn vnitrostranickým oponentům současného vedení obou uskupení. Poslanec KDU-ČSL Miroslav Kalousek již vyzval svého dlouholetého stranického rivala, od loňska předsedu Cyrila Svobodu, aby kvůli volebnímu debaklu okamžitě rezignoval. Ne všichni ale volají po tak radikálních krocích, i když nutnost změn si uvědomují všichni. Situace je ale podle analytiků bezvýchodná především pro Unii svobody, jejíž voličské zázemí je minimální. Strana ztrácí pro občany i partnery na politické scéně důvěryhodnost i smysl existence, mnozí hovoří o klinické smrti. Proti vládnímu angažmá vystupuje například bývalá šéfka unie Hana Marvanová, i jiní unionisté přičítají neúspěch účasti v socialistické vládě.

Jihlavský primátor podal kvůli předvolebním letákům trestní oznámení

Jihlavský primátor Vratislav Výborný (ODS) podal na policii trestní oznámení na neznámého pachatele pro pomluvu. Pachatel před komunálními volbami nechal rozmnožit letáky a zadal jejich roznášku do schránek obyvatel Jihlavy. Lídrovi ODS vložil do úst tvrzení, že ke své vile s bazénem ve Zborné by ještě potřeboval tenisový kurt, kuželkářskou dráhu a výběh pro koně. Firma ADM s roznáškou začala den před volbami a pokračovala ještě v den voleb, v pátek 1. listopadu. Od zadavatele přijala zakázku na 8000 kusů. ODS se distribuci podařilo zastavit, takže do schránek se dostalo asi 500 až 600 letáků. Výborný považuje distribuci letáků den před volbami za podlost, protože na text nemohl reagovat. V tisku již několikrát zveřejnil, že na dům si vzal hypotéku. ODS navzdory letákům ve volbách do zastupitelstva Jihlavy zvítězila. Sám Výborný získal 4265 hlasů, což je absolutně nejvíce ze všech kandidátů.

Život Alexandra Dubčeka ukončila před deseti lety autohavárie

Jméno Alexandra Dubčeka zůstane pro celý svět navždy spojeno s Československem a pražským jarem 1968. Vlastní život Alexandra Dubčeka byl ale plný zvratů - v roce 1968 vystoupala jeho hvězda na nejvyšší bod politického nebe, aby se po roce 1970 stal na téměř dvacet let vězněm svého nástupce v nejvyšší stranické funkci. Až po revoluci se opět ocitl na vrcholu politického dění - stal se předsedou federálního parlamentu. Pak přišla tragická automobilová nehoda, při níž utrpěl těžká zranění. Těm podlehl 7. listopadu 1992. Historici se shodují v tom, že Dubček nebyl originálním myslitelem, ani úspěšným politikem. Byl však symbolem naděje v beznadějných dobách. Politiku chápal jako veřejnou službu, jako ideově orientovanou činnost ve prospěch národa a státu. Jeho smrt je stále opředena rouškou tajemství. Tehdy dokonce vyvolala nejrůznější spekulace: podle jedné verze šlo o předem připravenou akci sovětské tajné služby KGB. Z auta údajně zmizely významné dokumenty; zkoumal se i stav dálnice. V únoru 2000 byl ale případ Dubčekovy havárie uzavřen.

Sněmovna projedná úvěr za 12 miliard od EIB na povodňové škody

O úvěru za 12 miliard korun od Evropské investiční banky (EIB) bude na listopadové schůzi jednat Poslanecká sněmovna. Vláda chce z peněz financovat likvidaci povodňových škod. Kabinet plánuje, že 7,5 miliardy korun bude čerpat v příštím roce, zbývajících 4,5 miliardy v roce 2004. Půjčka prozatím není započtena ve schodku státního rozpočtu. Ten pro příští rok činí 111,3 miliardy korun a měl by se tak ještě o 7,5 miliardy zvýšit.

Vláda stále uvažuje o zavedení tzv. povodňové daně, která by kryla následky srpnové katastrofy, uvedl na manažerském fóru na Žofíně premiér Vladimír Špidla. Vidím jako jistou chybu, že jsme k povodňové dani nepřistoupili, dodal s tím, že vláda místo toho sáhla k úpravě sazeb daně z přidané hodnoty, protože potřebovala příjmy co nejrychleji. Premiér Špidla rovněž upozornil, že vláda musí provést daňovou reformu tak, aby se zjednodušil daňový systém a stát získal odpovídající prostředky. Podle něho je třeba také stabilizovat veřejné finance, jejichž stavové veličiny nejsou špatné, ale mají špatnou dynamiku. Špidla považuje za slabinu české ekonomiky, že prakticky celý zahraniční obchod se odehrává se zeměmi Evropské unie a že jiná teritoria jsou podceňována. V této souvislosti jmenoval Balkánské země, Turecko, Rusko, středoasijské země bývalého Sovětského svazu, Indii a Čínu.

Ekonom Švejnar: Evropa může zmenšit náskok USA, pokud ubere v regulacích

Pokud chce Evropa dohnat v hospodářském rozvoji Spojené státy, musejí jednotlivé vlády i Evropská unie méně regulovat, a naopak vytvořit podnikům podmínky pro úspěšnou konkurenci. ČTK to řekl ekonom a profesor Michiganské univerzity Jan Švejnar. Problém je, že Evropa zaostává ve většině oborů. I v těch, kde má výhody, je limitována vládní politikou. Starý kontinent má na druhé straně spoustu výhod, kterých ještě zcela nevyužil. Pokud více otevře vlastní ekonomiku, může rychle získat obrovský skok kupředu, soudí ekonom. Pro Českou republiku z toho vyplývá, že by měla zůstat velmi otevřenou ekonomikou a nepřímo podporovat modernizaci výroby. "Vláda by měla nejblahodárnější dopad, kdyby se zaměřila na reformu školství a vědy," prohlásil Švejnar.

Greenpeace chce prošetřit zakázku na asanaci dioxinů ve Spolaně

Ekologická organizace Greenpeace podala podnět Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, aby prošetřil postup při zadání zakázky na likvidaci jedovatého dioxinového znečištění ve Spolaně Neratovice. Zakázku za téměř tři miliardy korun Fond národního majetku (FNM) zadal bez výběrového řízení firmě Sita Bohemia. Podle Greenpeace tak znemožnil volnou soutěž konkurenčních firem. Podle FNM je však firma SITA Bohemia jediná, která má v ČR licenci na fyzickou likvidaci dioxinů. To jsou látky, které se používaly při výrobě hnojiv. Podle aktivistů fond nechal vypracovat podklady prosazující pouze jednu technologii. Řízení tak nezaručuje, že vybraná technologie na asanaci dioxinového znečištění bude z hlediska ochrany zdraví a životního prostředí nejlepší.

Ministryně zdravotnictví nepočítá s tím, že by si lidé mohli připlatit za nadstandardní péči

Ministryně zdravotnictví Marie Součková nechystá žádné omezení rozsahu zdravotní péče, a tedy ani solidarity, kdy zdraví a bohatí platí léčení nemocných a chudých. Nepočítá ani s tím, že by si lidé mohli připlatit za nadstandardní péči. Ministryně to řekla před zahájením semináře Stav zdravotní péče v ČR. Ředitelka Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Jiřina Musílková ČTK potvrdila, že pojištění ze zákona kryje veškerou péči, s výjimkou kosmetické. Spoluúčast je částečně za léky a ve stomatologii. VZP nově nabízí připojištění na pobyt v nemocnici, jde o vybavení pokoje a lepší stravu. Pokud by si lidé mohli připlatit například na lepší náhradu kloubu, nevyřešilo by to podle Musílkové zcela finanční problémy zdravotnictví, ale občan by byl vtažen do rozhodování. "Zajímal by se o ceny a kvalitu; zjistil by si předem, zda nemocnice, kam chce jít na operaci, ji umí, a zda jsou tam odborníci. Možná by se mnoho ve zdravotnictví zlepšilo a pacient by se choval zodpovědněji," dodala.

Prezident Svazu pacientů Luboš Olejár od ministryně zdravotnictví Marie Součkové požaduje, aby devitalizaci, neověřenou metodu léčení rakoviny, povolila vykonávat na lidech. Na schůzce ji informoval, že připravuje podmínky, aby lékaři mohli metodu podvazování zhoubných nádorů po Novém roce použít u pacientů, kteří k tomu již nyní podepisují souhlas. Ministryně ale ČTK řekla, že pokud se o konkrétní operaci dozví, je připravena zasáhnout. Devitalizace totiž není povolenou chirurgickou metodou. Součková požaduje, aby se tento postup dále ověřoval na zvířatech podle zásad vědeckého výzkumu. Olejár řekl, že podklady z pokusů, které vědci provádějí na zvířatech, předá ministryni, aby mohly být využity k operacím lidí.

Zákaz prodeje o svátcích by obchodníci pocítili na tržbách

Zákaz prodeje o svátcích by obchodníci pocítili na tržbách. Především by to však vyvolalo propouštění, uvedli zástupci velkých obchodů. Zákon o otevírací době v maloobchodě, který by zamezil ve velkých prodejnách nepřetržitému provozu a prodeji o svátcích, požadují členové Odborového svazu obchodu. S výjimkou nedělí může být totiž svátečních dní v roce až 11 a nedělí je více než 50, argumentují obchodníci. Tržby v obchodech jsou navíc ve volných dnech nejvyšší. Obchodníci však poukazují především na to, že zákaz prodeje o svátcích by omezil zákazníky, kteří chtějí ve většině případů nakupovat právě ve volných dnech.

Rakouští svobodní trvají na hrozbách vetováním vstupu ČR do EU

Rakouská krajně pravicová strana svobodných (FPÖ) stále trvá na hrozbě vetováním vstupu České republiky do Evropské unie. Znovu to potvrdil v rozhovoru pro týdeník Zur Zeit poslanec FPÖ a mluvčí strany pro otázky vyhnanců Martin Graf. Podle něj jsou Benešovy dekrety "z právního hlediska příčinou genocidy na německém obyvatelstvu České republiky a Slovenska". Posudek vypracovaný na dekrety pod vedením německého právníka Jochena Frohweina pro Evropský parlament, z něhož vyplývá, že dekrety nepředstavují překážku vstupu ČR do EU, označil Graf za "spíše politickou beletrii".

Hornorakouská vláda rozjíždí další kampaň proti Temelínu

Vláda rakouské spolkové země Horní Rakousy schválila v pořadí již desátý balíček opatření proti české jaderné elektrárně Temelín. Více než 270.000 eur (8,3 milionu Kč), které na akci vyčlenilo zemské ministerstvo životního prostředí, poslouží hlavně na financování "informační ofenzívy" vůči české veřejnosti. Horní Rakousy, které sousedí s Jihočeským krajem, vynaloží 196.000 eur na podporu rakouských a českých ekologických spolků, které mají varovat české obyvatelstvo před riziky atomové energie a prosazovat odstavení elektrárny. Ze zbylých zhruba 74.000 eur bude financován zemský zmocněnec pro příhraniční jaderná zařízení Radko Pavlovec, který se převážně zaměřuje proti Temelínu.

Günter Verheugen se divil, že by Němci byli v ČR diskriminováni

Podiv nad sdělením poslance Bernda Posselta (bavorská CSU) o diskriminaci příslušníků německé národnostní menšiny v ČR vyjádřil v zahraničním výboru Evropského parlamentu komisař Günter Verheugen. Uvedl, že něco takového nikdy neslyšel, a slíbil, že to prověří. Upozornil, že Evropská komise má pravidelné kontakty s českou stranou a při zpracovávání svých posudků se opírá o informace mezinárodních organizací a humanitárních spolků, z nichž nikdo nic takového nehlásil. Posselt při debatě o rozšíření EU komisaři sdělil, že "příslušníci národnostních menšin, například německé" jsou v ČR diskriminováni třeba při stanovování nájemného nebo při uznávání univerzitních titulů. Verheugen podotkl, že zprávy o poškozování práv Němců v ČR se obvykle objevují v tisku v souvislosti s Posseltovým jménem.

Pozemkový úřad: Potomci Salmů nemají nárok na zámek v Blansku

Pozemkový úřad v Blansku v těchto dnech rozhodl, že potomci šlechtického rodu Salmů nemají nárok na vydání blanenského zámku v restituci. Úřad argumentuje tím, že na zámek nelze uplatnit nárok v rámci zákona o půdě a s ním souvisejících předpisů. V červnu o tom rozhodl bývalý ministr zemědělství Jan Fencl. "Postupovali jsme jen podle jeho pokynu," řekl pracovník pozemkového úřadu Jiří Kšica. V zámku nyní sídlí městské muzeum. Restituční válka o tuto památku s přilehlými budovami a parkem se vede téměř deset let. Salmové nyní mají poslední možnost, a to obrátit se ve věci na Krajský soud v Brně.

Rozsáhlý majetek byl knížeti Hugo Salmovi zabaven po druhé světové válce na základě Benešových dekretů. Šlechtic byl za války členem nacistických organizací, měl německé občanství a před smrtí se mu nepodařilo získat československé občanství. Salmovi potomci chtěli zámek získat. Nemohli ale o jeho vrácení požádat na základě zákona o mimosoudních rehabilitacích, který lze použít jen v případě, že byl majetek zabaven po únoru 1948. Využili tedy jedinou možnost a požádali o vrácení majetku na základě zákona o půdě a s ním souvisejících norem. Kšica ale vysvětlil, že zámek nesloužil například jako sídlo velkostatku a nebyla v něm ani zemědělská výroba. Jako sídlo svého velkostatku Salmové využívali svůj zámek v nedalekém Rájci. V blanenském zámku žili členové vedení jejich železáren.

Ochránci osobních údajů i vysílací rada prověřují pořad "Taxi, prosím"

Pořadem České televize (ČT) "Taxi, prosím" se začal zabývat Úřad pro ochranu osobních údajů. Názor právníků si vyžádala i Rada pro rozhlasové a televizní vysílání. Obě instituce o to v říjnu požádala komunistická poslankyně Zuzka Rujbrová. Myslí si totiž, že ČT pořadem neoprávněně zasahuje lidem do soukromí. Dva moderátoři přestrojení za taxikáře, vozí a zpovídají běžné zákazníky i některé známé osobnosti. V autě je skrytá kamera, záběry lze ovšem ve vysílání použít jen tehdy, když s tím pak dotyčný člověk souhlasí.

Brány bývalého konviktu se otevřely studentům i všem Olomoučanům

Brány bývalého jezuitského konviktu v centru Olomouce se slavnostně otevřely studentům Univerzity Palackého i veřejnosti. Stát za opravu budovy zaplatil 350 miliónů korun. Jde o největší investici v Olomouci. S myšlenkou opravit barokní komplex a přeměnit jej na univerzitní místo přišel před lety bývalý rektor Josef Jařab. "Jsem rád, že se naše vize z poloviny devadesátých let naplňuje. Má představa vždy byla, aby se z Olomouce jako vojenského města stalo město univerzitní. A to se nyní daří," řekl ČTK Jařab. Do budovy se již o prázdninách přestěhovalo pět uměleckých a uměnovědných kateder univerzity.

Konvikt byl postaven v 17. století a studentům poskytoval ubytování, stravu a výchovný dozor v době jejich studií. Na konci 18. století začala budovu spravovat armáda, která zde založila dělostřeleckou školu a později Jánošíkovy kasárny. Nyní se zde kromě univerzitních prostor nachází divadelní sál a galerie, filmový sál či sál pro sborový zpěv, hudební zkušebny či keramická a textilní dílna.

Bostonské smyčcové kvarteto připravilo tři benefice pro Terezín

Bostonské smyčcové kvarteto Hawthorne String Quartet nastudovalo pro koncertní vystoupení ve Španělském sále Pražského hradu díla skladatelů, kteří byli za druhé světové války vězněni v terezínském ghettu. Benefiční koncert, stejně jako jejich další dva chystané programy, určili Američané ve prospěch Památníku Terezín, který poškodila srpnová povodeň. Další benefice tohoto souboru zorganizovaná se stejným záměrem se má uskutečnit ve středu večer ve Španělské synagoze v Praze. O den později pak americká čtveřice zahraje přímo v Terezíně na Litoměřicku v Muzeu ghetta.

V Brně bude uveden nový muzikál "Kristián"

Tvůrci nového českého muzikálu Kristián se budou snažit diváka přesvědčit, že jde hlavně o divadelní kus. Chtějí se vyhnout pouhému opisu slavného filmu režiséra Martina Friče z roku 1939. Premiéru nového českého muzikálu Kristián uvede 8. listopadu zpěvohra Národního divadla v Brně. Novou hudbu složil skladatel Zdeněk Barták s textařem Eduardem Krečmarem, nebude chybět ani proslavená ústřední melodie "Jen pro ten dnešní den". Muzikál vypráví příběh úředníčka cestovní kanceláře, žijícího nevzrušivým životem, který si jednou za měsíc hraje v luxusním baru na světáka.

Národní knihovna vystavuje jezuitskou matematiku

Po celý listopad mohou návštěvníci Národní knihovny zavítat na výstavu, která připomíná někdejší význam rozsáhlého barokního komplexu pražského Klementina. Expozice Jezuitská matematika v Klementinu 1602-1773 je v Zrcadlové kapli a představuje rukopisy a staré tisky z fondů Národní knihovny. Výstava je věnována pracím jezuitů, kteří byli profesory matematiky v Klementinu. Návštěvníci uvidí i studentské záznamy z přednášek a disertace vzniklé pod vedením jezuitských profesorů.

Jezuitská kolej v Klementinu byla částí rozsáhlého systému jezuitského školství, které představovalo neoddělitelnou součást evropské kultury a vzdělanosti v 17. a 18. století. Jezuitská matematika však byla pojímána šířeji než nyní. Tvořila ji aritmetika, geometrie, astronomie a hudba, a zahrnovala i základy dalších disciplín, například geometrické optiky, hydrauliky, konstrukce slunečních hodin a budování opevnění. Nejstarší jezuitský matematický rukopis v Klementinu pochází z roku 1602 a představuje záznam přednášek rakouského profesora matematiky Johanna Baptisty l'Abbe, který v Klementinu působil v roce 1604.

V Senátu začala výstava přibližující historii bible v češtině

V sídle Senátu ve Valdštejnském paláci v Praze se koná výstava nazvaná Česká bible v průběhu staletí. Její pořadatelé shromáždili knihy rukopisné, tištěné i jejich digitální podoby. Expozice začíná prvním překladem liturgických knih do jazyka moravských Slovanů. Bible nebo její části jsou dostupné již ve více než 2200 jazycích. Je stále nejpřekládanější knihou na světě. Za poslední půlstoletí byla bible nebo její část přeložena do více jazyků než za dobu od napsání evangelií do roku 1945.

Sport

Fotbalisté Sparty Praha porazili v dohrávce 13. ligového kola na svém hřišti Bohemians Praha 3:0 a svou neporazitelnost už prodloužili na patnáct zápasů.

Počasí

Bude oblačno, místy přeháňky, od středních poloh sněhové. Noční teploty: čtyři až nula, ojediněle slabě pod nulou. Přes den meteorologové očekávají teploty jeden až pět stupňů Celsia.