Zprávy

Ministři balí a Paroubek věří, že se do Strakovy akademie vrátí

Osmnáctičlenná koaliční vláda sociálních demokratů, lidovců a unionistů v čele s premiérem Jiřím Paroubkem se zřejmě naposledy sešla na pravidelném zasedání ve Strakově akademii. Zemi spravovala i tři měsíce po červnových volbách. Nyní ale toto provizorní "mezivládí" končí a příští středu podle všeho na úřad vlády zamíří ministři vybraní novým premiérem Mirkem Topolánkem (ODS). Členové dosluhujícího kabinetu měli podle svých slov sbaleno už dávno a jsou připraveni předat úřady a kanceláře svým nástupcům. "Sedíme na těch kufrech už několik týdnů, ale pracujeme velmi intenzivně, jako bychom ani nebyli vládou v demisi. Já věřím, že se za pár týdnů do úřadu zase vrátíme," řekl Paroubek.

Ministr vnitra František Bublan přiznal, že už několikrát si sbalil, a pak musel zase vybalit. "Teď už snad definitivně sbalím a nastane nová fáze," uvedl. Vicepremiér Zdeněk Škromach prozradil, že mu zbývá už jen jediné - sundat obraz ministryně školství Petry Buzkové ze stěny své kanceláře a přestěhovat ho do Lidového domu, sídla ČSSD. Poslední zasedání vlády bylo podle Paroubka pracovní, žádné oslavy se nekonaly. Nicméně v pondělí se končící ministři ještě sejdou v Lichtenštejnském paláci a oficiálně se rozloučí.

Vláda navrhla odložit zákon o státní službě o dva roky

Vláda Jiřího Paroubka na svém zřejmě posledním zasedání schválila novelu zákona o státní službě, která platnost této normy posunuje o dva roky. Odstupující premiér řekl, že novela by měla začít platit od 1. ledna 2009, zatímco podle dosavadní úpravy se jím státní zaměstnanci měli řídit už od začátku příštího roku. "Odklad znamená úsporu tří až čtyř miliard korun," řekl ministr financí Bohuslav Sobotka. Zákon byl schválen již v dubnu 2002, ale vláda jeho účinnost již potřetí odložila. Odklad ještě musí schválit parlament.

Novela měla ukládat nová práva a povinnosti zhruba 80.000 státních úředníků, například skládat slib věrnosti státu a povinnost absolvovat pravidelná hodnocení. Zákon by úředníkům neumožnil ani vedlejší pracovní aktivity. Na druhou stranu měli mít nárok na služební příplatky, pětitýdenní dovolenou a na odstupné ve výši pěti měsíčních platů. Takzvanou definitivu norma nezavádí. Opakované odložení souvisí především s návrhem státního rozpočtu na příští rok, který počítá se schodkem 88 miliard proti letošním téměř 75 miliardám korun. Aby bylo možné navržený schodek splnit, navrhlo ministerstvo financí vládě odložit platnost některých zákonů.

Živnostníkům klesnou odvody na nemocenské, potvrdila to vláda

Živnostníci budou od příštího roku platit nižší nemocenské pojištění. Odvody jim klesnou z nynějších 4,4 na 2,5 procenta. Tuto změnu obsahuje již schválený zákon o nemocenské, který má platit od ledna. Vláda rozhodla, že se tato část normy novelizovat nebude. Změnit by se ale mohla pravidla pro firmy. Kabinet počítá kvůli úsporám ve státním rozpočtu na příští rok s jejich novelou. "(Zákon) reaguje na požadavky týkající státního rozpočtu, tato úprava by měla znamenat na příjmové stránce přínos devíti až deseti miliard korun," řekl ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach. Zda se nový zákon ještě do ledna změní, není jasné. Novelu musí projednat a schválit parlament a posoudí ji prezident.

Podle nového zákona měly nemocenské dávky po první dva týdny nemoci lidem vyplácet firmy. Odvody by jim klesly z 3,3 na 1,4 procenta. Kabinet nyní navrhuje tuto změnu odsunout. Podle novely by sice podniky příští rok nemocenskou platily, ale peníze by jim stát vrátil. Odvody by se pak snižovaly postupně od roku 2008.

Stát dá příští rok méně peněz na opravy paneláků i výstavbu bytů

Státní fond rozvoje bydlení dá v příštím roce méně peněz na výstavbu nájemních bytů i na opravy panelových domů. Naopak více peněz připadne na výstavbu družstevních bytů. Vláda schválila rozpočet fondu bydlení, jehož výdaje se v roce 2007 sníží meziročně o 40 procent zhruba na 5,63 miliardy korun. Snížení výdajů souvisí s tím, že fond se již nemůže spoléhat na poměrně masivní příliv peněz z Fondu národního majetku. Ty byly hlavním příjmem fondu bydlení do roku 2005. Meziroční pokles výdajů je způsoben i tím, že fond měl jednorázově vyšší výdaje související s odstraňováním povodňových škod. Letošní příjmy včetně převodu prostředků z roku 2005 dosáhly 14,3 miliardy korun. Pro rok 2007 se částka sníží na 8,8 miliardy korun.

Vláda schválila návrh na vyšší spotřební daň z cigaret

Vláda schválila návrh na zvýšení spotřební daně z tabákových výrobků. Po jednání vlády to oznámil ministr financí Bohuslav Sobotka. Cena krabičky cigaret o 20 kusech by tak podle něho měla od ledna příštího roku podražit o 12 až 15 korun. Podle odhadů ministerstva by zvýšení spotřebních daní mělo do státního rozpočtu příští rok přinést přibližně deset miliard korun. Růst sazeb vyžaduje Evropská unie.

Podle Petra Dufka z ČSOB je ovšem možné, že se předpoklady vyšších rozpočtových příjmů zcela nesplní. "Jde o výrazné zdražení, které nepochybně povede ke změně chování spotřebitelů. Dá se předpokládat, že významná část kuřáků přejde k nejlevnějším značkám nebo se zvýší zájem o levnější cigarety ze zahraničí," upozornil. Navíc podle něj lze předpokládat, že se obchodníci výrazně předzásobí, aby dopad plného zdražení co nejvíce odsunuli.

Zdražení cigaret od příštího roku není poslední. "Další zvýšení spotřebních daní u cigaret nastane od ledna 2008 kvůli našim závazkům k EU a konci našeho přechodného období," uvedl Sobotka. K uvedenému datu totiž musí Česká republika dosáhnout minimální sazby pro cigarety v EU, tedy 57 procent z ceny pro konečného spotřebitele a 64 eur na 1000 cigaret.

Ministři pro úvěr do devíti mld. Kč od EIB na prevenci záplav

Ministři schválili návrh zákona o úvěru do devíti miliard korun od Evropské investiční banky na financování protipovodňových opatření. Norma by nyní měla jít ve zkrácených lhůtách k projednání do Poslanecké sněmovny, uvedl po jednání kabinetu premiér Jiří Paroubek. Návrh zákona navazuje na rozhodnutí vlády z počátku května, kdy schválila záměr zřídit při ministerstvu zemědělství protipovodňový fond. Ten by měl mít formu zvláštního účtu, na němž by se mělo v první fázi z různých zdrojů soustředit 15 miliard korun. Jeho počátečním úkolem má být financování prevence před záplavami v letech 2007 až 2010, kdy by měl stát dát na protipovodňová opatření osm až deset miliard korun.

Vedle úvěru od EIB, splatného do 30 let, má zvláštní účet shromáždit ještě dvě miliardy ze státního rozpočtu a čtyři miliardy z privatizace. Peníze by se podle dřívějšího vyjádření ministra zemědělství Jana Mládka mohly vzhledem ke všem potřebným legislativním změnám a délce legislativního procesu začít používat v příštím roce. Suma 15 miliard pokryje náklady asi na čtvrtinu potřebných protipovodňových opatření. Na kompletní ochranu by bylo třeba do roku 2021 vynaložit zhruba 50 miliard korun. Prostředky na tento účel by se proto měly do budoucna doplňovat.

Oprava Národní budovy se prodraží, přijde na 730 milionů

Rekonstrukce české Národní budovy v New Yorku bude oproti původním předpokladům dražší. Přijde až na 730 milionů korun, zatímco podle informací z roku 2004 bylo na ni plánováno 450 milionů korun. Rozpočet investiční akce ministerstva zahraničí schválila vláda, řekl premiér Jiří Paroubek. Rekonstrukci provázela řada technických, finančních a právních nejasností mezi americkými subdodavateli. V budově nalezne své sídlo český generální konzulát a České centrum a bude tam i restaurace, kino a velký multifunkční sál.

Newyorskou Národní budovu z roku 1897 koupil ve značně zchátralém stavu v roce 2001 český stát od krajanů za symbolický dolar. Rekonstrukce, původně odhadovaná na 245 až 285 milionů korun, začala v březnu 2003. Část opravených prostor již převzal krajanský spolek, v užívání má jedno patro, na jehož pronájem - opět za symbolický dolar ročně - má právo na dalších 396 let.

Výbor OSN doporučil ČR zvýšit zastoupení žen v politice i jinde

Výbor OSN pro odstranění všech forem diskriminace žen doporučil Česku přijetí opatření ke zvýšení zastoupení žen ve jmenovaných a volených funkcích. Zahrnovat by měla mimo jiné i finanční pobídky pro politické strany, které dají ženám příležitost. Vyplývá to z dokumentu s doporučeními výboru, který má ČTK k dispozici. Výbor si českou zprávu o postavení žen vyslechl od státní delegace 17. srpna. Seznámil se i se stínovým dokumentem neziskových organizací. Ženy tvoří něco přes polovinu české společnosti. Ve sněmovně jim připadá 15 procent křesel, v Senátu 11 procent. Při posledních sněmovních volbách se zastoupení žen v dolní komoře ještě o dvě procenta snížilo. Podle dostupných informací by mohly ženy mít tři z 15 postů v nové vládě, tedy pětinu.

Výbor zopakoval své "obavy z přetrvávajícího nízkého zastoupení žen v parlamentu a vládě, včetně výborů, na mezinárodní úrovni i v soukromém sektoru", uvádí zpráva. "Výbor je znepokojen zjevnou nechutí vlády zavést dočasná zvláštní opatření. Má obavy z oddálení záměru, aby na kandidátních listinách bylo nejméně 30 procent zástupců jednoho z pohlaví," stojí v dokumentu. Výbor vyzývá stát, aby podpůrná opatření pro ženy začlenil do připravovaného volebního zákona. Dál doporučuje to, aby si stát stanovil při zvyšování podílu žen na rozhodování jasný cíl a termín jeho splnění, a urychlil tak zvýšení zastoupení žen. Výbor požaduje i to, aby ho o pokrocích česká strana informovala ve své příští zprávě. Předložit by ji měla v březnu 2009.

Tlustý: Vláda ODS chce kromě nových voleb připravit i reformy

Přechodná vláda ODS hodlá kromě prosazování předčasných voleb připravit i penzijní a daňovou reformu a chce navrhnout také změny v sociálních výdajích státu. ČTK to řekl šéf poslanců ODS a kandidát na funkci ministra financí Vlastimil Tlustý. Podle něj ODS vypracuje konkrétní návrhy a bude o nich jednat s ostatními stranami. Obává se však, že ty "všechno zničí". "Nicméně zkusit to musíme," dodal. Vláda bude muset předložit i návrh státního rozpočtu na příští rok, podle Tlustého ho upraví tak, aby odpovídal skutečnosti. Jinak ale podle něj občanští demokraté musejí vycházet z toho, jak je připraven, a těžko si tedy lze představit nějaké vyjednávání o rozpočtu. "To (rozpočet) je realita, kterou nám dávají na vědomí sociální demokraté, lidovci a komunisté," dodal. Místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová ČTK řekla, že program kabinetu by měl zahrnovat změnu volebního zákona, která zavede lichý počet poslanců. ODS hodlá také zastavit registrační pokladny a odložit zákon o nemocenském pojištění a služební zákon.

ČSSD: ODS se chová zoufale, její vláda stejně nemá naději

Sociální demokraté ve středu tvrdě kritizovali občanské demokraty za jejich přístup k povolebním jednáním. Úvahy ODS o "vyšachování" předsedy sociální demokracie Jiřího Paroubka z rozhovorů jsou podle lídrů ČSSD "zoufalé a nestydaté". Jsou přesvědčeni, že nová vláda Mirka Topolánka je stejně odsouzena k neúspěchu, a tak čekají na svou šanci sestavit kabinet po říjnových senátních a komunálních volbách. Někteří politici ODS si myslí, že dohoda s ČSSD o vládním uspořádání by byla možná, ale bez Paroubka. "V sociální demokracii tyto výroky hodnotíme jako zoufalé a nestydaté," řekl místopředseda strany Bohuslav Sobotka. Dodal, že ODS ani za tři měsíce nedokázala sestavit stabilní a trvající vládu, protože nastupující Topolánkův kabinet podle něj "s vysokou pravděpodobností hraničící téměř s jistotou" nezíská důvěru poslanců. "Na straně ODS již nevidíme žádný pokus o jednání, žádný pokus o konstruktivní návrhy, pouze pokusy o destrukci sociální demokracie," uvedl Sobotka.

Další místopředseda Zdeněk Škromach potvrdil, že sociální demokracie zůstane vůči Topolánkově vládě v opozici. "Neumíme si představit, že by tato vláda bez důvěry a v demisi měla vládnout půl roku či rok. Neumíme si představit, že by měla mechanismy, jak vyvolat předčasné volby," řekl o sestavě ODS. Jiří Paroubek poznamenal, že k vyvolání předčasných voleb by ODS potřebovala ještě podporu jedné z větších stran, tedy buď ČSSD, nebo KSČM. "Ani jedna z těch stran ale není ochotna do tohoto dobrodružství a do tohoto znásilnění ústavního režimu jít," řekl. Občanským demokratům vzkázal, že když nejsou schopni sami najít východisko ze zablokované situace, ať místo vyvolávání předčasných voleb svěří sestavování vlády jemu. "Pokud nejsou schopni, ať nechají další pokusy vlády někomu jinému. My se o to můžeme pokusit se zdarem," soudí odcházející premiér.

Lékaři letos zaznamenali výrazný nárůst klíšťové encefalitidy

Případů klíšťové encefalitidy v Česku letos výrazně přibylo. Odborníci zatím zaznamenali největší nárůst za posledních deset let. Státní zdravotní ústav (SZÚ) k 28. srpnu evidoval 349 nemocných. V porovnání se stejným obdobím loňského roku se jejich počet zvýšil o 54 procent. Podle odborníků to způsobilo počasí, které klíšťatům přeje, a hlavně nízký počet lidí, které před zákeřnou chorobou chrání očkování.

S infikovaným klíštětem se lidé mohou setkat prakticky na celém území republiky. Největší ohniska se již tradičně nacházejí v jižních a středních Čechách, na Ústecku a v některých oblastech Vysočiny. "Klíště se ale vyskytuje i ve výšce přes 800 metrů nad mořem," řekl Roman Prymula z Fakulty vojenského zdravotnictví Univerzity obrany v Hradci Králové. Již tedy podle něj tedy neplatí, že by výše poležená místa byla invaze tohoto hmyzu zcela ušetřena. Odborníci to přisuzují změnám klimatu. Klíšťata již například zaznamenali i v severní Evropě, kde se dříve nevyskytovala. Nejúčinnější ochranou proti této nemoci je očkování. V Česku je ale takto chráněno asi 11 procent obyvatel, uvedl Prymula.

Energetici ukáží lidem reaktorový sál temelínské elektrárny

Jaderná elektrárna Temelín otevře poprvé během svého provozu brány veřejnosti. Celkem 64 lidí si bude moci prohlédnout reaktorový sál druhého bloku, kde nyní technici vyměňují čtvrtinu paliva. Elektrárenská společnost ČEZ tak chce vyvrátit tvrzení občanských sdružení, že provozuje zrezivělý reaktor. Dny otevřených dveří se uskuteční ve středu 6. a ve čtvrtek 7. září. Zájem o prohlídku podle mluvčího elektrárny mnohonásobně převýšil počet volných míst. "Již po dvou a půl hodinách byly všechny skupiny naplněny, včetně náhradníků. Bohužel provozní a bezpečnostní opatření nám neumožňují zvýšit počet lidí, kteří se dostanou až k reaktoru," řekl ČTK mluvčí elektrárny Milan Nebesář. Každý den se tak do jinak běžně nepřístupných míst dostanou čtyři skupiny po osmi lidech. S odborným doprovodem si lidé budou moci prohlédnout reaktorový sál, tedy místnost, kde je reaktor s jaderným palivem. Temelínskou elektrárnu a její útroby navštíví každoročně stovky lidí, především studentů z Čech a ze zahraničí. Během standardní exkurze si mohou prohlédnout například strojovnu s turbínou.

Tancem jsme bojovali proti rachotu bomb, říká šéf souboru Maršo

Přehlušit rachot bomb a svištění kulek chtěl Vacha Těmirchanov, když v uprchlickém stanovém městečku na čečensko-ingušských hranicích založil před šesti lety dětský taneční soubor Maršo. Malí umělci koncertovali v době, kdy jen pár kilometrů za scénou zuřily boje. Když před třemi lety přijeli do Česka, dojali publikum k slzám. V minulých dnech přijeli opět na pozvání občanského sdružení Berkat na měsíční turné nazvané Tancem proti terorismu. "Moc se těšíme na vystoupení. Chceme ukázat kavkazské tance, folklor i tradice. Naše děti povyrostly a tentokrát jsme nepřijeli z války," řekl ČTK Těmirchanov, který je hlavním choreografem a uměleckým ředitelem souboru.

V souboru má dnes Těmirchanov na 45 dětí. Asi dvě desítky z nich přijely do Prahy. V příštích dnech vystoupí v Olomouci, Brně, ve Velké Bystřici, v Luhačovicích, ve Valašských Kloboukách či v Praze. "Chceme tancovat a šířit naši kulturu. Naše umění není o penězích, ale o duši a emocích. Slovy nejde vyjádřit, co cítíme, když sledujeme děti na scéně," říká bratr ředitele souboru, bubeník Adam Těmirchanov. Žít v Čečensku se už prý umělci nebojí. "Necítíme plnou svobodu od strachu, ale kde ve světě je to dnes bezpečné?" říkají.

V Karlových Varech začal studentský festival Fresh Film Fest

Prvními projekcemi začal v Karlových Varech mezinárodní festival studentských filmů Fresh Film Fest. Třetí ročník by měl představit téměř 60 filmů ve třech soutěžních sekcích a nabídnout řadu doprovodných odborných akcí i hudebních vystoupení, řekl ČTK ředitel festivalu Martin Pošta. "Letošní ročník bude trochu jiný než loňský. Změnili jsme trochu soutěžní kategorie. Kromě toho jsme také doplnili doprovodný program, takže se dá říct, že už je tak našlapaný, že už se tam téměř nic nevejde," popsal Pošta.

Letos se v každé ze tří soutěžních kategorií utkají zhruba dvě desítky snímků. Budou soutěžit o hlavní cenu v soutěži hraných a dokumentárních filmů, o cenu za nejlepší film v sekci Theatre Optique zaměřené na animované filmy a nové formy a o cenu Magnesia pro nejlepší film ze zemí Visegrádu. Cenu udělí i diváci. Kromě promítání filmů festival přinese i řadu dílen, seminářů a diskusí. Letos se například na festivalu představí v pořadu Lekce Jan Němec. "Jan Němec tady bude pouštět jak tři své filmy, tak i tři české filmy, které ho inspirovaly v jeho tvorbě," uvedl Pošta.

Jedna z projekcí letošního festivalu se odehraje v netradičním prostředí bazénu. Diváci si před projekcí budou moci zakoupit nafukovací matraci, která bude zároveň vstupenkou do bazénu hotelu Thermal. "Na vodní ploše pak budou pro diváky připraveny drinky a podobně," uvedl Pošta.

Unikátní barokní varhany v Plasích se po letech dočkaly obnovy

Unikátní barokní varhany z chrámu plaského kláštera na Plzeňsku se dočkaly po letech opravy. Zrestaurovaný nástroj zazní 29. září na slavnostním koncertě. V chrámu Nanebevzetí Panny Marie na něj zahraje jeden z nejlepších českých varhaníků Jaroslav Tůma, řekl ČTK starosta města Miloslav Hurt. "S opravou varhan jsme začali před více než pěti lety. Kvůli různým problémům s lidmi i s penězi se jejich restaurace značně protáhla. Jsme rádi, že se to nakonec podařilo zvládnout," uvedl starosta. "Vzácný nástroj má zkrátka svůj příběh. Chceme ho napsat a vydat knižně podobně jako publikaci Duše plaských hodin. Měla velký úspěch," řekl starosta.

Varhany jsou jedním z mála dochovaných nástrojů z konce 17. století. Jejich tvůrcem byl Abraham Stark, ve své době vůdčí osobnost českého a jihoněmeckého varhanářství. Ačkoli nástroj později prošel různými přestavbami, většina původní Starkovy práce se zachovala.

70. výročí vysílání do zahraničí

31. srpna v 10 hodin uplyne 70 let od chvíle, kdy Československý rozhlas zahájil pravidelné vysílání na krátkých vlnách. Toto datum si připomínáme jako vznik vysílání do zahraničí. Dnes je zahraniční vysílání součástí Českého rozhlasu jako Český rozhlas 7 - Radio Praha. Vysílá v šesti jazycích na krátkých vlnách, po internetu, a prostřednictvím některých rozhlasových stanic v zahraničí. V České republice vysílá v angličtině na frekvenci Reginy Praha 92.6. FM. Podle ředitele stanice Miroslava Krupičky staví Radio Praha na kvalitním zpravodajství z České republiky a na technologických novinkách, jako je např. podcasting. "Je jen otázkou času, kdy budeme vysílat digitálně", uvedl Krupička. Na oslavu výročí se sjeli do Prahy posluchači z několika evropských států a USA. Stanice si tento významný den připomíná vzpomínkovými pořady a zvláštní webovou stránkou na adrese www.radio.cz.

Ze sportu:

Fotbalisté pražské Slavie se rozloučili s Pohárem ČMFS hned ve druhém kole. Trojnásobný vítěz této soutěže inkasoval na hřišti druholigového nováčka v Čáslavi čtyři góly a přestože v závěru mohutně dotahoval, prohrál 3:4 a postaral se o největší překvapení dnešního programu.

Česká fotbalová reprezentace zná definitivně jména dvou soupeřů pro přípravná utkání v listopadovém termínu a v únoru příštího roku. V listopadu se tým Karla Brücknera střetne s Dánskem v Praze na Letné, v únoru pak změří síly s Belgií v Bruselu. Po středečním jednání výkonného výboru svazu to řekl předseda svazu Pavel Mokrý. Domácí zápas s Dánskem se bude hrát v Praze 15. listopadu, v Belgii se český tým představí 7. února.

Fotbaloví reprezentanti nepochybují o tom, že si v úterý zvolili před blížící se kvalifikací o mistrovství Evropy dobrého kapitána. Novým šéfem týmu se stal záložník Arsenalu Tomáš Rosický, takřka jednomyslně o tom rozhodla rada sedmi zkušených členů národního týmu, která za Rosického asistenty zvolila brankáře Petra Čecha se stoperem Tomášem Ujfalušim.

Tři dny před zahajovacím zápasem kvalifikace o evropský šampionát s Walesem trénovala česká fotbalová reprezentace poprvé v kompletní složení. Do přípravy na pražském Strahově už se zapojil i obránce Martin Jiránek, který v pondělí ani v úterý s mužstvem kvůli pohmožděnému levému kolenu netrénoval. Bek Spartaku Moskva naplno absolvoval celý trénink a do soboty by měl být stoprocentně fit.

Vedení fotbalového svazu schválilo výši prémií, které obdrží čeští reprezentanti v blížící se kvalifikaci o mistrovství Evropy. Fotbalisté dostanou za výhru v kvalifikačních bojích odměnu 100 tisíc korun na hlavu, za remízu pak inkasují 30 tisíc korun. Po jednání výkonného výboru svazu to oznámil místopředseda svazu Jaroslav Vacek.

První utkání nové sezony čeká ve čtvrtek českou hokejovou reprezentaci. Svěřenci trenéra Aloise Hadamczika se v liberecké Tipsport Areně utkají s Finskem a zahájí tak turnaj o Pohár České pojišťovny, tradiční první díl seriálu Euro Hockey Tour. Národní tým se na severu Čech připravuje již od neděle a kouč Hadamczik má k dispozici třiadvacet hráčů, mezi kterými je pouze jeden nováček - útočník Ivan Rachůnek ze Zlína.

Už zřejmě jen třikrát se legendární oštěpař Jan Železný poměří se soupeři. Ve čtyřiceti letech jeho skvělá kariéra končí, svým možným nástupcům předá trojnásobný olympijský vítěz, mistr světa a světový rekordman štafetu při domácí rozlučce 19. září na mítinku v Mladé Boleslavi. Posledním závodem v Železného kariéře by pak mohl být 24. září mítink v Jokohamě.

Skokan na lyžích Jakub Janda se dohodl prostřednictvím svého manažera Františka Ježe na znění nové reprezentační smlouvy. Kontrakt, který byl v minulých měsících předmětem jeho sporu se svazovým úsekem skoku na lyžích, podepíše v sobotu 2. září ve slovinské Kranji, kde se uskuteční další závod letní Grand Prix. ČTK to oznámil předseda Svazu lyžařů České republiky Lukáš Sobotka.

Krátce o čtvrtečním počasí v České republice:

Oblačno, místy přeháňky. Teploty 15 až 19 stupňů Celsia.