Zprávy

Vrchní státní zástupce Ištvan čeká, že NSZ nyní zastaví stíhání tří exposlanců ODS

Státní zástupce Ivo Ištvan má za takřka jisté, že Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ) po rozhodnutí Nejvyššího soudu (NS) zruší stíhání tří exposlanců ODS pro korupci. Kauza se dostane zpět do stadia prověřování. Uvedl to v diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Nejvyšší soud nedávno rozhodl, že bývalí poslanci jsou kryti imunitou. Po výroku NS byli propuštěni z vazby, stažena byla také žádost o vydání bývalého premiéra Petra Nečase (ODS), kterou Ištvan poslal do Sněmovny. Státní zástupci nyní analyzují, zda bude možné stíhání zahájit znovu tak, aby bylo v souladu s rozhodnutím soudu.

V kauze byli donedávna ve vazbě exposlanci Marek Šnajdr, Petr Tluchoř a Ivan Fuksa, dále přítelkyně a spolupracovnice bývalého premiéra Nečase Jana Nagyová a exnáměstek ministra zemědělství Pavel Boček. Korupce měla spočívat v tom, že poslanci se vzdali mandátů výměnou za posty v orgánech státních firem, Nagyová, Boček a Nečas to údajně měli domlouvat. Ištvan a jeho lidé mají k dispozici odůvodnění rozhodnutí NS ke stížnosti, kterou ve věci podal Šnajdr. Nyní čekají na druhé odůvodnění, ke stížnosti Tluchoře. Zásadní pro další postup podle Ištvana nebude, zda se jednání bývalých poslanců odehrávalo ve Sněmovně či mimo ni, ale to, co přesně NS považuje za jednání kryté imunitou.

Ištvan: V kauze zneužití rozvědky bude podána obžaloba asi v září

Státní zástupce Ivo Ištvan připustil, že v případu údajného zneužití Vojenského zpravodajství (VZ) je možné čekat podání obžaloby do konce září. V televizním pořadu Otázky Václava Moravce zdůraznil, že orgány činné v trestním řízení postupují v této kauze co možná nejrychleji. "Zbytek výslechů provedeme s maximálním možným urychlením. Myslím, že ta naznačená doba je tak odpovídající," odpověděl státní zástupce na otázku, zda obžaloba padne do konce měsíce září. Blízká spolupracovnice a přítelkyně expremiéra Petra Nečase Jana Nagyová, někdejší šéf VZ Ondrej Páleník a pracovník služby Jan Pohůnek byli do pátku ve vazbě. Podle policistů a státních zástupců zneužila Nagyová prostřednictvím Páleníka, jeho nástupce Milana Kovandy, který je od počátku stíhán na svobodě, a Pohůnka vojenskou tajnou službu k nezákonnému sledování včetně Nečasovy manželky.

Rusnok Zemana seznámil s jednáním o vládě a práci na programu

Fungování vlády v prvních týdnech její existence, příprava programového prohlášení a jednání o podpoře kabinetu ve Sněmovně probrali v Lánech premiér Jiří Rusnok a prezident Miloš Zeman. Prezident má prý v premiéra absolutní důvěru a nemá zapotřebí vládě radit co do programového prohlášení dát či ne, řekl Rusnok po schůzce novinářům. "Takže předpokládám, že budeme pokračovat tak, jak jsme započali," uvedl předseda vlády, kterého prezident do funkce vybral po pádu koaličního kabinetu Petra Nečase (ODS). Rusnok i Zeman nyní jednají s poslaneckými kluby o případné podpoře vlády ve Sněmovně. Rusnok se tento týden ve Sněmovně sešel se zástupci KSČM a ČSSD, v pondělí chce jednat s předsedou VV Vítem Bártou. Předsedové TOP 09 a ODS řekli, že žádná jednání s premiérem zatím naplánovaná nemají. Podle Rusnoka jsou vládními prioritami snaha pomoci nastartovat "alespoň nějaký" hospodářský růst. "Budeme všechna svá rozhodnutí zvažovat v kontextu tvorby pracovních míst a určitě nám do toho zapadá také regionální aspekt," vypočítal. Premiér, který se v pátek sešel se zástupci Asociace krajů ČR, se zmínil o "křehké situaci" v regionech, například v Moravskoslezském kraji v souvislosti s problémy hornictví a hutnictví.

Premiér Rusnok zatím nevidí důvod, proč měnit ministra Fischera

Premiér Jiří Rusnok zatím nevidí důvod, proč by měl uvažovat o výměně ministra financí Jana Fischera, který je podle něj kompetentní a výkonný. Předseda úřednické vlády to řekl novinářům po jednání s prezidentem Milošem Zemanem. Problémy, které Fischer má s vysvětlováním původu peněz, jimiž byl uhrazen dluh po jeho neúspěšné prezidentské kampani, jsou podle premiéra mediální záležitost. Podle Rusnoka platí, že premiér je za složení vlády odpovědný a má teoretickou i praktickou možnost kohokoliv z týmu vyměnit. Rusnok ale "zatím ani náznakem" k takovému závěru nedospěl a neměl prý ani za potřebné o takovém kroku uvažovat. "Jan Fischer v tomto směru podle mne žádné resty nemá," prohlásil premiér. Fischer sám tento týden prohlásil, že několikamilionové dluhy jsou v souladu se zákonem umořené, svou kauzu považuje za uzavřenou a o rezignaci neuvažuje. Ministr dluhy z kampaně vyřešil několik měsíců po uplynutí zákonné lhůty, pochybnosti vzbudilo také jejich rychlé splacení za pomoci sponzorů ve chvíli, kdy vyšlo najevo jeho vládní angažmá.

Rusnokova vláda nerozhodne o tendru na dostavbu Temelína

Rusnokova vláda nebude rozhodovat o tendru na dostavbu Temelína. Předsedkyni poslaneckého klubu Věcí veřejných (VV) Kateřinu Klasnovou o tom na setkání na zámku v Lánech ujistil prezident Miloš Zeman. O postoji k vládě rozhodnou VV na setkání vrcholných orgánů strany 6. srpna. VV disponují v dvousetčlenné Sněmovně 11 hlasy. Na zámek v Lánech po návštěvě Klasnové zamířil premiér Jiří Rusnok. "Dostavba Temelína by pro daňové poplatníky mohla mít podobné dopady jako fotovoltaika," řekla po setkání novinářům Klasnová. Šéfka poslanců VV zopakovala, že úřednická vláda by měla přispět ke zklidnění politické situace a nepouštět se do schvalování problémových velkých zakázek. Uvedla, že s prezidentem ve "velmi přátelské atmosféře" dále například hovořila o definitivním zrušení program sKaret, nápravě postavení těžce zdravotně postižených osob a o odstranění "škod" napáchaných bývalým ministrem práce Jaromírem Drábkem (TOP 09) na ministerstvu sociálních věcí.

Wagnerová chce senátní podání k Ústavnímu soudu kvůli imunitě

Senátorka Eliška Wagnerová by chtěla, aby se senátoři obrátili na Ústavní soud s návrhem na zrušení ustanovení trestního řádu, který se týká imunity poslanců a senátorů. Podle Wagnerové je příliš obecný a umožňuje široký výklad. Wagnerová v České televizi řekla, že podání bude v horní komoře iniciovat, musí ho ale podpořit 17 senátorů. Ministryně spravedlnosti Marie Benešová by to uvítala. V zákoně stojí, že "z pravomoci orgánů činných v trestním řízení podle tohoto zákona jsou vyňaty osoby požívající výsad a imunit podle zákona nebo mezinárodního práva". To by se podle Wagnerové mohlo změnit například tak, že by byli vyňati zákonodárci pro své hlasování v plénu parlamentu, výboru, komisích.

Lidé v několika obcích si zvolili nové zastupitele

V Českém Šternberku na Benešovsku a Černolicích v okrese Praha - západ si v sobotu lidé zvolili nové zastupitele. Zastupitelstva vzešlá z posledních voleb se tam rozpadla. Volby provázel zájem občanů, k volebním urnám přišlo v průměru 60 procent oprávněných voličů. Výsledky byly oznámeny na internetové stránce Českého statistického úřadu. V Černolicích, kde zaznamenali volební účast 69,5 procenta, uspěla Helena Kalivodová (ODS). Kandidovala ve spojení s nestraníky ze sdružení Pro Černolice, kteří tak získali jeden mandát. Čtyři mandáty mají kandidáti z "Šance" SNK, s nimiž se spojili dva zástupci TOP 09.

Po sobotních komunálních volbách mají zastupitele čtyři obce v Plzeňském kraji. Nové vedení tak mají lidé v Hejné, Maňovicích a Javoru na Klatovsku a v Chomli na Rokycansku. V Hejné vyhrálo Sdružení nezávislých kandidátů PATRIOT, které obsadí celé sedmičlenné zastupitelstvo. Získalo 82,3 procenta hlasů. V Maňovicích uspělo všech pět nezávislých kandidátů, kteří vytvoří nové zastupitelstvo. V Javoru přišlo k urnám téměř 72 procent ze 64 voličů. Sedm míst v novém zastupitelstvo získalo jediné kandidující Sdružení nezávislých kandidátů - JAVOR. Ve Zdobnici a Bačetíně na Rychnovsku přišlo k volbám zhruba 56 procent voličů, v Borové na Náchodsku více než 82 procent. Ve všech obcích se rozpadla zastupitelstva kvůli neshodám. V Bačetíně lidé dali jednoznačně přednost Nezávislým za Bačetín a Sudín. Ve Zdobnici dali lidé největší důvěru SNK "Zdobnice OK". V Borové vyhráli s 52,6 procenta hlasů Nezávislí za klidnou Borovou bez větrných elektráren.

Kalousek: Spor mezi Lukoilem a hmotnými rezervami skončí u soudu

Soudem nejspíš skončí spor mezi Správou státních hmotných rezerv a společností Lukoil Aviation Czech o nevrácené letecké palivo, míní bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Uvedl to v pořadu Otázky Václava Moravce České televize. Hmotné rezervy podle něj vyměřily Lukoilu "velmi významnou pokutu", nejméně v desítkách milionů korun. Podle deníku Mladá fronta Dnes (MfD) jde o případ, kdy měl Lukoil do konce dubna hmotným rezervám podle smlouvy vrátit část paliva, ale neučinil tak. Lukoil měl v minulých letech se Správou státních hmotných rezerv smlouvu na takzvanou obměnu paliva. Spočívá v tom, že firma, která obměnu provádí, odebere z hmotných rezerv staré palivo a ve stejné ceně a množství dodá nové zboží stejného druhu, vysvětlila MfD. Zatímco hodnota takové transakce se nemění, ceny na trhu stoupají a klesají. Soukromé firmy tak mohou spekulovat a dodávat palivo zpět při poklesu cen.

ČNB: Téměř polovinu investic domácností tvoří bankovní vklady

České domácností mají skoro polovinu (47,7 procenta) svých volných peněz uložených v bankovních vkladech. Ty jsou dlouhodobě nejvyužívanějším finančním produktem. V posledních letech se zvýšil podíl obligací na 3,4 procenta, a to díky emisím státních spořicích dluhopisů. Velice malý podíl mají investice do akcií obchodovaných na burzách, který patří s 1,3 procenta k nejnižším v Evropě. Vyplývá to ze statistik České národní banky. Finanční aktiva domácností tvoří dále hotovost (7,4 procenta), penzijní připojištění (6,2 procenta), životní pojištění (sedm procent), investiční fondy (4,6 procenta), nekótované akcie (7,9 procenta), půjčky (0,4 procenta) a ostatní (14,4 procenta). "Způsob, jakým Češi nakládají se svými finančními aktivy, je v přímé opozici vůči základním pravidlům rozumné správy peněz. Největší část by měla ležet v dlouhodobých aktivech s potencionálním vyšším zhodnocením. Naopak v krátkodobých aktivech, tedy bankovních vkladech, by měla být pouze nezbytná provozní rezerva," uvedl analytik Broker Consulting Jan Šimek. Češi tak dosahují minimálního zhodnocení, což po započtení inflace znamená, že dlouhodobě znehodnocují svůj majetek. Tradičně v tuzemsku silná střední třída tak podle Šimka okrádá sebe sama.

Na budějovickém sídlišti Máj opět protestovaly desítky lidí

Na Českobudějovickém sídlišti Máj, kde se v minulých týdnech konaly demonstrace proti Romům, se v sobotu sešly zhruba dvě stovky lidí. Občané české a romské národnosti si za dohledu policie mezi sebou slovně vyměňovali názory. Policisté nezaznamenali žádné projevy rasismu, ani fyzické napadení či jiné protiprávní jednání. Lidé respektovali pokyny policistů. ČTK to řekl mluvčí jihočeské policie Jiří Matzner. Situace na sídlišti Máj je napjatá už bezmála měsíc. O uplynulých třech víkendech se v Českých Budějovicích konala protiromská demonstrace nebo pochod na sídliště. Při potyčkách bylo zadrženo několik desítek lidí. Do akce zasáhly vždy stovky příslušníků pořádkových služeb. Kvůli nepokojům na sídlišti policie obvinila už deset lidí, další dva předala kvůli přestupku správnímu odboru magistrátu. Konflikty na sídlišti začaly 21. června, kdy se do sporu dostaly děti na hřišti a následně se zapojilo asi 100 dospělých. Reakcí na konflikt ze hřiště byla demonstrace, která se uskutečnila 29. června.

O hrobech na Vyšehradě by měla rozhodovat komise odborníků

Pro národní pohřebiště na Vyšehradě by měla platit jiná pravidla než pro ostatní hřbitovy v Praze. Správa pražských hřbitovů (SPH) chce zřídit komisi odborníků, která by rozhodovala o tom, kdo bude na Vyšehradě pohřben nebo který hrob bude možné dál pronajímat. Návrh zásad pro nakládání s hrobovými místy na Vyšehradském hřbitově už leží na pražském magistrátu, řekl ředitel SPH Martin Červený. Komise by měla být složena ze zástupců Národního památkového ústavu, Národní kulturní památky Vyšehrad a Národního muzea, mohli by v ní být i zástupci Spolku Svatobor, Klubu za starou Prahu nebo Matice české. Červený předpokládá, že komise by rozhodovala i o neproplacených a zchátralých hrobech, o které není zájem ani v projektu adopcí a které by tak mohly být nabídnuty veřejnosti. Podle nových zásad by mohla být místa vydražena pouze formou veřejných aukcí. Vyšehradský hřbitov, součást národní kulturní památky, je od 19. století pohřebiště nejvýznamnějších českých osobností. Jeho součástí je i společná hrobka nejvýznamnějších národních osobností - Slavín. Podle věnovací listiny z roku 1889 byl Slavín určen "k ukládání nejpřednějších, o vzdělanost, pokrok a blahobyt drahého národa českého vynikajícím způsobem zasloužilých mužů".

Český paraglidista zahynul v Rakousku

Český paraglidista zahynul v sobotu v Rakousku při nezdařeném letu v okolí Salcburku. Příčinou jeho pádu byl podle rakouské policie zřejmě náhlý poryv větru. Informovala o tom gentura APA. Neštěstí se stalo v oblasti Gaisbergspitze, sdělilo policejní ředitelství spolkové země Salcbursko. Podle očitých svědků letěl český pilot asi 20 metrů nad zemí, když jeho padákový kluzák strhl náhlý poryv větru. Muž se údajně okamžitě zřítil a zemřel na místě dopadu.

Cizinci v Otrokovicích napadli policistu, vzali mu jeho zbraň

V Otrokovicích na Zlínsku napadli dva cizinci policistu. Muž v té chvíli nebyl ve službě. Vzali mu jeho soukromou zbraň. Policisté však útočníky zadrželi. Podle nich mají na svědomí i loupežné přepadení banky. Bližší okolnosti policie zatím nemá, všichni účastníci konfliktu byli v té době pod vlivem alkoholu. Řekla to krajská policejní mluvčí Jana Macalíková. Konflikt se odehrál v otrokovickém baru Space bar.

Pátek byl nejtragičtějším dnem roku na silnicích, zemřelo 7 lidí

Pátek 19. července byl se sedmi mrtvými zatím nejtragičtějším dnem roku na silnicích v ČR. V sobotu zahynuli další čtyři lidé a v neděli přibyla ještě jedna smrtelná nehoda. Řekla to mluvčí policejního prezidia Zuzana Součková. za poslední dny čísla 12. Největší podíl na tragické bilanci pátečních havárií měla srážka dvou osobních aut na křižovatce u Žamberka na Orlickoústecku, při níž zemřeli tři lidé a další člověk se těžce zranil. Zranění utrpělo i dítě, které cestovalo v jednom z vozů. V sobotu série smrtelných nehod pokračovala čtyřmi mrtvými. Jako obvykle o prázdninách bylo znát, že na silnice vyrazilo mnoho cyklistů a motocyklistů. Právě oni byli účastníky řady vážných nehod. Devětadvacetiletý motocyklista nepřežil srážku s osobním automobilem v Prachaticích a stejně zemřel i dvaadvacetiletý cyklista u České Skalice na Náchodsku, kterého rovněž porazilo auto.

Zoo Praha slavila 80 let od příchodu prvního slona

Pořádnou dávkou sladkého ovoce s důrazem na meloun sloni v Troji oslavili 80 let od příchodu prvního slona do Zoo Praha. Tím byl samec Baby. Na sloní pořádání poobědové svačinky se přišly podívat desítky lidí. Součástí oslav je také benefiční "sloní" parník, který celý den vyjíždí z Kampy ke Štvanici. Výtěžek z jízdného putuje na povodňové konto Zoo Praha. Slon Baby přišel do pražské zoo v červenci roku 1933. Tehdy zde pro něj nebyl postaven pavilon. Baby byl tak chován ve velmi stísněném prostoru, což vyvolalo kritiku veřejnosti. Kvůli nevyhovujícím podmínkám byl Baby později převezen do Ruska. Baby pocházel z Cejlonu, dnešní Srí Lanky, odkud pražská zoo získala také další slony. V pražské zoo se od 30. let objevilo 22 slonů, mezi kterými byl kromě slonů indických a afrických také jeden slon pralesní, jež se od zmíněných druhů odlišuje menší velikostí. Mezi zatím poslední slony ze Srí Lanky patří samice Tamara a Janita, které do zoo přišly loni na podzim.

Cizince čeká v brněnské letní škole zápolení s českou gramatikou

Asi 150 cizinců bude pronikat do tajů české řeči a kultury v Letní škole slovanských studií na Masarykově univerzitě. Přijedou ze 37 zemí včetně Číny, Mexika a Spojených států. Jejich zápolení s gramatikou, pravopisem či výslovností začne v pondělí a potrvá čtyři týdny. "Nejstarším účastníkem je student s rokem narození 1941, nejmladší se narodili v roce 1998," sdělila ředitelka letní školy Eva Rusinová. Studenti jsou rozdělení do 12 skupin podle pokročilosti a do tříd zasedají šest dní v týdnu. Po dopolední výuce vždy následují odpolední přednášky, besedy, odborné semináře z české literatury a další doplňkový program. Večer studenty čekají filmy z české produkce. Zpestřením školy jsou čtyři exkurze. Letos studenti zamíří do Moravského krasu, Beskyd a Prahy, podívají se také do vyškovského pivovaru.

Sport

Česká tenistka Klára Zakopalová získala se Španělkou Anabel Medianovou na turnaji v Bastadu titul ve čtyřhře. První nasazený pár ve finále jasně přehrál rumunsko-italskou dvojici Alexandra Dulgheruová, Flavia Pennettaová 6:1 a 6:4.

Tenistka Andrea Hlaváčková premiérový titul ve dvouhře na okruhu WTA nezískala. Ve finále turnaje v Bad Gasteinu prohrála s Rakušankou Yvonne Meusburgerovou 5:7 a 2:6. I tak deblová specialistka zaznamenala svůj nejlepší singlový výsledek v kariéře. Jejím dosavadním maximem bylo čtvrtfinále.

České akvabely Soňa Bernardová, Alžběta Dufková obsadily na mistrovství světa v Barceloně v kvalifikaci technického programu dvojic jedenácté místo. Do večerního finále postoupily se ztrátou 13,1 bodu na vedoucí Rusky Světlanu Romašinovou a Světlanu Kolesničenkovou.

Čeští motokrosaři ovládli závod mistrovství světa třídy MX3 na Ukrajině. První jízdu vyhrál František Smola před Martinem Michkem, ten byl následně nejrychlejší ve druhé jízdě a vyhrál i celkovou klasifikaci ukrajinské Grand Prix.

Fotbalisté Mladé Boleslavi vstoupí do nové sezony první ligy v pondělní dohrávce 1. kola s Příbramí. Soutěžní premiéru za klub z města automobilů si na domácím stadionu může odbýt ofenzivní univerzál Jiří Štajner, jenž v létě přišel z Liberce.

Historicky nejlepší střelec české fotbalové reprezentace Jan Koller oslavil gólem svou premiéru v národním týmu plážového fotbalu. Bývalý elitní útočník přispěl k výhře 5:2 nad Slovenskem v přípravném duelu v Písku.

Josef Dostál, bronzový olympionik z Londýna a úřadující mistr Evropy na čtyřkajaku, vyhrál jako první v historii všechny tři klasické disciplíny na mistrovství republiky v rychlostní kanoistice. Po pátečním triumfu na 1000 metrů a sobotní výhře na pětistovce v Račicích zvítězil i na olympijské trati 200 metrů. Ukončil tak šest let trvající nadvládu Filipa Švába.

Mistrovství republiky v cross country horských kol v Bedřichově vyhrál Ondřej Cink před Janem Škarnitzlem a Matoušem Ulmanem, olympijský vítěz Jaroslav Kulhavý skončil po defektu na šestém místě. Mezi ženami triumfovala Tereza Huříková.

Mistry světa v závodě družstev na ploché dráze se ve finálovém klání v Praze stali Poláci. Tým v sestavě Jaroslaw Hampel, Krzysztof Kasprzak, Patryk Dudek a Maciej Janowski získal pro svou zemi od zavedení současného formátu šampionátu v roce 2001 šesté zlato. Češi na kýženou medaili nedosáhli, skončili na posledním čtvrtém místě.

Český hokejový útočník Jaromír Jágr se podle televize Nova domluvil na angažmá v New Jersey a měl by v nejbližší době podepsat smlouvu. V kádru Devils by měl hrát jednačtyřicetiletý nejproduktivnější Evropan v historii slavné soutěže s krajany Patrikem Eliášem, Markem Židlickým a Rostislavem Oleszem.

Petr Vakoč získal na mistrovství Evropy v silniční cyklistice v Olomouci stříbrnou medaili v kategorii jezdců do 23 let. Ve spurtu po 165 kilometrech nestačil jen na Belgičana Seana de Bieho, třetí místo obsadil Toms Skujins z Lotyšska. Pro české cyklisty je to z ME do 23 let teprve druhá medaile, před osmi lety získal František Raboň v Moskvě zlato.

Čeští inline hokejisté se na šampionátu organizace FIRS v Anaheimu stali po vysoké finálové výhře 8:2 nad Kanadou potřetí v historii mistry světa. Podařilo se jim to již v letech 2007 a 2011. Svěřenci kouče Jiřího Suhrady tak navázali na zlato, které na stejném místě dobyli před týdnem junioři.

Čeští basketbalisté do 20 let se udrželi v divizi A mistrovství Evropy. Účast mezi elitou uhájili v utkání o konečné 17. místo na šampionátu v Tallinnu, v němž porazili Ukrajinu 75:68. Na poslední chvíli se tak vyhnuli tomu, aby byli mezi třemi sestupujícími celky.

Tomáš Polanský získal na juniorském mistrovství Evropy ve stolním tenisu v Ostravě tři zlaté medaile a jedno stříbro. Ve všech soutěžích kadetů, v nichž startoval, se probojoval do finále, přičemž vyhrál dvouhru, čtyřhru a pomohl i k triumfu českého družstva. Prohrál jen ve finále smíšené čtyřhry.

Čeští kanoisté na mistrovství Evropy juniorů a závodníků do 23 let ve vodním slalomu získali dalších šest medailí. Zlato v Liptovském Mikuláši obhájila kajakářka Kateřina Kudějová (do 23 let) a mezi juniorkami triumfovala Amálie Hilgertová.

Český judista Alexander Jurečka obsadil třetí místo na Grand Slamu v Moskvě. V kategorii do 90 kilogramů tak navázal na bronz z květnového Grand Slamu v Baku a z nedávné univerziády. Jurečka v Moskvě prohrál jen s Erkinem Donijorovem z Uzbekistánu. Naopak Ázerbájdžánce Šahina Gahramanova a Rusy Magomeda Vakajeva a Jurije Panasenkova porazil na ippon.

Počasí v pondělí:

Bude jasno nebo skoro jasno. Nejvyšší teploty 26 až 30 stupňů Celsia, na horách kolem 23.