Denní souhrn zpráv Zprávy Radia Praha

07-08-2002

Poslanecká sněmovna vyslovila důvěru vládě premiéra Špidly

Poslanecká sněmovna vyslovila ve středu večer důvěru koaliční vládě sociálních demokratů, lidovců a unionistů. Důvěru jí vyslovilo podle očekávání všech 101 poslanců vládních stran. Naopak 98 přítomných zástupců opozičních občanských demokratů a komunistů kabinetu důvěru nedalo. K vyslovení důvěry potřebovala vláda nejméně 100 hlasů, tedy nadpoloviční většinu přítomných zákonodárců. Hlasování se nezúčastnil nemocný poslanec Josef Houzák z KSČM. Další původně nemocný poslanec, Jaroslav Pešán z ODS, se nakonec k hlasování o důvěře dostavil. Poslanci hlasovali o důvěře vládě veřejně, to znamená, že každý povstal a řekl, zda je pro důvěru vládě, nebo proti vyslovení důvěry. Nikdo z poslanců nevyužil možnost zdržet se hlasování. Premiér Vladimír Špidla (ČSSD) bezprostředně po hlasování za vyslovení důvěry poděkoval.

Opilý Litevec ohrožoval posádku letadla; start byl odložen

Zhruba o hodinu zdržel odlet letadla z Prahy do Rigy opilý cestující, který ohrožoval posádku. Devětatřicetiletý Litevec A. J. v úterý kolem 12:00 fyzicky a slovně napadal posádku letadla, které se připravovalo ke startu. Start proto musel být přerušen a letadlo, které bylo ještě na zemi, se vrátilo k letištní budově. Tam útočníka zadržela policie. Mluvčí Českých aerolinií Dan Plovajko uvedl, že škoda, která tím aeroliniím vznikla, zatím není vyčíslena. "V současné době je incident předmětem šetření," uvedl. Podle něj by aerolinie mohly vzniklou škodu vymáhat po muži, který zdržení způsobil.

Odvolaný velvyslanec Přibík zvažuje žalobu na Kavana

Odvolaný velvyslanec v Pákistánu a Afghánistánu Petr Přibík zvažuje žalobu na bývalého šéfa české diplomacie Jana Kavana. Není podle něj pravda, že nepřipravil ve svém působišti volby, a porušil tak zákon, jak uvedl Kavan. "Když o mně někdo v pětašedesáti prohlásí, že porušuji zákony, tak si to opravdu nemohu nechat líbit," řekl ve středu Přibík. Zdůraznil, že volby pro české občany v Pákistánu se uskutečnily. Kavan uvedl, že vládě podal návrh na odvolání Přibíka na základě doporučení personální rady. Přibík zopakoval, že ho dosud nikdo neinformoval o důvodech odvolání. Velvyslanec, který je nyní na dovolené v Praze, hovořil v pátek a v pondělí s náměstky, kteří mu však podle něho důvody nevysvětlili. Přibík má skončit v Pákistánu ke konci roku. Že má odejít, jeho spolupracovníci zjistili, když na misi přišel životopis jeho nástupce. Má se jím stát Alexandr Langer z ministerstva zahraničí.

Svobodovi se nelíbí, že Přibík ventiluje problémy přes média

Chování bývalého velvyslance v Afghánistánu a Pákistánu Petra Přibíka, kterého předchozí vláda v červnu odvolala, považuje současný ministr zahraničí Cyril Svoboda (KDU-ČSL) za nepřijatelné. Nelíbí se mu, že diplomat své výhrady tlumočí prostřednictvím médií. Vadí mu, že Přibík komunikuje s novináři, a ne s úřadem, který ho do zahraničí vyslal. "Považuji jeho nynější působení za mimořádně nestandardní, a dokonce za nepřijatelné. Není možné nekomunikovat se svým ministrem a dávat do novin rozhovory, jak mu bylo ublíženo. Pokud má nějaké námitky proti postupu ministerstva, ať s ním komunikuje," řekl ve středu Svoboda.

Trhliny ve vládní jednotě - Marvanová ve sněmovně opět neuspěla

Vládní většina ČSSD, KDU-ČSL a Unie svobody-DEU má opět potíže s naplněním dohod, které uzavřela. Sněmovna ve středu v prvním kole tajných voleb nezvolila unionistku Hanu Marvanovou do čela své mediální komise. Marvanová získala jen 73 ze 197 hlasů, ve sněmovně přitomve středu bylo všech 101 vládních poslanců. Obsazení pozice předsedy mediální komise unionistou je součástí koaličních dohod. "Samozřejmě, že to není příjemné. Je pravda, že koaliční dohoda říká, že zástupce Unie svobody-DEU má být zvolen do čela té komise, nicméně asi ne každý kandidát z jednotlivých politických stran je stejně volitelný," řekl předseda lidovců Cyril Svoboda. Druhé kolo voleb předsedy mediální komise, kam Marvanová postoupila, se uskuteční ve čtvrtek. Ani v něm nebude mít bývalá předsedkyně US-DEU protikandidáta.

Grebeníček: Podoba koaliční vlády ignoruje vůli voličů

Rozhodnutí ČSSD vytvořit vládu s KDU- ČSL a Unií svobody-DEU považuje předseda KSČM Miroslav Grebeníček za čítankový příklad podvádění voličů a za obcházení a ignorování jejich vůle. Grebeníček ve středeční parlamentní rozpravě o programu vlády poukázal na to, že v červnových volbách lidé volili hlavně levicové strany, tedy ČSSD a KSČM, jež teď mají ve dvousetčlenné sněmovně dohromady 111 křesel. Grebeníček zopakoval, že KSČM nevysloví vládě důvěru. Prohlásil, že koaliční kabinet sociálních demokratů, lidovců a unionistů je pokusem popřít výsledek voleb a vzepřít se rozhodnutí občanů. Taková vláda si podle něj vyslovení důvěry nezaslouží.

Havel pověří Mlynáře vedením informačních systémů tento týden

Prezident Václav Havel pověří ministra Vladimíra Mlynáře vedením Úřadu pro veřejné informační systémy (ÚVIS) ještě do konce tohoto týdne. Řekl to ve středu mluvčí prezidentské kanceláře Martin Krafl. "Stane se tak v nejbližších hodinách," konstatoval. Úřad pro veřejné informační systémy se má stát základem ministerstva, na jehož vzniku se při jednáních o koaliční vládě domluvili sociální demokraté, lidovci a unionisté. Mlynář, který se stal poslancem US-DEU za Pardubicko, už v budově úřadu na pražském Žižkově sídlí.

Manželka vraha z metra byla před rokem v Moskvě zavražděna

Manželka Alexandra Kručinina, který v pátek v pražském metru zabil policistu, byla loni v Moskvě zavražděna. Poté, co mu české úřady znemožnily legální pobyt v České republice, se mu zhroutil celý svět a byl psychicky na dně, řekl ve středu v rozhovoru pro rozhlasovou stanici Frekvenci 1 policejní prezident Jiří Kolář. Podle Koláře žil Kručinin v České republice zřejmě jen se svým synem, jeho žena žila v Moskvě. Proti původním informacím policie, že v Česku Kručinin pobýval od roku 2000 nelegálně, Kolář uvedl, že měl povolení k pobytu do března letošního roku. Požádal o nové povolení, ale nebyl úspěšný. Podle policie pobýval Kručinin v České republice od roku 1996 a pracoval zde jako stavební dělník. Zřejmě kvůli zamítnutí žádosti o prodloužení pobytu šel v pátek v podvečer do pražského metra a ve stanici Muzeum a vhodil do kolejiště výbušninu. Poté dvakrát bodl čtyřiasedmdesátiletého cestujícího, který ho napomenul. Přivolaného policistu bodl přímo do srdce, a na místě ho tak zabil.

Exministr zahraničí Jaroslav Šedivý chce učit budoucí diplomaty

Na vlastní žádost ukončil v těchto dnech diplomatickou misi ve Švýcarsku velvyslanec Jaroslav Šedivý. Oznámil to tajemník ministerstva zahraničních věcí Karel Borůvka. Šéf české diplomacie z doby Tošovského vlády odešel z mise o půl roku dříve, než se plánovalo. "Je to z osobních důvodů," řekl ve středu Šedivý. O uvolnění požádal Šedivý prezidenta v únoru. Dvaasedmdesátiletý diplomat, žijící nyní v Praze, bude nadále spolupracovat s ministerstvem zahraničních věcí. Chtěl by pomáhat při vzdělávání budoucích diplomatů. "Nebudu učit, spíš přednášet," uvedl.

Na letišti v Ruzyni skončili Britové další kolo kontrol

V úterý skončilo na pražském letišti v Ruzyni třinácté kolo britských konzulárních kontrol. Britští úředníci v jeho rámci od 20. července nepustili po pohovorech ze země 78 cestujících. Informovala o tom mluvčí britského velvyslanectví Karolína Rezková. Při poslední kontrole, od 23. června do 11. července, neuspělo u pohovorů 82 lidí. V květnu neprošlo kontrolou 47, v dubnu 69 lidí. Kontrolami, na nichž se dohodly vlády Česka a Británie, se Londýn snaží předejít případnému zneužívání svého azylového systému. O azyl v této zemi začali hromadně usilovat před několika lety především Romové. Kontroly, které kritizovaly některé organizace na ochranu lidských práv, Britové poprvé zavedli loni v létě. Od té doby se do Prahy vracejí v nepravidelných intervalech. Romové se však letos v létě začali vypravovat do ostrovního státu autobusy.

Spořitelna zlevnila hypotéky, úvěr lze získat od 5,3 procenta

Česká spořitelna s účinností od středy snížila úročení hypotečních úvěrů. V rámci programu Top Bydlení získají klienti pevnou pětiletou sazbu 5,6 procenta oproti dosavadním 5,9 procenta. Mimo tento program banka nabízí sazbu na jeden rok za 5,3 procenta oproti současným 5,7 procenta, sdělila banka. Zároveň však snižuje úročení některých vkladů. Program Top Bydlení využívá ve spořitelně zhruba 90 procent všech žadatelů o úvěr, banka polovinu úvěrů zvýhodňuje o tři procenta. Banka o 0,3 bodu zlevnila rovněž další úvěry domácnostem. Spotřebitelský úvěr tak lze získat již od 4,4 procenta. Základní sazba se snížila na 5,6 procenta, odvozují se od ní úroky pro úvěry právnickým osobám.

Počet aut v provozu se v pololetí zvýšil o procento na 3,56 mil.

Počet osobních automobilů provozovaných v ČR v prvním pololetí se oproti konci roku 2001 zvýšil o 1,1 procenta na 3,563 miliónu vozů. Registrovaná auta byla v průměru stará 13,65 roku, což je o půl měsíce více, než v závěru minulého roku, sdělilo Sdružení automobilového průmyslu. Nejvíce registrovaným typem je s 353.806 vozy stále Škoda 120, která dosahuje průměrného stáří 19,8 roku, následuje Škoda Favorit s 295.224 registracemi a stářím v průměru 11,7 roku a Škoda Felicia s 272.884 registrovanými vozy, které jsou v průměru staré 5,4 roku. Nejregistrovanější zahraniční značkou je na desáté pozici Ford Escort s 60.711 vozy o průměrném stáří 10,6 roku, následuje Trabant s 56.350 registracemi a stářím 28,2 roku a VW Golf s 55.251 registrovanými vozy, které jsou v průměru 12,7 roku staré.

Smlouvy PPF a MEF Holdingu by mohly být hotovy příští týden

Zřejmě až v první polovině příštího týdne podepíší skupina PPF a MEF Holding prováděcí dohody ke společnému postupu ve společnosti CET 21, která vlastní vysílací licenci televize Nova. Po střadečním slyšení zástupců CET 21 na radě pro rozhlasové a televizní vysílání to uvedl její mluvčí Pavel Barák. Firmy minulý týden při podpisu rámcové dohody oznámily, že další smlouvy podepíší tento pátek. Podle mluvčího PPF Martina Švehly to neznamená žádnou komplikaci jednání, ale jde spíše o procesní zdržení. "Na radě bylo řečeno, že pokud to nebude tento pátek, tak to bude příští týden," uvedl.

Podle ombudsmana lidé mají právo vědět, na co zemřeli jejich příbuzní

Právo pozůstalých na informace a přístup ke zdravotnické dokumentaci zesnulého je důvodem sporu mezi ombudsmanem Otakarem Motejlem a ministerstvem zdravotnictví, které údaje odmítá poskytnout. Motejl tvrdí, že je to absurdní a protizákonné. O nápravu žádá také vládu. Zároveň ve středu zveřejnil případ, kvůli němuž se s ministerstvem dostal do pře. Poprvé tak využil nejtvrdší sankce, kterou mu zákon dává. Tou je informování veřejnosti o konkrétním pochybení. "Spor o informace se týká případu úmrtí mladíka ve vězení v Heřmanicích. Jde však i o celospolečenskou věc," řekl Motejl. V kauze žádal příslušné instituce, aby pozůstalým dokumentaci zpřístupnily. Když neuspěl, rozhodl se informovat veřejnost. Mluvčí České lékařské komory Pavel Kubíček uvedl, že podle zákona má právo na informace pouze pacient. "Zákon vůbec nepočítá s jeho úmrtím. Lékař nemá právo sdělit příbuzným úmrtní diagnózu," potvrdil. Podle něj by lékař dokonce mohl mít problémy, pokud by příčinu úmrtí sdělil. V praxi lékaři diagnózu netají, následná pitva však může dospět k jiné.

Muži podezřelí z pašování heroinu do vězení nepůjdou

Dva muži podezřelí z pašování devadesátikilogramové zásilky heroinu z Rumunska do České republiky do vězení nepůjdou. Vrchní soud v Olomouci ve středu potvrdil rozsudek ostravského krajského soudu, který obžalované pro nedostatek důkazů zprostil obžaloby. Dvěma devětadvacetiletým mužům z Bruntálska původně hrozilo až deset let vězení. Soud ve středu muže znovu vyslýchal a nakonec rozhodl, že do vězení nepůjdou. "Soudce v pochybnostech zprošťuje, proto nám nezbylo než souhlasit se závěry ostravského krajského soudu," řekl při vynesení rozsudku předseda senátu Vladimír Rutar.

Hlídat pražské školy před dealery je podle odborníků zbytečné

Protidrogový program pražského primátora Igora Němce (ODS) má podle některých odborníků vážné nedostatky. Navrhuje, aby šíření narkotik mezi mladistvými bránily policejní hlídky, které budou střežit školy před dealery. Školáci ale v naprosté většině případů nezískávají drogy od dealerů, nýbrž od svých vrstevníků, míní Tomáš Zábranský z Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti. "Dealeři v mercedesech před školami nikdy nestáli. Nemají sebemenší potřebu být takto nápadní a dvanáctileté děti pro ně nepředstavují zajímavý zdroj příjmů," zpochybnil Němcův záměr. Primátor by měl prosazovat spíše úlohu prevence, jejíž úroveň je ve většině škol naprosto nedostatečná, zdůraznil. Část veřejnosti primátorův záměr nicméně přivítala.

Skupinka příznivců techna přijela do Andělky likvidovat odpadky

Skupinka asi 20 příznivců techna přijela v úterý večer do osady Andělka u Višňové na Liberecku pomoci s odvozem odpadků, které tam zůstaly po nepovolené technoparty Czechtek. "Přijeli s náklaďákem, do kterého naložili asi pětinu pytlů, také znovu posbírali odpadky z roztržených pytlů a slíbili, že úklid dokončí o víkendu," řekla ve středu starostka Višňové Marie Matušková. O odpadky se přitom měli postarat zástupci majitele pozemku, na kterém se technoparty uskutečnila. Už týden starostce slibují, že nechají přistavit kontejnery a odpadky odvezou. Dokonce jednali s pracovníky frýdlantské firmy A.S.A. Patnáctitisícovou zálohu na odvoz odpadků však v úterý nesložili a od té doby se neozvali, informovala ve středu jedna z pracovnic firmy.

Zájem o letní brigády zpravidla převyšuje možnosti firem

Zájem studentů o prázdninové brigády je zpravidla mnohem vyšší než poptávka firem po brigádnících. Podniky však letní výpomoc vítají. V anketě ČTK se na tom shodly oslovené firmy a personální agentury. "Největší zájem o brigády mají studenti od poloviny června do konce července, na získání práce jsou pak ochotni stát i fronty," řekl majitel pražské personální agentury Index Plus Istvan Kocsis. Hodinové výdělky se v létě v Praze pohybují většinou kolem 5O korun. "O vánocích však za stejnou práci student za hodinu dostane i 80 korun," upozornil Kocsis. U některých brigád mohou studenti, zaměstnaní prostřednictvím agentury, dostat peníze ihned po práci, jinde mzdu vyplácí v týdenních intervalech.

Déšť zaplavil sklepy, vyhnal děti z přírody a přerušil dopravu

Vytrvalý déšť ve středu na mnoha místech České republiky rozvodnil řeky a způsobil četné problémy. Nejvíce postiženy byly jižní a jihozápadní Čechy, kde na několika místech hladiny řek dosáhly druhých i třetích stupňů povodňové aktivity. Podle meteorologů by mělo pršet ještě ve čtvrtek, během dne by měl déšť ustávat. V jižních Čechách hasiči čerpali na mnoha místech vodu ze sklepů, ale museli také evakuovat dětský tábor v Ličově, chatovou osadu v Borovnici a dva lidi z chaty ve Zborově na Českobudějovicku. V Kolodějích nad Lužnicí v témže okrese zachraňovali muže, který uvízl ve velké vodě. Dalšího chlapce strhl proud v Borovanech na Českobudějovicku.

Představení karlínského divadla vidělo v Japonsku 35.000 diváků

Z měsíčního turné po Japonsku se v pondělí vrátili členové Hudebního divadla v Karlíně. Divadlo hostovalo ve třinácti japonských městech, například v Tokiu, Ósace a Hirošimě. Představení navštívilo přes 35.000 diváků, řekla ve středu Zuzana Machová z propagace divadla. Divákům v zemi vycházejícího slunce se nejvíce líbila opereta Netopýr, kterou herci nastudovali v originální německé verzi a zahráli ji jedenáctkrát. Diváci měli při všech vystoupeních k dispozici čtecí zařízení s japonským překladem a koncerty moderoval český japanolog Martin Vačkář. I to možná přispělo k velkému úspěchu zájezdu, protože diváci herce odměňovali bouřlivým potleskem a nadšeným skandováním, uvedla Machová.

Kurt Gebauer a jeho žáci zahájili sochařské sympozium Mayrau 2002

Sochařské sympozium "Mayrau 2002" zahájili ve středu ve skanzenu Dolu Mayrau u Kladna Kurt Gebauer a jeho žáci z ateliéru sochařství Vysoké školy umělecko- průmyslové. Pětice autorů na sympoziu vytvoří pískovcové, kovové a laminátové plastiky, volně se vážící k tématu dolování. Svá díla představí 7. září na vernisáži v areálu skanzenu. Podle Dagmar Šubrtové z pořádajícího sdružení Arteum stál u zrodu sympozia objev kamenných bloků v dole Humboldt na Kladensku. Firma Služby dolů loni šachtu likvidovala a pískovcové kvádry odvezla do skanzenu pro potřeby umělců, vysvětlila. Kurt Gebauer označil nález za "malý zázrak", který pomůže realizovat jeho projekt "Kamenohlavy" z osmdesátých let.

Ve věku 78 let zemřela minulý týden herečka Slávka Budínová

Ve věku 78 let zemřela minulý týden herečka Slávka Budínová. Oznámil to ve středu primář anesteziologicko-resuscitačního oddělení pražské nemocnice Pod Petřínem Gustav Berlinger. Umělkyně zde zesnula 30. července po dlouhé nemoci. Lékař doplnil, že o osud oblíbené filmové a televizní herečky se nikdo nezajímal.

Slávku Budínovou si diváci pamatují především z rolí temperamentních žen, do nichž byla obsazována nejčastěji. Narodila se 21. dubna 1924 v Ostravě. Uměleckou dráhu začala v tamním divadle v roce 1943. Čtyři roky hrála v Pardubicích, deset let v Olomouci a od roku 1960 byla členkou pražského Divadla E. F. Buriana. Mezi jejími četnými divadelními rolemi je například Kateřina ze Zkrocení zlé ženy, Raněvská ve Višňovém sadu, Emilie ve Věci Makropulos, komisařka v Optimistické tragédii a mnoho dalších. Velký úspěch zaznamenala před televizní kamerou, kde zazářila například ve filmech Mata Hari, Dreyfusova aféra či v seriálech Sňatky z rozumu, Pan Tau a Hříšní lidé města pražského. Budínová spolupracovala i s rozhlasem a dabovala své zahraniční kolegyně. Od roku 1960 se věnovala natáčení celovečerních filmů. Poslední filmovou roli jí v roce 1999 nabídl režisér Jaromil Jireš ve snímku Dvojrole.

Česká kulturní sezóna se zabydlela na řadě festivalů ve Francii

Ve znamení České kulturní sezóny pod názvem Bohemia Magica se během léta odehrává ve Francii řada mezinárodních festivalů. Na hudebních setkáních zní česká hudba v podání českých i francouzských interpretů, čeští umělci vystupují i na mezinárodních festivalech dalších žánrů. Obzvláště nabitý program má například Talichovo kvarteto, které má jenom v srpnu koncertovat na bezmála desítce míst Francie. Momentálně toto hudební těleso vystupuje v rámci programu festivalu Pabla Casalse v Prades, kde se již představil i Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK s dirigentem Jiřím Bělohlávkem. Znělo zde rovněž dílo světově uznávaného mladého českého skladatele Kryštofa Mařatky, který žije v Paříži. Na setkání hudebníků ve Vézelay se chystá soubor Schola Gregoriana Pragensis, violoncelista Jiří Bárta má příští týden vystoupit v rámci Périgordského festivalu.

Le Monde otiskl portrét designéra a architekta Bořka Šípka

Francouzský odpoledník Le Monde ve středu otiskl portrét českého designéra a hradního architekta Bořka Šípka. Zároveň upozornil na výstavu jeho díla, která bude v rámci České kulturní sezóny 2002 nazvané Bohemia Magica otevřena do konce srpna v Českém centru v Paříži. Le Monde označuje Šípka za "nejvynalézavějšího a nejvýstřednějšího" sklářského designéra své generace. Kořeny jeho tvorby lze hledat v baroku střední Evropy a v české sklářské tradici, poznamenává deník.

Hašek, Fischer, Šlégr a Kohn si užijí Stanley Cup společně

Čeští hokejisté Dominik Hašek, Jiří Fischer, Jiří Šlégr a Ladislav Kohn se budou příští týden od úterý do neděle těšit se slavným Stanleyovým pohárem. S trofejí, jíž získali v červnu s týmem Detroit Red Wings, mají naplánovaný bohatý program a všichni čtyři se rozhodli, že oslavy postupně v Uherském Hradišti, Berouně, Litvínově a Pardubicích absolvují společně.

Mužík i Tesařík postoupili do semifinále ME na 400 m překážek

Jiří Mužík vyhrál na mistrovství Evropy druhý rozběh na 400 metrů překážek a s přehledem postoupil do čtvrtečního semifinále. Český atlet předvedl výkon 49,76 sekundy. O postup do finále bude usilovat také druhý český zástupce Štěpán Tesařík, který obsadil časem 49,78 sekundy třetí, přímé postupové místo ve třetím rozběhu. Vyřazen je naopak Jindřich Šimánek, jehož čas 50,60 stačil v prvním rozběhu pouze na šestou pozici.

Počasí

V noci bude polojasno až oblačno a ojediněle, na západě území místy déšť nebo přeháňky. Ráno ojediněle mlhy. Noční teploty: 16 až 12 st.C. Přes den se očekává na západě území oblačno až zataženo a místy déšť nebo přeháňky a bouřky. Na ostatním území polojasno až oblačno a ojediněle přeháňky nebo bouřky. Denní teploty: 21 až 26 st.C.

07-08-2002