Zprávy

Klíč k řešení vládní krize má v rukou zřejmě prezident

Klíč k řešení současné vládní krize má po dnešku zřejmě v rukou prezident Václav Klaus. V pondělí by mu měli sociální demokraté sdělit, zda pro ně platí čtvrteční dohoda o novém kabinetu. Pokud řeknou že ne, Klaus pravděpodobně zahájí jednání o prozatímní vládě a přípravě předčasných voleb. Počátkem týdne chce také premiér Stanislav Gross prezidentovi navrhnout odvolání ministrů, kteří již podali demisi. Jména nových ministrů má prý již připravena.

Politici si tento víkend žádná jednání nenaplánovali. Oficiálně se sešli až v neděli ve třech televizních debatách, kde se vystřídala téměř celá politická elita. Gross v televizi Nova prohlásil, že dává přednost vzniku proevropské nekomunistické vlády bez stranických špiček. Kdyby na to lidovci a unie nepřistoupili, měl by se podle něj role moderátora dalších jednání ujmout prezident. Gross několikrát zopakoval, že je ochoten vzdát se funkce premiéra, musí být ale podle něj jasné, co by následovalo.

Jednání o nové vládě ve čtvrtek zkrachovalo. Straničtí vyjednávači se sice dohodli, výsledky však odmítli poslanci ČSSD. Strana zvažuje, že vyjednávací tým obmění. Klaus ale strany v pátek vyzval, aby mu sdělily, zda dohoda platí, či nikoli. Lidovci a unionisté na původní dohodě trvají. Prezidentovi ještě neodpověděli sociální demokraté. "Podle mých informací má ČSSD odpovědět snad během pondělí," řekl televizi Prima ředitel sekretariátu prezidenta Ladislav Jakl. Do doby, než obdrží stanovisko ČSSD, nechce Hrad spekulovat o termínu případné schůzky k jednání o prozatímní vládě a přípravě předčasných voleb. "Faktem je, že prezident v těchto věcech trpělivost již možná vyplýtval," upozornil Jakl. Gross přitom očekává vyřešení vládní krize do deseti dnů.

Prezident dal tento týden najevo, že neumožní menšinovou vládu bez předem dohodnuté podpory ve sněmovně. V ČSSD ale sílí hlasy volající po menšinovém kabinetu, který by se pokusil udržet do řádných voleb. Menšinovou vládu tolerovanou KSČM připustila místopředsedkyně sněmovny Jitka Kupčová (ČSSD). Někteří ministři této strany hrozí, že v takovém případě by rezignovali. Demisi zatím podalo sedm lidí, tři lidovci, tři unionisté a nestraník Jaroslav Bureš. Klaus zatím demise nepřijal. Někteří sociální demokraté uvažují o tom, že pokud bude prezident s přijetím demisí otálet příliš dlouho, podají stížnost k Ústavnímu soudu, uvedla televize Nova. Prezidentův mluvčí Petr Hájek to označil za drzost.

Vlastní alternativu řešení krize zopakovali čelní představitelé ODS. Nabízejí "technokratickou vládu" čtyř nekomunistických stran, která by zemi dovedla k předčasným volbám. Spolu s nimi by se začátkem listopadu konalo referendum o evropské ústavě. ODS jinak dává přednost tomu, aby se volby a referendum konaly v jiných termínech. Jednání o této možnosti připustil i Gross. Uvedl, že ODS na rozdíl od lidovců aspoň přišla s nějakým ústupkem.

Čeští a němečtí umělci diskutovali o válce a skicovali své nápady

Na statek v Řehlovicích na Ústecku se sjeli čeští a němečtí studenti uměleckých škol, aby společně diskutovali o druhé světové válce. Své myšlenky začali skicovat. "O válce většinou mluví politici či historici, což je mladým lidem dosti vzdálené, my to chceme alespoň trochu změnit," řekla ČTK Frauke Wetzelová, která seminář Kultura paměti zaštiťuje. Na statek přijela dvacítka studentů, z nichž většina byla z drážďanské univerzity. Navštívili Prahu a Terezín. "Mluvili jsme s pamětníky a zároveň je i památky fotili, natáčeli video, dělali poznámky," uvedla Wetzelová. Své zážitky z pobytu a své ztvárnění války a emocí, které v nich vzbuzuje, zobrazí studenti v divadelním představení a uměleckých dílech.

Vzpomínky na druhou světovou válku, její vznik a následky jsou v Čechách i v Německu důležité téma. "Často dochází ke střetům, při nich ale slovo dostává především starší generace, mladí se mohou cítit z diskuse vyloučeni," popsala Wetzelová důvod, proč se rozhodla seminář uspořádat. "Právě mladí lidé mohou mít neotřelý pohled, vzdálený nacionálním zájmům nebo pocitům vlastní viny," dodala. Mladí studenti se do Řehlovic vrátí 5. května, připraví výstavu a doladí detaily divadelního představení k 60. výročí konce války. Premiéra představení a vernisáž se uskuteční na statku 8. května. Své výtvory pak předvedou studenti i na Technické univerzitě v Drážďanech.

Město Plzeň připravuje soutěž na pomník amerického generála

Po neúspěchu prvního projektu sochy legendárního amerického generála George Pattona, osvoboditele Plzně, vypíše město soutěž na jeho pomník. Zastupitelé na její přípravu schválili 500.000 korun z přebytku loňského rozpočtu města. "Vítězný návrh pomníku bychom měli mít na stole v polovině příštího roku," řekl ČTK plzeňský primátor Miroslav Kalous. "Nemusí to být socha, ale památník nebo pomník, který by se nemusel odhalit při oslavách osvobození, ale například na výročí narození generála," řekla náměstkyně primátora Marcela Krejsová na otázku, kdy chce radnice monument zveřejnit. Podle Kalouse má symbolizovat obecné vyjádření úcty občanů všem obětem války.

Radnice nedávno zastavila projekt Military Car Clubu, který chtěl postavit u Pattonova mostu téměř třímetrový bronzový monument od sochaře Jaroslava Bockera. Vedení města se nelíbilo, že je Bocker evidovaný jako agent bývalé StB. Socha měla být v Plzni odhalena letos k 60. výročí konce světové války. Na její základní kámen loni v květnu poklepávali minulý plzeňský primátor i americký velvyslanec. Podstavec odstranil Military Car Club letos 1. dubna. Bockerův pomník bude od 7. května stát v malé obci Dýšina u Plzně. Většina jejích zastupitelů před dvěma týdny schválila, že ho chtějí. Podle starostky obce s 1500 lidmi Václavy Kuklíkové nejde o snahu obec zviditelnit nebo rehabilitovat sochaře.

Světová banka dále podporuje analýzy českého finančního trhu

Světová banka bude v nastávajícím fiskálním roce pokračovat v technické pomoci při analýze ochrany spotřebitelů na českém finančním trhu, řekl po dvoustranných jednáních s představiteli banky ve Washingtonu náměstek českého ministra financí Tomáš Prouza ČTK. Připomněl, že jde o aktivitu, kterou banka v rámci přípravy metodologických postupů rozvíjí pouze v České republice. Práci dokončí expertní mise banky, která přijede na podzim do Prahy. "Se světovou bankou máme nadstandardní vztahy. Díky tomu jsme vždy dostali zvlášť kvalitní experty, kteří si sami chtěli nastavit metodologii," uvedl Prouza.

Odborníci banky rovněž pokračují v průzkumu řízení firem působících na finančním trhu, fungování jejich představenstev, dozorčích rad, státního dozoru a jeho efektivity. Dokončili už studii v oboru kolektivního investování a bankovnictví, pokračují v analýze pojišťovnictví a čeká je rozbor penzijních fondů. "Jde o to, jak je firma řízená a kontrolovaná, zda je v ní prostor pro pochybné aktivity, zda nastavení systému potenciálně umožňuje ohrožení vkladatelů a klientů a zda a jak je dozor schopen reagovat," vysvětlil náměstek. K tomuto průzkumu přikročila Světová banka i v jiných zemích, ale se všemi programy začínala v České republice, kde si testovala a upravovala metodologii.

Podobně tak banka v České republice a dalších státech pokračuje v analýze účetnictví a daní, kde především srovnává, co se v jednotlivých zemích považuje za základ daně z příjmu. "Pro nás je důležité, že jde o srovnávání řady zemí. Hned vidíme, v čem se Česká republika liší a kde většina zemí postupuje jinak. Je to dobrý motiv, na co se rychle podívat a nad čím začít přemýšlet," řekl Prouza.

ČR poskytuje chudým zemím zatím tři miliardy korun ročně

Česká republika na zahraniční rozvojovou pomoc podle oficiálních statistik vynakládá více prostředků než srovnatelné státy v Evropské unii. Nyní ČR na tuto činnost vydává desetinu procenta HDP, což představuje sumu téměř tři miliardy korun. Trend vývoje rozvojové spolupráce posuzují pozitivně i zástupci nevládních neziskových organizací. Statistika za rok 2004 ukazuje, že republika věnovala na oficiální rozvojovou pomoc 0,1 procenta z HDP. Například Slovensko vydává na rozvojovou spolupráci jen 0,05 procenta svého HDP, Polsko 0,01 procenta a pobaltské státy ještě méně.

"Z nových členských zemí EU je Česká republika jednoznačně největším poskytovatelem, tedy králem, ovšem jednookým mezi slepými, ve srovnání s vyspělými, velkými dárci typu Nizozemsko či skandinávské země," řekl ČTK náměstek ministra zahraničí Petr Kolář. Zmíněné státy vedou unijní žebříček, ale mezi lety 2001 až 2004 podíl rozvojové pomoci v dánském HDP klesl z více než jednoho procenta HDP na necelých 0,9 procenta. "Trendy v objemu i systému rozvojové spolupráce v ČR jsou pozitivní," souhlasí ředitel neziskové humanitární organizace Člověk v tísni Šimon Pánek. Podle něj však EU nastavila pro své nové členy kalendář pro zvyšování objemu rozvojové pomoci relativně měkce.

Zetor v pondělí po páteční odstávce kvůli exekuci obnoví výrobu

Brněnská firma Zetor v pondělí obnoví výrobu, kterou v pátek zastavili exekutoři. Managementu společnosti a technickému personálu se již podařilo opět uvést do chodu veškeré informační systémy a technologie nezbytné pro fungování výroby, uvedl mediální zástupce firmy Aleš Ondrůj. Exekutoři do podniku přišli na základě lednového rozhodnutí soudu o tom, že Zetor má zaplatit pohledávky společností kolem skupin ZKL a VLT Brno. Zetor však získal čísla bankovních účtů, na které měl dlužnou částku převést, a peníze odeslal.

Podle zástupců Zetoru byla firma kvůli zásahu exekutora do počítačových systémů po celý pátek zcela paralyzována a nemohla realizovat výrobu v hodnotě přibližně deset milionů Kč. Okamžitá vzniklá škoda se pohybovala v řádu stovek tisíc Kč. Vlastník Zetoru HTC holding a vedení firmy označili průběh exekuce za zcela cílenou snahu poškodit společnost Zetor a majetek akcionáře. Exekutor podle nich do firmy přišel až poté, co firma peníze na úhradu pohledávek odeslala.

Kardinál Vlk vyzval k modlitbám za šťastnou volbu nového papeže

Pražský arcibiskup Miloslav Vlk jako jediný Čech bude společně s více než stovkou kardinálů od pondělí vybírat ve Vatikánu nejvyššího představitele katolické církve. Připojte se k celosvětovým modlitbám, a naplňte tak svou spoluzodpovědnost za volbu nového papeže i za budoucnost církve, vyzval české věřící v pastýřském listu, který se v neděli četl v katolických kostelech. Vstup kardinálů do konkláve považuje český katolický primas za velmi závažnou chvíli, a prosí proto o modlitby, oběti a půsty, aby volba byla šťastná.

Svět podle Miloslava Vlka cítí vliv, který na něj zesnulý papež Jan Pavel II. měl, ale není schopen dobře pochopit kořeny tohoto vlivu. "Často vidí církev jako velkou světovou organizaci či instituci světského charakteru a nevidí i její duchovní rozměr," upozornil kardinál ve svém listu na skutečnost, že církev spoléhá nejen na člověka s jeho lidskými dary, ale i na Boží působení a vliv Ducha svatého. "Papežova smrt a pohřeb ukázaly, že jeho pontifikát byl jedinečnou historickou událostí, která nemá v dějinách církve obdoby. Je možné říci, že zemřelý papež byl největším papežem v dějinách církve," prohlásil kardinál Vlk.

Kupkův obraz V zahradě byl na aukci prodán za 4,6 milionu korun

Obraz Františka Kupky V zahradě byl v neděli na pražském Žofíně prodán za 4,6 milionu korun. Je to dosud nejvyšší cena, která byla za Kupkovo dílo na domácím aukčním trhu zaplacena. Dílo z roku 1906 bylo vrcholem nabídky aukčního dne společnosti Antikva Nova Kodl a Aukční síně Vltavín. Obraz byl vyvoláván před zcela zaplněným sálem za částku čtyři miliony korun. Dražitelé přihazovali po 100.000 korunách a získal ho zájemce po telefonu. Dosud nejvyšší dosažená cena za Kupkovo dílo na domácím aukčním trhu je 4,45 milionu korun. Obraz s názvem Ocel pije vydražila v roce 2003 právě Antikva Nova Kodl.

Obraz V zahradě namalovaný pod vlivem fauvismu je jedním z posledních Kupkových olejů ze slavné Waldesovy obrazárny, která byla v 90. letech restituována z Národní galerie v Praze. Obraz byl mnohokrát vystaven v zahraničí a je reprodukován v základní Kupkově monografii z roku 1968. Rozhodnutím ministerstva kultury byl obraz prohlášen kulturní památkou. Vydražený Kupkův obraz V zahradě tak v žebříčku nejdráže prodaných výtvarných děl na aukcích v ČR od roku 1990 zaujímá šesté místo spolu s olejem Bohumila Kubišty Zátiší. Nejvyšší částky dosáhly v roce 2000 Fillovy Zlaté rybičky, za které nový majitel zaplatil 7,3 milionu Kč.

Kupka je jedním z mála českých umělců, který v zahraničí dosahuje světových cen. V aukční síni Christie's se v listopadu 1999 v New Yorku prodal jeho obraz za 330.000 dolarů (13,2 milionu korun). V Sotheby's v New Yorku se prodal v květnu 1998 olej Vertikální plány modré a červené za 540.000 dolarů, což v té době představovalo zhruba 17 milionů korun.

Kühnův dětský sbor odcestoval na dvoutýdenní zájezd do Mexika

Kühnův dětský sbor odcestoval na dvoutýdenní zájezd do Mexika. Vystoupí v desítce měst, včetně San Luis Potosí, kde bude jeho koncert součástí známého festivalu. Těleso, které má za sebou pod vedením sbormistra Jiřího Chvály úspěšné cesty mimo jiné do Japonska, Malajsie, USA a Kanady, směřuje poprvé do Jižní Ameriky. V Mexiku má sbor podle své ředitelky Vladimíry Brychové v různých sálech na programu vedle staré hudby a tvorby Čajkovského, Bizeta, Dvořáka a Martinů také scénické pásmo Slavnosti jara od současného českého skladatele Otmara Máchy, které už s ohlasem uvedl v řadě zemí. Součástí koncertů je tak choreograficky ztvárněné taneční vystoupení ve stylizovaných krojích. V závěru má pak vždy znít směs písniček Celý svět zpívá. Objeví se v ní i dvě mexické lidové písně připravené speciálně pro toto turné.

Blanenský pěvecký sbor Rastislav vystoupí v jeskyni Kůlna

Smíšený pěvecký sbor Rastislav z Blanska připravil na pondělí večer koncert v jeskyni Kůlna v Moravském krasu. Na programu jsou skladby Bohuslava Martinů Otvírání studánek a Zdeňka Fibicha Jarní romance. Jako recitátor v první z nich vystoupí herec Radovan Lukavský. Sbor diriguje Jaroslav Martinásek, sóla zpívají Hana Šrubařová, Aleš Šťáva a Markéta Kubínová. ČTK to řekl za pořadatele Miroslav Vykydal. Martinů napsal Otvírání studánek na verše básníka Miloslava Bureše z Poličky na Svitavsku. Na skladatele zapůsobil krásný jarní obyčej a v červenci 1955 vzniklo ve francouzském Nice dílo, které věnoval rodnému kraji. Ve skladbě pro ženský sbor, soprán, alt a baryton sólo, dvoje housle, violu a klavír vyjádřil Martinů svou touhu i stesk po domově.

Fibichova Jarní romance vznikla na text stejnojmenné básně Jaroslava Vrchlického v roce 1880. Premiéru kantáty o rok později na pražském Žofíně přijalo publikum s nadšením, skladba v našich zemích rychle zdomácněla a oblibu si udržuje dodnes.

Queen poprvé hráli v Česku, tisíce lidí jim aplaudovaly ve stoje

Slavná britská kapela Queen poprvé vystoupila v České republice. Každou píseň jejich sobotního dvouhodinové show plné starých hitů i vzpomínek na zesnulého zpěváka Freddieho Mercuryho diváci v pražské Sazka Areně odměňovali bouřlivým potleskem. Po baladě Bohemian Rhapsody, která zakončila hlavní část koncertu před přídavky, se kapela dočkala i ovací ve stoje značné části diváků v ochozech. Halu v pražských Vysočanech fanoušci naplnili od spodní plochy na stání až po vrchní galerii na sezení nad skyboxy. Od Queen, kteří si jako hosta přivezli zpěváka Paula Rodgerse, se dočkali letitých a nezapomenutelných hitů. Mnozí přítomní společně s kapelou zpívali refrény a často i texty slok písní jako Radio Ga Ga, I Want To Break Free, Bohemian Rhapsody, I Want It All a Show Must Go On. Písním také vládl les zdvižených rukou tleskajících do pravidelného rytmu.

Většinu starých hitů odzpíval Rodgers, člen dřívějších skupin Free a Bad Company; u mikrofonu se však také střídali dva zakladatelé kapely - bubeník Roger Taylor a kytarista Brian May. V průběhu koncertu několikrát připomněli i svého již nežijícího člena, zpěváka a charakteristickou tvář dřívějších Queen Freddieho Mercuryho.

Matějská pouť skončila, navštívilo ji půl milionu lidí

Ochraptělé hlasy lákající k návštěvě pouťových atrakcí, populární hity linoucí se z reproduktorů, dostatek malých i velkých návštěvníků a nezbytná vůně grilovaných klobás - taková byla atmosféra posledního dne letošní Matějské pouti v Praze. Pořadatel Václav Kočka z Asociace majitelů lunaparků, cirkusů a stánkového prodeje je s průběhem spokojen - vždyť od zahájení 26. února prošlo holešovickým Výstavištěm obvyklých půl milionu lidí. "Podle doložených faktů letos uplynulo 410 let, co tato pouť začala psát svou historii. Zároveň je to deset let, co zde spolupracuji s holandskými majiteli atrakcí," řekl Kočka ČTK. Výstaviště hostí populární pouť už 42 let. Podle Kočky tam však 25 atrakcí zůstane po celý rok. "Neděle byla vzhledem k počasí slabší, ale v sobotu jsme tu měli na 15.000 lidí," uvedl Kočka. Stejný počet podle něj zaznamenali organizátoři 21. března, kdy byl tradičně umožněn vstup handicapovaným dětem zdarma. Návštěva to byla při této charitativní akci rekordní, přičemž děti do metropole přivezlo na 300 autobusů.

"Matějská pouť v Praze je zároveň svým termínem první akcí svého druhu v Evropě. Ani v příštích letech na tom nechci nic měnit, i když v prvních dnech ještě na Výstavišti leží sníh," uvedl Kočka. Letošek, kdy mrzlo tři týdny, považuje z tohoto hlediska za vůbec nejhorší v historii.

Ze sportu:

Fotbalisté Příbrami porazili ve 23. kole první ligy Jablonec 3:1. O výhru Marily se postarali Mendy, Formánek a Lesák, prohru Jablonce v úplném závěru zmírnil střídající Svojtka. Hosté hráli od 40. minuty bez vyloučeného brankáře Špita. V dalších zápasech Olomouc porazila Mladou Boleslav 2:0, když góly vstřelili Kučera a Babnič, remízou 2:2 skončilo severočeské prvoligové derby Blšany - Teplice, přestože domácí už v patnácté minutě vedli 2:0, a smírně, tentokrát 3:3, se také rozešli fotbalisté Zlína a Brna. 23. kolo první ligy se dohrává v pondělí zápasem Liberec-Ostrava.

Český fotbalista Zdeněk Grygera z Ajaxu se podílel na obratu v utkání nizozemské ligy v Rotterdamu. Domácí Feyenoord vedl ještě čtyři minuty před koncem 2:1, úřadující mistři si však nakonec odvezli ze stadionu De Kuip všechny body.

Basketbaloví šampioni z Nymburka se stali prvními semifinalisty ligové soutěže, když jim k postupu přes Ústí nad Labem stačily tři zápasy. Podobně mají nakročeno další dva týmy, které mohou série ukončit ve středu. Prostějov podruhé porazil Ostravu a Mlékárna Kunín si opět poradila se Spartou. Nerozhodný stav 1:1 je pouze v duelu Děčína s A Plus Brno, které podlehlo na soupeřově palubovce o jediný bod.

Basketbalistky Gambrinusu Brno vyhrály podesáté za sebou Český pohár a oslavily stejné jubileum jako nedávno v ligové soutěži. Ve finále v Mladé Boleslavi porazily stejně jako v boji o ligový titul USK Praha, v zápase po hladkém průběhu zvítězily vysoko 110:66. Na třetím místě skončil Trutnov, který zdolal Strakonice 74:70.

Sedmé místo obsadil automobilový jezdec Jaroslav Janiš ve druhém závodu šampionátu formule Nippon. Oproti dva týdny staré premiéře v seriálu si na okruhu v Suzuce polepšil o pět příček. Závod vyhrál při trojnásobném triumfu japonských jezdců Juži Ide a ujal se vedení v průběžném pořadí.

Ve druhém závodu mistrovství světa silničních motocyklů už si Jakub Smrž pro body dojel. Po smolné letošní premiéře v Jerezu, kde kvůli problémům s palivovou nádrží musel odstoupil, dovezl v Estorilu svou Hondu do cíle na dvanáctém místě v kubatuře do 250 ccm.

Druhé místo vybojovala česká reprezentantka v cross country na horských kolech Kateřina Hanušová v prestižním tříetapovém závodu Sea Otter Classic v Kalifornii. Za vítěznou Alison Sydorovou z Kanady se posunula díky prvenství v závěrečné etapě, v níž bývalou mistryni světa o tři sekundy porazila.

Čeští sledge hokejisté uzavřeli své vystoupení na mistrovství Evropy ve Zlíně výhrou nad týmem Velké Británie 2:0. V konečném hodnocení šampionátu šesti zemí skončili čtvrtí. Zlaté medaile vyhráli Němci, kteří navíc získali právo na účast na paralympiádě v Turíně.

Krátce o pondělním počasí v České republice:

Oblačno až zataženo, občas déšť nebo přeháňky. Teploty 13 až 17 stupňů Celsia.