Zprávy

Vedení ODS podpořilo Nečase, Přemysl Sobotka text nepodepsal

Většina vedení ODS stojí za rozhodnutím premiéra a lídra strany Petra Nečase odvolat z vlády ministra spravedlnosti a místopředsedu ODS Jiřího Pospíšila. V prohlášení, které podepsala většina významných stranických lídrů, stojí, že mediální popularita žádného politika nevypovídá o jeho politických, odborných či manažerských schopnostech. Dokument však odmítl spolupodepsat prezidentský kandidát strany a šéf ODS v Libereckém kraji Přemysl Sobotka a nepodepsala ho ani šéfka ODS v hradeckém kraji Zdeňka Horníková. Podle prohlášení je ale důvěra premiéra v osobu ministra klíčová pro akceschopnost vlády jako celku. Za tu pak nese premiér "nedělitelnou odpovědnost a má plné právo ztrátu své důvěry kdykoli vyjádřit právě odvoláním ministra z funkce". S výjimkou Pospíšila text podepsali všichni místopředsedové strany. Signaturu připojili také zástupci většiny krajských organizací ODS. Kromě plzeňského regionu, který vede právě Pospíšil, a Sobotkova Libereckého kraje pod dokumentem chybí také podpis zástupce Královéhradeckého kraje. Poslankyně Horníková, která se vrací z dovolené v Chorvatsku, dnes ČTK řekla, že stojí za Petrem Nečasem i touto vládou.

ČEZ zveřejnil vítěze některých zakázek, když tajení odmítl Nečas

Energetická společnost ČEZ na svém webu zveřejnila vítěze některých zakázek zadaných od roku 2006 do loňského března, celkem za 5,54 miliardy korun. Učinila tak poté, co Hospodářské noviny (HN) napsaly, že státem ovládaná firma neoznámila jméno dodavatele u zakázek z posledních šesti let za celkem 7,24 miliardy korun a nad nezveřejňováním informací o výběrových řízeních ČEZ se pozastavil premiér Petr Nečas (ODS). Hospodářské noviny napsaly, že miliardy korun ČEZ vyplatil v uzavřených soutěžích, do nichž nepouští všechny zájemce, a navíc ignoruje rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, podle kterého musí ČEZ jako veřejná instituce informace zveřejňovat. ČEZ se hájil tím, že zákon firmě povinnost sdělovat informace o zakázkách nenařizuje. Ze zakázek s dosud neznámým vítězem zveřejnil ČEZ například dodavatele ostrahy některých svých objektů za víc než 632 milionů korun, cestovních služeb za 300 milionů, elektrického vedení mezi Mírovkou na Havlíčkobrodsku a Hlinskem na Chrudimsku za víc než 239 milionů Kč nebo modernizace turbíny v Elektrárně Tisová za 227,5 milionu.

Druhý blok Temelínu vyrábí elektřinu opět na 100 procent

Druhý blok Jaderné elektrárny Temelín pracuje po odstávce zase na plný výkon. Odstávka druhého bloku trvala 47 dní a byla nejkratší v historii elektrárny. Blok začal elektřinu vyrábět po více než šestitýdenní pauze ve středu v 21:20. Postupně jeho výkon rostl až na dnešních 100 procent. Původně měla trvat odstávka o čtyři dny déle, uvedl Sviták. Při odstávce byla v reaktoru vyměněna zhruba čtvrtina ze 163 palivových souborů. Použité byly uloženy do dvou kontejnerů CASTOR a převezeno do skladu v areálu elektrárny. Kapacita skladu je projektovaná na 30 let provozu dvou bloků Temelína. První kontejner byl do skladu přivezen a uložen v roce 2010. Po loňské výměně lineárních krokových pohonů na prvním bloku, které zabezpečují pohyb a polohu regulačních klastrů, byla stejná modernizace provedena i na druhém bloku. První blok přeruší výrobu elektřiny z důvodu výměny paliva v pátek 27. července. Odstávka je plánována na 50 dní.

Diplomacie se rozhodla zadat zakázku kvůli stavbě mise v USA

Ministerstvo zahraničí se rozhodlo zadat veřejnou zakázku na stavbu zcela nové budovy českého velvyslanectví v USA. Tato dílčí zakázka, která má stát 144,3 milionu korun bez DPH, obsahuje architektonické služby zahrnující zpracování všech fází projektové dokumentace včetně služby autorského dozoru, vyplývá z informací ČTK. Zadané služby vypracuje již vybraný vítěz architektonické soutěže. Celkově má výstavba nové mise stát půl miliardy, plán vláda před časem schválila. Bylo to na základě návrhu diplomacie, která má i architektonický návrh. Vzešel z mezinárodní soutěže v roce 2010, v níž byl vybrán projekt architektonického ateliéru Chalupa architekti. Současná budova, která byla postavena v roce 1969, má podle diplomatů nevyhovující rozvody a má i další nedostatky. Oprava domu by podle ministerstva zahraničí byla příliš nákladná, neboť nikdy nebyl komplexně rekonstruován. Proto se vyplatí nová stavba, tvrdí česká diplomacie mimo jiné v návaznosti na kritiku ceny projektu. Ministerstvo odhaduje, že celkové náklady na projekt dosáhnou výše 579 milionů korun. Ministerstvo na to chce získat peníze z prodeje svého nemovitého majetku v Česku i zahraničí. V letech 2011 a 2012 by měly příjmy z prodeje činit zhruba 520 milionů korun. V průběhu dalších let pak předpokládá prodeje za 500 milionů korun. Česká diplomacie uvádí, že Spojené státy jsou jedním ze strategických zahraničněpolitických a obchodních partnerů ČR.

Vojenský letoun přivezl z Chorvatska poslední zraněné při nehodě

Vládní Airbus A-319 z Chorvatska přivezl poslední tři zraněné z nedávné tragické havárie autobusu s českými turisty. Dvě dívky s těžkými zraněními byly bezprostředně po příletu armádního speciálu na letiště v Praze-Kbelích transportovány vrtulníkem do pražské Thomayerovy nemocnice. Stroj, který z Prahy vystartoval po jedenácté dopoledne, nejprve v Zadaru naložil ženu, která od nehody byla v nemocnici v Gospiči. Tu čeká léčba v pražské Ústřední vojenské nemocnici. S ní přicestovala i její dcera. Podle šéfa šéf Vojenské zdravotní služby Božetěcha Jurenky trvala zastávka v Záhřebu jen asi 15 minut. Letoun poté přeletěl do chorvatského hlavního města Záhřebu. Tam při druhé asi čtvrt hodiny trvající zastávce přibral dvě sestry, zranění jedné z dívek patřilo k nejtěžším, druhá je na tom o něco lépe. Obě čeká další léčba na dětském oddělení krčské nemocnice. "Byla v Záhřebu dobře ošetřena, povedlo se je převést, aniž by došlo ke zhoršení stavu. Další léčení bude nějakou dobu trvat, ale troufám si říci, že jsou mimo ohrožení života," komentoval jejich stav anesteziolog a náčelník Centra letecké záchranné služby české armády Michal Mareček.

V Česku způsobilo vloni nelegální stahování škody za 2,6 mld. Kč

Škody způsobené nelegálním stahováním a šířením audiovizuálních materiálů mohly dosáhnout v Česku v loňském roce více než 2,6 miliardy korun. Poškozeni jsou nejen distributoři, ale i producenti a tvůrci. Odhad škod způsobených loni nelegálním stahováním českým filmů činí asi 610 milionů korun. Tržby serverů fungujících jako úložiště nelegálně šířených audiovizuálních materiálů byly kolem 140 milionů korun. Údaje zveřejnili v Karlových Varech zástupci audiovizuálního průmyslu při panelové debatě nazvané Proč se kradou filmy. O svých zkušenostech s audiovizuálním pirátstvím hovořil americký režisér a producent Taylor Hackford, který natočil například snímky Životní zkouška s Russellem Crowem nebo životopisný snímek Ray, který mu přinesl dvě oscarové nominace. Právě u filmu Rey se Hackford jako tvůrce sám přesvědčil o rychlosti pirátů. Podle něho může být pirátství likvidační především pro začínající filmaře. Ondřej Zach z HBO podotkl, že snahou je vytvářet legální portály pro stahování filmů, ale jejich vytvoření je značně nákladné. Piráti přitom ty, kteří se snaží dostat legálně k zákazníkům snímky, připravují o značné peníze. "I to je důvod, proč je momentálně veškerá oficiální on-line distribuce ztrátová," dodal Zach.

Smlouvy se zdravotními pojišťovnami má jisté zatím 52 nemocnic

Smlouvy se zdravotními pojišťovnami má jisté zatím 52 ze zhruba 190 nemocnic. Pojišťovny dnes zveřejnily na svých webech seznamy nemocnic, se kterými se dohodly na pokračování smluvních vztahů od ledna 2013. S ostatními nemocnicemi pojišťovny v jednání pokračují. Dosavadní smlouvy vyprší na konci letošního roku. Mezi zařízeními, s nimiž jsou pojišťovny připraveny uzavřít smlouvu, zatím není uvedena ani jedna fakultní nemocnice. Podle viceprezidenta Svazu zdravotních pojišťoven Vladimíra Kothery se však pojišťovny s těmito zařízeními už předběžně dohodly. Dohody budou upřesňovány a v červenci se budou průběžně zveřejňovat. Neočekávají se tam žádné zásadní změny v péči, sdělil dnes ČTK Kothera. Odbory, pacienti a postižení vyzvali tento týden vládu a premiéra Petra Nečase (ODS), ať zastaví rušení nemocnic, které podle nich chystá ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) se zdravotními pojišťovnami. Podle jejich propočtů by mohlo být zrušeno až 80 nemocnic. V dopise premiérovi připomněli, že za poskytování zdravotní péče zodpovídají stát a kraje, ale vláda o tak závažném kroku, jakým je rušení nemocnic, nejednala. Rámcově se počítá s poklesem počtu akutních lůžek zhruba o deset procent.

V červnu již na silnicích zemřelo 63 lidí, více než loni

Podle předběžných údajů z policejních statistik zemřelo v červnu na českých silnicích doposud 63 lidí. Již teď je tak zřejmé, že z hlediska následků dopravních nehod je šestý měsíc zatím nejtragičtější v tomto roce. Letošní červen je horší i v porovnání se stejným obdobím loni, kdy si podle dostupných informací vyžádaly kolize 61 životů. Mezi výjimečně tragické měsíce se však letošní červen pravděpodobně nezařadí. Nejhorším červnem co do počtu mrtvých na silnicích byl za posledních 20 let rok 2003, kdy zemřelo 147 lidí. V roce 2010 pak v červnu bylo 79 obětí havárií, stejně jako o rok dříve. Nejtragičtějším dnem měsíce byla neděle 24. června, nehody si vyžádaly sedm obětí. O život přišli například tři motorkáři. Jeden z mužů se na silnici I/3 poblíž obce Roudno na Táborsku zřejmě vyhýbal jinému vozidlu a vyjel mimo vozovku. Smrtelně se přitom zranil. V tentýž den nepřežil nehodu také motorkář, který se u Poličky na Svitavsku srazil s osobním autem. Řidič motorky havaroval při srážce s vozem také u Kostelce nad Černými lesy. Muž zemřel, jeho spolujezdkyně byla vážně zraněna. Tragická nehoda, při níž přišlo o život roční dítě, se pak stala na parkovišti v Havířově na Karvinsku. Dítě v nestřeženém okamžiku zřejmě odběhlo od matky a srazil ho couvající automobil.

Nový evropský region Dunaj-Vltava založili zástupci Česka, Německa a Rakouska

Zástupci sedmi správních celků z Česka, Německa a Rakouska dnes v Linci oficiálně založili nový Evropský region Dunaj-Vltava. Jeho účastníci předpokládají, že region, v němž žije na šest milionů lidí, bude s větší úspěšností hájit jejich zájmy v Bruselu. Nový regionální útvar tvoří Jihočeský a Plzeňský kraj, Vysočina, Horní Rakousy, Dolní Rakousy, Dolní Bavorsko a Horní Falce. Podle českých zástupců je jednou z priorit lepší infrastruktura. Náměstek hejtmana Plzeňského kraje Ivo Grüner (ČSSD) prohlásil, že čeští představitelé budou chtít především hovořit o velkých přeshraničních projektech, jako je železniční koridor z ČR přes Řezno do Mnichova nebo nadnárodní silnice na Domažlice a Železnou Rudu s pokračováním do Bavorska. Region Dunaj-Vltava, který se rozkládá na ploše 60.000 kilometrů čtverečních, je větší než Švýcarsko a nahradí současné výrazně menší regiony soudržnosti, které dočerpají evropské dotace v roce 2013. Ekonomickou výkonností bude region Dunaj-Vltava v Evropě na patnáctém místě před Dánskem.

Pražské muzeum chystá přesun expozice do Ctěnic a mosteckých věží

Muzeum hlavního města Prahy (MHMP) chystá přesun expozic do významných památek, které získá od léta do správy. Muzeu dosud chyběly výstavní prostory, tisíce sbírkových předmětů tak zůstávaly lidem skryty v depozitářích, řekla v rozhovoru s ČTK ředitelka Zuzana Strnadová. Muzeum se od začátku července začne starat o areál zámku ve Ctěnicích a novomlýnskou vodárenskou věž. Na přelomu roku pak pod jeho správu přejdou také pražské věže, které měla v nájmu bezpečnostní agentura ABL, dříve vlastněná nepravomocně odsouzeným poslancem Věcí veřejných Vítem Bártou. Jde o Prašnou bránu, Staroměstskou a Malostranskou mosteckou věž, věž chrámu svatého Mikuláše na Malé Straně, bludiště a rozhlednu na Petříně. Muzeum tak bude mít desetkrát víc návštěvníků než doposud. V novomlýnské věži připraví dobrovolní hasiči expozici o historii hasičů, která v Praze chybí. Zároveň budou připravovat programy pro děti. Výstavy ve věžích se zaměří na historii konkrétního místa, třeba Karlova mostu nebo Petřína. Nabídnou ale i moderní edukativní programy, kterými návštěvníky provedou vyškolení pedagogové. "Přesná koncepce bude hotova v září. Expozice se otevřou na začátku příštího roku," uvedla.

Jihlavské podzemí plánuje během prázdnin večerní prohlídky

Jihlavské podzemí se letos turistům otevře poprvé v historii během letních prázdnin i ve večerních hodinách. Prohlídky budou každý pátek od 20:00, 21:00 a 22:00. Skupinu návštěvníků bude doprovázet postava havíře, která je postupně provede důležitými okamžiky jihlavské historie. ČTK to řekl David Kočka, šéf Sdružení Georgii Agricola, které zajišťuje v jihlavsých katakombách průvodcovskou činnost. Jihlavského podzemí bylo opět zpřístupněno v roce 1991 při příležitosti 555. výročí vyhlášení takzvaných basilejských kompaktát v bývalém královském městě. Už předtím prohlídky existovaly, pro veřejnost se však podzemí uzavřelo v roce 1953. "Středověké podzemní chodby se pak staly útočištěm nekalých živlů a místem pro živelné ukládání odpadů," řekl Kočka. Provozování podzemí a průvodcovské činnosti se v roce 1991 věnovalo sdružení Jihlavský netopýr. "Bylo nutné všechny chodby vyčistit od nepořádku, vybudovat novou elektroinstalaci, osadit zábradlí a zajistit, aby vše odpovídalo bezpečnostním předpisům," dodal Kočka. Za 21 let prošlo podzemím více než 300.000 návštěvníků. Jihlavské podzemní chodby zaujímají plochu 50.000 čtverečních metrů. Rozsahem podzemního labyrintu přímo pod městskou zástavbou je jihlavské podzemí po Znojmu druhým největším na území Česka.

Naučná stezka v Nových Hradech připomíná dobu Buqoyů

První zájemci se dnes mohli vydat po nově otevřené naučné stezce Buquoyskou krajinou po Nových Hradech na Českobudějovicku a okolí. Dva okruhy zavedou turisty na zajímavá místa přímo ve městečku, které leží blízko rakouských hranic, a také například do nedalekého Tereziina údolí, řekla ČTK Květa Jarolímková z novohradského kulturního a informačního centra. Naučná stezka má lidem připomenout minulost Nových Hradů a ukázat nový pohled na zajímavá místa lokality, kde od roku 1620 přes 300 let sídlil francouzský rod Buquoyů. Jarolímková řekla, že projekt vznikl ve spolupráci města a Ústavu dějin umění Akademie věd. Pracovníci tam objevili rozsáhlý soubor fotografií a dokumentace z 19. století. Stezka má návštěvníky upozornit na zaniklé a zchátralé stavby nebo objekty, které po přestavbě změnily svůj charakter.

Ve Varech měla premiéru restaurovaná verze Formanova filmu

Ve Velkém sále Thermalu měla světovou premiéru digitálně restaurovaná kopie snímku Hoří, má panenko režiséra Miloše Formana z roku 1967. Právě karlovarský festival loni inicioval digitální restaurování zásadních snímků československé kinematografie. Projektu se účastní ministerstvo kultury a Národní filmový archiv (NFA). Prvním počinem byla loni uvedená Vláčilova Marketa Lazarová. Kameraman Miroslav Ondříček nakonec do Varů nedorazil, spolu s Formanem se však objevil v krátkém dokumentu uvedeném před projekcí. Vznikl v USA, ale i na autentickém místě, kde se hořká komedie před 45 lety natáčela - v kulturním domě ve Vrchlabí. Oba tvůrci v něm vzpomínají spolu s pamětníky a jak to tak bývá, jejich výpovědi se liší. Například Forman popírá, že by scénář nebyl připravený. Film Hoří, má panenko byl jedním z vrcholů nové vlny československého filmu 60. let. Uzavřel domácí kariéru tohoto filmaře, který v další tvorbě pokračoval za oceánem. Je svědectvím invence Miroslava Ondříčka, připomíná i Jaroslava Papouška a Ivana Passera, kteří na něm měli autorský podíl. Digitální zpracování Formanova filmu zaštítila Nadace České bijáky, která plánuje ve spolupráci s NFA a karlovarským festivalem financovat další snímky. Snímek, odehrávající se na venkovském hasičském bále spojeném s volbou královny krásy a rozkradenou tombolou, vyvolal v době vzniku skandály doma i v zahraničí. Odstoupil od něj italský koproducent Carlo Ponti, který Formanovi poskytl 80.000 dolarů, aniž viděl scénář. Zatímco v Československu se film prodával do světa i v době normalizace, pro domácí publikum skončil v trezoru.

Teplé počasí v ČR lámalo rekordy

Téměř na polovině meteorologických stanic, kde se měří teplota vzduchu, padly rekordy. Velmi teplo bylo i ve vyšších oblastech, rekordy proto padly i například na Churáňově a Luční boudě. Více než 34 stupňů Celsia dnes bylo v Brně, Dyjákovicích a v Dobřichovicích. Teplo s možnými bouřkami bude ještě v neděli, počátkem příštího týdne teploty klesnou pod 30 stupňů Celsia. Tropický víkend zažívá celá střední a jižní Evropa. I lidé, kteří neodjeli do přírody, tráví ve městech volný čas u vody, v Praze například ve Žlutých lázních. Do Vltavy se tam ale ponoří jen málokdo, lidé se spíše sprchují, opalují a děti mají k dispozici bazének. V obležení se ale ocitl plavecký stadion v Podolí, kam přišly stovky lidí. Většina teplot však překročila hranici 30 stupňů Celsia - tropickou hranici překonala teplota i v Jeseníku (30,4 stupně Celsia). Teplotu nad 32 stupňů zaznamenali například v Plzni, Příbrami, Krnově, Vyšším Brodě či Velkém Meziříčí.

Ze sportu:

Třiapadesát minut stačilo Petře Kvitové k postupu z třetího kola do osmifinále Wimbledonu. Obhájkyně titulu dnes povolila Varvaře Lepchenkové z USA jedinou hru a svůj výkon si pochvalovala. Klára Zakopalová naopak vypadla ve třetím kole. Česká tenistka prohrála na grandslamu v Londýně se čtyřiadvacátou nasazenou Franceskou Schiavoneovou z Itálie 0:6 a 4:6. Lukáš Rosol na menším kurtu číslo dvanáct nestačil ve větru na Němce Philippa Kohlschreibera, třicátého hráče světa, a prohrál 2:6, 3:6 a 6:7.

Sedmibojařka Eliška Klučinová výborně rozjetý sedmiboj na mistrovství Evropy v Helsinkách na český rekord nedotáhla. Součtem 6151 bodů nakonec obsadila osmé místo a za vlastní národním maximem z letošního mítinku v Kladně zaostala o 132 bodů.

České basketbalistky se probojovaly na olympijské hry. Účast v Londýně jim zajistila výhra 53:47 nad Japonskem ve čtvrtfinále kvalifikačního turnaje v Ankaře. Češky tak budou moci obhajovat čtvrtfinálové účasti z her v Aténách 2004 a Pekingu 2008.

Český motocyklista Karel Abraham do dnešní Velké ceny Nizozemska MotoGP kvůli zlomeným prstům na levé ruce nenastoupil. Zranění ho nejspíš připraví také o další Grand Prix na německém Sachsenringu. Jakub Kornfeil skončil v nejslabší kubatuře Moto3 na 13. pozici.

Sedmibojařka Eliška Klučinová český rekord na mistrovství Evropy v Helsinkách takřka jistě už nepřekoná. Po nevydařené dálce se jí nepovedl ani hod oštěpem a po šesté disciplíně je na sedmé pozici se ziskem 5320 bodů.

Česká sprinterská štafeta mužů ve složení Jan Veleba, Rostislav Šulc, Vojtěch Šulc a Lukáš Šťastný, diskařka Věra Cechlová, Tereza Čapková v běhu na 1500 metrů a tyčkař Jan Kudlička postoupili z kvalifikací a rozběhů do finále na mistrovství Evropy v Helsinkách. Ze hry jsou další diskařky Eliška Staňková a Jitka Kubelová.

Fotbalisté Plzně ve dvou přípravných zápasech rozstříleli vítěze minulého ročníku druhé ligy Ústí nad Labem. Duely hrané na 2x30 minut vyhráli 5:0 a 4:0. Do hry už se zapojili první dva čeští reprezentanti František Rajtoral a Vladimír Darida, kteří hráli na mistrovství Evropy.

Cyklista Tomáš Bucháček ze stáje Whirlpool-Author je po dvou etapách v čele průběžné klasifikace čtyřdílné Czech Tour. Druhou etapu z Olomouce do Prostějova v délce 147 km vyhrál Australan Zak Dempster z celku Endura Racing. Bucháček dojel devátý ve stejném čase jako vítěz.

Počasí v Česku v neděli:

Bude většinou oblačno s přeháňkami. Nejvyšší teploty v Čechách 28 až 32 °C, na západě kolem 26 °C.