Denní souhrn zpráv Zprávy

21-10-2011

Libye žádá o příjem raněných, čeští diplomaté jednají na místě

Libyjské velvyslanectví v Česku tvrdí, že české úřady zatím nereagovaly na jeho žádosti o umístění několika desítek zraněných Libyjců v českých zdravotnických zařízeních. Česká diplomacie ovšem kritiku libyjského chargé d'affaires v ČR Núrího Ghavího odmítá. Mluvčí ministerstva zahraničí Vít Kolář ČTK řekl, že o pomoci jednají čeští diplomaté v Libyi. Počítají s vysláním týmů českých lékařů přímo do severoafrické země, jen malá skupina Libyjců by se měla léčit v Česku. Pacienty mají určit čeští lékaři, nikoliv zastupitelský úřad. Ministerstvo zahraničí také uvedlo, že libyjská humanitární žádost je asi týden stará, což na zorganizování konkrétní pomoci není mnoho. Podle neoficiálních informací dává česká diplomacie přednost jednání přímo se zástupci Přechodné národní rady v Libyi. Údajně prý kvůli nejisté budoucnosti působení chargé d'affaires Ghavího, který byl do Česka vyslán za předchozího režimu Muammara Kaddáfího. Ghaví smrt dlouholetého vůdce Kaddáfího označil za začátek nové éry.

Diplomat má obavy o schvalování vstupu Chorvatska do unie v ČR

Chorvatský velvyslanec v Česku Frane Krnič se obává toho, že by se v Česku mohlo zadrhnout schvalování vstupu Chorvatska do EU. Doufá ale, že se to nestane. Diplomat o tom hovořil v Praze na páteční diskusi o rozšiřování Evropské unie. Chorvatský diplomat vycházel z toho, že premiér Petr Nečas (ODS) chtěl přístup Chorvatska spojit s nesouvisející českou výjimkou z Listiny práv a svobod v lisabonské smlouvě. Protože výjimku odmítá opozice v Senátu, kde má většinu, mohlo by to teoreticky ohrozit i Chorvatsko. Česká diplomacie již ale dala najevo, že obě věci nelze spojovat, tedy se o nich má hlasovat zvlášť. Z Bruselu pak zaznělo, že výjimka by měla být schvalována souběžně se smlouvou o přistoupení, ale nebude její částí. Ministerstvo zahraničí nyní vládě příští týden zopakuje, že obě záležitosti není možné propojovat. "To by mohlo problém vyřešit," řekl k tomu chorvatský diplomat. Otázkou podle něj bude, jak na to zareaguje prezident Václav Klaus.

Aktuálně: Nečas a Schwarzenberg ukončili spor o eurotajemníka

Premiér Petr Nečas (ODS) a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) podepsali tento čtvrtek dohodu o spolupráci svých úřadů v "procedurálních oblastech kolem evropské politiky". Napsal to server Aktuálně.cz s tím, že uzavřen by tak měl být spor obou významných členů vlády kolem funkce eurotajemníka. Petr Nečas podle serveru uvedl, že byla vyjasněna i pozice eurotajemníka tak, aby nevznikaly třecí plochy. "Nevyřešili jsme to dobře," komentoval ale pro Aktuálně.cz dohodu Karel Schwarzenberg. Petr Nečas před nedávnem jmenoval státním tajemníkem pro evropské záležitosti dosavadního vrchního ředitele vládní sekce pro evropské záležitosti Vojtěcha Bellinga. Jmenování dalo náměstkovi možnost zúčastnit se i jednání v Bruselu na nejvyšší úrovni. Karel Schwarzenberg se od loňského léta stavěl proti zavedení funkce státního tajemníka. Poté, co ji vláda koncem srpna navzdory protestům TOP 09 schválila, ustavil svým tajemníkem pro EU náměstka ministra zahraničí Jiřího Schneidera s tím, že právě on bude Českou republiku zastupovat navenek.

Jeroným Tejc: Změna vyšetřovatele v kauze Kalousek je politický zásah

Za zcela zřetelné politické ovlivňování považuje stínový ministr vnitra ČSSD Jeroným Tejc odejmutí případu údajné milionové korupce ministra financí Miroslava Kalouska elitnímu protikorupčnímu policejnímu útvaru a jeho předání pražské hospodářské kriminálce. "V této věci se zase jako v případě pana Jiřího Čunka (někdejšího vicepremiéra a předsedy lidovců) zasahuje do vyšetřování," řekl Jeroným Tejc na tiskové konferenci v Lidovém domě. O rozhodnutí dozorového státního zástupce změnit policejní orgán, který vyšetřuje podezření, že šéf investiční společnosti Penta Marek Dospiva uplácel Miroslava Kalouska, informuje deník Právo s odvoláním na mluvčí městského státního zastupitelství. Oficiálním důvodem je to, že informace o prověřování kauzy unikla na veřejnost. To ale podle Jeronýma Tejce neobstojí. "Nepamatuji se, že by byla kauza odejmuta vyšetřovatelům proto, že do médií unikly informace. To svědčí o účelovosti tohoto kroku. Nevím, kdo jiný by měl vyšetřovat tak vážné podezření z vzetí úplatku ministrem financí a místopředsedou vládní strany než tento útvar," reagoval stínový ministr.

Vláda znovu chystá dotace fotovoltaiky

Vláda plánuje vynaložit na náklady za provoz obnovitelných zdrojů v příštím roce opět 11,7 miliardy korun. Elektřina pro domácnosti by tak měla v průměru zdražit v meziročním srovnání o 4,3 procenta, podniky za elektřinu zaplatí asi o 6,2 procenta více. Vyplývá to z návrhu nařízení vlády ke stanovení prostředků pro podporu elektřiny z obnovitelných zdrojů, jehož předkladatelem je ministerstvo průmyslu a obchodu. Největší část dotací půjde na podporu fotovoltaiky. V loňském roce prudce rostl počet solárních elektráren, a proto bude provoz těchto zdrojů příští rok stát přes 22 miliard korun, celkové náklady na obnovitelné zdroje dosáhnou asi 32 miliard korun. Vláda z toho pokryje část dotacemi, další část se promítne do cen elektřiny. Vládní dotace na obnovitelné zdroje činily 11,7 miliardy korun také v letošním roce. Elektřina letos kvůli tomu pro domácnosti zdražila v průměru o 4,6 procenta, podniky za elektrický proud platí o 5,2 procenta více. Bez státní dotace by zdražení bylo mnohem výraznější.

Vládní agentura: Romové by se z Čáslavi neměli hromadně stěhovat

Romové, kteří se v minulosti přistěhovali do Čáslavi, by nyní město neměli hromadně opouštět. Pokud už je takový krok nutný, měli by se usidlovat v blízkém okolí, aby se nezpřetrhaly rodinné vazby. ČTK to řekl lokální konzultant vládní Agentury pro sociální začleňování v romských lokalitách Vít Lesák. Radnice se však podle starosty Jaromíra Strnada (ČSSD) dívá na problém jinak. Podle něj se už polovina problémových Romů odstěhovala. "S agenturou nespolupracujeme. Řekl bych, že mají na věc odlišný názor než my," prohlásil Strnad. Do čáslavských ubytoven se v minulých měsících přistěhovaly desítky nepřizpůsobivých Romů. Pro jejich majitele to bylo výhodné - snadno naplnili kapacity a od ubytovaných lidí inkasovali sociální příspěvky od státu. Radnice ale kvůli potížím s Romy vydala vyhlášku postihující pití alkoholu na veřejnosti a koupila jeden z objektů, kde nepřizpůsobivá komunita žila. Vznikne v něm školní družina a městský archiv. Z hotelu na náměstí se pak mají lidé vystěhovat do konce roku.

Náčelník štábu ocenil vojáky, kteří se vrátili z Afghánistánu

Náčelník generálního štábu Vlastimil Picek v budově velitelství armády vyznamenal vojáky, kteří se nedávno vrátili z Afghánistánu. Vojákům na hruď připnul medaile Za službu v zahraničí a čestné odznaky za zásluhy. Členové týmu, který školil afghánské piloty, obdrželi americkou medaili Za zásluhy (Achievement medal). Picek po předání cen pochválil jednotlivé jednotky, které v Afghánistánu působily. "Velice kladně byla hodnocena práce našich lékařů v Kábulu. To samé jsem měl možnost slyšet o vojenských policistech, kteří školili Afghánce ve Vardaku," řekl novinářům Picek. "A náročnost práce pilotů a technického personálu na letišti v Kábulu je vidět na strojích i výcviku afghánských pilotů," dodal Picek.

Odbory daly ministru Hegerovi ultimatum na splnění platových slibů

Lékařské odbory začaly před budovou ministerstva zdravotnictví odpočítávat čas, který daly ministru Leoši Hegerovi (TOP 09) na vyjádření, zda se dodrží slib a příští rok se platy zdravotníků zvednou. Doba vyprší v noci ze 4. na 5. listopadu. Pokud by odboráři nedostali kladnou odpověď, chtějí "se svých práv rozhodně domoci". Řekl to šéf lékařských odborů Martin Engel. Podle mluvčího ministerstva zdravotnictví Heger slib splní. Na přidávání se odbory dohodly s ministrem na jaře v memorandu, které ukončilo protest Děkujeme, odcházíme. Tehdy podala výpověď čtvrtina nemocničních lékařů. "Já pořád chci věřit, že pan ministr je čestný člověk a závěry memoranda splní," uvedl Engel. Pokud by se zdravotníkům platy neměly zvednout, připravily odbory plán akcí. Představit ho chtějí v pondělí na tiskové konferenci. O výpovědích z práce je předčasné mluvit, řekl Engel.

Hejtmanka kritizovala vládu, prý ústecké návrhy změn ani nečetla

Ústecká hejtmanka Jana Vaňhová (ČSSD) kritizovala vládu za to, že ve středu nepodpořila legislativní návrhy kraje na řešení situace ve vyloučených lokalitách. Vláda podle ní krajské návrhy změn zákonů ani nečetla. Přes odmítnutí vlády Ústecký kraj své předlohy ze sněmovny nestáhne. Vaňhová to řekla novinářům během konference severočeských starostů proti extremismu. "My považujeme ty kroky za neopodstatněné, vláda nečetla náš balíček. Vymlouvá se, zatímco my suplujeme její roli. Přesto vytrváme dál, konference je toho důkazem," řekla hejtmanka. Zamítnutí návrhu vládou kritizovali i starostové. "Čekal bych, že když vláda balíček Ústeckého kraje zamítne, tak také řekne, co bude dál," řekl na konferenci předseda Sdružení pro rozvoj Šluknovska a starosta Jiřetína pod Jedlovou Josef Zoser. Proč nemohl být balíček přijat, se starostům pokusila vysvětlit vládní zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková, pod níž spadá i Agentura pro sociální začleňování v romských lokalitách. "Podle mě je hlavním důvodem zamítnutí to, že přístup k věci je nekoordinovaný a nekomplexní. Návrhy Ústeckého kraje jsou nesourodé s jinými materiály již přijatými vládou," řekla starostům Šimůnková.

Životní a existenční minimum od ledna stoupne o devět procent

Životní a existenční minimum by se mělo od ledna zvýšit o devět procent. Počítá s tím návrh vládního nařízení, které připravilo ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV). Informuje o tom internetový deník Aktuálně.cz. MPSV také připravilo návrhy na zvýšení minimální mzdy. Mluvčí MPSV Viktorie Plívová ČTK informaci potvrdila. "Dokončili jsme návrh vládního nařízení, v nejbližší době jej rozešleme do vnějšího připomínkového řízení a po vypořádání připomínek předáme vládě k projednání," sdělila Aktuálně.cz Plívová. V současnosti je životní minimum 3126 korun měsíčně pro samostatně žijící lidi. U domácnosti se odvíjí od počtu jejích členů, například u dvou dospělých se dvěma dětmi ve věku osm a 16 let činí v součtu 9690 korun měsíčně. Po navrhovaném zvýšení o devět procent by tedy životní minimum pro jednotlivce stouplo na zhruba 3407 korun, u zmíněné rodiny pak na 10.562 korun. Existenční minimum pro dospělou osobu nyní činí 2020 korun, zvýšit by se mělo také o devět procent. To znamená na 2202 koruny.

Ministr Dobeš: Škrty v rozpočtu VŠ nahradí peníze z evropských fondů

Vysoké školy sice dostanou v příštím roce od státu o 1,2 miliardy méně, chybějící peníze jim ale nahradí dotace z fondů EU. Ministr školství Josef Dobeš (VV) tak reagoval na varování akademiků, že s klesajícími financemi se sníží i kvalita výuky. Podle ministra Dobeše mohou školy v příštích třech letech čerpat na vědu a vzdělávání až 40 miliard ve formě evropských dotací. Problém je ovšem v tom, že na tyto peníze dosáhnou jen mimopražské univerzity, Praha jako bohatý region nemá na podporu nárok. "Ekonomická situace České republiky bohužel neumožňuje, aby byl rozpočet resortu školství navýšen tak, jak by potřeboval a zasluhoval," konstatoval Josef Dobeš. Dodal, že škrty jsou nevyhnutelné. Zhruba 32 miliard budou moci školy čerpat z operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace, z něhož je financován třeba vznik nových vědeckých center. O dalších sedm miliard si mohou školy žádat v rámci programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost, tyto peníze jsou určeny třeba na posílení spolupráce mezi vědeckými centry na univerzitách a firmami.

Senátorka za ODS přiznala nemanželské dítě s ministrem obrany

Senátorka za ODS Veronika Vrecionová přiznala, že má dospělého nemanželského syna s nynějším ministrem obrany Alexandrem Vondrou (ODS). Uvedla to v prohlášení zveřejněném na svých stránkách, kterým reagovala na spekulace médií. Vondra následně informaci potvrdil. "Prohlášení maminky devatenáctiletého Jáchyma je pravdivé. Příběh považuji za ryze soukromou záležitost, ve kterém všichni zúčastnění sledovali nejlepší zájem všech svých dětí a jejich rodin," uvedl ministr obrany v prohlášení pro ČTK. Senátorka se informace o svém nyní již plnoletém synovi rozhodla zveřejnit poté, co se jí dotazovali novináři. "Stejně tak mi bylo některými 'dobrými přáteli' naznačováno, že na mě údajně existuje nějaký kompromitující materiál," vysvětlila senátorka Vrecionová. Obě rodiny jsou podle ní s tím, kdo je Jáchymův otec, seznámeny.

Historička se musí omluvit potomkům Salmů za výroky ve své knize

Historička Eva Nečasová se musí omluvit za tři výroky, které uvedla o hraběti Hugu Mikuláši Salmovi (1893 až 1946) ve svých dvou knihách o restitucích. Rozhodl o tom soudce Michal Ryška z brněnského krajského soudu. Jde o úvahy Evy Nečasové, podle kterých Salm tím, že se přihlásil k říšskému (německému) občanství spáchal skutek blízký velezradě, dále o spekulaci, že by po válce skončil před mimořádným lidovým soudem a za přirovnání neuskutečněného procesu se Salmem k osudu vůdce nacistů Adolfu Hitlerovi. Na Evu Nečasovou podaly žalobu na ochranu osobnosti dcery Salma. Napadly celkem 15 výroků Evy Nečasové. Obě strany sice odešly od soudu s tím, že spor vyhrály, obě ale zároveň uvedly, že se proti verdiktu odvolají k Vrchnímu soudu v Olomouci. Eva Nečasová je ředitelka Muzea Blansko. V letech 2006 a 2007 vydala knihy mapující restituční kauzy v Čechách a na Moravě Cui bono restituce I. a II. V nich podrobně popsala i složitou restituční kauzu Salm, v níž se vedou vleklé spory o občanství hraběte.

První družice navigačního systému Galileo byly vypuštěny

Ze základny Kourou ve Francouzské Guayaně byla vypuštěna raketa Sojuz s prvními dvěma družicemi evropského navigačního systému Galileo. Start byl původně plánován na čtvrtek, pro technickou závadu byl ale o den odložen. Od startu rakety do umístění družic na oběžnou dráhu mají podle plánu uběhnout tři hodiny a padesát minut. Motory ruské nosné rakety byly zažehnuty přesně ve 12:30 SELČ (7:30 místního času). Necelých deset minut po startu se oddělil nejvyšší stupeň Fregat, který pomocí vlastního motoru nese obě družice na místo jejich určení do výšky 23.222 kilometrů nad zemským povrchem. Tam má dospět asi v 16:20 SELČ a po umístění satelitů na určené pozice se od nich oddělí.

Škoda Auto uspěla v tendru na dodávky aut pro slovenské úřady

Škoda Auto uspěla na Slovensku s modelem Fabia v tendru na dodávky aut nižší třídy pro státní instituce. ČTK o tom informovala mluvčí ministerstva vnitra Ľubomíra Miklovičová. Veřejná soutěž počítala s koupí 800 vozů v průběhu čtyř let, skutečný počet nakoupených aut bude podle mluvčí Miklovičové záviset na potřebě jednotlivých úřadů. Rámcová smlouva zahrnuje dodávky vozů Škoda Fabia s benzinovým i naftovým motorem. Auta jsou určena pro ministerstvo vnitra i další vládní instituce na Slovensku a také pro centrální banku. Ze smlouvy vyplývá, že automobilka poskytla slovenské vládě čtvrtinovou slevu ze základní ceny automobilu, levněji oproti běžnému ceníku budou úřady nakupovat i doplňkovou výbavu.

ArcelorMittal instaloval nové filtry, zachytí více prachu

Společnost ArcelorMittal Ostrava, která je jedním z největších znečišťovatelů ovzduší v Moravskoslezském kraji, instalovala účinnější filtry pro odprášení části hutě. Miliardová investice má snížit množství produkovaného prachu až o 70 procent. ČTK to řekla mluvčí společnosti Věra Breiová. Ostravsko opakovaně trpí smogem. Nové filtry slouží k odprášení provozu spékání železné rudy. Emise prachu z aglomerací, které jsou součástí výroby tekutého železa, klesnou podle firmy o 270 tun ročně, protože tkaninové filtry zachytí o 70 procent více prachových částic než současné elektrostatické filtry. Tlumiče v gigantickém potrubí pak podle mluvčí o 15 procent sníží hlučnost filtru. Ze současných 50 miligramů na metr krychlový klesnou emise prachu z aglomerace Sever pod 20 miligramů.

Knižně vyšly dopisy mezi Václavem Havlem a Vilémem Prečanem před pádem komunismu

Vhled do fungování disentu v bývalém Československu a jeho styků se Západem přináší nová kniha s dopisy z let 1983 až 1989, které si posílali tehdejší disident a pozdější prezident Václav Havel a historik Vilém Prečan. Knihu Václav Havel - Vilém Prečan: korespondence připravil a editoval Vojtech Čelko. Představilo ji Československé dokumentační středisko. Dopisy Havla a Prečana patří podle knihy k nejdůležitějším a nejzajímavějším pramenům dokládajícím systematické spojení domácí a exilové rezistence v čase Charty 77.

Odolena Voda bude mít v prosinci své vlastní platidlo

Odolena Voda u Prahy se v prosinci stane dalším českým městem, které má vlastní platidlo. Lokální dukát, jehož výrobu už schválili radní města, je určen pro obyvatele, turisty a sběratele, sdělila ČTK starostka města Dita Výborová. V tuzemsku mají své platidlo zatím dvě města, a to Jablonec nad Nisou a Plzeň. Vodolský dukát, respektive 60 vodolských dukátů, bude mít nominální hodnotu 60 korun. Lidé jím mohou v Odoleně Vodě začít platit 4.prosince. "Na lícové straně dukátu bude vyobrazen kostel svatého Klimenta, na rubu znak města Odolena Voda," popsal dukát místostarosta města Karel Philipp. Dukátem půjde platit na několika místech v Odoleně Vodě - jejich seznam bude dostupný na městském úřadě, na plakátech, na webových stránkách města www.odolenavoda.cz. Dukáty mají přispět zejména k propagaci města.

Lidé za nejlepší výletní místo vybrali skalní město u Adršpachu

Vítězem hlasování o nejoblíbenější tuzemskou výletní destinaci se stalo skalní město u Adršpachu. Výsledky hlasování zveřejnila Česká centrála cestovního ruchu CzechTourism, která soutěž prostřednictvím stránek www.kudyznudy.cz pořádá. V soutěži hlasovalo celkem 11.000 lidí, kteří mezi jednotlivé kategorie rozdělili téměř 100.000 hlasů. Cenou pro vítěze je 100.000 korun na podporu marketingových aktivit. "Nejčastějším důvodem pro cestování po Česku je poznávání a pobyt v přírodě," řekl generální ředitel CzechTourismu Rostislav Vondruška s tím, že tomu odpovídají i výsledky soutěže. Na druhém místě v počtu hlasů se totiž umístila další přírodní památka, vyhlídka Belvedér v Českém Švýcarsku, a na třetím místě hrad Karlštejn. Agentura v posledních letech vysledovala trend neustálého zkracování vzdálenosti, na kterou jsou turisté ochotni cestovat, uvedl ředitel oddělení strategie a marketingové komunikace CzechTourismu Martin Mráz. To se netýká jen zahraničních turistů, ale i domácích, kteří v poslední době stále častěji tráví dovolenou v Česku.

V Havlíčkově Brodě začal knižní veletrh

V Havlíčkově Brodě začal 21. podzimní knižní veletrh. Motto Knihy a svoboda souvisí s letošním 160. výročím odjezdu novináře a spisovatele Karla Havlíčka Borovského do vyhnanství a je také názvem nejvýznamnější doprovodné akce letošního veletrhu, na němž se představí více než 150 českých nakladatelství. Součástí je bohatý doprovodný program. Tradiční náplní dvoudenního veletrhu budou autogramiády, autorská čtení a besedy se spisovateli. Vedle řady českých autorů a tradičních účastníků se na veletrhu poprvé představí americký spisovatel Robert Fulghum. Součástí veletrhu budou také výstavy. Havlíčkobrodská radnice udělí cenu nekrásnější knize veletrhu.

Ze sportu

Výsledky 14. kola extraligy ledního hokeje: Třinec - Liberec 3:4, Kladno - Brno 8:2, Pardubice - Vítkovice 2:1 po samostatných nájezdech, Karlovy Vary - Litvínov 6:2, Mladá Boleslav - České Budějovice 2:5 a Slavia Praha - Zlín 4:5 po samostatných nájezdech. Tabulku vedou České Budějovice před Zlínem a pražskou Spartou, poslední je Mladá Boleslav.

Liberečtí fotbalisté šest dnů po výhře na Spartě málem tradičně nezvládli domácí zápas, ale v otvíracím utkání 11. ligového kola nakonec dokázali porazit Baník Ostrava po boji 3:2. Vítěznou branku vstřelil v poslední minutě Jan Nezmar, pro kterého to byl druhý gól v utkání. Dvakrát se prosadil také hostující Václav Svěrkoš. Severočeši poskočili na druhé místo tabulky, na první Spartu ztrácejí šest bodů, Ostrava je předposlední.

Tenistka Lucie Šafářová si zahraje po týdnu opět semifinále turnaje WTA. Poté, co postoupila mezi nejlepší čtyři v Linci, bude čtyřiadvacetiletá Češka usilovat o finále na turnaji v Moskvě. V hale, v níž bude za dva týdny bojovat ve finále Fed Cupu proti Rusku, porazila Šafářová ve čtvrtfinále 6:4, 6:4 domácí hráčku Věru Duševinovou. Sedmadvacátá hráčka světa Šafářová splnila proti soupeřce ze 78. místa žebříčku úlohu favoritky.

Semifinále na tenisovém turnaji WTA v Lucemburku bude bez české účasti. Ve čtvrtfinálových zápasech vypadla jak Lucie Hradecká, tak Iveta Benešová. Fedcupová reprezentantka Hradecká, která se připravuje na listopadové finále s Ruskem, prohrála dvakrát 4:6 s Rumunkou Monikou Niculescovou. Šestadvacetiletá tenistka bojovala o postup do semifinále po půl roce, kdy prohrála finále na antuce v Barceloně. Rumunka je na 34. místě pořadí WTA o 17 příček výš než Hradecká. Osmadvacetiletá Benešová sice dokázala vzít nasazené jedničce Viktorii Azarenkové z Běloruska dvakrát servis, sama ale o podání přišla šestkrát a prohrála 3:6 a 2:6. S aktuální světovou trojkou neuspěla ani na třetí pokus.

Česká boxerka Martina Schmoranzová nepostoupila do finále mistrovství Evropy v Rotterdamu a zůstala na třetím místě. V semifinálovém duelu váhové kategorie do 64 kilogramů podlehla Arménce Armine Sinabjanové 6:15. Čtyřiadvacetiletá Schmoranzová vyhrála na šampionátu dva duely. Nejprve na pomocné body postoupila přes Irku Kelly Harringtonovou, s kterou měla po skončení vyrovnané bitvy nerozhodné skóre 9:9. Ve čtvrtfinále pak předčila někdejší vicemistryni Evropy Oliwii Luczakovou z Polska 11:7. Postupem do semifinále zopakovala svůj životní výsledek z ME ve Varšavě, kde v roce 2006 skončila třetí, tehdy ještě ve váze do 70 kg.

Trenérem mužské basketbalové reprezentace zůstává Pavel Budínský, který tým vedl už v posledních dvou letech v B divizi evropské kvalifikace. Výkonný výbor České basketbalové federace rozhodl o tom, že Pavel Budínský, který v české nejvyšší soutěži zároveň vede také Děčín, bude u národního týmu pokračovat i po vypršení původní smlouvy. Sedmatřicetiletý Budínský se tak na reprezentační lavičce představí i příští rok, kdy se po změně systému a zrušení divizí všechny týmy mohou v kvalifikaci ucházet o postup na mistrovství Evropy v roce 2013.

Sobotní počasí v Česku:

Slunečno, teploty 6 až 10 stupňů Celsia.

21-10-2011