Denní souhrn zpráv Zprávy

08-11-2011

Lídři koalice se sešli, aby řešili spor o daňovou reformu

Lídři koalice začali v úřadu vlády jednat o sporných bodech daňové reformy. Tu má ve středu schvalovat sněmovna. Vládní Věci veřejné se dosud se svými koaličními partnery nedohodly například na zachování daňového zvýhodnění stravenek. Vládní strany se přou také o některé další body v zákoně o jednom inkasním místě, ke kterému jsou úpravy v daních připojeny. Pravděpodobné je, že se účinnost zákona posune o rok na leden 2014. Lídři TOP 09 a VV při příchodu novinářům řekli, že schůzka má sladit postoje stran před hlasováním o daňové reformě. Případ ministra průmyslu a obchodu Martina Kocourka (ODS) podle nich nebude tématem schůzky a jeho řešení nechají na premiéru Petru Nečasovi (ODS). Ten se s Kocourkem znovu sejde ve středu ve sněmovně. Předseda VV Radek John zopakoval, že by se K9 měla zabývat i jeho výzvou, aby se ministerstva průmyslu a financí pokusila získat 12 miliard korun, které jsou zablokované na švýcarských účtech kvůli vyšetřování kauzy možných podvodů při privatizaci Mostecké uhelné společnosti (MUS).

Policie začala zkoumat původ 16 milionů matky ministra Kocourka

Protikorupční policie začala v pondělí zkoumat okolnosti milionových obchodů, které pro matku nynějšího ministra průmyslu Martina Kocourka dělala v roce 2008 společnost Key Investments. ČTK to řekl mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej. Policie se případem začala zabývat na základě informací z médií. Nyní shromažďuje a vyhodnocuje dokumenty.

Ministr Heger nevyloučil poplatek u specialisty

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) nevyloučil, že by pacienti v budoucnu mohli začít za návštěvu u odborného lékaře platit 200 místo nynějších 30 korun. Prozatím ale ministerstvo pro příští rok plánuje, že spolu s experty stanoví, v jakých případech by nemocný měl chodit k praktickému a kdy ke specialistovi. Podle ministra jsou určité regulace nutné. Koaliční špičky se v červnu dohodly na zvýšení spoluúčasti pacientů a stvrdily to v dodatku koaliční smlouvy. Do roku 2014 by podíl výdajů, které by si lidé ve zdravotnictví hradili sami, měl vzrůst z nynějších asi 17 procent na 22 procent. Podle Hegera ministerstvo bude v příštím roce zvažovat a připravovat kroky, s nimiž by toho bylo možné dosáhnout. Původně se počítalo s tím, že by si lidé začali připlácet za péči u zubařů. Sami si měli začít hradit například plomby. Na návrhu se ale politici vládních stran nedohodli, tak z předkládané části reformy letos vypadl. Podle Hegera bude proto nutné o všech záměrech "opatrně politicky diskutovat". Ve hře by tak mohl znovu být i poplatek u specialisty, a to 200 korun. Heger ale uvedl, že ještě předtím je nutné mít koncepci, jak by se dalo chování pacientů regulovat. Tyto regulace by ale podle ministra neměly být "příliš přísné".

ČSSD: Prolomení restituční hranice by vedlo k dalším nárokům

Opoziční ČSSD se obává toho, že případné prolomení hranice února 1948 u církevních restitucí by mohlo vést ke vznášení nových majetkových nároků šlechtickými rody, které zatím v restitučních sporech neuspěly. Pokud by se restituce rozšiřovaly před datum pokládané za nástup komunistického režimu, mohly by být ohroženy i majetkové poměry zavedené po druhé světové válce takzvanými Benešovými dekrety, řekl novinářům předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka. Podle připomínky ministerstva vnitra by zákon měl pamatovat i na situace, kdy byl majetek církví a náboženských společností zabrán ještě před rokem 1948, například za německé okupace, a jeho vrácení bylo řešeno soudy v letech 1945 až 1948. Vydání pak ale nebylo dokončeno. To odpovídá například situaci bývalého Řádu německých rytířů. ČSSD ale zdůrazňuje, že zákon, kterým chce vláda vrátit církvím část majetku, nesmí být "beranidlem" k vracení dalšího majetku a k porušení poměrů daných poválečnými prezidentskými dekrety. Sociální demokraté odmítají vládní řešení narovnání vztahů mezi státem a církvemi jako celek. Vadí jim i finanční kompenzace. Podle ČSSD by se měl bývalý církevní majetek převést do veřejnoprávního fondu; církve by jej spravovaly a hradily provozní náklady. Ministerstvo kultury přetřásané ustanovení upravilo tak, aby zahrnovalo i zmíněné případy. Jeho mluvčí Stanislav Brunclík ale v reakci zdůraznil, že ministerstvo změnilo jen část pátého paragrafu, který se týká vydávání pozemků a lesů.

Ministr Dobeš pozastavil podezřelé výběrové řízení na software

Ministr školství Josef Dobeš (VV) pozastavil vypsání výběrového řízení na software pro podporu výzkumu a vývoje, o které se zajímá kvůli podezření z korupce policie. O zátahu na ministerstvu školství, při kterém minulý týden policie v budově ministerstva zabavila počítače a dokumenty z připravované zakázky, informovaly Lidové noviny. Jihočeská policie podle listu prověřuje přípravu veřejné zakázky. Podle ministra se šeření policie týká zakázky z roku 2007. "Jedná se o smlouvu na zajištění softwaru na podporu výzkumu a vývoje, jejíž platnost končí v září roku 2011. Ačkoli mi někteří úředníci doporučovali, tuto smlouvu prodloužit, odmítl jsem takové prodloužení podepsat a rozhodl, že zakázka může pokračovat pouze na základě řádného a transparentního výběrového řízení," uvedl ministr Dobeš v tiskovém prohlášení. Podle Lidových novin se ale policie zajímá až o nové výběrové řízení.

Ministerstvu práce a sociálních věcí nestačí peníze na důchody

Ministerstvu práce a sociálních věcí (MPSV) nestačí prostředky schválené v letošním rozpočtu na výplatu penzí. Chybí mu na ně 4,4 miliardy korun. Důvodem je podle MPSV vysoký počet žádostí o předčasný důchod. MPSV chce proto na penze převést například část peněz určených na podpory v nezaměstnanosti. Vyplývá to z předkládací zprávy k žádosti o povolení změny rozpočtovému výboru sněmovny, kterou bude ve středu projednávat vláda. Schválený rozpočet podle zprávy počítal s výdaji na dávky důchodového pojištění ve výši 354,7 miliardy korun, MPSV je nyní odhaduje na 359,1 miliardy korun. Odhad zahrnuje zálohu poskytnutou v prosinci České poště na výplatu prvních důchodů v měsíci lednu 2012. Finanční prostředky na krytí nárůstu lze podle ministerstva částečně zajistit přesunem částky 3,1 miliardy korun z prostředků určených na podpory v nezaměstnanosti.

Armáda chce v lednu nabrat dalších 200 rekrutů

Armáda chce v lednu nabrat dalších 200 rekrutů k současným zhruba 150, které přijala letos. Nové vojáky bude armáda nabírat čtyřikrát ročně. Novinářům to ve výcvikovém prostoru Březina řekl první zástupce náčelníka generálního štábu Miroslav Žižka. Armáda novou krev potřebuje, aby nestárla. Další nábor se uskuteční v dubnu, červenci a říjnu. "Cykly chceme takto držet. S tím, že počty se samozřejmě budou upravovat," řekl ministr obrany Alexandr Vondra. Ministr nedávno uvedl, že armáda bude od příštího roku nabírat 600 i více lidí ročně, aby nestárla. Nábor byl pozastaven v roce 2009 kvůli finančním úsporám v resortu. Znovu byl obnoven letos.

Vláda projedná hospodaření Správy úložišť jaderných odpadů

Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) by v příštím roce měla hospodařit s 179 miliony korun, z toho šest milionů budou výdaje státního rozpočtu. Zbývající částka má jít z jaderného účtu, který tvoří producenti radioaktivních odpadů. Vyplývá to z plánu hospodaření SÚRAO, který ve středu projedná vláda.

Aktuálně.cz: Policie chce poslat k soudu údajné uplácení Babáka

Protikorupční policie navrhla obžalovat tři muže, které zadržela v případě údajného uplácení asistenta poslance Věcí veřejných (VV) Michala Babáka. Podle policie se bývalý liberecký zastupitel za ODS Jiří Zeronik spolu s dalšími dvěma muži dopustili trestného činu podplácení ve spolupachatelství. Trojici za to hrozí až šest let vězení. Informaci přinesl server Aktuálně.cz. Babákův asistent Šimon Stejkoza trojici v srpnu obvinil z toho, že mu v květnu přislíbili 15 milionů korun za zařízení dotace na ministerstvu školství pro Zeronikovu soukromou školu ve výši čtvrt miliardy korun. Zeronik stále tvrdí, že je nevinen, a naznačuje, že se stal spíše obětí komplotu. Dalšími dvěma podezřelými jsou podle dřívějších informací televize Nova liberečtí podnikatelé Josef Šlechta a Milan Hnilica. Stejkoza se na policii obrátil ihned poté, co ho podezřelí poprvé kontaktovali. Současně informoval Babáka. Někdejší liberecký politik Zeronik figuruje ještě v další trestní kauze. Policie jej spolu s jeho někdejším nadřízeným - bývalým libereckým náměstkem Pavlem Krenkem a někdejším primátorem Jiřím Kittnerem viní z machinací s pozemky, píše Aktuálně.cz.

Učitelé s diplomem mají od ledna brát stejně jako nekvalifikovaní

Učitelé s diplomem mají od ledna brát stejně jako nekvalifikovaní. Ministerstvo školství chce znovu sjednotit platové tabulky a čtyři miliardy korun, které má na navýšení platů, rozprostřít do tarifů. Návrh, který má ČTK k dispozici, je součástí balíku změn připravovaných ministerstvem práce. Učitelé s mnohaletou praxí by také měli ztratit nárok na vyšší platové zařazení, záleželo by jen na rozhodnutí ředitele. Návrh je nyní v připomínkovém řízení, už nyní se proti němu bouří školské odbory. Na navýšení tarifů učitelů veřejných mateřských, základních a středních škol by mělo jít 3,5 až 3,7 miliardy z celkových čtyř. Zbytek peněz půjde na navýšení platů pedagogů soukromých a církevních škol. Podle statistik Ústavu pro informace ve vzdělávání brali loni učitelé včetně vedoucích pracovníků škol průměrně 25.150 korun.

Pořádkové jednotky zůstanou na Šluknovsku možná ještě rok

Policie od 1. listopadu přijala 50 nových policistů pro Šluknovský výběžek. Půl roku až rok, než budou vycvičeni, zůstanou v problematickém regionu pořádkové jednotky z jiných krajů, které se tam střídají. Po dnešním setkání se starosty to řekl ministr vnitra Jan Kubice. Přítomnost 50 členů pořádkových jednotek v regionu stála od konce srpna už 40 milionů korun. Přesto se podle policejního prezidenta Petra Lessyho stále nedaří snížit drobnou kriminalitu, naopak policie zaznamenala její nárůst. "Lidé vidí více policistů v ulicích, a tak oznamují policii i drobné krádeže, které by dříve nehlásili," řekl Petr Lessy. Ministr Kubice přijel do Šluknovského výběžku podruhé od počátku nepokojů na konci srpna. Posledně navštívil Nový Bor, Rumburk a Varnsdorf při velkých demonstracích pořádaných 10. září Dělnickou stranou sociální spravedlnosti. Policejní prezident Lessy do regionu přijel 20. října, kdy přislíbil v listopadu 50 nových policistů pro Šluknovský výběžek.

Až 60 procent lidí s rakovinou v riziku podvýživy

Až 60 procent lidí s rakovinou je podle národního průzkumu NutriAction v riziku podvýživy, 40 procent je podvyživených už při zjištění nemoci. Jen každému desátému ale doporučí lékař nutriční péči, tedy speciální výživu. Nechtěné hubnutí přitom zhorší výsledek léčby a zvyšuje úmrtnost. Průzkum se konal od ledna do června v 52 onkologických ambulancích, zapojilo se 4363 nemocných. "Nutriční podporu potřebuje přes polovinu pacientů, pětina akutně," řekl za organizátory průzkumu lékař Přemysl Škaloud. Podle dostupných statistik byla v roce 2008 rakovina zjištěna u 77.541 lidí, zemřelo 27.571. V Česku je 76 nutričních ambulancí, nutriční terapeuti jsou převážně jen v nemocnicích. Těchto specialistů je málo, pacienti v ambulancích se s nimi zpravidla nesetkají. Cílem odborníků je, aby v každém komplexním onkologickém centru byl odborník, který se bude zabývat právě výživou. "Riziku podvýživy je vystaveno 58,1 procenta onkologických pacientů, z nich přes 20 procent je ve středním až extrémním riziku," uvedl Přemysl Škaloud.

Úplný zákaz kouření si nepřeje 59 procent restauratérů

Celkem 59 procent provozovatelů restaurací, výčepů a jiných provozoven nesouhlasí s úplným zákazem kouření. Většina z dotazovaných zákaz považuje za zásah do svobody podnikání. Vyplývá to z průzkumu společnosti MindBridge. Restauratéři se obávají reakcí hostů, úbytku tržeb a možných konfliktů s hosty, kteří nebudou zákaz respektovat. Plošný zákaz v restauracích by měla přinést chystaná novela protikuřáckého zákona. "Protikuřáckou výchovu nesmí platit provozovatelé restaurací a hospod," řekl Pavel Hlinka, viceprezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR. Podle něj není vhodné kouření v restauracích direktivně zakazovat, ale naopak tuto otázku nechat přirozenému vývoji.

Barytonista Kusnjer nelituje, že zůstal věrný Národnímu divadlu

Přední český barytonista Ivan Kusnjer nikdy nelitoval, že zůstal zpívat v Národním divadle v Praze, ačkoli měl řadu zahraničních nabídek. Ve "zlaté kapličce" působí jako sólista téměř 30 let a tuto scénu má ze srdce rád, stejně jako český operní repertoár. Kusnjer oslaví ve čtvrtek 10. listopadu 60. narozeniny, v těchto dnech vydává nové album Czech opera rarities s méně známými operními díly českých autorů. V Národním vystoupí 22. listopadu se sopranistkou Evou Urbanovou a basistou Luďkem Velem na narozeninovém galakoncertu. Jeho repertoár zahrnuje více než 40 operních rolí, 30 kantát a oratorií a 20 písňových cyklů. Nejraději interpretuje tvorbu Bedřicha Smetany, mimo jiné opery Braniboři v Čechách, Čertova stěna, Dalibor, Libuše či Hubička, ale i dalších českých autorů, například Jakobína a Rusalku od Antonína Dvořáka, Hry o Marii či Řecké pašije Bohuslava Martinů nebo Z mrtvého domu, Její pastorkyňa či Příhody lišky Bystroušky Leoše Janáčka. Když působil v Itálii, věnoval se italskému repertoáru, nejvíce Verdimu. S výjimkou jeho opery Nabucco zpíval podle svých slov všechny stěžejní party.

Před generálním štábem začala výstava o válečných veteránech

Před sídlem generálního štábu armády na Vítězném náměstí v Praze začala výstava věnovaná životu válečných veteránů. Sleduje jejich osudy, jak se měnily v průběhu 20. a 21. století. Výstava vznikla ve spolupráci generálního štábu a Jindřicha Marka, který je odborníkem Vojenského historického ústavu. "Výstava je průřezem života válečných veteránů od první světové války po současnost," sdělila ČTK mluvčí náčelníka generálního štábu Mira Třebická. Expozici slavnostně zahájil náčelník generálního štábu Vlastimil Picek. Výstava nazvaná Od legií po současné mise byla připravena u příležitosti Dne válečných veteránů, který se po celém světě slaví 11. listopadu. Od roku 2001 je tento významný den připomínán i v České republice.

Folklor atomového věku přibližuje kniha Petra Janečka

Nejrůznější doklady takzvaného folkloru atomového věku neboli kolektivně sdílených prvků expresivní kultury v soudobé české společnosti soustředil editor Petr Janeček ve stejnojmenné publikaci, kterou představil v Národopisném muzeu - Musaionu v Letohrádku Kinských v Praze. Právě tam se před časem konala výstava Nové pověsti české, která se na toto téma soustředila. Publikace doplněná mnoha fotografiemi se zabývá kulturou a folklorem čtyř zajímavých sociálních skupin současnosti či nedávné minulosti - dětí, vojáků základní služby, trampů a hudebních subkultur. Dokazuje, že folklor aktivně žije i ve věku satelitní televize, internetu a mobilních telefonů. Listování připomene dobu, kdy ještě zamilovaní psali spolužačkám vzkazy do památníků, jezdilo se na vandry a potlachy a v letech nedávno minulých chodilo na koncerty punkové a metalové hudby. Novodobé tradice mají dnes podobnou roli, jakou měly dříve lidové kroje, ručně malovaná keramika či vyprávěné pohádky. Do dětského folkloru spadají verše, říkadla, rozpočitadla, popěvky k dětským hrám, anekdoty či dětská strašidelná vyprávění druhé poloviny 20. století. Zajímavý je i folklor vojáků základní služby, tedy zvyky a rituály, oděvní zvyklosti "mazáků", unikátní projevy hmotné kultury i vojenský slang. Pozoruhodná je i historie trampingu a trampského folkloru. Kniha ho připomíná zvyky, tradicemi, oděvními zvyklostmi, materiální kulturou, hudbou i slovesným folklorem včetně anekdot a vtipů. Publikace je kolektivním dílem pětice domácích etnologů a sociokulturních antropologů. Vydalo ji Národní muzeum a Fakulta humanitních studií Univerzity Karlovy v Praze.

Cyklus fotografií představí oběti totalitních režimů z Olomoucka

Na pouť po regionálních muzeích a školách se vydává cyklus fotografií Jiřího Doležela Stopy paměti. Je součástí stejnojmenného projektu, který shromažďuje vzpomínky odpůrců a lidí postižených nacistickou a komunistickou totalitou na Olomoucku. Poprvé lidé výstavu uvidí v kavárně Amadeus Arcidiecézního muzea v Olomouci. Vernisáž bude ve čtvrtek, řekl ČTK mluvčí muzea Petr Bielesz. Výstava představí sérii 20 fotografických portrétů vybraných osobností z olomouckého regionu s medailonky a audio záznamem rozhovorů. U každého panelu bude mp3 přehrávač se sluchátky. Projekt dosud shromáždil svědectví zhruba 90 pamětníků a stále pokračuje. "Projíždíme Olomoucko, Prostějovsko, někdy za pamětníky vyjíždíme i do Brna nebo Prahy. Do budoucna chystáme internetové stránky a připravujeme i knížku," nastínil plány fotograf. Kvalitu Doleželových portrétních fotografií dokládají ceny v soutěži Czech Press Photo. V loňském roce získal soubor hlavní cenu v kategorii portrét.

Moravské zemské muzeum vidí Máchu jako "knížete české poezie"

Jako "knížete české poezie" představuje Moravské zemské muzeum v Brně básníka Karla Hynka Máchu. Expozice nazvaná Hynku! Viléme!! Jarmilo!!! se vrací k loňskému 200. výročí Máchova narození a je určena dospělým i školákům. Tvůrci výstavy věří, že Máchova romantická osobnost dokáže přiblížit poezii i těm, kteří ji považují za přežilý žánr. Zajímavostí jsou dvě busty, jež jsou završením dlouholetých snah o rekonstrukci Máchovy podoby, řekli muzejníci novinářům. Brněnská expozice spojuje a dotváří dva významné výstavní počiny z loňského Máchova jubilejního roku. První z použitých celků vznikl v Památníku národního písemnictví a přináší pohled na známého básníka optikou současné literární vědy. Výstava provádí návštěvníky autorovým životem a dílem, představuje romantismus jako směr a přibližuje Máchovy souputníky a následovníky. Druhá kolekce je věnována hledání Máchovy tváře a vznikla v Národním muzeu.

Jan Svěrák chystá film v angličtině na motivy románu od Saula Bellowa

Český režisér Jan Svěrák plánuje natočit film v angličtině. Scénář snímku na motivy románu amerického spisovatele Saula Bellowa se připravuje, jeho třetí verze by měla být hotova v závěru letošního roku, sdělil Jan Svěrák v Bratislavě. Rozhodnutí natočit anglicky mluvený snímek a změnit filmařské prostředí podle něj souvisí i s obtížným získáváním peněz na nové české filmy. "Výhoda té látky je, že je to nejen výborný román, ale hraje tam jen jeden Američan a ostatní jsou cizinci. Pro mě, jako cizího režiséra, by to neznamenalo vstup do amerických reálií," řekl Jan Svěrák o novém filmu. Detaily prozradit nechtěl. Přiznal ale, že o anglicky mluvený film už delší dobu usiloval spolu s britským producentem Erikem Abrahamem, s nímž spolupracoval už na oscarovém Koljovi. Šestačtyřicetiletý režisér netajil, že za rozhodnutím změnit filmařské prostředí stojí nelehké hledání peněz na nové české filmy, což se prý potvrdilo i v případě divácky úspěšné komedie Vratné lahve.

V pražské zoo se narodilo další gorilí mládě, porodila Bikira

Samice gorily nížinné Bikira v úterý vpodvečer v pražské zoo porodila své první mládě. ČTK o tom informoval ředitel zoo Miroslav Bobek. Pražské gorily patří k nejoblíbenějším zvířatům pražské zoo. Dosud v zoo odchovali tři gorilí potomky. Mládě, jehož otcem je samec Richard, mohou lidé sledovat v přímém přenosu na www.pomahamegorilam.cz. Bikira, které je 16 let, přijela do pražské zoo z Británie loni v listopadu. Bobek již před časem upozorňoval, že je prvorodičkou, a porod by tak mohly doprovázet komplikace. V pražské zoo dosud potomky odchovala pouze samice Kijivu, která porodila již tři mláďata. Mládě další samice Kamby uhynulo před čtyřmi lety při porodu. Pražské gorily patří k poddruhu goril nížinných. Odhaduje se, že jich na světě žije asi 100.000. Ohroženy jsou především kácením pralesů. V Česku se gorily chovají od 60. let. Prvním zdejším mládětem se však stala až Moja, která loni v prosinci oslavila šesté narozeniny.

Ze sportu:

Chmury ohledně zraněných hráčů české fotbalové reprezentace před barážovým dvojzápasem s Černou Horou se pomalu rozplývají. Úterní odpolední trénink znovu absolvoval také Milan Baroš a ve středu se možná začne připravovat pozvolna už i Petr Čech. Ochrannou masku na zlomený nos mu v Miláně vyrobili nečekaně rychle a gólman do Prahy dorazí už dopoledne.

V prakticky kompletním složení se v Praze sešla hokejová reprezentace před první akcí v nové sezoně, jíž je turnaj Karjala. Podle očekávání scházel jen pardubický útočník Petr Koukal, jehož vedení klubu odmítlo uvolnit na začátek srazu. Po tréninku z kádru vypadl útočník Petr Vrána, který má poraněné žebro. Kapitánem týmu určil kouč Alois Hadamczik zkušeného libereckého útočníka Petra Nedvěda, který se do reprezentace vrací po 15 letech. Čeští reprezentanti ve čtvrtek odletí do Švédska, kde se v rámci prvního podniku Euro Hockey Tour utkají s domácí reprezentací. V pátek se přesunou do Helsinek, kde se o víkendu střetnou s Finskem a Ruskem.

Smog v Moravskoslezském kraji zůstává, zlepšení se zatím nečeká

Smog v Moravskoslezském kraji zůstává. Množství polétavého prachu ve vzduchu překračuje povolené limity na 12 ze 13 měřicích stanic. V nejbližší době se navíc ani nedá čekat, že by se situace zlepšila. Vyplývá to z údajů Českého hydrometeorologického ústavu na internetových stránkách www.chmu.cz. "Během dnešního dne nepředpokládáme vzhledem ke stávající meteorologické situaci výraznější změnu celkové imisní situace," uvedli meteorologové. Hodnoty průměrných čtyřiadvacetihodinových koncentrací prašného aerosolu podle nich budou nadále převážně nadlimitní. Imisní limit, který je 50 mikrogramů na metr krychlový, bude na Karvinsku a Ostravsku dál i několikanásobně překračován. Smog dusí kraj už od minulého úterý. Jedinou měřicí stanicí, která od té doby stabilně zaznamenává průměrné denní koncentrace, které splňují limity, je Třinec na Frýdecko-Místecku.

Středeční počasí v Česku:

Očekáváme zataženo, ojediněle mrholení a mlhy. Zpočátku ojediněle, postupně místy jasno až polojasno, zejména na horách a na východě území. Nejvyšší teploty 7 až 11 stupňů, při zmenšené oblačnosti až 14 stupňů, v 1000 m na horách kolem 10 stupňů C.

08-11-2011