Denní souhrn zpráv Zprávy

09-03-2006

Vláda si připisuje zásluhy na růstu HDP, ODS to odmítá

Rekordní růst české ekonomiky je podle vládních politiků důkazem správné hospodářské politiky v posledních letech. Vládě se prý vyplatila orientace na zahraniční investice a investiční pobídky, a konkurenceschopnost zvyšují i tuzemské firmy. Opoziční ODS naopak zásluhy vlády na růstu HDP odmítá. Výkon hospodářství by mohl být ještě vyšší, kdyby prý kabinet svými kroky nelikvidoval podnikatele. Česká ekonomika loni vzrostla o šest procent, a vykázala tak nejlepší výkon ve své historii. Hlavním důvodem byly mimořádně dobré výsledky zahraničního obchodu. V posledním čtvrtletí dosáhl růst HDP rovněž rekordních 6,9 procenta.

"Nepochybuji, že řada hospodářských analytiků bude hovořit o tom, že čím hloupější sedlák, tím větší brambory," řekl ve čtvrtek novinářům premiér Jiří Paroubek. Loňský rok byl podle něj jedním z ekonomicky nejúspěšnějších v českých dějinách. Růst HDP o šest procent, který prý z jeho poradců předvídal jen Valtr Komárek, označil za fenomenální úspěch vlády, podnikatelů i zaměstnanců.

Podle prezidenta Václava Klause však byl loňský růst HDP na hranicích možného tempa a spíše jednorázovým výkyvem. "Měli bychom usilovat o dlouhodobější růst mezi čtyřmi a pěti procenty, ale to nediriguje ani vláda, ani ministr financí, ani centrální banky. Je to do jisté míry na rozhodování nás všech nezávislý ekonomický vývoj, ke kterému přispěly mimořádně dobré výsledky zahraničního obchodu, cenový vývoj a řada dalších věcí," řekl ČTK při návštěvě Lucemburska.

Podle ministra financí Bohuslava Sobotky má růst HDP zdravé a udržitelné základy, je doprovázen zdravým vývojem veřejných rozpočtů a na rozdíl od Slovenska i vysokou mírou sociální soudržnosti. Přínos současné politiky obhajují vedle členů vlády i odbory. "Potvrzuje to správnost hospodářské politiky státu, měla by pokračovat i po volbách," řekl ČTK šéf Českomoravské konfederace odborových svazů a senátor ČSSD Milan Štěch.

Podnikatelé soudí, že země má ještě na víc. "Česká ekonomika má potenciál k ještě vyššímu růstu. Vláda by však musela přistoupit ke krokům, které by to umožnily," řekl prezident hospodářské komory Jaromír Drábek. Dobrý vývoj hospodářství je podle něj důsledkem vstupu ČR do Evropské unie a schopnosti firem obstát na jednotném trhu. Konkurenceschopnost tuzemských podniků zdůrazňuje i ministr průmyslu a obchodu Milan Urban. České firmy se podle něj uplatňují na těch nejlepších trzích světa. "Důležité je, že struktura růstu je tvořena exportem a investicemi, nikoli spotřebou vlády," řekl s tím, že letos budou dobré výsledky pokračovat.

Analytici: Situace v podnicích není až tak skvělá

Nominální růst mezd byl v loňském roce nejpomalejší v historii samostatné ČR a ostře tak kontrastoval s rekordním výkonem celého tuzemského hospodářství. Mzdové zpomalení bylo přitom patrné v řadě oborů podnikání i veřejném sektoru. Podle ekonomů to naznačuje, že ekonomická situace podniků není až tak skvělá. Část podnikatelského stavu může mít kvůli platům problémy, zjistila ČTK z reakcí analytiků. "Mzdy nestačily sprinterské rychlosti české ekonomiky," doplnila Helena Horská z Raiffeisenbank.

Místopředseda vlády pro ekonomiky Jiří Havel zase uvedl, že platová zdrženlivost je jedním z důvodů českého hospodářského úspěchu. "Naopak příliš vysoké platy vedou tradiční jádro EU ke stagnaci," upozornil. Česká má nejvyšší mzdy ze středoevropských rozvojových ekonomik.

Policie pro podezření z korupce zatýkala na ministerstvu dopravy

Kvůli podezření z korupce ve státní správě detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu zatkli ve čtvrtek několik lidí. Jde o dva zaměstnance ministerstva dopravy a pět podnikatelů či lobbistů, řekla ČTK mluvčí Blanka Kosinová. Zadržením sedmi lidí podle ní vyvrcholila pětiměsíční akce s krycím názvem Antropoid. Skupina zadržených se podle serveru Aktuálně.cz pokoušela v posledních měsících ovlivňovat rozhodování státu pomocí úplatků, a to především na ministerstvech zemědělství a dopravy. Pracovníci ÚOOZ podle Kosinové provedli řadu domovních prohlídek. Dvě z nich se uskutečnily na ministerstvu dopravy a Státním fondu dopravní infrastruktury. Šlo právě o kanceláře zadržených úředníků. Fond je podřízen ministerstvu dopravy.

Ministr dopravy Milan Šimonovský (KDU-ČSL) potvrdil, že na ministerstvu byl zadržen jeden člověk. "Podle všech indicií má zadržení souvislost se soukromými aktivitami této osoby, spojenými s výrobou bioethanolu, což v žádném případě nespadá do působnosti ministerstva dopravy," uvedl v tiskovém prohlášení. Podle Aktuálně.cz kriminalisté předpokládají, že se okruh podezřelých bude dál rozšiřovat.

Návrh na ocenění odbojářů už sněmovna do voleb asi neschválí

Odbojáři, kteří bojovali za vznik, obnovu či zachování demokratického státu a principům demokracie zůstali věrni, se zatím asi nedočkají ocenění. Návrh zvláštního zákona, jímž by stát těmto lidem poděkoval a vyjádřil jim obdiv a úctu, je po čtvrtku téměř bez šance na schválení. Pro zástupce Konfederace politických vězňů je výsledek zklamáním. Sněmovna zákon sice nezamítla, ale na druhé straně ani nezkrátila lhůty pro jeho projednání, což bude mít zřejmě tytéž dopady jako zamítnutí. Hlavně poslancům KSČM vadilo, že norma klade na stejnou úroveň s prvním a druhým odbojem i odboj třetí, tedy odpor proti komunistickému režimu v letech 1948 až 1989.

"Domnívali jsme se, že to projde. Když je to ale takovýmto taktickým způsobem zamítnuto, tak jsme samozřejmě zklamáni," řekl ČTK někdejší předseda Konfederace politických vězňů Stanislav Drobný. "Snažíme se o to, aby všechny odboje, které usilovaly o svobodu a demokracii v naší zemi, byly společně také v jednom zákoně. Nedokážu pochopit, co se nelíbí dnešním komunistům, kteří tvrdí, že už nejsou těmi, kteří by nějakým způsobem omezovali jiné, a dokonce zavírali lidi, jako jsme byli my. S námi jednali jako s dobytkem po desítky let," dodal bývalý šéf konfederace.

"Kdo je demokrat, tak předpokládám, že to (návrh zákona) podpoří," uvedl spoluautor této legislativní úpravy Josef Janeček (KDU-ČSL). Její zamítnutí navrhla Jitka Gruntová z klubu KSČM. "Pro odboj, jak jej historicky chápeme u odboje prvního a druhého, bylo charakteristické, že se dotýkal samotné existence, bytí či nebytí samostatného československého státu, respektive českého národa. A k tomu odpor v letech 1948 až 1989 nesměřoval," prohlásila mimo jiné. Proti poslanecké předloze se vyslovil i sociální demokrat Zdeněk Jičínský. Míní, že zákony by neměly vyslovovat autoritativní soudy o minulosti. Další sociální demokrat Karel Šplíchal naopak normu podpořil a připojil pod ní svůj podpis. "Je to o lidech, kteří měli čest," uvedl.

Při hlasování pak zamítnutí podpořilo 40 ze 117 poslanců - všichni přítomní komunisté a několik sociálních demokratů. Proti zamítnutí byli pravicoví poslanci a další sociální demokraté. Někteří poslanci ČSSD se hlasování zdrželi, takže zamítnutí také nepodpořili. Pak však neuspěl ani návrh na zkrácení lhůt. Zkrácení lhůt by dalo zákonu reálnou naději na úspěch. Takto sice předloha zamířila do parlamentních výborů, ale dolní komora asi nestačí její projednávání ukončit. Pokud však sněmovna o nějaké novele či zákonu definitivně nerozhodne do voleb, legislativní cesta takového návrhu bez úspěchu končí.

Sněmovna odmítla lidovecký návrh zákona o obecné podpoře rodiny

Lidovecký návrh, aby se stát zavázal k obecné podpoře rodiny, sněmovna ve čtvrtek zamítla. Debata o zákoně se zvrhla v předvolební přestřelku mezi koaličními partnery. Poslanci ČSSD a KDU-ČSL se vzájemně obviňovali z toho, že o podpoře rodiny hodně mluví, ale nemyslí ji vážně. Ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach lidovcům vyčetl, že předkládají návrhy zákonů, které jsou v rozporu s vládním programem. Za "farizejské" považuje i to, že KDU-ČSL před volbami kritizuje vládu za její rodinnou politiku. Lidovci ji přitom na ministerstvu práce i ve vládě spoluutvářejí, uvedl. Šéf KDU-ČSL Miroslav Kalousek zdůraznil, že se jeho strana o větší podporu rodiny zasazuje dlouhodobě. Škromachovi připomněl, že při hlasování o zvýšení rodičovských příspěvků průběžně měnil názor. Pro se prý vyslovil teprve poté, co bylo jasné, že návrh uspěje i bez hlasů ČSSD. Podle Škromacha se lidovci chovají nezodpovědně, když ČSSD "tlačí" do úspor v rozpočtu a zároveň hlasují pro tak významné výdaje.

Zvláštní zákon o podpoře rodiny by podle lidovců zlepšil materiální podmínky a společenskou prestiž rodiny. Norma počítala mimo jiné s tím, že by ministerstvo práce pravidelně předkládalo zprávu o situaci rodiny. Kritici předloze vytýkají, že je nekonkrétní a kromě obecných deklarací o podpoře rodiny nic nepřináší.

Lidovce znepokojuje nízká porodnost a velký počet rozvodů. I přes loňské mírné zvýšení porodnosti patří Česká republika mezi země, kde se rodí nejméně dětí. Alarmující je podle nich i to, že téměř každé druhé manželství končí rozvodem. Zvláštní zákon by měl státní instituce donutit, aby začaly krizi rodiny řešit, míní poslanci KDU-ČSL. Sociální demokraté předloze vytkli také to, že diskriminuje neúplné rodiny. Návrh podle nich počítá jen s podporou rodin, které tvoří manželé a děti, a zapomíná na páry, které nejsou manželské, či rodiny s jedním rodičem.

Paroubek obvinil Klausovy vlády z vyklizení ruského trhu

Premiér Jiří Paroubek obvinil Klausovy vlády za vyklizení českých pozic na ruském trhu v devadesátých letech. "Ztratili jsme to, co jsme ztratit nemuseli, kdybychom odhodili ideologické haraburdí, jako to udělali Němci nebo Francouzi. Nesou za to odpovědnost vlády Václava Klause. Politická otupělost některých lidí je úžasná," řekl ve čtvrtek na setkání s podnikateli v Ostravě Paroubek. Kancelář prezidenta republiky sdělila, že se Klaus zatím k nařčení nevyjádří, protože je na zahraniční cestě.

Podle Paroubka se začaly vztahy s Ruskem zlepšovat teprve v posledních letech. "Například loni vzrostl export do Ruska o 46 procent," řekl Paroubek. Podle premiéra dostaly vzájemné vztahy po návštěvě Putina další impulz, chystá se například vývoz zemědělských přebytků nebo spolupráce na investicích do vědy a výzkumu. Jedná se i o tom, že by se české stavební firmy mohly podílet na budování dopravní infrastruktury v Rusku. Česko má s Ruskem dlouhodobě zápornou obchodní bilanci a její schodek se loni dále prohloubil, což způsobuje především dovoz strategických surovin, tedy ropy a zemního plynu. V loňském roce vykázala Česká republika rekordní deficit v obchodu s Ruskem přes 69 miliard korun oproti téměř 47 miliardám v roce 2004.

Podle některých odborníků by se mělo dřívější utlumení vztahů připisovat spíše tehdejšímu prezidentu Václavu Havlovi. "Česko-ruské vztahy mají šanci trvaleji se zlepšovat. Je v tom zřejmě záměr samotného prezidenta Klause, který v tomto směru asi bude dost spolupracovat s vládou, a to dříve, za prezidentství Havla, bylo něco, co bylo slabinou zahraniční politiky," řekl před časem Českému rozhlasu publicista Jan Petránek, který se vztahy obou zemí dlouhodobě zabývá.

Vláda uvolnila 1,6 miliardy korun na oddlužení nemocnic

Vláda souhlasila s uvolněním více než 1,6 miliardy korun na oddlužení zhruba 35 nemocnic či léčeben, které přímo řídí ministerstvo zdravotnictví. Polovinu částky pokryje ze svého rozpočtu úřad Davida Ratha, druhou půlku sehnalo ministerstvo financí. Teprve až mimořádné uvolnění peněz schválí rozpočtový výbor sněmovny, mohou být finanční prostředky použity na oddlužení zdravotnických zařízení, řekl novinářům Rath. Věří, že tímto rozhodnutím vlády se uzavřelo neblahé "dědictví" dluhů, které se táhlo v mnohých případech už od 90. let. Ředitelé nemocnic nyní mají jasná kritéria, aby nové dluhy už nevznikaly, dodal ministr.

Kabinet provedl podobný krok, jako když před třemi lety při převodu na kraje oddlužil bývalé okresní nemocnice. Noví majitelé vyčíslili celkovou ztrátu převzatých nemocnic na šest miliard, kabinet jim nakonec dal téměř 3,5 miliardy korun. Nedávno dostaly peníze tři nejzadluženější fakultní nemocnice: pražská Bulovka a Thomayerova nemocnice obdržely od ministerstva zdravotnictví po 60 milionech a nemocnice u svaté Anny v Brně 80 milionů korun.

V Brně vznikne špičkové klinické centrum

Vláda podpořila vznik Mezinárodního centra klinického výzkumu (ICRC) v Brně, které je společným projektem nemocnice u sv. Anny a prestižní americké kliniky Mayo. Financování má přijít zhruba na 1,9 miliardy korun, řekl ministr zdravotnictví David Rath. "Pokud bude projekt realizován, tak by zařadil Českou republiku a český klinický výzkum mezi světovou špičku," uvedl ministr. Nosnými obory budou kardiologie, kardiochirurgie, vnitřní lékařství, akutní medicína a neurologické vědy. Projekt měl i své odpůrce. Nejostřeji se proti němu postavil předseda České společnosti kardiovaskulární chirurgie Jan Černý. Podle něj byl předložený projekt nereálný a megalomanský.

Rath nevylučuje degresivní marži na léky od šesti do 33 procent

Sestupná marže na léky by mohla být zavedena možná od srpna a pohybovala by se zhruba od šesti do 33 procent - šest procent by činila u těch nejdražších a 33 procent u nejlevnějších léků. Ministr zdravotnictví David Rath ČTK řekl, že takový kompromis se mu po dosavadních jednáních zdá možný. Záleží však podle něj hlavně na ministerstvu financí, ale i na zdravotních pojišťovnách.

Marže na léky, o kterou se dělí lékárníci a distributoři, vyvolala v minulých týdnech a měsících spor mezi Rathem a lékárníky. Obchodní přirážka klesla z 32 na 29 procent. Podle lékárnické komory to existenčně ohrožuje až čtvrtinu z asi 2200 lékáren. Ministr opakovaně uvedl, že lékárníkům jde hlavně o jejich zisky. Nynější marže je jednotná, nerozlišuje tedy mezi drahými a levnými léky.

Pojišťovny by chtěly uzavírat smlouvy o péči přímo s pacienty

Zdravotní pojišťovny by chtěly uzavírat smlouvy o péči přímo s pacienty. Nyní mají smluvní vztahy pouze s lékaři. Podle pojišťoven by ji měli mít pacienti, aby rozhodovali o tom, jak se využijí peníze na jejich léčbu. O projektu zaměstnaneckých pojišťoven hovořil na čtvrteční konferenci Czechmed Patient výkonný ředitel Svazu zdravotních pojišťoven Jaromír Gajdáček. "Myslíme si, že pacient nemá v současném systému jasnou pozici, řešení je zpolitizováno, neustále jsou tlaky, kdo bude o čem rozhodovat, a není do toho vůbec vtažen pacient," řekl ČTK. Pojišťovna by podle něj měla na základě smlouvy zabezpečit pojištěnci přesný rozsah péče. V základním balíku by byly nemoci ohrožující kvalitu života, v připojištění ostatní. Pojišťovny by dávaly pojištěnci bonus za žádoucí chování, například kdyby nechodil zbytečně k lékaři, zohlednily by i pojistné riziko, například kouření. "Každá pojišťovna by měla tři, čtyři typy zdravotně pojistných plánů. Jiná bude nabídka pro sportovce, důchodce či nemocné," podotkl Gajdáček. Podle pojišťoven by člověk měl za to, že se bude chovat určitým způsobem, získat výhodu. Mohlo by to podle nich přispět k tomu, aby lidé přestali zbytečně obcházet lékaře. Češi drží v Evropě prvenství s 15 návštěvami lékaře za rok, průměr Evropy je poloviční. Možnost připojištění plánuje také ministr zdravotnictví David Rath, přesnější vizi dosud nezveřejnil.

Ambrozek: Němci cítí morální odpovědnost za vývoz odpadů do ČR

Němci cítí, že odpovědnost za vývoz odpadů do České republiky leží především na jejich straně. Novinářům to v Bruselu řekl ministr pro životní prostředí Libor Ambrozek po jednání se svým německým kolegou. Podle něj mu německý ministr pro životní prostředí Sigmar Gabriel přislíbil, že budou pokračovat jednání o vrácení odpadu, který byl nelegálně dovezen do obce Libčeves. Německá strana na svém území rovněž zvýšila kontroly přepravců.

Ambrozek zároveň uvedl, že Německo částečně podporuje český požadavek na změnu návrhu nové evropské směrnice o odpadech. Česká vláda požaduje, aby byla změněna část směrnice, která mění definici spaloven komunálních odpadů ze zařízení na odstraňování odpadů na zařízení k energetickému využití odpadů. Český ministr se obává, že právě tato poměrně nenápadná změna přináší riziko, že se bohatší země EU budou zbavovat svého směsného komunálního odpadu jeho vývozem ke svým sousedům.

Střet zájmů by se prý měl vztahovat na placené místní politiky

Z regionálních a místních politiků by se nový zákon o střetu zájmů měl vztahovat jen na ty, kteří za funkci dostávají plat. Shodl se na tom výbor pro veřejnou správu a regionální rozvoj, který normu posuzoval zejména z hlediska jejího dopadu na komunální politiky, řekl ČTK jeho místopředseda Petr Fejfar (US-DEU). "Zákon by se neměl týkat všech zastupitelů, ale pouze takzvaných profesionálních politiků, čili těch, kteří jsou pro svoji činnost uvolněni - starostů, místostarostů či členů rady města, obce nebo kraje," uvedl Fejfar.

Senát se má normou, která se podle kritiků bude vztahovat na kdekoho, zabývat příští týden. Senátní ústavně-právní výbor doporučil normu zúžit jen na zákonodárce, členy vlády a šéfy ústředních správních orgánů. Pro ně by měla na rozdíl od původní normy jednoznačně platit povinnost podávat oznámení o získaných nemovitostech a vedlejších příjmech. Pokud by žádné nezískali, museli by to také oznámit. Sněmovna v novém zákoně vztáhla nová pravidla i na soudce, policisty, státní zástupce či vedoucí státní zaměstnance.

Sněmovna zamítla změny majetkových daní, podpořila celní správu

Sněmovna již podruhé zamítla návrh na zrušení daně dědické, darovací a z převodu nemovitostí. Občanští demokraté, kteří změny navrhovali i tentokrát, zdůrazňovali, že daňové výnosy jsou neúměrně nízké vzhledem k administrativním nákladům na jejich vybírání. Proti návrhu ODS se postavila i vláda. "V každém případě by zrušení předmětných daní znamenalo každoroční snížení příjmů státního rozpočtu asi o deset miliard korun," tvrdí vláda.

Diplomat čeká, že do Španělska nyní zamíří více Čechů za prací

Ve Španělsku nyní pracuje asi 200 Čechů s pracovním povolením, dá se ale očekávat, že se tento počet po květnovém zpřístupnění pracovního trhu významně zvýší, uvedl španělský velvyslanec v Praze Antonio Pedauyé. Odhaduje, že zájem budou mít hlavně mladší lidé, kteří si budou chtít zlepšit svoji španělštinu a přijedou hlavně na sezonní práce. Španělský premiér José Luis Zapatero ve čtvrtek oznámil, že Španělsko se přidá k Británii, Irsku a Švédsku, kde se mohou Češi a další nováčci v EU nechat zaměstnat bez překážek.

Špidla: Volný pohyb pracovníků je důležitější než další svobody

Volný pohyb pracovníků je důležitější než některé další svobody Evropské unie. Na konferenci na českém stálém zastoupení v Bruselu to řekl eurokomisař a bývalý premiér ČR Vladimír Špidla. Podle něj je velmi pravděpodobné, že své pracovní trhy novým členským státům unie, tedy i České republice, otevřou Finsko, Portugalsko a Španělsko. Možné je to i u dalších zemí, ale například Německo a Rakousko omezení na svém pracovním trhu téměř jistě zachovají.

Špidla upozornil, že EU je na dobré cestě, aby do roku 2011 byly všechny pracovní trhy otevřené. Nadále však trvá na tom, že současná omezení absolutně neodpovídají ekonomické realitě a staré členské země se neoprávněně obávají přílivu pracovníků z východní a střední Evropy. "Neexistují sociálně-ekonomické podmínky pro migraci. Střední Evropa je na enormním vzestupu," uvedl. Svá tvrzení český eurokomisař opírá mimo jiné o příklad České republiky a Slovenska. Zatímco v ČR se průměrná hodinová mzda pohybuje kolem 3,3 eura (necelých sto korun), na Slovensku pracovník za hodinu odvedené práce dostane zhruba o 1,2 eura méně, tedy asi 60 korun. Mezi Čechy a Slováky navíc nejsou žádné podstatné bariéry. Podle komisaře tak v Evropě neexistuje lepší příklad, na kterém by se dal pozorovat hromadný odchod pracovníků z jedné země do druhé. Přesto taková situace nenastala a počet Slováků, kteří pracují v Česku, se stabilizoval na 60.000.

Velký pátek státním svátkem nebude, rozhodla sněmovna Celkově rozšířeno

Velikonoční Velký pátek se zatím nestane státním svátkem, a počet volných dnů se tedy nerozšíří. Rozhodla o tom ve čtvrtek sněmovna, která vrátila k dopracování senátní návrh na zařazení Velkého pátku mezi svátky. Má to stejné důsledky jako zamítnutí. Senátoři v novele také neúspěšně navrhovali vypustit Mezinárodní den žen ze seznamu významných českých dnů. Vrácení předlohy prosadili komunisté a sociální demokraté. Někteří kritici se domnívají, že další státní svátek by příliš zatížil ekonomiku. Michal Doktor z ODS sice pro vrácení novely nehlasoval, řekl ale, že pro hospodářství znamená každý nový státní svátek osmi- až devítimiliardový výpadek. Jiným poslancům ale vadilo spíš to, že horní komora k Velkému pátku přidala i návrh na vypuštění MDŽ z kalendáře významných dnů. "Přijďte pánové s Velkým pátkem a nemastěte tam nic jiného, to je fér," vzkázal senátorům komunista Karel Vymětal.

Česká republika má nyní 13 státních svátků nebo volných dnů, stejně jako třeba Dánsko, Itálie, Slovensko či Portugalsko. Méně jich má z evropských zemí například Francie (12), Nizozemsko (11), Polsko a Británie (10) či Řecko (9), více volna než Češi si užívají obyvatelé Španělska (18) či Norska (19).

Armáda představila nové ruské vrtulníky

Na vojenském letišti v Přerově se ve čtvrtek představily nové bitevní a transportní vrtulníky Mi-35 a Mi-171, které Česko nedávno dostalo v rámci splácení ruského dluhu. V husté vánici doprovázené silným větrem stroje předvedly řadu manévrů a na konci přehlídky z nich před očima představitelů ministerstva obrany a několika poslanců slanila do závějí vojenská jednotka. Vedení letectva počítá s tím, že některé z 33 vylepšených vrtulníků nasadí do zahraničních misí, ostatní zůstanou umístněny na přerovské základně. Od roku 2008, kdy vojsko z Přerova odejde, budou helikoptéry operovat z Náměšti nad Oslavou.

"Nové vrtulníky budou společně s novými nadzvukovými a podzvukovými letouny zabezpečovat obranu naší země a plnit úkoly vyplývající z našich závazků v rámci NATO," řekl na ceremonii před nastoupenými vojáky náčelník generálního štábu Pavel Štefka. Další jejich rolí má být pomoc v rámci Integrovaného záchranného systému. Aby byly vrtulníky plně schopny spolupracovat s protějšky z ostatních zemí NATO, musí je vojáci vybavit dalšími přístroji. Teprve potom bude možné vrtulníky vyslat do kontingentů v zahraničí. Státní Letecké opravny Malešice, které smlouvu na dodávku helikoptér předloni s Rusy podepsaly, zadaly zakázku na jejich úpravu na alianční standardy za více než miliardu korun ve zvláštním tendru firmě Česká letecká servisní, jež v ČR zastupuje zájmy britské BAE Systems.

Filip označil Stranu zelených za modré, možná shnilé melouny

Za modré, ne-li přímo shnilé melouny má Stranu zelených předseda KSČM Vojtěch Filip. Stejně jako premiérovi Jiřímu Paroubkovi se mu nelíbí, že zelení, jimž před červnovými volbami rostou preference, nechtějí podporovat jakoukoli vládu spojenou s komunisty. Na tiskové konferenci Filip připomněl, že v Evropě zelení tradičně spolupracují s levicí a přezdívá se jim kvůli tomu melouni - navrch zelení - uvnitř červení. Ti čeští jsou podle Filipa uvnitř modří (jako ODS), "ne-li přímo shnilí".

Poslanci počítají hlasy proti vetu registrovaného partnerství

Z poslaneckého klubu komunistické strany zvedne příští týden pro zákon o registrovaném partnerství osob stejného pohlaví ruku 23 či 24 poslanců, tedy o jednoho či dva více než při prvním hlasování. Novinářům to řekl předseda klubu Pavel Kováčik. Sněmovna by měla o uzákonění svazků lidí stejného pohlaví hlasovat v úterý 14. března. Poslanci i senátoři normu už jednou schválili, prezident Václav Klaus ji ale sněmovně vrátil. K přehlasování veta budou zastánci zákona potřebovat nejméně 101 z 200 hlasů, výsledek bude asi velmi těsný. Při prvním hlasování sněmovny v polovině prosince norma získala většinu 86 ze 147 hlasů přítomných. Proti hlasovalo 54 poslanců, vedle lidovců mezi nimi byla řada poslanců ODS. Premiér Jiří Paroubek naléhá na sociální demokraty, aby předlohu pokud možno podpořili všichni. V prosinci jich chtělo registrované partnerství umožnit 45, výslovně proti nehlasoval žádný sociální demokrat. Ale 21 jich tehdy nebylo přítomno, tři se ze schůze omluvili a jeden se zdržel. Při jedné z minulých debat v klubu ČSSD výslovně odmítli podporu zákonu Rudolf Tomíček, Josef Mikuta a Eva Nováková. Unionisté podle svého předsedy Pavla Němce zákon podpoří, protože podle nich odpovídá trendům moderní otevřené společnosti 21. století a respektuje tolerantní postoj většiny české společnosti vůči této menšině. Jejich hlasů by tedy mělo být při plné účasti deset. Před třemi měsíci se pro vyslovilo pět unionistů, čtyři byli nepřítomni či omluveni. Jako jediný z klubu hlasoval proti Zdeněk Kořistka. Podobně jako komunisté se k novému hlasování postaví občanští demokraté, pro normu by jich měl hlasovat tucet, o jednoho méně něž při minulém rozhodování. Sněmovnu totiž opustil kvůli podezření z korupce jeden z předkladatelů normy Vladimír Doležal. Jediným klubem, kde se pro svazky homosexuálů nenajde ani jeden hlas, je klub lidovců. Představitelé Gay iniciativy v ČR doufají, že norma potřebných 101 hlasů získá. "Věříme zákonodárcům z ČSSD, KSČM, US-DEU a části ODS, že nakonec vstup registrovaného partnerství do života umožní," uvedli.

Klub za starou Prahu kritizuje magistrát

Nekulturní pragmatičnost, přezíravost, vazby politiků s investory, korupce, nevratné zásahy a brutální rekonstrukce - taková je podle Klubu za starou Prahu bilance 15 let ve stavebním vývoji české metropole, zejména jejího historického centra a památkových zón. "Prostředí bez závazných pravidel umožňuje téměř cokoliv," konstatoval jednatel klubu Richard Biegel na čtvrteční tiskové konferenci. "Magistrátní památková péče se často chová podle zásady 'co nevidí chodec z ulice, městu neškodí'," uvedla předsedkyně klubu za starou Prahu Kateřina Bečková. Kritizovala, že smysl zachování autentických hodnot historického města se redukuje na jeho vnější estetickou a turistickou prezentaci. Klub upozornil na nutnost urychleného schválení již dlouho existujícího regulačního plánu, který by stanovoval jasná pravidla pro přestavby a novostavby. Domnívá se také, že je nutné vymanit Národní památkový ústav z přímého vlivu politiků a architektonických lobby a následně systémově zajistit, aby odborná stanoviska ústavu byla závazná pro magistrát.

Klub upozornil na množící se případy, kdy investoři realizují své záměry vědomě bez povolení a raději riskují pokutu než zamítnutí projektu památkáři. Stalo se také, že dokonce investor bez stavebního povolení pod záminkou vyklízecích prací vyboural interiéry v cenném historickém objektu, uvedl klub. Památkáři v něm sdružení se zasazují nejen za zachování horizontu města, ale i charakteru jeho "střešní krajiny", proto jsou proti výškovým budovám a proti masovému povolování půdních vestaveb v historickém centru města, proti ničení historických krovů a necitlivým výměnám střešních krytin. Výstavba podzemních garáží v Praze přináší podle klubu nejen problémy s vyšším počtem aut v centru a s vizuálním narušením "uličního exteriéru" vjezdy do garáží, ale také těžko odhadnutelné vlivy na proudění spodních vod.

Skoro 100.000 z gorilí reality show poputuje do Kamerunu

Skoro 100.000 korun, které získali organizátoři gorilí reality show Odhalení z Pražské zoologické zahrady, poputuje na adopci čtyř goril do Kamerunu. "V první fázi jsme prostřednictvím SMS a také prodejem předmětů s logem projektu získali prostředky ve výši 96.217 korun, z nichž bude převážná část použita na adopci čtyř goril žijících v záchranné stanici Limbe v Kamerunu," napsali koordinátoři projektu z Českého rozhlasu Leonardo na webové stránky zoo. Gorily žijící v záchranné stanici Limbe Wildlife Centre v Kamerunu byly zachráněny z rukou překupníků a nyní se stanice snaží o jejich navrácení do volné přírody. O jejich osudech se zájemci mohou dočíst na internetových stránkách zoo.

Na základě přání diváků reality show, která po skončení přímého přenosu pokračuje v týdenících rozhlasu a České televize, a v souvislosti s mezinárodním ohlasem se organizátoři Odhalení rozhodli v projektu pokračovat a dál sbírat peníze. Od 20. února mohou zájemci posílat peníze na sbírkové konto Odhalení 555555552/0800 u České spořitelny. Stále lidé mohou přispívat také prostřednictvím koupě výrobků Odhalení, a to ve stáncích se suvenýry v pražské zoo, prodejně Radioservisu na Vinohradské ulici v Praze nebo prostřednictvím internetového obchodu na www.rozhlas.cz/odhaleni.

V botanické zahradě v Troji v sobotu začíná výstava orchidejí

Pražská botanická zahrada v Troji bude od soboty do 19. března vystavovat stovky rozkvetlých orchidejí. Návštěvníci budou mít zhruba týden možnost obdivovat krásu těchto exotických květin, ale i příležitost získat základní znalosti o jejich pěstování, řekla ČTK mluvčí zahrady Marcela Uhlíková. "Výstava je koncipována spíše jako poučení o tom, jak orchideje v přírodě konkrétně žijí. Je připravena pro návštěvníky laiky. Jde nám především o to, aby výstava byla pestrá a pěkná," upřesnil garant výstavy Eduard Chvosta. Do botanické zahrady bude svezeno na 500 exemplářů orchidejí z celé republiky. Bude mezi nimi mnoho zajímavých hybridů a šlechtitelských novinek, ale i drobnější botanické druhy. Připraven je bohatý doprovodný program přednášek a praktických ukázek pěstování orchidejí. "Je určen lidem, kteří nechtějí jen pasivně projít výstavou, ale zajímá je to, co mohou udělat pro přežití květiny, kterou dostali nebo si koupili," poznamenal Chvosta.

Belgie dala souhlas s vydáním obchodníka se zbraněmi Koppa do ČR

Belgie dala souhlas s vydáním českého obchodníka se zbraněmi Dalibora Koppa do ČR. ČTK to řekl mluvčí ministerstva spravedlnosti Petr Dimun. Kopp byl předloni v dubnu v Česku obviněn z pokusu nelegálně vyvézt munici do Iráku, byl údajně také napojen na arabské teroristické organizace. Před možnou soudní dohrou však unikl do Libérie, kde byl sice zadržen, ale následně propuštěn na kauci. Belgická policie Koppa zadržela na základě mezinárodního zatykače letos 5. ledna na bruselském letišti ve chvíli, kdy se chystal k návratu do ČR. Zatykač vydal na českého obchodníka předloni v září Městský soud v Brně. Na zadržení se podílela česká policie a Interpol.

Uprchlý vrah Čabrada souhlasil, aby ho Francie vydala do ČR

Vězeň Roman Čabrada, který byl po loňském útěku z plzeňské věznice dopaden ve Francii, souhlasil s vydáním do Česka. ČTK to řekl mluvčí ministerstva spravedlnosti Petr Dimun. Podle zpravodajského serveru iDnes nyní úřad čeká na oficiální rozhodnutí francouzské justice. Čabrada byl odsouzen k výjimečnému trestu 24 let vězení za vraždu německého starosty. Loni v listopadu utekl z plzeňské věznice spolu s Rostislavem Roztočilem, který si odpykával trest za vraždu egyptského studenta. Roztočila zadržela 12. listopadu policie v Německu, Čabradu 14. prosince zatkli ve Francii. Česká republika už požádala i o vydání Roztočila, německý soud ve Stuttgartu o jeho dalším osudu zatím nerozhodl.

Soud v Plzni se ohradil proti tajné nahrávce porady senátu v případě Kajínka

Krajský soud v Plzni se ohradil proti nezákonnému pořízení a zveřejnění zvukové nahrávky z porady senátu, který rozhodoval v případu dvojnásobného vraha Jiřího Kajínka. Televize Nova část uvedla ve středu v hlavním zpravodajském pořadu Televizní noviny a následně v pořadu Na vlastní oči. Soud tento den rozhodl o tom, že Kajínkovu žádost o obnovu řízení zamítne.

Podle předsedy krajského soudu Zdeňka Jaroše soud považuje tento protiprávní čin za útok na ústavní zásadu nezávislosti soudního rozhodování. "V mimořádném rozsahu došlo k porušení mlčenlivosti o obsahu porady trestního senátu a podmínek pro pořizování zvukových záznamů při soudním jednání," uvedl Jaroš. Odkázal se na příslušná ustanovení trestního řádu a zákona o soudech a soudcích. Soudce Bouček již podal trestní oznámení na redaktory televize pro pomluvu.

Televize zveřejnila část z porady senátu, která se uskutečnila v úterý 7. března. Předseda senátu Tomáš Bouček v úterý přerušil hlavní líčení na 15 minut, aby se senát mohl poradit o provedení důkazů, které navrhla obhajoba. Nahrávku někdo pořídil v této době. Veřejnost včetně státního zástupce, obhájkyně, obhájce i koncipienta kanceláře opustila jednací síň. Mezi veřejností byli novináři včetně redaktora Novy a dvě nebo tři Kajínkovy příznivkyně.

"Povinností novináře je ve veřejném zájmu informovat o všech protiprávních, neetických nebo skandálních skutečnostech. Nesouhlasíme s utajováním těchto informací. Považovali bychom naopak za neetické nahrávku nezveřejnit," sdělila ČTK mluvčí Novy Veronika Šmítková. Dodala, že nahrávku nepořídili reportéři Novy, ale získali ji od třetí osoby několik hodin po jednání senátu. "Navíc byla nahrávka zveřejněna až po vyhlášení rozsudku, tak abychom neovlivňovali rozhodování soudu," podotkla Šmítková. Nahrávku také Nova podle jejích slov poskytla i ministerstvu spravedlnosti.

Kajínka odsoudili soudy v roce 1998 na doživotí za dvojnásobnou nájemnou vraždu. Tvrdí, že je nevinný. V Plzni se už podruhé bez úspěchu domáhal obnovy řízení.

Kajínkovi advokáti loni žádali ministra Němce, aby v kauze zasáhl

Advokáti Jiřího Kajínka žádali loni ministra spravedlnosti Pavla Němce o pomoc při řešení kauzy dvojnásobného vraha. V podtextu ho upozorňovali, že by mu to mohlo zajistit voličské hlasy. ČTK o tom informoval předseda senátu plzeňského krajského soudu Tomáš Bouček. Jeho senát ve středu Kajínkovu žádost o obnovu procesu zamítl. Krajský soud v Plzni dopis dostal od ministerstva spravedlnosti. Místopředseda krajského soudu poslal dopis České advokátní komoře. Advokátní komora stížnost zatím přezkoumává.

V dopise ministrovi se mimo jiné praví: "...zda by nebylo možné, abyste Vy, vahou své nepochybné autority v soudnictví a výrazného politického vlivu, nenapomohl tomu, aby se řízení o obnově v této trestní věci bezdůvodně neprotahovalo a nedocházelo k prodlevám." Upozorňují ministra, že Kajínek je považován veřejností za nespravedlivě odsouzeného a jeho případ vytvořil ve veřejnosti negativní náhled na justici obecně. V další části dopisu píší: "Stav veřejného mínění je nyní takový, že by za velmi pozitivní osobu byl považován i ten politik, kterému by se podařilo tento případ vyřešit tím, že by prosadil svým vlivem obnovu řízení...,"

Ministerstvo postoupilo dopis Krajskému soudu v Plzni. "Jeho text je skandální a v rozporu s etikou, neboť ministerstvo spravedlnosti nesmí zasahovat do práv soudu. To by oba obhájci Kajínka měli jako advokáti vědět," řekl Bouček.

Alois Hadamczik zůstává trenérem hokejové reprezentace

Trenér Alois Hadamczik dál povede českou hokejovou reprezentaci, která bude v květnu obhajovat titul na mistrovství světa v Rize. Setrvání kouče u národního týmu potvrdilo vedení svazu na čtvrtečním zasedání výkonného výboru, který hodnotil vystoupení hokejistů na olympijských hrách. Mužstvo s řadou hvězd z NHL v Turíně získalo bronzové medaile, ale svými výkony na turnaji nepřesvědčilo a podle dostupných zpráv nebyla atmosféra v mužstvu ideální. "Bylo jednoznačně konstatováno, že bronzová medaile je úspěch. Ze třech rozhodujících zápasů jsme dva vyhráli. Současně bylo řečeno, že situace nebyla optimální," řekl novinářům po jednání předseda svazu Vratislav Kulhánek. Během olympiády a po jejím skončení se spekulovalo o tom, že Hadamczik nevycházel s některými hráči. Po nevýrazném vystoupení na turnaji se ozývaly hlasy, že kouč, jenž loni po mistrovství světa ve Vídni vystřídal ve funkci Vladimíra Růžičku, by měl u reprezentace skončit. Tento návrh však podle Kulhánka na jednání nepadl. Neznepokojují jej ani náznaky v médiích, že někteří hráči nechtějí pod Hadamczikem již dále reprezentovat. "Jediný, kdo něco podobného řekl, je Jágr, ten ale uvedl jiné důvody. Žádný hráč konkrétně neřekl, že nebude reprezentovat. Spíše naopak," uvedl Kulhánek.

I přes neúčast Ptáčka a Báby si atleti jedou na HMS pro úspěch

Bez dvou předloňských medailistů, ale s obhájcem titulu Romanem Šebrlem se představí čeští atleti v boji s elitou na halovém světovém šampionátu, který se od pátku do neděle koná v olympijském komplexu v Moskvě. V sedmičlenném týmu chybí stříbrný tyčkař z Budapešti Adam Ptáček, který se nenominoval, a zraněný výškař Jaroslav Bába, jenž vybojoval před dvěma roky bronz. Přesto si reprezentanti dělají ambice na úspěch. "Nemáme početný tým, ale nominační kritéria byla přísná, takže můžeme mít očekávání. Důležité bude, aby všichni zvládli kvalifikace," řekl v rozhovoru pro ČTK reprezentační šéftrenér Václav Fišer. O třetí zlato v kariéře z HMS bude bojovat Šebrle, bez šancí na úspěch nejsou ani výškaři Svatoslav Ton, Tomáš Janků, Barbora Laláková a Iva Straková. V týmu je bronzová tyčkařka z loňského MS Pavla Hamáčková a sestavu doplňuje překážkář Stanislav Sajdok.

Počasí:

V pátek má být převážně zataženo s deštěm, na horách se sněžením, během dne se bude oblačnost protrhávat. Teploty 3 až 7 stupňů Celsia, na horách slabě nad nulou. Mírný jihozápadní až západní vítr bude mít v nárazech až 50 km za h a pak bude během dne slábnout. Na horách se budou místy tvořit sněhové jazyky.

09-03-2006