Zprávy Radia Praha

Premiér Vladimír Špidla označil při mimořádné schůzi Senátu letošní záplavy za největší katasrofu svého druhu v dějinách země

Při letošních povodních Česká republika podle premiéra Vladimíra Špidly obstála. Na mimořádné schůzi Senátu zdůraznil, že se jedná zřejmě o největší katastrofou svého druhu v dějinách země. Voda postihla ze všech čtrnácti krajů deset a v nich 43 okresů. Špidla podotkl, že doposud vyčíslené škody 60 až 90 miliard korun zdaleka nejsou definitivní. Premiér ocenil pomoc, kterou zemi poskytuje zahraničí. Kritizoval neratovickou Spolanu, z níž v pátek do ovzduší uniklo zřejmě několik set kilogramů chlóru. Uvedl, že firma porušila při manipulaci s touto jedovatou látkou dohodu s vládou.

Státní fond rozvoje bydlení bude moci poskytovat peníze nejen na výstavbu nemovitostí, ale také na koupi domů a bytů již hotových. Ustanovení, které schválili senátoři, má lidem, které letošní povodně připravily o střechu nad hlavou, usnadnit zisk nového bydlení. Premiér Vladimír Špidla řekl, že o domov velká voda připravila pravděpodobně několik desítek tisíc lidí. Bytový fond byl podle něj rozsáhle poničen. Jako určité odškodnění těm, kteří při povodních přišli o dům či byt, by měl sloužit nevratný státní příspěvek 150.000 korun, dostupná má být i půjčka 850.000 korun s dvouprocentním úročením a dvacetiletou splatností. Bude-li byty obnovovat obec, může získat nenávratnou investiční dotaci 600.000 korun. Při rychlé obnově může obec dostat až milión korun na jeden dům nebo byt.

Senátoři rovněž o měsíc posunuli terním předložení návrhu rozpočtu. Ten dostane sněmovna od vlády do konce října. Ministr financí Bohuslav Sobotka řekl, že vláda chce návrh rozpočtu předložit, až bude znát škody, které Česku způsobily letošní povodně. Kabinet chce v návrhu stanovit priority státních financí při obnově postižených území. Na další senátorský dotaz ministr připustil, že vláda diskutuje o tom, zda promítnout do daňového zatížení povodňové škody. Zatím ale nerozhodla, zda bude usilovat o změnu daňových sazeb.

Senát také souhlasil s odkladem podání kandidátek pro obecní volby.Jedním z důvodů pro odklad lhůty je podle Špidly možnost, že by v nynější situaci mohly uspět zejména v menších obcích některé skupiny, které by za normálních okolností neměly šanci.

Stát uhradí třetinu povodňových škod, pojišťovny necelou pětinu

Stát uhradí více než třetinu letošních povodňových škod odhadovaných na 90 miliard korun, pojišťovny necelou pětinu. O zbytek se podělí občané, podniky a zahraniční pomoc. Část škod zůstane nepokryta. Vyplývá to analýzy České spořitelny a údajů, které má ČTK k dispozici. Největší díl nákladů na likvidaci povodní zaplatí stát z veřejných zdrojů. Jen z prostředků letošního a příštího státního rozpočtu a mimorozpočtových fondů dá stát 25 až 35 miliard korun. Dalším zdrojem financí na sanaci škod mají být příjmy z privatizace. Ze zahraniční pomoci a půjček v zahraničí bude pokryto sedm až osm miliard korun letošních povodňových škod.

Spolana zvýšila odhad škod po povodni již na 1,08 miliardy korun

Neratovická Spolana zvýšila odhad škod způsobených povodněmi z původně zveřejněných 850 miliónů na více než 1 miliardu korun. Téměř kompletně zaplavená Spolana se ocitla zcela mimo provoz a celkové obnovení výroby bude zřejmě možné až za tři měsíce. Výrazné komplikace ale musí řešit v souvislosti s opakovanými úniky chlóru ze skladů v areálu firmy. Dokud nebude odčerpán veškerý zbývající chlór, bude platit v areálu firmy druhý stupeň chemického poplachu a zpřísněná bezpečnostní opatření.

V humanitární pomoci pomáhají samaritánům partneři ze zahraničí

Další dva kamióny humanitární pomoci dopravila o víkendu samaritánská organizace ASB z Německa do Kralup nad Vltavou, postižených povodněmi. První část pomoci v celkové hodnotě přes dva milióny korun je orientována na přímou pomoc postiženým rodinám. Jde o gumovou obuv a rukavice pro úklid, ložní komplety a spací pytle. V dodávce jsou také dieselové generátory, které uhradila švýcarská samaritánská organizace. Samaritáni budou nyní mapovat nejvíce postižená předškolní zařízení, dětské domovy, školy, centra dětí a mládeže, k nimž bude směřovat svou další pomoc.

Ministerstvo zdravotnictví: Zatím nejsou hlášeny žádné epidemie

V České republice zatím není hlášen žádný případ epidemie infekčních onemocnění, ani větší výskyt žloutenky. Rozšíření tohoto onemocnění se lékaři a hygienici obávali v souvislosti se záplavami. Voda totiž naplavila do ulic měst a obcí kontaminované bahno. Hygienici nyní připravují očkování dětí z míst, které zasáhly povodně.

Starostka Terezína se po záplavách obává odlivu podnikatelů

Starostka Terezína Růžena Čechová se obává, že po nedávných ničivých záplavách město zažije další šok - hromadný odchod podnikatelů. Hodně firem sídlilo v někdejších vojenských domech, jejichž přízemí povodeň zničila. "Několik firem už nahlásilo, že končí, protože je velká voda téměř zruinovala," řekla Čechová. Do velkých obtíží se v Terezíně dostaly i základní služby pro obyvatele. Značné škody utrpěli i majitelé firem z okolí Terezína. Některé podniky měly sídlo pod historickými pevnostními valy a povodňová vlna je zatopila až po střechu. V ulicích zcela zaplaveného Terezína dosahovala voda až do výšky 1,5 metru. Město bylo po silnici zcela odříznuto od okolí.

Kvůli nebezpečí propadnutí silnic nesmí do Zbraslavi většina aut

Ve Zbraslavi hrozí nebezpečí, že se po záplavách začnou propadat silnice. Do této pražské čtvrti proto mohou od pátku až do odvolání vjíždět jen místní obyvatelé, záchranáři a městská hromadná doprava. Pro ostatní auta je oblast uzavřena. Dopravní situaci v Praze i jiných místech republiky komplikují zejména následky ničivých záplav. Mosty a silnice v postižených oblastech se sice postupně otevírají pro osobní i nákladní vozidla, ale řada komunikací zůstává uzavřena.

Kamióny odvážely o víkendu ke zmrazení archiválie z Invalidovny

Čtyři plně naložené kamióny odvezly o víkendu z vojenského archívu v pražské Invalidovně dokumenty, které během nedávných záplav poničila voda. Archiválie budou zmrazeny a později je odborníci vysuší. Tímto způsobem by se mělo podařit dokumenty zachránit. O víkendu pracovalo na odstraňování škod v archívu 100 specialistů a vojáků, řekl Vladimír Palán z generálního štábu. Povodeň zasáhla také cenné archivní svazky z let 1945 až 1949, které obsahují dokumenty tehdejšího ministerstva národní obrany," uvedl.

V budově na Invalidovně při záplavách sahala voda tři metry nad zem. Mokrých dokumentů jsou ve Vojenském ústředním archívu doslova hory. V přízemí barokní budovy se s nimi totiž zřítily regály. Štěstí v neštěstí měla sbírka dokumentů o české architektuře, například dokumentace o díle proslulého architekta Jana Kotěry je totiž na výstavě v Hradci Králové. Archív byl během povodní zabezpečen do výšky jednoho metru nad hranicí stoleté vody z roku 1890. Voda se však dostala nad tuto úroveň o více než dva metry.

V Hřensku akutně chybějí vysoušeče, lidé stále nemohou domů

Pouze deset vysoušečů má v současné době k dispozici Hřensko na Děčínsku, na vysušení stovky zaplavených objektů jich ale nutně potřebuje asi 200. Obyvatelé obce jsou stále evakuováni v Mezné, do Hřenska jezdí denně uklízet. Jejich návrat závisí i na tom, jak rychle domy, které stály týden ve vodě, vysuší. Hřensko je poslední obcí, kterou Labe na českém území protéká. Domy museli opustit všichni jeho obyvatelé, tedy asi 200 lidí. Povodeň zasáhla 108 domů, tedy zhruba 90 procent všech objektů v obci. Jen škoda na obecním majetku dosáhne podle starosty asi pěti miliónů korun.

Koncert mezinárodního festivalu vydělal pro Krumlov 467.200 korun

Sobotní poslední koncert Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov 2002 vynesl povodní zničenému městu 467.200 korun. Záplava zasáhla i do programu festivalu: od 14. do 20. srpna byl přerušen, takže se z plánovaných 19 koncertů odehrálo jen 13. Letošní 11. ročník festivalu nabídl hudbu od baroka až po 20. století. Záplavy způsobily podle odhadu na domech v historickém centru Českého Krumlova škodu přes 300 miliónů korun. Město je v seznamu kulturního dědictví UNESCO.

Ministr zahraničí Cyril Svoboda si přeje nový začátek česko-rakouských vztahů

Český ministr zahraničí Cyril Svoboda vyjádřil před setkáním s rakouskou ministryní zahraničí Benitou Ferrerovou-Waldnerovou naději, že schůzka bude příležitostí pro "nový začátek" ve vzájemných vztazích obou zemí. Setkání se uskutečnilo na okraj tradičního Evropského fóra v tyrolském Alpbachu. Redukci vzájemných vztahů na otázky jaderné elektrárny Temelín a poválečných prezidentských dekretů označil za chybu, která by se neměla opakovat. Měli bychom se více zaměřit na naše budoucí společné působení v EU, na rozvíjení regionální spolupráce a vůbec na všechno, co nás spojuje, řekl Svoboda.

Rakouská ministryně po schůzce zdůraznila, že česko-rakouské vztahy jsou mnohem širší než se obvykle zdá z převážného vyzdvihování "vyhrocených témat". Poukázala na čilé obchodní vztahy, kulturní výměnu a nejnověji i na vzájemnou pomoc v boji proti ničivým záplavám. Ocenila pomoc českých hasičů v Rakousku a naopak nabídla 2000 očkovacích dávek proti hepatitidě typu A. Potvrdila, že hlavním obsahem dnešního jednání se Svobodou byla "opatření upevňující důvěru" ve vzájemných vztazích, a zdůraznila, že o sporných otázkách Temelína a Benešových dekretů se nejednalo.

Poslanec EP požaduje gesto Prahy ohledně Benešových dekretů

Ve sporu kolem Benešových dekretů je žádoucí, "ale také nutné" gesto Prahy vůči Německu a Rakousku. Majetkových otázek by se to týkat nemuselo. Takový krok by usnadnil souhlas Evropského parlamentu s přistoupením ČR k Evropské unii. V rakouském Alpbachu to na okraji Evropského fóra prohlásil německý poslanec EP a předseda jeho zahraničněpolitického výboru Elmar Brok v rozhovoru pro agenturu APA. Podle Broka je kamenem úrazu především zákon o amnestii pro Čechy, kteří po válce údajně spáchali zločiny na sudetských Němcích a dodnes jsou beztrestní. Brok vidí "myslitelné řešení" v promlčení účinků zákona. S konečným stanoviskem k Benešovým dekretům prý EP vyčká do poloviny září, kdy mají být předloženy posudky nezávislých expertů.

Pojem Benešovy dekrety se užívá pro soubor právních norem, které byly vydávány v letech 1940-1945 československým prezidentem Edvardem Benešem. Ke kritikům dekretů patří zejména představitelé vysídleneckých organizací v Německu a Rakousku. Ti napadají dekrety týkající se postavení německé a maďarské menšiny, a to především dekrety o konfiskaci majetku a dekret o úpravě státního občanství. Ten až na výjimky zbavil československého občanství ty, kdo v minulosti získali německé nebo maďarské občanství. V dekretech samotných však odsun Němců zakotven nebyl, o jeho uskutečnění rozhodly vítězné mocnosti na konferenci v Postupimi v srpnu 1945 s ohledem na roli, kterou německá menšina sehrála při okupaci Československa.

První blok Temelína je od soboty odstaven kvůli výpadku čerpadel

První blok Jaderné elektrárny Temelín řeší od sobotního rána závadu, která přiměla operátora k tomu, aby odstavil blok. ČTK to potvrdil mluvčí elektrárny Milan Nebesář. Provozní závadu měl první blok Temelína i minulý víkend. Mluvčí upřesnil, že tentokrát operátor odstavil reaktor po výpadku kondenzátních čerpadel, v jehož důsledku se začala snižovat hladina v napájecí nádrži. Po vyšetření příčiny výpadku čerpadel, se reaktor vrátí na 100 procent a bude pokračovat zkušební provoz," uvedl Nebesář.

Bývalý generální sekretář ministerstva zahraničí Karel Srba má být kvůli špatné psychice převezen do brněnské věznice

Bývalý generální sekretář ministerstva zahraničí Karel Srba, který čelí obvinění ze zosnování vraždy novinářky, má být převezen z plzeňské věznice na Borech do Brna. Uvedla to televize Nova. Srbův advokát tvrdí, že jeho klient má deprese a potřebuje péči psychiatrického oddělení, jež vazební věznice v Brně-Bohunicích má. Podle Novy by měl být Srba do Brna eskortován v úterý. "Pan inženýr Srba trpí klaustrofobií a díky tomu se u něj vyvinul určitý depresivní syndrom. Bere v podstatě 13 léků," řekl televizi advokát Miroslav Kříženecký.

Srba je ve vazbě už měsíc. Obviněn je z plánování vraždy novinářky Mladé fronty Dnes Sabiny Slonkové. Ve svých článcích upozorňovala na jeho podezřelé obchody a majetek, nezvykle velký na státního úředníka.

Snímek Mustang se stal vítězem festivalu horolezeckých filmů

Slovenský snímek Mustang Pavola Barabáše získal hlavní cenu 19. mezinárodního horolezeckého filmového festivalu, který skončil v Teplicích nad Metují u Náchoda. Porota u vítězného snímku z himálajského prostředí ocenila podmanivé zachycení jednoho z posledních magických míst na Zemi, řekla ředitelka festivalu Marie Jirmannová. Do hlavní soutěže bylo letos zařazeno 19 filmů českých i zahraničních tvůrců. Festival navíc obohatila soutěž historických filmů o lezení na pískovcových skalách, do které bylo zařazeno dalších sedm filmů. Zvítězil snímek Jana Špáty Okamžik radosti. Festival založil v roce 1981 horolezec a fotograf Miroslav Šmíd, který v roce 1993 tragicky zahynul při výstupu na Lost Arrow v Yosemitském národním parku v Kalifornii.

Ve věku 74 let zemřel v sobotu 24. srpna Vladimír Komárek

Nedlouho po svých čtyřiasedmdesátých narozeninách zemřel v sobotu 24. srpna v Masarykově nemocnici v Jilemnici na Semilsku přední český malíř, grafik a ilustrátor Vladimír Komárek. ČTK to potvrdil lékař anesteziologicko-resuscitačního oddělení Petr Valenta. Výtvarník tam byl hospitalizován už několik týdnů. Komárek patřil k nejznámějším českým výtvarným umělcům.

"Komárek je malíř populární, ba nesmírně populární. Je to malíř, který má ročně víc výstav, než je měsíců, a nežádá o ně, nýbrž je o ně uháněn, má jich někdy souběžně i pět...," napsal o něm Ludvík Kundera. A Komárek byl oblíbený nejen pro své umění, ale i pro svůj humor a milou a přátelskou povahu. Dveřmi jeho domku v Nedvězí, které zdobí tabulka s nápisem "Jen krátká návštěva potěší", prošlo bezpočet umělců i lidí ze zájezdových autobusů.

Benefice pro grabštejnskou kapli vynesla asi 170.000 korun

Desátý ročník benefičního koncertu na záchranu grabštejnské kaple sv. Barbory na Liberecku, který uspořádal v sobotu v libereckém divadle F. X. Šaldy sólista opery Národního divadla Luděk Vele, vynesla zhruba 170.000 korun. "Prostředky chceme využít k tomu, aby se do kaple vrátily původní varhany. Jejich oprava přijde na 450.000 korun," řekl pěvec, který jako místní patriot s myšlenkou záchrany kaple přišel. Zvažoval, že část výtěžku věnuje oblastem zasaženým záplavami, nakonec se ale rozhodl ponechat je kapli. "Peněz na kulturu a obnovu památek nyní bude méně, proto je s nimi třeba rozumně hospodařit," vysvětlil.

Grabštejn leží v Libereckém kraji nedaleko trojmezí Čech, Německa a Polska. Hrad, založený ve 13. století, byl v 16. století přebudován na renesanční sídlo, včetně kaple sv. Barbory, jejíž interiér zdobí cenné fresky. Od 90. let 20. století se postupně restauruje. Dřívější ročníky vynesly asi 330.000 korun. V minulých letech se koncerty těšily v rámci projektu Phare podpoře EU. Letošní benefice ji ale nedostala.

Na 15. poledníku se sešli Romové a zástupci většinové populace

Setkáním Romů a zástupců většinové populace a noční vernisáží soch vyvrcholil o víkendu multižánrový festival Pacovský poledník. Přijela na něj řada kapel, k vidění byly výstavy, divadelní představení a také filmy. Festival dostal název po 15. poledníku, který prochází městem a určuje středoevropský čas. Podle organizátorů splnil svůj cíl. Byl nejen spojnicí zeměpisných míst, ale i místem setkávání odlišných hudebních žánrů, kultur a etnických vlivů.

Nebe nad hradem Bouzovem zastínily horkovzdušné balóny

Desítka obrovských horkovzdušných balónu zastínila na okamžik nebe nad hradem Bouzovem na Olomoucku. Oblohu brázdili všemi směry vzduchoplavci nejen z České republiky, ale i z Německa. "Je to takový slet balónů z celé České republiky. Na Bouzovsko nás láká ta romantika. Pro létání je to tady také velmi výhodné. Je zde členitý terén, nádherná krajina. A navíc, ten balón k hradu prostě patří," řekl organizátor akce Svatopluk Kuča. Stejný názor má i Jirka Pásek, pilot a majitel hned dvou balónů najednou. Na Olomoucko přijel z Prahy. "Hrad Bouzov jsem poprvé viděl v televizi v pohádce O princezně Jasněnce a hrozně se mi líbil. Podívat se na hrad shora je opravdu krásné," řekl pilot, který se poprvé vznesl nad zemí v proutěném koši před dvaadvaceti lety. Závody horkovzdušných balónů s názvem Balóny nad hradem se na Bouzovsku konaly již podruhé. Vedle vzduchoplavců mohli lidé při atrakci obdivovat i leteckou show modelářů.

Tomáš Tesař překonal rekord, snědl 176 švestkových knedlíků

Neuvěřitelných 176 švestkových knedlíků snědl dnes ve Vizovicích u Zlína osmadvacetiletý Tomáš Tesař z Ivančic na Boskovicku, a stal se tak vítězem soutěže na 35. ročníku Vizovického Trnkobraní. V hodinovém limitu překonal loňský rekord 161 knedlíků Rostislava Širmera z Holešova na Kroměřížsku. Tesař je řidičem z povolání a váží 146 kilogramů. Nijak zvlášť se na dnešek nepřipravoval. Od pátku prý nejedl, jenom pil. V sobotu si dal jen trochu jídla a hlavně pil vodu. Do soutěže ho přihlásila manželka. Prvenství mu vyneslo také 20.000 korun, neboť dosáhl loňského rekordu a současně ho překonal. Na letošní soutěž navařily kuchařky kolem 1600 švestkových knedlíků a deset soutěžících jich spořádalo 1263.

Jágr tým i bez svého kapitána deklasoval extraligové Pardubice

Hokejisté Jágr týmu deklasovali v exhibičním utkání extraligové Pardubice 11:2. Výtěžek ze vstupného, který činil 620.370 korun, putoval na pomoc oblastem postiženým záplavami. Pardubičtí hráči navíc na stejné účely věnovali dalších 100.000 korun. "Jedna polovina je určena 17. Základní škole v Plzni a druhá dětskému domovu v Písku," uvedl generální manažer Pardubic Zbyněk Kusý. Utkání se hned od začátku změnilo v jednoznačnou záležitost výběru hráčů z NHL, v jehož sestavě však chyběl kapitán Jaromír Jágr. "Jardu přepadla náhlá nevolnost a teploty, takže nemohl nastoupit," vysvětlil Jágrovu absenci Milan Hejduk, který ho tentokrát zastoupil v roli kapitána.

Sport:

Ve Velké ceně České republiky silničních motocyklů skončila vítězná série Itala Valentina Rossiho, který našel v královské kubatuře MotoGP přemožitele poprvé po sedmi závodech a teprve podruhé v letošní sezóně. Vítězem nejsledovanějšího závodu se stal jeho krajan Max Biaggi před japonskou dvojici Daižiro Kató a Tóru Ukawa. Rossi po vynucené zastávce v boxech nebodoval, ale dál suverénně vévodí průběžnému pořadí.

Tři zlaté a jednu bronzovou medaili vybojovali čeští veslaři na akademickém mistrovství světa v Nottinghamu. Tituly mistrů světa získali skifaři Miroslava Knapková a v lehké váze Michal Vabroušek a Daniela Nacházelová. Bronzovou medaili přidal dvojskif Lenka Zavadilová, Pavlína Žižková.

Petr Švehla vybojoval jediné vítězství pro domácí zápasníky v řeckořímském stylu v Grand prix České republiky v Chomutově. Mistr Evropy porazil ve finále váhové kategorie do 60 kilogramů bývalého evropského šampióna Mariana Sandua z Rumunska. Třetí místo obsadil Jan Hocko.

Výsledky zápasů 5. kola první fotbalové ligy. Jablonec - Žižkov 2:1 Zlín - Hradec Králové 1:1 Příbram - Blšany 1:2 Olomouc - Brno 1:2 Bohemians - Liberec 0:1 Sparta - Synot 3:0 Teplice - Slavia 1:3 utkání České Budějovice - Ostrava se hraje v pondělí.

Počasí

Bude skoro jasno až polojasno, během dne místy až oblačno a ojediněle přeháňky nebo bouřky. Denní teploty 25 až 30 stupňů Celsia.