Zprávy

Silný výbuch zdevastoval West, obec českých přistěhovalců v Texasu

Americká policie potvrdila smrt až 15 lidí a dalších téměř 180 zraněných při středečním výbuchu v továrně na hnojiva v texaském městě West. Mezi obětmi jsou i hasiči a záchranáři, kteří zasahovali u chemičky po požáru, který explozi předcházel. V obci s necelými třemi tisícovkami obyvatel, která je jedním z hlavních texaských center českých přistěhovalců v USA, neštěstí srovnalo se zemí několik desítek domů. Honorární konzul Raymond Snockhouse Českému rozhlasu řekl, že zahynuli i dva jeho bratranci, kteří pracovali jako požárníci. Podle mluvčího Bílého domu byl o neštěstí informován prezident Barack Obama. Patrick Swanton z policejní stanice v nedalekém městě Waco řekl, že vyšetřovatelé prověřují dvě verze případu - kriminální čin a průmyslovou havárii způsobenou chemickou reakcí.

Město West, které bylo výbuchem nejvíc zasaženo, je jedním z hlavních texaských center české přistěhovalecké vlny, která ve druhé polovině 19. století do USA přivedla tisíce lidí. "Ze zhruba 2700 lidí v našem městě se k českému původu odhadem hlásí tři čtvrtiny," řekla Clarice Snokhousová. Dodala, že ve Westu se pořádají české mše, ve školách se vyučuje čeština. V Texasu je město West známo jako "koláčová metropole". Přistěhovalci z českých zemí se zasloužili o rozkvět obce, kolem roku 1890 se český živel na obchodním a kulturním životě oblasti už výrazně podílel. Do roku 1920 česká komunita ve Westu převládla a někteří ze starších obyvatel města dodnes češtinu ovládají. Město po celém Texasu proslavily každoroční české krajanské slavnosti zvané Westfest.

Premiér Nečas zahajuje dvoudenní návštěvu Estonska a Finska

Premiér Petr Nečas v estonském Tallinnu zahájil dvoudenní návštěvu Estonska a Finska. V obou zemích má na programu nejen setkání s premiéry, ale také promluví na podnikatelských fórech. České firmy cítí příležitosti především při budování dopravní a energetické infrastruktury v obou severských zemích. Podle serveru Businessinfo.cz ukazují statistiky za poslední období, že propad v obchodní výměně mezi ČR a Estonskem, který nastal v krizovém roce 2009, byl už překonán a nyní jsou výsledky vzájemné obchodní výměny v historii vůbec nejlepší. Estonsko přitom nepatří mezi hlavní obchodní partnery České republiky. Z hlediska exportu bylo Estonsko v roce 2012 na 45. místě a z hlediska dovozu až na 68. místě. Velký podíl na nynějším obchodu má především vývoz automobilů.

Klaus jednal v Moskvě s ruským premiérem Medveděvem

Předseda ruské vlády Dmitrij Medveděv se v Moskvě setkal s bývalým českým prezidentem Václavem Klausem. Ten se v ruské metropoli účastní ekonomického fóra o problémech a výhledech ruského hospodářství. Do Ruska český exprezident přijel na osobní Medveděvovo pozvání. Podle agentury ITAR-TASS schůzka proběhla v neformální atmosféře. Mezinárodní konferenci organizuje ruská banka Sberbank a kromě Klause se jí účastí řada dalších zahraničních hostů. Na foru promluví bývalý britský premiér Tony Blair nebo bývalý americký ministr zahraničí Colin Powell. S Medveděvem, který v letech 2008-12 vykonával funkci ruského prezidenta, se Klaus setkal v posledních letech několikrát. Naposledy besedovali koncem roku 2011 v Praze, kde Medveděv zahájil výstavu Carský dvůr pod vládou Romanovců.

Blažek nepřímo podpořil zvolení Fenyka mezi ústavní soudce

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek nepřímo podpořil zvolení Jaroslava Fenyka mezi ústavní soudce. Podhled na něj změnil po vystoupení Fenyka v senátním ústavně-právním výboru. Dříve k němu měl výhrady kvůli jeho předlistopadovému působení na vojenské prokuratuře. Fenykovi byl v médiích vyčítán jeho podíl na odsouzení odpírače vojenské základní služby. Expert na trestní právo Fenyk svou roli v odsouzení Vladana Kočího zdůvodňoval mimo jiné tím, že pro něj žádal trest na samé dolní hranici trestní sazby, senát ale rozhodl o odsouzení na 15 měsíců. Vysvětlili si to prý i s Kočího obhájcem Otakarem Motejlem. Fenyk byl náměstkem nejvyšší státní zástupkyně v době, kdy tuto funkci vykonávala odborná mluvčí ČSSD pro oblast boje s korupcí Marie Benešová. Svůj post opustil nedlouho po ní, zdůvodnil to mimo jiné nesouhlasem s postupem v kauze katarského prince.

Zeman se setkal s Rusnokem kvůli fondu na splácení státního dluhu

Prezident Miloš Zeman jednal s bývalým ministrem financí Jiřím Rusnokem o vzniku fondu, kam by ze svého prezidentského platu odváděl měsíčně 30 procent jako příspěvek na splácení státního dluhu. Na hradním webu o tom informovala Zemanova mluvčí Hana Burianová. Prezident se setkal také s místopředsedou ČSSD Zdeňkem Škromachem. Zeman jako prezident pobírá měsíční plat 186.300 korun hrubého. Dalších 173.300 korun měsíčně činí podle zákona "víceúčelová paušální náhrada". Plán založit prezidentský fond oznámil Zeman v polovině února. Kromě pravidelného příspěvku ze svého platu chtěl sehnat i další dárce, kteří by splácení části státního dluhu financovali.

Heger oznámil chystané fúze nemocnic

Ministr Leoš Heger (TOP 09) oznámil chystané fúze nemocnic a ústavů, které zřizuje ministerstvo zdravotnictví. Od 1. ledna 2014 se má stát Revmatologický ústav součástí Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) a Endokrinologický ústav součástí Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM). Revmatologové tvrdí, že sloučení bude mít negativní důsledky, endokrinologové se sloučením prý souhlasí. Pracovníci Revmatologického ústavu jsou připraveni vyhlásit stávkovou pohotovost. Podle návrhu tzv. slučovacího zákona se má sloučit také brněnské Centrum kardiovaskulární a transplantační chirurgie a Fakultní nemocnice u sv. Anny s tamní fakultní nemocnicí. V Brně tak zůstane jedna fakultní nemocnice, která se po přijetí zákona o univerzitních nemocnicích změní na univerzitní.

Ředitelka ÚSTR Foglová chce odvolat šéfku archivu, vedoucího kanceláře a náměstka

Nová ředitelka Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) Pavla Foglová oznámila, že chce odvolat šéfku Archivu bezpečnostních složek (ABS) Zlatuši Kukánovou a nahradit ji archivářkou Světlanou Ptáčníkovou. S ABS má Ptáčníková zkušenosti a o funkci ředitelky dřív usilovala. Skončit podle Foglové má také ředitel její kanceláře Pavel Žáček a ekonomický náměstek René Schreier. Důvodem je to, že nekomunikují, čímž ohrožují chod ÚSTR, řekla Foglová. Foglová také sdělila, že oslovila možné kandidáty na členství v nové vědecké radě ÚSTR, poradním orgánu instituce. Jeden až čtyři lidé podle ní členství už přislíbili. Celá dosavadní vědecká rada odstoupila na protest proti odvolání ředitele Daniela Hermana. Jeho sesazení vyvolalo kritické reakce i jinde, hlavně v ODS, která obvinila opoziční ČSSD z levicového puče. Sociální demokraté to rázně odmítli.

Část starostů chce manifestovat kvůli dotacím EU

Část starostů chce v polovině května manifestovat v Praze za změnu v rozdělování evropských dotací tak, aby více odrážely potřeby obcí. Současné představy vlády by vedly k tomu, že peníze zůstanou nevyčerpané, budou rozdělovány byrokraticky a bude existovat prostor pro korupci. Řekli to předseda poslanců TOP 09 a Starostové Petr Gazdík a šéfka Sdružení místních samospráv Jana Juřenčáková. Kriticky se k nynějším plánů přidělování evropských dotací v letech 2014 až 2020 staví také Spolek pro obnovu venkova a Svaz měst a obcí. V příštím programovacím období EU pro roky 2014 až 2020 bude mít ČR v rámci pomoci chudším regionům nárok asi na 20,5 miliardy eur (přes 517 miliard korun). Nynější iniciativa žádá, aby nejméně 65 procent částky pro rozvoj venkova čerpaly nárokovým systémem přímo obce, města a jejich sdružení. Premiér Petr Nečas (ODS) označil minulý týden akci za "zviditelňovačku" politického hnutí, které před minulými volbami podobně využívalo téma rozpočtového určení daní.

ČR je v čerpání peněz ze strukturálních fondů pod průměrem EU

Evropská komise vyplatila členským státům EU jen 42 procent prostředků ze strukturálních fondů a Česká republika je v tomto směru s 29,9 procenty pod průměrem celé unie. Vyplývá to ze zprávy o dopadech programů politiky soudržnosti, kterou zveřejnila Evropská komise. Evropské strukturální fondy přispěly v celé EU v letech 2007 až 2011 k vytvoření skoro 400.000 pracovních míst, z toho 15.430 jich bylo v České republice. Podle mluvčí komise Shirin Wheelerové zpráva také zdůrazňuje, že pro kvalitní využívání fondů je klíčová "solidní administrativní kapacita a systém kontroly". "Proto pracujeme intenzivně s Českou republikou a dalšími zeměmi na zlepšení jejich administrativní kapacity," dodala.

ROP Severozápad hrozí, že přijde o další tři miliardy korun

Regionálnímu operačnímu programu (ROP) Severozápad hrozí, že přijde o další tři miliardy korun. Podle ministestva pro místní rozvoj (MMR) reálně hrozí, že se tomuto operačnímu programu nepodaří vyčerpat všechny přidělené peníze včas. Proto navrhuje, aby se 3,1 miliardy korun z ROP Severozápad rozdělilo mezi ostatní regionální operační programy. Vyplývá to z dokumentu Vyhodnocení řízení rizikových operačních programů. Nyní je materiál v meziresortním připomínkovém řízení.

Ekonom.cz: EGAP vymohla miliardu korun z Kazachstánu

Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP) vymohla miliardu korun z Kazachstánu, kterou považovala za ztracenou. EGAP se tak letos podaří vymoci z dosud nezaplacených pohledávek rekordní částku. Týdeníku Ekonom to řekl generální ředitel EGAP Jan Procházka. Podle týdeníku jde o akci spojenou s krachem kazašské banky. Kazašská banka si nechala od přerovského exportéra PSP Engineering postavit cementárnu, kterou pak nezaplatila. Ztráta na pojistném znamenala pro EGAP více než miliardu korun, přitom tento kontrakt získal mezinárodní ocenění. Nevydařený obchod z roku 2007 financovala belgická Fortis Bank prostřednictvím své pražské pobočky. EGAP pojistil vývozní odběratelský úvěr, napsal Ekonom.cz. Pojištění EGAP využívají firmy hlavně na úvěry od bank pro export do rizikových zemí, kde existuje zvýšená pravděpodobnost, že za zboží či služby nedostanou zaplaceno.

Lokomotiva Škoda prošla testy v Německu

Nová elektrická lokomotiva Škoda 109 E získala v Německu certifikát TSI, který je klíčový k získání povolení k provozu v šesti zemích Evropy, řekl generální ředitel výrobce lokomotiv Škoda Transportation Josef Bernard. Certifikát TSI High Speed RST získal podle něj škodovácký stroj jako druhý na světě. Nejrychlejší a nejvýkonnější tuzemská lokomotiva už úspěšně dokončila přístupové zkoušky v ČR, Rakousku a Polsku. V Německu, Slovensku a Maďarsku ještě probíhají buď konečná vyhodnocení, nebo poslední typové zkoušky, řekl Bernard. Škoda má zatím největší zakázku na dodávku 20 těchto strojů pro České dráhy. Další dva už prodala na Slovensko a chce proniknout také na západoevropské trhy.

Historickým městem roku 2012 je Jilemnice

Historickým městem roku 2012 se stala Jilemnice na Semilsku. Ocenění je odměnou za nejlepší péči o památky na základě dotačního programu ministerstva kultury. Starosta podkrkonošského města Vladimír Richter si odnesl titul a milion korun určený na další opravy památek. Koná se tradičně u příležitosti Mezinárodního dne památek a sídel, který se od roku 1983 slaví právě 18. dubna. Do soutěže se letos přihlásilo 46 subjektů, do dalšího kola postoupilo z jednotlivých krajů 14 návrhů, z nichž vzešli tři finalisté. Vedle Jilemnice byl nominován Příbor a Cheb. Jilemnice byla letos ve finále soutěže, která se pořádá od roku 1995, už potřetí.

Dědici českých mecenášů Neumannových prodají sbírku i zámek

Koncem dubna se bude ve Švýcarsku dražit mobiliář a umělecká sbírka ze zámku českých mecenášů a sběratelů umění Lotara a Věry Neumannových. Kromě jiného bude na prodej i velmi cenná kolekce secesního skla uměleckého skláře Emila Gallého. Podle listu Tribune de Genève se dědici již zemřelého páru rozhodli prodat středověký zámek ve švýcarském městečku Gingins, který Neumannovi zakoupili před padesáti lety. 27. dubna má být vydražena umělecká sbírka i mobiliář, zámek samotný pak bude prodán později. Sběratelé tak mohou získat stovky kusů nábytku, obrazů a dalších uměleckých děl a rovněž knih, které Neumannovi za svého života shromáždili. Hodnota těchto věcí se odhaduje na několik desítek milionů švýcarských franků.

Lotar Neumann, který zemřel před 21 lety, pocházel z pražské židovské rodiny a druhou světovou válku přežil pod jiným jménem. Jeho manželka Věra, která zemřela letos, za války absolvovala Baťovu školu práce ve Zlíně. V roce 1948 se vystěhovali do Venezuely. Vybudovali tam továrnu na barviva a v ní vydělali velké jmění. Stýskalo se jim ale po Evropě a začali sbírat secesní umění, zejména dílo Alfonse Muchy. V 60. letech se rozhodli se do Evropy vrátit a pro život si vybrali Švýcarsko. Věra Neumannová dva roky po manželově smrti založila nadaci, která vystavovala nejkvalitnější díla ze sbírky manželského páru. V roce 2002 například v Praze představila soubor přípravných kreseb Alfonse Muchy k jeho Otčenáši. Loni Věra Neumannová darovala Uměleckoprůmyslovému muzeu v Praze kolekci kreseb a tisků vztahujících se k tomuto Muchovu dílu. Cena daru se odhaduje na desítky milionů korun.

Okupace Mánesa chce změnit fungování výstavní síně

Symbolickou dvoudenní okupaci pražské výstavní síně Mánes ve čtvrtek zahájila skupina umělců a teoretiků sdružená v iniciativě Mánes umělcům. Protestují proti fungování Nadace českého výtvarného umění, která Mánes provozuje. Osud Mánesa je podle pořadatelů krajně nejistý také proto, že kvůli penězům potřebným na již zahájenou rekonstrukci Mánesa nadace převedla budovu na firmu, již založila. Organizátoři protestu se obávají, že budova postavená spolkem Mánes ve 20. letech může v případě nesplácení úvěru propadnout bankám. Požadují odstoupení členů správní rady nadace a její transformaci. Nadace pochybení při správě svého majetku popírá. Připraveny jsou přednášky a příspěvky umělců a teoretiků k tématu spolkové činnosti a jednání nadace, koncerty, taneční představení či čtení poezie.

Festival Slovenské divadlo v Praze představí šest inscenací

Oceněné tituly i novinky současné slovenské divadelní scény se představí v pražském Divadle Bez zábradlí na letošní přehlídce Slovenské divadlo v Praze. Od 2. května do 3. června tu bude uvedeno šest inscenací s hereckými hvězdami jako Milan Lasica, Szidi Tobias, Miroslav Noga či Marián Labuda ml. Divadlo Bez zábradlí festival pořádá poosmnácté, letošními patrony jsou herci Anna Šišková a Dušan Jamrich. "Vybírali jsme z inscenací, které na Slovensku získaly prestižní divadelní ocenění nebo na ně byly nominovány. Přivezeme i dosud neznámé Divadlo Pôtoň s novinkou Psota, která nahlíží do současné slovenské reality," uvedla ředitelka přehlídky Hana Heřmánková. Podle ní mají zavedené scény jako Radošinské naivní divadlo nebo Studio L+S v Praze své stálé příznivce. Zájem o ně je takový, že budou pravděpodobně přidávat další představení.

Nobelista Orhan Pamuk představil v Praze svoji tvorbu

Turecký spisovatel a nositel Nobelovy ceny Orhan Pamuk v Praze četl ze svých knih a vyprávěl návštěvníkům Festivalu spisovatelů o své tvorbě. Pamuk, jehož tvorba s výrazně poetickou linkou se ale také vyjadřuje k aktuálním politickým otázkám své země, se setká se svými čtenáři v pátek 16:00 při autogramiádě v knihkupectví Luxor. V rámci středečního galavečera na Nové scéně přečetl ukázky ze své knihy Jmenuji se Červená, která patří k sedmi jeho titulům, jež mají čeští čtenáři k dispozici. Patří k jeho knihám, v nichž se vrací do historie a vychází z prostředí ilustrátorů rukopisných knih.. Festival trvá kvůli snížené podpoře z veřejných zdrojů letos jen tři dny. Jeho mottem je Zrození národů. O fenoménu vzniku národů bude diskutovat například slavný alžírský prozaik Mohammed Moulessehoul píšící pod pseudonymem Yasmina Khadra, jehož díla byla přeložena ve 43 zemích. Českému čtenáři je znám díky překladům románů Černá vdova a Kábulské vlaštovky. Snahou pořadatelů festivalu je umožnit těsný kontakt spisovatelů a publika prostřednictvím scénických diskusí, autorských čtení a autogramiád.

Struny podzimu chystají koncerty Shortera i Savalla

Do nových prostor s hvězdami jazzu, klasiky a world music zavítá osmnáctý ročník hudebního festivalu Struny podzimu. Mezi 23. zářím a 9. listopadem nabídne desítku koncertů, k jejichž největším hvězdám patří tenorsaxofonista Wayne Shorter, sopranistka Barbara Hanniganová, legendární mistr staré hudby Jordi Savall i zpěvák Rufus Wainwright. Novinkou je také věrnostní program pro posluchače, kteří budou nakupovat vstupenky on-line. "Festival dospívá. Jednou z výhod je, že víme, co jsme, že jsme se našli. Naší úlohou je poskytovat nevšední zážitky, a to se odrazilo i na letošním ročníku," řekl ředitel Marek Vrabec. Přehlídka má díky personální fúzi s festivalem Dvořákova Praha staronového generálního partnera. Získala tak víc peněz do rozpočtu, který bude mít 14 milionů korun. Festival vychází z vícezdrojového financování a už několik let sází i na filantropii.

V celé ČR padly teplotní rekordy, rtuť vystoupala na 28,6 stupňů

V celé republice ve čtvrtek padaly teplotní rekordy. Nejvýš vystoupala rtuť teploměru ve středočeských Dobřichovicích, a to na 28,6 stupně Celsia. Přitom ještě na začátku minulého týdne se rekordy posouvaly na opačnou stranu, když meteorologové naměřili na šumavské Kvildě minus 19,1 stupně.

Ze sportu:

Prezident České republiky Miloš Zeman a předseda ČOV Jiří Kejval podepsali v Míčovně Pražského hradu přihlášku na zimní olympijské hry do Soči v příštím roce. Slavnostního ceremoniálu se zúčastnili mimo jiné i ministr obrany Vlastimil Picek a desítky českých sportovců a trenérů včetně olympijských medailistů z Londýna.

Tenista Tomáš Berdych nečekaně vypadl ve 3. kole turnaje v Monte Carlu. Čtvrtý nasazený dnes prohrál 4:6 a 2:6 s Italem Fabiem Fogninim.

Disciplinární komise Fotbalové asociace ČR vyslechla šéfa Dynama České Budějovice Karla Poborského, který svými výroky poukázal na možné ovlivnění ligového utkání Jihočechů s Příbramí. Komise nyní počká na závěry protikorupční policie, která se už případem začala zabývat.

Sezona plážového volejbalu může začít bojkotem a české jedničky a pátá dvojice z olympiády v Londýně Kristýna Kolocová s Markétou Slukovou ho případně podpoří. První turnaj Světového okruhu je na pořadu příští týden v čínském Fu-čou, ale hráčům a hráčkám se nelíbí nové pravidlo mezinárodní federace FIVB. Podle toho se od letoška nepřipisují body na konto párům, ale národním svazům, které můžou rozhodnout o obsazení turnajů podle svého uvážení.

V nominaci fotbalové reprezentace do 21 let na přípravné utkání se Slovenskem se objevili jen tři hráči, kteří už mají v této věkové kategorii na kontě aspoň jeden start. Zbylých patnáct hráčů ještě za jednadvacítku nenastoupilo. Trenér Jakub Dovalil tak pokračuje ve zkoušení a vyhledávání hráčů směrem k evropskému šampionátu na domácí půdě v roce 2015.

Kapitán tenistek Petr Pála už se rozhodl, jakou čtveřici pošle do boje v semifinále Fed Cupu proti Itálii, ale sestavu tají. Nechce soupeřkám prozradit, jestli nechá v týmu tři singlistky v čele s Petrou Kvitovou, nebo bude počítat s rozhodující čtyřhrou a nominuje i stříbrný pár z olympiády.

Hokejisté Plzně zvítězili v pátém finálovém duelu play off extraligy na ledě Zlína 2:1 a mají na dosah první titul v historii. Domácí sice zápas lépe rozehráli a vedli, ale Západočeši vývoj otočili trefami Jana Kováře a Nicholase Johnsona. Při vedení 3:2 na zápasy mohou Indiáni sérii uzavřít v pátek na domácím kluzišti.

Hokejisté Berouna porazili v baráži o účast v první lize 3:1 Písek a v druhé nejvyšší soutěži se udrželi. Po 7. kole baráže je tedy rozhodnuto, neboť už v pondělí si zajistil návrat do první ligy Havířov, který nahradí právě písecké hokejisty. Oba nejlepší týmy baráže mají v tabulce shodně 15 bodů, přičemž Slezané mají ještě zápas k dobru. Aktuálně třetí Technika Brno, jež dnes zdolala 3:0 Tábor, ztrácí nedostižných deset bodů. Beroun tak uhájil pozici nejčastějšího účastníka první ligy. Příští sezona bude pro Medvědy už jednadvacátou v soutěži.

Čeští sledge hokejisté prohráli v semifinále mistrovství světa v Soulu s Kanadou 0:5 a čeká je boj o třetí místo s týmem Ruska. Sborná v druhém semifinále nestačila na tým USA, jemuž podlehla 1:2. Český výběr, který se postupem do semifinále kvalifikoval na paralympiádu do Soči, bude proti Rusku bojovat o premiérovou medaili ze světového šampionátu. Před rokem v Hamaru skončili Češi čtvrtí.

O titul v lize basketbalistek se podle očekávání střetnou obhájkyně prvenství z USK Praha s IMOSem Brno. Oba favorizované týmy vyhrály semifinálové série jednoznačně 3:0. Pražanky vyřadily Trutnov, v jehož hale dnes zvítězily 105:64, Brňanky postoupily po výhře 72:65 v Hradci Králové.

Počasí v pátek:

Déšť, místy i trvalý déšt. Teploty dosáhnou jen 12 až 16 stupňů Celsia. Při trvalém dešti maximálně kolem deseti stupňů. Foukat má mírný severozápadní až severní vítr.