Zprávy

Rusnok si na pondělí zve Fischera

Premiér Jiří Rusnok pozval expremiéra Jana Fischera na pondělní dopoledne do Kramářovy vily. Právě v pondělí má přitom Rusnok oznámit, koho navrhne prezidentovi jako ministra financí. O Fischerovi se spekuluje jako o vážném kandidátovi. O tom, že je pozvaný do Kramářovy vily, Fischer ČTK informoval v sms zprávě.

Při protestu v Budějovicích zadrženo 136 lidí, obviněn není nikdo

Při střetu demonstrantů s policií na českobudějovickém sídlišti Máj, který skončil v noci na dnešek, bylo zraněno osm lidí. Policisté zadrželi 136 osob, v šesti případech zahájili trestní řízení kvůli podezření z násilí proti úřední osobě, řekla mluvčí policie Lenka Holická. Obviněn zatím nebyl nikdo, všechny zadržené policie už propustila. Policisté demonstrantům zabavili pětadvacet zbraní - boxery, tyče, plynové zbraně, baseballové pálky. Zásah policie primátor Českých Budějovic Juraj Thoma považuje za naprosto profesionální. Policie v sobotu vpodvečer zasáhla na sídlišti proti účastníkům protiromské demonstrace, ti se tam přesunuli z centra města, kde magistrát zrušil jejich neohlášené shromáždění. Na sídlišti se zhruba 20 tisíci obyvateli žije početná romská komunita. Napjatá situace na sídlišti Máj panuje od pátku 21. června. Tehdy se na hřišti dostaly děti do konfliktu, do něhož se zapojilo asi 100 dospělých.

Sněmovna bude o normách k občanskému zákoníku jednat na zvláštní schůzi

Doprovodné normy k novému občanskému kodexu a další předlohy bude Sněmovna schvalovat na mimořádné schůzi. Uskuteční se s největší pravděpodobností v srpnu potom, co poslanci rozhodnou o důvěře úřednické vládě Jiřího Rusnoka. V Otázkách Václava Moravce v České televizi to řekla předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová (ODS). ODS a určitě i TOP 09 a strana LIDEM jsou podle ní připraveny takovou schůzi vyvolat. Poslanci by na ní mohli rozhodovat například o novele insolvenčního zákona, doprovodném zákonu k občanskému zákoníku, novém zákonu o zvláštních řízeních soudních a o novele občanského soudního řádu. Všechny přímo souvisejí s občanským kodexem, který bude účinný od ledna. Na program by se měla dostat také novela zákona o stavebním spoření, která podle vládní verze zavádí účelovost státní podpory tohoto produktu a rozšiřuje jeho nabízení i na univerzální banky.

Počet žádostí o vydání církevního majetku jde do desetitisíců

První pozemky v církevních restitucích již byly vydány a počet žádostí jde nyní do desetitisíců, řekl na Velehradě generální sekretář České biskupské konference (ČBK) Tomáš Holub. Čeští a moravští biskupové se tam po cyrilometodějských slavnostech sešli na svém 94. plenárním zasedání. Zabývali se mimo jiné plánováním hospodaření katolické církve poté, co jí stát podle restitučního zákona vydá za komunismu neprávem zabavený majetek. Církve mají od státu dostat nemovitý majetek v hodnotě zhruba 75 miliard korun. Během 30 let jim stát vyplatí také celkem 59 miliard korun, navýšených o inflaci. Zároveň ale postupně přestane hradit platy duchovních. Biskupové se podle Holuba dohodli na tom, že si budou navzájem vyměňovat informace a že finančně silnější diecéze budou vypomáhat těm slabším. ČBK také vypracovala jednotný způsob, jak bude evidovat hospodaření diecézí, na kterých bude správa získaného majetku. Diecéze se rozhodnou, zda se o získané pozemky a nemovitosti postarají samy, nebo je pronajmou. Arcibiskupství již založilo společnost s ručením omezeným, která bude vrácený majetek spravovat.

Češi si připomněli vypálení Českého Malína na Volyni

Česká delegace i stovky místních lidí si na Volyni na severozápadě Ukrajiny připomněly 70. výročí vypálení tamní české obce Český Malín německými nacisty. Pietního aktu u společného památníku obětí malínské tragédie se účastnil místopředseda Senátu Přemysl Sobotka a místopředseda Poslanecké sněmovny Jiří Oliva, náměstek ministra obrany Libor Karásek a další čeští i ukrajinští představitelé. Prosperující obec Český Malín, založenou českými přistěhovalci na Volyni, i sousední ukrajinskou ves vypálily nacistické jednotky 13. července 1943. Nacisté tehdy zavraždili 374 Čechů, z toho 105 dětí. S Čechy zemřelo i více než 100 Ukrajinců a téměř tři desítky Poláků. Řada přeživších poté vstoupila do československých jednotek. Po válce se někteří obyvatelé, kteří vraždění přežili, i jejich příbuzní usadili v obci Frankštát na Šumpersku, která byla v roce 1947 přejmenována na Nový Malín.

Škoda Electric začíná s výrobou pohonů lokomotiv pro americké GE

Plzeňská Škoda Electric začíná s výrobou pro americký koncern GE Transportation. Vyrobí 660 kompletních mechanických pohonů pro 110 lokomotiv, které budou vozit cestující v Kazachstánu. Pro Škodu Electric jde o kontrakt za jednu miliardu korun. První pohon bude expedován v září nebo říjnu a poté začne náročné schvalování podle ruských drážních standardů GOST a norem GE, řekl ČTK generální ředitel podniku Jaromír Šilhánek. Testy kompletního pohonu potrvají až do dubna 2014. Sériové dodávky 660 pohonů začnou na přelomu let 2014 a 2015 a skončí v roce 2018. První lokomotiva vyjede na kazachstánské železnice v polovině roku 2017. Šilhánek nevyloučil další spolupráci Škodovky s GE. Škoda Electric loni utržila 3,3 miliardy korun, meziročně zhruba o desetinu více. Loňský čistý zisk činil 607 milionů Kč. Letos předpokládá podnik tržby téměř čtyři miliardy korun.

Křišťálový glóbus putuje do Maďarska, Hřebejk byl oceněn za režii

Nejlepším snímkem 48. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech je "válečný film bez války" Jánose Szásze Velký sešit. V konkurenci dalších 13 titulů uvedených v hlavní soutěži získal Velkou cenu Křišťálový glóbus. Vypráví o třináctiletých dvojčatech nucených strávit poslední léta druhé světové války po boku kruté babičky kdesi v pohraničí. Cenu za režii převzal Jan Hřebejk, který v soutěži uvedl snímek Líbánky. Filmem natočeným podle scénáře Petra Jarchovského Hřebejk završil volnou trilogii, započatou snímky Kawasakiho růže a Nevinnost, které se rovněž se zabývaly stíny minulosti, které zasáhnou současné životy hrdinů. Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii získal trojnásobný držitel Oscara, americký producent, režisér a scenárista Oliver Stone. V úvodu přehlídky převzal stejné ocenění John Travolta, v jeho průběhu oscarový kostýmní výtvarník Theodor Pištěk.

Zvláštní cenu udělila porota v čele s polskou režisérkou Agnieszkou Hollandovou britskému filmu Pole v Anglii režiséra Bena Wheatleyho odehrávajícímu se v Anglii za občanské války. Ocenění za ženský herecký výkon bylo uděleno představitelkám rolí v debutu amerického režiséra Lanceho Edmandse Ptáče - Amy Mortonové, Louise Krauseové, Emily Meadeové a Margo Martindaleové. Ólafur Darri Ólafsson získal cenu za nejlepší mužský herecký výkon za roli poslance v islandském filmu XL režiséra Marteinna Thorssona. Zvláštní uznání patří polskému snímku Papusza, ve kterém Joanna Kosová-Krauzeová a Krzysztof Krauze přiblížili tuto romskou básnířku. Porota soutěžní sekce Na východ od Západu ocenila polský snímek Plovoucí věžáky režiséra Tomasze Wasilewskiho, zvláštní uznání udělila Juraji Lehotskému za snímek Zázrak, natočený ve slovensko-české koprodukci. Mezi dokumenty zabodoval rusko-německo-český projekt Roura režiséra Vitalije Manského. V kategorii do 30 minut byl oceněn britský snímek Beach Boy, jehož režisérem byl Emil Langballe. Zvláštní uznání si odnesl kanadský režisér Shawney Cohen za dokument The Manor. Diváckou cenu udělili fanoušci na základě ankety snímku Alice Nellis Revival. V kinech se objeví od 11. července.

Karlovarský festival nabídl filmovým fanouškům 461 projekcí, na které přišlo 128.031 diváků. Tedy o sedm tisíc více než loni a pokořen byl i předloňský rekord zhruba 125.000 lidí v sálech. Akreditovalo se 12.028 lidí, z toho mělo 10.155 Festival passy. Přijelo 375 tvůrců, 855 filmových profesionálů a 643 novinářů.

Na Prázdniny v Telči přijede australský kytarista Tommy Emmanuel

Největším tahákem letošního 31. ročníku festivalu Prázdniny v Telči je vynikající australský kytarista Tommy Emmanuel. Festival začne 26. července a během 17 dnů vystoupí více než stovka kapel. Hlavní scénu na nádvoří telčského zámku otevře Radůza s písničkářem Justinem Lavashem. Během festivalu vystoupí Hradišťan, Vladimír Mišík, Mňága a Žďorp, Ivan Mládek, Spirituál Kvintet, Michal Prokop a Druhá tráva. Po loňském úspěchu se vrátí slovenská zpěvačka Szidi Tobias. Návštěvníci se mohou těšit i na zahraniční hosty. S irským triem Sliotar zahraje londýnský písničkář s irskými kořeny J. Eoin. S českou Asonancí vystoupí dánská kapela Tradish, přijede nizozemský orchestr Kladderadatsch. V závěru festivalu vystoupí americký hráč na foukací harmoniku Charlie McCoy.

Slavnosti na Pernštejně navštívily tisíce lidí

Třídenní slavnosti na hradě Pernštejn, jednu z největších akcí na jihomoravských památkách, navštívily od pátku do neděle tisíce lidí. S největším ohlasem se setkal rytířský turnaj na koních, řekl kastelán hradu Zdeněk Jakub Škrabal. Slavnosti Pernštejnského panství se konaly podvanácté, návštěvníci kromě turnaje mohli vidět i ukázky střelby, šermířské představení, žongléry nebo si poslechnout koncert dobové hudby. Slavnosti nemají podle kastelána Škrabala připomínat žádnou historickou událost, jejich účelem je přitáhnout veřejnost k prohlídce hradu, jehož stavba začala už ve 13. století. Nyní jej lidé mohou vidět v pozdně gotické až renesanční podobě, jakou měl při svém dokončení v 16. století. Hrad stojí na skalnatém ostrohu nad řekou Svratkou a dlouho sloužil jako hlavní sídlo rodu Pernštejnů.

Vsetín si připomene svou templářskou historii

Vsetín si připomene svou templářskou historii již třetím ročníkem Templářských slavností. Uskuteční se v neděli 18. srpna na Horním náměstí. S pověstmi opředeným řádem jsou spojeny úplné počátky trvalého osídlování krajiny okolo řeky Bečvy. Slavnosti nabídnou středověkou hudbu, jarmark, rytířské souboje, jízdu na koni, řemeslnické dílny i večerní ohňovou show. Ve Staré radnici bude k vidění unikátní svazek dokumentů z vatikánského archivu Processus contra Templarios nebo-li Proces proti templářům. První zprávy se vztahují k samému začátku osídlování tohoto území. Vsetín (Setteinz), který byl majetkem templářských rytířů 11 let, přechází roku 1308 do nájmu Voka z Kravař. Je to krátce poté, co řád upadl do nemilosti. Na nátlak krále Filipa IV. a se souhlasem papeže začalo ve Francii v roce 1307 rozsáhlé zatýkání templářů, v roce 1310 jich přes 50 skončilo na hranici. Řád byl oficiálně zrušen v roce 1312.

Dobrovolníci zvelebí v Plzni málo využívané lokality

Opuštěnou zahradu u vysokoškolských kolejí v Plzni Lochotíně a prostor kolem řeky Radbuzy v centru města zvelebí 15 dobrovolníků z Česka, Jižní Koreje, Turecka, Francie, Španělska, Ruska, Srbska a Ukrajiny. Navrhnou a provedou úpravy málo využívaných lokalit. V Plzni zůstanou do 20. července. ČTK to řekla Eva Kraftová z týmu Plzeň 2015, která zajišťuje program evropské kulturní metropole. Účastníci pracovního kempu se setkají s Plzeňany a budou s nimi o úpravách a využití ploch diskutovat. Na Anglickém nábřeží bude například posezení s autory podnětů projektu Pěstuj prosto. Jedná se o program pro malé změny v plzeňském veřejném prostoru v rámci projektu Plzeň - Evropské hlavní město kultury 2015. Smyslem je zapojit obyvatele do rozhodování o podobě města a společně provést co nejvíce změn.

Sport

Olympijská vítězka Miroslava Knapková vyhrála i při své třetí účasti královskou regatu v Henley. Česká veslařka ve finále porazila Novozélanďanku Emmu Twiggovou a časem 8:06 minuty navíc vyrovnala traťový rekord závodu na 2111 metrů na Temži. V příštím týdnu čeká Knapkovou Světový pohár v Lucernu.

České tenistky Barbora Krejčíková a Kateřina Siniaková ovládly ve Wimbledonu čtyřhru juniorek. Měsíc po triumfu na Roland Garros přidaly sedmnáctileté hráčky další úspěch v Londýně, kde v roli nejvýše nasazených ve finále zdolaly ukrajinsko-běloruskou dvojici Anhelina Kalininová, Irina Šimanovičová 6:3, 6:1.

Cyklista Roman Kreuziger dojel v osmé etapě Tour de France patnáctý a celkově je pátý, nejvýše v kariéře. Žlutý trikot uhájil Brit Froome.

Kajakářka Kateřina Kudějová obsadila na Světovém poháru ve vodním slalomu v Seu d'Urgell 3. místo. Deblkanoisté Kašpar, Šindler skončili čtvrtí.

Judista Lukáš Krpálek splnil roli velkého favorita a získal na Světové letní univerziádě v ruské Kazani zlatou medaili. Česká výprava má po úvodním dnu finálových soutěží na kontě už dva cenné kovy, protože stříbro přidala veslařka Jitka Antošová na skifu.

Po dvou letech zlepšila Zuzana Hejnová český rekord v běhu na 400 metrů překážek. Na mítinku Diamantové ligy v Paříži zvítězila v čase 53,23 sekundy. Své dosavadní maximum překonala o šest setin. Čtvrtá skončila Denisa Rosolová ve svém letošním nejlepším výkonu 54,38. Od stupňů vítězů ji dělilo 81 setin. Tyčkař Jan Kudlička obsadil druhé místo výkonem 570 cm. Tři pokusy o český rekord na výšce 582 cm mu nevyšly.

Hokejový útočník Jaromír Jágr by mohl v příští sezoně oblékat dres Montrealu. Tým Canadiens se v minulosti již několikrát ucházel o služby jedenačtyřicetileté české hvězdy. Hráčův zástupce Petr Svoboda přiznal, že s generálním manažerem Montrealu Markem Bergevinem jedná.

České boxerky vybojovaly dvě stříbrné medaile na mistrovství Evropské unie v maďarském Keszthely. Až do finále postoupily Alice Šrámková a Martina Schmoranzová.

Čeští volejbalisté postoupili v Evropské lize do Final Four v Turecku. Výběr nizozemského kouče Stewarta Bernarda v Opavě sice prohrál s Černou Horou 2:3, ale získaný bod mu stačil k jistotě prvního místa ve skupině B již před závěrečným nedělním utkáním proti Španělsku.

Kajakář Vavřinec Hradilek vyhrál v Seu d'Urquell po dvou letech závod Světového poháru a prožil největší úspěch od stříbra na loňských olympijských hrách v Londýně. Trať ve Španělsku projel čistě s náskokem sekundy a tří desetin před druhým Lucienem Delfourem z Austrálie.

Počasí:

Bude jasno až polojasno, teploty 24 až 28 st.