Zprávy

Koalice se neshodla na zákoníku práce

Lídři koaličních stran se opět neshodli na podobě nového zákoníku práce, o kterém bude ve středu večer jednat vláda. KDU-ČSL a US-DEU na návrhu z dílny ministerstva práce a sociálních věcí hlavně vadí to, že je podle nich v rozporu s ústavou. Kritizují také to, že norma dává příliš velkou kontrolní moc nad chodem podniku a právy zaměstnanců. Ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach ale upozornil na to, že v tomto bodě bude ČSSD těžko dělat ústupky. ČSSD dala najevo, že když se jí nepodaří dohodnout se s lidovci a unionisty, prosadí kodex na vládě sama a ve sněmovně bude vyjednávat o podpoře s opozicí, tedy především s komunisty. Podle premiéra Jiřího Paroubka je středa posledním dnem, kdy koalice musí dospět k dohodě. Zákoník práce by tak mohl být projednán už na říjnové schůzi sněmovny. Přijetí nového zákoníku práce společně s několika dalšími novými zákony by znamenalo největší změnu systému pracovněprávních vztahů od roku 1990. Současný kodex, který za posledních 15 let prošel desítkami novel, platí od roku 1966 a patří k nejstarším právním předpisům v zemi.

Sněmovna nezřídí vyšetřovací komisi k Unipetrolu

ODS ve sněmovně neprosadila svůj návrh na zřízení komise, která by vyšetřila podezření na korupci při privatizaci petrochemického holdingu Unipetrol. Proti zřízení komise se postavili komunisté a občanští demokraté nenašli k prosazení svého názoru dost hlasů. ODS za to komunisty kritizovala a předseda poslaneckého klubu Vlastimil Tlustý vyslovil podezření, že komunisté při pondělní schůzce s ČSSD uzavřeli se sociálními demokraty obchod. To popřeli jak komunisté, tak premiér Jiří Paroubek. Komunisté v minulých týdnech naznačovali, že vznik komise asi podpoří. Předseda jejich poslaneckého klubu Petr Kováčik však řekl, že KSČM sice má zájem na objasnění této privatizace, podle něj by ale případ nejprve měly vyšetřovat příslušné státní orgány. Kauzu Unipetrol rozvířila reportáž televize Nova natočená skrytou kamerou. Figuruje v ní také jméno předsedy ČSSD Stanislava Grosse, který ale jakákoli nařčení odmítl a na Spyru podal trestní oznámení. Společnost Unipetrol koupil polský PKN Orlen. Okolnostmi privatizace se zabývá komise v dolní komoře polského parlamentu. Chce postavit před Státní tribunál několik předních politiků včetně prezidenta Aleksandera Kwašniewského.

Česku hrozí vlna protestů lékařů, chtějí na tři dny zavřít ordinace

Česku hrozí vlna protestů soukromých lékařů. Ti jsou nespokojeni s tím, že jim Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) a některé zaměstnanecké pojišťovny platí za péči o pacienty se stále větším zpožděním. Podle prezidenta České lékařské komory (ČLK) Davida Ratha lékaři zvažují, že na tři dny zavřou ordinace, či vypovědí smlouvu s neplatícími pojišťovnami. Akutní péči by jim pojišťovny proplatily i bez smlouvy, ostatní by pacienti hradili v hotovosti. "Protestní akce lékařů podpoříme," řekl Rath. Situace je podle něj vážná, platební neschopnost pojišťoven už významně ohrožuje soukromá zdravotnická zařízení. Soukromí lékaři dosud nikdy ordinace na protest nezavřeli, pouze se připojili k akcím kolegů z nemocnic a vyvěšovali varovné plakáty. Nyní zvažují dokonce i demonstrace před ministerstvem zdravotnictví či VZP. "Jsme přesvědčeni, že protestní akce nejsou řešením aktuálních problémů českého zdravotnictví, i když je lze ze strany lékařské veřejnosti chápat jako legitimní," řekl mluvčí VZP Jiří Suttner. VZP podle něj vnímá postup lékařů spíše jako nátlak, jejich akce nepřispěje k řešení problému. Rath jako tradiční kritik VZP vyzval ředitelku VZP Jiřinu Musílkovou k setkání.

Bublan opět hájil postup policie proti CzechTeku

Ministr vnitra František Bublan v úterý před poslanci opět hájil postup policie proti účastníkům prázdninové technoparty CzechTek v Mlýnci na Tachovsku. Policie podle něj až na jednotlivé excesy policistů postupovala v souladu se zákonem. Ministr pouze přiznal, že lze mít výhrady k operativnímu řízení a nasazení konkrétních počtů policistů na jednotlivých místech. Připomněl také, že od technoparty se konalo několik dalších podobných akcí, ale policie již zasahovat nemusela. Jde například o tachnoparty ParoubTek, která se konala o víkendu rovněž v Mlýnci na Tachovsku. S obhajobou policie ale nesouhlasí ODS. Podle jejího stínového ministra vnitra Ivana Langra její postup od samého počátku směřoval k tvrdému zásahu a násilnému ukončení akce. O okolnostech policejního zásahu začali poslanci debatovat v úterý odpoledne. Unionistický poslanec a vládní zmocněnec pro lidská práva Svatopluk Karásek navrhl, aby byla k CzechTeku zřízena vyšetřovací komise, poslanci návrh ale nakonec nepřijali. Komunisté navrhli, aby vláda na příští schůzi předložila novely zákonů, které by měly podobné akce upravovat. Policejním zásahem se již počátkem srpna zabýval Senát. Konstatoval, že zásah byl nepřiměřený a neodpovídal situaci. Senátoři proto požadují jeho urychlené a důkladné vyšetření.

Klaus není spokojen s Bublanovou zprávou o CzechTeku

Prezident Václav Klaus považuje zprávu ministra vnitra Františka Bublana o policejním zásahu proti účastníkům červencové technoparty CzechTek na Tachovsku za účelovou a nekompletní. Nadále považuje reakci bezpečnostních složek za problematickou a neadekvátní. "Zpráva zcela ignoruje námitky a důkazy předložené těmi, vůči nimž policejní akce směřovala," napsal Klaus Bublanovi v dopise, který poskytl mluvčí Hradu Petr Hájek. Prezident považuje Bublanovu zprávu o CzechTeku za pouhou obhajobu policejního postupu, nikoliv za analytické zhodnocení události. Policie se podle Klause k věci postavila velmi problematicky už dávno před zahájením samotné akce. "Namísto toho, aby se soustředila na zajištění nezávadnosti průběhu CzechTeku, vyčkávala okamžiku pro předem plánovaný násilný zásah proti němu," soudí Klaus. Není podle něj jasné, proč, kdo a na základě čeho takový postup zvolil a jaké byly jiné možnosti. Očekává proto, že Bublan bude i na straně policie hledat příčiny událostí.

Policie nebyla na akci neonacistů připravena

Příprava policie na sobotní koncert neonacistických kapel v Křtěticích na Strakonicku nebyla dostatečná. V úterý to prohlásil dočasně pověřený policejní prezident Vladislav Husák. Prezidium již ustanovilo kontrolní komisi, která se bude okolnostmi akce zabývat. Koncertu v místní restauraci, ohlášeného jako oslava svatby, se zúčastnilo na 500 příznivců extremistických skupin z ČR a ze zahraničí. Policie koncert monitorovala, ale nezasáhla. Podle dosavadních informací, které má policejní prezident k dispozici, nebyl při sobotní akci porušen zákon a policisté nepochybili. S tím ale nesouhlasí zástupci občanského hnutí Tolerance, podle nichž zástupci policie přímo na místě obdrželi dostatek důkazů, které svědčí o trestné činnosti účastníků akce. Navíc již předem policie díky veřejně dostupným letákům údajně věděla, že vše pořádají neonacistické organizace a na koncertě mají vystoupit známé neonacistické kapely. Podle ministra vnitra Františka Bublana je však těžké dokázat účastníkům podobných akcí, že se dopustili trestné činnosti. Jihočeská policie již kvůli možnému porušení zákona zahájila trestní stíhání proti neznámému pachateli. Postupem policie se zabývá také sněmovní výbor pro obranu a bezpečnost. O vysvětlení požádal ministra i premiér Jiří Paroubek.

Krejčíř zřejmě také podváděl se směnkami

Miliardář Radovan Krejčíř je nově podezřelý také z podvodu se směnkami. Policie jej v této věci prověřuje od konce srpna. Směnky za desítky milionů korun, jejichž proplacení se Krejčíř domáhal, se mají týkat středočeských sběrných surovin. Krejčíř směnky předložil pražskému městskému soudu, pak se ale objevilo podezření, že jsou falešné. Zástupci sběrných surovin tvrdí, že takové směnky nepodepsali. Krejčíř v červnu utekl kriminalistům při domovní prohlídce své vily v Černošicích a nyní pobývá na Seychelách. V Česku je stíhán za půlmiliardový celní únik, za vytunelování firmy Technology Leasing a za přípravu vraždy celníka. U ostravského soudu čelí obžalobě, že podvodným způsobem vylákal od představitelů společnosti Frymis 55.000 akcií otrokovické teplárny v hodnotě 75 milionů korun. Dosud nebyl pravomocně odsouzen. Policie stíhá i jeho manželku Kateřinu Krejčířovou. Viní ji z praní špinavých peněz. Krejčířovi si před lety "koupili" občanství Seychelských ostrovů, kde se nyní i se synem zdržují a do Česka se zatím nehodlají vrátit. V případě Krejčíře už ministerstvo spravedlnosti podniká kroky k jeho vydání do Česka. Tento týden hodlá předat seychelským úřadům oficiální extradiční žádost. Jedná také o možném uzavření smlouvy o vydávání stíhaných a odsouzených osob.

Radovan Krejčíř vycestoval z ČR údajně na falešný pas znějící na jméno Tomiga. Později ho použil i při cestě z Dubaje na Seychely. Použití falešného pasu podle mluvčí policejního prezidia Blanky Kosinové zřejmě zkomplikuje další pobyt Krejčířových na Seychelách a zvýší šance na podnikatelovo vydání z této země do České republiky. "Od útěku pana Krejčíře bylo zřejmé, že jmenovaný nemá řádný seychelský cestovní pas, protože ten mu byl zajištěn při domovní prohlídce. Stejně tak jsou v držení policie i další seychelské doklady znějící na jméno Radovana Krejčíře. Proto bylo jasné, že pan Krejčíř musel opustit území ČR na falešný pas," sdělila Kosinová. Krejčíř zhruba od poloviny července pobýval v Istanbulu. Odtud 30. července odcestoval do Dubaje. Tomiga alias Krejčíř pak podle Kosinové zamířil s falešným pasem na Seychely, kam ho již doprovázela manželka se synem. Ti však měli české pasy. Krátce po příletu Krejčíř požádal o vydání nového cestovního dokladu, který prý ztratil.

Muž podezřelý z vraždy střihače Novy asi střílel ukradenou zbraní

Policisté už pátý den marně pátrají po jednatřicetiletém Davidu Lubinovi z Hostouně na Kladensku, který je podezřelý z vraždy střihače televize Nova Michala Velíška. Recidivista Lubina podle policie zřejmě oběť zastřelil ukradenou pistolí. "Její právoplatný majitel ji postrádá," sdělila mluvčí pražské policie Iva Knolová. Vrah byl podle ní ozbrojen pistolí Walter P-38 ráže devět milimetrů Luger. Policisté předpokládají, že je dosud ozbrojen. Mluvčí znovu varovala, že Lubina je nebezpečný a agresivní. Policie vyhlásila po muži celostátní pátrání, v pátek v místě jeho bydliště provedla domovní prohlídku. Lubina údajně 13. září na Karlově náměstí v centru Prahy obtěžoval a ohrožoval mladou ženu. Dvaatřicetiletý Velíšek si toho všiml, a když se ženy zastal, útočník po něm několikrát bez varování vystřelil. Mladý muž útok nepřežil. Lubina se podle policie dopouštěl trestné činnosti i v minulosti. Údajně byl trestán za loupež a braní rukojmí a odsouzen k více než osmi letům odnětí svobody. Lubina také podle policie začátkem letošního června ohrožoval plynovou pistolí cestující v autobusu MHD číslo 253. Lidé ho tenkrát přemohli, odzbrojili a předali policii.

Případ Hučína soud odročil na listopad

Kvůli předvolání posledních svědků odročil přerovský soud případ bývalého kapitána BIS Vladimíra Hučína na listopad. Obhajoba navrhuje, aby v roli svědka vystoupil před soudem ministr vnitra František Bublan a novinář, který pracoval v Novém Bruntálsku. Podle advokáta Stanislava Devátého obhajoba na výsleších obou svědků trvá. Ministr vnitra Bublan podle něj odvolal jako vedoucí pracovník BIS Hučína z týmu Výbuch, který se zabýval přerovskými výbuchy. Před soudem by měl stanout také novinář Ladislav David, který pracoval krátce v Novém Bruntálsku. Měl by podle obhájce dosvědčit, že články do těchto novin nepsal Hučín, ale bývalý agent StB Ludvík Zifčák. Devátý chce ještě jednou předvolat i Vlastimila Švédu, který tvrdil, že Hučínovi vyráběl na objednávku bomby. Vypovídat by měli i další dva svědci, kteří se v úterý k soudu nedostavili. Podle státního zástupce Hučín v 90. letech jako důstojník BIS vyvolával v lidech pocit ohrožení levicovým extremismem, přechovával tajné materiály, neoprávněně shromažďoval osobní data a nelegálně držel zbraně a výbušniny. Hučín svou vinu popírá. Kauzou, ve které se Hučín zodpovídá ze šesti trestných činů, se soud zabývá již tři roky.

Ministerstvo průmyslu dalo licenci na vývoz Věry do Pákistánu

Vývozu předváděcí verze radiolokátoru Věra do Pákistánu již nic nebrání. Ministerstvo průmyslu a obchodu v těchto dnech udělilo pardubické společnosti ERA potřebnou licenci. Podle mluvčího úřadu Ivo Mravinace si však Pákistán špičkové zařízení pouze vypůjčuje, k případnému prodeji by bylo třeba nové povolení. Společnost ERA se k vývozu Věry do Pákistánu nevyjádřila, není tak jasné, jak dlouho si Pákistánci ukázkový model ponechají, ani jaké jsou další podmínky dohody. Věra je unikátní zařízení, které chce dát česká armáda příští rok k dispozici i Severoatlantické alianci. Dokáže totiž objevit přítomnost cizího radaru a určit jeho typ, aniž je samo odhaleno. Je složeno ze tří poměrně malých stanic vzdálených od sebe několik desítek kilometrů. Může najednou sledovat až 200 letounů a dokáže velmi přesně stanovit vzdálenost a výšku cíle. Je modernějším nástupcem známého systému Tamara. Česká armáda používá jeden plně funkční radar, který je umístěn nedaleko Českých Budějovic. V budoucnu počítá s pořízením ještě jednoho. Systém už Česko prodalo Spojeným státům a Estonsku, řada dalších zemí, mezi nimi Čína a Vietnam, má o něj zájem. Naposledy se o přístroj při návštěvě Česka zajímal australský ministr zahraničí Alexander Downer.

Čeští a němečtí záchranáři u Vojtanova cvičili likvidaci havárie

Uhašení požáru po explozi cisterny s benzinem, likvidace úniku čpavku a záchranu desítek raněných nacvičovali příslušníci Integrovaného záchranného systému Karlovarského kraje ve Vojtanově na Chebsku. Okolí nádraží se během desítek minut proměnilo v polní nemocnici. V úterý odpoledne přijely první vozy hasičů k hořícímu vlaku, plnému cestujících, který měl být podle scénáře cvičení zasažen explozí cisterny. Hasiči nejprve zlikvidovali oheň a teprve pak se ke zraněným osobám mohli dostat zdravotníci. Celkem 11 jednotek s více než stovkou hasičů, zdravotníci, letecká záchranná služba i výcviková základna z Rakovníka až do pozdních nočních hodin řešily krizovou situaci, která by za těchto okolností mohla nastat. Cílem cvičení bylo vyzkoušet sladění všech složek při řízení akce takového rozsahu. Podle hejtmana Josefa Pavla se do cvičení zapojí i kraj například koordinací při umísťování raněných v nemocnicích nebo zapojením odborníků z odboru životního prostředí při likvidaci ekologické havárie na Ohři. Havárie cisterny a únik chemikálií do Ohře byly totiž také součástí dnešního cvičení. Podle ředitele Hasičského záchranného sboru Karlovarského kraje Zdeňka Teplého byly první dojmy ze cvičení dobré. Definitivní zhodnocení celé dnešní akce bude známé zhruba do dvou týdnů.

Čeští sociologové věnují evropskou Noc vědců "spánku a snění"

Čeští sociologové věnují evropskou Noc vědců "spánku a snění". Evropská komise ji vyhlásila na 23. září, kdy je podzimní rovnodennost. Národní kontaktní centrum Sociologického ústavu bude v tento den otevřeno od 19:30 do 22:30. Vyslechnout bude možné řadu přednášek a rad od předních českých odborníků. Ti budou přednášet o významu a historii spánkové medicíny v Česku. Hovořit budou o spánku jako o přirozeném fyziologickém ději, možnostech diagnostiky spánkových poruch a o poruchách spánku v dětském věku. Návštěvníci se dovědí také něco o významu snu v psychoanalýze. Akce se účastní i profesorka Soňa Nevšímalová, která je spolu s profesorem Karlem Šonkou patronkou Centra pro poruchu spánku a bdění. Spánek je podle ní nutný pro paměť, myšlení či regeneraci a souvisí také s řadou nemocí, například se srdečními potížemi, cukrovkou i s obezitou.

Evropská asociace zamítla kandidaturu Prahy na pořádání atletického mistrovství Evropy 2009

Evropská atletická asociace (EAA) zamítla kandidaturu Prahy na pořádání halového mistrovství Evropy v atletice v roce 2009. Důvodem je názor komisařů EAA, že v Sazka Areně, kde by se šampionát konal, může nastat problém s instalací dráhy a je omezená viditelnost z ochozů. Český atletický svaz (ČAS) však s tímto vyjádřením nesouhlasí. EAA však nepřijala ani kandidaturu Istanbulu, jediného dalšího zájemce o organizaci šampionátu za čtyři roky. O pořadateli mistrovství Evropy tak rada EAA na svém zasedání příští týden v sobotu 1. října v Amsterodamu jednat nebude. Vedení ČAS ale bude proti tomuto rozhodnutí bojovat. "Máme expertizy a několik posudků, že ta dráha se tam vejde," řekl šéf kandidatury a místopředseda ČAS Libor Varhaník. Svaz připouští problém viditelnosti. "Ale tento problém nastává v každé multifunkční hale a dá se řešit," prohlásil předseda svazu Karel Pilný. Svaz usiloval o organizaci evropského halového šampionátu již pro rok 2007, ale nedostal finanční záruky od české vlády a od úmyslu odstoupil. ČAS potřebuje více než 50 milionů korun, asi 30 milionů na organizaci a 20 milionů na vybudování rozebíratelného oválu. Tentokrát už však má ČAS příslib dotace od ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Dráha by se využila na domácí atletické šampionáty a pravidelný mezinárodní halový mítink. "Jsme schopni uspořádat moderní šampionát, umožnil by zcela nové pojetí prezentace atletiky, které tato hala nabízí," uvedl Varhaník.

A jaké nás čeká počasí?

Noc bude téměř jasná, teploty 8 až 4 stupně. Ráno ojedinělé mlhy, po jejich rozpuštění bude slunečno, teploty 15 až 19 stupňů.

Tolik zprávy Radia Praha