Zprávy

Ministr Vondra: Kdyby to bylo nutné, armáda by naplánovala atentát i dnes

Atentát na Reinharda Heydricha byl svým způsobem nejúspěšnější a nejdůležitější vojenskou akcí Československa v celém minulém století. Na vzpomínkové akci věnované 70. výročí atentátu na zastupujícího říšského protektora to na Václavském náměstí v Praze prohlásil ministr obrany Alexandr Vondra. Novinářům posléze řekl, že podle něj by byla armáda schopná stejnou akci naplánovat i dnes. Podle premiéra Petra Nečase na počátku 40. let šlo o bytí či nebytí českého národa a akt parašutistů byl aktem hrdinství i logickou reakcí. Podle pražského primátora Bohuslava Svobody dodnes udivuje okamžitá připravenost vojáků, s níž byli ochotni nasadit život v akci, jejíž naděje na úspěch byla krajně diskutabilní. Na Heydricha zaútočili českoslovenští parašutisté Jozef Gabčík a Jan Kubiš vyslaní z Británie. Stalo se tak v ostré zatáčce pod Vychovatelnou v Libni, v místě, kterému dodnes řada lidí přezdívá "Heydrichova zatáčka". Šlo o největší protinacistický čin odboje v Evropě.

Na velkoplošných panelech v dolní části Václavského náměstí mohou návštěvníci vidět fotografie a další dokumenty z archivů Vojenského historického ústavu. Z reproduktorů zněly dobové zvukové záznamy z archivů Českého rozhlasu s českými i německými zprávami o atentátu, Heydrichově pohřbu i následných represáliích. Vystaven je i dobový mercedes. Jak ale řekl zástupce pořadatelů Jiří Kunc, není to konkrétní vůz, se kterým Heydrich v den atentátu cestoval, ale jiný, zapůjčený od soukromého majitele. Upozornil na to, že vůz má šedozelenou barvu, a nikoli černou, jak se někdy lidé mylně domnívají na základě dobových černobílých fotografií. Pořadatelé původně uváděli, že na místě budou také například figuríny v uniformách československých vojáků v Británii a další relikvie. Nakonec je ale přesunuli na podobnou akci, která se koná v Thomayerových sadech v Libni, nedaleko od místa, kde se atentát na Heydricha odehrál.

Ministr Schwarzenberg: Je jen málo těch, kteří dokázali říct 'ne' zlu

Netradiční výstava věnovaná 70. výročí atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha otevřela své brány návštěvníkům na Karlově náměstí v Praze. Má podobu staveb připomínajících koncentrační tábor se strážní věží, ostnatým drátem i nápisem "Arbeit macht frei" nad vstupní branou. Připomenout má nejen atentát na Heydricha, od něhož uplynulo 70 let, ale i s tím souvisejících 70 příběhů především těch, kteří se zapojili do československého protinacistického odboje. Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg ve svém projevu označil za znepokující to, že ti, kteří v koncentračních táborech zabíjeli jiné lidi, byli normální lidé. "To nebyli nějací vybraní zločinci, nikoli, to byli docela normální řadoví občané," zdůraznil. To má být proto podle něj varováním. "Ďábel je uprostřed nás. Slabost je v nás samotných. Málo je těch, kteří řeknou jasně 'ne', řeknou 'ne' zlu a podle toho také jednají," prohlásil Schwarzenberg. Akci pořádá občanské sdružení Post Bellum v rámci projetku Paměť národa. Jde o sbírku vzpomínek pamětníků budovanou po celé Evropě, která má podle sdružení zpřístupnit badatelům i široké veřejnosti individuální svědectví pamětníků významných dějinných událostí 20. století.

Ministr Kubice: Dosáhnout počtu 40.389 policistů je nereálné

Ministr vnitra Jan Kubice považuje plán policejního prezidenta Petra Lessyho dosáhnout v příštím roce počtu 40.389 policistů za nereálný. Řekl to dnes v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Sbor má podle něj nyní 38.825 příslušníků, a toto číslo by dál nemělo klesat. Stínový ministr vnitra Jaroným Tejc (ČSSD) tvrdí, že je i současný počet policistů při zachování schváleného výhledu rozpočtu neudržitelný. Už dva roky totiž sbor nedělá nábor a každoročně od něj zhruba tisícovka lidí odchází. Podle výhledu se má totiž rozpočet ministerstva vnitra v příštím roce snížit zhruba o osm miliard, na udržení současného stavu proto nebudou prostředky. Kubice však doufá, že ministerstvo financí přesvědčí, aby mohl resort hospodařit se stejným rozpočtem jako letos, tedy s 53 miliardami. Za úspěch by ale pokládal i částku 51 miliard korun.

Ministr vnitra Jan Kubice nesouhlasí s tím, aby vznikl celostátní útvar specializovaný na korupční trestné činy, který by byl podřízen přímo policejnímu prezidentovi Petru Lessymu. Takové řešení považuje za velmi nesystémové. Policejní prezident v lednu prohlásil, že by se měl nový útvar stát protějškem speciální skupiny protikorupčních žalobců, který by měl vzniknout při Nejvyšším státním zastupitelství (NSZ). Dnes uvedl, že zatím možnost vytvoření útvaru zkoumá komise.

Podle Hamáčka se Němcová v kauze Ratha nechovala nestraně

Předsedkyně poslanecké sněmovny Miroslava Němcová (ODS) se v souvislosti s korupční kauzou poslance a exhejtmana Davida Ratha nechovala nestranně, míní poslanec ČSSD Jan Hamáček. V pořadu Partie televize Prima prohlásil, že by od Němcové uvítal méně aktivistické vystupování. Místopředseda ODS a ministr obrany Alexandr Vondra jeho názor odmítl. Oba politici se neshodli ani v tom, zda by Rath měl mít možnost ke své kauze vystoupit na otevřeném či uzavřeném jednání sněmovny. Rath je obviněn z přijetí sedmimilionového úplatku v souvislosti s předraženou zakázkou na rekonstrukci zámku v Buštěhradě. Poslanec, který je ve vazbě, se vzdal členství v ČSSD, odešel z krajské administrativy, poslancem však zůstává. Hovoří o politickém jádru kauzy a její umělé konstrukci. Se svým postojem už v týdnu seznámil mandátový a imunitní výbor sněmovny, který následně doporučil, aby jej sněmovna vydala. Schůze pléna sněmovny se sejde 5. června.

V domě v Pardubicích hořely chemikálie, došlo k výbuchům

V bytovém domě v Pardubicích krátce před sobotní půlnocí hořely ve sklepě chemikálie, požáru předcházelo několik výbuchů. Zhruba 12 lidí bylo z domu evakuováno. Záchranáři převezli dvě děti a jednu ženu do nemocnice na pozorování. Škoda činí asi půl milionu korun. Ve sklepě se také našly rozbušky a třaskaviny. Podle policie šlo zřejmě o zábavní pyrotechniku. ČTK o dnes o požáru informovala mluvčí pardubických hasičů Vendula Horáková. Požár podle hasičů pravděpodobně způsobilo samovznícení chemikálií uložených ve sklepě. Hasiči je i s třaskavinami po uhašení požáru za asistence policejního pyrotechnika z domu vynesli. Na místo přijeli i odborníci z Institutu ochrany obyvatelstva Lázně Bohdaneč, kteří odebrali vzorky na expertizu nalezených látek. Poslední nebezpečné třaskaviny pyrotechnik odpálil a zlikvidoval dnes po poledni, uvedla mluvčí hasičů.

Požár u Bzence je ze tří čtvrtin uhašený, zranil se další hasič

Hasiči pokračují v hašení rozsáhlého lesního požáru u Bzence na Hodonínsku. Téměř tři čtvrtiny zasažené plochy už jsou uhašené, v noci si při opravě stroje jeden hasič zranil prst. Během neděle se znovu rozhořelo několik malých ohnisek, hasiči je uhasili, řekl ČTK mluvčí zásahu Zdeněk Hošák. Hasiči postavili na některých místech valy z klestí, které důkladně prolili vodou. Při rozhoření menších ohnisek zabrání šíření požáru do okolí. V noci budou opět místo monitorovat termokamerou. Při ochlazení vzduchu jsou totiž na kameře lépe vidět možná ohniska. Na místě se zatím vystřídalo přes 1000 hasičů z různých krajů republiky, někteří přijeli ze Slovenska. V hašení jim pomáhalo 283 kusů techniky, například speciální tank. Vodu hasiči přivádějí pomocí dvou velkokapacitních čerpadel ze čtyři kilometry vzdálené řeky Moravy. Škoda se podle předběžných odhadů hasičů bude pohybovat řádech milionů korun. Nákladné jsou i rozsáhlé hasičské operace v náročném terénu. Jen za pohonné hmoty dosud utratili milion korun, zatím nevyčíslitelné jsou například ceny oprav techniky, která se na místě poškodila.

Aktivisté museli za asistence policie opustit místo na Klárově

Aktivisté z hnutí Okupujte (Occupy) museli za asistence policie opustit improvizovaný tábor na Klárově v centru Prahy. Zásah se obešel bez incidentů. ČTK řekla policejní mluvčí Andrea Zoulová. Aktivisté na Klárově uspořádali petiční akci a za více než tři týdny zabrali prostranství u pomníku odboje proti nacismu. Akce měla skončit 14. května, pořadatelé ji ale chtěli prodloužit až do listopadu. Podle radnice Prahy 1, která je vlastníkem zabraného pozemku, zneužívali petiční zákon. Na místě jsou stále asi tři desítky policistů a strážníků a zhruba dvacítka aktivistů, kteří pomalu odklízejí zbytky tábořiště, které ještě v sobotu večer čítalo více než 20 stanů.

Podle aktivisty Jana Kršňáka hnutí podá žalobu na městskou policii, která podle něj jednala protiprávně. Zásah policie iniciovala městská část Praha 1 za podpory místních obyvatel, kteří si stěžovali na neustálý hluk a zápach. Tábor postavili lidé, kteří uvedli, že jsou nespokojeni s politickou situací. Po vzoru celosvětového hnutí Okupujte (Occupy) oznámili, že v kempu budou diskutovat o možnostech vytvoření spravedlivější společnosti, která by kladla větší důraz na přímou demokracii.

VZP ověřila v projektu, jak omezit nevhodné kombinace léků

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) ověřila ve dvouletém projektu v Královéhradeckém a Středočeském kraji, jak omezit užívání léků v kombinacích, které by mohly poškodit pacienta. ČTK to sdělil mluvčí VZP Jiří Rod. Projekt podle něj pomáhá snížit počet nevhodných kombinací, počty nemocných s problémy kvůli lékům klesly v průměru o 40 procent. V pilotním projektu v letech 2011 a 2012 byly analyzovány možné vzájemné reakce v databázi léků předepsaných na recept v obou krajích. Hodnoceny byly jen interakce se závažným dopadem na zdraví a život, konkrétně byly sledovány léky s protizánětlivým účinkem, léky na cévní a srdeční problémy a lék na ředění krve warfarin. Z celkem půl milionu receptů, kde se našly tyto léky, byla podle Roda zjištěna závažnější rizika v 16.000 případech u celkem 10.400 pacientů. VZP chtěla podle mluvčího projektem upozornit lékaře na problém nevhodného kombinování léků a nabídnout jim informace, které potřebují k tomu, aby bezpečnost léčby pacientů stoupala.

Předák sudetských Němců Franz Pany kritizoval prezidenta Klause

Předseda Sudetoněmeckého krajanského sdružení Franz Pany kritizoval údajné nepřátelství českého prezidenta Václava Klause vůči Německu a Evropě. Přál by si, aby na Pražském hradě panoval rozum, realismus a ochota k porozumění. Prohlásil to na úvod závěrečného dne 63. sudetoněmeckého sjezdu v Norimberku. Klaus je rozhodným odpůrcem požadavku sudetských Němců na zrušení takzvaných Benešových dekretů, poválečných výnosů československého prezidenta Edvarda Beneše, kterým byla mimo jiné tehdejší třímilionová německá menšina zbavena v Československu občanských a majetkových práv. Navzdory výhradám vůči Klausovi vyjádřil Pany přesvědčení, že současné politické sblížení mezi českou a bavorskou vládou z pohledu sudetských Němců "zahájilo neodvratně pozitivní vývoj".

Svou Evropskou cenou Karla IV. na srazu vyznamenali malíře a spisovatele původem ze severní Moravy Maxe Mannheimera, který je známý svým bojem proti nenávisti, antisemitismu a xenofobii. Dvaadevadesátiletý rodák z Nového Jičína jako Žid přežil nacistický holokaust; se svou druhou manželkou, sudetskou Němkou, po válce opustil svou vlast a usadil se v Německu. Mannheimer své vyznamenání vnímá jako ocenění toho, že diskutuje s mladými lidmi o holokaustu a snaží se šířit humanitu ve společnosti. "Jsem 26 let na cestách, abych mladým přiblížil hrůzy nacistické diktatury a posílil v nich vztah k demokracii," uvedl laureát, který se prý necítí být sudetským Němcem, ale považuje se za Žida ze Sudet. Zdůraznil však, že sudetoněmeckou cenu přijal až nyní, po politickém sblížení mezi Prahou a Mnichovem, o které se podle něj zasloužil současný bavorský premiér Horst Seehofer svými dvěma cestami do České republiky. Před pěti lety by prý Mannheimer ocenění odmítl.

Ve věku nedožitých 100 let zemřela herečka Zita Kabátová

Ve věku nedožitých 100 let zemřela v neděli ráno v Praze herečka Zita Kabátová. ČTK to potvrdila její dlouholetá přítelkyně a publicistka Marie Formáčková, která o slavné divě stříbrného plátna napsala osm knih. Kabátová posledních sedm let pobývala v léčebně dlouhodobě nemocných v Motole. Zita Kabátová byla jednou z posledních hvězd zlaté éry československého filmu 30. a 40. let minulého století. Poprvé se na stříbrném plátně objevila v roce 1936 v melodramatu Světlo jeho očí. Už následující rok natočila pět filmů a v roce 1939 dokonce deset. Za okupace se objevila ve dvou německých filmech, ale po únorovém převratu v roce 1948 se jí nedařilo. Po válce hrála ve vesnickém divadle a byla vedoucí několika pražských kin.

Zita Kabátová patřila mezi světovými válkami a za protektorátu mezi hvězdy českého filmu, zahrála si s řadou velkých herců a poznala práci mnoha uznávaných režisérů. Ještě před měsícem oslavila v dobré náladě 99. narozeniny, slib daný synovi, že tu bude do stovky, ale už bohužel nesplní. Vždy elegantní Kabátová, která se před kamerou objevila po boku Vlasty Buriana, Jaroslava Marvana nebo Oldřicha Nového, ale zažila ve svém životě i méně radostné období. Po slibně nastartované kariéře 30. a 40. let, kdy ročně točila i deset filmů, ji totiž po válce stihl kvůli práci pro německou filmovou společnost Pragfilm zákaz. Od roku 1945 se nějaký čas živila kolorováním fotografií, pak získala angažmá v pražském Vesnickém divadle, které jezdilo po venkově. Před kameru se tak Zita Kabátová mohla vrátit až po uvolnění koncem 60. let. Manžel Jiří Zavřel, bývalý veslařský reprezentant a výtvarník, před režimem, který ho poslal na deset let do vězení v Jáchymově, emigroval v roce 1968. Filmoví a televizní režiséři ale na pamětnici slávy meziválečného Barrandova nezapomněli ani v době, kdy už měla osmdesátku dávno za sebou. Zahrála si šlechtičnu v Zapomenutém světle a jeho režisér Vladimír Michálek ji obsadil i v Babím létu. Jednu z posledních velkých příležitostí dostala před devíti lety v Želarech, kde se poprvé na plátně objevila po boku známého prvorepublikového elegána Svatopluka Beneše. I později ale dostala pár malých rolí. Spolupracovníci na Zitě Kabátové kromě přirozeného šarmu obdivovali hlavně její nezdolnou energii.

V Praze začne romský festival Khamoro, chybí mu ale letos peníze

Prahu po roce znovu čeká několik dní, které vyplní romská hudba a tanec. V pondělí totiž začne světový romský festival Khamoro neboli Slunce, který potrvá do 6. června. Kvůli nedostatku financí museli ale pořadatelé ze sdružení Slovo 21 program 14. ročníku seškrtat. ČTK to sdělila mluvčí festivalu Rena Horvátová. I tak se návštěvníci mohou těšit na tradiční i současnou romskou muziku, výstavy, divadelní představení či průvod účinkujících. Jedním z největších diváckých magnetů má být módní přehlídka návrháře Osmanyho Laffity. "Bohužel ale neproběhne plánovaná rekonstrukce romských křtin, která měla navázat na loňskou tradiční romskou svatbu," uvedl producent Džemil Silajdžič. Právě svatbou loňský ročník začínal. Pořadatelé chtěli každý rok představovat některý z romských obřadů. Festival se v posledních letech potýká s nedostatkem financí.

Na festivalu vystoupí skupiny z několika zemí světa a 14 profesionálních i amatérských souborů z Česka. Každý večer přehlídky vyplní koncerty. Od pondělí do středy na návštěvníky čeká Gypsy jazz v podání muzikantů z Belgie a Nizozemska, od čtvrtka do soboty tradiční hudba třeba makedonské kapely Kočani Orkestar, slovenské skupiny Romathan či českokrumlovské formace Cindži Renta. Na sobotním galakoncertu vystoupí vedle romských hudebníků i Nightwork. První festivalovou akcí bude v pondělí pocta romskému básníkovi a prozaikovi Vladu Oláhovi, který v lednu zemřel.

Vlčnovem jela Jízda králů, poprvé po zápisu na seznam UNESCO

Jedenáctiletý Martin Matušík v dívčím kroji a s růží v ústech vévodil Jízdě králů ve Vlčnově. Na koních ho doprovázelo 11 jezdců, mezi pobočníky byl loňský král Jan Procházka. Jeden z nejznámějších folklorních svátků v zemi se konal poprvé po loňském zápisu na seznam světového nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Podle starosty obce Jana Pijáčka se ale tradiční obyčej nijak změnit nemohl. Pouze nervozity a emocí bylo trochu více a přibylo i diváků, řekl dnes ČTK. Na přípravách se podílí obrovské množství lidí. Jen organizační tým a technické zázemí čítá na 150 osob.

Letošního krále starosta charakterizoval jako "normálního kluka, který jezdí na kole, na bruslích, sportuje, ale hraje i na housle." Jeho dva starší bratři v minulosti jeli v Jízdě králů coby členové družiny. Přípravy pro krále ale byly podle jeho otce Jiřího Matušíka mnohem náročnější. "Musel jsem slíbit, že opravím barák. Na co jsem 30 let nesáhl, to jsem teď musel za půl roku udělat. Jízda králů pro mě spočívá v tom, že jsem to půl roku připravoval, dva dny se nevyspím a bude po tom," řekl ČTK otec krále, který ale chvílemi jen těžko skrýval dojetí. Jízda králů pochází zřejmě z pohanských dob. Mladí chlapci tehdy soupeřili při vyhánění dobytka a nejlepší z nich se stal králem. Druhý původ tradice vidí etnografové v útěku uherského krále Matyáše Korvína před Jiřím z Poděbrad. Aby se neprozradil svým vzhledem a mluvou, oblékl se prý do ženského kroje a do úst si vložil růži. Kromě Vlčnova se jezdí i na dalších třech místech Slovácka - v Kunovicích, Hluku a Skoronicích.

Končí Prague Food Festival

Končí třídenní gastronomická přehlídka chutí a vůní Prague Food Festival. V poslední festivalový den do Královských zahrad Pražského hradu zamířily tisíce lidí, kteří mohli ochutnat vybrané pochoutky mezinárodní kuchyně, českou klasiku, ale i chutně připravené červy s nudlemi nebo cvrčky na másle. Festivalu se letos zúčastnilo na 45 restaurací, které do zahrad vyslaly své nejlepší kuchaře a šéfkuchaře, aby široké veřejnosti nabídli vybraná tříchodová až čtyřchodová menu či jednotlivé pokrmy a dezerty. Jednu z nejdelších front před svým stánkem měl také šéfkuchař Roman Paulus, který pro hotelovou restauraci Alcron získal prestižního "kulinářského Oscara" - michelinskou hvězdu.

Sport:

Tovární jezdec Škody Jan Kopecký vyhrál Rallye Český Krumlov, ovládl tak i čtvrtý díl mezinárodního mistrovství České republiky v automobilových soutěžích. Hlavní favorit rallye i šampionátu porazil druhého Romana Krestu o téměř jednu minutu. Kopecký přerušil Krestovu sérii pěti výher na jihu Čech a upevnil si postavení v čele seriálu. Při sobotní Rallye Český Krumlov zemřel navigátor Aleš Zimolka. Spolujezdec pilota Petra Pelecha podlehl v českobudějovické nemocnici následkům zranění po havárii ve dvanácté ze čtrnácti rychlostních zkoušek. K nehodě vozu Honda Civic Type-R došlo po poledni v osadě Cetviny, kde devětatřicetiletý Pelech pravděpodobně nezvládl řízení a narazil do kostela.

Skifař Ondřej Synek vyhrál i druhý závod Světového poháru ve veslování v Lucernu, když ve finiši porazil pětinásobného světového šampiona Mahého Drysdalea z Nového Zélandu. Veslař pražské Dukly má tak prakticky jistý i triumf v celém seriálu. Sestry Jitka a Lenka Antošovy obsadily ve dvojskifu na druhém závodu Světového poháru v Lucernu čtvrté místo. Po bronzové příčce z úvodního podniku olympijské sezony před třemi týdny v Bělehradu dnes nestačily na suverénní Britky, Němky a Polky.

Deblkanoisté Jaroslav Radoň s Filipem Dvořákem vybojovali na Světovém poháru v Duisburgu druhé vítězství. Na sobotní triumf na olympijské kilometrové trati dnes navázali prvním místem i na poloviční distanci, jež už do programu v Londýně nepatří.

Jeden z nejlepších veslařů české historie Václav Chalupa v Lucernu převzal medaili Thomase Kellera, což je nejvyšší vyznamenání Mezinárodní veslařské federace (FISA). Osmnáctikarátovou zlatou medaili převezme jako ocenění za své mezinárodní úspěchy. Šestatřicetiletý bývalý vynikající skifař, jenž se ale věnoval i jiných disciplínám, je prvním Čechem, který tuto cenu obdrží.

Tenistka Lucie Šafářová vstoupila suverénně do grandslamového French Open, s Běloruskou Anastasií Jakimovovovu ztratila jen dva gamy a po výhře 6:2, 6:0 je ve druhém kole.

Fotbalová reprezentace v předposledním přípravném utkání před červnovým mistrovstvím Evropy porazila Izrael 2:1. O vítěznou trefu se ve čtvrté minutě nastaveného času postaral střídající útočník David Ladata. Trenér fotbalové reprezentace Michal Bílek prodloužil už před mistrovstvím Evropy smlouvu u národního týmu. Český výběr tak povede i v kvalifikaci mistrovství světa 2014.

Cyklistika Romana Labounková vybojovala bronzovou medaili na mistrovství světa v bikrosu v Birminghamu a neměla by chybět na olympijských hrách v Londýně. Jistou účast na OH by měly mít dvě Češky, což potvrdí v příštím týdnu žebříček mezinárodní federace UCI. Labounková získala na světových šampionátech potřetí bronz, předchozí dva má z jiné disciplíny fourcrossu, v němž se stala také mistryní Evropy. Před loňskou sezonou přesedlala výhradně na bikros s cílem dostat se na olympiádu. Po loňské sérii zranění se propadala světových žebříčkem, nakonec však postupové místo s největší pravděpodobností zabrala.

Plavkyně Petra Chocová se stala mistryní Evropy v závodu na 50 metrů prsa. Na šampionátu v Debrecínu vyhrála finále v českém rekordu 31,25 sekundy a v souboji o zlato předčila o dvě setiny Irku Syceriku McMahonovou. Martina Moravčíková skončila sedmá. České plavání tak přiveze z Debrecínu tři medaile. Vedle triumfu Chocové získaly na ME bronz z olympijských tratí Barbora Závadová na dlouhé polohovce a Simona Baumrtová na 100 metrů znak.

Celkové vítězství v 95. ročníku cyklistického Gira d'Italia vybojoval v závěrečné 21. etapě Ryder Hesjedal. První kanadský vítěz závodu v závěrečné časovce ulicemi Milána překonal dosud prvního Španěla Joaquíma Rodrígueze o 47 vteřin a v konečném hodnocení ho nechal za sebou o 16. Vítěz 19. etapy Roman Kreuziger dojel 83. a závod dokončil celkově na 15. místě.

Počasí:

Bude oblačno s místními přeháňkami a ojedinělými bouřkami. Rtuť teploměru se bude pohybovat mezi 19 a 23 stupni, na horách se nedostane přes 14 stupňů Celsia.