Denní souhrn zpráv Zprávy

22-08-2011

Prezident Klaus podepsal novelu o zapojení bank do systému Czech POINT

Do systému kontaktních míst Czech POINT pro komunikaci s úřady státní správy a samosprávy se budou moci zapojit banky a stavební spořitelny. Novelu, která to umožní, podepsal prezident Václav Klaus. O rozhodnutí prezidenta informoval jeho mluvčí Radim Ochvat. Autorizaci by bankám vydávalo ministerstvo vnitra, platila by pět let. Banku by stála podle předlohy zhruba dva miliony korun ročně. Zájem o zapojení do systému projevily banky již dříve; prostřednictvím míst Czech POINT by se mohly podílet na chystaném prodeji státních dluhopisů obyvatelům. Podle autorů novely by se měl počet kontaktních míst rozšiřovat, ale nárůst pracovišť je podle současného znění normy omezený. Kontaktních míst je nyní kolem 6700. Czech POINT poskytuje nyní lidem a podnikatelům 16 služeb. Kritici rozšiřování míst Czech POINT do soukromé sféry varovali před rizikem zneužití osobních údajů, například z Rejstříku trestů. Zastánci argumentovali tím, že stejná bezpečnostní pravidla jako třeba pro poštovní úřednici budou platit i pro zaměstnance bank. Banky podle nich už nyní podléhají přísné státní kontrole a jejich informační systémy musí vyhovovat přísným požadavkům na bezpečnost. Prezident podepsal také novelu zákona o námořní plavbě, která kromě jiného zpřísňuje technické požadavky na námořní jachty. Novela slučuje rekreační a námořní jachty do jedné kategorie. Značná část unijního práva týkajícího se námořní plavby nemá pro Česko význam vzhledem k tomu, že leží ve vnitrozemí. Požadavky na vybavení námořních jachet upravovala v ČR dosud pouze vyhláška z roku 2000 a žádný zákon neupravoval, jak má vypadat technická konstrukce lodi.

Nad diplomatickým zastoupením Libye v Praze byla vztyčena vlajka povstalců

Nad diplomatickým zastoupením Libye v Praze byla v pondělí po poledni vztyčena vlajka povstalců. Libyjští diplomaté v Česku budou zastupovat povstaleckou Přechodnou národní radu. Stalo se tak v reakci na obsazení velké části Tripolisu povstaleckými jednotkami. Zastoupení Libye v Česku také oznámilo, že si váží postoje českého lidu a vlády k situaci v Libyi. Chargé d'affaires Núrí Ghaví pak před novináři ale též prohlásil, že lituje toho, že Praha stále ještě oficiálně neuznala povstaleckou vládu. Vyvěšením vlajky rebelů Libyjci vysílá mise jasný signál české vládě, aby uznala jejich povstaleckou vládu v severoafrické zemi, řekl Ghaví. Podle něj čeští diplomaté slíbili, že tak učiní po návštěvě ministra zahraničí Karla Schwarzenberga v Benghází na konci června. Česko tak dosud neučinilo. Schwarzenberg nedávno uvedl, že Česko neuzná rebely za oficiální vládce, dokud neovládnou celou zemi. Přesto se rozhodl vyslat do Libye za povstaleckou vládou do Benghází, kde má prozatímní rada hlavní stan, svého velvyslance. Po vyvěšení nové zástavy v Praze diplomaté spálili starou vlajku Kaddáfího režimu a také fotku libyjského diktátora, proti němuž povstalci bojují. Chargé dúaffaires uvedl, že libyjská mise se přidala na stranu povstalců od začátku nepokojů, protože hrozilo zničení země ze strany oficiálního režimu. "A 20. února už jsme jako zástupci velvyslanectví odeslali dopis vládě ČR o postoji velvyslance i zástupce velvyslanectví v Praze," řekl diplomat. Doplnil, že Libye byla jedna z prvních arabských zemí, která v bývalém Československu otevřela ambasádu, vztahy z ČR proto označil za tradiční. Klub Libyjců kritizoval Parlament za to, že prozatímní vládu Praha stále neuznala. V české metropoli má Libye kancelář, kterou vede chargé d'affaires, velvyslanec této země sídlí ve Vídni.

Premiér Nečas se podivil, proč TOP 09 proti Bátorovi neprotestovala dříve

TOP 09 neměla vůči kontroverznímu personálnímu šéfovi ministerstva školství Ladislavu Bátorovi výhrady, když byl jmenován do funkce, napsal v tiskovém prohlášení premiér a předseda ODS Petr Nečas. Ministři za TOP 09 nyní odmítají chodit na jednání vlády, dokud ministr školství Josef Dobeš (VV) Bátoru neodvolá. Nečas připomněl, že TOP 09 jej před několika měsíci nepodpořila ve chvíli, kdy se postavil proti pokusu Bátoru jmenovat přímo Dobešovým náměstkem. "Nehodlám přispívat k vyhrocení politické situace siláckými výroky. Je s podivem, že zásadní úvahy o možném odchodu z vlády TOP 09 neuplatnila před mnoha týdny, kdy byl pan Bátora jmenován personálním ředitelem ministra školství," uvedl Nečas. "A TOP 09 mne také nepodpořila před několika měsíci, když jsem se postavil proti jmenování pana Bátory náměstkem ministra," dodal. Bátora se v dubnu stal Dobešovým ekonomickým poradcem, šéfem personálního odboru je od července. Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg v rozhovoru pro časopis Týden připustil, že kvůli kauze by TOP 09 mohla z vlády úplně odejít. Premiér zopakoval své výhrady k Bátorovu setrvání ve vysoké funkci státní správy a vyzval "ke klidnému a zodpovědnému řešení této situace, nikoli na základě ultimát a hrozby blokování projednávání reforem". Zpoždění reforem si podle Nečase není možné dovolit i vzhledem k nepříznivé ekonomické situaci v celé Evropě. Minulý týden premiér zdůraznil, že on sám by odvolal podřízeného, který by se choval stejným způsobem jako Bátora. TOP 09 vyhrotila doutnající spor o předsedu konzervativní iniciativy D.O.S.T. a vysokého státního úředníka minulý týden poté, co Bátora na internetu publikoval hanlivá slova na adresu předsedy strany Schwarzenberga. Podle strany se podobným způsobem zástupce státní správy nesmí chovat a Dobeš jej má odvolat. Ministr školství se za svého podřízeného omluvil, nařídil mu už se podobným způsobem neprojevovat, ale odvolat jej odmítl.

Výbor doporučil poslancům schválit změny v zákoníku práce

Sněmovní ústavně právní výbor doporučil poslancům schválit vládní novelu zákoníku práce, která mění například odstupné při propuštění nebo opakované zaměstnávání na dobu určitou. Řekl to zpravodaj tisku Jan Chvojka (ČSSD). Opozici se ve výboru nepodařilo prosadit některé úpravy předlohy, kterou ještě bude projednávat tento týden také sociální výbor. Navržené změny v zákoníku mají vést podle vlády k větší pružnosti pracovního trhu a mají motivovat firmy k vytváření pracovních míst. Opozice ale předlohu kritizovala, v prvním čtení přečkala její snahu na zamítnutí.

Pojišťovny nabízejí nemocnicím příští rok méně, radí jak uspořit

Zdravotní pojišťovny nabízejí nemocnicím na příští rok o pět procent méně peněz než letos, ačkoli očekávají, že na pojistném vyberou o dvě procenta víc. Mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Jiří Rod sdělil, že víc platit nemohou. Nemocnice a odbory už varovaly, že při poklesu plateb nebude na růst platů, který vláda pro příští rok slíbila. Hrozí prý nepokoje. Ministr Leoš Heger (TOP 09) zdravotníky ujistil, že slib vlády platí. Rod uvedl, že v předchozích letech kvůli ekonomické krizi doplácela VZP na péči z rezerv, v roce 2009 dala 7,1 miliardy, loni 6,8 miliardy a letos zatím tři miliardy korun. Rozdíl mezi vybraným pojistným a platbami do konce roku stoupne až na pět miliard. VZP slíbila nemocnicím, že i když zruší nadbytečná lůžka a posílí levnější ambulantní složky, platby za léčení jim nesníží. Nemocnice tak získají peníze na zvýšení platů.

Bulovka a Thomayerova nebudou od příštího roku fakultní

Fakultní nemocnice Bulovka a Thomayerova v Praze ztratí od příštího roku z názvu slovo fakultní. Rozsah péče má být zachován. Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) tak rozhodl po poradě s ministrem školství Josefem Dobešem (VV) v rámci restrukturalizace sítě akutních lůžek v hlavním městě. Nemocnice nechtěly rozhodnutí komentovat. Na dotaz ČTK uvedly, že nejprve musejí zjistit, co to pro ně bude znamenat. Mezi lékaři ovšem panují obavy, že ztráta přídomku fakultní by mohla znamenat omezení peněz na výzkum a pokles kvality pracovišť. To ministerstvo popírá. Cílem změny názvu obou nemocnic je posílení role kmenových nemocnic, které jsou vázány na sídla lékařských fakult a mají celkově nejvyšší výukový a výzkumný potenciál. V hlavním městě jsou tři lékařské fakulty, ale pět fakultních nemocnic. Připravovaný zákon o univerzitních nemocnicích dává přídomek univerzitní jen těm nemocnicím, které jsou navázány na lékařskou fakultu. Bulovka a Thomayerova budou ve specializovaných oborech dál sloužit jako výuková pracoviště medikům, uvedlo ministerstvo. V Praze zůstanou tři fakultní nemocnice, a to Všeobecná fakultní nemocnice, Fakultní nemocnice Motol a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Podle ministerstva jde o první zásadní krok transformace pražského zdravotnictví za posledních dvacet let.

Sociální demokraté nesouhlasí s návrhem zavést důchodcům povinné účty

Sociální demokraté nesouhlasí s návrhem ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka (TOP 09) zavést důchodcům povinné účty, aby si pro peníze chodili do bankomatů. Ministerstvo uvedlo, že bude možné donášku peněz si za poplatek objednat, starší ročníky či lidé upoutaní na lůžko možná budou dostávat penze až do domu i zadarmo. Bude to záviset na podmínkách veřejné soutěže. Ministerstvo nyní hledá banku, která by se měla starat o výplatu sociálních dávek prostřednictvím karty ve výběrovém řízení. Soutěž na důchody zatím nevypsalo, na podmínkách této soutěže bude i záviset, zda nemohoucí budou peníze dál moct odebírat až do domu. Zájemci o provozování platebních karet pro sociální dávky mohou hlásit do tendru do konce srpna. Díky celému projektu stát podle ministra ušetří až miliardu korun na poštovném za složenky, jimiž se peníze posílají v současnosti. MPSV zdůraznilo, že vybírání důchodů i sociálních dávek nebude vázáno na žádné speciální bankomaty. Podle mluvčí Viktorie Plívové je podmínka minimálního počtu bankomatů (necelých tisíc) na území Česka jednou z podmínek obchodní soutěže. Podle Plívové ministerstvo zatím nezavrhlo možnost zachovat donášku penze seniorům upoutaným na lůžko či lidem nad určitou věkovou hranici zdarma. Možnost donášky, a to i mladším ročníkům, pak bude podle mluvčí každopádně zachována, ale zpoplatněna. "V tomto směru hovoříme o částce v řádech korun," uvedla. Převod peněz na osobní účty těch, kteří už karty používají, by podle předpokladu ministerstva měl být prováděn zdarma a automaticky. Plastikovou kartu by lidé měli dostat zadarmo. Jeden výběr z bankomatu ke každé sociální dávce či příspěvku by měl být bez poplatku.

Poliklinika Modřany se distancuje od výroků lékaře Bartáka

Poliklinika Modřany se distancuje od výroků lékaře Jaroslava Bartáka, který je podezřelý z týrání své asistentky během služební cesty na Filipíny. ČTK o tom informovali spolumajitelé společnosti provozující polikliniku František Fencl a Jitka Novotná. Podle nich s nimi třetinový vlastník společnosti a čestný prezident polikliniky Barták zveřejnění svých názorů nekonzultoval. Barták údajně na Filipínách dvaadvacetiletou asistentku trýznil. Dívka před více než týdnem vypověděla, že ji vylákal pod záminkou pracovní cesty, tam ji bil, sexuálně napadal a vyhrožoval jí smrtí. Lékař nařčení odmítá a tvrdí, že kauza je vykonstruovaná. Jedná se prý o spiknutí s cílem ho diskreditovat. Lékař poskytl časopisu Týden údajný dodatek smlouvy, v němž se prý žena zavázala být mu plně k dispozici. Tvrdí, že tato i další dívky, které s ním v minulosti jezdily na zahraniční cesty, měly ve smlouvě zanesenu povinnost mít s ním pohlavní styk, ta se prý skrývala pod pojmem osobní služby. Ve fotokopii dodatku zveřejněné v nejnovějším vydání časopisu Týden je pod bodem šest uvedeno, že "asistentka bude plnit osobní úkoly nadřízeného 2x týdně a na služebních cestách". V dodatku ke smlouvě s asistentkou, jímž se lékař spolu s dalšími argumenty hájí, se kromě platu 32.000 korun čistého měsíčně píše například o tom, že asistentka bude několikrát týdně zvána na pracovní obědy a maximálně jednou týdně na pracovní večeři, uvedl časopis. "Celková výše uváděné mzdy vysoce převyšuje skutečnou mzdu, kterou u nás slečna asistentka v souladu s pracovní smlouvou dostávala," reagovali na Bartákova tvrzení Fencl s Novotnou. Na Bartáka už podaly trestní oznámení čtyři jeho bývalé asistentky. Do případu byl vtažen i velvyslanec na Filipínách, který se na popud ministra zahraničí Karla Schwarzenberga (TOP 09) začal případem zabývat a který ženě pomohl. Barták už kvůli násilí na mladých ženách jednou skončil před soudem. V prosinci 2007 údajně brutálně zbil před pražským Michnovým palácem svou asistentku Lucii Ř. Mlátil jí prý hlavou o kapotu auta tak silně, že málem omdlela. Lucii zachránili kolemjdoucí. Případ skončil před soudem, kde žena přijala odškodnění, informovala Mladá fronta Dnes.

Dva zákonodárci chtějí, aby bezpečnost na Šluknovsku řešil Kubice

Poslanec a senátor opoziční ČSSD Jaroslav Foldyna a Jaroslav Sykáček žádají ministra vnitra Jana Kubiceho, aby řešil bezpečnostní situaci ve Šluknovkém výběžku v severních Čechách. Otevřený dopis, který obdržela ČTK, zveřejnili den po hromadné rvačce v Rumburku. Skupina Romů tam údajně napadla několik lidí. Foldyna a Sykáček tvrdí, že v některých tamních městech vzrostla začátkem roku kriminalita i o 200 procent a Šluknovsko se potýká s vlnou násilí. Mluvčí ministerstva Pavel Novák řekl, že Kubice zadal policejnímu prezidiu, aby mu připravilo zprávu o situaci. Ministr má také v plánu setkat se s hejtmankou Ústeckého kraje Janou Vaňhovou (ČSSD). "Příčinou je masivní a organizovaný exodus Romů a osob sociálně slabých, kteří jsou na Šluknovsko sestěhováváni z velkých měst Ústeckého kraje, ale též z Prahy, Brna a dalších," napsali zákonodárci. Policie a obce mají podle nich problém zajistit pořádek. Foldyna se Sykáčkem, jenž je starostou Rumburku, se obávají dalšího snižování počtu policistů. Násilnosti jsou podle nich výsledkem přehlížení problémů komunity Romů a nepřizpůsobivých obyvatel státem. Obce prý k tomu nemají pravomoci ani peníze. Policie kvůli nedělnímu incidentu obvinila zatím dva Romy. Podobný konflikt s ještě vážnějšími následky se stal 7. srpna v Novém Boru na Českolipsku; skupina Romů tam údajně útočila s mačetami v ruce, výsledkem byla tři těžká zranění. Foldyna a Sykáček píšou i o dalších incidentech: před časem ve Šluknově podle nich skupina Romů zbila do bezvědomí dva studenty, ve Varnsdorfu před několika dny strhli Romové starší manžele z jízdních kol a odcizili jim je, ve stejném městě natáhli přes silnici drát, přičemž havaroval motocyklista.

Sazka podepsala reklamní smlouvu s Jaromírem Jágrem na tři roky

Loterijní společnost Sazka podepsala reklamní smlouvu s Jaromírem Jágrem na tří roky. Jágr se stane klíčovou postavou podzimní kampaně společnosti. Novináře o tom informovala mluvčí insolvenčního správce Lenka Tichá. Sazka, jejíž prodej vyhlásil správce v pátek, je v konkurzu od konce května. Sazka bude na oplátku hlavním sponzorem hokejového Kladna, jehož většinovým majitelem je Jágr. Hlas vítěze Stanleyova poháru, mistra světa a olympijského vítěze mohou již slyšet lidé v rozhlasových spotech. Nyní se natáčí televizní reklamy a focení na venkovní reklamu. "Sazka je jednou z nejsilnějších firem, věříme, že velkou zůstane. Věříme, že pomůžeme zlepšit jméno Sazky," uvedl Jágr. Podrobnosti smlouvy nesdělil; řekl jen, že částka deset milionů korun ročně je číslo velmi blízké skutečnosti. Upozornil na to, že nový majitel Sazky může smlouvu o sponzorství Kladna vypovědět. Jágr ale věří, že se tak nestane.

V Klášterci nad Ohří začal festival moderního tance Siraex

V Klášterci nad Ohří začal festival moderního tance Siraex. Jeho příznivci zamířili do sally terreny, otevřené budovy v zámeckém parku, letos již popáté. Mimo tanečních vystoupení je čeká i doprovodný program jako jsou kurzy flamenca, jógy nebo tai-chi. Zahraničních tanečníků festival nabízí letos na dvě desítky. Přijeli z Itálie, Norska, Francie, Nizozemí, Slovenska, Japonska, Venezuely, Německa nebo USA. Z českých umělců do Klášterce přijedou taneční skupiny Nanohach, VerTeDance, Dekkadancers a tanečnice Lenka Vágnerová, Lenka Bartůňková a Andrea Miltnerová. Veřejnou část festivalu otevře zahajovací večer, v úterý bude následovat večer vystoupení ženských tanečních souborů. V polovině týdne vystoupí neprofesionální tanečníci, většinou ze Základních uměleckých škol a jako host večera taneční skupina seniorů La conexion. Ve čtvrtek se mohou návštěvníci těšit na večer nazvaný S jedním mužem, kdy choreografka Karen Fossová představí své mužské taneční sólo. Celý festival ukončí závěrečný galavečer, kdy nejlepší představení dostane diváckou cenu. Studentům tanečních konzervatoří a Základních uměleckých škol festival nabídne taneční dílny s českými i zahraničními lektory. Doprovodný program, stejně jako večerní vystoupení, je určený pro veřejnost.

V Jizerských horách přibudou odpočívadla s dětskými hřišti

Podél turistických tras v Jizerských horách přibudou nová odpočívadla s dětskými hřišti, přístřešky, lavičky a stojany na kola, a také více než 50 map. Nový systém bude doplněn o směrovky a pásové značení. To vše díky česko-saskému projektu Nová Hřebenovka. Liberecký kraj, který je lídrem projektu, už na nové vybavení a značení vypsal veřejnou soutěž. Podle odhadů přijde vybavení na české straně na 17 milionů korun. Úpravy a značení mají být hotovy před zimní sezonou v roce 2013. Projekt Nová Hřebenovka má obnovit a modernizovat turistické trasy v oblasti Jizerských hor, přes Ještěd, Hrádek nad Nisou a Krompach až ke Šluknovu. České turistické trasy navážou na ty německé. Nové značení a vybavení kolem tras na obou stranách hranice přijde na zhruba 35 milionů korun, z toho 85 procent zaplatí EU, o zbytek se podělí Němci, Liberecký kraj a český stát.

Plzeňská zoo mění samce vzácného nosorožce s anglickou zoo

Sedmiletý samec vzácného nosorožce indického Beni, nebo také Kalimantan, odjel z plzeňské zoologické zahrady do Anglie. Na doporučení koordinátora evropského záchranného programu pro tato v přírodě ohrožená zvířata si plzeňská zoo vymění chovné samce se zahradou v Chesteru. O několik měsíců mladší samec Baboo, který se narodil v listopadu 2004 v Basileji, by měl do Plzně dorazit z Anglie koncem týdne. V budoucnu by se tu měl stát partnerem tříleté plzeňské samice Manjuly. Plzeňská zoo zahájila loni v červnu přivezením Manjuly a pak Beniho novou etapu své pětaosmdesátileté historie, nosorožce dosud nikdy nechovala. Tento druh lichokopytníků měla dříve v Česku královédvorská zoo, kde se postupně narodila tři mláďata. Celosvětově přežívá druh jen ve třech národních parcích a v několika zoologických zahradách. V lidské péči je na 150 zvířat, celkem má světová populace maximálně 2000 až 2500 exemplářů. Z necelé šedesátky nosorožců indických žijících v Evropě pochází jen šest z národních parků v Nepálu či Indii. Letos se narodilo v Evropě zatím jediné mládě v berlínském Tierparku samička Aruna, která je mladší sestrou plzeňské Manjuly. V listopadu je očekáván porod v holandské zoo Amersfoort.

Hradem Roštejn provedou návštěvníky historické postavy

Návštěvníky hradu Roštejn na Jihlavsku provedou během nadcházejícího víkendu významné historické postavy oslavami různých svátků. Už potřetí se na hradě uskuteční program s názvem Cesty do minulosti - putování s Časem tam a zase zpátky za hradními oslavami. Historické postavy ztvární amatérští i profesionální herci. Informovala o tom kastelánka Zdena Vaníčková. V devíti pětiminutových divadelních etudách v jednotlivých hradních sálech se návštěvníci s trochou nadsázky a parodie setkají s Jindřichem a Heřmanem z Hradce, dětmi Františky Slavatové, se Zachariášem z Hradce či jeho chotí Kateřinou. Seznámí se také s Janem Hvězdou z Vicemilic, s manželkou hraběte Podstatského z Prusínovic nebo s lékařem Janem Pavlem Bílkem a Janem Evangelistou Kyptou. Scénář projektu vychází z místních dějin. Hlavní postavy nejsou smyšlené, v určité míře zasáhly do událostí kraje. Atmosféru starých dob vytvoří na hradním nádvoří trhovci a malé řemeslné tržiště.

Sport

Fotbalový obránce a nedávný vicemistr Evropy do 19 let Tomáš Kalas odchází z Chelsea na roční hostování do Arnhemu. Nizozemský klub osmnáctiletého zadáka už představil jako novou posilu. V nizozemské lize jsou momentálně čtyři čeští krajánci. V Heerenveenu působí Michal Švec s Milanem Kopicem, v Utrechtu hraje Jacob Lensky a v Nijmegenu kapitán reprezentační jednadvacítky Pavel Čmovš.

Pro dráhového cyklistu Františka Sisra, jenž se triumfem ve scratchi postaral o jedinou medaili české výpravy na juniorském mistrovství světa, skončil šampionát v Moskvě zraněním. Sisr si v závěrečný den zlomil po pádu na dráze v Krylatském zápěstí. Čtyři dny po zisku titulu usiloval Sisr společně s Janem Krausem o medaili v bodovacím závodě dvojic, v němž na nedávném mistrovství Evropy skončili druzí.

Vedení české atletické výpravy muselo před mistrovstvím světa v korejském Tegu řešit vážný problém ve startovních listinách. Mezi přihlášenými běžkyněmi v závodu na 400 metrů chyběla česká finálová naděje Denisa Rosolová. Funkcionáři situaci na poslední chvíli zachránili. V Rosolové pořádně hrklo, když se ve startovní listině nenašla. Její jméno místo toho omylem figurovalo v závodu na 200 metrů. Český atletický svaz Rosolovou předběžně přihlásil na 200, 400 a 4x400 metrů. Že se na startovních listinách objevila jen u dvoustovky, to byla chyba organizátorů.

Počasí v Česku:

V úterý skoro bude jasno až polojasno, ojediněle při přechodně zvětšené oblačnosti přeháňky nebo bouřky. Nejvyšší teploty 29 až 33 stupňů C., v 1000 m na horách kolem 23 stupňů C., na Šumavě kolem 27 stupňů C.

22-08-2011