Zprávy

Ve Francii pokračuje pátrání po zmizelém českém podnikateli

Ve Francii pokračuje pátrání po zmizelém českém podnikateli, který byl zřejmě 6. března unesen na jihu Francie. Podle informace serveru listu Nice-Matin vyšetřovatelé v pátek prohledali vilu, kde pohřešovaný dvaasedmdesátiletý Petr Vlach údajně strávil tři dny po svém příletu do Nice. Žádné nové informace o jeho osudu francouzské zdroje neuvádějí. Český podnikatel přiletěl podle francouzských zdrojů 6. března do Nice na schůzku s blíže nejmenovanými krajany ohledně prodeje luxusních vil v ČR. Jeden z krajanů na něj čekal na letišti. Na cestě z letiště byl podle místní policie nejspíš unesen. Nyní policie zjišťuje, co se s ním stalo a zda ještě žije. Deník Právo napsal, že podle informací jeho redakce už mělo být Vlachovo tělo nalezeno ve francouzské části Alp poblíž hranic s Itálií. Francouzská policie ale dosud takovou informaci nezveřejnila.

Policie zadržela na vídeňském letišti dva Čechy pašující kokain

Dva Čechy pašující kokain v hodnotě 300.000 eur (přes 7,7 milionu korun) zadržela ve středu policie na vídeňském letišti Schwechat. Informovala o tom dolnorakouská zemská policie, podle níž k zadržení pašeráků významně přispěl pes speciálně vycvičený k hledání drog. Kokain pašovali 65letý muž a 51letá žena, kteří přiletěli do Vídně z Ria de Janeiro přes Madrid. Droga byla rozpuštěná v devíti lahvích vína, uložených ve dvou kufrech. Zadržení při výslechu uvedli, že chtěli pokračovat v cestě do Prahy. Tam měli lahve předat neznámým osobám. Oba Češi zůstávají v Rakousku ve vazbě.

Jedličkův ústav slaví 100 let

Jedličkův ústav a škola v Praze slaví 100 let od svého založení. Podle svého vedení připravuje ucelenou rehabilitací děti a mládeže s postižením na začlenění do života. Jedličkův ústav se otevřel 1. dubna 1913. Od počátku byla jeho součástí škola. Postupně se rozrůstal a za první republiky si získal pověst moderní instituce. Po roce 1948 byl zestátněn. Po změně režimu v roce 1991 ho převzala Praha. Nyní je v něm mateřská, základní a střední škola, internát či speciální pedagogické centrum. V roce 2002 se postavil bazén. O pět let později přibyl rehabilitační pavilon. V plánu je další pavilon za 60 až 80 milionů, kde by měly být hospodářské prostory i místo pro různé aktivity. Praha na budovu zatím nevyčlenila peníze. Do škol Jedličkova ústavu chodí asi 150 dětí, další klienti využívají nabídku služeb.

Léčba epilepsie je v ČR kvalitní, scházejí sociální pracovníci

Léčení epilepsie je v Česku dlouhodobě na velmi slušné úrovni, scházejí ale sociální pracovníci, kteří by byli schopni poskytnout pacientům dostatek informací, trpělivě jim vše vysvětlovat a vzdělávat je a současně je zbavit obav a dát jim i nezbytnou psychickou podporu. ČTK to řekla neuroložka Thomayerovy nemocnice Jana Zárubová. Epilepsií trpí zhruba 100.000 Češek a Čechů. Počty pacientů se podle Zárubové dlouhodobě nemění, v posledních letech ale přibývá lidí, u nichž nemoc propukla po vážném poranění mozku při automobilové nehodě nebo adrenalinovém sportu. Lékaři spolu s pacientskými sdruženími podporují osvětu o nemoci mezi veřejností. Epileptika bez obtíží lidé nepoznají, když ale má záchvat, neměli by se bát mu pomoci. Pacienti mívají jako znamení své nemoci na zápěstí fialový silikonový náramek, někteří mají u sebe kartičku s informacemi, že jsou epileptici, s kontaktem na rodinu a pacientská sdružení. Na kartičce je i přehled užívaných léků a hlavní body první pomoci při epileptickém záchvatu.

Týden: TPCA klesl loni čistý zisk o 52 milionů

Kolínské automobilce TPCA loni klesl zisk před zdaněním o 52 milionů na 319 milionů korun. Tržby se snížily o 14 procent na 34 miliard Kč. Důvodem je pokles produkce. Časopisu Týden to řekl prezident automobilky Kenta Koide. Z automobilky loni vyjelo 215.000 vozů, o pětinu méně než v roce 2011, řekl v lednu mluvčí firmy Radek Kňava. Výroba v TPCA klesá od roku 2010. Podle dřívějších informací loni firma změnila systém výroby, místo tří výrobních týmů má pouze dva. Z firmy odešlo asi 500 lidí, z toho 350 jich využilo systém dobrovolných odchodů, v jehož rámci automobilka nabídla odstupné závislé na odpracované době. V současnosti má TPCA zhruba 2400 zaměstnanců. Celosvětová výroba osobních aut loni stoupla o 5,3 procenta na 63,1 milionu vozů. Nejvíce vozů vyrobily automobilky v Číně, Česko skončilo na 13. místě.

V brněnské katedrále zazní Bachova mše na dobové nástroje

Soubor Czech Ensemble Baroque připravuje první brněnské provedení Mše h moll Johanna Sebastiana Bacha na dobové nástroje. Koncert tvoří jeden z vrcholů abonentního cyklu Bacha na Mozarta. Uskuteční se 6. dubna v katedrále svatých Petra a Pavla. Mše h moll, někdy označovaná přívlastkem Velká, patří k pilířům evropské hudební kultury. Bach ji psal postupně po 20 let. Nakonec z několika kompozic vytvořil monumentální celek. Při koncertu dostanou prostor jak zkušení interpreti, například tenorista Jaroslav Březina, sopranistky Stanislava Mihalcová a Michaela Šrůmová nebo polský kontratenor Piotr Olech, tak mladí pěvci. Obtížného sólového partu barokní horny se zhostí Stephan Katte z Německa.

Moravské divadlo uvede kvůli příchodu věrozvěstů novou inscenaci

Moravské divadlo Olomouc uvede v červnu ve světové premiéře komorní operu Zdeňka Pololánika Noc plná světla. Inscenaci divadlo nastuduje při příležitosti 1150. výročí příchodu Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu. Inscenaci vycházející z libreta světícího olomouckého biskupa Josefa Hrdličky a hudební kompozice Zdeňka Pololánika bude režírovat Michael Tarant. Příběh vychází z dramatu Paula Claudela Zvěstování Panně Marii. V hlavních rolích se představí Jiří Přibyl, Lea Vítková, Zdeňka Mollíková, Barbora Polášková, Petr Martínek a David Szendiuch. Záštitu nad inscenací převzali pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka a místopředseda vlády Karel Schwarzenberg.

Mikulčické hradiště nabízí nové stezky

Slovanské hradiště v Mikulčicích na Hodonínsku se po zimě otevřelo turistům. Oproti minulé sezóně nabízí několik nových stezek. Opravený je také kostel, uvnitř kterého je možné vidět původní archeologické výzkumy. Kromě oprav kostela přibylo v areálu hradiště 11 nových informačních tabulí a místa na posezení. Hradiště je národní kulturní památkou a aspiruje na zápis do seznamu UNESCO. V devátém století tu stál velkomoravský hrad s rozsáhlým podhradím, archeologové objevili základy 12 kostelů a pohřebiště s více než 2500 hroby. Morava se letos připravuje na velké oslavy 1150 let od příchodu věrozvěstů Cyrila Metoděje, kteří v Mikulčicích také působili. Hradiště proto bude společně s Velehradem 5. července jedním z hlavních míst oslav. Očekává se příjezd nejvyššího představitele pravoslaví - Bartoloměje I.

Muzeum války 1866 na Chlumu za rok navštívilo 13.000 lidí

Před rokem otevřenou expozici Muzea války 1866 na Chlumu a sousední rozhlednu navštívilo celkem 13.000 lidí. Lidé mají velký zájem například o prohlídku unikátního dioráma, zachycujícího krvavé boje mezi pruskými a rakouskými jednotkami u obce Dohalice. Dioráma je umístěno na ploše 2,4 krát 2,4 metru. Velký zájem je také o krátký film o bojích v lese Svíb. Nová expozice vznikla za zhruba pět milionů korun v přístavbě původního muzea. Přístavba za zhruba 40 milionů korun byla otevřena v roce 2010. Bitvou na Chlumu 3. července 1866 vyvrcholily boje mezi pruskými a sasko-rakouskými jednotkami na území dnešního Královéhradeckého kraje. Za několik hodin, po něž bitva trvala, zemřelo, bylo zraněno či zajato na 50.000 vojáků.

Zoo Praha otevřela pavilon Údolí slonů za půl miliardy Kč

Pražská zoologická zahrada zpřístupnila nový pavilon slonů nazvaný Údolí slonů. Lidé mohli nahlédnout i do nového pavilonu hrochů. Areál stál půl miliardy korun. U příležitosti jeho otevření zoo oznámila jméno sloního mláděte, které se v Praze narodilo 11. února. Z 12.000 soutěžních návrhů bylo vybráno jméno Sita. Základní kámen Údolí slonů s pavilonem hrochů byl položen 16. května 2010. Zvířatům slouží vlastní vytápěný pavilon o ploše 1400 metrů čtverečních a tři propojitelné výběhy o celkové ploše 8500 metrů čtverečních. Hroši mohou využívat velké vnitřní ubikace s proskleným bazénem a venkovní výběh tvořený pláží a rozsáhlým bazénem. Nechybí chovné zázemí s boxy pro jednotlivá zvířata. Interiér vytvořili výtvarníci, kteří se podíleli na dekoracích pro velkofilm Letopisy Narnie. Ze starého slonince by měl časem vzniknout amazonský pavilon. Slavnostního otevření Údolí slonů se vedle tisíců návštěvníků zúčastnil také srílanský ministr pro ekonomický rozvoj Basil Rajapaksa. Pravě ze Srí Lanky byli počátkem března přivezeni do Prahy poslední dva sloni. Rajapaksa uvedl, že v budoucnu do Prahy darují další dva slony, kteří jsou v jeho zemi symbolem blahobytu. V Údolí slonů je nyní osm slonů, včetně mláděte, nejvíce za dobu existence pražské zoo, která chová slony od roku 1933.

V noci na neděli začne platit letní čas

V noci na neděli nastane v Evropě letní čas a lidé by si měli ve 02:00 posunout hodinky o hodinu dopředu. Letní čas letos skončí 27. října. Přechod na letní čas a zpět vyvolává spory o to, jak se tyto změny projevují na lidském organismu. Lékaři a psychologové se v zásadě shodují na tom, že na změnu času si lidé zvykají asi týden. Hůře si prý zvykají na letní čas, kdy musí fakticky vstávat o hodinu dřív, zatímco návrat k zimnímu času údajně problémy nedělá. Letní čas se zaváděl s tím, že přinese energetické úspory, neboť se večer o hodinu prodlužuje doba denního svitu. Dnešní odborníci ale tvrdí, že střídání času se v energetice projevuje jen zanedbatelně a úspory elektřiny to nepřináší.

Vodáci odemkli Lužnici už počtyřiatřicáté

Kolem stovky kanoí, kajaků, raftů a dalších plavidel se v sobotu vydalo na první plavbu po Lužnici. Tradiční odemykání řeky se uskutečnilo už počtyřiatřicáté. Přihlížela mu přibližně stovka diváků. Rituál odemykání řeky začal tradičně zvoněním zvonu. Poté se Lužnice symbolicky odemkla velkým, 40 centimetrů dlouhým železným klíčem. Vodáků sem přijíždějí v sezoně tisíce. Jejich zájem o tuto řeku dokládají různé akce - kromě zamykání poslední říjnovou sobotu a odemykání poslední sobotu v březnu to je i pravidelná Vánoční jízda.

Ze sportu:

Fotbalisté Dukly v předehrávce 21. kole první ligy deklasovali poslední České Budějovice 4:0. Pražský tým doma vyhrál počtvrté za sebou bez inkasovaného gólu a pojistil si šesté místo v tabulce. Jihočeši naopak prodloužili své čekání na vítězství na sedm zápasů. V prvním poločase na Julisce skórovali Tomáš Borek a Zbyněk Pospěch, po pauze navýšili vedení Chorvat Tomislav Božič a opět Borek.

Fotbalisté Znojma remizovali v 21. kole druhé ligy na hřišti Sokolova 0:0 a v čele tabulky mají tříbodový náskok před Bohemians Praha 1905, které čeká nedělní duel se zachraňující se Opavou. Útočník David Petrus dal stejně jako v minulém kole dva góly a zařídil Pardubicím výhru 2:1 nad Vlašimí.

Fotbalisté Olomouce poprvé v jarní části ligy ztratili body. V duelu 21. ligového kola prohráli 0:1 v Liberci, o výhře Severočechů v 86. minutě rozhodl útočník Dzon Delarge. Severočeši se díky triumfu udrží na sedmém místě soutěže, Olomouc, která v minulých čtyřech zápasech nezaváhala, propásla šanci alespoň dočasně sesadit z druhého místa pražskou Spartu.

Český hokejista Jaromír Jágr se stal v NHL dvanáctým hráčem, který v soutěži nasbíral tisíc přihrávek. Jedenačtyřicetiletý útočník pomohl jubilejní asistencí k výhře Dallasu 5:3 nad Minnesotou a byl vyhlášen první hvězdou zápasu. Jedním gólem se na odvetě Stars, kteří stejnému soupeři před čtyřmi dny podlehli 4:7, podílel i Tomáš Vincour.

Montreal dal zkušeného hokejového obránce Tomáše Kaberleho k dispozici ostatním klubům NHL. Pětatřicetiletý Čech odehrál v této sezoně za Canadiens jen deset zápasů a naposledy se vešel do sestavy 5. března proti New York Islanders. Pokud si Kaberleho žádný klub nevybere, mohou ho Canadiens poslat na farmu do nižší AHL.

Hokejisté Slavie vyhráli čtvrtý duel semifinále play off extraligy na ledě Plzně 3:2 a vyrovnali tak stav série na 2:2. Rozhodující branku zaznamenal v 51. minutě při přesilovce útočník David Skokan. Pátý zápas je na programu v pondělí v Praze.

Oba zástupci první hokejové ligy v extraligové baráži dokázali v 3. kole porazit protivníky z nejvyšší soutěže. Olomouc vyhrála na ledě Chomutova 2:1 po samostatných nájezdech a připravila tak Pirátům první porážku. Mladá Boleslav deklasovala Liberec 7:3 a připsala si premiérové body.

Tenista Tomáš Berdych nepojede s obhájci titulu příští týden na čtvrtfinále Davisova poháru do Kazachstánu. Šestý hráč světa se dnes kapitánovi Jaroslavu Navrátilovi omluvil kvůli bolesti v ramenu.

Kvůli počasí a nezpůsobilým terénům se o víkendu nebudou hrát zápasy 19. kola Moravskoslezské fotbalové ligy. ČTK o tom informoval sekretář řídící komise fotbalu pro Moravu Radek Šindelář.

Golfistka Klára Spilková je po druhém dnu turnaje Lalla Meryem Cup v marockém Agadiru, akce Ladies European Tour, na děleném 18. místě. Osmnáctiletá Češka zahrála i eagle, dvě rány pod par jamky, skončila dnes se skóre -1 a celkově je v paru. Jistě tak prošla cutem do víkendových kol. Do čela se dostala Thajka Ariya Jutanugarnová s výsledkem -6.

Milan Kocourek pošesté vyhrál mistrovství republiky v přespolním běhu. Kocourek, který na nedávném MS v krosu doběhl na 53. místě, předčil na desetikilometrové trati na jihu Čech o 15 sekund Romana Rudoleckého. V závodu žen byla ve Střelských Hošticích na Strakonicku nejrychlejší Lucie Sekanová, která získala třetí titul. Mezi mílaři si loňské vítězství zopakoval Petr Vitner. Juniorské kategorie ovládli Jakub Zemaník a Anežka Drahotová.

Počasí:

Zataženo, na většině území se sněžením. Nejvyšší teploty -1 až +3 stupně, na horách kolem nuly.

Meteorologové varují před dalším sněžením. Na jihu Čech, Vysočině, Moravě a ve Slezsku v noci na neděli napadne až 20 cm mokrého sněhu.

Duben bude podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) studený, nejchladněji má být v příštím týdnu. Teploty se budou většinou držet pod dlouhodobým dubnovým průměrem, který je 8,3 stupně Celsia. Srážkově by měl být příští měsíc průměrný až nadprůměrný, informoval na svém webu ČHMÚ.