Zprávy

Klause přijme v Bílém domě prezident Bush

Český prezident Václav Klaus se v úterý ve Washingtonu setká s americkým prezidentem Georgem Bushem. Zhruba třicetiminutová schůzka bude mít podle českého velvyslance ve Spojených státech Martina Palouše charakter pracovní návštěvy. Za dva roky, kdy je Klaus v úřadu hlavy státu, půjde o jeho první přijetí americkým prezidentem v Bílém domě. Velvyslanec Palouš nechtěl spekulovat o tématech jednání prezidentů; samotnou schůzku označil za "pozitivní, dobrý signál pro česko-americké vztahy". S Georgem Bushem se Václav Klaus setkal již několikrát při různých mezinárodních událostech. Naposledy to bylo koncem února v Bruselu při Bushově schůzce s nejvyššími představiteli zemí Evropské unie. Při té příležitosti Klaus oznámil, že od Bushe dostal osobní pozvání k návštěvě, termín ovšem nesdělil. Klaus je v těchto dnech ve Spojených státech na soukromé cestě, během níž představuje svoji knihu o domácím vývoji od komunismu ke svobodné společnosti.

ODS odloží hlasování o nedůvěře vlády

Občanští demokraté očekávají, že vláda sama předstoupí před poslance se žádostí o obnovení důvěry. Pokud tak neučiní, vyvolají hlasování o nedůvěře kabinetu, ale až po velikonočním sjezdu ČSSD. V pondělí o tom rozhodla výkonná rada nejsilnější opoziční strany. ODS nemíní tolerovat, že sociální demokraté považují nevyjasněné majetkové problémy rodiny premiéra Stanislava Grosse za uzavřené a vládní krizi za skončenou. Podle předsedy strany Mirka Topolánka Gross nevyužil sobotní televizní vystoupení k rozptýlení pochybností, ale jen k propagaci své osoby a vládní politiky. Jeho omluva vyznívá jako výsměch veřejnému mínění. Ve vedení ODS však podle Topolánka nakonec převážil názor, že je lepší počkat s vyvoláním hlasování až po sjezdu sociálních demokratů. Vládní politici dosud naznačovali, že nemíní testovat soudržnost vládní koalice hlasováním o důvěře. Místopředseda KDU-ČSL Jan Kasal o víkendu řekl, že jsou-li lidovci ve vládě, nemohou jí vyslovit nedůvěru.

Tlustý zvažuje žalobu na Českou televizi

Předseda poslaneckého klubu ODS Vlastimil Tlustý tvrdí, že nedělní reportáž České televize o firmě, kde pracuje jeho manželka, byla lživá. Podle mluvčího televize Martina Krafla si však ČT za odvysílaným materiálem stojí. Vladimír Tlustý uvedl, že jeho žena, firma JMTCZ i majitel této společnosti se "pomluvám a lžím" hodlají bránit "všemi dostupnými právními prostředky" a jejich kroky se budou týkat ČT i autora reportáže Jiřího Hynka. Na dotaz novinářů pak dodal, že těmito kroky míní žaloby. Zatím prý zvažuje, zda ji podá i on. Původ majetku společnosti JMTCZ, v jejímž představenstvu je Tlustého manželka, je však podle ČT nejasný. Z dokladů, které firma uložila u obchodního soudu, vyplývá, že v letech 2000 a 2001 investovala zhruba 15 milionů korun. Za peníze nakoupila tři domy v Rakovníku a ve Slaném. Z účetnictví firmy ale není jasné, kde peníze na nákup nemovitostí vzala, uvedla veřejnoprávní televize. Tlustý v pondělí zveřejnil účetní doklady, které podle něj prokazují, že JMTCZ nemovitost v hodnotě 11,8 milionu korun nezakoupila, ale že ji tato firma získala vkladem akcionáře. Tím podle něj není nikdo z jeho rodinných příslušníků, ani on osobně. "Jakékoli spekulace o původu peněz použitých k údajnému nákupu proto považujeme za záměrné nepravdy, neboť pro tuto transakci nebyly vůbec žádné peněžní prostředky společnosti použity," uvedl Tlustý.

Praha odpověděla na otázky v kauze Vladimíra Železného

Ministerstvo spravedlnosti v pondělí odeslalo právnímu výboru Evropského parlamentu odpovědi na otázky, které parlament položil v souvislosti se žádostí o vydání europoslance Vladimíra Železného k trestnímu stíhání. Zhruba desítku otázek vyvolala obhajoba bývalého ředitele televize Nova Železného v právním výboru. Podle svého mluvčího Petra Dimuna vycházelo ministerstvo při zpracování odpovědi z vyjádření soudu, státního zastupitelství i ministerstva vnitra. "Z naší odpovědi je zřejmé, že orgány činné v trestním řízení postupovaly v souladu se zákonem," prohlásil Dimun. Europoslanci se ptali například na to, zda premiér Stanislav Gross ještě jako ministr vnitra zřídil tým Mlýn s cílem získávat informace mimo jiné o Železném a zda útvar fungoval v souladu se zákonem. V týmu totiž pracoval Vladimír Machala, který současně vyšetřoval Vladimíra Železného. Evropský parlament se vyptával i na to, proč několik dnů před eurovolbami informoval soudce Dušan Paška tisk o Železného kauze. Obžaloba viní Železného a George Novotného z daňových úniků za 6,8 milionu korun při dovozu obrazů z ciziny. V dalších dvou kauzách je Železný obviněn z poškozování věřitele, společnosti CME, a krácení daní v souvislosti s převodem obchodního podílu ve společnosti CET 21.

Vladimír Šiša odchází z vedení NBÚ

Ředitel Národního bezpečnostního úřadu Jan Mareš v pondělí odvolal Vladimíra Šišu z funkce sekčního šéfa. Podle mluvčí úřadu Anety Krupkové by měl Šiša v nebližší době z úřadu odejít. Oficiálním důvodem k odvolání je to, že Šišovo jméno je mediálně spojováno s podezřelými aktivitami. Už v polovině února poslal Mareš Šišu na dovolenou a požádal ho o podklady k případu údajné lichvy, kvůli které Šišu vyšetřuje policie. V roce 1998 mu prý manželé Nekulovi z Jihlavy museli při poskytnutí půjčky 600.000 korun podepsat směnku na 960.000 korun. Šiša se do problémů dostal již loni na jaře, když policie našla při prohlídce jeho kanceláře kopii spisu soudce Jiřího Berky, který je obviněn ze zločinného spolčení. Dále také užíval auto firmy, jejíž vedení bylo podezřelé z kriminální činnosti. V prohlášení se však současně uvádí, že jakákoli trestná či protiprávní činnost se u Šiši neprokázala.

Další majitelé domů si chtějí stěžovat ve Štrasburku

Další majitelé domů chtějí kvůli regulaci nájemného podat stížnost na český stát k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Stížnost zastřešuje Hnutí na obranu majitelů realit. Zhruba do měsíce se chystá podat podobnou žalobu i Občanské sdružení majitelů domů. Částka, kterou by v případě příznivého rozsudku mohli majitelé po českém státu v úhrnu požadovat, se odhaduje na 30 až 50 miliard korun. Majitele domů povzbudilo rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva, který 22. února dal Polsku půl roku na změnu regulace tak, aby na ní majitelé domů neprodělávali. Současné regulované nájemné neumožňuje podle majitelů domů pokrýt ani náklady na údržbu nemovitosti. Nájmy by se podle nich měly okamžitě zvýšit na úroveň ekonomického nájemného. To podle Ústavu soudního inženýrství činí 49 korun za metr čtvereční a měsíc. Nejvyšší regulované nájemné v republice je v Praze, kde činí 37 korun za metr čtvereční a měsíc. Problém regulace nájemného se v České republice týká zhruba 750.000 bytů, tedy téměř pětiny trvale obydlených bytů. Soukromým majitelům patří kolem 300.000 bytů, ostatní byty vlastní obce. Právní předpis, podle kterého by se zvyšovaly ceny v bytech s regulovanými činžemi, chybí nájemníkům a pronajímatelům od listopadu 2002.

Šíření ghett je největším problémem Romů

Největším problémem Romů v Česku je šíření jejich ghett. Uvádějí to experti ve zprávě o stavu romských komunit v České republice, kterou má ve středu projednat vláda. Podle analýzy se nepodařilo zastavit negativní trendy v sociální a ekonomické oblasti, i když stát dává na zlepšení zaměstnanosti a bydlení Romů stále více peněz. Na druhou stranu jsou podle zprávy lépe než v minulosti zajišťována práva Romů a daří se řešit i otázka vzdělávání. Letos má stát do projektů na začlenění Romů do společnosti investovat téměř 111 milionů korun, tedy o 18 milionů více než loni. Podle informací terénních pracovníků ale peníze nejsou vždy vhodně nasměrovány a neřeší problém Romů systémově. Podle odhadů úřadů nemá práci zhruba 70 procent Romů. Pouze 7 až 12 procent Romů do 55 let podstoupilo rekvalifikaci. Většina příslušníků této menšiny má nízké vzdělání a problém s uplatněním. Příčinou potíží jsou i předsudky zaměstnavatelů. Nepříznivá situace zatím panuje i v otázce vzdělávání Romů. Šetření z roku 2003 mezi více než 50.000 dospělých příslušníků menšiny ukázalo, že 60 procent z nich absolvovalo zvláštní školu či základní školu nedokončilo. Podle zprávy většina romských rodičů své děti k získání vzdělání nemotivuje. Romové si zase často myslí, že jejich děti jsou automaticky přeřazovány do zvláštních škol. Štrasburský soud pro lidská práva nyní řeší případ 18 ostravských Romů, kteří si v souvislosti s údajnou diskriminací ve vzdělání stěžují na český stát.

České děti vědí jen málo o utrpení Romů za války

České děti mají podle historiků malé povědomí o utrpení Romů za druhé světové války. V koncentračních táborech přitom zahynula většina českých a moravských Romů. Brněnské Muzeum romské kultury se proto rozhodlo v den 62. výročí prvního transportu Romů z Brna do koncentračního tábora v Osvětimi uspořádat pro děti besedu s pamětníky. O vzpomínky z války se s dětmi podělila Emilie Machálková z moravského rodu Holomků. Její rodinu před odvlečením do koncentračního tábora zachránil tehdejší starosta Nesovic na Vyškovsku, kterému se pro celou rodinu podařilo získat výjimku. Neměli však nárok na potravinové lístky, takže přežívali jen díky pomoci sousedů. O skrývání v horách vyprávěl slovenský Rom Julius Absolon. Z Brna bylo v roce 1943 deportováno 1038 Romů, takřka polovinu z nich tvořily děti mladší 14 let. Přesná čísla o těch, kterým se podařilo vrátit, neexistují.

Policie zadržela členy kokainového gangu

Policisté z Česka, Rakouska a Německa dopadli šestičlennou mezinárodní skupinu pašeráků a prodejců kokainu. Jejím údajným organizátorem byl Albánec žijící v Brně. Ten společně se svým o osm let starším bratrem dovážel podle policie drogu z Holandska do Rakouska. Část kokainu tam údajně prodali, zbytek propašovali do Česka, kde ji ještě zředili a následně prodávali odběratelům. Šestatřicetiletého údajného organizátora však loni v listopadu dopadli na hranici němečtí celníci. V tajné schránce ve svém autě měl téměř 4,5 kilogramu kokainu. Spolu s přítelkyni je nyní ve vazbě v Německu. Letos v únoru čeští policisté zadrželi druhého z albánských bratrů a také jeho čtyřiatřicetiletou manželku. Další dva distributory zadržela rakouská policie ve Vídni. Šestičlenná skupina je stíhána za nedovolenou výrobu a držení drog. Podezřelým hrozí deset až patnáct let vězení.

Celníci zabavili pirátské kopie za 7 milionů

Škoda přes sedm milionů korun by vznikla prodejem pirátských kopií CD a DVD, které v sobotu zabavili celníci na tržnici ve Strážném na Prachaticku. Pracovníci Celního úřadu ve Strakonicích odhalili ve Strážném součást padělatelské dílny zaměřené na nelegální výrobu kopií kompaktních disků. Zajistili více než 11.000 kusů padělaných CD a DVD, několik tisíc prázdných obalů a množství bookletů. Objekt, kde se dělala kompletace zvukových a obrazových nosičů, sloužil i jako sklad, kde byly nosiče připravovány k další distribuci. Akce se neobešla bez incidentu, kdy cizí státní příslušník bránil celníkům v kontrole. Podle mluvčího celníků využili pracovníci celní správy zákonných pravomocí a muž byl poté předán orgánům Policie České republiky. Padělané audio- a videonahrávky za více než 750.000 korun zajistila v sobotu na tržnici ve Strážném také Česká obchodní inspekce. Kromě toho inspektoři odhalili napodobeniny značkového textilu, obuvi a hodinek. Celkem je to zboží za více než 1,5 milionu korun.

Čeští vědci zkoušejí pomocí kmenových buněk "opravit" mozek

Opravu mozku poškozeného mrtvicí, úrazem či demencí umožní nové technologie, jež ověřují také čeští vědci. V Centru buněčné terapie a tkáňových náhrad ve Fakultní nemocnici Motol léčí lidi s poškozením míchy kmenovými buňkami. Nyní zde začnou na zvířatech ověřovat postup, kdy pomocí nanočástic dopraví na poškozené místo v mozku faktory, jež je opraví. Podle ředitelky centra Evy Sykové se jedná o novinku, která se zkouší teprve v posledních letech. V Motole se podle ní provádí nejjednodušší fáze léčby: kmenové buňky zatím dostalo 20 pacientů. Dosavadní léčba prokázala, že podání kmenových buněk je pro pacienty bezpečné. Neobjevily se vedlejší účinky, například nádory. Takzvaná regenerativní medicína, kdy se tělo opravuje za pomoci kmenových buněk, jež se mohou přeměnit v kteroukoli specializovanou buňku těla, však bude vyžadovat velké investice. Aby vědci mohli připravit implantáty s kmenovými buňkami, potřebují superčisté pracovní prostředí. Nejlevnější varianta přípravy implantátů pouze pro několik pacientů přijde na 10 milionů. Pokud by chtěli mít celý biopark a vyrábět implantáty pro jakýkoli počet pacientů, stálo by to 150 milionů. Zatím mají ze sponzorských darů tři miliony korun.

České regiony dostanou od EU peníze na podporu turistiky

Pět obcí nebo regionů dostane ze společného regionálního operačního programu Evropské unie na turistické projekty 610 milionů korun. Podle mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Veroniky Skořepové peníze půjdou na centrum národního parku České Švýcarsko, středisko lázeňství v Jeseníku, lázeňskou infrastrukturu v Klášterci nad Ohří, Jihomoravském kraji a Třeboni. Celkové náklady na projekty činí 841,5 milionu korun. Příspěvek Evropské unie se pohybuje u jednotlivých projektů od 68 do 75 procent z investice. Kromě peněz EU dostanou čtyři z pěti žadatelů také příspěvek ze státního rozpočtu, a to celkem 92 milionů korun. Díky novým projektům by mělo vzniknout 230 nových pracovních míst a 465 nových lůžek v hotelích a obdobných ubytovacích zařízeních.

Do ciziny letos na dovolenou pojede přes čtyři miliony Čechů

Na dovolenou do zahraničí letos podle odhadu agentury Mag Consulting pojede poprvé více než čtyři miliony českých turistů. Meziročně to bude nárůst o více než pět procent. Jen v samotné letní sezoně by do ciziny mohlo odjet až 2,7 milionu Čechů, což by byl růst o osm procent. Podle ředitele agentury Jaromíra Beránka je za nárůstem prázdninových cest do ciziny rostoucí životní úroveň v Česku. Největší zájem bude jako tradičně o Chorvatsko, které by mohlo navštívit asi 800.000 lidí. To je ovšem pokles o 50.000 osob, za kterým stojí relativně vysoké ceny v Chorvatsku a také snižování cen zájezdů do vzdálenějších zemí. Chorvatsko se ale i přesto stane cílovou zemí pro 20 procent zahraničních cest českých turistů. Letos zřejmě poroste poptávka po cestách na Slovensko, které je druhým nejčastějším cílem Čechů. Slovensko by tak mohlo navštívit 480.000 turistů z ČR, tedy o dvě procenta více než loni. Třetí zemí v žebříčku preferencí českých turistů je Itálie, kam jich vycestuje zhruba stejný počet jako loni, tedy asi 360.000. Mezi deseti zeměmi, kam Češi jezdí nejčastěji, jsou dále Španělsko, Řecko, Rakousko, Francie, Velká Británie, Německo a letos poprvé se do TOP 10 dostane zřejmě i Egypt. Ten by mohl se 120.000 hosty z Česka mírně předstihnout Bulharsko, a těsně ho tak připravit o desátou příčku.

Karviná nabízí litografie Marca Chagalla

Grafická díla Marca Chagalla si budou moci od středy zakoupit zájemci v Zámecké galerii v Karviné. V nabídce bude několik desítek litografií, mezi nimiž budou převažovat ilustrace k Bibli, které Chagall vydal v roce 1956. Podle Petra Pavliňáka z Výtvarného centra Chagall, jež akci organizuje, se kolekci litografií podařilo získat od soukromého sběratele. Cena jednoho uměleckého díla se pohybuje v průměru okolo 30.000 korun. Podle Pavliňáka bylo biblické poselství Chagallovým celoživotním tématem. Už v roce 1930 začal na podnět světoznámého sběratele a nakladatele Ambroise Vollarda práci na 105 leptech pro Bibli. "Leptům však scházela Chagallem tolik cítěná barva. Proto v roce 1956 vydal ilustrace k Bibli s 30 původními barevnými litografiemi, kde bylo vytištěno i všech 105 biblických leptů," uvedl Pavliňák. Po úspěchu na trhu s uměním vyšlo o čtyři roky později pokračování biblických příběhů. Nové album obsahovalo 51 původních litografií. Prací na litografiích strávil Chagall více než pět let a navštívil kvůli nim i Palestinu, Jeruzalém a Egypt. Výstava Chagalla bude doplněna ukázkou z volné sochařské tvorby Otmara Olivy, který je mimo jiné autorem plastik a výzdoby osobní kaple papeže Jana Pavla II. Jeho vystavovaná díla budou rovněž inspirována biblickými motivy.

Češi uspěli v mezinárodní soutěži Architektura pro diplomacii

Několik cen si odnesli čeští studenti z česko-britské soutěže Architektura pro diplomacii. Obsadili tři druhá místa a získali čestná uznání. Ambasadorskou prémii vyhrála Eliška Podzimková z Fakulty architektury Technické univerzity Liberec. Celkovým vítězem soutěže, kterou vyhlásilo České centrum v Londýně pro české a britské studenty architektury, se stal student interiérového designu Matteo Lai z Metropolitní univerzity v Londýně s návrhem ambasády Evropské unie v New Yorku. Tři druhá místa v hlavní soutěži obsadili Jaromír Sedlák, Jiří Ziegler a Tomáš Berka z Fakulty architektury Vysokého učení technického v Brně, Radek Brunecký ze stejné fakulty a Matěj Parma z Českého vysokého učení technického Praha. Čestné uznání za kreativní a originální řešení zadání dostali Patricie Tůmová Turbová, Hana Sedláčková, Radim Rozehnal a Ondřej Skála, Alexander Sláma a Adam Sirotek, všichni z brněnské fakulty. Do soutěže se přihlásilo na 60 týmů. Jejich úkolem bylo navrhnout ideální dnešní ambasádu, která by splňovala estetická i bezpečnostní hlediska. Výsledky soutěže budou slavnostně vyhlášeny 31. března na zastupitelském úřadě v Londýně. V dubnu začne putovní výstava návrhů, která se vedle pražského Centra pro středoevropskou architekturu a ministerstvu zahraničí představí v Liberci, Brně a koncem roku na dvou místech v Londýně.

Straka povede fotbalisty z německého LR Ahlen

Český trenér František Straka povede ve zbytku letošní sezony německý tým LR Ahlen. Bývalý kouč fotbalistů pražské Sparty se s posledním klubem druholigové tabulky dohodl na spolupráci do léta s možností dalšího pokračování. Své působení ve Spartně Straka ukončil v prosinci loňského roku. Všeobecně se očekávalo, že se objeví v některém klubu v Německu, kde prožil většinu své hráčské kariéry a kde také začínal jako trenér. V minulém týdnu se uvolnilo místo v Ahlenu, kde byl po sérii špatných výsledků odvolán Ingo Peter. Vedení klubu jednalo se zkušenými německými trenéry Rudim Bommerem a Holgerem Fachem, ale nakonec se dohodlo se Strakou. Český kouč uvedl, že dalším angažmá chtěl co nejdříve zapomenout na minulé týdny, které pro něho byly složité. Nejenže musel překousnout překvapivý vyhazov od vedoucího týmu tabulky, ale také se musel očistit od podezření, že bral drogy. "Ale to minulé období na Spartě bylo moc pěkné a já děkuji všem fanouškům za sobotní rozloučení na Letné. Teď už mě to ale táhlo znovu na hřiště," řekl Straka.

Sníh a vítr opět komplikují dopravu na silnici i železnici

Zemi opět zasáhla vlna sněžení. Nejhorší situace byla zřejmě v Pardubickém, Olomouckém a Ústeckém kraji, kde některé cesty zůstávají neprůjezdné. Problémy se nevyhnuly ani železnici. Až hodinové zpoždění nabíraly ráno vlaky v Libereckém kraji. Nejkritičtější byla situace na trase z Liberce na Jablonec a Tanvald a dál ve směru na Harrachov, kde ráno začaly jezdit vlaky s hodinovým zpožděním, protože první ranní vlak uvízl v Desné. Přes den se situace zlepšila a odpoledne se vlaky zpožďovaly o deset minut, v horských oblastech okolo půl hodiny. V Krkonoších vyhlásili čtvrtý stupeň lavinového nebezpečí. O víkendu připadlo místy až půl metru sněhu, fouká vítr a riziko samovolného uvolnění lavin je velmi vysoké. Hrozí pád prachových i deskových lavin. Ani hřebenové túry nebyly v nejvyšších českých horách možné kvůli silnému větru, který zavál tyčové označení některých tras. V Rokytnici nebo Harrachově připadlo od sobotní noci přes půl metru sněhu. V okolí obou měst ho leží téměř dva metry. Na hřebenech Krkonoš se vytvořily návěje vysoké až pět metrů a někde nezbylo nic jiného než nastavit tyče, označující vrcholové cesty. Za uplynulých 25 let byla podle horalů vrstva sněhu podobně vysoká několikrát.

A ještě jaké bude počasí?

V noci oblačno, občas sněžení, teploty -3 až -7 stupňů. Zítra nás čeká proměnlivá oblačnost, místy sněhové přeháňky. Teploty 0 až 4 stupně, na horách kolem -3.

Tolik zprávy Radia Praha.