Denní souhrn zpráv Zprávy

30-08-2011

Prezident Klaus chce pro Česko trvalou výjimku z povinnosti zavést euro

Prezident Václav Klaus chce pro Česko trvalou výjimku z povinnosti zavést euro. Prezident to uvedl při setkání s českými velvyslanci. "Jestli bych měl (k euru) něco nového veřejně nastolit, pak by to byl jedině opt-out z naší povinnosti přijmout euro. Ale toho se vláda bojí," řekl prezident. Opt-out je trvalá výjimka z práva Evropské unie pro členský stát. Pro zavedení eura mají vyjednaný opt-out Dánsko, Velká Británie a Švédsko, které tak euro nemusejí přijmout. Pro ostatní země EU platí povinnost jednotnou měnu přijmout, pokud budou splněna požadovaná kritéria. Klaus dále uvedl, že problematika eura je "chybně zplošťována" na Řecko. Podle Klause by eventuální snížení počtu zemí eurozóny, o kterém se spekuluje právě v souvislosti s Řeckem, nebylo žádnou katastrofou.

Prezident Klaus si dokáže představit, že by Česká republika mohla mít například jeden zastupitelský úřad pro tři pobaltské země, tedy Estonsko, Lotyšsko a Litvu, a jeden pro země Beneluxu, tedy Belgii, Nizozemsko a Lucembursko. Nyní má Česko svoji misi ve všech třech pobaltských státech i ve třech zemích Beneluxu. V těchto případech by se tedy teoreticky ze šesti úřadů staly dva. Jedním z hlavních témat letošní velvyslanecké porady je takzvaná ekonomická diplomacie. Klausovi vadí, že na českých zastupitelských úřadech se zúžily nebo zrušily obchodní úseky. Podle prezidenta je také chybná domněnka, že přesun co největšího počtu českých diplomatů do unijní diplomacie je nejlepším způsobem, jak hájit a prosazovat české národní zájmy.

Ruský prezident Dmitrij Medveděv v prosinci navštíví Prahu. Na poradě velvyslanců to oznámil prezident Klaus, který ho na návštěvu Česka pozval. Medveděv by tak mohl být přítomen zahájení výstavy drahocenností moskevského Kremlu na Pražském hradě.

Prezident Klaus se obává vývoje v zemích severní Afriky, varoval před "laciným optimismem", který podle něj zastávají Spojené státy a některé evropské země. Klaus řekl českým velvyslancům, že si přeje, aby tento region udělal co největší posun vpřed. Považuje však za chybu porovnávat změny v severoafrických zemích s pádem komunismu v roce 1989 a označovat situaci jako "arabské jaro". Klaus uvedl, že jeho největší obavy se týkají Egypta. Na tuto zemi by se česká zahraniční politika měla nejvíc soustředit, a to i z historických důvodů, zdůraznil prezident. Václav Klaus při setkání s českými velvyslanci zkritizoval také schválenou vládní koncepci zahraniční politiky. Obsahuje podle něho prázdná témata, neřeší nepříznivé tendence a klíčové otázky v EU a nezabývá se skutečnými problémy české zahraniční politiky. Klaus dokument označil za "neutralistický text", který obsahuje všezahrnující obecnosti. Premiér Petr Nečas ČTK řekl, že prezident má právo na svůj názor.

Sněmovna vydala předsedu poslanců Věcí veřejných Bártu a nezařazeného poslance Škárku k trestnímu stíhání

Sněmovna vydala předsedu poslanců Věcí veřejných Víta Bártu a nezařazeného poslance Jaroslava Škárku (dříve VV) k trestnímu stíhání. Policie chce oba poslance stíhat kvůli podezření z korupce. Bárta i Škárka se cítí nevinní a sněmovnu o vydání požádali. Pro bylo 177 poslanců, tři proti. Policie podezírá Bártu, že se snažil uplatit své tehdejší spolustraníky Škárku a poslankyni Kristýnu Kočí. V případě Kočí šlo o půl milionu korun, ve Škárkově případě o 170.000 korun. Škárku chtějí policisté stíhat pro podezření z přijetí úplatku. Bárta, jenž tvrdí, že šlo o půjčky, se před poslanci řečnicky ptal na motivy Kočí. Zaskočilo ho prý, že policie o jeho vydání požádala, a o vydání Kočí ne. Exministr dopravy Bárta také poukazoval na to, že v seznamu vyslýchaných nefiguruje ministr školství Josef Dobeš (VV). Policie prý neuvádí, že existují svědci toho, že se jednalo o půjčky. Škárkovo vystoupení bylo stručnější: jen o vydání požádal. Pro hlasovali všichni přítomní poslanci kromě tří členů klubu VV: Otto Chaloupky, Dobeše a Petra Skokana. Dobeš uvedl, že v minulosti také Škárkovi peníze půjčil, jednou bez dokladů. "Kočí byla strůjcem, který vše zosnoval," řekl. Opozice se obává toho, že vláda bude vyšetřování ovlivňovat. "To, co se děje v justici, mě naplňuje velkou nedůvěrou a obavami," uvedl například místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek. Podle komunisty Miroslava Grebeníčka by se měla řešit také kauza exministra životního prostředí Pavla Drobila a ministra obrany Alexandra Vondry (oba ODS). Současná sněmovna hlasovala před dneškem o vydání svého člena k trestnímu stíhání jednou. Šlo o poslance zvoleného za VV Stanislava Humla. Výbor ke kauze nepřijal žádné usnesení. Koncem března pak sněmovna Humla vydat odmítla, ač o to poslanec po předchozím váhání sám požádal.

ČSSD chtěla s Nečasem ve sněmovně řešit krizi na Šluknovsku

Opoziční ČSSD neúspěšně požadovala, aby mohla s premiérem Petrem Nečasem (ODS) řešit při schůzi sněmovny sociální a bezpečnostní situaci v Ústeckém kraji. Bez úspěchu prosazovala také debatu o pronikání extremismu do státní správy v souvislosti s kauzou Ladislava Bátory. Koaliční poslanci na požadavky sociálních demokratů při schvalování programu schůze nepřistoupili. Sociální demokraté ústy svého předsedy Bohuslava Sobotky označili za neadekvátní Nečasovu reakci na výzvu starostů z Ústeckého kraje, aby řešil sociální a bezpečnostní situaci na Šluknovsku. Sobotka uvedl, že tato situace je důsledkem možná organizovaného exodu tisíců nepřizpůsobivých občanů z Teplicka, Mostecka nebo i ze Slovenska. ČSSD chtěla také na schůzi sněmovny přimět premiéra k vyjádření ke kauze Bátora. Sociální demokraté neuspěli ani s požadavkem, aby Nečas spolu s ministrem obrany Alexandrem Vondrou (ODS) objasnili sněmovně důvody, proč protikomunističtí odbojáři Ctirad a Josef Mašínové dostali vojenské vyznamenání Zlatá lípa. Místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek to označil za velmi arogantní a protektorské vůči občanům vzhledem k nesouhlasu většiny české populace s ozbrojenou formou boje Mašínů. Koalice nesouhlasila ani s dalšími požadavky ČSSD, aby sněmovna řešila situaci ve Všeobecné zdravotní pojišťovně kvůli schvalování údajně podivných transakcí, anebo nákup a využitelnost transportních letounů CASA pro českou armádu.

Premiér Nečas uvedl, že kauzu Bátory považuje za uzavřenou

Premiér Petr Nečas (ODS) pokládá koaliční spor o vysokého úředníka ministerstva školství a předsedu iniciativy D.O.S.T. Ladislava Bátoru za uzavřenou. Řekl to novinářům po jednání koaličních představitelů ve formátu K9. Od TOP 09 se mu prý dostalo ujištění, že ministři této strany ve středu přijdou na jednání vlády. Zástupci TOP 09 dva týdny odmítali chodit na schůze kabinetu, svůj návrat podmiňovali tím, že ministr školství Josef Dobeš (VV) Bátoru odvolá z pozice personálního šéfa svého úřadu. Dobeš to po pondělní schůzce s předsedou TOP 09 Karlem Schwarzenbergem slíbil k 1. září učinit. Bátora ale na ministerstvu zůstává ve funkci zástupce ředitele ministerského kabinetu s odpovědností za majetkovou problematiku.

Kubice:V Ústeckém kraji brzy vznikne speciální pořádková jednotka

V Ústeckém kraji v blízké době vznikne takzvaná speciální pořádková jednotka (SPJ) policie. Na dnešní tiskové konferenci po jednání s hejtmany to řekl ministr vnitra Jan Kubice. Útvar o síle kolem 200 lidí podle něho začne na severu Čech působit zřejmě na přelomu roku, peníze na vznik SPJ prý přislíbil premiér Petr Nečas (ODS). Umístění jednotky v regionu se plánovalo již v minulých letech, dosud tomu ale bránil nedostatek financí. Policii ve Šluknovském výběžku kvůli napětí mezi většinovou populací a Romy v současnosti doplňuje více než pět desítek příslušníků SPJ z Prahy. "Jednotka (v Ústeckém kraji) byla plánovaná už od roku 2009, bohužel nikdy nevznikla kvůli finanční situaci. Finanční situace dnes není lepší. Je možná - nebo zcela určitě - ještě horší, ale situace nás prostě předběhla, a jednotka musí vzniknout za každou cenu. Peníze přislíbil pan premiér," uvedl Kubice. V současnosti na severu Čech vypomáhají příslušníci pražské SPJ. Od 23. srpna mají až do odvolání hlídkovat v Novém Boru, Šluknově, Rumburku a Varnsdorfu. Kubice také plánuje, že do oblasti Šluknovského výběžku vyšle odborníky ministerstva. Specialisté na projekty a legislativu se mají zřejmě již ve čtvrtek setkat s místními starosty a zástupci radnic. Zástupci vnitra a Asociace krajů se podle Kubiceho dohodli na průběžné spolupráci v oblasti legislativy, evropských projektů a vnitřní bezpečnosti. Na několika místech na severu Čech se v minulých dnech odehrály protiromsky zaměřené demonstrace, největší byl páteční protest v Rumburku, kde se sešlo na 1500 lidí. Další protiromský pochod se má odehrát v sobotu ve Varnsdorfu. Pozvánku na akci zveřejnilo na svém webu například hnutí Svobodná mládež, které ministerstvo vnitra ve své poslední zprávě o problematice extremismu v ČR označilo za neonacistické. Odpůrci akce se obávají násilností.

Volby do sněmovny by vyhrála ČSSD, pravice by většinu neměla

Parlamentní volby by v srpnu vyhrála ČSSD před ODS, KSČM a TOP 09. Do sněmovny by se nedostaly vládní Věci veřejné (VV), naopak by v ní zasedli lidovci. Pravice by ale většinu v dolní komoře neměla. Občanští demokraté spolu s TOP 09 a případně i s KDU-ČSL by dali dohromady 91 křesel. Vyplývá to z volebního modelu agentury Factum Invenio. Podpora stran se výrazně nezměnila. Pokles přízně, který v červenci zaznamenala ODS, byl podle agentury "patrně krátkodobým vychýlením". Stejně jako nyní by v dolní komoře usedlo pět stran, jen VV by vystřídali lidovci. Svůj hlas by šlo odevzdat necelých 56 procent voličů. Předpokládaná účast je tak nižší než v loňských květnových volbách, kdy dosáhla zhruba 63 procent. Z nižšího zájmu o volby podle agentury pravděpodobně profitují komunisté. Autoři uvedli, že se stabilizovala mírná levicová většina. Podle nich se zdá, že se příklon k levicovým stranám ale zastavil. ČSSD by nyní získala 28,9 procenta hlasů. Měla by tak 72 křesel. Komunisté by jich obsadili 37 díky 15,5 procenta hlasů. "Pokud by se levicové strany dohodly na spolupráci, ČSSD a KSČM by se 109 mandáty nadpoloviční většinu získaly," uvedli autoři. Vládní ODS by podpořilo 18,7 procenta lidí. Vyneslo by jí to 48 mandátů. TOP 09 spolu se Starosty a nezávislými by měla 13,6 procenta hlasů, tedy 31 poslanců. Lidovce by podpořilo 6,5 procenta voličů, za to by jim připadlo 12 křesel. K pětiprocentní hranici, která je nutná pro vstup do dolní komory, se v srpnu přiblížili ještě zelení se čtyřmi procenty hlasů. VV by obdržely 3,7 procenta hlasů. Podle autorů výsledky potvrzují trend, že vládní strany proti volbám ztrácejí a opozice naopak získává. Dál roste i podpora menších stran. Žádná z nich by ale potřebných pět procent neměla. Téměř 17 procent lidí by tak volilo strany, které by nepostoupily do dolní komory.

Nezaměstnaní asi dostanou kompenzaci za nevyplacené odstupné

Stát asi začne od příštího roku vyplácet kompenzaci lidem za nevyplacené odstupné či odchodné. Sněmovna o toto opatření zřejmě doplní vládní balíček úsporných opatření v sociální oblasti, k jehož schvalování se bude moci sejít nejdříve ve čtvrtek večer. Opoziční KSČM navrhla balíček zamítnout. Balíček úsporných opatření je téměř totožný s tím, který sněmovna schválila už loni ve stavu legislativní nouze. Kvůli formě schválení ale Ústavní soud na návrh opozice platnost přijatého souboru opatření, která se týkají například vyplácení nemocenské, rodičovského a sociálního příspěvku či příspěvku na péči, zrušil ke konci letošního roku. Vláda proto balíček předložila znovu, aby úsporná opatření mohla platit nadále. Stát díky nim ročně ušetří asi 23,5 miliardy korun. Levice tvrdí, že omezení postihnou nejvíce chudší rodiny a mladé lidi, kteří plánují děti. Podle nich jsou opatření namířena protipopulačně, nikoli tak, aby podporovala porodnost. Vláda by podle opozice měla spíše hledat způsoby, jak zvýšit příjmy státu, například zavedením progresivní daně z příjmů.

Novela zvyšující DPH míří k závěrečnému schvalování

Dosavadní nižší desetiprocentní sazba daně z přidané hodnoty se od příštího roku zřejmě zvýší na 14 procent. Poslanci propustili do závěrečného čtení vládní novelu zákona o DPH, která posléze od roku 2013 obě sazby sjednotí na úrovni 17,5 procenta. Takto získané peníze chce vláda využít na rozjezd důchodové reformy. Závěrečné schvalování ve sněmovně by se mohlo uskutečnit již v pátek. Zvýšení DPH bude znamenat zdražení potravin, léků, sociálních a zdravotních služeb, městské hromadné dopravy, vstupenek na sportovní utkání a kulturní pořady, knih, novin. Zdraží zřejmě voda, teplo, dětské pleny a autosedačky a také pohřby. Vláda na oplátku občanům zvýší slevu na vyživované dítě o 150 korun měsíčně. Vláda také poukazuje na to, že až se obě sazby sjednotí, odpadnou problémy s rozlišováním, zda zboží spadá do nižší nebo vyšší sazby daně. Tím se omezí riziko chyb, kvůli kterým by pak mohly finanční úřady daň doměřovat, a omezí se prostor pro daňové úniky. Změnu v sazbách kritizuje nejen parlamentní opozice. Například představitelé družstevních prodejen se obávají, že zvýšení daně přinese zánik stovkám jejich obchodů, které budou muset kvůli vyšší dani zdražit. Ozývají se i knihkupci. Proti zdražení knih v důsledku zvýšení sazby daně protestovalo v červnu několik stovek lidí.

Radní odsouhlasili osm milionů na analýzu památkové rezervace

Pražští radní schválili zpracování analýzy památkové rezervace, která má vést ke zlepšení péče o památky spravované městem. Analýza bude trvat tři až čtyři roky a přijde dohromady na zhruba osm milionů korun. Po jednání rady to oznámil náměstek primátora pro památkovou péči Antonín Weinert. Architektonicko urbanistická analýza má prohloubit péči o nemovitý památkový fond na území Pražské památkové rezervace a stanovit kritéria, která budou základem při rozhodování památkářů. Nejdříve by měly být v rámci analýzy vyhodnoceny zkušenosti s fungováním státní památkové péče v Praze za uplynulé dvacetiletí. Pak se roztřídí sledované objekty podle míry přípustných zásahů památkářů a budou stanoveny principy a zásady přístupu k památkám, které se následně porovnají s přístupem jiných evropských metropolí na seznamu UNESCO, jako je Vídeň, Salzburg či Krakov. Výsledkem celého projektu mají být také detailní zákresy do mapy památkové rezervace a její podrobný popis.

V červenci přibylo dalších 11 nakažených HIV a čtyři lidi s AIDS

Lékaři v Česku evidovali v červenci 11 nových pacientů s virem HIV. Přibyli také čtyři nemocní s AIDS. Jeden člověk pak na tuto nemoc selhání imunity zemřel. Údaje pocházejí z národní referenční laboratoře Státního zdravotního ústavu. Za prvních sedm měsíců letošního roku lékaři zaznamenali 91 nakažených virem HIV - 84 mužů a sedm žen. Za celý loňský rok přibylo do statistiky 180 infikovaných. V červenci mezi 11 nově evidovanými pacienty bylo podle Hlavatého osm gayů, dva heterosexuální muži a jedna žena. Od roku 1986 do konce letošního července odborníci v ČR odhalili či potvrdili vir HIV celkem u 1613 lidí - u 1312 mužů a 301 žen. Z nich 334 osob už nemocí AIDS onemocnělo a 175 na ni zemřelo. Letos do konce července jí podlehlo šest lidí.

Agrosalon Země živitelka za šest dnů navštívilo přes 100.000 lidí

Agrosalon Země živitelka navštívilo za šest dnů přes 100.000 lidí, navzdory tropickému počasí v prvních dvou dnech zhruba stejně jako loni. Prezident Václav Klaus akci zahájil 25. srpna, brány za 38. ročníkem se definitivně uzavřou dnes v 18:00. Výjimečný byl premiérou multifunkčního pavilonu T za 188 milionů korun, jímž se krytá plocha zdvojnásobila. Na největším agrosalonu v zemi se představilo přes 770 vystavovatelů a obchodníků ze 27 zemí. Zahajovacího ceremoniálu se zúčastnili i ministři zemědělství rozšířené Visegrádské čtyřky, kteří od středy v Českých Budějovicích rokovali o společné politice EU po roce 2013. Výrobci kvalitních produktů získali na Zemi živitelce certifikáty národní značky Klasa a Český výrobek, uděleny byly i ceny za vědu a výzkum. Národních dožínek, které se konaly v sobotu, se zúčastnil premiér Petr Nečas. Projevy politiků se nesly v nebývale pozitivním duchu ovlivněném kvalitní úrodou obilovin. Kritika se týkala přílišné závislosti českých zemědělců na dotacích.

Národní divadlo uvede v sezoně 2011/2012 čtrnáct premiér

Národní divadlo v Praze (ND) uvede ve 129. sezoně dvě baletní, čtyři operní a osm činoherních premiér. Podle informací z tiskové konference zůstane v repertoáru 52 inscenací z uplynulých sezon. Od 1. ledna bude ND majetkově propojeno se Státní operou Praha. Ředitel Ondřej Černý počítá s postupným vybudováním jednoho baletního a jednoho operního souboru se dvěma orchestry a dvěma sbory. Za prestižní záležitost označil zahraniční zájezdy. Jmenoval například cestu činohry do jihokorejského Soulu s inscenací Roberta Wilsona Věc Makropulos. Národní divadlo má pro rok 2011 rozpočet 685 milionů korun, příspěvek od ministerstva kultury je 422 milionů korun, o 48 milionů méně než v roce předešlém. Soběstačnost činí 37 procent. Česká první scéna se nyní pokusí vylepšit tržby z uplynulé sezony, v níž příjmy z představení přesáhly 140 milionů korun. Hodlá prohloubit spolupráci se sponzory a dále rozvíjet Mecenášský klub. První novinkou baletu v sezoně 2011/2012 bude 21. listopadu večer britského choreografa Christophera Bruce nazvaný Moonshine. Koncem března bude mít v historické budově českou premiéru Šípková Růženka choreografa a režiséra Javiera Torrese s hudbou Petra Iljiče Čajkovského. Sezonu završí retrospektiva prací šéfa baletu a choreografa Petra Zusky od roku 2002. Diváci uvidí 17 baletů v šesti večerech, každý ve třech reprízách. První činoherní novinkou bude podle uměleckého šéfa Michala Dočekala na Nové scéně poprvé uvedený text filmaře a dramatika Petra Zelenky Ohrožené druhy. Král Lear se vrátí v režii Jana Nebeského, zatímco rodinné představení připraví jako adaptaci svého filmu Deváté srdce režisér Juraj Herz. Ve Stavovském divadle se objeví politické doku-drama z roku 2009 Lucy Prebbleové o "největším korporátním zločinu v historii USA" Enron. Další premiéry nabídnou Beaumarchaisovu Figarovu svatba, Steigerwaldovu hru Má vzdálená vlast, Ioneskova Nosorožce v režii divadelníka Gábora Tompy a hru Martina Františáka Karla. Činohra se vydá i do Sarajeva a Varšavy, na jaře do Moskvy a Bogoty. Balet jedná o dvou zájezdech. Krátce po 170. výročí narození Antonína Dvořáka uvede opera 8. října Jakobína v nastudování šéfdirigenta orchestru Tomáše Netopila a režii Jiřího Heřmana. Událostí má být v polovině ledna světová premiéra díla Marka Ivanoviče Čarokraj, jehož vznik inspiroval román Geralda Durrella Mluvící balík. Na českou první scénu se v něm vrátí tým Petra a Matěje Formanových. V české premiéře představí Národní divadlo Brittenovu operu Gloriana, komponovanou u příležitosti korunovace britské královny Alžběty II. Stavovské bude v červnu hostit Mozartova Dona Giovanniho v "mladém pohledu" režijního tandemu SKUTR Lukáše Trpišovského a Martina Kukučky. I v sezoně 2011/2012 se podle Černého počítá s koncertní řadou. Milovníci umění Magdaleny Kožené přivítají koncert, v němž světová mezzosopranistka vystoupí s orchestrem Collegium 1704 pod taktovkou italského dirigenta Andrey Marcona. Listopadový operní galakoncert bude věnován jubileím sólistů Evy Urbanové, Ivana Kusnjera a Luďka Veleho.

Nová scéna Národního divadla zahájí sezonu na piazzettě

Větší část repertoáru Nové scény Národního divadla budou v sezoně 2011/2012 nadále tvořit představení uměleckých souborů divadla - Laterny magiky, baletu a činohry. Na diváky čekají i exteriérové projekty, hostování zahraničních souborů, literární pořady, festivaly, výstavy a instalace, rodinná představení, diskuse, hudební matiné i módní přehlídky. Novináře o tom informoval ředitel Nové scény Štěpán Kubišta. Nová scéna zahájí nadcházející sezonu 31. srpna netradičním vystoupením souboru 420PEOPLE na přilehlé piazzettě, Stěny samotné budovy pak ožijí pestrou digitální performancí Rekonstrukce Bitu, na které se spolupodílel i rapper a výtvarník Vladimír 518. V hlavním sále sezonu 19. září zahájí choreografka Sol Picóová, která se pražskému publiku představí poprvé. Katalánská taneční ikona uvede svůj projekt s názvem Muší jezero. V lednu 2012 plánuje Nová scéna jeden z nejúspěšnějších německých nezávislých projektů loňské sezony, Šílenou krev autorů Nurkana Erpulata a Jense Hilljeho. V únoru se koná premiéra společného projektu české La Putyky a finského Circo Aereo, v dubnu se představí další projekt ze žánru nového cirkusu: Fish dánských TinCanCompany. V závěru sezony se uskuteční premiéra nového projektu choreografky Constanzy Macrasové Open for Everything. V sezoně 2011/2012 bude Nová scéna dále pokračovat i v uměleckých výstavních projektech. Převážně mladí umělci představí svá díla v komorním galerijním prostoru Podesta, v café NONA, vstupním foyer, na fasádě Nové scény i na piazzetě ND. V nadcházející sezoně zůstávají na repertoáru Laterny magiky všechna stávající představení.

Sport

Fotbalisté Bohemians 1905 jsou druhým prvoligovým týmem, který vypadl z pohárové soutěže Ondrášovka Cupu. Na půdě druholigového Znojma ve 3. kole prohráli 1:2, rozhodující gól vstřelil třináct minut před koncem domácí Jonov. Již v předchozím kole v soutěži skončila Příbram, kterou vyřadilo Sezimovo Ústí. V dalším utkání 3. kola fotbalového Ondrášovka Cupu prohrál San-JV Šumperk s Baníkem Ostrava 0:2 po poločase 0:1.

Počasí ve středu

Bude jasno až polojasno. Nejvyšší teploty 20 až 24 stupňů C., v 1000 m na horách kolem 17 stupňů C.

30-08-2011