Denní souhrn zpráv Zprávy

13-09-2011

Koaliční lídři se sešli, spor o tajemníka pro EU nedořešili

Lídři koalice se v úterý sešli na jednání ve formátu K9. Na schůzce mimo jiné řešili spor o post státního tajemníka pro EU, k dohodě ale zatím nedospěli. Podle mluvčího vlády Jana Osúcha se lídři vládních stran věnovali také práci koaličních skupin, které se zabývají reformou justice, vysokého školství nebo Nejvyššího kontrolního úřadu. Koaliční lídři ale mohli řešit i jiné zásadní téma, které leží před vládní koalicí. Dopoledne totiž ministerstvo financí otevřelo obálky s nabídkami v miliardovém tendru na odstranění starých ekologických škod. K významné zakázce organizované ministerstvem financí se kriticky stavěl premiér Petr Nečas (ODS). "Představitelé koalice dopoledne jednali ve formátu K9. Část dvouhodinového jednání věnovali dohadovacímu řízení, o které požádala TOP 09. Toto řízení dosud neskončilo," uvedl v oficiální tiskové zprávě po jednání K9 Jan Osúch. Ministr financí a místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek ČTK řekl, že koalice debatu o státním tajemníkovi na týden přerušila s tím, že spolu mezitím spor bude řešit premiér a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09). Dalšími tématy dvouhodinového jednání podle něj už byla jen činnost koaličních skupin.

Nejnižší nabídku 56,8 mld.Kč podal v obřím ekologickém tendru Marius Pedersen Engineering

Nejnižší nabídku v tendru na odstranění starých ekologických škod podala firma Marius Pedersen Engineering ve výši 56,8 miliardy korun. Další zájemce Geosan Group podal nabídku ve výši 57,8 miliardy Kč a Environmental Services ze skupiny J&T ve výši 65,5 miliardy korun. Vyplývá to z informací, které zveřejnilo po otevření obálek s nabídkami ministerstvo financí. Rozhodujícím kritériem pro úspěch v tendru je přitom podle MF cena. Případného vítěze musí ještě schválit vláda. V případě, že tak neučiní, tendr bude zrušen. Hodnota garancí za neodstraněné ekologické závazky státu, které vznikly před rokem 1992, je asi 114 miliard korun. Podle kritiků tendru by ale k likvidaci škod mohla stačit třetinová částka. Stát musí staré ekologické škody odstranit, protože to slíbil vlastníkům zamořených území.

Údajným zastrašováním senátora Štětiny by se mohla zabývat komise pro BIS

Obviněním senátora Jaromíra Štětiny (za TOP 09), že se ho Bezpečnostní informační služba (BIS) snaží zastrašovat, by se mohla zabývat sněmovní komise pro kontrolu činnosti civilní kontrarozvědky. Předseda komise Richard Dolejš (ČSSD) ČTK řekl, že Štětinovu žádost o prošetření předloží komisi na jejím zasedání koncem září, na němž by se mohlo rozhodnout o dalším postupu. Richard Dolejš pokládá Štětinova obvinění za závažná a téměř neuvěřitelná. Člen komise František Bublan (ČSSD) podobně jako BIS tvrdí, že tajná služba nepraktikuje způsoby popisované Jaromírem Štětinou. Podle něj se senátor snaží jen zviditelnit. Jaromír Štětina v pondělí uvedl, že je zastrašován telefonickými i písemnými výhrůžkami a že se řidič černé octavie snažil vytlačit jeho auto ze silnice. Dal to do souvislosti s tím, že podle svých slov vlastní dokumenty o nezákonné spolupráci vysokých důstojníků tajné služby s policisty a státními zástupci. Komisi je ochoten je předložit. BIS se proti Štětinovým tvrzením důrazně ohradila.

Čerpání dotací z Operačního programu doprava by mohly převzít kraje

Kraje nabízí ministerstvu dopravy možnost převzít čerpání evropských peněz v případě, že úřad nebude mít dostatek vhodných projektů. Sdělil to hejtman Plzeňského kraje a stínový ministr dopravy za ČSSD Milan Chovanec. Na možnost, že navržené národní prostředky pro Státní fond dopravní infrastruktury ve výši 37 miliard korun nebudou stačit pro vyčerpání Operačního programu doprava už dříve upozornil ministr dopravy Pavel Dobeš. "Nevyčerpat evropské peníze na financování silnic a dálnic v České republice je zločin," uvedl Milan Chovanec. V případě, že by ministerstvo dopravy vědělo, že nedokáže vyčerpat evropské peníze, tak kraje a města jsou okamžitě připraveny tyto prostředky převzít. Plzeňský kraj má nyní projektovou přípravu na stavbách, které je možné začít okamžitě stavět v hodnotě pěti miliard korun. Kromě Plzeňského kraje by podle hejtmana Chovance měly zájem i ostatní kraje, protože jsou všechny významně podfinancované.

ČR dává na vzdělání jen 4,5 procenta HDP, skoro nejméně z OECD

Česká republika dává na vzdělávání 4,5 procenta HDP, průměr vyspělých zemí je přitom 6,1 procenta. Vyplývá to ze srovnávací zprávy zemí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), kterou zveřejnilo ministerstvo školství. Česko je tak v žebříčku 34 členských států na předposledním místě, menší podíl peněz dává do školství jen Slovensko. Zpráva přitom pracuje se statistikami z roku 2008. "Česká republika vydá ročně na žáka a studenta od primární do terciární vzdělávací úrovně celkem 5895 amerických dolarů (asi 106.000 korun)," uvádí zpráva s tím, že částky jsou převedeny na paritu kupní síly. Na žáka na základní škole dá stát ročně asi 68.000 korun, přitom "typická" země OECD dává 128.000 korun. Velké rozdíly jsou i mezi náklady na středoškoláky, 110.000 korun v ČR oproti 161.000 v zemích OECD. Vysokoškolák pak Česko ročně stojí 149.000 korun, zatímco vyspělé země dávají na vzdělání vysokoškolského studenta ročně téměř 246.000 korun.

V ČR přibývá případů cenové diskriminace vůči cizincům a jiným menšinám

V ČR přibývá případů cenové diskriminace vůči cizincům a jiným menšinám. Vyplývá to ze stížností, s nimiž se lidé obracejí na veřejného ochránce práv Pavla Varvařovského. Řešil například případy, kdy Romové měli vyšší cenu na vstupném na diskotéku a kdy fotbalový klub zakázal Polákům vstup na stadion. Podle Michala Čermáka z ombudsmanovy kanceláře však zároveň vypukl určitý "hon na poskytovatele slev". Ombudsman proto nově vydal doporučení, co za diskriminaci lze považovat a co nikoliv. "Chtěli jsme tak zamezit i obtěžování ze strany státních orgánů vůči všem poctivým obchodníkům, kteří poskytují slevy tak, jak se má," řekl Čermák novinářům. Podle něj se ombudsman setkal například s případem, kdy se důchodce domáhal u mobilního operátora studentského tarifu. Řešil i záležitost, kdy dospělý v restauraci trval na přinesení levnější dětské porce. Když obchodník takovým žádostem nevyhoví, nelze to podle Čermáka považovat za diskriminaci.

Prezident Klaus navštívil Kyselku, čekaly ho desítky demonstrantů

Desítky demonstrantů bojujících za záchranu zchátralých lázní čekaly na prezidenta Václava Klause v Kyselce na Karlovarsku. Mnoho pochopení u něj ale nenašli. Petici za obnovu historických budov, kterou podepsalo přes 14.000 lidí, prezident označil za manipulaci. Že by ještě někdy v Kyselce byly lázně, to je nereálné, konstatoval prezident. S prezidentem se v Kyselce setkal i zástupce Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví ČR Pavel Ries. Právě asociace, která před časem požádala, aby na ni byly bezúplatné převedeny památkově chráněné objekty v bývalých lázních Kyselka, demonstraci svolala. Ries Klausův postoj nazval jako skandální, protože zpochybnil všechny lidi, kteří petici podepsali.

Miroslava Němcová doufá v dálniční propojení Vídně a Prahy do roku 2014

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová na úterním setkání s vedením dolní komory rakouského parlamentu vyjádřila podle agenturz APA naději, že do roku 2014 budou Vídeň a Praha propojeny dálnicí. S předsedkyní rakouské Národní rady Barbarou Prammerovou se Miroslava Němcová ve Vídni shodla i na pokračování spolupráce v parlamentní komisi pro jadernou energetiku. Barbara Prammerová podle APA především podtrhla pozitivní vývoj vzájemných hospodářských vztahů. Pro pokračování v této "úspěšné a uspokojivé cesty" je však podle ní nutné vyřešit infrastrukturní otázky, především dopravní cesty. Miroslava Němcová v této souvislosti vyjádřila naději, že do roku 2014 bude možné dojet z Prahy do Vídně jenom po dálnici. Kromě toho zdůraznila důležitost výstavby železničního spojení mezi oběma státy, uvedla APA.

Policie začala prověřovat hygienika Michaela Víta

Policisté začali prověřovat hlavního hygienika Michaela Víta. Podezírají ho ze zneužívání pravomoci veřejného činitele kvůli zakázce za několik milionů, kterou údajně bez výběrového řízení zadal manželovi své podřízené z ministerstva zdravotnictví. ČTK to řekl obvodní státní zástupce pro Prahu 2 Tomáš Bláha. Trestní oznámení na Víta podala na jaře organizace Transparency International (TI). Hlavnímu hygienikovi by kvůli značnému prospěchu hrozilo v případě prokázání viny a odsouzení až desetileté vězení. Vladan Brož z Transparency International v dubnu serveru Týden.cz řekl, že organizace získala dokumenty, které "opodstatňují důvodné obavy z toho, že pan doktor Vít, případně i další osoby, spáchali trestný čin zneužití pravomoci veřejného činitele". Listiny se týkají poptávkového řízení na strategické poradenství pro ministerstvo zdravotnictví. TI podle Vladana Brože zjistila, že se poptávkové řízení zřejmě vůbec nekonalo.

Škoda bude MissionL vyrábět jako třetí model v Boleslavi

Automobilka Škoda Auto bude nový vůz označovaný zatím MissionL vyrábět od příštího roku v hlavním závodě v Mladé Boleslavi vedle Fabie a Octavie. ČTK to na autosalonu ve Frankfurtu řekl mluvčí společnosti Rudolf Dreithaler. Automobilka v současnosti pracuje na rozšiřování mladoboleslavského závodu. V rámci zvyšování kapacity se má zvednout denní produkce Octavií z 800 na 1200 vozů. Produkce Fabií by měla zůstat na 1200 vozech. Koncept liftbacku MissionL, který je blízký provedení, které půjde do sériové výroby, měří 4,5 metru a je jen nepatrně menší než Octavia. Jeho kufr pojme více než 500 litrů zavazadel. Pro auto, které má vedle velkého prostoru zaujmout i nízkou cenou, firma počítá se vznětovými i zážehovými motory. MissionL zaujme panoramatickou střechou se zatmaveným sklem a vystupujícími blatníky, které skrývají 18palcová kola z lehkých slitin. Masku chladiče tvoří charakteristické vertikálně uspořádané lamely.

Hyundai začne v Nošovicích vyrábět novou i30 začátkem roku 2012

Závod jihokorejské automobilky Hyundai v Nošovicích na Frýdecko-Místecku začne začátkem příštího roku vyrábět novou generaci modelu i30. Ve stejné době chce firma auto uvést na evropský trh. Automobilka vůz představila na autosalonu ve Frankfurtu. Pětidvéřový hatchback byl, stejně jako jeho předchůdce, kompletně vyvinutý v Evropě a je určený pro evropské zákazníky. Hyundai předpokládá, že bude ročně prodávat v průměru okolo 120.000 kusů i30 v průběhu celého životního cyklu auta. Předchozí generace během čtyř let automobilka prodala přes 360.000 aut. Zákazníci budou mít na výběr čtyři motory v celkem šesti výkonových stupních. Modernizovaná úsporná vznětová jednotka o objemu 1,6 litru se může pochlubit emisemi oxidu uhličitého pod hranicí 100 g/km. Na všechny vozy nové generace i30 se bude vztahovat pětiletá komplexní záruka.

Energetici nastartovali reaktor prvního bloku Temelína

Energetici v úterý nastartovali reaktor prvního výrobního bloku Jaderné elektrárny Temelín, který je odstaven od 15. července kvůli plánované výměně paliva. Druhý blok, jenž byl mimo provoz od 6. září kvůli opravě generátoru, připravují pro připojení k síti ve čtvrtek. Zahájení výroby elektřiny z prvního bloku je aktuálně plánováno na začátek příštího týdne. ČTK to řekl mluvčí elektrárny Marek Sviták. Po každé odstávce pro výměnu paliva potřebuje Temelín od startu reaktoru do obnovení výroby elektřiny týden na fyzikální testy a řadu dalších zkoušek. "Především sledujeme chování paliva při postupném zvyšování výkonu reaktoru. Při třetinovém výkonu reaktoru již vyrábíme dostatek páry k roztočení a vyvážení turbíny. Její rotory se točí rychlostí 60 otáček za vteřinu a turbináři jí musí vyvážit s přesností na jednotky milimetrů. Jde o přesnou hodinářskou práci," vysvětlil Marek Sviták.

Na Jesenicko zamíří v sobotu tisíce věřících na pouť tří národů

Tisíce věřících zamíří tuto sobotu na historické poutní místo Panny Marie Pomocné u Zlatých Hor na Jesenicku. Na tradiční pouť tří národů se tam sjedou lidé z Česka, Německa a Polska. Každoroční účast se podle pořadatelů pohybuje kolem 5000 poutníků, stejný počet lze očekávat také letos. Akce se koná už pošestnácté. Setkání navazuje na historické kořeny místa. "Byli to rodáci, kteří tuto zemi opustili nedobrovolně a vraceli se na místo, kde byli ve starém kostele pokřtěni. Roli zde hraje i citová záležitost. Tyto národy se zde společně každý rok sbližují na pouti," řekl ČTK páter Stanislav Lekavý. Na místo se každoročně na pouť sjíždějí věřící nejen z Polska, Česka a Německa, ale také ze Slovenska. Tradičně nejpočetnější zahraniční skupinu poutníků ale tvoří Poláci. Historie poutního místa, kam před druhou světovou válkou přicházelo ročně na 100.000 věřících, začala v roce 1647. Tehdy tu podle legendy byla z vyšší moci před švédskými vojsky zachráněna matka a její právě narozené dítě. Od té doby lidé z blízkého i dalekého okolí vzývali na tomto místě Pannu Marii jako pomocnici a ochránkyni nenarozeného života.

Praha zastavila transformaci pěti divadel

Praha pozastavila transformaci pražských divadel. Měly se z příspěvkových organizací přeměnit na obecně prospěšné společnosti. Záměr v minulosti vyvolal kontroverze. Radní pro kulturu Lukáš Kaucký (ČSSD) se ke kroku rozhodl především z ekonomických důvodů. Jak řekl, Praha vypíše výběrová řízení na všechny ředitele příspěvkových organizací, tedy i deseti divadel. Transformovat pět pražských divadel vedení města na jaře doporučil výbor pro kulturu. Týkat se měla Švandova divadla, Divadla pod Palmovkou, Divadla Na zábradlí, Studia Ypsilon a Divadla v Dlouhé. Podle radního Kauckého po oznámení záměru se proti němu postavili ředitelé divadel. "Do té doby nebylo jednání úplně konstruktivní. Poté jsem se s nimi několikrát sešel, poslali také otevřený dopis primátorovi. Otevřeli zcela nové a zásadní otázky," poznamenal Lukáš Kaucký. Nové otázky se podle něj týkají nejen samotného provozu divadel, ale i financování celého procesu.

Český skladatel Juraj Filas uvede v New Yorku rekviem za oběti 11. září

Český skladatel slovenského původu Juraj Filas uvede ve středu v New Yorku své rekviem za oběti teroristických útoků proti Spojeným státům z 11. září 2001. Dílo v americké premiéře zazní v kostele svatého Ignáce z Loyoly ve čtvrti Upper East Side na Manhattanu. ČTK o tom informovala Marta Kotyzová z nadace Harmony Foundation, která je jedním z pořadatelů koncertu. Rekviem má podtitul Modlitba za naději a je založeno na tradiční latinské mši za zemřelé. Skladba byla s úspěchem poprvé uvedena v roce 2006 v německé Fuldě. Na Manhattanu zazní pod vedením dirigenta Kenta Tritlea. Skladba se podle něj "může rovnat dramatické škále a emocionálnímu rozsahu Verdiho Rekviem". Juraj Filas napsal rekviem na pobídku svého newyorského přítele Huberta Wiesenmaiera. Po teroristickém útoku z 11. září jej věnoval obětem této tragické události. Podle Marty Kotyzové pak skladba měla být uvedena v Římě v roce 2005. Koncert byl ale zrušen kvůli bezpečnostním opatřením po útocích na londýnské metro ze 7. července toho roku.

Výstava o Anežce České představí dobové umění či listiny

Po výstavě o historii šlechtického rodu Rožmberků budou moci Pražané koncem listopadu zhlédnout expozici, jež jim přiblíží život české princezny a řeholnice Anežky České. Bude se konat v prostorách Anežského kláštera, kde budou vystaveny liturgické předměty, listiny, dobová umělecká díla i originální sloupová hlavice, na které je zřejmě vůbec první vyobrazení této významné české světice. První návštěvníci by měli desítky exponátů z Česka i zahraničí zhlédnout už 25. listopadu - tedy přesně 22 let poté, co byla Anežka Přemyslovna svatořečena. Předměty z Lapidária Národního muzea a NG by měly doplnit i zápůjčky ze zahraničí, například z Chorvatska či Rakouska.

Návštěvníci Uničova se mohou vrátit do dob renesance

Prostřednictvím alchymistů, kořenářek či lazebníků budou moci tuto sobotu nasát atmosféru doby renesance návštěvníci Uničova na Olomoucku. Z akce s názvem Renesance před hradbami budou moci zájemci odejít nejen s novým renesančním účesem, budou mít i možnost vyzkoušet si různé dovednosti z tehdejší doby. Návštěvníci budou moci například v kuchyni ochutnat pokrmy či nápoje připravené podle dobových receptur. U kořenářky mohou zase vyzkoušet blahodárný účinek bylinných přípravků. Akce s názvem Renesance před hradbami je součástí mezinárodního Dne evropského dědictví.

Kunštát připravuje na víkend známý hrnčířský jarmark

Kunštát na Blanensku, známý svojí keramikou, připravuje na tento víkend největší hrnčířský jarmark na Moravě. Uskuteční se podevatenácté a výrobky na něm představí na 190 keramiků. Za pěkného počasí se čeká účast až 17.000 lidí. ČTK to sdělila za pořadatele Radka Banyová. Jarmark zpestří expozice o historii kunštátské keramiky. Zajímavostí bude i vystavený cechovní džbán tamních hrnčířů z roku 1657 zapůjčený z Moravského zemského muzea. Kunštát je proslaven keramikou, jejíž výroba zde sahá až do 13. století.

Prachatický gastronomický festival nabídne ryby a víno

Renesanční prostory prachatické radnice se při příležitosti Dnů evropského dědictví v pátek a v sobotu otevřou milovníkům dobrého vína a rybích specialit. Již pošesté se tam bude konat podzimní přehlídka Ryby a víno. Její součástí bude doprovodný program, třeba ukázky techniky filetování ryb, řekl ředitel přehlídky Michal Kočan. Podrobnější informace jsou na internetových stránkách www.syryrybyavino.cz.

Začne festival Znojemský hrozen o pořadech o gastronomii

Ve středu začíná ve Znojmě 13. ročník mezinárodního festivalu televizních a rozhlasových pořadů a reklamních spotů o gastronomii Znojemský hrozen. V soutěžní kategorii se o ocenění ucházejí desítky pořadů a spotů z České republiky i ze zahraničí. Festival, který nabízí i bohatý doprovodný program včetně vinařské a pivní soutěže, skončí v pátek 16. září. "Do užšího výběru se probojovalo v televizní a rozhlasové kategorii po 25 titulech, v kategorii reklamních spotů asi dvacítka titulů," řekla ČTK za organizátory Dana Frantálová. Porota podle ní vybírala pořady do užšího výběru ze stovek přihlášených děl. Nejsilněji je podle ředitele Jiřího Mejstříka jako obvykle zastoupena produkce britské televizní a rozhlasové stanice BBC. Kvalitní jsou letos i snímky australských, německých a francouzských tvůrců. Kromě veřejných projekcí soutěžních pořadů jsou na programu festivalu i gastronomické semináře, prezentace regionálních potravin, workshopy a potravinářské fórum ČR s názvem Česká potravina.

Yemi A. D. vystavuje fotografie z turné s rapperem Kanyem Westem

Tanečník a choreograf Yemi A. D. ve svém tanečním studiu DAP v centru Prahy vystavuje fotografie z měsíčního turné s americkou hvězdou rapu Kanyem Westem. Fotografie budou vystaveny do konce roku. Po předešlé úspěšné spolupráci s americkým rapperem byl Yemi choreografem letošního Westova evropského turné po festivalech v Británii, Dánsku a Švédsku. Turné se zúčastnilo dvacet tanečnic, které Yemi vybral. Nejde o klasickou výstavu, ale je to taková galerie fotografií, díky níž mohou lidé nahlédnout na jeviště i do zákulisí jednoho z největších koncertních turné, které se v současné moderní hudbě poslední dobou odehrálo, řekl ČTK Yemi. S americkou hvězdou začal Yemi poprvé spolupracovat, když West natáčel film Runaway, jímž doprovodil svou poslední desku My Beautiful Dark Twisted Fantasy z roku 2010. West si pak českého choreografa začal zvát do USA, připravili spolu například rapperovo vystoupení na cenách televizní stanice MTV či ve slavném satirickém pořadu Saturday Night Life.

Ze sportu:

Fotbalisté Plzně vstoupili do základní skupiny Ligy mistrů domácí remízou 1:1 s běloruským BATE Borisov. Český šampion ve vyprodaném pražském Edenu při své premiéře v hlavní fázi nejprestižnější soutěže vedl po Bakošově brance z nastaveného času první půle, ale v 69. minutě zařídil dělbu bodů Bressan.

Sparťanští fotbalisté dál pokračují ve vítězném tažení první ligou. Také v šestém kole si připsali díky vítězství 4:1 nad Žižkovem plný počet bodů a před svými nejbližšími pronásledovateli mají pětibodový náskok.

Fotbalisty Českých Budějovic posílí devatenáctiletý chorvatský brankář Matej Delač. Přichází na hostování do konce sezony z londýnské Chelsea, kde čeká na šanci v konkurenci Petra Čecha. Právě český reprezentant ho doporučil šéfovi budějovického fotbalu Karlu Poborskému.

Čeští volejbalisté se ve středečním osmifinále mistrovství Evropy utkají v Karlových Varech s Polskem. Obhájci titulu z předloňského roku podlehli Slovensku 1:3 a v pražské skupině D obsadili třetí místo. Slováci vyhráli v nabité pražské skupině i třetí zápas a nečekaně postoupili přímo do čtvrtfinále. Tam se ve čtvrtek v Karlových Varech utkají právě s vítězem duelu Česko - Polsko.

Český hokejový útočník Petr Sýkora se bude na zkoušce v kempu New Jersey po půldruhém roce ucházet o návrat do NHL. Právě v týmu Devils strávil nejúspěšnější léta kariéry. Čtyřiatřicetiletý dvojnásobný vítěz Stanleyova poháru a mistr světa z Vídně z roku 2005 trénoval a hrál i přípravné zápasy v mateřské Plzni, jejíž dres ale v úvodu sezony určitě neoblékne.

Hokejový útočník Radim Vrbata se stal třetinovým spolumajitelem extraligové Mladé Boleslavi a učinil tak podobný krok jako další přední čeští hokejisté současnosti Jaromír Jágr a Martin Straka. Jágr je majoritním vlastníkem Kladna a Straka šéfuje Plzni. Radim Vrbata, aktuálně hráč Phoenixu v NHL, je mladoboleslavským odchovancem a v sezoně 2008/09 se po předčasném návratu ze zámoří do klubu na čas vrátil.

Moderní pětibojařky Natálie Dianová, Lucie Grolichová a Barbora Kodedová obsadily na mistrovství světa nečekaně čtvrté místo v závodě štafet. Za bronzovým triem Ukrajinek zaostalo v Moskvě české družstvo jen o šest sekund a 24 bodů, suverénně zvítězily Maďarky před Německem.

Krátce o středečním počasí v České republice:

Slunečno nebo polojasno, místy přeháňky nebo občasný déšť. Teploty 18 až 2 stupňů Celsia.

13-09-2011