Zprávy

0:00
/
0:00

V boji o Hrad je osm lidí, vypadli Dlouhý, Okamura a Bobošíková

Ministerstvo vnitra do boje o Hrad pustilo osm z 20 prezidentských uchazečů. Z vážných adeptů vyřadilo šéfku Suverenity Janu Bobošíkovou, ekonoma Vladimíra Dlouhého a podnikatele a senátora Tomia Okamuru. Podle vnitra měli příliš mnoho chybných údajů na nominačních peticích, počet podpisů tak klesl pod předepsanou hranici 50.000. S určitostí by lidé budoucí hlavu státu měli vybírat mezi trojicí kandidátů, které nominovali poslanci či senátoři, a pěticí uchazečů, kteří dodali petice s více než 70.000 podpisy, a vyhnuli se tak vyřazení kvůli chybným údajům. Do první skupiny patří místopředseda a senátor ČSSD Jiří Dienstbier, vicepremiér a předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg a místopředseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS). Druhou skupinu tvoří expremiéři Jan Fischer a Miloš Zeman, herečka Táňa Fischerová, skladatel a výtvarník Vladimír Franz a europoslankyně KDU-ČSL Zuzana Roithová.

Bobošíková se dál považuje za kandidátku

Předsedkyně neparlamentní strany Suverenita Jana Bobošíková se i nadále cítí být prezidentskou kandidátkou a zváží další právní kroky. Reagovala tak na rozhodnutí ministerstva vnitra, které ji vyřadilo z volby kvůli nesrovnalostem v podpisech na petici. Verdikt vnitra bude nyní tým Bobošíkové důkladně analyzovat a v příštích dnech sdělí výsledek. V úvahu podle ní přichází podání k Nejvyššímu správnímu soudu, kasační žaloba, stížnost k Ústavnímu soudu a případně také podání k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku. "Cítím se být kandidátkou na prezidenta ČR do té doby, dokud sama nesložím zbraně nebo dokud příslušné soudy neprokážou nade vši pochybnost, že nemám právo kandidovat na prezidentku republiky," prohlásila Bobošíková, která i nadále pokračuje v kampani.

Okamura věří v pravost podpisů pod svou peticí

Podnikatel a senátor Tomio Okamura, jehož ministerstvo vnitra vyřadilo z dalších bojů o Hrad, věří v pravost podpisů, které předložil pro prezidentskou kandidaturu. V pondělí se rozhodne, zda se kvůli vyřazení z voleb obrátí na soud. Udělá to ale jen v případě, že v odůvodnění najde závažné problémy. Například když zjistí, že byli vyřazeni lidé, kteří skutečně existují a pod petici se podepsali. Okamura přišel při ministerské kontrole o 26.000 podpisů z téměř 62.000 odevzdaných, zůstalo mu jich 35.751. Jeho tým měl ale podle něj za úkol sbírat podpisy poctivě. "Třetina lidí nám dokonce zaslala kopie občanských průkazů," podotkl senátor. Podle něj ministerstvo pravost podpisů neověřovalo, kontrolovalo pouze data, která jsou volně přístupná. Své Okamura kandidatury nelituje. Kampaň mu dala prostor, aby mohl diskutovat o svých volebních tématech a získávat pro ně podporu.

Dlouhý se proti vyřazení odvolá k Nejvyššímu správnímu soudu

Kandidát na prezidenta Vladimír Dlouhý, kterého ministerstvo vnitra vyřadilo z řad adeptů, podá odvolání k Nejvyššímu správnímu soudu. Podle něj se zdá, že ministerstvo udělalo při kontrole podpisů numerickou chybu a odečetlo mu víc podpisů, než mělo. Započetlo jen 38.687 podpisů z více než 59.000 odevzdaných. Dlouhý předběžně odhaduje, že mu mělo být odečetno jen 10.319 podpisů. Konstatoval však, že ani v takovém případě by jeho kandidatura nemohla být zaregistrována. Chce podat odvolání k soudu, aby se skutečný stav kolem podpisů vyjasnil. Ujistil, že je připraven konečné rozhodnutí respektovat. Domnívá se, že ministerstvo vnitra odvedlo solidní práci.

Někteří politici po vyřazení kandidátů kritizují přímou volbu

Vyřazení tří vážných kandidátů z přímé volby prezidenta podle některých vládních politiků ukazuje, že zavádět přímou volbu hlavy státu byla chyba. Například poslanec ODS Boris Šťastný rozeslal textovou zprávu s prohlášením, v němž vyzývá k návratu k parlamentní volbě. Občané jsou podle něj nyní svědky totální blamáže a deziluze. Předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová (ODS) i ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) ale míní, že nynější volba prezidenta se už musí odehrát podle nastavených pravidel a k parlamentnímu hlasování o prezidentovi se teď nelze vracet. Premiér Petr Nečas (ODS) doufá, že případný soudní přezkum neohrozí lednový termín volby prezidenta. Podle předsedy opoziční ČSSD Bohuslava Sobotky je věcí prezidentských kandidátů, aby měli formální náležitosti v pořádku. Bylo by podle něj nešťastné, kdyby přímou volbu prezidenta komplikovaly soudní spory.

Ústavní právník: Ministerstvo přepočetlo podpisy kandidátů špatně

Způsob, jakým ministerstvo vnitra dospělo k počtu platných podpisů na kandidátních listinách jednotlivých uchazečů o prezidentský úřad, považuje odborník na ústavní právo Vladimír Balaš za nesprávný a odporující zákonu. Ústavní právník Jan Kysela si pak myslí, že je znění zákona nejasné. Vnitro od celkového počtu hlasů pod peticemi vyřadilo součet procentuálních podílů neplatných hlasů, které odhalilo při dvou kolech kontroly. Podle Balaše je to logický nesmysl. Podle Kysely by o výkladu zákona měl rozhodnout Nejvyšší správní soud (NSS). Nový přepočet by zřejmě posunul mezi úspěšné kandidáty předsedkyni neparlamentní strany Suverenita Janu Bobošíkovou, která by se dostala těsně nad padesátitisícovou hranici pro počet podpisů. Naopak Dlouhý a podnikatel a senátor Tomio Okamura by pravděpodobně zůstali mezi odmítnutými uchazeči.

Vyřazením kandidátů na Hrad získali Fischer a Zeman

Vyřazení tří kandidátů z boje o Hrad podle agentury ppm factum nejvíce pomohlo Janu Fischerovi a Miloši Zemanovi. Podle jejího revidovaného průzkumu by sice v prvním kole přímé volby prezidenta nikdo z kandidátů nezískal nadpoloviční většinu hlasů, do dalšího kola by ale s výraznou převahou postoupil právě Fischer a Zeman. Oba by získali výrazně více hlasů než v případě soupeření původních 11 kandidátů, uvedla agentura.

Nečas jednal o dvojici Čechů zadržených v Řecku

Český premiér Petr Nečas se na okraj summitu Evropské unie sešel s řeckým protějškem Antonisem Samarasem. Jednal s ním o případu dvou Čechů zadržovaných v Řecku kvůli údajné špionáži. Samaras mu prý slíbil, že se touto záležitostí bude zabývat. Podle Nečase je krajně nepravděpodobné a nevěrohodné, že by se dvojice opravdu pokoušela provádět špionáž. "Požádal jsem pana předsedu vlády Samarase, aby této věci řecké orgány věnovaly pozornost a aby zbytečně z tohoto tématu nevzniklo nějaké nedorozumění, které by mohlo poškodit vztahy," řekl český premiér. Řecká policie zadržela osmadvacetiletého Martina Pezlara a třiatřicetiletého Ivana Buchtu 9. září kvůli tomu, že údajně fotografovali vojenské objekty. Oběma hrozí pět až 20 let vězení, vinu popírají.

Ministr Vondra vyznamenal vojáky za misi v Afghánistánu

Ministr obrany Alexandr Vondra na pražském Vítkově vyznamenal vojáky čtvrté jednotky poradního a výcvikového týmu (OMLT). Nedávno se vrátili z Afghánistánu, kde se v provincii Vardak šest měsíců podíleli na výcviku afghánské armády. Za tu dobu bylo v oblasti, kde 54 českých vojáků působilo, zaznamenáno téměř 700 bezpečnostních incidentů. Hlavním úkolem týmu ve Vardaku bylo cvičení a mentorování pěší jednotky Afghánské národní armády o síle praporu. Česká jednotka, jejíž jádro tvoří příslušníci 72. mechanizovaného praporu Přáslavice, se ale spolu se svými afghánskými a americkými kolegy zúčastnila i 200 bojových operací. Podle ministra obrany Vondry se český tým podílel na jedné z nejnáročnějších misí, kterou zatím naši vojáci prošli. Ocenil především to, že Češi s Afghánci jednali jako s rovnocennými partnery, a tak si získali jejich úctu a respekt.

Vyšetřovatelé zkoumají trosky letounu L-159 u Kolína

Vyšetřovatelé pokračují v ohledání a dokumentaci trosek jednomístného letounu L-159, který se zřítil ve čtvrtek v podvečer západně od Kolína. Černou skříňku se jim zatím najít nepodařilo. Práce na místě nehody budou trvat ještě několik dní, řekl ČTK náčelník generálního štábu Petr Pavel. Nehoda se stala při běžném výcvikovém letu u obce Radovesnice I. Čtyřiatřicetiletý pilot, který se vracel na čáslavskou základnu, pád letadla nepřežil, byl nalezen v troskách stroje. Do odvolání armáda zakázala provoz letounů L-159. Vyšetřovatelé našli v pátek v podvečer v troskách letounu černou skříňku. Práce na místě nehody potrvají ještě několik dní.

Prezident do bankovní rady opět jmenoval Hampla a Tomšíka

Členy bankovní rady České národní banky (ČNB) prezident Václav Klaus jmenoval opět Mojmíra Hampla a Vladimíra Tomšíka. Jejich první šestileté funkční období skončí 1. prosince. Oba jsou v současnosti viceguvernéry ČNB a tuto funkci budou zastávat i nadále. Bankovní rada je sedmičlenná. Určuje měnovou politiku země a rozhoduje o zásadních měnově politických opatřeních. Členové bankovní rady nesmějí zastávat funkci více než dvakrát.

Hejtmanem Jihomoravského kraje je opět Michal Hašek (ČSSD)

Hejtmanem Jihomoravského kraje zvolili zastupitelé na svém ustavujícím zasedání Michala Haška (ČSSD). Potvrdili tak znění koaliční smlouvy, kterou ČSSD uzavřela s lidovci 15. listopadu. KSČM, ODS a TOP 09 skončily v opozici. Hašek byl jediným kandidátem na hejtmana. ODS navrhla Václava Božka (ČSSD), který ale nominaci nepřijal. Zastupitelé zvolili také jedenáctičlennou radu, kromě hejtmana a jeho náměstků se radními stali Jaroslav Parolek, Marek Šlapal, Jiří Janda a Bohumila Beranová z ČSSD a Antonín Tesařík a Jiří Němec z KDU-ČSL. Vítězem krajských voleb na jihu Moravy se stala ČSSD s 23 mandáty, KSČM má 16 křesel, KDU-ČSL 14, ODS obdržela sedm mandátů a TOP a Starostové pro Jihomoravský kraj pět.

Kvůli lhůtám může změna DPH nastat později

Česku reálně hrozí, že v jednom měsíci budou platit kvůli schvalování daňového balíčku různé sazby DPH. Upozornili na to daňoví poradci Pwc ČR. Podle nich je pravděpodobné, že kvůli legislativním termínům může na počátku ledna platit jednotná sazba daně z přidané hodnoty 17,5 procenta. Ta se pak během měsíce změní na plánovaných 15 a 21 procent. Vývoj záleží nyní na tom, jak prezident Václav Klaus využije 15denní lhůty na podpis schváleného daňového balíčku, který změnu sazeb zavádí. Poslanecká sněmovna schválila daňový balíček se sazbami DPH 15 a 21 procent na počátku listopadu. Očekává se, že Sněmovna bude muset přehlasovat veto Senátu, a to zřejmě na schůzi těsně před Vánoci. Pokud by prezident využil celé 15denní lhůty, zákony by nezačal platit od 1. ledna, i když je v něm tato lhůta striktně uvedena.

Příspěvek na obnovitelné zdroje zůstane 11,7 mld.Kč

Státní příspěvek na podporu obnovitelných zdrojů energie zůstane příští rok zachován v současné výši 11,7 miliardy korun. Přesto elektřina v příštím roce zdraží. Vyplynulo to z jednání sněmovního hospodářského výboru s představiteli vlády. Podle původních plánů vlády se měl příspěvek v příštím roce snížit na 9,7 miliardy korun, což by znamenalo výrazné zvýšení cen elektřiny. Jednání výboru se zúčastnili ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba (ODS), ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) a prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák. Konečné rozhodnutí o poplatku spotřebitelů za obnovitelné zdroje ale musí vynést Energetický regulační úřad. Jeho rozhodnutí však může přijít teprve poté, co vláda výši příspěvku 11,7 miliardy oficiálně schválí. Lidé nyní v ceně elektřiny platí za obnovitelné zdroje 419 korun při každé spotřebované megawatthodině.

Nový projekt zapojí krajany do podpory exportu

Export malých a středních firem má podpořit nová služba Žijeme v zahraničí.cz. Projekt nabídne českým podnikatelům síť kontaktů na krajany v cizině, díky které mohou získat nové exportní příležitosti nebo posílit svou obchodní pozici v zahraničí. Menší vývozci mohou využít již 640 kontaktů v 86 zemích. Služba současně nabízí českým občanům žijícím v cizině možnost k novému druhu podnikání či přivýdělku. O projektu informovala jeho ředitelka Jana Bábíková a zástupci ministerstva zahraničních věcí. Nad projektem převzal záštitu náměstek ministra zahraničních věcí Tomáš Dub. "Náš průzkum ukázal, že nedostatek lokálních kontaktů považuje za problém 67,2 procenta dotázaných firem," dodal Miloš Rybáček ze společnosti IBRS, která šetření realizovala. Průzkum mezi skoro 700 firmami také ukázal, že nejvíc se podnikatelům při podpoře exportu osvědčil osobní kontakt a využití místních partnerů. Projekt Žijeme v zahraničí.cz využijí i lidé žijící v cizině, kteří mají zájem nabídnout své služby českým exportérům. V zahraničí žije dlouhodobě zhruba 200.000 Čechů.

Ústecký kraj chce pokračovat v těžbě uhlí za limity

Ústecký kraj je pro pokračování těžby hnědého uhlí za limity, které mimo jiné brání zboření Horního Jiřetína na Mostecku. Důvodem je zachování stovek pracovních míst. Novinářům to na první tiskové konferenci řekl nový hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM), který je prvním komunistickým hejtmanem od zavedení krajských samospráv v zemi. Doposud se Ústecký kraj stavěl proti prolomení limitů těžby daných v roce 1991. Podmínkou pro těžbu za limity podle Bubeníčka je dohoda těžařů s dotčenými obcemi a občany na odškodnění. Omezení v těžbě uhlí nejvíce vadí mostecké těžařské skupině Czech Coal. Současná vláda je proti prolomení limitů.

ŘSD vypíše tendry na opravy silnic za čtyři mld. Kč

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) vypíše v prosinci tendry na uzavření rámcových smluv pro menší opravy silnic I. třídy. Na opravy má celkem čtyři miliardy korun. Firmy, se kterými podepíše rámcové smlouvy, se budou moci účastnit soutěží na konkrétní zakázky. Rozhodovat pak bude jen cena. ŘSD si od nového systému slibuje zrychlení stávajícího procesu zadávání zakázek, finanční úspory, vyšší transparentnost a eliminaci podezření z dělení zakázek.ŘSD podá příští týden další čtyři žaloby u Rozhodčího soudu na zhotovitele dálnice D47 kvůli reklamovaným vadám na komunikaci. Dosud podalo osm žalob. Žaloby budou směřovat na společnosti Eurovia a Strabag, které vedly jednotlivá konsorcia zhotovitelů. Pro ukončení sporu se stavaři stát požaduje, aby zhotovitel uznal všechny reklamované vady, navrhnul způsob odstranění a na vlastní náklady je odstranil. Zároveň má prodloužit záruku o deset let. Spor o vady na zhruba devítikilometrovém úseku dálnice v Ostravě vypukl loni, kdy ŘSD na poškozených úsecích nechalo provést kontrolní vrty.

Rameno důlního velkostroje zranilo pět lidí

V povrchovém dole Nástup Tušimice u Března na Chomutovsku se zranilo pět dělníků. Opravovali odstavené rypadlo a při opravě spadlo rameno. Nejpíš dva lidé jsou zraněni těžce, všichni zranění byli podle policejní mluvčí Jaromíry Střelcové převezení do nemocnice. Příčiny nehoda a způsobená škoda na skrývkovém rypadle se vyšetřují.

Liberecký pavilon šelem je opět přístupný

Zoologická zahrada v Liberci je otevřená bez omezení. Přístupný je podle mluvčího zoo Ivana Langra i pavilon šelem, v němž ve čtvrtek vzácný bílý tygr zranil tři ošetřovatele. Nejvážněji zraněný mladistvý praktikant zůstane v nemocnici ještě několik dnů, řekl ČTK mluvčí liberecké nemocnice Lukáš Gibiec. Ředitel zoo David Nejedlo uvedl, že k napadení došlo pravděpodobně kvůli selhání jednoho zaměstnance. "Na druhou stranu je třeba říci, že týž člověk svou duchapřítomností a okamžitým jednáním nejen povolal kompetentní nadřízené osoby, složky integrovaného záchranného systému, ale rovněž osobním nasazením a za cenu vlastního ohrožení odvedl pozornost šelmy od dvou již zraněných kolegů," uvedl v prohlášení ředitel. V Liberci jsou vzácní bílí tygři od roku 1994 a jsou jedním ze symbolů zahrady.

V technickém muzeu je první dětská chemická laboratoř Abrakadabra

První dětskou chemickou laboratoř v Česku nazvanou Kids' Lab Abrakadabra otevřelo Národní technické muzeum (NTM) v Praze. Žákům základních škol ve věku od šesti do 12 let má zábavnou formou představit chemii a dát jim možnost vyzkoušet si ji prostřednictvím hravých pokusů. Zařízení, které je součástí mezinárodního vzdělávacího projektu, je v pořadí 35. na světě. V současnosti je laboratoř již rezervována do konce ledna příštího roku. Jako první ji navštívily děti ze čtvrtého ročníku Základní školy Emy Destinnové z Prahy 6. V laboratořích se věnovaly dvěma pokusům - zadržování vody a jejímu výzkumu. Zkoumaly, jak pomocí různých látek voda měnila své vlastnosti.

Archeologové našli v Přerově další základy bratrské školy

Přerovští archeologové objevili tento týden další základy školy Jednoty bratrské, která je spojena s jednou z největších postav českých dějin, Janem Amosem Komenským. Našli je při stavbě parkoviště v předpolí Tyršova mostu, které už jednou cenným objevům ustoupilo. Podle vedení města však parkoviště na místě zůstane. Základy školy budou zřejmě zvýrazněny na povrchu. Do bádání v okolí nově budovaného Tyršova mostu se archeologové pustili letos v dubnu. Před školou se jim podařilo odkrýt prakticky celý půdorys renesančního kostela svatého Marka, který společně s přilehlou školou Jednoty bratrské tvořil duchovní centrum Přerova. Sbírky archeologů doplnily z těchto míst také například unikátní kachle s biblickými výjevy z pozdně gotické doby nebo cenné mince včetně unikátní zlaté mince z doby Osmanské říše.

Slovenští filmaři vyzvali české politiky k podpoře kinematografie

Slovenští filmaři otevřeným dopisem vybídli přední české politiky včetně premiéra Petra Nečase a šéfky Poslanecké sněmovny Miroslavy Němcové, aby se zasadili o plnou podporu české kinematografie. Touto výzvou reagovali na veto prezidenta Václava Klause, který minulý týden odmítl podepsat zákon o audiovizuálních dílech a podpoře kinematografie. Klaus své veto odůvodnil tím, že filmový průmysl je standardním obchodním odvětvím, nikoli veřejným statkem, který by měl být financován z veřejných zdrojů. Zákon kromě jiného předpokládal, že státní fond kinematografie by na podporu výroby filmů dostával až 300 milionů korun ročně, polovinu od komerčních televizí. "Žádná evropská země nepřistoupila ke zrušení podpory své filmové tvorby. Je to nevyhnutelné, pokud chcete uchovat a plynule pokračovat v tvorbě svého kulturního dědictví pro další generace," píše se ve výzvě, kterou podpořilo šest institucí včetně státního Slovenského filmového ústavu.

Betlémy z Vysočiny a jižních Čech míří na výstavu do Rakouska

Betlémy z Vysočiny, jižních Čech a Dolního Rakouska uvidí návštěvníci výstavy v městském muzeu v rakouském Waidhoifenu. Havlíčkobrodské Muzeum Vysočiny výstavu připravilo jako součást projektu přeshraniční spolupráce Porta culturae. Mezi téměř čtyřmi desítkami vystavených betlémů budou díla současných tvůrců z etnografické sbírky Muzea Jindřichohradecka, historické papírové betlémy z Muzea Vysočiny v Třebíči a betlémy vytvořené dolnorakouským betlemářským spolkem z Hollabrunnu.

Sport

Fotbalisté pražské Sparty si zajistili postup do jarní fáze Evropské ligy. Stačila jim k tomu domácí remíza 1:1 s Lyonem. Zápas na Letné sledovalo 17.121 diváků, nejvyšší návštěva podzimu. Sparta za postup z druhého místa dostane prémii pět milionů korun.

Fotbalisté Plzně postoupili do vyřazovací fáze Evropské ligy. Jistotu účasti v jarních bojích si zajistili kolo před koncem základních skupin remízou 1:1 na hřišti Coimbry. Oba góly padly z penalt v podání Horvátha a Edinha.

Plavkyně Simona Baumrtová se postarala o třetí cenný kov pro českou výpravu na mistrovství Evropy v krátkém bazénu ve francouzském Chartres. Ve finále závodu na 100 metrů znak byla v času 58,08 sekundy třetí a navázala tak na čtvrteční zlato prsařky Petry Chocové a bronz polohové štafety mužů.

České házenkářky prohrály ve svém úvodním utkání turnaje o Turčinův pohár v Kyjevě s favorizovaným Ruskem 22:31. V sobotu je čeká závěrečný duel tříčlenné skupiny A s Nizozemskem, v neděli pak utkání o umístění s jedním z celků ze skupiny B. Češky se v Kyjevě chystají na start evropského šampionátu. Po návratu z turnaje sehrají ještě dvě přípravná utkání s dalšími účastnicemi Eura Islanďankami ve Zlíně a v Luhačovicích, do mistrovství v Srbsku vstoupí v úterý 4. prosince zápasem s Ukrajinou.

Česko obsadilo v premiérovém závodu smíšených družstev v historii Světového poháru skokanů na lyžích šesté místo. V Lillehammeru vyhrálo domácí Norsko. České družstvo startovalo v pořadí Vladěna Pustková, Roman Koudelka, Michaela Doleželová a Lukáš Hlava. Ve dvoukolovém závodu na olympijském můstku z roku 1994 společně nasbírali 849,1 bodu.

Počasí v Česku:

V sobotu bude zataženo až oblačno, teploty mezi pěti až devíti stupni, na horách kolem čtyř.