Denní souhrn zpráv Zprávy Radia Praha

13-09-2002

Šimonovský potvrdil, že Špidla nabídl KDU-ČSL menšinovou vládu

Premiér a předseda ČSSD Vladimír Špidla dnes nabídl KDU-ČSL vytvoření menšinové vlády. Místopředseda lidovců Milan Šimonovský to potvrdil ČTK a deníku Právo. Takovou nabídkou se KDU-ČSL bude vážně zabývat, řekl po jednání předsednictva strany.

Otevřenou zůstává otázka, o čí podporu by se menšinový kabinet ve sněmovně opíral. Pro KDU-ČSL by byla nejpřijatelnější tolerance nyní vládní Unie svobody-DEU. Vyloučena ovšem není ani tichá podpora komunistů. Krize ve vládní koalici vznikla poté, co kvůli nesouhlasu unionistky Hany Marvanové neprošel návrh daňových opatření.

Grebeníček: Špidla chce zúžit vládní koalici na ČSSD a KDU-ČSL

Podle předsedy KSČM Miroslava Grebeníčka vše nasvědčuje tomu, že premiér Vladimír Špidla (ČSSD) bude obhajovat před svým týmem zúžení vládní koalice na dva subjekty: ČSSD a KDU-ČSL. Grebeníček to řekl ČTK po úterním setkání se Špidlou. Oba politici se sešli poté, co sněmovnou neprošel vládní návrh daňových opatření, když jako jediná ze stran vládní koalice hlasovala proti místopředsedkyně sněmovny Hana Marvanová z Unie svobody-DEU. Grebeníček řekl, že se se Špidlou shodli na tom, že "budou muset přece jenom si najít prostor", aby posoudili volební programy

ČSSD viní Marvanovou

Je to jednoznačné porušení koaliční smlouvy a z naší strany to nezůstane bez reakce," řekl novinářům Gross. V souvislosti s očekávaným jednáním lídrů koaličních stran zdůraznil, že "sociální demokracie se rozhodně nikoho nehodlá doprošovat". Předpověděl, že odezva na vzniklou věc bude "zcela zřetelná".

"Rozhodně je nemožné, aby se sociální demokracie tvářila, že se nic nestalo. Tuto věc není možné nechat bez odezvy," řekl. "Nejsme žádná ořezávátka," dodal. Gross očekává, "co vymyslí kolegové z Unie svobody". Vyhýbal se ale opakovaně odpovědím na dotazy, zda unionisté opustí vládu, zda a jak bude vláda rekonstruovaná a jaký bude další postup. Poznamenal jen: "Není možné, abychom při každém důležitém zákonu prodělávali takovéto porody a čekali na to, jak se jedna poslankyně vyspí."

Místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach zprávy o rekonstrukci vlády, které se objevily v parlamentních kuloárech, chápe jako "změny na některých postech ministrů". V reakci na dotaz ČTK připustil, že jednou z možných variant může být odchod unionistů z vlády. "Bude záležet na koaličních partnerech z Unie svobody, jak si dokážou zorganizovat své lidi. Zdá se, že nadále není možné podléhat tlaku jedné ženy," dodal v narážce na Marvanovou.

Předseda ODS Václav Klaus k situaci, která ve vládní koalici vznikla, novinářům řekl, že koalice je velmi zranitelná a velmi křehká. Ukázalo to podle něj páteční hlasování o vládních daňových návrzích. V souvislosti se spekulacemi o rekonstrukci vlády reagoval s úsměvem na úvahy, zda by se do této rekonstrukce mohla zapojit i ODS. "To patří do říše, nemyslím snů, ale do říše pohádek," uvedl. Dodal, že občanské demokraty tato možnost nenapadla.

Je to jednoznačné porušení koaliční smlouvy a z naší strany to nezůstane bez reakce," řekl novinářům Gross. V souvislosti s očekávaným jednáním lídrů koaličních stran zdůraznil, že "sociální demokracie se rozhodně nikoho nehodlá doprošovat". Předpověděl, že odezva na vzniklou věc bude "zcela zřetelná".

"Rozhodně je nemožné, aby se sociální demokracie tvářila, že se nic nestalo. Tuto věc není možné nechat bez odezvy," řekl. "Nejsme žádná ořezávátka," dodal. Gross očekává, "co vymyslí kolegové z Unie svobody". Vyhýbal se ale opakovaně odpovědím na dotazy, zda unionisté opustí vládu, zda a jak bude vláda rekonstruovaná a jaký bude další postup. Poznamenal jen: "Není možné, abychom při každém důležitém zákonu prodělávali takovéto porody a čekali na to, jak se jedna poslankyně vyspí."

Místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach zprávy o rekonstrukci vlády, které se objevily v parlamentních kuloárech, chápe jako "změny na některých postech ministrů". Připustil, že jednou z možných variant může být odchod unionistů z vlády. "Bude záležet na koaličních partnerech z Unie svobody, jak si dokážou zorganizovat své lidi. Zdá se, že nadále není možné podléhat tlaku jedné ženy," dodal v narážce na Marvanovou.

Předseda ODS Václav Klaus k situaci, která ve vládní koalici vznikla, novinářům řekl, že koalice je velmi zranitelná a velmi křehká. Ukázalo to podle něj dnešní hlasování o vládních daňových návrzích. V souvislosti se spekulacemi o rekonstrukci vlády reagoval s úsměvem na úvahy, zda by se do této rekonstrukce mohla zapojit i ODS. "To patří do říše, nemyslím snů, ale do říše pohádek," uvedl. Dodal, že občanské demokraty tato možnost nenapadla.

Marvanová hlasovala proti

Marvanovou, která se proti vládě postavila již vícekrát, nepřesvědčili ani její straničtí kolegové, ani premiér a předseda ČSSD Vladimír Špidla. S premiérem mluvila ještě vpředvečer hlasování. Marvanové vadilo, že o návrhu daňových opatření sněmovna hlasovala jako o celku a nebylo možné prosadit žádné změny. Soudí, že pokud by byl kabinet ochotný k ústupkům, byla připravena většinu opatření podpořit. "To bylo odmítnuto, a tak mi nezbylo nic jiného než hlasovat proti," dodala.

Jedno, byť důležité hlasování se podle ní nemá spojovat s jinými otázkami. Pokud se ale začne hovořit o jejím dalším osudu, o funkci místopředsedkyně sněmovny podle svých slov nestojí za každou cenu. "Není to funkce, na níž bych lpěla. Jsem nominovaná Unií svobody, musela by se k tomu vyjádřit strana," prohlásila. Kromě novinářů jí prý zatím nikdo nenaznačil, že by její postavení ve vedení sněmovny bylo ohroženo.

Na hlasování nedorazil jediný koaliční poslanec, bývalý ministr zahraničí Jan Kavan, který řídí Valné shromáždění OSN v New Yorku. Předseda poslaneckého klubu ODS Vlastimil Tlustý soudí, že kdyby přijel a pro návrh zvedl ruku, pro schválení by to stačilo. Jiní ale zase tvrdí, že by vládě i tak stále chyběl jeden hlas.

Srbu čekají další výslechy

Bývalý generální sekretář ministerstva zahraničí Karel Srba bude v pondělí poprvé vyslechnut kvůli obvinění, že bral úplatky za zprostředkovávání zakázek pro ministerstvo zahraničí. V pátek byla v této věci vyslechnuta Eva Tomšovicová, která policii o korupci informovala. Tomšovicová je spolu se Srbou obviněna z přípravy vraždy novinářky. V úterý má být podle Srbova obhájce Miroslava Kříženeckého vyslechnut jistý podnikatel z Ostravy Petřek, který měl být údajně další obětí Srbou plánované vraždy.

"Pan Srba nebyl s Petřekem v žádném kontaktu," řekl Kříženecký s tím, že informace o chystané vraždě je založena opět na výpovědi Tomšovicové, která s Petřekem obchodovala. Bližší informace k Petřekovi Kříženecký nesdělil. Kromě Slonkové měl prý být další obětí také bývalý ředitel štiřínského zámku Václav Hrubý, dodal Kříženecký.

Novinářka Sabina Slonková napsala o Srbovi řadu článků, ve kterých poukazovala na Srbův na státního úředníka nezvykle velký majetek a podezřelé aktivity. Podle policie si Srba najal vraha, aby Slonkovou zabil. K Srbovi je dovedla Tomšovicová, podle jejíž výpovědi si Srba u ní vraždu objednal. Podle Srbových advokátů však při druhém výslechu Tomšovicová uvedla, že nešlo o zadání vraždy, ale jen o nevážně míněné výkřiky nad články Slonkové.

Hrubý zase tvrdí, že ho Srba vydíral. Z funkce ředitele zámku, který je příspěvkovou organizací ministerstva zahraničních věcí, byl Hrubý odvolán v září 1999 kvůli výsledkům auditu. Tvrdí ale, že byl odvolán proto, že odmítal vyrobit důkazy na podporu výroků tehdejšího premiéra Miloše Zemana, že exministr zahraničí Josef Zieleniec korumpoval novináře. Za nátlakem stál podle Hrubého Srba.

Obvinění z korupce se týká zakázky na rekonstrukci zastupitelského úřadu v Záhřebu, kterou získala valašskomeziříčská firma Block. Se Srbou byl obviněn také jeho nástupce ve funkci Pavel Jaroš, Tomáš Pffefer, předseda dozorčí rady společnosti Certos, která výběrová řízení pro ministerstvo organizovala, a bývalý zaměstnanec Blocku Jiří Sitár. Všichni tři obvinění odmítli s tím, že se korupce nedopustili.

Tomšovicová v pátek podle Kříženeckého vypovídala o korupci několik hodin, padla podle něj i další jména. "Vše se zatím točí kolem záhřebské zakázky...o jménech uvedených lidí ještě mluvit nemohu," řekl Kříženecký. Dodal, že zatím se podle jeho informací nechystají v souvislosti s korupcí žádná další obvinění. Vyjádřil ale podiv nad tím, že vyšetřovatel neobvinil kvůli úplatkářství Tomšovicovou. "Vypravovala, jak chodila na schůzky, vyřizovala předávky peněz, tím vyvíjela činnost pomocníka pachatele," dodal Kříženecký. Ve čtvrtek policie obvinila z nedovoleného ozbrojování Jiřího Slavíka, který měl koupit semtex na likvidaci Slonkové. Stejnému obvinění čelí i Srba.

Srba, který byl kvůli psychickým potížím převezen do vězeňské psychiatrické léčebny v Brně, je již zpátky v plzeňské věznici na Borech. "Lékaři konstatovali, že je zdráv," uvedl Kříženecký.

V pondělí začne v Evropě Týden pohybu, lidé mají nechat auto doma

Více než tři stovky měst po celé Evropě zahájí v pondělí 16. září "Evropský týden pohybu", sedm dní, které mají přimět občany k zamyšlení nad stavem znečištění ovzduší v Evropě a motivovat k využívání alternativ k automobilové dopravě. V České republice se této akce účastní České Budějovice, Hodonín, Kroměříž a Vsetín.

"Chtěla jsem vám říct, abyste příští týden vytáhli brusle a skateboardy, protože začíná Evropský týden pohybu, který má povzbudit občany, aby se začali zajímat o to, jak se úřady starají o snížení znečištění ovzduší a hluku a o podporu alternativ k osobní automobilové dopravě," zahájila dnes projev před novináři mluvčí komise Pia Hansenová. Vyzváni, aby svůj automobil nechali v pondělí doma, byli i všichni členové Evropské komise a mluvčí Jonathan Faull podotkl, že mnozí jistě výzvu využijí.

"Katastrofy letošního léta, které se odehrály v mnoha zemích světa - v Itálii, Německu, Francii či zemích východní Evropy - a mají svůj původ ve změnách klimatu, nám znovu připomněly, jak důležitá jsou opatření proti klimatické změně," uvedla komisařka pro ekologii Margot Wallströmová.

Týden pohybu navazuje na tradiční každoroční evropský "Den bez aut". Klade důraz na zlepšení kvality ovzduší, a tedy i kvality lidského života, a na snížení zátěže plynoucí z automobilové dopravy. Mezi jeho témata patří využití veřejné dopravy nebo podpora cyklistiky ve městech. Evropský týden pohybu zakončí 22. září právě "Den bez aut", jehož se účastní 1300 měst z 35 evropských zemí.

Svoboda odložil již podruhé odlet do USA; nyní kvůli vládní krizi

Český ministr zahraničí Cyril Svoboda (KDU-ČSL) neodletí v sobotu na zasedání Organizace spojených národů (OSN) v New Yorku a to kvůli vládní krizi po neschválení daňového balíčku ve sněmovně. Cestu tak již podruhé odložil. Poprvé to bylo ve čtvrtek, kdy měl původně odcestovat. Chtěl ale být dnes ve sněmovně při hlasování o novele daňových zákonů. Zatím se neví, kdy Svoboda do USA odletí.

V neděli měl pronést projev na Valném shromáždění OSN. Není jasné, zda to stihne. Je možné, že Svoboda do Spojených států poletí až příští týden s českým prezidentem Václavem Havlem, řekl ČTK ředitel tiskového odboru Svoboda ministerstva Karel Borůvka. Podle něj záleží, jak se politické špičky se vzniklou situací vypořádají.

První část všeobecné rozpravy trvá na Valném shromáždění do neděle. Druhá část bude od příštího úterý do pátku. Tehdy tam bude i Havel, jehož má doprovázet Svoboda. Šéf české diplomacie by tedy teoreticky mohl v OSN vystoupit příští týden.

Křehká vládní koalice se otřásla v základech poté, co unionistka Hana Marvanová zablokovala přijetí daňových reforem. Ty měly přinést vládě peníze na zaplacení škod po nedávných povodních. Kabinet je chtěl získat vyšším zdaněním lidí s velkými příjmy, poklesem daně z příjmů firem a zvýšením spotřebních daní a daně z přidané hodnoty.

ČSTV schválil mimořádnou dotaci pro kluby postižené záplavami

Sportovní kluby postižené srpnovými záplavami by měly od Českého svazu tělesné výchovy (ČSTV) dostat dotaci v úhrnné výši sedm miliónů korun. O přidělení této částky nad rámec rozpočtu pro letošní rok rozhodl na svém středečním zasedání výkonný výbor ČSTV.

Finanční prostředky by měly být použity především na udržení sportovní činnosti v klubech. Vedení ČSTV rozhodlo již 19. srpna poukázat mimořádné finanční prostředky z vlastních zdrojů svazu, kluby však nejen tuto pomoc, ale ani řádné platby na údržbu dosud neviděly. Na vině je podle generálního sekretáře svazu Jana Boháče Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, které od července tyto prostředky neuvolňuje.

Sportovní kluby postižené srpnovými záplavami by měly od Českého svazu tělesné výchovy (ČSTV) dostat dotaci v úhrnné výši sedm miliónů korun. O přidělení této částky nad rámec rozpočtu pro letošní rok rozhodl na svém středečním zasedání výkonný výbor ČSTV.

Finanční prostředky by měly být použity především na udržení sportovní činnosti v klubech. Vedení ČSTV rozhodlo již 19. srpna poukázat mimořádné finanční prostředky z vlastních zdrojů svazu, kluby však nejen tuto pomoc, ale ani řádné platby na údržbu dosud neviděly. Na vině je podle generálního sekretáře svazu Jana Boháče Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, které od července tyto prostředky neuvolňuje.

Český potápěč se utopil

Český potápěč z Prahy zahynul v úterý při průzkumu podmořské jeskyně nedaleko chorvatského Splitu. Při záchranné akci přišel o život i místní policejní potápěč. Informovala o tom chorvatská televize HRT.

Čech, který byl pravděpodobně v Chorvatsku jen jako turista, se k jeskyni potopil v úterý kolem desáté hodiny večer v zálivu Poganica u ostrova Šolta. Když se ani po dvou hodinách nevynořil, zavolali jeho přátelé z jachty Domino policii ve Splitu.

Odtud přijeli speciální policejní potápěči a dva z nich se ponořili Čecha hledat. Pětadvacetiletý chorvatský potápěč už nevyplaval, jeho kolega měl velké problémy s dekompresí a musel být převezen na kliniku ve Splitu. Tělo českého potápěče bylo nalezeno ve čtvrtek večer v hloubce 57 metrů nedaleko vchodu do podmořské jeskyně. Další podrobnosti o smrti obou potápěčů zatím nejsou známy.

Obáváme se dalších nehod, říkají řidiči pražských tramvají

Řidiči pražských tramvají se obávají nehod, které by mohl způsobit nedostatek odpočinku a vysoké přesčasy. "Úředníci pražského magistrátu i vedení dopravního podniku tvrdí, že dopravní situaci v Praze bez větších obtíží zvládají, opak je však pravdou," prohlásil dnes předseda Federace řidičů tramvají Antonín Dub.

Jen za poslední týden prý došlo k třem srážkám tramvají s chodci, z toho k jedné smrtelné. "Velice se bojíme toho, aby se neopakovala tragická nehoda v Braníku z června tohoto roku," míní řidiči. V Praze prý chybí 200 až 300 řidičů tramvají. "Podle evropských norem jezdí jinde řidiči šest hodin a pak jdou domů, my musíme vydržet i 12 hodin samozřejmě stoprocentně soustředěni," vypočítal Dub s tím, že nejenom on má po deseti hodinách jízdy s maximálním soustředěním velké problémy. Normálně by mělo platit 160 až 180 naježděných hodin měsíčně, řidiči prý ale jezdí běžně až 230 hodin měsíčně.

Mluvčí dopravního podniku (DP) Michaela Kuchařová si však nemyslí, že by hromadná doprava v metropoli fungovala špatně. "Ten, kdo má hodnotit hromadnou dopravu, jsou především cestující," řekla dnes po konferenci novinářům. Situace v dopravě podle ní není kritická, navíc současný počet řidičů je prý optimální. "Teď při větší zátěži ale uvažujeme, že si některé řidiče vypůjčíme z jiných měst," řekla mluvčí. To však podle Duba není dost dobře možné. Řidičské průkazy řidičů tramvají z jiných měst, až na výjimku brněnských, prý v Praze neplatí. "Museli by dělat nový kurz a ten trvá dva měsíce. Pochybuji, že by šel zkrátit," poznamenal.

Na mnohých linkách podle odborů řidiči nestíhají ani přestávky, především pak na povodňových linkách X-A a X-B, které nahrazují metro. "Pokud bude tento stav pokračovat, zvýší se i nehodovost a ohrožení cestujících z důvodu chronické únavy řidičů," prohlásil Dub.

Návrhů, jak situaci řešit, mají odbory několik. Požadují například absolutní přednost tramvají a autobusů městské hromadné dopravy na křižovatkách. Dále chtějí iniciovat vznik jakéhosi štábu pro dopravu, který by operativně řešil aktuální problémy. Měly by v něm však být i zástupci řidičů.

Armáda zve děti z dětských domovů v Olomouckém kraji do jeskyň

Do jeskyň Moravského krasu zamíří v sobotu téměř dvě stovky dětí z dětských domovů a sociálních ústavů z Olomouckého kraje. Výlet pro ně připravilo velitelství pozemních sil v Olomouci, které podobné akce připravuje pro děti již dva roky.

"Chceme, aby i tyto děti měly možnost podívat se do přírody, a zpestřit si tak svůj život v domovech či v ústavech," řekl mluvčí velitelství Zdeněk Kroutil.

Pro malé návštěvníky přichystala armáda v Moravském krasu prohlídku Punkevní jeskyně a jeskyně Balcarky. Děti se však také projedou místním vláčkem a podívají se na let rogala.

Výlet do krasu je čtvrtou letošní akcí armády tohoto druhu. Na začátku října chystá pozemní vojsko pro svěřence dětských domovů ve školicím středisku v Jívové na Olomoucku podzimní olympiádu. V prosinci se potom děti mohou těšit na vánoční nadílku v olomouckém Domě armády.

Padělatelé byli dopadeni

Policie odhalila organizovanou skupinu padělatelů, kteří vyráběli různé doklady a napomáhali úvěrovým podvodům. Pět mužů pocházejících z Chrudimska a Královéhradecka způsobilo škodu za několik set tisíc korun. Nyní čelí obvinění z úvěrových podvodů a padělání a pozměňování veřejných listin.

Festival vážné hudby Pražský podzim

Ve Smetanově síni Obecního domu v Praze začíná už 12. ročník mezinárodního hudebního festivalu Pražský podzim. Celkem 5 koncertů této přehlídky, včetně dnešního zahájení, bude přenášet Český rozhlas 3 - Vltava. Na programu jsou díla českých skladatelů v podání Královské filharmonie z Liverpoolu pod taktovkou Libora Peška.

Počasí

Bude skoro jasno až polojasno, na východě přechodně i oblačno. Nejvyšší teploty 16 až 20 stupňů.

13-09-2002