Zprávy

Poslanci KSČM se mají při sněmovním rozhodování o vládě zdržet

Výkonný výbor KSČM doporučil ve čtvrtek svému poslaneckému klubu, aby se jeho členové při pátečním parlamentním rozhodování o vyslovení nedůvěry vládě zdrželi hlasování. Po téměř tříhodinovém zasedání to novinářům řekl předseda KSČM Miroslav Grebeníček. Pokud klub doporučení výboru vyhoví, vláda premiéra Stanislava Grosse hlasování o nedůvěře přežije. Bez hlasů 41 komunistických poslanců nedají totiž zastánci svržení vlády dohromady potřebný počet nejméně 101 hlasů, které jsou pro vyslovení nedůvěry nezbytné. Nedůvěru vládě chtějí vyslovit frakce ODS a KDU-ČSL, které mají spolu s nezařazeným poslancem Tomášem Vrbíkem dohromady jen 79 hlasů.

Grebeníček přiznal, že prosazoval, aby komunističtí poslanci hlasovali pro vyslovení nedůvěry Grossovu kabinetu. Opačný názor hájil místopředseda Jiří Dolejš. Někteří účastníci zasedání považují rozhodnutí výboru za Grebeníčkovu prohru. Podle kuloárových informací rozhodl většinový odpor vůči ODS, jež navrhla hlasování o nedůvěře. Zastávali ho takřka všichni předsedové krajských organizací KSČM, kteří jsou spolu s předsedou a místopředsedy členy výboru. Vliv krajských předsedů je ve straně značný, protože krajské organizace sestavují volební kandidátky. Grebeníček před novináři přes doporučení výboru trval na tom, že vláda důvěru komunistů nemá. "Stanislav Gross je pro mě nepřijatelný," zdůraznil. Byl by prý rád, kdyby jeho případ rozhodly nezávislé orgány činné v trestním řízení na základě podnětů, které jim byly podány.

Komunisté chtějí vládu podržet, rozhodne ale Grossův projev

Drtivá většina poslanců KSČM chce v pátek podržet vládu a zdržet se hlasování při rozhodování o nedůvěře kabinetu. Pokud ale nebudou spokojeni s očekávaným pátečním projevem premiéra Stanislava Grosse v parlamentu, mohli by se znovu sejít a postoj přehodnotit. Po jednání poslaneckého klubu KSČM to novinářům řekl šéf komunistických poslanců Pavel Kováčik. "Je možné, že se ještě těsně před (pátečním) hlasováním sejdeme a naše rozhodnutí případně potvrdíme, nebo budeme modifikovat," řekl Kováčik. Uvedl, že při hlasování klubu se nikdo nepostavil proti doporučení výkonného výboru KSČM, který komunistickým poslancům doporučil, aby se hlasování zdrželi. Podle Kováčika není vyloučeno, že "přijde nová situace" či "nějaký vývoj" a v pátek poslanecký klub KSČM svolá ještě jednou těsně před hlasováním. Neuvedl, co konkrétně by postoj komunistů mohlo změnit. Někteří další poslanci KSČM ale dali najevo, že v pátek od Grosse očekávají "levicově orientovaný projev".

Filip v BBC: KSČM bude žádat rezignaci premiéra Stanislava Grosse

Komunisté se sice pravděpodobně zdrží při hlasování o důvěře vládě, budou ale požadovat odchod premiéra Stanislava Grosse. V rozhovoru pro BBC to řekl první místopředseda strany Vojtěch Filip. Rozhodl o tom podle něj výkonný výbor strany. Poslanci KSČM, které ČTK oslovila, však uvedli, že výkonný výbor nepřijal ve čtvrtek žádné doporučení, které by se týkalo Stanislava Grosse. Výbor pouze doporučil postup při hlasování o nedůvěře.

"My udržujeme vládu, ve které většinu má sociální demokracie, a tak jak jsem slyšel předsedu naší strany (Miroslava Grebeníčka), tak v jeho vystoupení zazní apel na Stanislava Grosse, aby přesto on sám složil mandát předsedy vlády," uvedl Filip. Gross tak má dostat možnost, aby odstoupil a nebyl "potupně" odvolán.

Tímto krokem komunisté podle Filipa podporují výsledek voleb v roce 2002 a chtějí se sociální demokracií spolupracovat. Odmítají však spolupráci s Grossem, který podle KSČM nemá důvěru společnosti. Jestliže Gross neodstoupí zhruba do měsíce, budou komunisté hledat ve sněmovně podporu pro to, aby iniciovali hlasování o nedůvěře vládě, sdělil Filip v BBC. Zároveň připustil, že pokud nová Grossova vláda předloží v dubnu jednu z klíčových norem - zákon o majetkových přiznáních či zákon o střetu zájmů - spojí jeho projednávání s vyslovením důvěry vládě. Pokud zákon bude schválen, tlak komunistů na Grossovo odstoupení se zmírní.

Klaus přezval od Grosse demise lidovců, zatím je nepřijal

Premiér Stanislav Gross ve čtvrtek na Pražském hradě oficiálně předal prezidentovi Václavu Klausovi demise tří lidoveckých ministrů. Prezident demise formálně převzal, neznamená to ale, že by je podle ústavy zatím přijal. Vyčká podle svých slov do pátečního hlasování o nedůvěře vládě, pak rozhodne o dalším postupu. Gross po schůzce s prezidentem potvrdil, že uvolněná místa ve vládě by mohli zaujmout poslanec ČSSD Radko Martínek, velvyslanec při EU Jan Kohout a ředitel Státního fondu dopravní infrastruktury Pavel Švagr. Formálně ale premiér zatím Klausovi nenavrhl, aby je jmenoval do ministerských křesel. "I já souhlasím s tím, že je třeba vyčkat hlasování sněmovny o nedůvěře vlády," řekl premiér a šéf ČSSD.

Martínek má nahradit ministra životního prostředí Libora Ambrozka, Kohout by měl místo Cyrila Svobody stanout v čele české diplomacie a Švagr spravovat resort dopravy, který dosud řídil Milan Šimonovský. Švagr ČTK řekl, že s Grossem jednal, nechtěl se ale vyjádřit, zda nabídku přijal.

Prezident prohlásil, že zatím nebude činit žádné zásadní rozhodnutí a vyčká na hlasování poslanců o nedůvěře vládě. K občanským demokratům a lidovcům, kteří budou hlasovat proti Grossově kabinetu, se zřejmě komunisté nepřidají, a vláda by tak mohla pokračovat dál. "Před tímto hlasováním já v žádném případě žádný další výrok neučiním," uvedl Klaus.

Někteří sociálnědemokratičtí ministři již dříve řekli, že by nezůstali ve vládě, která by se opírala o KSČM. Pokud by ale zůstalo u toho, že komunisté se při hlasování o nedůvěře zdrží hlasování, možná by jim to nevadilo. Například ministr financí Bohuslav Sobotka dal najevo, že s takto vyjádřenou tolerancí KSČM vládě by problém neměl. "Pro nás to není ani personální, ani programový obchod s KSČM. Ta, ať zítra bude hlasovat jakkoli, tak zůstane opoziční stranou," uvedl.

Někteří sociální demokraté ČTK řekli, že i kdyby se několik ministrů za ČSSD rozhodlo odejít z vlády kvůli její závislosti na komunistech, nepodávali by demisi teď, ale až později a třeba pod jinou záminkou. Nechtějí prý nyní Grossovi dál komplikovat situaci. Tito politici také uvedli, že KSČM stupňuje své požadavky na ČSSD, což prý řadu sociálních demokratů rozladilo.

Němec na adresu lidovců: částečně nepracovali, částečně lhali

Předseda Unie svobody-DEU Pavel Němec před pátečním hlasováním sněmovny o nedůvěře vlády znovu tvrdě kritizoval KDU-ČSL, někdejší koaliční partnery. Lidovci podle něj tím, že se vysloví proti kabinetu, vypovídají o své práci v této vládě i o svém charakteru. "Pokud někdo ze stávající koalice bude hlasovat proti, buď říká: Voliči, lhali jsme vám, anebo: Nepracovali jsme v této vládě dobře. Jiné vysvětlení není. Nicméně připouštím, že lidovci jsou obvykle někde napůl: částečně nepracovali, částečně lhali," sdělil Němec ČTK. Již dříve řekl, že lidovci už před lety odešli z vlády Václava Klause, pak rozložili čtyřkoalici a teď zradili i další koaliční kabinet.

Unionisté zatím ve vládě se sociálními demokraty setrvávají. Vládu při parlamentním hlasování podrží, někteří aktivním hlasováním, jiní odejdou ze sálu nebo se zdrží hlasování. V pátek odpoledne se sejde republikový výbor nejmenší vládní strany, aby rozhodl o osudu tří unionistických ministrů v Grossově vládě.

Ministr informatiky Vladimír Mlynář už dal najevo, že ve vládě odkázané na komunisty sedět nebude. Němec řekl, že nejdůležitějším hlediskem pro účast US-DEU ve vládě bude dodržování programového prohlášení kabinetu, on sám se bude řídit rozhodnutím republikového výboru a poslaneckého klubu US-DEU. Unii svobody ještě zastupuje ministr obrany Karel Kühnl.

Nynější vládní krize některým připomněla poúnorový vývoj

Kvůli odchodu lidovců z vlády a klíčové roli komunistů v nynější vládní krizi přirovnali ve čtvrtek někteří politici situaci k únoru 1948 a událostem, které následovaly po nástupu komunistů k moci. Historickou paralelu jako první použil předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek, když odmítl názory, že jeho strana odchodem z vlády a hlasováním pro nedůvěru Grossova kabinetu dostala do hry komunisty. "Komunisty pouští do hry ten, kdo s nimi chce spolupracovat, to nejsou a nebudou křesťanští demokraté. Já nejsem Josef Plojhar, je na Stanislavu Grossovi, zda chce či nechce být Zdeňkem Fierlingerem. A ani na vteřinu nepochybuji, že Václav Klaus není Edvardem Benešem roku 48," připomněl Kalousek po setkání s Klausem poválečné předsedy lidové strany a sociálních demokratů a tehdejšího prezidenta.

Plojhar je nejen pro lidovce symbolem kolaborace této strany s komunisty, Fierlinger se podílel na poúnorovém sloučení sociální demokracie s KSČ. Beneš v únoru 1948 podlehl tlaku komunistů a přijal demisi ministrů demokratických stran, sociální demokraté v Gottwaldově vládě zůstali.

"Doufám, že se historie nebude opakovat," reagoval šéf poslanců ODS Vlastimil Tlustý. Nedokáže odhadnout, jak se teď Klaus zachová. Podle ústavy prezident odvolává a jmenuje ministry na návrh premiéra, ale teoreticky může tyto kroky oddalovat. Gross se podle Tlustého snaží zachránit sám sebe a svou vládu za každou cenu, i za cenu spojenectví s komunisty. "Považuji to za projev zoufalství," řekl. V dosavadní historii země se podle něj nestalo, že by ministři jednoho koaličního partnera odešli, a premiér se pak tvářil, že se nic nestalo.

Sociální demokraté ale odmítají názory, že otevřeně spolupracují s komunisty, aby jejich vláda přežila páteční hlasování o nedůvěře. "To ODS jedná s komunistickou stranou, protože shání podporu pro svůj návrh na vyslovení nedůvěry vládě," míní první místopředseda strany a ministr financí Bohuslav Sobotka. "Uvidíme, zda bude KSČM znovu hlasovat s ODS, nebo ne," dodal. "My nejednáme o tom, aby KSČM podpořila nás, jednáme o tom, aby nepodpořila ODS," řekl novinářům šéf poslanců ČSSD Michal Kraus. Dodal, že když Kalousek vidí paralelu v roce 1948 a obává se spolupráce ČSSD a KSČM, může za to sám. "Pan předseda Kalousek do této situace pana prezidenta dostal sám svým postupem ve vládní krizi," uvedl Kraus.

Analytici: Vznik menšinové vlády by ohrozil ekonomické reformy

Vznik menšinové vlády po odchodu KDU-ČSL z vládní koalice je podle ekonomických expertů nejhorším možným řešením současné politické krize. Většina analytiků se domnívá, že kabinet s menšinovou podporou by nedokázal prosadit nutné ekonomické reformy. Nejlepším řešením je údajně pád vlády a vypsání předčasných voleb, nebo vytvoření většinového kabinetu. Zástupci KDU-ČSL však tvrdí, že by dobře navržené ekonomické reformy ve sněmovně podpořili. První místopředseda lidovců Jan Kasal dnes ČTK řekl, že by lidovci například podpořili snižování daní nebo omezování výdajů. "Reformní kroky, které budou v souladu s politikou KDU-ČSL, budeme podporovat. Vždycky to byl Miroslav Kalousek, který tuto vládu tlačil k omezování výdajů," řekl. "Taková vláda by pak mohla konečně rozjet razantní reformy, které potřebujeme nejen kvůli plnění maastrichtských kritérií, ale hlavně kvůli sobě. Důchodová reforma měla být totiž již zahájena," řekl ČTK analytik Volksbank Vladimír Pikora.

Ministr financí Bohuslav Sobotka ve čtvrtek uvedl, že vláda, pokud v pátek přežije hlasování o nedůvěře, bude pokračovat se stejným programem, jaký má nyní. "Bude to tatáž vláda bez KDU-ČSL a bude pokračovat ve stejném programu," řekl. Dodal, že jeho ministerstvo plánované škrty ve výdajích za 70 miliard promítne do návrhu rozpočtu na příští rok, i kdyby se na nich vláda nedohodla.

Podle belgického politologa česká krize příliš nevzrušuje

Česká vládní krize je v Evropské unii vnímána převážně jako "soukromá domácí bouře" bez valného dopadu v evropském kontextu, řekl ČTK profesor Luc Bernard z Katolické univerzity v Lovani. Upozornil, že navzdory odchodu lidovců z vlády koruna vůči euru dál zpevnila a pražská burza zaznamenala jen malý pokles. "Pro pozorovatele ve finančních a ekonomických kruzích bude v příštích dnech stěžejní, zda vláda dotáhne do konce privatizaci Českého Telecomu. Pokud to dokáže, převládne dojem kontinuity. V opačném případě to bude znamenat, že sociální demokraté ustoupili komunistům; pak by to mohlo být znepokojivé," uvedl Bernard. Předpověděl, že v Bruselu nebude nikoho zvlášť vzrušovat, pokud by ČSSD sestavila menšinovou vládu s podporou komunistů. "Tradičně panuje určité pochopení, že je někdy třeba se v obtížné chvíli spojit s méně vhodnými partnery. Bude-li to znamenat kontinuitu české politiky, pak bude bouře považována za soukromou vnitřní českou věc," uvedl. Horší by podle něj bylo, kdyby komunisté šli do vlády; s takovou variantou se však nepočítá.

ČNB podle očekávání snížila sazby o čtvrt bodu na dvě procenta

Česká národní banka ve čtvrtek podle očekávání snížila úrokové sazby o čtvrt procentního bodu. Hlavní repo sazba tak klesne na dvě procenta. Sazby se ocitnou na stejné úrovni jako v eurozóně. Od sazeb centrální banky se odvíjejí úroky bankovních vkladů a úvěrů.

Podnikům nízké úroky přinášejí levnější úvěry na investice a provoz, domácnostem historicky nejlevnější úvěry na bydlení. Nízké úroky vyhovují i státu, který je také významným dlužníkem. Naopak lidé, kteří mají své peníze uložené na účtu u banky, dostávají nižší úroky, než je inflace, a reálně tedy prodělávají.

Podle vicepremiéra pro ekonomiku Martina Jahna přispěje snížení sazeb k omezení dlouhodobého posilování koruny, což je dobrá zpráva pro exportéry. Koruna ve čtvrtek reagovala jen nepatrným oslabením na 29,94 Kč/EUR, poté se vrátila na 29,90 Kč/EUR. Reakce byla podle Tomáše Vlka z Patria Online slabá, protože snížení sazeb očekávala většina trhu.

ČNB naposledy snižovala sazby v lednu. V dubnu bude mít banka hotový nový inflační výhled. Ten by měl podle hlavního ekonoma HVB Bank Pavla Sobíška potvrdit, jak velký prostor ke snížení sazeb existuje. Do dubna se podle něj také snad vyřeší politická krize, která je nyní pro rozhodování ČNB jedním z prvků nejistoty. Dvě procenta by měla být pro české sazby dnem, neboť ČNB podle ekonomů nebude chtít snížit úroky pod úroveň Evropské centrální banky.

Ministerstvo práce nebude vyrovnávat důchody ze Slovenska

Ministerstvo práce a sociálních věcí odmítá požadavek, aby byly lidem pobírajícím penzi ze Slovenska vyrovnávána její výše na úroveň českých důchodů. Podle mluvčí ministerstva Kateřiny Beránkové jsou nálezy Ústavního soudu v těchto záležitostech nejasné. O vyrovnání výše penzí usilují lidé, kteří dříve pracovali na Slovensku a nyní pobírají důchod ve stejné výši jako důchodci v Česku, ovšem ve slovenských korunách, které mají mnohem nižší kurz.

Požadavky na dorovnání důchodů dosud soudy vesměs odmítaly. Vycházely přitom ze smlouvy o sociálním zabezpečení mezi oběma zeměmi, jež rozdělila důchodové nároky odvíjející se od dob zaměstnání ve společném státě podle sídla zaměstnavatele k 31. prosinci 1992. "Pokud bychom vycházeli ze zobecňujícího závěru nálezů Ústavního soudu z roku 2003 a 2005, pak by ČR musela přiznat český důchod, případně vyrovnání slovenského důchodu do výše českého, všem pojištěncům, kteří po určitou dobu pracovali na území České a Slovenské federativní republiky," řekla mluvčí.

Ústavní soud nedávno rozhodl, že pokud občan splňuje všechny zákonné podmínky pro vznik nároku na důchod i bez existence zmíněné smlouvy a tento nárok by zaručoval vyšší penzi než nárok podle smlouvy, musí mu český důchodový systém dorovnat důchod podle českých předpisů. Ministerstvo se podle Beránkové obává, že by nárok na český důchod mohli uplatňovat všichni, kteří celý život pracovali na Slovensku a do České republiky se přestěhovali až třeba na stáří.

Podle Ústavního soudu nelze na zaměstnání ve slovenské části bývalého společného státu nahlížet jako na zaměstnání v cizině. Takové rozlišování mezi občany považuje za diskriminující. Podle Beránkové může za rozdíly ve výši důchodů odlišný vývoj v obou státech po rozdělení federace. Náklady na vyrovnávání důchodů by se vyšplhaly na více než 25 miliard korun ročně. "Vzhledem k omezeným možnostem státního rozpočtu by bylo potřeba tyto finance získat například zvýšením pojistného téměř o tři procenta," uvedla Beránková.

Senát schvaluje korespondenční volby poslanců pro Čechy v cizině

Češi žijící v zahraničí mají šanci, že napříště nebudou muset volit poslance jen na velvyslanectvích, ale korespondenční formou hlasování. Počítá s tím novela zákona o parlamentních volbách, jejíž návrh schválil ve čtvrtek Senát. Předlohu nyní dostane k projednání Poslanecká sněmovna.

Původní předloha počítala s tím, že možnost volit poslance poštou by měli mít také voliči v České republice. "Znamenalo by to ale velký zásah do celého volebního systému a zatím na tom nebyla v Senátu politická shoda, že bychom se touhle cestou měli vydat," řekla ČTK spoluautorka novely Jitka Seitlová (za hnutí Nezávislí) ze senátní komise pro krajany. Nevyloučila, že debatu na toto téma znovu otevřou poslanci a novelu rozšíří.

Právo volit poslance poštou by podle Seitlové mohlo využít až 30 procent krajanů, jejichž počet se odhaduje na 250.000. Nemuseli by tak velvyslanectví či konzulát navštívit osobně a překonat kvůli tomu často dlouhou cestu, která je od účasti ve volbách odrazovala. Náklady spojené s korespondenčním hlasováním v cizině senátorka odhaduje na 30 až 35 milionů korun.

Jahn nechce nový národní plán naplňování lisabonské strategie

Vicepremiér Martin Jahn nechce nový národní plán pro naplnění lisabonské strategie, který by pravidelně hodnotila Evropská komise. Roli národního plánu by podle Jahna mohla plnit zpracovávaná strategie hospodářského růstu. Jahn to řekl senátorům při obhajobě vládní zprávy o naplňování této strategie.

Vrcholný summit EU se minulý týden dohodl na tom, že státy budou vypracovávat národní programy reforem, jež budou vycházet z každoročně upřesňované strategie EU. Koordinovat v Česku by je měl právě Jahn.

EU si před pěti lety v lisabonské strategii stanovila cíl stát se do roku 2010 nejvýkonnější světovou ekonomikou. Uznala ale, že se jí tento cíl nepodaří naplnit, a nyní se hodlá soustředit na hospodářský růst, vytváření pracovních míst a rozvoj výzkumu a vývoje. "Nevím, jestli brzy se lisabonská strategie nezmění z běhu za Spojenými státy na úprk před Čínou a Ruskem," poznamenal Jahn s poukazem na rozvoj ekonomiky dvou uvedených zemí. Nová finanční perspektiva na léta 2007 až 2013 se musí zaměřit na posílení výzkumu, vývoje, inovací a rozvoje infrastruktury. "Není možné, aby nadále ten největší balík peněz šel do zemědělství, když prioritou je výzkum, vývoj a vzdělávání," řekl Jahn.

Telefónica si prý chce nechat Eurotel a nezadlužit Telecom

Španělský operátor Telefónica, který zvítězil v tendru na koupi 51 procent Českého Telecomu, ve své nabídce uvedl, že nehodlá prodat dceřinou firmu Telecomu Eurotel. Společnost neuvažuje ani o tom, že převede splácení kupní ceny na Český Telecom, což by znamenalo významné zadlužení tuzemského dominantního operátora. ČTK to řekl zdroj obeznámený s obsahem nabídky. "Naopak je pravděpodobné, že Telefónica využije ke splácení kupní ceny dividendy z Telecomu," dodal zdroj. Zástupci firmy se k výsledkům tendru dosud oficiálně nevyjádřili.

Telefónica by podle analytika Komerční banky Lukáše Dufka mohla prosadit zvýšení nynějšího nízkého dluhu Telecomu a výplatu vysoké dividendy. Firma si podle něj s nejvyšší pravděpodobností ponechá celý Telecom, nebude se zbavovat Eurotelu ani fixních linek a mohla by podpořit regionální expanzi Českého Telecomu.

Telefónica nabídla za státní podíl 82,6 miliardy korun. Druhá nejvyšší nabídka Swisscomu zněla na 79,2 miliardy a třetí Belgacom chtěl zaplatit 67,5 miliardy korun. Konsorcium France Télécomu a finančních investorů Blackstone/CVC/Providence bylo vyřazeno pro odchýlení od podmínek tendru.

Swisscom již oznámil, že svou nabídku za Telecom považuje za konečnou a nehodlá ji dále zvyšovat. Belgacom si počká na rozhodnutí vlády, a naopak připustil možné zvýšení nabídky. Společnost France Télécom v jednovětém prohlášení uvedla, že vzala rozhodnutí českých úřadů na vědomí a nehodlá je dále komentovat.

Vláda by měla o prodeji Telecomu Telefónice rozhodovat zřejmě příští středu. V té době by ale pozice kabinetu mohla být oslabena, protože v pátek se v Poslanecké sněmovně uskuteční hlasování o nedůvěře kabinetu. Premiér Stanislav Gross by proto měl na žádost ministra financí iniciovat jednání parlamentních stran, aby vláda mohla privatizaci formálně dokončit.

Nabídka Telefóniky 502 Kč za akcii výrazně předčila očekávání trhu. Akcie Telecomu proto ve čtvrtek výrazně posílily a kolem 14:00 se obchodovaly za 434 korun, tedy o 8,4 procenta výše než ve středu.

ČR loni přilákala nejvíce investic do realit ve střední Evropě

Do České republiky loni směřovalo 40 procent z celkových investic do nemovitostí ve střední a východní Evropě, které dosáhly rekordní úrovně 3,1 miliardy eur (více než 90 miliard korun). O rok dříve region přilákal zhruba 2,2 miliardy eur, meziročně tak investice stouply o 40 procent. Na druhém místě skončilo Maďarsko a třetí Polsko. Na čtvrteční tiskové konferenci to uvedl Justin Crawley z poradenské společnosti Jones Lang LaSalle.

Státní zástupce obžaloval člena katarské královské rodiny

Státní zástupce obžaloval člena katarské královské rodiny Hámida bin Abdal Sáního za sexuální kontakty s nezletilými či mladistvými dívkami. Se Sáním putují k soudu také tři ženy, které mu dívky obstarávaly. "Obžaloba byla podána k Obvodnímu soudu pro Prahu 2," řekl ČTK žalobce. Obvinění jsou stíháni za kuplířství, pohlavní zneužívání, ohrožování mravní výchovy mládeže a svádění k pohlavnímu styku. V případě odsouzení jim hrozí až osmileté vězení, uvedl státní zástupce.

Sání v Česku pobývá přes deset let, působí tu jako soukromý podnikatel. Diplomatickou imunitu na území ČR nemá. Nyní je ve vazbě. Podle policie ve svém pražském bytě delší dobu zneužíval dívky, jež mu dodávaly tři mladé ženy. Přesný počet dívek nechtěl žalobce sdělit, je jich prý ale do 25. Některým z nich ještě nebylo 15 let.

Klaus rozezvučel zvon v Krušovicích

Krušovice na Rakovnicku se mohou pochlubit novým praporem se zlatou korunou a pivovarským zvonem. Obyvatelé obce ve čtvrtek oba symboly slavnostně uctili na setkání, na něž přijel i prezident Václav Klaus. Právě hlava státu dostala jako první příležitost rozezvučet zvon ve varně místního pivovaru, který nahradil svého předchůdce z roku 1741, jenž se ztratil při opravě objektu.

"Prapor je vyjádřením jednoty lidí v obci," řekl při ceremoniálu spojeném s krátkou modlitbou farář Vít Uher. Poznamenal, že zvon má stejně jako lidé srdce a jeho hlas zve k radostným i bolestným setkáním.

Klaus s manželkou Livií dorazili na slavnost s půlhodinovým zpožděním. "Projížděl jsem tudy snad tisíckrát, ale nikdy jsem tady ještě nezastavil," řekl prezident během krátkého setkání s občany na nádvoří pivovaru. "Ale vaše pivo jsme už pil, takže určitý kontakt mezi námi existoval," rozesmál přítomné.

Rozsudek v případu smrti nejmenšího psa padne zřejmě za týden

Čtením řady znaleckých posudků otevřel ve čtvrtek po několikaměsíčním odročení olomoucký soudce případ smrti nejmenšího psa na světě čivavy Ondry. Majitelka slavného zvířete z Třeštiny na Šumpersku žádá po veterinární ordinaci, která psa léčila, milionové odškodné. Tvrdí, že podáním nevhodného léku zavinila smrt psího rekordmana. Veterinář to však odmítá. Případ soudce odročil na příští čtvrtek, kdy by mohl padnout rozsudek.

Jedním ze stěžejních důkazů byl ve čtvrtek znalecký posudek, který odborníci zpracovali na základě exhumace psa. Kvůli tomuto posudku museli znalci vykopat kosti čtyři roky mrtvého zvířete. Z hrstky ostatků psa vážícího 850 gramů zjistili, že primární příčinou smrti byla vrozená vodnatelnost mozku. "Kostra hlavy psa byla defektní a vývoj kostí stagnoval," uvedli odborníci.

Žalující strana však se závěry nesouhlasila. "K tomuto posudku nebyl přizván nikdo ze znalců toxikologie a farmakologie. Tuto vrozenou chorobu může podání léku Ivomec zdůraznit. Jeho stopy však v těle psa již nebylo možné nalézt," uvedl obhájce majitelky psa Miloslavy Vašíčkové Petr Konečný.

Kvůli smrti psa se do soudního sporu zapojili nejen pracovníci vědeckých ústavů včetně profesorů či docentů, ale i jeden švýcarský lékař. Ze znaleckých posudků nejen vyplynulo, že že čivava trpěla vrozenými vadami a měla těžké onemocnění, ale také to, že byla několikrát překročena dávka léku, kterou jí veterinář aplikoval. "Užití léku považujeme za nevhodné," sdělili rovněž znalci.

Čivava Ondra měla v kohoutku 15 centimetrů. Jeho tělesné proporce se dostaly až do Guinnessovy knihy rekordů. Oproti zástupcům stejné rasy byla jeho váha takřka poloviční a v kohoutku měl o čtyři centimetry méně. Zástupci mexického plemene čivava jsou nejmenšími psy na světě.

Brücknera potěšil dobrý základ pro podzimní kvalifikační finále

Splněná povinnost, ale především dobrý základ pro podzimní kvalifikační finále. Tak hodnotí trenér fotbalové reprezentace Karel Brückner uplynulé dva zápasy, v nichž čeští hráči nastříleli osm branek a vybojovali šest bodů. Zatímco cestu za výhrou nad Finy si sami zkomplikovali, v Andoře nenechali nikoho na pochybách, na čí straně je větší fotbalová kvalita.

I když podle Brücknera každý šest bodů z těchto dvou zápasů očekával, především první duel s Finskem nebyl vůbec jasnou záležitostí. "Potvrdily se předpoklady, že to je velmi silný tým, ale my jsme si to sami hodně zkomplikovali. Já však věřím, že to byla jen výjimka," řekl kouč k teplické přestřelce, v níž Lokvenc tři minuty před koncem rozhodl o výhře 4:3.

Březnové zápasy byly prý stejně jako ty nadcházející v červnu jen předzvěstí dramatického závěru bojů v první kvalifikační skupině. "To bude teprve to pravé finále," uvedl Brückner směrem k podzimu, kdy jeho tým čekají mimo jiné klíčové duely v Rumunsku, doma s Nizozemskem a ve Finsku.

Zápasy v minulých dnech potvrdily, že stále sílí příliv mladých fotbalistů, kteří na kouče dělají dobrý dojem svým přístupem. "Nová generace hráčů si říká o místo v sestavě a vytváří nové herní možnosti," řekl Brückner. Dosud kosmetické úpravy tak nejspíš brzy trvale změní někdejší tvář mužstva s řadou třicátníků. Objevují se i nové osobnosti, kolem nichž se tým v budoucích letech může tvořit. Brückner zmínil především Tomáše Rosického. "Srovnávání s Pavlem Nedvědem mi sice zcela nesedí, protože Tomáš je trochu jiný povahově, ale je opravdu na nejlepší cestě, aby se ujal velitelské taktovky," prohlásil kouč pochvalně na adresu jednoho z klíčových hráčů svého výběru v posledních zápasech. Dortmundského záložníka jako by vybičovaly ke skvělým výkonům debaty o možném zájmu Realu Madrid a dalších velkých klubů. Rosický se podílel na šesti z osmi nastřílených branek a s Milanem Barošem byli jednoznačně nejvýraznějšími postavami mužstva. Paradoxně oba zazářili ve chvíli, kdy jsou kritizováni za výkony v klubovém dresu.

Trenér Žák u fotbalistů Budějovic skončil, nahradí ho Cipro

Robert Žák skončil po necelých šesti měsících ve funkci trenéra fotbalistů Českých Budějovic. U posledního týmu prvoligové tabulky jej nahradí někdejší kouč Slavie František Cipro. Sedmapadesátiletý kouč podepíše v pátek s vedením jihočeského klubu smlouvu na rok a čtvrt. Do kádru se zároveň vrací útočník David Lafata, jenž byl před jarní sezonou přeřazen do B-mužstva.

Výkonný ředitel klubu Zdeněk Kořínek ČTK řekl, že po porážce "a katastrofálním výkonu" v Mladé Boleslavi byla změna trenéra nevyhnutelným řešením. "Máme před sebou ještě deset kol, to je třicet bodů, a další neúspěch v zápase s Drnovicemi si nemůžeme dovolit. Mužstvo nedává branky, změna byla nutná," řekl Kořínek.

Žák je desátým odvolaným trenérem v tomto ligovém ročníku, v Českých Budějovicích již druhým. Po osmém kole vystřídal na lavičce Pavla Tobiáše. Tehdy byl tým čtrnáctý se ziskem pěti bodů. Za dvanáct zápasů pod Žákovým vedením klesly Budějovice na poslední místo, když získaly pouze sedm bodů za jedno vítězství a čtyři remízy.

Počasí:

V pátek má být slunečný den, s nejvyššími teplotami 9 až 13 stupňů, na horách bude kolem 4 stupňů Celsia. Vítr mírný východní.