Zprávy

0:00
/
0:00

Petr Nečas bude příští pátek hostit schůzku premiérů zemí V4

Premiér Petr Nečas bude příští pátek v Praze hostit summit zemí visegrádské čtyřky (V4). Předsedové vlád ČR, Maďarska, Polska a Slovenska budou koordinovat své postoje před summitem EU, který má řešit mimo jiné potíže v eurozóně, informovala ČTK vláda. Premiéři V4 se sejdou necelý týden před tím, než budou jednat lídři celé sedmadvacítky. Summit Evropské unie se má zabývat prohloubením ekonomické unie, konkrétně finanční a fiskální unií, stejně jako podporou růstu či energetikou a rozpočtovými otázkami. Země především jižní části eurozóny se potýkají se zadlužením veřejného sektoru; na hranici bankrotu se už delší dobu nachází Řecko, situace se zhoršuje mimo jiné ve Španělsku. Z V4 platí eurem zatím pouze Slovensko, jsou obavy, že potíže zadlužených států se mohou rozšířit na celou eurozónu a dopadnout na ty země, které dosud platí svojí měnou. V české metropoli o předpokládaných unijních tématech budou premiéři V4 jednat v Obecním domě.

Eurokomisař: Kdy začne EK proplácet ČR dotace, je zatím nejasné

Termín možného obnovení proplácení evropských dotací, které Evropská komise zastavila kvůli nesrovnalostem v českých dotačních programech, zatím není možné odhadnout. ČTK to řekl eurokomisař pro regionální politiku Johannes Hahn. Komise podle něj s českými úřady na nápravě úzce spolupracuje, zatím ale nemá dost informací, aby mohla určit další postup. "Jsem optimistický, pokud jde o rychlé řešení, které je v našem společném zájmu. Nerad bych ale hovořil o konkrétních datech, protože se nemusí stihnout a mohl bych vytvářet očekávání, která pak nesplníme," řekl Johannes Hahn. Ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský začátkem června uvedl, že pokud ČR naplní akční plán dohodnutý s EK, mohly by se platby obnovit v září. Podle neoficiálních informací ČTK z Evropské komise je takový scénář možný, pokud půjdou další jednání dobře.

Sněmovna zahájila závěrečné kolo schvalování církevních restitucí

Sněmovna zahájila závěrečné kolo schvalování zákona o církevních restitucích, které musela po hodině přerušit do příští středy. ČSSD a KSČM totiž zablokovaly možnost schvalovat zákony i po páteční čtrnácté hodině. Levice je rozhodnuta také dalšími obstrukcemi oddálit schvalování normy. U řečnického pultu se tak zatím vystřídali čtyři komunističtí poslanci, kteří využívali toho, že nemají omezenu délku řečnické doby. Poslanecké frakce navíc mohou využít práva požádat o přestávku na svá jednání. Kritice zákona, jeho tvůrců a zejména římskokatolické církve se věnoval bývalý předseda komunistů Miroslav Grebeníček. "Už 23 let ruším poklid novodobých mocipánů a kazím jim chuť při jejich sametových bohoslužbách," prohlásil mimo jiné. Ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) obvinil, že je "zmámený představou velkého kšeftu". Podle vládní dohody s církvemi, která se promítla do návrhu zákona, by církve měly dostat asi polovinu někdejšího majetku v hodnotě zhruba 75 miliard korun, který je v držení státu. Za ostatní majetek pak mají získat náhradu 59 miliard korun během 30 let. K této částce by se ovšem připočítávala inflace. Stát by naopak církvím přestal hradit platy duchovních. Opozice zpochybňuje rozsah vydávaného majetku i výši náhrad, které chce ČSSD spolu s Věcmi veřejnými zrušit. Proti církevním restitucím je podle průzkumů i většina české veřejnosti.

Kauza letounů CASA vyvolala ve sněmovně vášnivé kuloární diskuze

Okolnostmi nákupu letounů CASA, kvůli kterému požádala policie sněmovnu o vydání exministryně obrany Vlasty Parkanové (TOP 09), by se měl podle opoziční ČSSD zabývat finančně analytický útvar ministerstva financí Miroslava Kalouska (TOP 09). Měl by být stejně iniciativní jako v jiných případech, uvedl na tiskové konferenci místopředseda sociálních demokratů Lubomír Zaorálek. V souvislosti s kauzou v kuloárech sněmovny zněly argumenty pro a proti vydání místopředsedkyně dolní komory, rozdílné názory na další postup v případu i emotivní vyjádření. Lubomír Zaorálek premiéra Petra Nečase (ODS) obvinil z toho, že zastrašuje policii. Reagoval tak na jeho čtvrteční výrok, že parta policejních plukovníků nebude rozhodovat, kdo bude a nebude ve vládě. Ministr Kalousek ČTK řekl, že finančně analytický útvar jeho úřadu je ze zákona nezávislý, a žádný pokyn mu proto dávat nebude. Řečnicky se pak zeptal, jak sociální demokraté mohou vědět, že se tím nezabýval.

VV vyzvaly vládu k vymáhání 650 milionů za letouny CASA

Vláda by podle opozičních Věcí veřejných (VV) měla začít vymáhat po firmě Omnipol 650 milionů, o které byla podle policie předražená zakázka na letadla CASA. Nákup byl jednoznačně předražený, a proto by měla společnost neoprávněný zisk státu vrátit, uvedl na tiskové konferenci předseda VV Radek John. Firma tvrzení o předražené zakázce odmítá, sdělil ČTK její mediální zástupce. Věci veřejné přitom argumentují zákonem o majetku České republiky, který uvádí, že pokud cena přesáhne přípustnou cenu, dohoda je neplatná v rozdílu cen. Firma se v tiskové zprávě vůči tvrzením o předražené zakázce ohradila a vyzvala ke zveřejnění posudku, který podle policie navýšení dokazuje. "Bez znalosti metodiky použité k výpočtu uvedené částky není možné vést seriózní diskusi," sdělil mediální zástupce firmy Tobiáš Tvrdík. Podle jeho slov cena odpovídá typu strojů a vybavení.

Policie stíhá dalších devět lidí kvůli armádním zakázkám

Protikorupční policie podle informací ČTK stíhá dalších devět lidí, kteří se údajně podíleli na manipulování výběrových řízení na opravy vojenských objektů za desítky milionů. Není však jasné, zda jde o zaměstnance ministerstva obrany či jiné osoby. V loňském roce v této souvislosti začali detektivové podle deníku Mladá fronta Dnes stíhat někdejšího šéfa úřadu pro dohled nad akvizicemi ministerstva obrany Romana Hoštu a dalších deset lidí. Mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej případ odmítl komentovat.

Vojáci ve Vyškově cvičí taktiku, připravují se do Afghánistánu

Ve vyškovském výcvikovém středisku se dvě jednotky vojáků připravují na mise v Afghánistánu. Budou cvičit především taktické postupy v situacích, do kterých by se v Afghánistánu mohli dostat. Cvičení skončí v pátek 22. června, informovala ČTK mluvčí Vojenské akademie Vyškov Monika Nováková. Výcvik s názvem Messenger 2012 je zaměřený na dvě jednotky, které budou v Afghánistánu operovat. "Pro desátou jednotku provinčního rekonstrukčního týmu (PRT) je cvičení Messenger 2012 posledním výcvikem na území České republiky a před vlastním nasazením v zahraniční operaci," uvedla Monika Nováková. Cvičení prověří spolupráci při taktických postupech jednotek i jednotlivců v reakcích na nástražná výbušná zařízení, poskytování první pomoci, střeleckou a taktickou přípravu. "Důraz je kladen na systém řízení a velení jednotky, komunikaci s nadřízeným a koaličními jednotkami, spolupráci s civilním obyvatelstvem a civilní částí PRT, afghánskými ozbrojenými silami," vyjmenovala Monika Nováková.

Sněmovna schválila snazší povolování staveb

Sněmovna v závěrečném čtení schválila velkou vládní novelu stavebního zákona, která má za cíl mimo jiné zjednodušit proces povolování staveb. Podle ministra pro místní rozvoj Kamila Jankovského má novela posílit princip "jedna stavba, jeden úřad, jedno rozhodnutí". Novela na druhou stranu zvyšuje některé poplatky, které s povolováním staveb souvisí. Míří k posouzení do Senátu. Předloha například rozšiřuje výčet případů, kdy se nevyžaduje územní rozhodnutí ani územní souhlas. Zpřesňuje také postup při vedení zjednodušeného územního řízení. Současně s tím výrazně zkracuje některé lhůty v územním plánování a upravuje podmínky, za jakých se veřejnost může účastnit správních řízení.

Sněmovna chce vyznamenat Otakara Motejla, Pavla Pafka, Jaroslava Holíka nebo Lubomíra Brabce

Chirurg Pavel Pafko, bývalý hokejista Jaroslav Holík nebo kytarista Lubomír Brabec patří mezi 27 kandidátů, které sněmovna navrhla na státní vyznamenání. Stejně jako Senát doporučila prezidentovi Václavu Klausovi posmrtně ocenit někdejšího předsedu Nejvyššího soudu a prvního českého ombudsmana Otakara Motejla. Motejl by měl podle poslanců spolu s někdejšími politickými vězni Dagmar Šimkovou (in memoriam) a Leo Žídkem dostat Řád Tomáše Garrigua Masaryka. Brabec a Holík by si podle poslanců zasloužili Medaili Za zásluhy, stejně jako dalších 17 adeptů. Patří k nim například bývalý vedoucí náboženské redakce Rádia Svobodná Evropa Karel Jaroslav Fořt a historik umění Bohumil Samek. Se Senátem se sněmovna shodla na nominaci hraběnky Mathildy Nostitzové, která je patronkou zrakově postižených v České republice, poslanci i senátoři navrhli rovněž autora československého pavilonu na světové výstavě Expo 1970 Viktora Rudiše. Poslanec ČSSD Stanislav Křeček prosadil do seznamu, který schválil sněmovní organizační výbor, ještě profesora Jaroslava Malinu, scénografa a bývalého rektora Akademie múzických umění.

Ministr Kuba bude v Kolumbii a Ekvádoru jednat o zakázkách

Ministr průmyslu a obchodu (MPO) Martin Kuba v neděli v doprovodu českých podnikatelů odletí na pracovní cestu do Ekvádoru a Kolumbie, kde bude jednat o zakázkách pro české firmy. ČTK to sdělila mluvčí MPO Veronika Forejtová. "Cílem cesty je přiblížit vzdálené trhy Latinské Ameriky českým firmám, přesně jak vyplývá z nové Exportní strategie ČR," uvedla Veronika Forejtová. Jihoamerický trh je v nové exportní strategii do roku 2020, kterou letos schválila vláda, považován za jedno z perspektivních teritorií pro český vývoz. Na přípravě podnikatelské mise se podílel Svaz průmyslu a dopravy spolu s Asociací obranného a bezpečnostního průmyslu. Mluvčí svazu Milan Mostýn ČTK řekl, že ministra Kubu doprovodí zástupci 11 tuzemských firem.

Státní dluh stoupl ve čtvrtletí na 1,61 bilionu Kč

Státní dluh České republiky se od počátku roku do konce března zvýšil o téměř 114 miliard korun na 1,613 bilionu korun. Údaje z počátku dubna potvrdilo ministerstvo financí. Na každého Čecha tak připadá dluh téměř 154.000 korun. Státní dluh tvoří dluhy vlády a vzniká především hromaděním schodků státního rozpočtu. Financován je pokladničními poukázkami, státními dluhopisy, přímými půjčkami nebo například půjčkami od Evropské investiční banky.

Ceny v průmyslu v květnu zpomalily růst, v zemědělství klesly

Ceny tuzemských průmyslových výrobců v květnu zpomalily meziroční růst na 1,7 procenta po dubnovém zvýšení o 2,2 procenta. Proti předchozímu měsíci se nezměnily. Ceny v zemědělství a u stavebních prací a tržních služeb meziročně klesly. Ceny v zemědělství byly meziročně nižší o 2,6 procenta, v dubnu to bylo o 2,8 procenta. Ceny stavebních prací zpomalily meziroční poklesl na 0,6 procenta z dubnových 0,7 procenta, u tržních služeb byly ceny nižší o 0,8 procenta stejně jako v dubnu.

Ministr Chalupa zrušil rozhodnutí o průzkumu pro těžbu plynu na Karvinsku

Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa zrušil rozhodnutí o stanovení průzkumného území pro těžbu uhlí zplyňováním na Karvinsku. Žádost podle něj nebyla v první instanci dostatečně posouzena. ČTK to sdělil mluvčí ministerstva Matyáš Vitík. Náměstek karvinského primátora Dalibor Závacký rozhodnutí uvítal. Zkušební vrty chystá australská firma Wildhorse Energy CZ, která chce zjistit, zda by se v oblasti dalo těžit uhlí zplyňováním. S rozhodnutím ministerstva nesouhlasily Karviná, Dětmarovice a Petrovice u Karviné, jichž by se průzkum týkal, a podaly proti němu na konci loňského roku rozklad. Stanovení průzkumného území mělo platit na sedm let. V první etapě by se analyzovaly informace z už provedených průzkumů. Pokud by nebyly dostatečné, udělal by se jeden nebo několik průzkumných vrtů.

Česká ekologická expedice odjíždí příští týden na Špicberky

Na Špicberky (norsky Svalbard) koncem příštího týdne odjíždí ekologická expedice Jihočeské univerzity. Pod vedením Josefa Elstera se na výzkumné stanici do 1. září vystřídá 25 vědeckých pracovníků. Stanice se nachází u zálivu Petunia, asi 60 kilometrů severně od správního střediska Svalbardu - Longyearbyenu. Je jednou z nejseverněji položených vědeckých základen, uvedla mluvčí univerzity Hana Bumbová. O prázdninách bude na stanici také 26 studentů, kteří se účastní kurzu polární ekologie. Jde o praktickou část kurzu, jehož teoretickou část už studenti absolvovali na univerzitě. Studenti se zapojí do terénních výzkumných prací ve spolupráci s vědeckými pracovníky, a současně budou plnit vlastní výzkumné projekty odpovídající jejich odbornému zaměření. Letošní expedici zahajuje osmičlenný tým, který má za úkol připravit stanici na příjezd ostatních pracovníků a především studentů. Prioritou bude připravit chatu, opravit ji po útoku ledního medvěda a začátkem července dopravit materiál dovezený polskou lodí do blízkosti stanice.

V Praze se zvýšil počet trestných činů páchaných na seniorech

V Praze se letos výrazně zvýšil počet trestných činů páchaných na seniorech. Zatímco za prvních pět měsíců loňského roku zaznamenala policie 96 případů, letos jich bylo 184. Sdělil to ředitel pražské policie Martin Vondrášek. Pachatelé často zneužívají důvěřivosti starších lidí a okradou je nebo z nich vylákají peníze. Pražská policie kvůli tomu vytvořila speciální tým. Ze 184 letošních případů bylo podle Vondráška 28 ve stadiu pokusu. Ze zbývajících 156 se policistům podařilo objasnit asi 40 případů. "Věřím, že toto číslo není konečné," uvedl Martin Vondrášek. Podle komisařky Lenky Boldové počty stoupají i celorepublikově. V roce 2009 jich policie zaznamenala 1200, loni už přes 1370. Pachatelé podle Lenky Boldové využívají důvěřivosti mnohých seniorů, často předstírají, že jsou pracovníci energetických nebo telekomunikačních společností. V poslední době se množí také případy, kdy pachatelé telefonují seniorům a vydávají se za vnuka či jiného příbuzného, který je ve finanční nouzi a potřebuje půjčit peníze. Peníze si pak ale od seniora převezme prostředník. V takovýchto případech jde podle Lenky Boldové často o organizovanou skupinu tří až čtyř lidí, kteří mají rozdělené role.

Na Šumpersku bylo zemětřesení, vnímali ho i někteří lidé

Obyvatelé části Jeseníků mohli v noci na pátek pocítit zemětřesení. Seismologové ho zaznamenali ve 22:38 o síle 2,3 stupně Richterovy škály. Ohnisko mělo mezi obcemi Loučná nad Desnou a Malá Morávka v místě, kde stávala Alfrédova chata, řekl ČTK ředitel Ústavu fyziky Země Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně Jan Švancara. "Zemětřesení bylo lidmi pociťováno jako krátký, ale intenzivní otřes. Hlášeny jsou i drobné praskliny na omítce," uvedl Jan Švancara. Podle něj nejsou zemětřesné jevy v této lokalitě výjimečné. Například v roce 1986 tam odborníci zaznamenali dokonce zemětřesné roje ve vzdálenosti až do 40 kilometrů. "Letošní rok patří poměrně k úrodným. Zemětřesení jsme ve stejné lokalitě jako ve čtvrtek zaznamenali již 2. června. Tehdy ale bylo slabší, a sice 1,7 stupně Richterovy stupnice," uvedl Jan Švancara. Podle něj by odborníci uvítali, kdyby lidé, kteří zemětřesení pocítili, o tom podali zprávu Geofyzikálnímu ústavu Akademie věd v Praze. Mohou tak učinit na www.ig.cas.cz.

V Brixenu byl pohřben literární historik a básník Jiří Morava

V italském Brixenu zemřel literát Jiří Morava. Vlastním jménem se jmenoval Jiří Vlk, používal také pseudonym Georg J. Morava. Český literární historik, básník a prozaik žil od roku 1968 v exilu v Rakousku. Maturoval roku 1951 na gymnáziu v Králově Poli v Brně, na Masarykově universitě studoval literární vědu, češtinu a ruštinu. Bádal především o novináři a spisovateli Karlu Havlíčku Borovském, věnoval se mu ve své práci C.k. disident Karel Havlíček.

Výstava ukazuje Václava Havla v jeho státnické roli i při odpočinku

Václava Havla jako člověka, který se stal z disidenta prezidentem, rok po projevu na první legální demonstraci v Praze vystoupil v americkém Kongresu, procestoval jako hlava státu celý svět, ale nepřestal chodit do hospody a na rockový festival - tak ukazuje známého dramatika a politika výstava fotoreportérů ČTK. Stovku snímků z let 1988 až 2011 od pátku hostí Staroměstská radnice v Praze, potrvá do 6. července. ČTK má největší databázi snímků bývalého československého a později českého prezidenta, čítá na 14.000 fotografií. Její fotografové chtějí výstavou vzdát poctu prezidentovi a věnovat vzpomínku člověku, který formoval počátky novodobé demokracie v zemi. "Myšlenka na uspořádání výstavy vznikla záhy poté, co odezněly pietní akty po odchodu Václava Havla," řekl při prohlídce výstavy šéfredaktor Fotobanky ČTK Petr Mlch.

Na 30 expertů zpracovává dějiny Plzně, práce má být do tří let

Tři desítky expertů z různých oborů zpracovávají obsáhle dějiny města Plzně. V následujících třech letech by tak měly vyjít tři vždy mnohasetstránkové díly zahrnující období od pravěku až do konce roku 1990. Plzeň je posledním velkým městem v republice, které nemá své dějiny napsané moderním způsobem. První díl, jenž bude mít 815 stran, zahrne období od počátku do roku 1788, druhá část období mezi lety 1789 až 1918, třetí zachytí období od roku 1918 do roku 1990. Nové plzeňské dějiny by měly obsahovat doprovodné fotografie, mapové přílohy, seznamy literatury a další.

Dny evropského dědictví budou zahájeny 8. září v Kutné Hoře

Město Kutná Hora se po vítězství ve výběrovém řízení letos stane spolupořadatelem národního zahájení Dnů evropského dědictví (EHD). Začnou 8. září, ale už v předvečer čeká na návštěvníky bohatý program. Jeho součástí bude v královské audienční síni Vlašského dvora konference o restaurování chrámu sv. Barbory v letech 2003 až 2012. Na tiskové konferenci v Praze to uvedl předseda Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska Ivo Rubík. Upozornil na další kulturní nabídku včetně prvního ročníku Varhanního festivalu Kutná Hora. Dny evropského dědictví každoročně přilákají mnoho návštěvníků, kteří využijí volné vstupy či snížené vstupné do jednotlivých památek. I letos budou označeny vlajkami s logem EHD. Zahájena bude výstava vítězných výtvarných prací z 54 měst soutěže Památky očima mladých či expozice věnovaná historii varhanářského a varhanického řemesla v kutnohorském kostele sv. Jana Nepomuckého.

Památkáři vystavují ve Valticích historické snímky z Itálie

Památkáři vystavují od páteku v zámku ve Valticích na Břeclavsku část ojedinělé kolekce historických fotografií a grafik budov z 19. století. Sbírku vytvořili členové knížecího rodu Lichtenštejnů. Tvoří ji přes 12.000 artefaktů. Pro valtickou výstavu vybrali pořadatelé 150 snímků a grafik zachycujících nejznámější italské stavby. ČTK to ČTK ředitel jihomoravských památkářů Petr Kroupa. Lichtenštejnové byli známí milovníci umění. Tak jako členové všech předních šlechtických rodů v Evropě i oni byli ve druhé polovině 19. století ovlivněni módou trávit dovolenou v Itálii. V té době tam začala průmyslová výroba snímků známých budov, které se prodávaly jako suvenýry. Lichtenštejnové si jich do zámku v Lednici, který sousedí s valtickým, přivezli tisíce. V jejich kolekci lze najít i četné kresby budov. Mnohdy jsou na nich zachyceny i různé detaily; kliky, vzorky podlah nebo litinového zábradlí. Celá kolekce nevznikla patrně jen jako výsledek sběratelské vášně. Šlo o jakýsi architektonický katalog - archiv potřebný při plánování přestaveb četných budov patřících Lichtenštejnům. Při těchto projektech v něm hledali inspiraci, dodal Petr Kroupa.

Ze sportu:

O startu kapitána českých fotbalistů Tomáše Rosického na mistrovství Evropy proti Polsku se rozhodne až v sobotu před utkáním. Stav jeho zraněné achillovky záložníka londýnského Arsenalu se lepší. Naopak brankář Petr Čech je po prodělaných problémech s ramenem připravený hrát. Čechům by v prvním vzájemném utkání s Polskem na vrcholné akci stačila k postupu do čtvrtfinále i remíza, zatím poslední Řekové by však v tom případě nesměli porazit vedoucí Rusko.

České fotbalistky čeká v sobotu klíčové utkání kvalifikace mistrovství Evropy 2013. Potřebují doma porazit Rakousko, aby se přiblížily zisku druhého místa ve skupině a účasti v baráži. Případná porážka by naopak znamenala konec nadějí. Svěřenkyně trenéra Vladimíra Hrušky jsou aktuálně v sedmé skupině na třetím místě se ztrátou tří bodů na Rakousko, které ale má zápas k dobru. Po souboji s Českem ho tak už čeká jen duel s lídrem skupiny Dánskem.

Radek Štěpánek vypadl na tenisovém turnaji v Halle ve čtvrtfinále. Do semifinále jej nepustil ruský soupeř Michail Južnyj, který po dvouapůlhodinové bitvě zvítězil 6:4, 4:6 a 6:4. Ve hře o postup mezi nejlepší čtveřici je na tamní trávě ještě Tomáš Berdych, jenž bude potvrzovat pozici nasazené trojky v duelu s domácím držitelem divoké karty Tommym Haasem.

Čeští volejbalisté porazili v utkání Evropské ligy v Rotterdamu Rumunsko 3:0. Tříbodový zisk vynesl svěřence trenéra Stewarta Bernarda zpět do čela tabulky skupiny B. V Rotterdamu se Češi utkají ještě s Rakouskem a domácím Nizozemskem, za týden uspořádají závěrečný turnaj základní části Rakušané. Z obou skupin se probojuje do Final Four vítěz a lepší tým na druhém místě, pořadatel má start jistý. Údajně by Evropská liga měla na přelomu června a července vyvrcholit v Turecku.

České basketbalistky na přípravném turnaji ve Francii před kvalifikací na olympijské hry znovu prohrály. Po čtvrteční porážce o 17 bodů s domácí Francií v pátek nestačily na dalšího účastníka olympijské kvalifikace Kanadu, které podlehly těsně 64:66, přestože v průběhu zápasu měly i dvouciferný náskok. V přípravě tak mají bilanci dvou výher a pěti porážek.

Český cyklista Roman Kreuziger se po sedmé etapě závodu Kolem Švýcarska posunul na průběžné druhé místo. Jezdec stáje Astana obsadil v páteční časovce na 34,3 kilometru 16. pozici a vyšvihl se za vedoucího Ruie Costu. Portugalský závodník zvýšil díky páteční osmé příčce svůj náskok na 50 sekund. Druhý český cyklista na startu Zdeněk Štybar obsadil 27. místo. V průběžném pořadí si o jednu příčku polepšil, nyní mu patří 48. pozice.

Zlomený malíček na ruce nepustí Karla Abrahama do motocyklové Grand Prix Británie v Silverstonu. Českému jezdci královské třídy MotoGP nedovolili startovat lékaři a v šestém závodě mistrovství světa přišel o šanci, že by mohl podruhé v sezoně bodovat. Dvaadvacetiletý český jezdec si zlomil malíček nadvakrát při testování v minulém týdnu v Aragónu.

Sobotní počasí v Česku:

Jasno až polojasno, ojediněle přeháňky nebo bouřky. Teploty 28 až 32 stupňů Celsia.