Zprávy

Petr Nečas končí ve funkci premiéra i šéfa ODS

Premiér Petr Nečas v neděli večer po jednání špiček vládní koalice a vedení ODS oznámil, že v pondělí podá demisi. Vyřešil tak současnou krizi, kterou vyvolala kauza jeho nejbližší spolupracovnice, šéfky jeho kabinetu Jany Nagyové. Tu policie zatkla ve čtvrtek kvůli tomu, že si u šéfa Vojenského zpravodajství objednala sledování Nečasovy manželky a dalších dvou osob. Současně měla mít účast v korupci tří bývalých poslanců ODS Petra Tluchoře, Ivana Fuksy a Marka Šnajdra, kteří za to, že složili své mandáty, získali lukrativní místa v představenstvech polostátních podniků. Policie v této souvislosti obvinila celkem osm osob, sedm z nich skončilo ve vazbě. Petr Nečas hodlá také skončit ve funkci šéfa ODS. Podle prvních reakcí ale jeho krok nestačí opozici, která nadále trvá na předčasných volbách, případně rozpuštění sněmovny.

Soud uvalil vazbu i na Šnajdra; vyslechnout chce Kalouska

Okresní soud v Ostravě rozhodl o uvalení vazby na bývalého poslance ODS a exnáměstka ministra zdravotnictví Marka Šnajdra. Důvodem rozhodnutí je obava z ovlivňování svědků, mimo jiné ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09), řekl novinářům Šnajdrův advokát Lukáš Trojan. Šnajdr je obviněn z přijetí úplatku, kterým měla být funkce v dozorčí radě Čepra výměnou za to, že se vzdá poslaneckého mandátu. Kalousek řekl, že Šnajdrovi pozici v dozorčí radě státního distributora paliv Čepro skutečně nabídl. Kalousek bez dalších podrobností řekl, že Šnajdra vybral po konzultacích v odborných i politických kruzích. Ministr by měl svou roli v kauze kolem údajného úplatkářství jednoho z někdejších rebelů ODS vysvětlit policii. Předvolání prý již dostal. Vysvětlení půjde podat zřejmě na konci příštího týdne.

Schwarzenberg byl vyslechnut kvůli slovům o "vydírání" koalice

Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg byl policií vyslechnut v souvislosti se svým prohlášením, že "rebelové" ODS vydírali koalici kvůli sporům o vládní daňový balíček. Řekl to v diskuzním pořadu České televize. Policii prý řekl, že jeho tehdejší slova jsou pravdivá. "Je to ovšem v rámci politiky. Že to není přímo trestný čin, ale je to tedy chování bohužel ne právě krásné stránky politiky," uvedl Schwarzenberg. Takzvaní rebelové Petr Tluchoř, Ivan Fuksa a Marek Šnajdr podle policie figurují v úplatkářské aféře, do níž má být zapojena i blízká spolupracovnice premiéra Petra Nečase (ODS) Jana Nagyová.

Ištvan: Kovandovo přiznání může urychlit obžalobu dalších lidí

Přiznání šéfa Vojenského zpravodajství Milana Kovandy může urychlit sdělení obžaloby ostatním lidem zapojeným do kauzy zneužití vojenské rozvědky. V diskuzním pořadu České televize to řekl olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan. Policie podle něj musí pečlivě prověřit všechna fakta o případu, aby mohla čelit obhajobě všech obviněných. Současný šéf Vojenského zpravodajství Kovanda se v sobotu přiznal k nelegálnímu sledování premiérovy manželky Radky Nečasové, které si údajně objednala Nečasova nejbližší spolupracovnice Jana Nagyová. O Kovandově dalším osudu v čele vojenské rozvědky rozhodne ministr obrany Vlastimil Picek.

Respekt: Zatýkání v kauze Nagyové urychlil policejní informátor

Zatýkání v kauze okolo Nagyové, které mělo původně začít až na konci týdne, urychlil informátor Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ). Zjistil totiž, že bývalý náměstek ministra zemědělství Roman Boček se chystá vycestovat do Španělska. Detektivové vyhodnotili jako velmi pravděpodobné, že se Boček už do Česka nevrátí. Píše to ve svém pondělním vydání časopis Respekt. Šéf útvaru Robert Šlachta o zjištění ve středu informoval olomouckého vrchního žalobce Iva Ištvana, který případ od začátku dozoroval. Krátce poté Ištvan vydal pokyn ke spuštění zásahu. Případ začal na jaře roku 2011. Nejvyšší státní zastupitelství tehdy Šlachtu pověřilo, aby vyšetřil, kdo vyzradil jméno utajeného svědka v případu předraženého nákupu obrněnců Pandur. Z prozrazení jména detektivové podezřívali náměstka Vrchního státního zastupitelství v Praze Libora Grygárka. Detektivové v uplynulých dnech provedli přes 30 domovních prohlídek, při nichž zabavili 150 milionů korun a desítky kilogramů zlata. Podle Respektu patřily zejména Janouškovi a Rittigovi. Získali i řadu důkazů. To jim brzy umožní obvinit další lidi. Podle policejních zdrojů půjde o kmotry, napsal Respekt. Janoušek, Rittig či Grygárek obviněni nebyli, přestože u nich policie zasahovala.

Ministr Picek obdržel podklady ze sledování Nečasové

Ministr obrany Vlastimil Picek obdržel od detektivů Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) oficiální podklady k případu dvou zadržených pracovníků Vojenského zpravodajství. Šéf rozvědky Milan Kovanda se v sobotu přiznal k nelegálnímu sledování premiérovy manželky Radky Nečasové, které si údajně objednala Nečasova nejbližší spolupracovnice Jana Nagyová. O jeho osudu Picek rozhodne později. V kauze nelegálního sledování soud v sobotu rozhodl o vazbě pro bývalého šéfa Vojenské rozvědky Ondreje Páleníka a zpravodajce Jana Pohůnka.

Bárta: Nagyová mohla stát v pozadí setrvání Pavla Dobeše ve vládě

Ředitelka premiérova kabinetu Jana Nagyová měla zřejmě vliv i na setrvání někdejšího člena Věcí veřejných a ministra dopravy Pavla Dobeše ve vládě. V pořadu České televize to řekl předseda Věcí veřejných Vít Bárta. Dobeš a další ministři VV před více než rokem pohrozili demisí na vládní posty, pokud kabinet nevyhoví požadavkům tehdy vládních VV. Dobeš však demisi nakonec nepodal, spolu se současnou vicepremiérkou Karolínou Peake a dalšími lidmi odešel z nejmenší vládní strany a založil stranu LIDEM. Bárta se prý informaci dozvěděl přímo od Nagyové. S ředitelkou kabinetu předsedy vlády byl zvyklý jednat z doby, kdy sám zastával vládní post ministra dopravy.

V centru Prahy se srazily tramvaje, 11 zraněných

V centru Prahy se v sobotu večer srazily dvě tramvaje. Při nehodě bylo zraněno 11 lidí, převážně turistů. ČTK o tom informovala pražská policie. Zraněné cestující a řidiče jedné ze souprav ošetřovalo hned několik posádek záchranné služby. Nehoda se odehrála v Chotkově ulici v prudkém sjezdu na Klárov. Příčina srážky není známá.

Koncert v centru metropole otevřel festival Prague Proms

Koncert Českého národního symfonického orchestru (ČNSO) pod vedením Jana Chalupeckého na Václavském náměstí v Praze otevře festival Prague Proms. Zazněla hudba z nových i starších filmových hitů. Na programu byly melodie z Bondovek, blok westernů, skladby Johna Williamse nebo hity z filmů Harry Potter, Shrek, Piráti z Karibiku a Mission: Impossible. Prague Proms na různých místech Prahy nabídne koncerty různých žánrů do 20. července. Kompletní program Prague Proms 2013 se nachází na www.pragueproms.cz.

V Rudolfinu účinkovali vítězové soutěže Concertino Praga

Nejlepší mladí hudebníci z rozhlasové soutěže Concertino Praga se v neděli poprvé veřejně představili na koncertu ve Dvořákově síni Rudolfina. Vystupující laureáti pocházejí z Ruska, Rumunska a Česka. Doprovodila je Jihočeská komorní filharmonie a Symfonický orchestr Českého rozhlasu pod taktovkou dirigenta Jana Talicha. Po pražském koncertu následuje série koncertů v rámci Jihočeského festivalu, který začne 17. června v Českém Krumlově a do 21. června pokračuje koncerty v Bechyni, Třeboni, Českých Budějovicích a Jindřichově Hradci. Koncert vysílal přímým přenosem Český rozhlas 3 - Vltava. Letošní 47. ročník v únoru vyhrál ruský klavírista Viktor Maslov. Mezi vítězi se umístily i české kytaristky Barbora Kubíková a Hedvika Švendová.

V Praze probíhají Dny Jeruzaléma

Přehlídka Dny Jeruzaléma v Praze přináší ukázky izraelského divadla, tance, hudby, filmu a výtvarného umění. Některé programy začaly již koncem minulého týdne, v neděli večer ji v sídle ministerstva kultury slavnostně zahájí zástupci pražské a jeruzalémské radnice. Festival potrvá až do 22. června. K jeho hostům patří bývalý voják z pásma Gazy Yehuda Braun s projektem White Soldier. Po odchodu z armády v něm v uniformě a nabarvený na bílo prochází Jeruzalémem a natáčí reakce lidí. Taneční a divadelní představení se odehrají v Nostickém paláci, izraelští tanečníci vystoupí také v rámci festivalu Tanec Praha. Muzikanti zahrají na festivalu United Islands, který se kvůli povodním přestěhoval pro letošní rok na Ladronku. Na Letné a v kině Světozor je připraven filmový festival. Program je na adrese www.dnyjeruzalemavpraze.cz.

Ghettofest přilákal stovky Brňanů do sociálně vyloučené lokality

Pouliční festival Ghettofest letos podruhé přilákal stovky Brňanů do takzvané sociálně vyloučené lokality kolem ulic Bratislavská a Francouzská. Podle pořadatelky Alice Herákové přišlo na 2000 lidí. Mohli tu vidět vystoupení 150 umělců, převážně tanečníků, ale i hudebních skupin či malířů. Cílem celé akce bylo přitáhnout obyvatele Brna do lokality, které se mnozí z nich vyhýbají obloukem, a ukázat na to pozitivní ze soužití většinové společnosti s Romy. V lokalitě jich žije několik tisíc.

Festival Rocková Lipnice bude letos možná naposledy

Rocková skupina Žralok ve zdi ze Světlé nad Sázavou zahájí v sobotu 13. července v přírodním amfiteátru pod lipnickým hradem 20. ročník festivalu Rocková Lipnice. Návštěvníci mimo jiné uslyší i skupinu Mig 21 nebo Anetu Langerovou. Podle organizátorů ale není vyloučeno, že jubilejní ročník festivalu bude zároveň posledním. Uvedl to zakladatel festivalu Václav Zástěra. "Region je přesycený nejrůznějšími festivaly, konkurence je velká, musíme se obejít bez sponzorů," řekl Zástěra. V předchozích 19 letech se na Rockové Lipnici vystřídalo téměř 150 kapel. Diváci, kterých je každoročně kolem 1500, viděli na festivalovém pódiu například skupiny Olympic, Chinaski, Kryštof, Pražský výběr a řadu dalších.

Festival reSITE bude hledat cesty ke zlepšení veřejného prostoru

Lidé jako nejcennější kapitál každého města budou hlavním tématem letošního festivalu reSITE. Od 19. do 23. června se na něm sejdou architekti, ekonomové, politici a investoři, program bude z velké části přístupný i veřejnosti. Akce oživí několik míst v metropoli, festivalový pavilon vyroste například na Karlově náměstí, diskutovat se bude také v Centru současného umění DOX. Připraveny jsou i výstavy, taneční představení, filmové projekce nebo cyklojízdy. V rámci festivalu proběhne i mezinárodní konference, které se zúčastní například hlavní urbanista plánování New Yorku Alexandros E. Washburn nebo ředitel oddělení newyorských městských parků Adrian Benepe. Workshop povede britský konstruktér, umělec a filosof Cecil Balmond.

Hradecké muzeum připomene cestu dívek za vzděláním

V Muzeu východních Čech v Hradci Králové ve čtvrtek 20. června začne výstava nazvaná Cesta dívek za vzděláním. Výstava představuje historii dívčího školství v Hradci Králové a okolí od konce šedesátých let 19. století do první poloviny 20. století. Připomene například sté výročí založení Městské vyšší školy pro ženská povolání hospodářská v Hradci Králové či soukromé kuchařské školy Anuše Kejřové. Součástí slavnostního zahájení výstavy bude i představení nové stejnojmenné publikace. O prázdninách bude pro objednané skupiny připravený program Prázdninová škola. Zájemci se vypraví do dívčí školy, kde si vyzkoušejí pravopis či si zkusí přišít knoflík.

Umělci podpořili obnovu kostela sv. Jana Křtitele na Jesenicku

V Horním Údolí u Zlatých Hor na Jesenicku se v sobotu konal benefiční koncert na obnovu tamního kostela svatého Jana Křtitele. Umělci, kteří vystupovali bez nároku na honorář, uvedli skladby J. S. Bacha či W. A. Mozarta. Zchátralý kamenný kostel z konce 19. století se již řadu let opravuje, podle správce by se mohl zanedlouho otevřít pravidelným bohoslužbám. Koncerty na záchranu kostela se konají od roku 2003. Stovka posluchačů sobotního koncertu prostřednictvím dobrovolného vstupné přispěla na obnovu památky částkou téměř 6000 korun.

Z Pohořelic vyjel historický poštovní vlak

Z Pohořelic v neděli odpoledne vyjel historický poštovní vlak jako připomínka vlakové pošty, která byla v ČR před lety zrušena. Lidé se mohli z Pohořelic do Vranovic svézt poštovním vozem z roku 1949. Jízdu pořádalo soukromé Muzeum vlakové pošty. Posádka vlaku byla složena z bývalých zaměstnanců pošty a po celou dobu jízdy simulovala běžnou práci v poštovním vlaku. Vlaková pošta v tuzemsku fungovala zhruba 160 let a zanikla v roce 1999.

Ze sportu:

Vedení hokejového klubu HC Mountfield odmítlo nabídku vedení města České Budějovice na vyřešení sporu "o pivo", která měla zachovat extraligu na jihu Čech. Předseda představenstva klubu Miroslav Schön ji v prohlášení pro ČTK označil za vyděračské ultimátum. I nadále je tak velmi pravděpodobné, že se extraligový tým přestěhuje do Hradce Králové.

Sprinterka Denisa Rosolová si na atletickém mistrovství světa může vybrat hned ze čtyř disciplín, na domácím šampionátu v Táboře totiž splnila limit také na dvoustovce. Experimentovat ale v Moskvě nebude, poběží tam štafetu na 4x400 metrů a svoji nejsilnější disciplínu čtvrtku s překážkami.

Cyklista Roman Kreuziger obsadil v etapovém závodu Kolem Švýcarska třetí místo. V závěrečné časovce skončil sedmý a na jeho celkovém umístění se nic nezměnilo. V generálce na Tour de France obhájil loňské prvenství Portugalec Rui Costa, který jízdu na 26,8 km ovládl. Kreuziger na něj ztratil rovnou minutu.

Bývalý fotbalový gólman Juraj Šimurka se po 25 letech vrací do pražské Slavie. V Edenu se podle deníku Sport stane novým asistentem trenéra Michala Petrouše a starat se bude hlavně o brankáře. Klub ale zatím jeho angažování nepotvrdil.

Čeští volejbalisté vyhráli i druhý zápas v Evropské lize a po vítězství nad Černou Horou 3:1 vedou skupinu B úvodního turnaje v Maďarsku. Proti domácí reprezentaci v pondělí první část letní soutěže v Kecskemétu zakončí. Následovat budou turnaje v Barceloně, Podgorici a Opavě, Final Four se uskuteční v polovině července v Turecku.

Čeští rychlostní kanoisté na mistrovství Evropy v portugalském Montemor-O-Velho získali dvě zlaté medaile. Kanoista Martin Fuksa po sobotním triumfu na kilometru vyhrál i na poloviční neolympijské trati a pro vítězství si dojel také čtyřkajak ve složení Daniel Havel, Josef Dostál, Lukáš Trefil, Jan Štěrba na 1000 metrů.

Velkou cenu Katalánska dokončil z českých motocyklistů pouze Lukáš Pešek. V královské třídě MotoGP dojel těsně za body na poslední 16. příčce, zatímco Karel Abraham kvůli poruše elektroniky závod nedokončil.

Motokrosař Martin Michek vyhrál podruhé v sezoně rozjížďku v závodě mistrovství světa MX3. Ve Velké ceně Itálie v Maggioře zvítězil v úvodní jízdě před lídrem šampionátu Klemenem Gerčarem ze Slovinska a dalším českým jezdcem Petrem Smitkou. Ten při prvním startu v MS v sezoně skončil třetí i v následující rozjížďce.

Stolní tenisté Antonín Gavlas s Renatou Štrbíkovou se stali mistry Evropy ve smíšené čtyřhře. Úspěch českých barev v rumunském Buzau podtrhli Michal Obešlo s Hanou Matelovovou, kteří získali bronz.

Velkou cenu Katalánska dokončil z českých motocyklistů pouze Lukáš Pešek. V královské třídě MotoGP dojel těsně za body na poslední 16. příčce, zatímco Karel Abraham kvůli poruše elektroniky závod nedokončil. Čeští rychlostní kanoisté na mistrovství Evropy v portugalském Montemor-O-Velho získali dvě zlaté medaile. Kanoista Martin Fuksa po sobotním triumfu na kilometru vyhrál i na poloviční neolympijské trati a pro vítězství si dojel také čtyřkajak ve složení Daniel Havel, Josef Dostál, Lukáš Trefil, Jan Štěrba na 1000 metrů.

České basketbalistky si na mistrovství Evropy budou muset poradit bez klíčové hráčky Jany Veselé. Noční vyšetření zraněného kolena ze sobotního utkání s Běloruskem odhalilo, že křížové vazy nakonec nevydržely a Veselou čeká několikaměsíční léčba. Přijde tak i o velkou část nadcházející sezony, ve které se měla po deseti letech vrátit do USK Praha.

Evropskou šermířskou federaci povede i v následujících čtyřech letech František Janda. Český funkcionář je v čele FIE od roku 2009 a v sobotu uspěl ve volbách na kongresu v Záhřebu, který předcházel dnes startujícímu mistrovství Evropy.

Počasí:

Slunečno, teploty až 30 stupňů C.

Příští čtyři týdny bude počasí v České republice teplotně i srážkově průměrné až mírně nadprůměrné. Vyplývá to z měsíční předpovědi, kterou na svém webu zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).