Zprávy

Policie vyšetřuje premiéra pro podezření z podvodu

Policie vyšetřuje podezření, že premiér Mirek Topolánek a jeho bývalí kolegové ze společnosti VAE před lety získali podvodně úvěr od První městské banky. Internetovému deníku Aktuálně.cz tuto informaci potvrdil státní zástupce Martin Omelka. Úkony trestního řízení byly podle něj zahájeny 30. srpna a případ může skončit obviněním nebo být takzvaně odložen. Podle vládního mluvčího Martina Schmarcze premiér vítá, že orgány činné v trestním řízení vyřizují každý podnět bez ohledu na to, koho se týká. Podstatu trestního oznámení ale Topolánek považuje za nesmyslnou a za " politicky motivovaný útok na jeho osobu".

Kromě okolností, za nichž VAE získala v roce 1999 úvěr 67 milionů od První městské banky, úřady zkoumají i následné transakce s majetkem společnosti. Tedy i tu, během níž Topolánek prodal svých 70 kusů zaknihovaných akcií firmy za 2,5 milionu korun a použil je na pořízení svého nového bytu v Praze, uvedl server. "Existuje podezření, že členové představenstva neoprávněně nakládali ve svůj prospěch s majetkem, který byl součástí zástavní smlouvy a byl určen k úhradě pohledávek věřitele... Společnost jednala při uzavření úvěru podvodně, když za úvěr ručila směnkou na neexistující majetek," cituje Aktuálně.cz z usnesení o zahájení trestního řízení.

Podle serveru jde o případ, kvůli němuž před parlamentními volbami u protikorupční služby intervenoval důvěrník expremiéra Stanislava Grosse Pavel Přibyl. Schůzku popisuje ve své zprávě o politickém ovlivňování kauz také ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jan Kubice. Na to poukázal i ředitel tiskového odboru úřadu vlády Martin Schmarcz, který uvedl, že "útok" na Topolánka byl v Kubiceho zprávě avizován.

ČSSD žádá od Vondry aktivnější přístup k Centru proti vyháněním

Předseda ČSSD Jiří Paroubek a stínový ministr zahraničí Lubomír Zaorálek v pátek kritizovali nového ministra zahraničí Alexandra Vondru za jeho údajně pasivní přístup k připravovanému berlínskému Centru proti vyháněním. Podle Paroubka by měl Vondra v této věci spolupracovat s Poláky. "To (centrum) není žádná vnitroněmecká záležitost. Čeští politici musí vystupovat aktivně," uvedl Paroubek. Dodal, že když se ještě jako premiér sešel s Angelou Merkelovou, dal německé kancléřce najevo, že rozvíjení sporného projektu centra není českým zájmem. "Stejně tak, jako to není polský zájem, a pan Vondra, já vím, že nemá tu zkušenost, ale musí v této věci velmi úzce a koordinovaně spolupracovat s Poláky," prohlásil Paroubek. Rovněž Zaorálek zdůraznil, že centrum není jen vnitroněmecká záležitost, navíc Vondrovi vyčetl, že opomíjí problematiku celé střední Evropy.

Nový šéf české diplomacie Vondra tento týden deníku Právo řekl, že "projekt Centra proti vyháněním v Berlíně i probíhající výstava nejsou kroky, které by mezinárodní ovzduší výrazně zlepšovaly". "My to ale považujeme za vnitroněmeckou věc," dodal. Později, při převzetí úřadu, ale už podle Práva plán na zřízení centra, které připravuje německý Svaz vyhnanců, kritizoval. Pro vztahy mezi Německem a jeho východními sousedy by to mohlo být kontraproduktivní, uvedl Vondra podle deníku.

Nadace Centra proti vyháněním nyní uspořádala v Berlíně výstavu Vynucené cesty, která mapuje některé z nucených exodů v minulém století. Zejména z polské strany přicházejí výtky, že vyhnanci relativizují německou vinu na zločinech spáchaných během druhé světové války.

KSČM odmítla Topolánkovu vládu i velkou koalici ČSSD a ODS

Výkonný výbor KSČM v pátek odmítl jakoukoli podporu vládě šéfa ODS Mirka Topolánka i případnou velkou koalici ČSSD a ODS. Ta by byla podle komunistických představitelů zradou zájmů levicových občanů. KSČM chce jednat o jiných formách vlády nebo jít do předčasných voleb, uvádí se ve stanovisku výboru. Topolánkův kabinet by podle komunistických představitelů rád prosadil důchodovou reformu směřující k potlačení solidárního systému ve prospěch individuálního spoření na důchod, zrušil zákon o neziskových nemocnicích, zpoplatnil pacienty a revidoval zákoník práce. "K tomu naštěstí nemá dost sil," uvádí stanovisko KSČM.

Připomíná ale, že vláda, přestože nemá důvěru sněmovny, může rozhodovat o privatizaci státních podílů ve firmách, o převodech majetku, o přidělování dotací nebo o zadávání státních zakázek. V sociální oblasti může svými nařízeními ovlivňovat výši minimální mzdy, mzdovou regulaci i valorizaci důchodů, rozhodovat o případném růstu mezd v organizacích rozpočtové sféry. Ovlivňovat může prostřednictvím svých zástupců také obsazování vedoucích funkcí ve státních firmách.

Mirek Topolánek: Omezený mandát vlády neovlivní zahraniční politiku

Přestože nová vláda usiluje kvůli složité vnitropolitické situaci pouze o časově omezený mandát, na zahraniční politiku to nesmí mít vliv, řekl ve čtvrtek v Praze českým velvyslancům šéf menšinového kabinetu ODS Mirek Topolánek. Česká diplomacie si podle něj musí zachovat svoji kontinuitu, předvídatelnost a důvěryhodnost. Jako první prioritu zmínil Topolánek přípravy České republiky na předsednictví EU na jaře 2009, které považuje za "zatěžkávací zkoušku". Organizační věci spojené s přípravami bude koordinovat vládní zmocněnec odpovědný přímo premiérovi, uvedl Topolánek. Dodal, že během předsednictví by ČR měla usilovat především o plnou liberalizaci vnitřního trhu unie a "faktické naplnění obecného principu čtyř svobod" - volného pohybu lidí, zboží, kapitálu a služeb. Důraz na tuto otázku klade také Vondra.

I přes krach ratifikace evropské ústavy je premiér přesvědčen, že EU by měla najít způsob, jak efektivně fungovat i s větším počtem členů. Doufá v dodržení lednového termínu přijetí Rumunska a Bulharska. Zvláštní pozornost bude česká vláda věnovat průběhu vyjednávání o vstupu s Chorvatskem a Tureckem, řekl Topolánek. Za další důležité priority považuje dobrou sousedskou politiku, transatlantické vazby a podporu dodržování lidských práv ve světě.

Topolánek koncem září pojede za českými vojáky do Kosova

Premiér Mirek Topolánek by měl koncem září zavítat za českými vojáky, kteří slouží v mezinárodní misi KFOR v Kosovu. Topolánek to řekl dnes při návštěvě generálního štábu. Předseda vlády s vedením české armády diskutoval mimo jiné o tom, jak se vojsko vypořádá s plánovaným snížením rozpočtu na příští rok. Armáda by totiž měla v příštím roce ve srovnání s letošním dostat asi o pět miliard korun méně. Podle šéfa generálního štábu Pavla Štefky se to ale na působení českých vojáků v zahraničí neodrazí. Premiér Topolánek však naznačil, že Česká republika zřejmě nevyšle své vojáky do stabilizačních sil OSN v jižním Libanonu. Nejsem si jist, že bychom přislíbili účast ozbrojených sil, poznamenal šéf vlády.

Ministr zdravotnictví shání své náměstky, jeden se ozval

Nový ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) se první čtyři dny v úřadě marně snažil setkat s náměstky - buď mají dovolenou nebo nastoupili do pracovní neschopnosti. Po čtvrteční výzvě v médiích se mu ozval náměstek pro legislativu a mezinárodní věci Radovan Suchánek. Ministr si s ním domluvil schůzku na pondělí. Náměstka pro zdravotní péči Antonína Pečenku již z funkce odvolal. ČTK to v pátek řekl mluvčí ministerstva Tomáš Cikrt. Snaha ministra spojit se s náměstkem pro zdravotní pojištění a kontrolu Vladimírem Drymlem (ČSSD), nejbližším spolupracovníkem bývalého ministra Davida Ratha (ČSSD), zatím byla podle Cikrta marná. "Pracovníci ministerstva se pokusili kontaktovat pana Drymla v udávaném místě jeho trvalého pobytu, tam se ale nacházel pouze autoservis," řekl.

Rath Julínka obvinil z toho, že si počíná v rozporu se zákoníkem práce a navíc neeticky, když poslal své lidi s rozhodnutím o odvolání za Pečenkou domů v době jeho pracovní neschopnosti. "Nevím, proč tam jezdí zhruba v jedenáct hodin v noci někam za Prahu, aby tomuto nemocnému náměstku předali okamžité odvolání, jako by nemohlo vydržet do doby, než se uzdraví," řekl dnes novinářům Rath. Soudí, že ODS se Pečenkovi mstí za to, že ještě jako nucený správce ve Všeobecné zdravotní pojišťovně odhalil "tunely" některých politiků ODS. "On (Pečenka) proti tomu začal aktivně vystupovat, a toto je odplata," míní Rath, který ve vrcholné politice zůstává jako poslanec ČSSD.

Julínek zdůraznil, že práva člověka v nemocenském stavu "jsou zachována". Pečenkovo odvolání je podle mluvčího ale platné.

Rath slíbil, že chybu s platy zdravotníků zkusí rychle napravit

Stínový ministr zdravotnictví David Rath (ČSSD) v pátek slíbil, že se co nejrychleji pokusí odstranit legislativní chybu, která ohrožuje platy některých zdravotníků. Novinářům řekl, že stačí dílčí novela zákoníku práce a k takové změně je prý ochoten při nejbližší příležitosti.

Lidové noviny tento týden upozornily na to, že zákon o neziskových nemocnicích není v souladu s některými jinými zákony, které parlament přijal. Kvůli chybě se tak podle listu rozplývá vidina záruky pevně daných a pravidelně valorizovaných platových tabulek pro lékaře, zdravotníky i další profese. Zdravotnické odbory kvůli tomu chtějí odsunout platnost zákona o neziskových nemocnicích až na leden 2008. Do té doby bude podle nich dost času na jeho opravy. Podle předsedy Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Jiřího Schlangra jinak hrozí, že zaměstnancům nemocnic, jež se změní v neziskové, klesne plat i o několik tisíc korun měsíčně. Schlanger ve čtvrtek novinářům řekl, že odboráři jsou připraveni za své platy i stávkovat.

"Tato situace jen potvrzuje, že zákon o neziskových nemocnicích je legislativní zmetek a měl by být co nejrychleji změněn," sdělil ČTK ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas.

Podle exministra Ratha je zákon o neziskových nemocnicích v tomto ohledu v pořádku. "Tato věc je jednoduše odstranitelná," uvedl. Jako poslanec je připraven doplnit do zákoníku práce ve výčtu organizací placených podle tarifních tabulek i neziskové nemocnice. Bývalý ministr zdravotnictví opět kritizoval ODS, která podle něj zamlčuje to, že v krajských nemocnicích převedených na akciové společnosti platy zdravotníků už klesly a uvedená legislativní chyba s tím nemá nic společného.

Podle ministryně školství Česko může přijít o část peněz z EU

Česká republika může kvůli nevyjasněným kompetencím mezi ministerstvy práce a školství přijít o část peněz z evropských strukturálních fondů. Novinářům to v pátek řekla nová ministryně školství Miroslava Kopicová. Některé projekty týkající se vzdělávání dospělých se podle ní totiž zbytečně financují dvakrát. Problém již Kopicová začala řešit s ministrem práce a sociálních věcí Petrem Nečasem a jednat chce také s Evropskou komisí. "Jestli si nevyjasníme kompetence, může se Evropská komise domnívat, že některé prostředky nepotřebujeme, protože shodné projekty financujeme dvakrát," upozornila ministryně. Dodala, že chce společně s ministrem pro místní rozvoj Petrem Gandalovičem požádat Evropskou komisi, aby nyní do programů nezasahovala a poskytla Česku dostatek času na jejich nové vypracování tak, aby se nepřekrývaly.

Ministr vnitra vyzval Transparency k práci na protikorupčním plánu

Ministr vnitra Ivan Langer (ODS) v pátek ředitelce nevládní organizace Transparency International Adrianě Krnáčové navrhl, aby společně dopracovali strategický vládní materiál o boji proti korupci. Materiál by měl být v nejbližší době rozpracován do návrhů právních předpisů a organizačních opatření. Některá z připravených opatření v boji proti korupci chce Langer předložit vládě do dvou týdnů. "Paní Krnáčovou jsem požádal o spolupráci na dopracování materiálu, která má v tuto chvíli název strategie vlády v boji proti korupci. Je to koncepční dokument, který jsem měl rozpracován již jako opoziční poslanec," řekl ČTK Langer. Dodal, že chce spolupracovat s těmi nevládními organizacemi, jejichž působnost se dotýká ministerstva vnitra.

Mluvčí ministerstva vnitra Marie Masaříková v tiskovém prohlášení po setkání napsala, že Krnáčová za hlavní příčinu poměrně vážné situace ohledně korupce v ČR označila absenci kvalitních a transparentních vnitřních i vnějších kontrolních mechanismů, nízkou míru integrity a propracovaného systému preventivních opatření, které by vedly včas k odhalování kritických míst v systému práce veřejné správy a policie.

Ředitel DPÚK rezignoval

Ředitel Dopravního podniku Ústeckého kraje (DPÚK) Pavel Knecht v pátek rezignoval na svou funkci. ČTK o tom informoval mluvčí firmy Marek Ženkl. Spor podniku a Ústeckého kraje byl v minulých týdnech příčinou krize v autobusové dopravě v regionu. "Představitelé Ústeckého kraje se v posledních dnech za pomoci převrácených výkladů práva dopouštějí porušování ústavních práv DPÚK a likvidují fungující zdravou společnost. Události jsou natolik závažné, že mně neumožňují dále plnit své povinnosti ředitele DPÚK," řekl Knecht. Knecht nyní bude zastávat funkci ředitele akciové společnosti Bus.com, která spravuje autobusová nádraží v majetku společnosti.

EU chce po Češích vyšší spotřební daň z piva

Evropská unie chce, aby Česká republika a dalších šest států zvýšily spotřební daň z piva. Nárůst by měl být zhruba pětinový. Z půllitru piva by tak stát vybral asi o 30 haléřů více než nyní. Vyplývá to z návrhu, který v pátek Evropská komise představila novinářům. Daň by se měla zvýšit někdy mezi roky 2008 až 2010. Českým pivovarníkům se návrh unie na zvýšení daně nelíbí. "Je to o tom, že EU chce daně sbližovat a mít vše jednotné, podle jednoho mustru. To je špatně," řekl ČTK výkonný ředitel Českého svazu pivovarů a sladoven Jan Veselý. Pivovarníci by podle něj byli nejradši, kdyby český ministr financí návrh EK na příslušném jednání vetoval. Popřípadě budou žádat rozdělení růstu daně alespoň do dvou kroků. Zvýší-li se sazba o 30 haléřů na půllitr, může být konečné zdražení i 50 haléřů, což je citelné, uvedl Veselý s tím, že samotné pivovary jsou při zvyšování cen opatrné. Výkonný ředitel svazu také uvedl, že by se dál prohloubil daňový rozdíl mezi pivem a vínem, kterému má zůstat nulová sazba.

Případné zvýšení daně se nelíbí ani předsedovi Českého svazu malých nezávislých pivovarů Jiřímu Fuskovi. Pivo je podle něj národní nápoj a významná exportní komodita, jakých ČR moc nemá. "Příliš málo si ho chráníme," uvedl s tím, že třeba Francouzi by si na víno nechali sáhnout jen těžko.

Ministerstvo financí se zvýšením spotřební daně u piva nesouhlasí. "Zásadně s tím nesouhlasíme a použijeme všechny prostředky vedoucí k tomu, aby se daně nezvyšovaly," sdělil ministr financí Vlastimil Tlustý.

Brusel svůj návrh obhajuje tím, že do spotřebních daní z alkoholu se v posledních letech prakticky nepromítala inflace, tedy růst spotřebních cen. Ten jen od roku 1992 v celé EU činil zhruba 31 procent. "Minimální daňové sazby jsou základním kamenem systému spotřebních daní v celé EU," řekl eurokomisař László Kovács, který má na starosti právě daně. Podle něj celý systém spotřebních daní ztrácí smysl, pokud se do něj inflace nepromítá.

Temelínská elektrárna bude od soboty do pondělí odstavena

Energetici odstaví v sobotu první blok Jaderné elektrárny Temelín a provedou plánovanou zkoušku regulačního zařízení reaktoru. Elektrárna nebude do pondělí dodávat do sítě žádný proud, protože její druhý blok je od konce srpna mimo provoz kvůli výměně čtvrtiny paliva. Technici elektrárnu odpojí od sítě v sobotu večer, poté provedou testy a vyhodnotí je. "Předpokládáme, že dodávky elektrárny z prvního bloku obnovíme v pondělí ráno," uvedl Václav Brom z tiskového odboru elektrárny. Regulační zařízení reaktoru se kontroluje na doporučení dodavatele paliva zhruba jednou za dva měsíce. Zkoušky se u obou bloků dělají nezávisle na sobě. Odpůrci Temelína považují odstávku prvního bloku za důkaz, že se elektrárna nadále potýká s problémy s palivem.

ČSA obnoví lety do Bejrútu v pondělí 11. září

České aerolinie obnoví pravidelné letecké spojení z České republiky do Libanonu od pondělí 11. září. ČTK to sdělila mluvčí ČSA Daniela Hupáková. V případě, že se nezmění současná bezpečnostní situace v oblasti, plánují aerolinie pravidelný provoz z Prahy do Bejrútu třikrát týdně, a to ve středu, pátek a neděli. ČSA se rozhodly obnovit letecké spojení do Bejrútu kvůli ukončení blokády libanonského vzdušného prostoru a plnému otevření mezinárodního letiště v Bejrútu pro civilní dopravu. Lety ČSA byly přerušeny kvůli válečnému konfliktu od 14. července.

Nezaměstnanost zůstala v srpnu na úrovni 7,9 procenta

Nezaměstnanost v srpnu zůstala na červencové úrovni 7,9 procenta. Ekonomové očekávali její mírný nárůst na rovných osm procent. Počet nezaměstnaných, kteří mohli bezprostředně nastoupit do práce, vzrostl proti červenci o 601 osob na 434.928 lidí. Údaje dnes zveřejnilo ministerstvo práce a sociálních věcí. Ve srovnání s loňským srpnem, kdy nezaměstnanost činila 8,9 procenta, klesl počet takzvaných dosažitelných uchazečů o zaměstnání o 46.033 lidí. Na úřady se přišlo nově zaevidovat 49.129 nezaměstnaných, evidenci opustilo 48.670 lidí. Nové zaměstnání si našlo 28.942 lidí, tedy o 2796 víc než v červenci. Téměř 20.000 nezaměstnaných úřady vyřadily z evidence. Celkem tak úřady evidovaly 458.729 lidí bez práce. Toto číslo však zahrnuje i lidi ve vazbě nebo ve vězení, nemocné či na mateřské dovolené.

Růst ekonomiky ve 2. čtvrtletí zpomalil na 6,2 procenta

Česká ekonomika ve druhém čtvrtletí zpomalila růst na 6,2 procenta z revidovaných 7,1 procenta v prvním čtvrtletí. Údaje dnes oznámil Český statistický úřad. Růst hrubého domácího produktu je v souladu s očekáváním analytiků, kteří předpokládali vzestup mezi 5,4 a 7,1 procenta. Nabídkovou stranu ekonomiky stejně jako v předchozích čtvrtletích táhl především zpracovatelský průmysl, jehož hrubá přidaná hodnota se ve stálých cenách zvýšila o 18,6 procenta. Výdaje domácností vzrostly ve srovnání s loňským obdobím reálně o 3,8 procenta. Nominální disponibilní důchody sice rostly pomaleji, domácnosti však disponovaly i financemi, které získaly díky snížení daňové zátěže fyzických osob. K tomu podle statistiků přispělo zavedení společného zdanění manželů a zvýšením procenta paušálních výdajů. Hrubý domácí produkt v běžných cenách stoupl meziročně o 7,6 procenta na 815,7 miliardy korun.

Průmyslová výroba v červenci zrychlila růst na 11,8 procenta

Meziroční tempo růstu průmyslové výroby se v červenci zrychlilo na 11,8 procenta z červnových 10,5 procenta. Průmysl podpořila hlavně výroba automobilů, elektrických a optických přístrojů. Nedařilo se naopak výrobě chemických látek a léčiv. S výjimkou dubna roste průmysl od počátku roku dvouciferným tempem, oznámil dnes Český statistický úřad. Analytiky výkon průmyslu překvapil, v průměru předpokládali stejné tempo jako v červnu. "Je to stále stejná písnička: automobily a počítače ženou českou ekonomiku vpřed," uvedl hlavní ekonom Raiffeisenbanky Pavel Mertlík. "Průmysl zůstává černým koněm ekonomiky," přidal se vedoucí analytik PPF Asset Management Radomír Jáč.

Inflace v srpnu vzrostla na 3,1 procenta

Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v srpnu zrychlilo na 3,1 procenta z červencových 2,9 procenta. Oznámil to dnes Český statistický úřad. Rostly především ceny rekreačních pobytů, léků a telekomunikačních služeb. Většina analytiků očekávala inflaci do tří procent. Proti červenci ceny vzrostly o 0,2 procenta. Ceny léčiv v srpnu vzrostly meziročně o 7,8 procenta, ceny veřejných telekomunikačních služeb pak stouply meziročně o 2,7 procenta. Mírně zrychlil i meziroční růst cen potravin a nealkoholických nápojů v důsledku zvýšení cen pečiva o 13,7 procenta. Ceny chleba stouply o 20,1 procenta a ceny běžného pečiva o 29,3 procenta. Nižší než loni byly zejména ceny drůbeže, jižního ovoce, čokolády, kávy nebo čaje.

ČNB: Veřejné finance jsou rizikem pro inflaci

Česká národní banka je přesvědčena, že nynější vývoj veřejných financí představuje riziko pro inflaci. Kvůli vysokému plánovanému schodku státního rozpočtu a mandatorním výdajům je situace vážnější než v minulosti. Jediným protiinflačním rizikem je možné posilování koruny. Vyplývá to ze zápisu z jednání bankovní rady z 31. srpna, kdy jednala o nastavení úrokových sazeb, ale ponechala je beze změny. Na posílení kurzu koruny by mohl působit konec období zvyšování sazeb v USA. Naopak tlak na posilování může tlumit přetrvávající politická nejistota a mírně horší než předpokládaný vývoj platební bilance. Někteří členové bankovní rady podle zápisu vyjádřili obavy z dopadu cen energií na zisky domácích výrobců a jejich konkurenceschopnost. Nejistota panovala i u rozsahu dopadů zvýšené daně na cigarety.

Objev enzymu může českým firmám přinést desítky milionů korun

Několik desítek milionů korun může českým vědcům a biochemickým firmám přinést objev nové varianty enzymu, který likviduje toxickou a rakovinotvornou látku trichlorpropan. Nebezpečná chemikálie vzniká při průmyslové výrobě epichlorhydrinu pro papírenský či automobilový průmysl. Enzym vyvinuli vědci z Loschmidtových laboratoří Masarykovy univerzity v Brně ve spolupráci s Univerzitou Palackého v Olomouci a Tohoku univerzitou v Japonsku, nyní jednají s výrobcem epichlorhydrinu o jeho komerčním využití.

Luhačovice patří malým milovníkům folkloru, zpěvákům i tanečníkům

Luhačovice na Zlínsku patří v těchto dnech více než třem stovkám dětí z folklorních souborů. Největší moravské lázně hostí od čtvrtka do neděle již 14. ročník mezinárodního folklorního festivalu Písní a tancem Luhačovice. Letos se jej účastní deset souborů, z toho čtyři zahraniční. Nechybějí například malí zpěváčci a tanečníci z Itálie nebo Čečenska, řekl ČTK pořadatel František Synek. Program začal vystoupením místního a slovenského souboru ve čtvrtek v lázeňském divadle, pokračoval koncerty pro děti z místních škol a léčeben a vystoupením nejlepších zpěváčků, kteří zvítězili v soutěžích lidových písní.

Na víkend připravili pořadatelé volná vystoupení souborů na celé lázeňské kolonádě, nebude chybět ani pořad zaměřený na osobnosti, které učí děti zpívat a tancovat a připravují je na vystoupení. V mezinárodní taneční dílně se děti budou moci naučit tradičním tancům z jiných zemí. Festival zakončí průvod městem a závěrečná přehlídka souborů. Vystoupení zpestří ukázky práce lidových řemeslníků na lázeňském náměstí, návštěvníci si také mohou prohlédnout výstavu fotografií zachycujících svět folkloru v hale Vincentka.

Dny evropského dědictví otevřou na Moravě i nepřístupné památky

V rámci Dnů evropského dědictví budou návštěvníci v Moravskoslezském kraji již od soboty moci vidět i některé běžně nepřístupné památky. Řada historických objektů bude navíc zpřístupněna zcela zdarma. Vyplývá to z informací uveřejněných na internetových stránkách Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska, jež Dny evropského dědictví pořádá. Akce potrvá od 9. do 17. září. Návštěvníci se budou moci projít například po šesti kostelích Frýdku-Místku, které nejsou běžně otevřené. Zpřístupněna tak bude například bazilika minor Navštívení Panny Marie, která patří k výrazným městským dominantám. K zajímavým památkám patří například i kostel svatého Josefa ve Fulneku na Novojičínsku, který byl letos otevřen v areálu bývalého kláštera kapucínů. Jeho součástí je i krypta s ostatky mnichů.

Také Karviná zpřístupní zdarma o tomto víkendu některé z nejcennějších památkových objektů v historickém centru města. Lidé tak bezplatně mohou zamířit například na radnici, do farního kostela Povýšení svatého Kříže či kostela svatého Marka. V Opavě pak zájemci mohou vidět mimo jiné Kapli svatého Kříže nazývanou Švédská kaple, která je národní kulturní památkou, stejně jako například ostravský Důl Michal.

Ke Dnům evropského dědictví se v Moravskoslezském kraji připojilo několik desítek památek. Jejich seznam mohou zájemci najít na internetové stránce www.shscms.cz. Česká republika se do celoevropské kulturní akce aktivně zapojuje od roku 1991.

Výstava World Press Photo opět nabízí snímky lidského utrpení

Výstava fotožurnalistických snímků z celého světa World Press Photo začne v pátek v pražském Karolinu a potrvá tam do 1. října. Fotografie pořízené v minulém roce opět zachycují v drtivé většině lidské utrpení, ať už způsobené přírodními živly či lidmi samými. Samostatná výstavka je věnována vítězi Ceny Prahy, kterou dostal britský fotograf Edmond Terakopian za snímky z teroristického útoku na Londýn loni v červenci. Vítězný snímek zatím posledního ročníku soutěže již obletěl svět. Kanadský autor Finbarr O'Reilly na něm zachytil africkou matku líbající drobnou ručku dítěte. V tomto ročníku uspěl i český fotograf Michal Novotný za snímky pořízené v liberijské slepecké škole. Dostal za ně třetí místo v kategorii každodenní život.

Járu Cimrmana přibližuje výstava v Muzeu hl.m.Prahy

Populárního českého vynálezce, světoběžníka a všeuměla Járu Cimrmana přibližuje od čtvrtka Muzeum hlavního města Prahy. Atraktivní výstavou upozorňuje na jubilejní 40. sezonu stejnojmenného divadla, které jeho rozvětvenou činnost neúnavně popularizuje. Mezi exponáty soustřeďuje stopy, které populární Jára zanechal snad ve všech oborech lidské činnosti. Cimrmanův fenomén je už čtyři desítky let součástí české kultury. Zajímavá je fotografická dokumentace existence této scény, která prošla řadou jevišť od Malostranské besedy, Reduty a Braníka, přes strašnické divadlo Solidarita až po dnešní působiště v Žižkovském divadle. Sezonu v Praze zahájí Divadlo Járy Cimrmana 14. září tisící reprízou inscenace Vyšetřování ztráty třídní knihy. "Tato výstava není první. Stálá je na Petříně, kde často přivádí do stavu bezradnosti zahraniční návštěvníky Prahy. Putovní výstava je zrovna teď v Jindřichově Hradci," řekl před vernisáží Zdeněk Svěrák. Výstavu v muzeu charakterizoval jako bilanční, jíž se cimrmanologové chlubí, čeho dosáhli.

Motocyklista Pešek skončil po pádu v kvalifikaci v Malajsii sedmý

Motocyklista Lukáš Pešek obsadil sedmé místo v první části dvoudílné kvalifikace na Velkou cenu Malajsie v Sepangu. Nejrychlejšího času dosáhl český jezdec v pátém okruhu, o tři kola později upadl a nevyužil tak celého vyhrazeného času. Z trati odešel Pešek do depa po svých. Nejpilnější závodníci v nejslabší kubatuře objeli okruh dvanáctkrát a v posledním kole potvrdil dnešní vítězství vedoucí muž mistrovství světa a vítěz předchozího závodu v Brně Španěl Alvaro Bautista. Jako jediný se dostal pod dvě minuty a 13 sekund. Za ním následovali jeho největší soupeři v boji o titul Fin Mika Kallio a Ital Mattia Pasini. Druhý český reprezentant ve třídě do 125 ccm Karel Abraham obsadil 28. místo.

Počasí

V noci bude jasno nebo skoro jasno, zpočátku na severovýchodě s ojedinělými přeháňkami. K ránu se mohou vytvořit mlhy. Teploty klesnou na 8 až 4 stupně a foukat má slabý severozápadní vítr.

V sobotu očekáváme skoro jasno až polojasno s maximálními teplotami 18 až 22, na horách kolem 13 stupňů Celsia.