Zprávy

Nečas: VV by neměly kvůli restitucím otevírat změny ve vládě

Věci veřejné by měly podle premiéra Petra Nečase (ODS) zanechat hrátek kolem personálních změn ve vládě a naplnit dohodu o církevních restitucích. Premiér tak v neděli na dotaz novinářů reagoval na návrh VV sloučit některá ministerstva, kterým strana podmínila svůj souhlas s návrhem církevních restitucí. Úspory v činnosti ministerstev jsou podle Nečase potřeba, destabilizovat například ministerstvo pro místní rozvoj jeho slučováním s jiným úřadem je ale kvůli čerpání evropských fondů riskantní, míní premiér. "Na mě to spíše dělá dojem, že Věci veřejné chtějí přijít s nějakou otázkou personálních změn ve vládě, a toto má být spouštěcí mechanismus, který to má spustit. Musím říci, že na tyto dětinské hrátky není čas ani prostor. Je třeba seriózně naplnit dohodu, kterou jsme všichni podepsali," řekl Nečas. Hovořit o spojování některých úřadů je podle něj legitimní, měly by se ale omezovat spíše jejich činnosti. "Nápad spojit ministerstvo životního prostředí a ministerstvo pro místní rozvoj jsem slyšel poprvé a ne zcela jsem to pochopil," řekl. Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) v České televizi uvedl, že nemá problém s debatou o rušení ministerstev. Není pro něj ale dobré spojovat toto téma s již dohodnutou podobou církevních restitucí.

Kalousek v ČT: MF do dvou týdnů podá civilní žalobu v kauze MUS

Ministerstvo financí zhruba do dvou týdnů podá ve Švýcarsku civilní žalobu v kauze privatizace Mostecké uhelné společnosti. Česko se chce tímto způsobem ještě připojit k trestnímu řízení v této věci. V diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce to řekl ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Ministerstvo se podle Kalouska ještě snaží připojit k trestnímu řízení v kauze MUS i jako poškozený. Odvolalo se kvůli tomu u švýcarských úřadů, které mu odmítly prominout lhůty pro účast v řízení. "Pokud naše odvolání nebude přijato, tak bude podána ona civilní žaloba," řekl Kalousek. Naděje, že by ještě ČR dostala možnost připojit se k trestnímu řízení ve Švýcarsku jako poškozený, je podle Kalouska malá. "Velkou šanci nevidím, ale za těch tisíc švýcarských franků, kolik toto podání stojí, to stojí," řekl. Jeho úřad prý zpracovává civilní žalobu a podá ji "v řádu dnů, možná dvou týdnů". Švýcarské úřady zahájily vyšetřování privatizace MUS už v roce 2005 a zablokovaly kvůli kauze kolem 600 milionů švýcarských franků (téměř 12,2 miliardy korun) na stovce účtů ve švýcarských bankách. Praha začala letos v listopadu hledat způsoby, jak peníze případně získat zpět. Premiér Petr Nečas dříve uvedl, že je ve hře civilní žaloba, účast na trestnímu řízení, civilní žaloba připojená k trestnímu řízení a využití specifických paragrafů švýcarského trestního řádu.

Dobeš: Když ministerstvo školství nevyčerpá dotace EU, rezignuji

Kdyby ministerstvo školství nevyčerpalo peníze z fondů EU, ministr Josef Dobeš (VV) rezignuje. Dobeš to řekl v České televizi. Kvůli chybám bude ministerstvu zřejmě pozastaveno čerpání v programu s rozpočtem 53 miliard korun. Dobeš minulý týden slíbil nápravu do tří měsíců. Problémy s čerpáním evropských dotací už stály v minulosti křeslo někdejší ministryni školství Danu Kuchtovou. "Kdyby nastala situace, že nevyčerpáme v těch dvou operačních programech evropské peníze, rezignuji," uvedl Dobeš. "Já už jsem také několikrát řekl, že ta židlička mě nepřirostla k zadku, a mám to úplně stejně. Je to věc, kterou nesu, nesu reformy, a kdybych v těch základních parametrech selhal, a já si je nastavuji, nemám problém rezignovat," dodal. Reagoval tak na výčet výtek, které se v poslední době snášejí na jeho hlavu. V souvislosti s hrozícím pozastavením čerpáním dotací totiž Dobeš čelí i kritice na svou personální politiku. Za rok a půl se na postu šéfa pro čerpání evropských peněz vystřídalo už pět manažerů. Právě někdejšího šéfa sekce pro EU Jana Vitulu (TOP 09) Dobeš viní z problémů při čerpání. "Já přiznávám, že je tam i faktor špatného výběru," konstatoval bývalý psycholog a personalista Dobeš. S některými svými vysoce postavenými úředníky se prý ale musel rozloučit i proto, že práci nezvládali. Dobeše se v otázce EU fondů zastal i premiér Petr Nečas (ODS). Dobeš mu slíbil věc do dubna vyřešit, aby proplácení prostředků nebylo pozastaveno.

Pohřbu romského mladíka v Tanvaldu se účastnilo asi 200 lidí

Asi 200 lidí se zúčastnilo v Tanvaldu sobotního pohřbu dvaadvacetiletého romského mladíka, který byl před týdnem zastřelen. Po zádušní mši ve zcela zaplněném tanvaldském kostele vyprovodili lidé rakev na místní hřbitov. Bohoslužbu provázely emoce, někdo z rodiny i zkolaboval. Z hřbitova se většina lidí v průvodu vydala na místo, kde mladík na Nový rok zemřel. Zde uctili jeho památku minutou ticha, zápalili svíčky a v klidu se rozešli. Pohřeb i následný pochod nedoprovázely žádné incidenty, dohlížely na něj desítky policistů. Podle policistů byla opatření pojata především jako monitorovací s cílem zajistit bezpečnost účastníků pohřbu a smutečního pochodu. V Tanvaldu je na obvodním oddělení policie obvykle do 20 lidí, po nedělním incidentu přibyli další čtyři policisté. Po městě také chodí společné hlídky státní a městské policie.

Ve Varnsdorfu se opět konala demonstrace, přišlo asi 50 lidí

Ve Šluknovském výběžku se po tříměsíční pauze opět začalo demonstrovat proti sociálním problémům. První demonstrace od poloviny října se uskutečnila v neděli ve Varnsdorfu a přišlo na ní okolo padesátky lidí. Vadí jim, že se sociální problémy v oblasti zase zhoršují a politici nedodrželi své sliby. Další demonstrace se chystá tamtéž na příští neděli, zároveň ji ale provází spor mezi dosavadními organizátory. V ohlášení příštího mítinku se je pokouší předstihnout muž, s nímž se současní organizátoři nerozešli v dobrém. Policisté při mítinku žádné problémy nezaznamenali, řekla ČTK policejní mluvčí Jaromíra Střelcová. Padesátka demonstrantů se sešla před radnicí navzdory chladu a dešti, příští týden by jich mohlo být ještě víc. Podle serveru Výběžek.eu lidi vyhnala opět do ulic frustrace z toho, že sliby politiků z loňského léta zatím nepřinesly mnoho efektu. Nedělní mítink by se měl uskutečnit od 14:00 opět na náměstí, provází ho ale roztržka mezi organizátory. Současným organizátorům chce veřejné prostranství zabrat muž, který se při mítincích zviditelňoval vloni v létě, pak se ale se svými kolegy rozešel ve zlém a teď je osočuje z nekalých záměrů. Reakci varnsdorfské radnice se zatím získat nepodařilo.

Bárta: Policie by měla vyšetřit Škárkova slova o puči ve VV

Policie by se měla zabývat tvrzeními bývalého člena Věcí veřejných Jaroslava Škárky, která uvedl ve své výpovědi, řekl novinářům předseda poslaneckého klubu VV Vít Bárta. Škárka podle něj v policejním spisu uvedl, že se před rokem snažil o přestavbu vládní koalice tak, aby v ní už VV nebyly zastoupeny. Spory mezi Bártou a Škárkou stály před rokem u zrodu vládní krize. Poslanec a dnes již bývalý člen nejmenší vládní strany tehdy Bártu obvinil z toho, že se ho pokusil uplatit. Podle Bárty Škárka ve spisu uvedl, že "co činil, činil s tím, že chtěl provést restrukturalizaci koalice bez vlády VV". "A to je věc velmi vážná, v které, já pevně doufám, budou orgány činné v trestním řízení dále pracovat," řekl Bárta novinářům po skončení tiskové konference věnované výsledkům zasedání výkonné rady strany. Škárka je nyní policií stíhán za přijetí úplatku. Část peněz, které mu Bárta před rokem dal, totiž utratil. Peníze od svého tehdejšího stranického nadřízené přitom sám označil za úplatek.

ČSSD poslala dva zástupce do skupiny připravující snížení dluhů

ČSSD nominovala dva zástupce do pracovní skupiny, která se na ministerstvu financí bude podílet na přípravě tzv. dluhové brzdy. V rozhovoru pro server iDnes.cz to řekl šéf sociální demokracie Bohuslav Sobotka. "Řada zemí takovou dluhovou brzdu má a já se domnívám, že bychom ji v naší ústavě také mít mohli," uvedl. Sociální demokraté do pracovní skupiny nominovali stínového ministra financí Jana Mládka a poslance Václava Votavu. "Moje představa je, že by se vláda měla seznámit i s úpravami v okolních zemích. Ale dluhová brzda nevyřeší problém veřejných rozpočtů, to zajistí pouze konkrétní opatření na příjmové i výdajové straně," upozornil Sobotka. Finanční ústavu, která by měla být touto dluhovou brzdou, prosazuje ODS. Mělo by se tak zabránit vládám v dalším zadlužování země. Ústavní zákon, k jehož přijetí je nutná třípětinová většina v obou parlamentních komorách, má definovat rozpočtovou odpovědnost a zavázat každou vládu k politice, která neohrozí stabilitu veřejných financí. Vláda by sněmovně předkládala zprávu o rozpočtové strategii; pokud by ji poslanci dvakrát zamítli, kabinet by musel požádat o důvěru. Stejný krok by musel udělat, když by se čerpání veřejných financí výrazně odchýlilo od schváleného návrhu.

MF pracuje s variantou snížení letošních výdajů státu o 30 mld.Kč

Ministerstvo financí nyní předpokládá, že tento rok bude nutno ve výdajích státního rozpočtu ušetřit dalších 30 miliard Kč. Řekl to v pořadu Otázky Václava Moravce ministr financí Miroslav Kalousek. Šetření se určitě dotkne provozu a režie státu i některých investic, které budou pozastaveny, dodal ministr. Podle Kalouska je uvedených 30 miliard jednou z nynějších variant. "Zatím ze všech těch informací, které máme, pracujeme s variantou úspor na výdajové straně zhruba 30 miliard korun," řekl. Ministerstvo financí má na přelomu ledna a února představit úsporný balíček, který bude vycházet z lednové makroekonomické prognózy ministerstva. Součástí balíčku by mělo být právě i snížení výdajů státního rozpočtu. V příštích letech šéf úřadu financí nevylučuje například ani změnu valorizací důchodů. Odbory jsou k plánům na další úspory kritické. "Hlavně je potřeba něco řešit na příjmové straně," řekl v diskusi předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil. "U výdajů je nutný komplexní audit veškerých veřejných financí," dodal. Generální stávka proti vládním reformám ale letos podle Zavadila asi nebude, lidé prý zatím příliš protestovat nechtějí.

Singer: ČR nehrozí krize jako v roce 2008, půjčka MMF je absurdní

Ekonomika v Česku sice letos příliš neporoste, ale krize podobné té v roce 2008 nehrozí. Řekl to guvernér České národní banky Miroslav Singer pro Hospodářské noviny. Česká půjčka Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF) na záchranu eurozóny je podle guvernéra absurdní, napsal server iHNed.cz. "Nepřichází krize jako v roce 2008. Podnikatelé neočekávají propad výroby, většina z nich, tedy mimo stavebnictví, mluví zatím o tom, že minimálně v prvním pololetí očekávají růst výroby o pár procent. Půjde ale o rok nízkého nebo mírně záporného růstu ekonomiky," řekl Singer. K půjčce zemí Evropské unie MMF guvernér řekl, že je "úplně absurdní". "Evropa světu oznámí, kolik půjčila fondu a pak vyrazí do světa půjčit si eura - tedy svou vlastní měnu, nad kterou má kontrolu," uvedl. Přitom Evropská centrální banka nedávno pustila do ekonomiky dvojnásobek toho, co by dostal od všech evropských zemí MMF, dodal. Kvalita půjčky je daná kvalitou toho, do čeho instituce investuje, řekl dále Singer. "Pokud by fond opravdu poskytl eurozóně půjčku v uvažovaných řádech, jde o velké peníze pro jedno provázané teritorium. V poměru k vlastnímu kapitálu něco takového fond ještě nezažil. Navíc v Evropě se mu příliš nedaří. Půjčil dvakrát Řecku, jednou Portugalsku a jednou Irsku a ukazuje se, že jeho program pomoci dobře funguje jen v Irsku," připomněl Singer.

CCB: Loni bylo vyhlášeno o 89 procent osobních bankotů více

Loni bylo vyhlášeno 11.451 osobních bankrotů, což je proti roku 2010 nárůst o 89 procent. I když je dynamika osobních bankrotů i nadále poměrně vysoká, postupně se snižuje. Vyplývá to z analýzy, kterou ČTK poskytla společnost CCB - Czech Credit Bureau. "V roce 2009 se osobní bankroty ve srovnání s rokem 2008 zvýšily o 260 procent, o rok později to bylo o 173 procent a v roce 2011 již jen o 89 procent," uvedla vedoucí analytického oddělení CCB - Czech Credit Bureau Věra Kameníčková. V prosinci bylo vyhlášeno 1070 osobních bankrotů. To je o 45 méně než v listopadu, avšak o 380 více než v prosinci roku 2010. Možnost osobních bankrotů byla zavedena v roce 2008. "Strmý meziroční nárůst v následujících dvou letech zřejmě souvisí s lepší informovaností dlužníků a dále s tím, že tento institut byl čím dál více zaběhlý v praxi a bylo s ním obecně více zkušeností, jakož i s celkovou ekonomickou situací, kdy neschopnosti splácet své závazky z objektivních důvodu čelilo celkově více dlužníků," řekl ČTK advokát Ambruz & Dark/Deloitte Legal Jiří Markvart.

České stavebnictví má ve střední Evropě nejhorší výhled

České stavebnictví na tom bude pravděpodobně letos i v roce 2013 ze zemí visegrádské čtyřky nejhůř. Evropské odborné sdružení Euroconstruct odhaduje letošní pokles tuzemského odvětví na 4,1 procenta. Nejvýkonnější Polsko bude naopak zhruba o stejnou hodnotu růst. Vyplývá to z nejnovější prognózy Euroconstructu, který ČTK poskytla jeho členská firma ÚRS Praha. V celoročních výsledcích za rok 2011 vykáže podle odborného odhadu nejhlubší propad odvětví ve středoevropském regionu Maďarsko. Od letošního roku zaujme spodní příčku pravděpodobně Česko. Pro rok 2013 předpovídá Euroconstruct zmírnění poklesu tuzemského stavebnictví na 0,3 procenta. Růst tuzemského stavebnictví pravděpodobně přijde až v roce 2014, kdy odvětví podle odborníků poroste o 1,8 procenta. Na špici výkonu se v letech 2013 a 2014 dostane ve střední Evropě Slovensko, odhaduje Euroconstruct. V rámci celé Evropy očekává odborné sdružení odklad oživení ve stavebnictví kvůli hospodářské krizi o rok. "Výhled ekonomického růstu pro rok 2012 se jednoznačně zhoršil, a to s ohledem na dramatické zpřísňování rozpočtových politik a pokles důvěry," uvedli odborníci. Ani očekávaný růst odvětví v letech 2013 a 2014 ale stavebnictví nevrátí na hodnoty před vypuknutím krize.

České hory zažily rekordní víkend

Zatím nejlepší víkend zimní sezony mají za sebou provozovatelé tuzemských skiareálů. Do českých hor, kde jsou výborné sněhové podmínky, mířily davy lidí. Návštěvnosti pomohly také církevní svátky, které do českých hor vylákaly lyžaře z Polska a Ruska. Nelyžovalo se jen ve Středočeském a Jihomoravském kraji, kde je stále nedostatek sněhu. Naopak v Krkonoších je sněhu nejvíc za posledních pět let. Tradičně nejnavštěvovanější byla střediska v Krkonoších. Největší areál Špindlerův Mlýn měl v sobotu návštěvu 10.000 lyžařů, což je rekord letošní sezony. V neděli bylo ve Špindlerově Mlýně lyžařů asi 6000. Sněhu na sjezdovkách je nejvíce za posledních pět let. Nejvíce sněhu hlásí areál Mísečky-Medvědín, až 150 centimetrů. Návštěvnost si pochvalují i v Harrachově; denně sem dorazilo přes 1000 lidí. Sněžení vylepšilo lyžařské podmínky i v Orlických a Jizerských horách. Třeba v Deštném a v Říčkách leží na sjezdovkách od 30 do 70 centimetrů sněhu. Skiareálem v Rokytnici nad Jizerou prošlo v sobotu asi 3500 lyžařů, v neděli o tisícovku míň. Husté sněžení vrátilo zimní sezonu i do středisek v Lužických a Krušných horách. Solidní návštěvnost hlásí střediska v Krušných horách. Na Bouřňák nad Teplicemi dorazilo každý den okolo tisíce lidí, na Klíny nad Mostem asi 800 a podobnou návštěvnost zaznamenala i Telnice na Ústecku. Díky přívalu sněhu začala jezdit i menší střediska, třeba Alšovka na Chomutovsku, Český Jiřetín na Mostecku a Jiřetín pod Jedlovou v Lužických horách.

Vzpomínkový večer na Havla se konal v Minsku

Památce zesnulého prezidenta Václava Havla a 35. výročí vzniku československé Charty 77 byl v běloruském Minsku věnován vzpomínkový večer, který zorganizovalo disidentské hnutí Za svobodu. Oznámil to minský opoziční list Naša niva. Večera se zúčastnili členové běloruského PEN klubu, rodinní příslušníci vězněných aktivistů a opoziční novináři. Novinářka Iryna Chalipová, manželka vězněného politika Andreje Sannikava, připomněla podporu, kterou Havel do posledních dnů svého života věnoval běloruskému disentu. "Pokud Havel dokázal vydržet dlouholeté pronásledování totalitním režimem, musíme to dokázat i my," řekla Chalipová. Vedoucí představitel hnutí Za svobodu Aljaksandr Milinkevič označil exprezidenta Havla za "absolutního morálního vůdce", jehož osobnost mimořádně vynikla mezi všemi bojovníky s totalitou. Havlova osobnost a odkaz Charty 77 se v minulých letech staly významnou oporou běloruského opozičního hnutí. Bývalý československý a český prezident, který zemřel 18. prosince, až do loňského roku udržoval s běloruskými disidenty písemný styk; od československé Charty odvozuje svůj název i známé běloruské hnutí Charta 97.

Ze sportu:

Český běžec na lyžích Lukáš Bauer skončil na Tour de Ski šestý, Martin Jakš obsadil v prestižním seriálu deváté místo. Z triumfu se potřetí v kariéře radoval Švýcar Dario Cologna, který si v závěrečném stoupání na sjezdovku Alpe Cermis pohlídal náskok z předchozích etap. Druhý byl Švéd Marcus Hellner, který v kopci předjel Nora Pettera Northuga. Cologna rozhodl o svém triumfu v sedmé etapě, přejezdu z Cortiny do Toblachu, v které ujel soupeřům o minutu a půl a ve Val di Fiemme už náskok nepustil. Se třemi tituly ze šesti ročníků (vyhrál i v letech 2009 a 2011) se odpoutal od dvojnásobného vítěze Tour Bauera.

Po jedenácti letech triumfoval dálkový běžec na lyžích Stanislav Řezáč na Jizerské padesátce. Ve sněžení předvedl famózní výkon, po startu totiž spadl, ale na špičku se dotáhl a v závěru všem ujel. "Jsem rád, že jsem doma vyhrál. Čekal jsem na to jedenáct let, v téhle nabité konkurence nejlepších jezdců se mi to nikdy nepodařilo," řekl Řezáč, lídr Patria Direct teamu, už doma ve svém penzionu a symbolicky si připíjel šampaňským.

Rychlobruslařka Martina Sáblíková vyhrála na vícebojařském mistrovství Evropy v Budapešti závěrečný závod na 5000 metrů a suverénně obhájila tituly z předchozích dvou let. Dvojnásobná olympijská vítězka z Vancouveru se stala kontinentální šampionkou již počtvrté v kariéře. Druhá skončila Němka Claudia Pechsteinová, bronz získala Ireen Wüstová z Nizozemska.

Dvojnásobný mistr světa v cyklokrosu Zdeněk Štybar vyhrál s velkým náskokem v Uničově pošesté v kariéře mistrovství republiky. Druhý dojel se ztrátou minuty a 35 vteřin Radomír Šimůnek, třetí byl Karel Hník. Šampionát zároveň rozhodl i o vítězi osmidílné série Českého poháru, kterým se stal Vladimír Kyzivát.

Kryštof Krýzl obsadil dvanácté místo ve slalomu Světového poháru v Adelbodenu a zajel v této disciplíně svůj nejlepší výsledek v kariéře. I třetí závod v novém roce vyhrál Rakušan Marcel Hirscher a napodobil výkon slavného Švéda Ingemara Stenmarka.

Čeští tenisté se po 18 letech znovu radují z triumfu v Hopmanově poháru. Tomáš Berdych a Petra Kvitová splnili v tradiční exhibiční soutěži smíšených párů v Perthu roli favoritů a ve finále porazili Francii už po dvouhrách. Nejvýše nasazená dvojice prošla soutěží bez porážky.

První závod s hromadným startem v sezoně Světového poháru biatlonistů v německém Oberhofu vyhrál domácí Andreas Birnbacher. Lepší z dvojice českých reprezentantů na startu byl Jaroslav Soukup na 19. místě, Michal Šlesingr byl o tři příčky horší.

Počasí v Česku:

V pondělí čekáme oblačno až polojasno, na horách místy sněhové přeháňky. Později se má v Čechách od západu zatahovat se sněžením, v nižších polohách bude pršet nebo padat déšť se sněhem. Teploty vystoupí na 1 až 5 stupňů.