Denní souhrn zpráv Zprávy

28-11-2011

Ukrajinský premiér přijede do ČR řešit vztahy po špionážní aféře

Předseda ukrajinské vlády Mykola Azarov navštíví v prosinci Česko, aby tu obnovil politický dialog a vyřešil problémy pramenící z letošní špionážní aféry mezi Prahou a Kyjevem. Vyplývá to z rozhovoru s českým velvyslancem v Kyjevě Ivanem Počuchem, který zveřejnil list Kommersant Ukrajina. Kyjev letos v květnu vyhostil dva pracovníky vojenské sekce českého velvyslanectví, plukovníka Zdeňka Kubíčka a majorku Petru Novotnou. Důvodem bylo podezření, že po léta prováděli špionáž se zaměřením na ukrajinský zbrojní průmysl. Česká diplomacie na skandál reagovala obviněním, že krok ukrajinských úřadů je odvetou za udělení českého azylu pro ukrajinského exministra, který je na Ukrajině stíhán pro zneužití funkce. Bohdan Danylyšyn, bývalý člen vlády dnes vězněné Julije Tymošenkové, dostal v Praze azyl letos v lednu a aktivně se od té doby zapojil do činnosti ukrajinských exilových opozičních struktur. Na vyhoštění dvou vojenských přidělenců z Kyjeva odpověděla Praha stejným krokem, když vyzvala k odjezdu z Česka dva pracovníky ukrajinské ambasády.

Energetická koncepce se zaměří na jádro nebo na rozsáhlé využití obnovitelných zdrojů

Státní energetické koncepce se aktualizací z původních šesti variant zúžila na dva možné scénáře, které nyní budou projednány v meziresortním připomínkovém řízení. ČTK to sdělil mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) Pavel Vlček. Jeden ze scénářů počítá s rozsáhlým využitím obnovitelných zdrojů, druhý klade důraz na jadernou energetiku. Rada vlády pro energetickou a surovinovou strategii doporučuje vládě schválení scénáře s pracovním názvem A2, který předpokládá maximální využití domácích zdrojů. "Předpokládaným rozvojem jaderné energetiky významným způsobem redukuje očekávanou výši emisí skleníkových plynů, ale zdaleka nevede k naplnění avizovaných cílů EU v boji proti klimatickým změnám," uvedl Vlček.

Aktivisté obsadili uhelné rypadlo, bojují proti prolomení limitů

Zhruba 20 aktivistů z hnutí Greenpeace obsadilo skrývkové rypadlo v hnědouhelném dole ČSA u Litvínova a opustilo jej až po šesti hodinách. Tvrdí, že vláda opět uvažuje o prolomení územních limitů, které chrání před zbouráním Horní Jiřetín. Rypadlo zůstalo mimo provoz a aktivisté na něm rozvinuli transparent, žádající vládu o neprolamování limitů. Aktivisté se vyšplhali na rypadlo těsně před svítáním. Stroj nebyl v tu chvíli v provozu, což je poněkud překvapilo, pak ale zablokovali jeho spuštění. Stroj měl zvednuté rameno a šest mužů s horolezeckým vybavením na něm rozvíjelo transparent s nápisem "Nečasi, zastav". Okolo stroje se ráno pohybovalo celkem asi 15 až 20 aktivistů. Zhruba v 8:30 část z nich i všechny přítomné novináře vykázala policie. Blokáda měla skončit symbolicky za pět minut dvanáct, nakonec se ale o několik desítek minut protáhla a skončila až v 12:25, tedy po zhruba šesti hodinách.

České dráhy chtějí propustit čtvrtinu pokladních, nahradí je automaty

České dráhy chtějí do roku 2015 propustit 420 pokladních, tedy asi čtvrtinu těchto zaměstnanců. Nahradit by je mělo 340 prodejních automatů, které dopravce plánuje instalovat do 80 největších železničních stanic. Hodnotu zakázky na pořízení automatů ani očekávanou úsporu osobních nákladů dopravce nesdělil. V automatech by si lidi mohli jízdenky kupovat za mince, bankovky i prostřednictvím platební karty. Propouštění bude podle dopravce rozloženo do třech let. Velká část lidí zaměstnaných v pokladnách jsou podle mluvčího drah Patra Šťáhlavského starší lidé, výrazně se tak do procesu snižování stavů pokladních promítne přirozený odchod těchto lidí do důchodu.

Ministr školství Dobeš propustil 228 úředníků, na byrokracii ušetřil 487 milionů Kč

Ministr školství Josef Dobeš (VV) letos propustil 228 úředníků, spolu s rušením úřadů tak na byrokracii ušetřil 487 milionů korun. Řekl to na tiskové konferenci, kdy rekapituloval plnění programového prohlášení vlády. To má Dobeš do Vánoc předložit premiérovi, ze zhruba 30 bodů prý zatím "nesáhl" zhruba na tři; třeba na podporu školních psychologů. V ostatních oblastech ale ministr svůj úřad pochválil, vyjmenoval třeba spuštění státních maturit, zvýšení platu učitelů nebo přípravu testů pro 5. a 9. třídy. Z odborných kruhů se přitom na Dobeše valí vlna kritiky.

Co se týká vysokého školství, do konce roku mají jít na vládu dva reformní zákony, které počítají mimo jiné se zavedením školného. Univerzity jsou také od letoška financovány s větším ohledem na kvalitu, nejen na počet studentů. Akademická obec se ale už nyní staví k návrhům zákonů s výhradami, zavedení školného Rada vysokých škol úplně odmítla.

Ministr Heger dokončil úhradovou vyhlášku, zachová péči na úrovni loňska

Úhradová vyhláška na příští rok zachovává rozsah péče na úrovni loňska, nemocnicím přidá v průměru až tři procenta. Platy stoupnou o 6,25 procenta. Novinářům to řekl ministr zdravotnictví Leoš Heger, který dokončenou vyhlášku odešle k připomínkám. Zdravotní systém má mít v příštím roce k dispozici 226 miliard korun. Nemocnice dostanou peníze podle systému plateb za diagnózu DRG za tři čtvrtiny poskytované péče. Postupně se sjednotí úhrada v tomto systému pro všechny nemocnice. Nemocnice, o které budou mít pacienti zájem, budou mít i víc peněz. Nemocnice, o které zájem bude menší, mohou se přeorientovat například na dlouhodobou péči. Ambulantní péče bude přísně zastropována na úrovni výdajů roku 2010. Tříprocentní nárůst peněz nemocnicím podle dnešního prohlášení Asociace českých a moravských nemocnic nestačí. Co dostanou navíc, vezmou jim prý inflace a nárůst DPH.

Podle sdružení ŠumavaPro návrh zákona o Šumavě straní developerům

Za účelové označilo sdružení ŠumavaPro rozhodnutí ministra životního prostředí Tomáše Chalupy (ODS) zrušit závěrečnou debatu nad podobou nového zákona o Národním parku Šumava. Jednání ministr odvolal po prohlášení vědců ze stínové rady parku, že s výsledky dosavadních jednání nesouhlasí a zvažují odstoupení od kulatého stolu. Sdružení ŠumavaPro souhlasí s argumenty stínové vědecké rady, návrh podle něj straní developerům. Chalupa se nyní chce sejít se zástupci skupin, které se kulatých stolů účastnily, individuálně, pak rozhodne o dalším postupu. "Ministr dosud všechny zásadní připomínky vědců i platformy ŠumavaPro ignoroval. Doposud vycházel velice vstříc odpůrcům ochrany přírody. Požadavky platformy ŠumavaPro a vědců sice vyslechl, ale v návrhu zákona se neobjevily," uvedl v tiskové zprávě člen platformy, senátor Miroslav Krejča (ČSSD). Ministr se podle sdružení nikdy nesnažil o skutečný dialog a nalezení řešení přijatelného pro všechny.

Ministerstvo zemědělství sníží v příštím roce provozní výdaje o desetinu

Ministerstvo zemědělství (MZe) sníží kvůli rozpočtovým úsporám v příštím roce své provozní výdaje zhruba o 400 milionů korun, což představuje deset procent jejich celkové výše, uvedl ministr zemědělství Petr Bendl (ODS). Snížením běžných a kapitálových výdajů na provozní činnost resortu chce MZe zabezpečit co nejvíce peněz pro dotační politiku zemědělského sektoru, uvedl. "Oproti roku 2010 to znamená pokles o 1,1 miliardy korun, tedy o 24,6 procenta," dodal.

CVVM: Důvěra lidí v instituce stále nízká, největší má prezident

Nejdůvěryhodnější ústavní institucí je pro občany prezident, kterému důvěřuje 57 procent lidí. Podobnou podporu mají obecní zastupitelstva. Naopak nejméně věří lidé Poslanecké sněmovně. Vyplynulo to z aktuálního průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Důvěra občanů ve všechny ústavní instituce zůstává nižší, než tomu bylo v první polovině roku. Se současnou politickou situací podle CVVM nejsou spokojeny tři čtvrtiny Čechů. Nespokojenost lidí s politikou je nejvyšší za poslední měsíce. Vládě nyní důvěřuje 22 procent lidí, podobně nízkou podporu měla i v minulých pěti měsících. Vládě častěji důvěřovali zejména lidé ve věku 30 až 44 let, dotázaní s dobrou životní úrovní, ekonomicky aktivní lidé a vysokoškoláci. U potenciálních voličů levice je její podpora výrazně nižší.

Primátor Svoboda: Šťastný se snaží destabilizovat pražskou ODS

Primátor hlavního města Bohuslav Svoboda (ODS) obvinil svého stranického soka a šéfa pražské ODS Borise Šťastného, že se snaží rozložit stranu. Uvedl to v tiskovém prohlášení, které zaslal ČTK. Reaguje tak na výroky Šťastného v médiích z posledních dní. Spory mezi Svobodou a Šťastným jsou veřejným tajemství již několik měsíců. Zostřily se poté, co Svoboda bez jeho vědomí uzavřel koalici na pražské radnici s TOP 09. Šťastný s tvrzením Svobody nesouhlasí. ČTK řekl, se snaží o uklidnění situace a nechce Svobodovi "házet klacky pod nohy".

Svoboda dále Šťastného a jeho příznivce obvinil, že chtěl s TOP 09 vyjednávat tak, aby to "nedopadlo", a před Vánoci by pak byla obnovena staronová koalice s ČSSD. Primátorem by se prý stal opět Svoboda, byl by ale "v obklíčení jiných" lidí ve funkcích náměstků a radních. Druhá možnost prý počítala s tím, že by se primátorem stal předseda zastupitelského klubu Rudolf Blažek. Šťastný ČTK řekl, že nikdy neuvažoval o tom, že by Svoboda nebyl primátorem. Primátorské ambice následně odmítl i Blažek. Slovní přestřelky mezi Šťastným a Svobodou podle něj přispívají k jitření atmosféry v pražské ODS.

Šťastný před týdnem neočekávaně navrhl vypovědět dosavadní koalici s ČSSD. O budoucí spolupráci chtěl jednat s TOP 09, oficiální jednání svolal na čtvrteční odpoledne. Svoboda jej ale předběhl a ve čtvrtek ráno překvapivě podepsal s TOP 09 koaliční smlouvu. Nejprve jej podpořila pouze část občanských demokratů, pod tlakem okolností se k nim ale přidali i ostatní.

Ekonomika podle Raiffeisenbank příští rok klesne o 1,2 procenta

Tuzemská ekonomika by měla příští rok podle odhadů Raiffeisenbank klesnout o 1,2 procenta. Důvodem poklesu bude především zpomalení ekonomiky eurozóny. Banka o svém odhadu informovala v tiskové zprávě. Ostatní domácí ekonomové většinou očekávají v příštím roce prozatím růst ekonomiky, ovšem maximálně do 0,5 procenta. Letos by měla ekonomika podle odhadů stoupnout do dvou procent. "V současnosti je už ekonomika eurozóny i ČR v recesi, očekáváme, že tato recese potrvá tři čtvrtletí a pak se ekonomika stabilizuje a začne mírně oživovat," uvedl hlavní ekonom Raiffeisenbank Pavel Mertlík s tím, že pokles HDP v eurozóně dosáhne jednoho procenta.

Česká ekonomika v letošním třetím čtvrtletí meziročně vzrostla o 1,5 procenta. Mezičtvrtletně však hrubý domácí produkt (HDP) stagnoval. Nové kapitálové požadavky na evropské banky mohou podle Mertlíka navíc vést po celé Evropě k poklesu úvěrování. "To spolu s výdajovými škrty vlád, znehodnocením finančních aktiv a oslabenou spotřebitelskou poptávkou způsobí, že evropská ekonomika vykáže příští rok pokles," uvedl.

Česká televize už vysílá pouze digitálně

Česká televize (ČT) ve středu definitivně ukončí analogové vysílání. Vypne poslední dva velké analogové vysílače Zlín - Tlustá hora a Vsetín - Bečevná. Ukončí také řádný provoz všech zbývajících 31 analogových vysílačů malého výkonu, takzvaných dokrývačů. Vysílat tak bude už pouze digitálně. Uzavře se tak bezmála šest dekád analogové televizní historie ČT/ČST.

Policie údajně bývalého ředitele městské policie Kotrouše zadržela i s úplatkem

Obvinění ředitele pražské městské policie Vladimíra Kotrouše se týká přidělení několikamilionové zakázky pro městskou policii. Kotrouš byl zadržen v pátek ve služebním vozidle i s úplatkem, sdělil ČTK mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Pavel Hanták. O jakou zakázku šlo, ani jaká byla výše úplatku, uvést nechtěl. Kotroušovi podle něj hrozí v případě odsouzení pět až 12 let vězení. Primátor Bohuslav Svoboda Kotrouše převedl na jinou práci. Detektivové ÚOOZ podle Hantáka na případu pracovali několik měsíců. Detektivové ocenili statečnost člověka, který je na případ upozornil. "Jsme si vědomi toho, že bez osobní statečnosti oznamovatele by se tento případ mohl zadokumentovat jen velmi obtížně," poznamenal Hanták. O jeho totožnosti nechce říci nic bližšího.

Americkou zpěvačku Gravesovou napadli v sobotu ve Vimperku

Americkou zpěvačku české skupiny Monkey Business Tonyu Gravesovou v sobotu večer ve vimperské restauraci U Stadionu fyzicky napadli a častovali ji rasistickými urážkami. Řekla to ČTK. Za incidentem podle ní stála skupina příznivců extremistické Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS), která ten den pořádala ve Vimperku shromáždění. Předseda DSSS Tomáš Vandas obvinění odmítl a záležitost označil za "součást diskreditační kampaně" vůči straně. Skupina Monkey Bussines vystupovala v diskotéce Calypso.

Podle mluvčího krajské policie Jiřího Matznera se incident neobjevil v policejních svodkách. Na základě šetření se zjistilo, že dva policisté, kteří v restauraci mimo službu ve vedlejším sále večeřeli, k incidentu povolali posily. Přítomní zákazníci a personál jim ale řekli, že se nic neděje, že cizího muže, který slovně zaútočil na zpěvačku, vyvedli z restaurace. "Mezitím dorazily hlídky, které kromě policistů zavolali další lidé z restaurace. Hlídka provedla na místě šetření. Zpěvačka jim řekla, že chtěla v restauraci povečeřet, a byla slovně napadena neznámým mužem. Zastali se jí ostatní hosté a muže vyvedli, nebo utekl" popsal Matzner. S ohledem na koncert nechtěla zpěvačka podat žádné oznámení, policistům poskytla potřebné údaje.

Lupiči přepadli na Vyškovsku vůz s penězi, vzali kolem 70 milionů

Lupiči přepadli v neděli pozdě večer na dálnici D1 u Rousínova na Vyškovsku vůz bezpečnostní služby a uloupili z něj kolem 70 milionů korun. Pachatelé byli ozbrojení. Poté, co se zmocnili peněz, ujeli. Nikdo nebyl zraněn, řekla ČTK mluvčí jihomoravské policie Petra Vedrová. Pachatelům nyní hrozí až 12 let vězení. Bezpečnostní agentura převážela peníze v bílé dodávce značky Volkswagen. Podle důvěryhodných zdrojů šlo o vozidlo bezpečnostní služby Loomis. Její ředitel Martin Pekárek to ale ČTK nepotvrdil. Odmítl věc jakkoli komentovat.

Soud začal projednávat případ krádeže století

Bez účasti hlavního podezřelého začalo u pražského městského soudu hlavní líčení v případu krádeže více než 500 milionů korun v budově bezpečnostní agentury G4S v Praze 3. Podle státního zastupitelství peníze ukradl tehdejší zaměstnanec společnosti František Procházka a pomáhal mu jeho známý Milan Čermák. Procházku policie dosud nedopadla, jeho údajný komplic před trestním senátem vinu odmítl. Oběma mužům hrozí až desetileté tresty vězení.

Na pátrání po Procházkovi, na kterého byl vydán český, evropský i mezinárodní zatykač, se v minulosti podílel také speciální policejní vyšetřovací tým přezdívaný "lovci lebek". Loni v létě se v tisku objevily informace, že Procházka možná pobývá na americkém kontinentu. Po Procházkovi pátrali také soukromí detektivové z Británie, které si najala pojišťovna. Přišli na to, že před krádeží hodně cestoval, absolvoval též výcvik přežití v Izraeli.

Policie zahájila trestní řízení v kauze prezidentské milosti

Protikorupční policie minulý týden zahájila trestní řízení v souvislosti s kauzou údajné korupce při udělení prezidentské milosti někdejší policistce Radce Kadlecové. Na možnou korupci v souvislosti s prezidentskými milostmi dřív poukázal týdeník Respekt, Hrad podezření popřel. Podle týdeníku Respekt existují dva svědci, kterým se Kadlecová svěřila, že prezidentská milost pro ni byla koupená. "Ta technika, jak ty milosti udělujeme, vůbec něco takového neumožňuje," řekl dříve prezident Klaus. Udělování milostí je podle něho těžká agenda, které se musí intenzivně věnovat. Číst tisíce rozsudků a žádostí o milost je podle prezidenta náročná práce. "Jejich (Respektu) pokus znevážit to takovým způsobem mě opravdu zásadně uráží a nevím, co s tím udělat," dodal Klaus.

Povodí Odry už vykoupilo polovinu objektů v Nových Heřminovech

Společnost Povodí Odry už vykoupila zhruba polovinu objektů v části Nových Heřminov na Bruntálsku, kde má vzniknout nová přehrada, která má chránit města a obce na toku Opavy před povodněmi. Přehrada má zaplavit pět desítek budov, některé z nich ale nejsou obytné. Vykoupeno už bylo sedm z 16 obytných domů, 17 z 21 rekreačních budov a dva ze čtyř objektů určených k podnikání, řekl na tiskové konferenci v Ostravě technický ředitel Povodí Odry Petr Březina. První lidé už se z domů, které mají skončit pod hladinou vodního díla, odstěhovali do okolních obcí. Březina řekl, že lidé mají možnost zůstat i v Nových Heřminovech, kde si mohou koupit pozemky, na kterých by mohly stát nové domy. Vodní dílo by mělo být dostavěno v roce 2020.

Rath: Okruh kolem Prahy by měl sloužit i jako obchvat Kralup

Nový územní plán Středočeského kraje počítá s čtyřproudým okruhem kolem Prahy, který by na severu sloužil i jako obchvat Kralup. Novinářům to řekl hejtman David Rath (ČSSD). S návrhem podle něj souhlasí ministr dopravy Pavel Dobeš (VV). Kdy začne Ředitelství silnic a dálnic velký aglomerační okruh budovat, je podle něj otázkou. Nový územní plán budou v prosinci schvalovat krajští zastupitelé. Před vedením severozápadní části obchvatu hlavního města přes Středočeský kraj v minulosti varoval Rathův předchůdce a nynější ministr zemědělství Petr Bendl (ODS). Okruh kolem Prahy má spojit ruzyňské letiště s teplickou a hradeckou dálnicí a dále vést jako obchvat Říčan až k dálnici D1. Cílem je podle něj zejména dosáhnout toho, aby lidé při cestě z jedné strany kraje na druhou nemuseli projíždět metropolí.

ŘLP se bude podílet na řízení provozu na Kanárských ostrovech

Státní podnik Řízení letového provozu (ŘLP) se bude podílet na řízení leteckého provozu na Kanárských ostrovech na letištích na Lanzarote, Fuerteventura a La Palma. ČTK o tom informovalo ŘLP. Kontrakt platí pět let, společnost jej poté může prodloužit o rok. Finanční stránku zakázky společnost neuvedla. Konkrétně bude ŘLP na španělských letištích zajišťovat technickou, výcvikovou a odbornou podporu na řídících věžích.

Profesionálním divadlům dochází trpělivost s financováním kultury

Profesionálním divadlům v ČR dochází trpělivost s financováním regionální kultury. Vadí jim, že 22 let po revoluci zůstávají mimo pozornost státu, který dotuje své příspěvkové organizace, zatímco divadla v krajích jsou odkázána jen na peníze zřizovatelů, převážně měst. Těm se ale stále snižují daňové příjmy. Divadla sdružená v Asociaci profesionálních divadel proto hodlají zesílit důraz na své požadavky a začít aktivně oslovovat diváky. Asociace se na tom shodla na valné hromadě v Plzni, řekl ČTK její šéf, ředitel plzeňského divadla, Jan Burian. Regionální divadla podle něj obsluhují 85 procent území i obyvatel ČR. Upozornil, že stát nedotuje herce, ale dostupnost vstupenek pro lidi.

Obraz Františka Kupky je inspirací pro oblečení olympioniků

Jeden z nejznámějších a nejdražších obrazů tuzemské historie, Amorfa - Dvoubarevná fuga z dílny Františka Kupky, se stal inspirací pro oblečení české výpravy na olympijské hry v příštím roce v Londýně. Abstraktní linie vyvedené v národních barvách, stejně jako na slavném plátně, se objeví na svršcích a doplňcích vybavení olympioniků. Český olympijský výbor (ČOV) tak chce navázat na netradiční design oblečení ze zimních OH ve Vancouveru, který se setkal s velkým úspěchem. Součástí kolekce se originálním způsobem stanou šátky se jmény a podpisy českých fanoušků.

Staszko se představí na turnaji v Praze i s přemožitelem Heinzem

Úspěšný třinecký hráč pokeru Martin Staszko se v prosinci představí na turnaji série European Poker Tour v Praze. Hrát bude ve stejném týmu jako jeho přemožitel z finále turnaje Světové série v Las Vegas Pius Heinz. ČTK to sdělil Jan Hedvábný z propagačního oddělení týmu PokerStars. Staszko se druhým místem na turnaji v USA proslavil a získal v přepočtu 98 milionů korun. Turnaj nazvaný European Poker Tour Prague v hlavním městě odstartuje v pondělí 5. prosince. Staszko se v něm představí v barvách svého nového týmu PokerStars PRO. Stane se tak druhým Čechem v profesionální pokerové "stáji", kde již působí zkušený Martin Hrubý.

První gorila narozená v Česku v úterý natrvalo změní adresu

Návštěvníci pražské zoologické zahrady už neměli možnost vidět šestiletou gorilu Moju, v zázemí se chystala na úterní odlet do španělského parku Cabárceno. "Ještě o víkendu byla v expozici, nyní už jsme ji oddělili," řekl ČTK zoolog Pavel Brandl. V úterý ráno chovatelé gorilu uspí a veterináři provedou poslední prohlídku. Pak čeká první gorilu narozenou v Česku převoz na letiště v Ruzyni a její chovatele tisková konference. Zoo se s populárním zvířetem loučí, protože samička už dospívá a hrozilo by, že by se s ní mohl začít pářit její otec Richard. Nový domov ji vybral evropský koordinátor chovu. V prvních dnech s Mojou zůstanou dva lidé, na které je zvyklá. Zahrada do Španělska pošle i několik výtisků kalendáře na příští rok s fotografiemi Moji v různých životních etapách.

Sport

Čeští fotbalisté vstoupí do kvalifikace o účast na mistrovství světa 2014 příští rok v pátek 7. září utkáním v Dánsku, končit budou 15. října 2013 zápasem v Bulharsku. Oba duely s Itálií budou hrát podle všeho v roce 2013. Na detailním programu skupiny B se v Praze předběžně domluvili zástupci všech šesti týmů, ovšem dohoda je zatím neoficiální. Soupeři české reprezentace jsou ještě Malta a Arménie.

Počasí

Bude slunečno, místy mlhy, teploty 4 a 8 stupňů Celsia.

28-11-2011