Zprávy

Vláda přerušila jednání o pronájmu stíhaček

Vláda na týden přerušila diskusi o pronájmu 14 stíhaček Jas-39 Gripen ze Švédska. Podle ministra obrany Miroslava Kostelky tak ministři budou mít dost času na důsledné prostudování materiálů. Kabinet měl na stole smlouvu o pronájmu letadel, smlouvu o offsetových programech, zastřešující memorandum o porozumění mezi ČR a Švédskem a technické dodatky. O dokumentech jednala vláda na uzavřeném jednání. Ministr obrany také tento týden připustil, že pronájem nakonec bude levnější než prvotně domluvená cena 20,3 miliardy korun. Naznačil, že snížení ceny se pohybuje pod jednou miliardou korun. Švédské stíhačky mají příští rok nahradit dosluhující letouny MiG-21. I když Švédsko není členem NATO, podle výrobce jsou gripeny schopny plně spolupracovat s aliančním letectvem.

Kabinet odložil rozhodnutí o privatizaci Královopolské

Vláda podruhé odložila rozhodnutí o dalším osudu privatizace brněnské strojírenské firmy Královopolská. Důvodem byla nepřítomnost ministra financí Bohuslava Sobotky, který se v Lucemburku účastní jednání ministrů financí Evropské unie. Vláda měla na návrh ministerstva financí rozhodnout o prodeji firmy společnosti Brass, rozhodnutí však odložila nejméně o týden. Ministři původně v březnu schválili prodej strojírny vítězi výběrového řízení společnosti Královopolská Ria. Ta se však nakonec se státem nedohodla na podmínkách prodeje a od koupi odstoupila. Vláda nepodpořila ani záměr ODS zrušit některé výdaje Fondu národního majetku a prostředky soustředit na zvláštním účtu ve prospěch důchodové reformy. Do příští schůze kabinet přerušil také projednávání návrhu zákona o kontrole obchodu se zbraněmi a střelivem nevojenského charakteru.

Zákon o bodovém hodnocení řidičů provázejí stovky pozměňovacích návrhů

Více než 360 pozměňovacích návrhů podali poslanci k vládní novele zákona o provozu na pozemních komunikacích. Hlavní změnou novely je zavedení bodovacího systému dopravních přestupků řidičů. Dva vážné dopravní přestupky by měly stačit k tomu, aby řidič přišel o řidičské oprávnění. Projednávání zákona ve sněmovním hospodářském výboru ale naznačilo, že mezi poslanci panují rozdílné názory. Nejvíce se diskutuje právě o zavedení bodového systému. Značné výhrady k předloze mají poslanci ODS. Kritizovali například záměr více postihovat profesionální řidiče. U některých prohřešků jsou pro ně totiž navrženy pokuty až do 50.000 korun. Podle ODS je novela příliš tvrdá, nadbytečně posiluje pravomoci policie a její zavedení do praxe je velmi finančně nákladné. Zatím není jisté, zda bude sněmovna předlohu schvalovat na červnové schůzi nebo až po prázdninách.

Nový zákon má občanům usnadnit vést spor v jiné členské zemi EU

Soudit se v jiné členské zemi EU má být v budoucnu pro české občany jednodušší. S potížemi by se neměli setkat ani cizinci z EU, kteří budou vést právní při v České republice. Předpokládá to návrh zákona o zajištění právní pomoci v rámci EU, který ve středu schválil kabinet. Návrh zákona je v souladu s již existující evropskou legislativou. Zajišťuje právní pomoc občanům EU v případech, kdy se bydliště účastníka soudního sporu nachází v jiném členském státě, než je místo soudu. Poslanecká sněmovna zatím neschválila zavedení takzvaného eurozatykače, jehož smyslem je usnadnit a urychlit dosavadní procedury vydávání stíhaných osob a přimět členské státy, aby vydávaly k potrestání v rámci EU i své vlastní občany.

Petr Kolář byl nominován na post mezinárodního správce OSN pro Kosovo

Česká republika oznámila kandidaturu na místo zvláštního zmocněnce generálního tajemníka OSN pro Kosovo. Vláda pro tuto funkci navrhla náměstka ministra zahraničí Petra Koláře. Nahradil by tak Fina Harriho Holkeriho, který koncem května oznámil demisi. Kolářova nominace potvrzuje český zájem na řešení situace v tomto regionu, uvedl mluvčí ministerstva zahraničí Vít Kolář. O Kolářově kandidatuře by se již tento týden mělo začít jednat na půdě OSN. Výsledek by měl být znám zhruba do měsíce. V případě, že Kolářova kandidatura vyjde, umožní to Praze podílet se zásadním způsobem na mírovém uspořádání na Balkáně. V jihosrbské provincii Kosovo nyní působí československý prapor v misi KFOR, který čítá 400 českých a sto slovenských vojenských expertů. Starají se například o ochranu hranic se Srbskem, chrání srbskou menšinu a vyhledávají zbraně.

Vladimír Železný opět nemá podíl na televizi NOVA

Vrchní soud v Praze zrušil rozhodnutí Městského soudu v Praze, na jehož základě se bývalý ředitel televize Nova a nynější senátor Vladimír Železný dovolával majoritního podílu ve společnosti CET 21. Ta vlastní vysílací licenci k TV Nova. Na mimořádné tiskové konferenci ve středu seznámili novináře s tímto usnesením generální ředitel Novy Petr Dvořák a jednatel společnosti Česká produkční 2000 Jiří Šmejc. Podle vedení TV Nova vrchní soud potvrdil, že exekuce na Železného 60procentní podíl v CET 21 právně proběhla, a proto není možné, aby se obnovila jeho účast ve společnosti CET 21. Zároveň vrchní soud podle Novy potvrdil platnost smluv, které převádí podíly bývalých společníků Petera Hunčíka, Josefa Alána a Vlastimila Venclíka na společnost Vilia. Proces o určení vlastnictví v CET 21 se tak vrací zpět k městskému soudu. Ten by však měl rozhodnout podle vedení Novy v mezích usnesení vrchního soudu v Praze ze dne 27. května.

Sedmiletá dívka z Chodova byla zřejmě unesena

Pohřešovaná sedmiletá Věra Wolframová z Chodova na Sokolovsku byla pravděpodobně unesena. Podle převážně dětských svědků, které policie vyslechla, ji z hřiště na sídlišti v úterý odpoledne unesl neznámý muž. Verzi o únosu policistům potvrdily děti, které v úterý odpoledne byly na hřišti. Státní poznávací značku vozu policisté neznají. Nepotvrdili ani nevyloučili, že šlo o automobil s německou SPZ. Dívku během středy v Chodově a okolí hledalo přes sto policistů, hasičů a městských strážníků a psovodů se psy. Z Domažlic přijeli v pátrání pomoci i studenti policejní školy. Odpoledne nad Chodovem kroužil vrtulník s termovizí. Policisté pročesávali okruh zhruba deset kilometrů kolem města. O únosu česká policie informovala německé kolegy, přísnější dohled byl i na hranicích.

Ministerstvo spravedlnosti musí platit za nezákonnou vazbu

Ministerstvo spravedlnosti musí vyplatit stíhanému Radovanu Krejčířovi a jeho rodině odškodné ve výši 200.000 korun za to, že strávil protiprávně ve vazbě tři měsíce. Rozhodl o tom pražský městský soud. Je to zřejmě poprvé, co soud řešil, jak špatný postup státních orgánů může zasáhnout do osobnostních práv občanů. Poprvé také vyčíslil cenu takového zásahu. Ministerstvo se k věci zatím nechce vyjadřovat. Podle mluvčí Ivy Chaloupkové zváží, zda se odvolá, či ne, až po doručení rozsudku. Krejčíř stíhaný kvůli půlmiliardovému celnímu úniku strávil ve vazbě celkem půl roku. Protiprávnost části vazby uznal Ústavní soud a pustil ho na svobodu. Od konce září je ale Krejčíř ve vazební cele na Pankráci znovu, tentokrát kvůli stíhání za úvěrové podvody.

Podnikatel Mezera dostal za podvodný úvěr sedm let vězení

Jednatel zkrachovalé společnosti Bohemia-Fleisch Zdeněk Mezera má jít za mnohamilionový úvěrový podvod na sedm let do vězení s dozorem. V hlavním líčení o tom rozhodl pražský městský soud. Podnikatel podle něj vylákal v roce 1998 z Komerční banky téměř 200 milionů korun. V žádosti o úvěr uvedl nepravdivé údaje o hospodářské situaci své firmy. Peníze bance nikdy nevrátil a navíc je podle obžaloby použil k jinému účelu, než stanovila úvěrová smlouva. Podle obžaloby je použil na splácení předchozích dluhů společnosti. Bohemia-Fleisch obchodovala s masem a masnými výrobky, které vozila ze zemí Evropské unie do Ruska a Turecka. Byla jednou z pěti dceřiných společností firmy Satrapa, kterou ovládal bývalý šéf Českomoravského fotbalového svazu František Chvalovský. Ten čelí i jinému obvinění z úvěrového podvodu. Podle obžaloby připravil spolu s dalšími společníky KB o 1,5 miliardy korun.

Policie na Hradecku dopadla gang lupičů

Policisté dopadli tři Poláky a jednoho Čecha, kteří se od začátku května podíleli na celkem 21 loupežných přepadeních v Královéhradeckém kraji. Útočníci napadli celkem 49 lidí, kterým ukradli věci za 200.000 korun. Podle zástupce ředitele východočeské policejní správy Miloše Kříže policisté kvůli sérii přepadení v některých okresech posílili i noční hlídky. Lupiče ve věku od 22 do 30 let nakonec dopadli na hraničním přechodu do Polska. Vyšetřování ukázalo, že muži maskováni kuklami a vyzbrojeni plynovou pistolí, baseballovou pálkou a v některých případech i noži, přepadali své oběti převážně kolem půlnoci. Podezřelí kradli především peníze, mobilní telefony a další osobní věci. Hrozí jim 5 až 12 let vězení.

Temelín nedodává elektřinu do sítě

Jaderná elektrárna Temelín přestala ve středu odpoledne dodávat elektřinu do sítě. Druhý blok elektrárny odstavil automatický systém kvůli závadě na transformátoru. První blok nyní prochází plánovanou garanční odstávkou. Naposledy nedodával Temelín elektřinu do sítě několik hodin v pátek. Příčinou odstávky druhého bloku byly manipulace na elektrozařízeních prvního bloku. Elektrárna o tom informovala až v pondělí. Předtím byl druhý blok Temelína ostaven na začátku května. Příčinou bylo dovyvažování turbíny, na které se projevily vibrace.

Vlaky z Berlína do Prahy budou jezdit rychlostí až 300 kilometrů za hodinu

Až 300 kilometrů za hodinu by měly v budoucnu urazit vlaky z Prahy do Berlína. Spolková země Sasko plánuje společně s Českou republikou výstavbu vysokorychlostní železniční trati z Berlína přes Drážďany a Děčín do Prahy, Vídně a Budapešti. Rychlodráha, která povede přes Krušné hory, by měla pomoci odlehčit zátěži na silnicích. Plán vybudovat tuto vysokorychlostní trať představila loni v květnu saská vláda. Peníze na stavbu by mohla poskytnout Evropská unie. Trasa Drážďany-Děčín-Praha je už nyní součástí budovaného mezinárodního koridoru. Vlaky zde mohou jezdit 160kilometrovou rychlostí. Na rychlodráhu však koridor přebudovat podle Českých drah nelze.

V Praze se chystají největší bytové projekty po roce 1989

Největší bytové projekty po roce 1989 chystají v Praze dva přední stavitelé bytů. Společnost Finep&Partners chce ve Vysočanech postavit přibližně 2000 bytů. Central Group zahájil výstavbu více než 1200 zděných bytů na Zahradním Městě. Ceny bytů v projektu Nové Zahradní Město začínají na 27.900 korunách za metr čtvereční. Nejlevnější byt 1+kk o velikosti 27 metrů čtverečních stojí zhruba 872.000 korun. Naopak nejdražší byt 4+kk o velikosti 136 metrů čtverečních přijde na více než 5,2 milionu korun. Lidé si byty podle developerů a realitních odborníků stále častěji kupují pomocí hypotéky.

Na následky úrazů zemře ročně v ČR zhruba 2700 seniorů

Zhruba 2700 lidí starších 65 let zemře ročně v Česku na následky úrazů. Nejčastější příčinou smrtelných zranění bývají pády. Ty zaviní každý rok přibližně 1500 úmrtí. Na 350 seniorů spáchá sebevraždu a 250 starších lidí podlehne úrazům způsobeným v dopravě. Dvacítku seniorů z celkového počtu smrtelně zraněných tvoří oběti kriminálních činů. Několik desítek tisíc seniorů skončí každý rok v nemocnici kvůli úrazům. Jejich následky přitom bývají u starších lidí závažnější. Doba hospitalizace bývá dvojnásobně delší než u mladých jedinců. Následkem úrazu může být sociální izolace. Prevence úrazů je tématem 13. mezinárodní konference o bezpečných komunitách, která se koná od středy do pátku v Národním domě na Smíchově. Čtyři stovky českých i zahraničních odborníků se vedle úrazů seniorů věnují i prevenci dětských zranění, bezpečí v dopravě, záchrannému systému a péči o zraněné. Konferenci pořádá Centrum úrazové prevence pod patronátem ministerstva zdravotnictví a ve spolupráci se Světovou zdravotnickou organizací.

Plzeňští vyznavači vojenské historie odjeli do Normandii

Asi stovka milovníků vojenské historie z Plzně a okolí se ve francouzské Normandii zúčastní oslav 60. výročí invaze spojenců v roce 1944. Členové plzeňského Military Car Clubu převážejí do Francie na kamionu také osm historických vojenských džípů. Ve výbavě výpravy nechybí ani vojenské stany a zázemí nebo originální cedule a rozcestníky, které v roce 1945 američtí vojáci používali v Plzni. Čestným hostem výpravy je třiaosmdesátiletý Erik Petersen, tankista, který v roce 1945 jako jeden z prvních amerických vojáků vjel do Plzně. Přestože sám vyloděním v červnu 1944 neprošel a do Evropy se dostal až v prosinci 1944, na události z konce války stále vzpomíná. Těší se, až se svou rodinou přijede příští rok do Plzně na plánované velkolepé oslavy 60. výročí osvobození města Američany.

Brněnská učitelka je rytířkou francouzského řádu Akademie palem

Učitelka Eva Matyášová ze základní školy v Janouškově ulici v Brně je od konce května rytířkou francouzského řádu Akademických palem. Rozhodl o tom nedávno francouzský premiér Jean-Pierre Raffarin. Ocenil tak aktivity, jimiž dlouhodobě přispívá k šíření francouzského jazyka a kultury. Matyášová je jedinou brněnskou pedagožkou, které byl tento prestižní titul udělen. Rozhodnutí premiéra o ocenění Matyášovou překvapilo. "Nikdy jsem si nemyslela, že mi budou lidé blahopřát k tomu, co jsem pro šíření francouzštiny a francouzské kultury udělala," řekla Matyášová. Od roku 1968 učí právě v základní škole v Janouškově ulici. Za tu dobu se v její třídě vystřídaly stovky žáků.

Knihy Bohumila Hrabala pomohou postiženým

Lidem upoutaným na invalidní vozík pomůže nová kompaktní deska nazvaná Perličky Bohumila Hrabala. Úryvky z Hrabalových knih na ní vedle autora předčítají Jiří Menzel, Viktor Preiss, Zdeněk Svěrák a Josef Abrhám. Zisk z prodeje desky, která bude představena 3. června v Praze, získá informační, poradenské a rehabilitační centrum pro vozíčkáře Paraple. To pomáhá lidem po poranění míchy vyrovnat se s důsledky zdravotního postižení, snížit závislost na pomoci druhých osob, řešit zdravotní problémy, předcházet jim a najít pracovní uplatnění. Vznik pětašedesátiminutové nahrávky umožnila i podpora a pochopení dědiců autorských práv, TJ Meta Praha, Pražského spolku ochránců zvířat. Také umělci se na přípravě CD podíleli bez nároků na honorář.

Houslistka Demeterová povede letní kurzy v Manětíně

Letos už čtvrtým rokem povede houslistka Gabriela Demeterová v Manětíně hudební festival a letní mistrovské kurzy Barokní perly. Od 19. do 28. srpna se uskuteční v Plasích, Manětíně a dalších místech na Plzeňsku sedm koncertů, jejichž výtěžek má pomoci tamním památkám. Demeterová se v Manětíně po celý týden věnuje zhruba patnácti houslistům od deseti let. Kurzů hry na cembalo a kladívkový klavír, které povede Giedré Lukšaité-Mrázková, se má zúčastnit zhruba dvanáct mladých hráčů. Demeterová bude v červenci koncertovat s Collegiem Českých filharmoniků v Japonsku. Na září je s Dvořákovým Houslovým koncertem a se sólovým programem pozvána do Mexika.

Chloubou zámku v Bučovicích je historický gobelín

V prostorách renesančního zámku v Bučovicích na Vyškovsku byl vystaven obří gobelín s námětem Zvěstování. Dílo vzniklo v 17. století ve střední Francii a stát jej nedávno koupil za 1,4 milionu korun ze soukromé sbírky. Tapiserie byla v zuboženém stavu. Při její opravě strávili restaurátoři 6000 hodin. "Gobelín patří k nejzajímavějším památkám svého druhu na Moravě," řekl kastelán Pavel Ecler. Návštěvníci bučovického zámku si podle něj navíc mohou prohlédnout v těchto dnech také novou výstavu Kámen a voda. Na nádvoří a v jedné ze síní představuje renesanční a barokní kašny.

Na Zlaté tretře se představí špička světové atletiky

Malým mistrovstvím světa bude mítink Zlatá tretra, který proběhne na vítkovickém stadionu v úterý 8. června. Mezi jejími účastníky totiž bude třicet medailistů z loňského světového šampionátu v Paříži, například americká sprinterka Marion Jonesová a čerstvý držitel světového rekordu na 5000 metrů Kenenisa Bekele. Etiopan už oficiálně ohlásil pokus o překonání světového maxima v Memoriálu Emila Zátopka v běhu na 10.000 metrů. S výjimkou závodu na 400 metrů žen bude mít Česká republika v každé disciplíně zastoupení. Krátké překážky poběží desetibojař Roman Šebrle, chybět nebudou ani další české špičky - mílaři Michal Šneberger a Andrea Šuldesová, překážkář Jiří Mužík, půlkařka Ludmila Formanová, sprinter Jiří Vojtík, dálkařka Denisa Ščerbová, výškařky včetně Zuzany Hlavoňové či trojskokanka Šárka Kašpárková. Mítink je už nyní téměř vyprodán a čeká se 20.000 diváků.

V Evropské lize žen by měly startovat dva české kluby

Český basketbal bude mít v příští sezoně s největší pravděpodobností dva zástupce v Evropské lize žen. Mezinárodní federace FIBA totiž na svém pátečním zasedání v Mnichově rozhodla o tom, že soutěž rozšíří ze stávajících šestnácti na jednadvacet účastníků. Tím se výrazně zvětšila šance na to, že se v nejprestižnější klubové soutěži starého kontinentu objeví dva české týmy. Basketbalistky Gambrinusu Brno, úřadující český mistr a čtvrtý tým letošního ročníku Evropské ligy, má účast jistou. O druhém českém zástupci by mělo být jasno do příštího úterý, kdy je uzávěrka přihlášek do soutěže. Právo startovat má Trutnov, který letos v domácí soutěži obsadil druhé místo. Klub však svoji účast v Evropské lize ještě zvažuje. Pokud by se BK Loko Trutnov do soutěže nepřihlásil, čeká na šanci USK Praha.

Čeští cyklisté na historických kolech mají pět světových titulů

Pět zlatých medailí z celkového počtu sedmi disciplín získali čeští cyklisté na historických kolech na mistrovství světa v Rakousku. Nejúspěšnější byla bývalá dráhařská reprezentantka Iva Zajíčková z Favoritu Brno, která vybojovala dva tituly. Vyhrála závod na plášťových kolech na 14 mil a jízdu na replikách na jednu míli. Další tři mistrovské tituly v konkurenci 250 cyklistů ze čtrnácti zemí vybojovali Jiří Fiala z HaPe Brno na plášťových kolech na 14 mil, v kategorii vysokých kol byl nejlepší Josef Zimovčák z Veselí nad Moravou a zlatou medaili v jízdě na replikách získal Jiří Valenta z Holic.

Do Bečvy uniklo velké množství mazutu

Velké množství ropných látek uniklo ve středu ráno do řeky Bečvy u obce Zubří na Vsetínsku. Hasiči na místě instalovali nornou stěnu a prozatím vytáhli 750 litrů mazutu. Podle mluvčího hasičů Zlínského kraje jde však pouze o zlomek celkového množství. Pravděpodobným původcem znečištění je soukromá stáčírna mazutu z Rožnova pod Radhoštěm. Škody prozatím nejsou vyčísleny. O úniku látky do řeky se hasiči dozvěděli v 08:00. Mazut se zřejmě dostal z firmy do kanalizace, odtud do čističky odpadních vod a následně do řeky.

Meteorologové varují před intenzivními dešti a vzedmutím hladin

Intenzivní srážky způsobí ve čtvrtek místy vzestup hladiny českých a moravských řek. Meteorologové varují před vzestupy vody především v povodí Otavy, Vltavy, Úslavy, Úhlavy a Klabavy. Intenzivní a trvalé srážky lze očekávat zvlášť na jihu a jihozápadě Čech. Pršet bude nad českým územím i ve čtvrtek. Podle třídenní předpovědi by se měla obloha začít vybírat v pátek, kdy teploty dosáhnou 17 stupňů Celsia. V sobotu by mělo být o další stupeň tepleji. Po oba dny ale podle meteorologů bude stále ještě místy pršet. Přívalové deště už v úterý večer zatopily několik sklepů v Plzeňském kraji a silnice a zahrádky ve Slatinicích na Olomoucku. Záchranářům a obyvatelům obce se podařilo vozovky vyčistit od největších nánosů zeminy po bezmála pěti hodinách.

A jaké bude počasí?

V noci čekáme zataženo až oblačno, na většině území déšť, místy bouřky. Teploty 13 až 9 st.C. Zítřek má být oblačný s přeháňkami, ojediněle i bouřkami. Teploty 18 až 22 stupňů.

Tolik zprávy Radia Praha.