Zprávy

Václav Klaus: Události 17. listopadu mají nadčasový význam

Události 17. listopadu mají podle prezidenta Václava Klause v české novodobé historii nadčasový význam, protože připomínají ideály, na nichž stojí česká moderní státnost. Prezident na pietním shromáždění u Hlávkovy koleje vyzvedl zejména studentský protest v roce 1939, který se uskutečnil v době, kdy nacismus byl na vrcholu sil. Podle něj následné represe ukázaly, že nacisté pochopili, jak velkou překážkou pro porobení českého národa je inteligence. "V roce 1989 už byl komunismus v koncích a ke zhroucení mu stačil malý náraz, v roce 1939 byl nacismus na vrcholu svých sil. Proto i následky byly odlišné," řekl Klaus. Poprava devíti studentů, odvlečení stovek studentů do koncentračních táborů a uzavření českých vysokých škol, které následovalo po demonstraci, ukázalo podle něj záměry německých okupantů zcela otevřeně. Klaus připomněl také velký ohlas, který měl tragický osud českých studentů ve světě, i to, že už za rok byl 17. listopad vyhlášen Mezinárodním dnem studentstva. "Toto poselství z něj nedokázalo vymazat ani 40 let zneužívání tohoto svátku totalitním komunistickým režimem. Toto datum se i v roce 1989 stalo apelem, který uvolnil stavidla nespokojenosti s komunistickou totalitou a přispěl k jejímu rozpadu," řekl prezident. Podle něj mají události obou 17. listopadů a smrt studenta Jana Opletala nadčasový význam, protože připomínají ideály svobody a demokracie, na nichž stojí česká moderní státnost. "Je naší povinností předat toto poselství i těm generacím, které se narodily již ve svobodě a tvrdými zkouškami minulosti neprošly. Jen tak si můžeme naši svobodu uchovat," řekl prezident Klaus.

Pietního shromáždění u Hlávkovy koleje se zúčastnil také pamětník nacistických represí proti českým studentům v roce 1939 profesor Jan Šabršula. Připomněl, že kromě devíti popravených studentů položil život v listopadu 1939 ještě další student, který byl zastřelen při zatýkání. Šabršula pak vzpomínal na dobu, kterou strávil v koncentračním táboře. Vyprávěl o incidentech s příslušníky nacistických jednotek SS, po kterých zemřeli mnozí studenti v jarních měsících roku 1940. "Esesák vyhnal studenty z bloku, kázal jím lehnout do sněhu a přivedl politické vězně z jiného bloku, kteří je museli zasypat sněhem," uvedl Šabršula. Jindy museli stát celou noc před blokem ubytoven a studenti potom měli omrzliny.

Prezident Václav Klaus položil rovněž kytici k památníku 17. listopadu 1989 na Národní třídě v Praze v doprovodu premiéra Petra Nečase a předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslavy Němcové (oba ODS). Transformace společnosti po pádu komunistického režimu ve společnost novou, demokratickou se podle prezidenta Václava Klause povedla. K současným demonstracím a nespokojenosti ve společnosti řekl, že patří k lidské povaze. Kdyby byli všichni se vším spokojeni, "tak svět končí, protože by nebyla sebemenší motivace něco dělat", uvedl prezident. Svému předchůdci Václavu Havlovi, který pro nemoc nemohl na Národní třídu přijít, popřál hodně zdraví. Také premiér Nečas je přesvědčen, že jsou polistopadová léta přes všechny problémy úspěšná. Vždycky je podle něj ale co zlepšovat, například je třeba bojovat s korupcí.

Bohuslav Sobotka: 17.listopad je důležité datum i pro obnovení ČSSD

Události 17. listopadu 1989 jsou pro ČSSD důležité nejenom jako klíčové datum české novodobé historie a okamžik, kdy se podařilo obnovit demokracii v Československu, ale také jako událost, která umožnila o dva dny později obnovit sociální demokracii. Řekl to šéf ČSSD Bohuslav Sobotka, který přišel s dalšími představiteli strany položit květiny k památníku na pražské Národní třídě a přivedl s sebou i svého syna. Šéf ČSSD považuje 17. listopad za příležitost k boji za prosazování jeho myšlenek. Udělat je třeba podle něj všechno pro to, aby současná vláda, která prosazuje sociálně necitlivé reformy, co nejdříve skončila.

Kardinál Vlk sloužil k výročí 17. listopadu mši v Týnském chrámě

Mši jako poděkování za 22 let svobody v Týnském chrámu na Starém Městě v Praze sloužil kardinál Miloslav Vlk. Část účastníků bohoslužby se poté zúčastnila pochodu centrem Prahy na Národní třídu, kde si lidé u památníku 17. listopadu 1989 připomněli tehdejší události. "Pamětníci si dobře vzpomínají, že symbolem byla tehdy svatá Anežka," řekl Vlk k událostem listopadu 1989, které někteří věřící nazývají "anežským zázrakem". Středověkou "matku chudých", českou královskou dceru, prohlásil papež Jan Pavel II. za svatou Anežku Českou 12. listopadu 1989. Ke sledování obřadu smělo tehdy do Říma bezprecedentně vycestovat z komunistického Československa na 10.000 lidí. Podle Vlka zůstává svatá Anežka, jejíž 800. výročí narození se letos připomíná, inspirativní osobností dodnes.

V centru Prahy i v dalších městech lidé protestovali proti vládním reformám

Na Václavském náměstí se konala demonstrace iniciativy ProAlt a dalších občanských hnutí proti podobě vládních reforem. Mluvčí pražské policie Tomáš Hulan ČTK řekl, že akci přišlo podpořit asi 1000 lidí. Kromě jiných řečníků k protestujícím promluvil známý slovinský filozof Slavoj Žižek. Demonstraci vyjádřily podporu i odbory. Po ukončení protestu se účastníci přesunuli na Palachovo náměstí, kde akce pokračovala. Demonstranti vyzývali vládu k demisi, mnozí si přinesli prapory a transparenty. Objevily se také rudé vlajky se srpem a kladivem či s portrétem revolucionáře Che Guevary. Na transparentech byla například hesla: "S delší vládou Kalousků nezbude nám na housku" či "Politici, chcete šetřit? Přestaňte krást a bude dost pro všechny!"

Proti reformám se demonstrovalo také v jiných českých městech. V Brně se sešlo podle policie asi 500 lidí, podle organizátorů kolem 1000 lidí. Vládě při příležitosti výročí událostí ze 17. listopadu 1989 vystavili symbolické vysvědčení. V něm ve většině "předmětů" jako morálka nebo vztah k zaměstnancům propadla. V Ostravě demonstrovaly asi tři stovky lidí. Do akce, kterou pořádala občanská iniciativa ProAlt, se zapojili i odboráři Dopravního podniku Ostrava. V Olomouci se sešlo asi 200 lidí, kteří vyjádřili svou nespokojenost se současnou politikou i svou životní situací společným pochodem.

V centru Prahy demonstrovali příznivci DSSS i jejich odpůrci

Na pražském Jungmannově náměstí demonstrovali pod dohledem desítek policistů příznivci a členové krajně pravicové Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS). Účastníci, kterých bylo podle policie asi 350, po projevech vyšli průvodem po Národní třídě a na most Legií. Na akci vystoupil předseda DSSS Tomáš Vandas. Vývoj země po roce 1989 označil za "období úpadku a devastace společnosti, ve které byl jeden zločinný systém nahrazen druhým." Kritizoval nasazení policie při nedávných protiromských demonstracích na Šluknovsku. Proti DSSS demonstrovali v pražských ulicích asi tři až čtyři stovky lidí. Jejich průvod zorganizovala iniciativa Ne rasismu. Právě tato dvě shromáždění pražská policie vyhodnotila jako riziková, a proto se na ně zaměřuje.

Tisk: ČR patří k nejhorším správcům peněz z EU, ta chce vysvětlení

Europoslanci chtějí od zemí nejhůře spravujících peníze z Evropské unie vysvětlení této nelichotivé situace. Mezi nejhoršími "manažery" dotací z unijních fondů jsou podle Evropské komise Itálie, Španělsko a Česká republika. Píše o tom týdeník European Voice. Členové rozpočtového výboru Evropského parlamentu nyní kvůli těmto pochybením chtějí povolat ministry z těchto tří zemí, aby jim vysvětlili tyto špatné výsledky. Auditoři navíc uvedli, že čekají, že množství pochybení bude narůstat, neboť členské země zvyšují množství projektů. "Informace o nesrovnalostech v čerpání vrhají špatné světlo na celou naši státní správu a v neposlední řadě zhoršují naši pozici při vyjednávání o budoucnosti kohezní politiky v období 2014-2020, kde hrajeme o nezanedbatelných 600 miliard korun," reagoval v prohlášení rozeslaném novinářům europoslanec Jan Březina.

Česká republika, Španělsko a Itálie byly podle eurokomisaře Algirdase Šemety odpovědné za dvě třetiny chyb odhalených auditory u peněz z kohezních fondů (fondy soudržnosti). To jsou přitom důležité nástroje, které mají hlavně za cíl pomáhat chudším regionům vyrovnávat jejich úroveň z těmi bohatšími v EU. V loňském roce na kohezi šlo kolem 40,6 miliardy eur, tedy zhruba jedna třetina unijního rozpočtu. Kromě kohezního fondu druhé nejhorší výsledky připadly na zemědělství a přírodní zdroje. "Teď se navíc ukazuje, že z toho žalostného mála, co čerpáme, je velká část utrácena v rozporu s pravidly EU, a tedy nezákonně. To s sebou přirozeně nese riziko sankcí. Máslo na hlavě mají především ministerstva školství, dopravy, životního prostředí, průmyslu a obchodu a místního rozvoje, která mají na starosti klíčové operační programy, jimiž evropské peníze tečou," okomentoval situaci Březina.

Školské odbory se bouří proti Dobešovým nápadům a změnám

Školské odbory se bouří proti ministrovi školství Josefu Dobešovi (VV), vadí jim nové platové tabulky učitelů, testování 5. a 9. tříd i změny ve financování škol. Podle krajské odborové rady Moravskoslezského kraje ministr svými nezodpovědnými kroky hazarduje s českým školstvím. Místopředsedkyně školských odborů Markéta Vondráčková ČTK řekla, že učitelé takto vyjádřili svou celkovou nespokojenost a nejistotu, kterou v kantorech, ale i rodičích, ministrovi nápady vyvolávají. Dobeš už se minulý týden proti odborům ohradil s tím, aby si radši všímaly skutečných problémů na školách. Jako příklad uvedl, že se zastal pedagogů propouštěných na letní prázdniny, zatímco odbory se za tyto kantory prý nepostavily.

Učitelé s diplomem budou od ledna zařazeni ve stejné platové tabulce jako nekvalifikovaní. Návrh také ruší takzvaný věkový automat, podle nějž měli kantoři s určitou délkou praxe nárok na vyšší plat. "Tímto krokem ministr vyvolá sociální nejistotu v řadách pedagogických pracovníků s celkovým dopadem na kvalitu výuky," tvrdí severomoravští odboráři. Odbory dále žádají, aby byly dorovnány platy nepedagogů, tedy třeba kuchařek a školníků, na úroveň roku 2010.

Aktuálně.cz: Desítky milionů na provoz IZIP končí u jiných firem

Desítky milionů korun, které Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) posílá na provoz systému elektronických zdravotních knížek IZIP, končí u společností, jež s knížkami nemají nic společného. Ukázaly to výsledky auditu, který si VZP nechala zpracovat a které uveřejnil server Aktuálně.cz. Zástupci IZIP se k výsledkům auditu nevyjádřili. Podle serveru z auditu například vyplývá, že devět milionů korun letos skončilo u majitelů advokátní kanceláře Císař, Češka, Smutný a spol., která pro společnost IZIP zajišťuje právní služby, téměř 3,5 milionu Kč získala firma Total Brokers Partners a dva miliony Český národní symfonický orchestr. Za co IZIP těmto společnostem platil, není podle auditu jasné. Další desítky milionů směřovaly do dvou spřátelených firem, které jsou s IZIP personálně propojeny. Server uvedl, že kromě toho si v posledních měsících manažeři IZIP podle auditu vypláceli mzdy ve výši kolem 100.000 korun.

Slevychtiví zákazníci před obchodem Ikea na Černém Mostě nocovali

Kvůli slevám pro první návštěvníky prodejny Ikea na pražském Černém Mostě někteří lidé před obchodem nocovali. Čelo fronty zde čekalo zhruba od středečních 22:00, řekl ČTK mluvčí společnosti Petr Chadraba. Před otevřením se fronta táhla přes celé parkoviště. Firma pro prvních 500 návštěvníků nabídla slevové kupony na 2000 korun. Až na několik případů předbíhání na konci davu nenastaly po otevření prodejny žádné incidenty. Firma lákala i na slevu vybraného nábytku a jídla. Češi podobné slevové akce vyhledávají. Například v roce 2002 na otevření nového obchodu Electro World v Praze na Zličíně čekalo zhruba 10.000 lidí a v okolí prodejny zkolabovala doprava. Dramatický průběh měl v roce 2005 novoroční výprodej řetězce Carrefour, který lákal zákazníky až na 95procentní slevy. Výprodej tehdy provázely tlačenice, rvačky a chaos.

Romové zbili v Albrechticích místostarostku, chtěli důchod

Skupina Romů napadla v úterý na Jablonecku místostarostku Albrechtic v Jizerských horách a jejího manžela. ČTK to řekl starosta Jaroslav Zeman. Romové se domáhali důchodu své příbuzné, které se však už před časem kvůli její vážné nemoci zřekli, takže se o ni starala obec. V souvislosti s útokem se v Albrechticích zvýší policejní dohled. Obec se také chce opatrovnictví ženy vzdát.

Incident vznikl kvůli sporu o nemocnou romskou ženu, které se její příbuzní zřekli, když ji soud kvůli schizofrenii zbavil svéprávnosti. Ze zákona se tedy o nemocnou starala obec a místostarostka za ni za 4000 korun měsíčně od státu vyřizovala agendu na úřadech a platila drahé léky i jídlo. Problém nastal, když obec vymohla pro ženu důchod, a ten jí přišel zpětně ve výši 60.000 korun. Romové si pro peníze přišli s tím, že jsou to peníze pro celou rodinu. Podle Zemana skupina Romů napadla devětapadesátiletou místostarostku a jejího o devět let staršího manžela přímo doma. V obci, která má přes 300 obyvatel, jsou starosta i místostarostka neuvolnění. "Mysleli jsme si, že se nás události, jaké se dějí v Novém Boru nebo na Šluknovsku, netýkají, teď vidím, jaký to byl omyl," dodal starosta. Romové, kteří ženu a jejího manžela napadli, jsou podle něj místní, přivolali si ale na pomoc příbuzné z okolí.

Na Mladoboleslavsku se zřítil dům, dva lidé se lehce zranili

Ve Skorkově na Mladoboleslavsku se dnes ráno zřítil rodinný dům. Dva lidé byli lehce zraněni. V budově podle vyšetřovatelů explodovala buď akumulační kamna, nebo expanzní nádrž, řekla ČTK mluvčí středočeských hasičů Lenka Kostková. Událost se stala krátce po 06:00. Po výbuchu se sesula k zemi přibližně třetina budovy. Padající zdivo zranilo třiačtyřicetiletou ženu a jejího osmiletého synovce. Zraněné z trosek domu vysvobodil duchapřítomný soused. Venku sutiny zcela zničily tři zaparkovaná auta. Vyděšení obyvatelé domu, který byl nedávno rekonstruován, vyvázli podle mluvčího boleslavské policie Davida Schöna s pohmožděninami. Na místo dorazil statik, který konstatoval, že další zřícení objektu nehrozí. Odborná firma ale bude muset zbourat část budovy s technickým zázemím, kde exploze vznikla. Naopak části domu, v nichž jsou obytné místnosti, jsou podle experta bezpečné.

Praze už se dýchá lépe, smog ustoupil

Ovzduší v hlavním městě se ve čtvrtek večer výrazně zlepšilo, podle údajů Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) je na většině míst uspokojivé. Během dne však měřicí stanice zaznamenaly prudké výkyvy v hodnotách koncentrace škodlivin. Zejména na Veleslavíně v Praze 6 se úroveň kvality ovzduší měnila téměř skokově: odpoledne smog na několik hodin více než šestinásobně překročil povolený limit, k večeru se kvalita vzduchu naopak rychle a výrazně zlepšila. V hlavním městě i nadále platí signál upozornění na smog. Primátor Pražanům doporučil, aby využili volna a opustili na čtyři dny město. Podobné výkyvy jako Praha zaznamenal Moravskoslezský kraj. Tam se ovzduší kolem poledne velmi výrazně zlepšilo a na většině měřicích stanic bylo hodnoceno jako uspokojivé. V podvečer však tamější města opět začal dusit smog. Se smogem se potýkají střední Čechy i Jihomoravský kraj. Koncentrace škodlivin v ovzduší je zvýšená především v Brně a Znojmě.

Řetězce začaly prodávat český česnek, přes vyšší cenu je žádán

První obchodní řetězce zařadily do své nabídky tuzemský česnek, aby vyšly vstříc rostoucí poptávce po této tradiční zelenině. Ještě letos na jaře bylo takřka nemožné český česnek v obchodech sehnat, jelikož tuzemští pěstitelé v předchozích letech kvůli levným dovozům ze zahraničí od pěstování česneku upustili. Český česnek je v obchodech dvakrát dražší než čínský. Roční spotřeba česneku v Česku se pohybuje mezi 6500 a 7000 tun. Čeští profesionální pěstitelé přitom v posledních letech vyprodukují jen zhruba 700 tun této plodiny ročně, většina česneku se do země dováží. "V posledním roce až dvou dochází ke změně v myšlení českého zákazníka ve prospěch českého daleko kvalitnějšího česneku, což se projevuje v tlaku na pěstitele směrem ke zvýšení ploch," uvedl předseda Zelinářské unie Čech a Moravy Jaroslav Zeman.

Počet sedmi zkrachovalých CK převyšuje čísla z minulých let

Počet zkrachovalých cestovních kanceláří v letošním roce výrazně vzrostl, proti předchozím letům šlo ale o mnohem menší firmy. Zvýšené riziko krachu souvisí s příliš vysokým množstvím cestovních kanceláří, které neodpovídá koupěschopné poptávce. ČTK to řekl Jaromír Beránek z analytické společnosti Mag Consulting. Letos činnost ukončilo sedm cestovních kanceláří, o dvě více než v roce 2009, který byl nejvíce postižený hospodářskou recesí. Vloni zkrachovaly dvě cestovní kanceláře. V Česku v současnosti provozuje činnost 1447 cestovních kanceláří, doplnil Beránek. Podle něj se ale počty cestovních kanceláří navzdory citelnému příklonu lidí k individuální turistice rok od roku zvyšují.

Kolínská radnice dostala dotaci EU na festival, který už skončil

Kolínská radnice získala od Evropské unie 4,5 milionu korun na pořádání mezinárodního hudebního festivalu Kmochův Kolín. Potíž je ale v tom, že polovina dotace je určena na letošní ročník, který už se uskutečnil. Město se bude snažit vyjednat, aby peníze mohly být použity na pořádání přehlídky v příštích dvou letech, řekl ČTK starosta Ví Rakušan (Změna pro Kolín). Dotace z regionálního operačního programu byla podle starosty schválena před měsícem, a to na pořádání letošního a příštího ročníku. Festival se přitom koná pravidelně v červnu.

V Národním divadle odhalili bustu dramatika Václava Havla

V historické budově Národního divadla v Praze byla odhalena busta dramatika, filozofa a politika Václava Havla. U příležitosti exprezidentových nedávných 75. narozenin ji české první scéně věnovala mecenáška Dadja Altenburg Kohlová se svým manželem Danielem Peštou. "Tohoto daru si velmi vážíme," komentoval to ředitel Národního divadla Ondřej Černý. Havlovu bronzovou bustu vytvořil německý výtvarník žijící v Berlíně Kai Teichert, který se jejího odhalení osobně zúčastnil. Podle něj se Václavu Havlovi líbila a byl s ní spokojen. Taichertovy práce jsou v prestižních galeriích v Německu, Rakousku, Česku a v mnoha sbírkách umění po celém světě.

Vlasta Chramostová oslavila své pětaosmdesátiny na jevišti

Komponovaný pořad v historické budově Národního divadla v Praze připomněl pětaosmdesátiny jeho čestné členky Vlasty Chramostové. Oslavila je přímo na jevišti, průvodcem jí byl herec David Prachař s bílou květinou v klopě. Jubilantka si pro diváky připravila například svůj oblíbený monolog Cyrana, kterého si vždycky chtěla zahrát, recitovala verše Jaroslava Seiferta a stala se na chvíli Eliškou Přemyslovnou z inscenace Falkenštejn, jíž se po dlouhých dvaceti letech vrátila v Národním k herecké profesi. A pak už v dobrém rozmaru přijímala nekonečnou řadu gratulantů. Těmi prvními byli například ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, šéf činohry Michal Dočekal, spisovatel a scenárista Jiří Stránský či režisér David Radok.

V Obecním domě zazpívala hvězda z Metropolitní Sondra Radvanovská

Americká operní hvězda, sólistka prestižní newyorské Metropolitní opery (Met) Sondra Radvanovská poprvé zazpívala v pražském Obecním domě. Jedna z nejuznávanějších verdiovských sopranistek vystoupila se svým stěžejním italským repertoárem. Přednesla árie z Verdiho Dona Carlose, Trubadúra či Sicilských nešporů i z opery Adriana Lecouvreur od Franceska Ciley. Hudební kritici odhadují, že recitál se může zařadit mezi významné události této koncertní sezony.

Vzácné klatovské mumie se vrátily do nově upravených krypt

Po tři čtvrtě roce se do rekonstruovaných katakomb pod jezuitským kostelem na klatovském náměstí vrátily vzácné barokní mumie. Téměř čtyři desítky mumií jezuitů i měšťanů se kvůli rekonstrukci krypt dočasně odstěhovaly v únoru. Prošly rekonzervací a podle odborníků jsou ve velmi dobrém stavu. Do podzemí se v těchto dnech vrátily už nastálo. Veřejnosti se katakomby s novými expozicemi otevřou 26. listopadu, řekl ČTK klatovský místostarosta a šéf sdružení Klatovské katakomby Václav Chroust. Celý projekt rekonstrukce a vytvoření nových interaktivních expozic přišel na 23,5 milionu korun, z toho 20 milionů má pokrýt dotace EU.

Otevření zámku v Pacově přilákalo více než tisíc návštěvníků

Více než tisícovka návštěvníků dorazila do zrekonstruovaného zámku v Pacově na Pelhřimovsku, jenž byl poslední tři roky zavřený kvůli rekonstrukci. "Byli jsme příjemně překvapeni tím mimořádným zájmem. Očekávali jsme tak pět až šest stovek lidí, ale přišel minimálně dvojnásobný počet," uvedl pacovský starosta Lukáš Vlček. Návštěvníky prý především nadchly fresky, které zdobí klenby zámku. Oprava stála kolem 60 milionů korun, z toho 41 milionů korun pokryla evropská dotace, na zbytek si město vzalo úvěr. V zámku bude působit Muzeum Antonína Sovy a městská knihovna. Částí muzejních expozic je také galerie pacovského rodáka malíře Jana Autengrubera.

Novým předsedou českého fotbalu se stal Miroslav Pelta

Novým předsedou Fotbalové asociace České republiky se stal Miroslav Pelta. Ve 3. kole o tom rozhodli delegáti mimořádné valné hromady, která se sešla v Nymburce, aby našla nástupce Ivana Haška, jenž odstoupil v červnu. Ředitel jabloneckého klubu Pelta získal větší důvěru než jeho protivníci Jindřich Rajchl a Tomáš Paclík. Pelta má za sebou bohatou funkcionářskou kariéru, vedle fotbalu je též dlouholetým členem městského zastupitelstva v Jablonci za ODS. Úspěšný a schopný podnikatel je považován za kontroverzní postavu, jeho jméno se objevilo v souvislosti s rozsáhlou korupční aférou v lize z roku 2004, avšak žádná podezření se nepotvrdila. Pelta byl šest let generálním ředitelem Sparty Praha. Na svazu dlouho působil jako člen výkonného výboru nebo jako obchodní ředitel marketingové společnosti svazu STES.

Počasí

Bude zataženo nízkou oblačností a mlhy, ráno a dopoledne mrznoucí. Nejvyšší denní teploty 0 až 4 stupně Celsia. Foukat má slabý západní až jihozápadní vítr a rozptylové podmínky zůstanou převážně nepříznivé.