Zprávy Radia Praha

Václav Klaus zahájil v Košicích třídenní návštěvu Slovenska

Jednáním se svým slovenským protějškem Rudolfem Schusterem v jeho košické kanceláři zahájil třídenní návštěvu východního Slovenska český prezident Václav Klaus. Oba státníci po skončení rozhovoru konstatovali, že vztahy mezi Slovenskem a Českou republikou jsou velmi dobré. Prezidenti spolu hovořili také o některých otázkách společného zájmu obou zemí ve vztahu k Evropské unii, ale i o řešení romské problematiky. "Myslím, že je dobrým signálem směrem k Evropské unii, když tyto věci řešíme společně. Máme tak větší důvěru i větší sílu," konstatoval Schuster. Václav Klaus v této souvislosti přiznal, že v ČR existují jisté obavy z exodu slovenských Romů. Zároveň ale zdůraznil, že i když je to vážný problém, nejde o žádný česko-slovenský střet. Václav Klaus se setkal s i představiteli krajanského života na Slovensku, kteří jej seznámili se svými aktivitami a požadavky. Podle šéfredaktorky krajanského měsíčníku Heleny Miškufové byl Klaus překvapen šíří aktivit spolku, k jejich požadavkům, zejména o podporu při získávání českého občanství, ale velké pochopení neprojevil.

ČSSD navrhuje do Evropské komise Kužvarta, potvrdil Špidla

Sociální demokracie navrhuje do Evropské komise bývalého ministra životního prostředí, nyní poslance ČSSD Miloš Kužvarta. Novinářům to řekl premiér a předseda nejsilnější vládní strany Vladimír Špidla. Předpokládá, že Kužvart bude jediným kandidátem. Zcela ale nevyloučil ani to, že republika nakonec navrhne víc uchazečů, ze kterých by šéf Evropské komise Romano Prodi českého zástupce v tomto orgánu vybral. První komisaři z nových členských zemí budou jmenováni na pouhých šest měsíců, od května do října 2004. Koaliční partneři nejsilnější vládní strany - tedy lidovci a unionisté - ale nejsou touto nominací přiliš nadšeni. KDU-ČSL navrhuje Ivanu Janů, soudkyni Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii. ODS pak exministra životního prostředí Bedřicha Moldana.

Vláda schválila návrh na vyslání českých vojáků do Afghánistánu

Vláda dnes souhlasila s návrhem ministra obrany Miroslava Kostelky vyslat až 150 českých vojáků do dvou operací v Afghánistánu. První bojové mise za dobu existence české armády se v rámci operace Trvalá svoboda zúčastní až 120 příslušníků prostějovské jednotky speciálních sil, řekl novinářům ministr obrany Miroslav Kostelka. Dalších nejvýše 30 vojáků bude vysláno na letiště v Kábulu do operace ISAF. Odjezd vojáků ještě musí schválit Poslanecká sněmovna a Senát. Poslanci se vesměs shodují, že záměr vlády by měla sněmovna projednávat na řádné únorové schůzi. Opozice má ale k vyslání vojáků výhrady. Není jasné, odkud se budou brát finanční prostředky. Celkové náklady na šestiměsíční působení průzkumníků a práci vojáků v misi ISAF do konce roku jsou podle Kostelky 250 milionů korun, z nich má ministerstvo obrany nyní ve svém rozpočtu k dispozici 120 milionů. Zbytek chce nalézt po rozhovorech s ministrem financí Bohuslavem Sobotkou do 30. června tak, aby co nejméně zatížili státní rozpočet a jeho dluh. Podle ministra existuje riziko, že prostějovští vojáci budou při akcích umírat, a nikdo ho nezastírá, průzkumníci s ním počítají. Vojáci by měli být nasazeni v operaci Trvalá svoboda pod vedením amerického velitelství pro Blízký východ, Asii a Afriku CENTCOM v Tampě na Floridě, ale zřejmě jako samostatná jednotka, nikoliv jako součást amerických oddílů. V Afghánistánu už čeští vojáci působili. Lékaři z české polní nemocnice tam v roce 2002 ošetřili na 20.000 lidí. Celkem se tam vystřídalo 280 vojáků.

Mareš se s Buzkovou nedohodl na podobně školského zákona

Vicepremiér Petr Mareš (US-DEU) se nedohodl s ministryní školství Petrou Buzkovou na podobě školského zákona. Mareš požadoval, aby byla vypracována nová verze, která by zohledňovala otázku celoživotního vzdělávání. S tím Buzková nesouhlasila a chce se obrátit na premiéra Vladimíra Špidlu. Požádala, aby se na téma školský zákon svolalo koaliční jednání na úrovni předsedů stran, řekl novinářům Mareš. Zákon byl minulý týden stažen z jednání vlády na popud právě Mareše. Špidlův kabinet by se jím měl zabývat za týden. Podle Mareše není zatím jisté, zda zákon na programu bude. Buzková je prý ale ochotná zákon předložit, uvedl Mareš.

Nemocnice v krajích dostanou od státu 767 milionů zřejmě v únoru

Nemocnice ve správě krajů dostanou od státu na úhradu dluhů 767 milionů korun. Peníze by měly obdržet asi v únoru. Vláda tak splatí poslední část z téměř 3,5 miliardy Kč, které na konci loňského roku slíbila pro nemocnice, jež kraje převzaly v lednu od státu. Vyplývá to z dnešních informací tiskového odboru vlády. Rozpočet však s takovými výdaji nepočítá, a tak bude muset stát snížit úhradu ztrát České konsolidační agentury (ČKA). Podle analytika Raiffeisenbank Miroslava Brabce tak vláda "zametla pod koberec" 767 milionů korun závazků ČKA, které bude nutné uhradit později. Je to prý jedna z cest, jak neztratit tvář ohledně slíbeného schodku 115 miliard korun a zároveň splnit slib daný nemocnicím. Kraje vyčíslily celkovou ztrátu převzatých nemocnic na šest miliard, kabinet jim slíbil téměř 3,5 miliardy. Již loni dostaly kraje 2,7 miliardy korun, které stát ušetřil díky rekordně nízkým úrokům nebo na referendu o členství země do Evropské unie. Hejtmani a ředitelé nemocnic peníze vítají, upozorňují však na nutnost systémových změn, podobně jako představitelé zdravotních pojišťoven. Pokud nebudou změny provedeny, dluh nemocnic bude podle nich opět narůstat. Kabinet již dříve schválil na odkup pohledávek pojišťoven za neplatiči pojistného tři miliardy. Ministryně zdravotnictví Marie Součková má do konce ledna předložit vládě návrh celkové reformy zdravotnictví. Zabývala se jí i odborná koaliční komise pro zdravotnictví, která v nejbližších dnech předloží návrhy k projednání lídrům koalice.

Památník Leoše Janáčka v Brně se opět otevřel návštěvníkům

Památník Leoše Janáčka v jeho domku ve Smetanově ulici v Brně se po rekonstrukci od středy opět otevře návštěvníkům. Opravy trvaly rok a půl. Jejich cílem bylo zabránit provlhání objektu a vrátit domku prvorepublikový vzhled podle dobových fotografií, řekl novinářům autor expozice Jiří Zahrádka. Muzejníci obnovili původní Janáčkovu pracovnu, v dalších prostorách domku bude muzejní expozice a přednáškový sál. V expozici návštěvníci budou moci zhlédnout první tisky Janáčkových skladeb, skladatelův metronom, jeho psací potřeby, korespondenci i například legitimaci na železnici. "Prostor je velmi malý, takže v něm nemůžeme vyprávět celý Janáčkův příběh," podotkl Zahrádka. Dům po restituci patří brněnskému biskupství, které jej na 40 let pronajalo Nadaci Leoše Janáčka. Expozici připravilo a provozuje Moravské zemské muzeum. Nadace a město daly na rekonstrukci šest milionů korun. Stavbaři obnovili i původní vymalování. Janáček se do domku nastěhoval 2. července 1910. Vytvořil v něm například opery Výlety páně Broučkovy, Káťa Kabanová, Příhody Lišky Bystroušky či Věc Makropulos. Leoš Janáček (1854-1928) je s Brnem spojen od dětství, kdy přišel do chrámového sboru augustiniánského kláštera na Starém Brně. Po studiích působil v Brně jako pedagog na učitelském ústavu, byl ředitelem varhanické školy a od roku 1919 se stal profesorem brněnské pobočky mistrovské školy pražské konzervatoře. Jako skladatel vytvořil vlastní hudebně-dramatickou koncepci, jejímž východiskem je řeč, její dramatický spád, psychologický podtext a intonace.

Počasí

V noci se postupně zatáhne, a bude sněžit, v nížinách na jihu může padat sníh s deštěm a ojediněle i namrzat. Na Moravě a ve Slezsku bude zpočátku polojasno až oblačno. Teploty 1 až -3 stupně. Vítr mírný jižní až jihozápadní, v nárazech a na horách kolem 50 km v hodině.

Ve čtvrtek nás čeká velká oblačnost, na většině území se sněžením, v nížinách sníh s deštěm. Později v Čechách proměnlivá oblačnost a místy přeháňky. Teploty 0 až 4 stupně, na horách kolem -2.