Denní souhrn zpráv Zprávy

24-11-2011

Praze nově vládne koalice pravicových stran ODS a TOP 09

Praze nově vládne koalice ODS a TOP 09, rada hlavního města je opět kompletní. TOP 09 má dva náměstky a čtyři radní, občanským demokratům zůstali dva náměstci, dva radní a primátor Bohuslav Svoboda. O novém složení rady rozhodlo pražské zastupitelstvo. Dosavadní koalice ODS a ČSSD na pražské radnici se rozpadla tento týden. Za TOP 09 obsadí místa náměstků Tomáš Hudeček a Pavel Richter. Na místa řadových radních byli zvoleni za TOP 09 Helena Chudomelová, Lukáš Manhart, Eva Vorlíčková a Václav Novotný. Za ODS zůstali náměstci Ivan Kabický a Josef Nosek a radní Aleksandra Udženija a Radek Lohynský, některým se ale změní kompetence. Rada tak bude mít plných 11 členů, jak ukládá zákon. Zvolení nových členů rady předcházelo odvolání čtyř sociálních demokratů. Pražskou radu tak opustili náměstci primátora Karel Březina a Antonín Weinert a dva radní Lukáš Kaucký a Petr Dolínek (všichni ČSSD). Zástupci dosavadní koalice ODS a ČSSD, která vznikla po loňských podzimních volbách, se přitom ve středu domluvili na tom, že koalice bude ukončena 23. prosince. Uzavření koaliční smlouvy s TOP 09 na pražském magistrátu je správný a rozumný krok, uvedl premiér Petr Nečas v tiskovém prohlášení. Primátor Bohuslav Svoboda ho prý o tomto kroku informoval a má jeho plnou podporu.

Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg v reakci na vývoj na pražském magistrátu uvedl, že konečně na radnici nastal stav, který "jakž takž odpovídá výsledkům voleb". Ministr zahraničí Schwarzenberg před novináři doplnil, že jeho TOP 09 podporuje na pozici primátora Svobodu. "Velmi se osvědčil a já si ho velmi vážím, poněvadž on začal opravdu boj proti nešvarům, které byly na magistrátu a na radnici. Rozkmotřil se s kmotry, tudíž je správný primátor a tudíž my ho podpoříme," řekl lídr TOP 09. Dodal, že TOP 09 nejde o vysoké funkce, ale o očistu pražské politiky.

Klaus důchodovou reformu nezdrží, zákony nevrátil, ani nepodepsal

Prezident Václav Klaus nezdrží přijetí vládní důchodové reformy. Zákony kvůli svým výhradám nepodepsal, ale ani je nevrátil sněmovně vetováním. Hrad to oznámil na webových stránkách prezidenta www.klaus.cz. V dopise předsedkyni sněmovny Klaus uvedl, že s vládní reformou penzí nesouhlasí, nechce ale vyvolávat další vleklé obstrukce ve sněmovně. Ve čtvrtek vypršela lhůta, kdy mohl Klaus zákony sněmovně vrátit. "Se změnou důchodového systému, jak ji přinášejí tyto zákony, nesouhlasím. Činím tak ze zcela jiných důvodů než opozice, která svou parlamentní obstrukcí přehlušila jakoukoli věcnou rozpravu," uvedl Klaus. Odkázal na své dřívější výhrady k vládnímu plánu reformy penzí. Klaus v médiích v březnu uvedl, že po provedení penzijní reformy se deficit důchodového systému dále prohloubí a objem veřejných prostředků vydávaných na financování důchodového systému vzroste. Vládu kritizoval také za to, že návrhu reformy údajně nepředcházela vážná debata.

Odbory se s Nečasem dohodly, že předdůchody budou bez omezení

Premiér Petr Nečas (ODS) na svém jednání s odbory podpořil možnost zavedení předdůchodů, tedy předčasných důchodů, u nichž nedochází ke krácení penze, bez omezení na konkrétní skupinu povolání. ČTK to po schůzce sdělil předseda Asociace samostatných odborů (ASO) Bohumír Dufek. "Bude to pro všechny (zaměstnance)," řekl Dufek o závěrech jednání s premiérem. V současnosti totiž existuje několik variant, z nichž jedna by umožnila možnost zavedení předdůchodů pouze na rizikové profese. Na předdůchodech se již před časem tripartita shodla. Oproti klasickým předčasným důchodům by se při jejich pobírání lidem nekrátila penze. Předdůchody by se jim totiž platily z peněz naspořených zaměstnavatelem, nikoliv ze státního pilíře. Možnost spoření na předdůchody má být zavedena od roku 2013. Podle návrhu by lidé mohli odcházet do penze až o pět let dříve.

Odbory si nemohou být jisté, že platy v nemocnicích porostou

Odbory si nemohou být jisté tím, že od ledna stoupnou platy v nemocnicích o 6,25 procenta, jak to ministr Leoš Heger (TOP 09) slíbil, případně že navýšení zůstane celý rok. Ministerstvo má čtyři varianty úhradové vyhlášky, při třetí a čtvrté nebudou mít nemocnice od pojišťoven na navýšení peníze. Šéf lékařských odborů Martin Engel počká na vydání vyhlášky. Jasno podle něj bude až při lednové výplatě v únoru. "Kdyby situace byla ve variantě druhé nejhorší a nejhorší, tak tam určitě prostor pro navýšení vyhláškou vytvářet asi těžko už umíme. Pak to zůstává na nemocnicích, zda jsou schopny v rámci daných parametrů prostor pro navýšení vytvořit," řekl ČTK ekonomický náměstek Petr Nosek.

VV chtějí K9 k dalšímu postupu v Senátu ke zdanění hazardu

Nejmenší vládní strana Věci veřejné chce co nejrychlejší svolání schůzky lídrů vládní koalice ve formátu K9. Cílem je podle předsedy strany Radka Johna koordinace společného postupu při jednání se senátory o dalších úpravách nedávno přijatých změn zdanění hazardu v rámci daňové reformy. Příslušnou normu senátoři nyní projednají. Koalice, která s její výslednou podobou ze sněmovny není spokojena, chce, aby ji se změnami vrátili. Podle Radka Johna by jeho strana prosazovala, aby polovina daní z hazardu patřila do státního rozpočtu a druhá obecním rozpočtům. Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) by měl podle něj také jasně deklarovat podporu financování českého sportu v řádu stovek milionů korun. Zástupci koaličních stran se tento měsíc před projednáváním ve sněmovně shodli na rozdělení peněz z hazardu v poměru 70 procent pro obce a 30 procent pro státní rozpočet. Hazard má být zdaněn 20procentní daní.

V Zambii jedná emisar ministra zahraničí kvůli zadrženým Čechům

Česká diplomacie již vyslala do Zambie zvláštního zmocněnce, přímo na místě jedná s tamními představiteli o případu tří zadržovaných Čechů náměstek ministra zahraničí Vladimír Galuška. Na dotaz ČTK to uvedl mluvčí diplomacie Vít Kolář. O vyslání emisara rozhodl před několika dny ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. "Je pověřen jednáním se zambijskými představiteli a setká se také s českými zadrženými. Výsledky cesty zveřejníme po skončení rozhovorů během pátečního odpoledne," dodal mluvčí. Tři Češi jsou v Zambii, kam přijeli jako turisté, zadržováni od října. Byli obviněni ze špionáže, protože údajně fotografovali vjezdy do kasáren a základnu zambijského letectva. Češi špionáž popírají. Hrozí jim dlouholeté vězení, záležitost řeší tamní soud. Zambijská vláda ve středu uvedla, že Česko se případ snaží řešit prostřednictvím EU, což je prý nešťastné. Tvrdí, že Praha prosazuje zavedení unijních sankcí, což ale český velvyslanec Luděk Zahradníček popřel. Po tlaku Evropské unie se na Zambii v minulých dnech obraceli někteří čeští poslanci Evropského parlamentu.

Vondra: Za rozhodnutím Evropské komise neřešit už letadla CASA je diplomacie

Deset měsíců intenzivních diplomatických jednání české strany stojí podle ministra obrany Alexandra Vondry (ODS) za oficiálně oznámeným rozhodnutím Evropské komise zastavit řízení vedené proti ČR kvůli nákupu transportních letounů C-295 CASA. Vondra to uvedl v prohlášení pro média. Pokud by se nepodařilo řízení zastavit, hrozilo podle ministra riziko nutnosti platit náhradu v řádu miliard korun. Brusel vytýkal Praze, že u zakázky za 132 milionů eur nevypsala výběrové řízení. Komise má pochybnosti nadále, nicméně se rozhodla řízení v této věci zastavit vzhledem k tomu, že Česko změnilo legislativu o zadávání zakázek. Podle Vondrova prohlášení úspěšná jednání za českou stranu vedli kromě něj také jeho první náměstek Jiří Šedivý a stálý představitel ČR v politickém a bezpečnostním výboru EU Václav Bálek. Partnerem na straně Evropské komise byl tým komisaře pro vnitřní trh a služby Michela Barniera, který k jednání přistoupil "velmi konstruktivně a vstřícně".

Rada vysokých škol: Návrh zákona o školném je nedopracovaný

Návrh zákona o finanční pomoci studentů je nedopracovaný, tvrdí Rada vysokých škol (RVŠ). Materiál podle ní vůbec neřeší dopady zavedení školného, navíc nebyl s akademickou obcí projednán. Návrh má jít přesto do konce roku na jednání vlády, podle Miroslava Jašurka ze Studentské komory RVŠ ale spíš jen proto, aby se dodržely termíny. K obsahu návrhu se školy zatím nechtějí vyjadřovat, k druhému reformnímu zákonu o vysokých školách ale vznesly zásadní připomínky. "Obsahuje množství různých variant, ale ty varianty jsou nepřipravené, nedopracované," uvedl Jašurek po zasedání rady. Materiál měl vycházet z analýzy dopadů zavedení školného, ta přitom stále není hotová. "Není tedy jasné, jaký bude dopad na státní rozpočet, jaký bude dopad na studenty," upozornil Jašurek.

Bavorský premiér si prohlédl památníky obětí nacismu i odsunu

Bavorský premiér Horst Seehofer zavítal k památníkům obětí nacismu v Lidicích a v Terezíně. Na obou místech na něm bylo znát dojetí. Na závěr své exkurze do pohnutých česko-německých dějin se prošel i po starém mostě v Ústí nad Labem, kde Češi po válce masakrovali sudetské Němce. Vyhlazení Lidic nacisty označil za strašné násilí, jak napsal do upomínkové knihy. "Zločinci srovnali místo se zemí, aby ho vymazali z mapy. Vzpomínky na zavražděné lidi z Lidic zůstanou navždy v naší mysli," vepsal do knihy. Do Česka přijel Seehofer s početnou delegací, v níž je i europoslanec a bývalý předseda sudetoněmeckého landsmanšaftu Bernd Posselt. Ve velmi chladném počasí strávil v Lidicích o hodinu více času, než původně plánoval. Položil věnec k hromadnému hrobu mužů a kytici k Památníku dětským obětem války.

Schodek důchodového účtu se v říjnu prohloubil na 34,2 mld. Kč

Prohlubování schodku důchodového účtu pokračovalo i v průběhu října. Za prvních deset měsíců letošního roku je účet v deficitu 34,2 miliardy korun, proti září se schodek zvýšil o 2,5 miliardy korun. ČTK to sdělil mluvčí České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) Pavel Gejdoš. Naopak stav účtu, ze kterého se vyplácejí nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství nebo ošetřovné, nadále roste. Příjmy z nemocenského pojištění totiž převýšily výdaje na tyto dávky o 2,2 miliardy korun. Oproti zářijovým údajům se tak přebytek na tomto účtu zvýšil o 0,5 miliardy, od konce srpna pak vzrostl o 0,9 miliardy korun. Deficit důchodového účtu je ve srovnání s loňským rokem vyšší o 8,1 miliardy korun. Na jeho prohlubování se zřejmě podepsaly i legislativní změny v souvislosti s loňským rozhodnutím Ústavního soudu. Ten požadoval změnu výpočtu penzí, protože byla nevýhodná pro lidi s vyššími příjmy. Podstatná část obyvatel, kteří si zažádají o penzi po 30. září, naopak dostane podstatně menší důchod, než kdyby tak učinili předtím.

ČNB: Banky v ČR financují úvěry jen z domácích zdrojů

Tuzemské banky financují poskytnuté úvěry z tuzemských vkladů a podle České národní banky nepotřebují úvěry financovat ze zahraničí. Poměr úvěrů ke vkladům činí v českém bankovním sektoru v současnosti 73 procent, což je jedna z nejnižších hodnot v Evropské unii. ČNB to uvedla v tiskové zprávě. "České banky jsou převážně čistými věřiteli evropských bankovních skupin, které jsou vlastníky většiny českých bank. Domácí bankovní sektor jako celek má kladnou čistou zahraniční pozici ve výši zhruba šest procent hrubého domácího produktu," uvedla ČNB. Centrální banka zároveň upozornila, že v zahraničních analýzách a článcích o zdrojích českých bank k financování úvěrových aktivit se opakovaně objevují zásadní nepřesnosti. Například deník The Wall Street Journal podle ČNB nesprávně interpretoval statistiky, podle kterých tuzemské banky poskytly úvěry přesahující 105 procent hrubého domácího produktu.

Čeští příjemci unijních dotací dostali v říjnu na účty 8,6 mld.Kč

Tuzemští příjemci dotací z evropských fondů dostali v říjnu proplaceno 8,6 miliardy korun, v září to bylo 7,3 miliardy. Celkem už v Česku příjemci unijních dotací od roku 2007 získali 280,6 miliardy korun. Oznámilo to ministerstvo pro místní rozvoj. Za skutečně vyčerpané evropské dotace považují úřady teprve takzvané certifikované výdaje předložené Evropské komisi (EK). Na začátku října bylo certifikováno 114,3 miliardy korun, což je asi 15 procent z celkového objemu, které může Česko čerpat. Certifikace označuje v celém procesu čerpání dotací fázi, která následuje až po proplacení peněz příjemcům. Dotace jim totiž úřady vyplácejí z prostředků českého státního rozpočtu, a teprve následně stát tyto výdaje předkládá ke schválení EK. Celý cyklus uzavírá převod peněz z Bruselu do rozpočtu ministerstva financí.

VZP ve středu převzala akcie IZIP, je majoritním vlastníkem

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) vyzvedla ve středu z právní úschovy 46 procent akcií společnosti IZIP. Pět procent akcií už měla, a tak se stala majoritním vlastníkem zpochybňovaného projektu internetových zdravotních knížek. Převzetí akcií ČTK potvrdil mluvčí VZP Jiří Rod. Jako další krok bude podle něj následovat jednání o zkrácení platnosti smluv se společností IZIP. Smlouvy mezi VZP a společností IZIP platí do roku 2015, VZP se předběžně se společností minulý týden dohodla, že smlouvy skončí už v pololetí 2012. K tomuto postupu pověřila ředitele VZP Pavla Horáka správní rada. Dodatky ke smlouvám o vypovězení má ředitel uzavřít do 14. prosince. Zajistit má také vrácení autorských práv do firmy IZIP, údajně je převedla na jiné firmy.

Ruské ministerstvo obrany koupí tři české letouny L-410

Ruské ministerstvo obrany zakoupí tři české letouny L-410 v luxusní úpravě v celkové ceně 450 milionů rublů (275 milionů korun). Podle informací zveřejněných v oficiálním registru ruských státních zakázek má být dodávka českých strojů realizována do listopadu příštího roku. Letouny mají být využity pro potřeby vedení ministerstva. V dobách před pádem komunismu létaly v bývalém Sovětském svazu stovky těchto letounů a v poslední době se na ruský trh vracejí. V červenci roku 2009 proběhla jejich úřední certifikace, po níž bylo do Ruska prodáno dvanáct strojů. Během letošní letecké výstavy MAKS zástupci výrobce jednali v Moskvě o dalších objednávkách, právě tam projevily zájem o luxusní variantu letounů L-410 špičky ruských ozbrojených sil. Výrobcem letounů L-410 je kunovická společnost Aircraft Industries.

SŽDC vítá přesun trati Norimberk-Praha mezi páteřní komunikace

Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) uvítala zahrnutí železniční trati mezi Norimberkem, Domažlicemi a Prahou do soustavy evropských páteřních komunikací TEN-T. ČTK to řekl mluvčí státní společnosti Pavel Halla. Správa na této takzvané jižní větvi III. tranzitního koridoru předběžně počítá s modernizací do roku 2017. Nové rozhodnutí Evropské komise by ale mohlo všechno urychlit. V původním předběžném návrhu soustavy evropských páteřních komunikací (Core Network) se s žádnou železniční tratí přes Česko nepočítalo a tuzemské železniční projekty byly zařazeny mezi doplňkové evropské trasy. Změnu postoje na středečním setkání s bavorským protějškem Horstem Seehoferem ocenil i předseda vlády Petr Nečas s tím, že jde o významný impulz pro rozvoj česko-bavorské dopravní infrastruktury.

iHned.cz: Policie stíhá bývalého šéfa správy železnic Komárka

Policie stíhá bývalého šéfa Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) Jana Komárka. Údajně kvůli 805 milionům korun, o které se soudí se SŽDC státní energetická firma ČEZ, píše server iHned.cz. Server prý vychází ze sdělení důvěryhodného zdroje. Tiskový mluvčí policejního prezidia Jaroslav Ibehej však iHned.cz informaci o stíhání Komárka nepotvrdil. "K této věci můžeme pouze uvést, že je trestně stíhaná jedna osoba z pokusu trestného činu porušení povinností při správě cizího majetku," řekl. Komárek je podepsán pod smlouvou na odběr elektřiny od ČEZ, od které ale SŽDC v roce 2009 odstoupila.

ČR patří v EU k zemím s nejvíce obézní populací

Česká republika patří mezi státy Evropské unie k zemím s největším podílem obézních lidí v populaci. U žen ve věkové kategorii 65 až 74 let jich má dokonce vůbec nejvíc - obézní v této skupině obyvatelstva představují 35,9 procenta. Údaje založené na letech 2008 až 2009 přinesl Evropský statistický úřad (Eurostat). U populace starší 18 let nejmenší množství obézních z 19 států "sedmadvacítky", u nichž statistici data uvedli, připadlo Rumunsku. V něm je podle nich obézních osm procent žen a 7,6 procenta mužů. Další země s nejmenším výskytem obezity jsou Itálie, Bulharsko a Francie. Naopak nejvíce obézních žen Eurostat zaznamenal v Británii (23,9 procenta) a u mužů pak na Maltě (24,7 procenta).

Listopad je extrémně suchý

Letošní listopad v ČR je extrémně suchý, už skoro měsíc pořádně nepršelo. Uvedl to Radek Tomšů z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Tento listopad by tak mohl být nejsušší za posledních 206 let. Takovou dobu totiž funguje nejstarší česká stanice v pražském Klementinu. "Bylo to naposledy 26.října, kdy byly na většině stanic naměřeny významnější srážky. Od tohoto data jsou úhrny srážek buďto žádné, neměřitelné, nebo jen na úrovni desetin milimetrů. Nejčastěji se jedná o srážky z mlhy nebo nízké oblačnosti," sdělil meteorolog Tomšů.

Do expozice v Praze se vrátila díla zabavená v kauze Diag Human

Do stálé expozice kubismu v domě U Černé Matky Boží v Praze se vrátil obraz Vincence Beneše a plastika Otto Gutfreunda ze sbírek Národní galerie Praha. Díla patří do trojice zapůjčených výtvarných děl zabavených v květnu ve Vídni kvůli kauze Diag Human. Třetím je obraz Emila Filly Dvě ženy, který se také vrátil do sbírek Moravské galerie v Brně. Vzhledem k tomu, že Národní galerie nebyla součástí soudního řízení, velkou zásluhu na převozu zpět do České republiky má Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (UZSVM), informoval novináře ředitel pražské galerie Vladimír Rösel. "Komplikované to bylo pouze logisticky. V okamžiku, kdy jsme dostali výzvu z Vídně a z úřadu v Praze, byli jsme připravení provést přesun děl. Důležité bylo, že jsme pro díla vyjeli včas a vrátili se včas," řekl ČTK Rösel. Podle zástupce UZSVM Miroslava Vaňka bylo největším problémem při převozu děl překonání "byrokratických překážek v Rakousku a kolony na D1".

Svitky tóry ledečských Židů uchovává synagoga v americkém Ohiu

Svitky tóry zaniklé židovské komunity v Ledči nad Sázavou uchovává synagoga v americkém Ohiu. O náboženské texty přišli ledečští Židé za druhé světové války. V knize o ledečské historii Františka Plevy se uvádí, že se pak staly součástí velkého souboru tór, které stát prodal v 60. letech do Londýna; odtud byly ledečské texty půjčeny do USA. Rabín z města Pepper Pike před několika dny kontaktoval ledečskou radnici a zajímal se o historii synagogy a židovského hřbitova v Ledči. Projevil přání obě památky navštívit, řekl ledečský starosta Petr Vaněk. Kultovní židovské předměty zabavovali za druhé světové války nacisté, kteří chtěli v Praze vybudovat "muzeum vyhynulé rasy". Podle Plevovy knihy Ledeč nad Sázavu - dějiny města bylo z Ledče odvezeno pět kusů tór, tedy pergamenových svitků s náboženským textem, několik cenných pláštíků na tóru, staré synagogální opony a další předměty. Celkem jich bylo 40, nejstarší pocházel z roku 1756.

Ve Francii zemřel jaderný fyzik František Lehar

Ve věku 77 let zemřel ve francouzském Lyonu český experimentální fyzik František Lehar. O úmrtí vědce informoval rektorát Českého vysokého učení technického (ČVUT) v Praze. Lehar se zaměřoval na spinovou částicovou fyziku a experimentoval převážně na velkých urychlovačích, zprvu v ruském Dubně a od roku 1968 po odchodu do exilu v Národní francouzské laboratoři pro jaderný výzkum v Saclay u Paříže, kde se stal vedoucím vědeckým pracovníkem. Dalšími světovými pracovišti, kde působil, je velký urychlovač částic CERN u Ženevy ve Švýcarsku a Fermiho národní laboratoř v USA. Po změně politických poměrů v Československu v roce 1989 navázal spolupráci s českou fyzikou. ČVUT jej v roce 1996 ocenilo čestným doktorátem. Od roku 2002 byl Lehar členem rady Ústavu technické a experimentální fyziky ČVUT v Praze, kde také vědecky působil. Leharovým odchodem ztratila česká i mezinárodní fyzika významnou osobnost, uvedl rektorát ČVUT.

Ze sportu:

Historicky první výhru v základní skupině Ligy mistrů získali fotbalisté Plzně, kteří porazili v Minsku 1:0 BATE Borisov. Vítězství zařídili ve 42. minutě útočník Marek Bakoš a čeští šampioni v pravý čas utnuli šňůru tří porážek v soutěži. Plzeň udělala výhrou významný krok k tomu, aby obsadila konečné třetí místo ve skupině za AC Milán a Barcelonou, které zajišťuje pokračování v jarní fázi Evropské ligy.

Slovenské kluby v české hokejové extralize hrát nebudou. Na mimořádném jednání Asociace profesionálních klubů ledního hokeje ve Velké Bíteši byl jejich návrh na rozšíření soutěže už od sezony 2012/13 zamítnut. Třináct klubů bylo proti, jeden se zdržel hlasování. O účast v české extralize měly zájem Slovan Bratislava a Košice.

Král české cyklistiky a mistr světa Jaroslav Kulhavý, který v letošní sezoně zcela opanoval disciplínu cross country horských kol, se stal prvním držitelem Ceny Roberta Bakaláře. Ocenění pojmenované po legendárním televizním komentátorovi a novináři, který zemřel na začátku srpna ve věku 71 let, je nově udělováno za přínos k rozvoji české cyklistiky.

Běžec na lyžích Lukáš Bauer absolvuje v pátek opožděný start do sezony. Český reprezentant, který vynechal úvod Světového poháru kvůli nachlazení a následnému tréninkovém výpadku, otestuje svou formu v tříetapové minitour ve finském Kuusamu.

Počasí v Česku:

V pátek bude zataženo nízkou oblačností nebo mlhy. Nejvyšší teploty -1 až +3 stupně.

24-11-2011