Denní souhrn zpráv Zprávy

14-07-2011

Vláda prosadila 61 zákonů, Nečas ale přiznává rezervy

Za rok působení nynější koaliční vlády premiéra Petra Nečase (ODS) bylo definitivně schváleno 61 zákonů, které navrhla. Uvádí to bilanční publikace, kterou k výročí práce kabinetu připravil úřad vlády. Upozorňuje také na to, že ani jeden vládní návrh zákona nebyl parlamentem zamítnut nebo vrácen k dopracování. ODS, TOP 09 a VV získaly loni ve volbách do Poslanecké sněmovny 118 křesel z 200. Na tiskové konferenci po pravidelném zasedání vlády premiér Nečas nicméně přiznal nedostatky ve vnitřní komunikaci koalice i ve vysvětlování připravovaných reforem veřejnosti.

Premiér připomenul, že i Česko se musí vypořádat s dopady problémů v eurozóně. V této souvislosti konstatoval, že rozpočtová zodpovědnost je klíčovým parametrem nejenom pro Českou republiku, ale pro všechny země. "Díky úsporné rozpočtové politice má naše země solidní hodnocení ratingových agentur, na rozdíl od řady jiných, i mnohem vyspělejších ekonomik. Česká republika si může půjčovat peníze nejlevněji ze střední a východní Evropy," řekl Nečas k jedné z priorit vlády. Mimo jiné i kvůli krizi v eurozóně je podle něj třeba pokračovat v reformách. Za klíčový úkol pro příští měsíce Nečas v této souvislosti označil získání větší podpory veřejnosti pro navrhované změny.

Vládní Věci veřejné mají vážné výhrady k návrhu rozpočtu

Vládní Věci veřejné mají vážné výhrady k návrhu rozpočtu, který ekonomickým ministrům předložil ministr financí Miroslav Kalousek. Podle VV je návrh v rozporu s koaliční smlouvou. ČTK to řekl ekonomický expert VV Michal Babák. Nespokojenost VV s Kalouskovým návrhem rozpočtu ventiloval na serverech Aktuálně.cz a iDnes.cz předseda VV Radek John. Plánovanou tiskovou konferenci k tématu daňové reformy VV zrušily těsně před jejím konáním. První místopředsedkyně VV a vicepremiéra Karolína Peake řekla, že její strana v souvislosti s "bojem nad rozpočtem" v současné chvíli nechce situaci "hrotit" či říkat silná slova o odchodu z koaliční vlády. Na poradě ekonomických ministrů podle ní nastala "typická diskuse" o napjatém rozpočtu a návrzích ministerstva financí pro příští rok i další léta. Škrty podle Peake hrozí ve školství a dopravě, tedy resortech, které řídí ministři z VV. "Pokud ale vím, tak i spravedlnost a obrana se dost brání proti škrtům, které jim byly naloženy," poznamenala vicepremiérka. Kalousek podle ní navíc uvažuje o škrtech i v letošním roce. VV se už dříve ostře ohrazovaly proti Kalouskovým plánům na úspory v rozpočtu na příští rok.

Kabinet schválil novelu, která umožní prodej státní půdy občanům EU

Vláda schválila návrh novely zákona, která umožní prodej státní zemědělské půdy jen občanům členských států Evropské unie a zemí Evropského hospodářského prostoru. Materiál souvisí s novelou devizového zákona, která zrušila zákonné omezení nákupu zemědělské půdy pro cizince. Po jednání kabinetu to uvedl premiér Petr Nečas. Novelu devizového zákona v červnu podepsal prezident Václav Klaus. Zákaz prodeje půdy cizincům si Česko vyjednalo při vstupu do EU před sedmi lety, tato výjimka přestala platit počátkem května.

Novela má podle ministerstva zemědělství (MZe) rovněž zabezpečit prodej zemědělských pozemků farmářům, kteří na nich již hospodaří. Podmínkou bude, aby plocha pole činila nejméně deset hektarů a zemědělci na ní hospodařili aspoň 36 měsíců. "Cílem návrhu je také sjednotit podmínky pro převody zemědělských pozemků na zemědělské podnikatele a zamezit přednostnímu nabývání pozemků osobami, které neprovozují zemědělskou výrobu," stojí ve zprávě.

Ministr Kocourek jednal o rozvoji hospodářských vztahů s Namibií

Ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek jednal s namibijským ministrem zahraničních věcí Utoni Nujomaou o možnostech, jak vylepšit vzájemný obchod s touto africkou zemí, který zatím vykazuje minimální hodnoty. Podle Nujomaa by se české firmy v Namibii mohly zapojit například do modernizace základní infrastruktury i dodávek technologií pro těžbu nerostných surovin či energetiku. Náměstek ministra průmyslu a obchodu Milan Hovorka upozornil, že dlouhodobé výsledky vzájemného obchodu mezi Českem a Namibií neodpovídají potenciálu obou stran. Podle Nujomaa by se české firmy v Namibii mohly v budoucnu angažovat zejména v oblasti výstavby základní infrastruktury, která je nutná pro rozvoj jihoafrického regionu, jako je například propojení jihoafrické ekonomiky přes Namibii s Angolou nebo posílení propojení Namibie s Botswanou. Obchodní možnosti se ale otevírají také v oblasti dodávek technologií pro těžbu nerostů, v energetice nebo v exportu zemědělských strojů a zařízení pro potravinářský průmysl.

Ústavní soud se žalobců nezastal, ponechal v platnosti loňské snížení mezd

Loňské snížení platů státních zástupců nebylo protiústavní, rozhodl Ústavní soud. Žalobci kvůli úsporám přišli o čtyři procenta mzdy. Opatření platilo jen do konce loňského roku. Totožné úspory v případě soudcovských mezd přitom loni ÚS zrušil jako hrozbu pro nezávislost justice. Na rozdíl od soudců tak státní zástupci nedostanou zpět peníze, o které přišli. Ústavní soudci nebyli jednotní. Rozhodla těsná většina. Nález provází sedm odlišných stanovisek. Nález ÚS stojí na tvrzení, že státní zástupci jsou v odlišném postavení než soudci, a proto se na ně nevztahují starší verdikty o nepřípustnosti snižování platů v justici. Státní zastupitelství podle ÚS nevykonává soudní moc.

Právní úprava platů státních zástupců se možná brzy změní. Sněmovní rozpočtový výbor koncem června doporučil poslancům přijmout novelu, podle níž by se platy žalobců přímo odvíjely od platů soudců - měly by představovat 90 procent soudcovské mzdy. Snížil by se tak rozdílu mezi platy žalobců a soudců.

Soudy jsou podle Soudcovské unie přetížené a podfinancované

České soudy se podle prezidenta Soudcovské unie Tomáše Lichovníka v posledních dvou letech potýkají s velkým nárůstem sporných občanskoprávních případů, ministerstvo spravedlnosti však na to nijak nereaguje. Soudy tak prý mají problémy s nedostatkem peněz i pracovníků. Představitelé unie se na tiskové konferenci znovu kriticky vyjádřili i ke způsobu výběru soudců a soudních funkcionářů a opět se vyslovili pro vznik nejvyšší soudcovské rady, která by měla zajistit nezávislost justice na politické situaci. Podle Lichovníka se zhoršují podmínky, v nichž pracují prvoinstanční soudy, ministerstvo spravedlnosti to ale nijak neřeší. V posledních letech podle něho na řadě soudů narostl počet občanskoprávních případů, zejména žalob o zaplacení, v řádech desítek, někde i stovek procent. V rámci úspor však soudy podle šéfa unie postihlo snižování platů, někde se muselo sáhnout k propouštění. Tato situace může vést podle Lichovníka k tomu, že soudy nebudou moci pracovat tak poctivě, jak by chtěly a měly, nebo se zvýší počet neskončených věcí a prodlouží se délka řízení.

Výbor pro práva dětí nedoporučil schválit novelu o střídavé péči

Vládní výbor pro práva dítěte nedoporučil schválení novely zákona o rodině, podle níž by soudy měly častěji svěřovat po rozvodu děti do střídavé péče. Navrhovaný zákon podle něj upřednostňuje tento druh výchovy před jinými i práva rodičů před právy jejich potomků a omezuje i rozhodování soudců. Vyplývá to z usnesení, které členové výboru přijali. S novou úpravou střídavé péče přišel poslanec Pavel Staněk (ODS). Soud by měl povinnost volit střídavou výchovu vždy, pokud by oba rodiče o potomka stáli, byli by způsobilí ho vychovávat a střídavá péče by byla v zájmu dítěte. Podle Staňka soudy dávají dítě po rozpadu manželství obvykle matce, mělo by ale dál být s oběma rodiči. "Úprava staví práva rodičů nad nejlepší zájem dítěte, který není v tomto případě tím nejvyšším hlediskem. Dítě je stále spíš objekt než subjekt, který má právo do toho mluvit," řekla vládní zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková, která proti navrhované úpravě střídavé péče vystupuje už delší dobu. Sněmovna normu schválila, nyní by ji měl projednat Senát. I jeho ústavně-právní výbor ale doporučil, aby senátoři toto ustanovení z novely vypustili a vrátili ho poslancům. Podle členů vládního výboru by novela "nevhodně zasáhla" do rozhodování soudů, když jim dává povinnost svěřovat dítě do péče oběma rodičům. Střídavou péči mohou nařídit přitom už dnes, když je pro dítě vhodná. Výbor považuje nynější úpravu za vyhovující. Uvedl, že navrhované znění upřednostňuje střídavou výchovu před jiným uspořádáním poměrů a práva rodičů před právy jejich potomků.

Policie nezjistila, kdo ke Kočí nainstaloval štěnici

Policie podle serveru Blesk.cz nezjistila, kdo do bytu poslankyně Kristýny Kočí nainstaloval štěnici, a případ odložila. Zařízení se do bytu dostalo 31. března, tedy dva dny poté, co Kočí od Víta Bárty (VV) dostala obálku s údajným úplatkem, zařízení bylo podle policie nefunkční, uvedl Blesk.cz. Z usnesení policie podle serveru vyplývá, že v současnosti nejsou známy žádné stopy, které by vedly k dopadení pachatele. Podle policie byla štěnice do ložnice bytu, který patří ministerstvu pro místní rozvoj, nainstalována 31. března 2011, Kočí zařízení nalezla 11. dubna, napsal server. Policisté podle Blesk.cz nezjistili žádné stopy násilného vniknutí do bytu. Podle Jiřího Schmidta z bezpečnostní agentury Probin, která se zabývá ochranou proti odposlechům, byl u Kočí demontovaný GSM telefon. Kočí zařízení nalezla několik dnů poté, co s dalším bývalým členem VV Jaroslavem Škárkou podala trestní oznámení na tehdejšího ministra dopravy Bártu kvůli podezření z uplácení. Policie v současnosti žádá sněmovnu, aby zbavila Bártu a Škárku imunity. Bártu chce stíhat kvůli tomu, že se údajně snažil uplatit Kočí a Škárku. Bárta od počátku tvrdí, že šlo o půjčky. O vydání Škárky policie žádá údajně kvůli tomu, že úplatek oznámil pozdě a část peněz utratil.

Trojice mužů napadla egyptskou stráž u české ambasády v Káhiře

Trojice mužů napadla ve středu egyptskou stráž u českého velvyslanectví v Káhiře a zranila tři její příslušníky. Informovala o tom egyptská média. Jednoho z útočníků se egyptské policii podařilo zadržet, dva uprchli. Podle zatčeného muže neměla trojice v úmyslu zaútočit na velvyslanectví, chtěla se prý jen zmocnit zbraní strážných. Nejednalo se o útok proti České republice, řekl mluvčí českého ministerstva zahraničí Vít Kolář. Podle Koláře se útočníci snažili ukrást zbraně od ochranky, která stála venku před plotem ohraničujícím ambasádu. Český velvyslanec v Egyptě Pavel Kafka upřesnil, že se středeční incident stal v pět hodin ráno místního času, kdy tři útočníci na motocyklech zasáhli egyptské strážné před budovou ambasády neznámou látkou, patrně sprejem. Jejich úmyslem bylo zřejmě stráže oslepit, využít situace a zmocnit se zbraní, konstatoval Kafka. Jednoho z útočníků, Valída Mahmúda, zadrželi místní obyvatelé. Při výslechu tento sedmadvacetiletý podezřelý vypověděl, že s komplici naplánovali přepadení, aby si tak zaopatřili zbraně. U sebe měli údajně sečné zbraně, napsal egyptský list Al-Masrí al-Jum. Prokurátor uvalil na zadrženého Mahmúda čtyřdenní vyšetřovací vazbu, uvedl rovněž tento deník.

Majitelům domů se nová koncepce bydlení nelíbí, nájemníkům ano

Občanské sdružení majitelů domů (OSMD) nesouhlasí s novou státní koncepcí bydlení, kterou ve středu schválila vláda. Naopak Sdružení nájemníků ČR (SON) s vládním dokumentem vyjádřilo souhlas. Vyplývá to z dnešních vyjádření obou sdružení. Nová státní koncepce bydlení se má zaměřit hlavně na podporu výstavby nájemních bytů. "Opakuje prokázané chyby předchozích koncepcí: plýtvá penězi ze státního rozpočtu, podporuje bohaté místo potřebných, vede k finanční krizi rezidenčního trhu, neodstraňuje korupční příležitosti a plýtvá na pokračující podporu nové výstavby," uvedla mluvčí OSMD Aneta Červenková. Jedním z důvodů přijetí nové koncepce je podle ministerstva pro místní rozvoj (MMR) finanční neudržitelnost současného systému. Dotace tedy mají nově nahradit například úvěry s nízkými úroky. Nový systém tak už podle MMR zatěžovat státní rozpočet nemá. Naproti tomu nájemnické sdružení nový plán vlády na bytovou politiku přivítalo. "Sdružení nájemníků ČR schválení koncepce vítá a oceňuje zejména posun k podpoře nájemního bydlení proti bydlení vlastnickému, návrhy na řešení větší bytové dostupnosti mladých domácností a též podporu nájemního bydlení pro seniory," sdělil předseda sdružení Milan Taraba. Ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský nastínil postup dalších prací na uskutečňování nové koncepce. Poslední koncepci bydlení vláda přijala v roce 2005, platila do roku 2010. Podle poradenské společnosti KPMG, která se na přípravě návrhu nové státní koncepce vedle MMR a SFRB také podílela, minulá koncepce kladla až příliš velký důraz na podporu vlastnického bydlení. Státu se také nedařilo zajistit stabilitu finančních zdrojů, které do oblasti bydlení posílá.

Brdští starostové volají po ochraně přírody a stavební uzávěře

Starostové brdských obcí na území Středočeského kraje nechtějí rušit nynější vojenský újezd. Pokud by se tak stalo, musí být ochráněna příroda a zajištěna stavební uzávěra, shodli se na schůzce v Příbrami. Společné prohlášení podepsali zástupci 17 obcí sousedících s vojenským újezdem. Podobné setkání starostů se nedávno uskutečnilo i na plzeňské straně brdského regionu. Starostové v prohlášení vyzvali vládu, ministerstvo obrany a životního prostředí a Středočeský kraj, aby v lokalitě zajistily účinnou ochranu přírody, zabránily poškození zdrojů kvalitní pitné vody, zajistily bezpečnost občanů a zamezily devastaci a zcizení majetku. Navrhují, aby ještě před zrušením újezdu byla na celém území zřízena chráněná krajinná oblast. Zároveň by měla být provedena inventarizace majetku, posouzeny hospodářské a ekologické škody vzniklé působením armády a proveden komplexní monitoring území s cílem zjistit místa s výskytem nevybuchlé munice. Tato místa by měla být na náklady státu zabezpečena. Starostové rovněž trvají na zachování celistvosti území, které by podle nich mělo být ponecháno ve Středočeském kraji, a nechtějí připustit změnu parcelace území. Hospodaření v lesích je podle nich třeba ponechat na státem řízené organizaci. Za důležité považují i zajištění stavební uzávěry na celém území vojenského újezdu, která by zabránila chaotické realizaci developerských projektů. "Budoucí rozvoj území navrhujeme realizovat pouze v souladu s ekologickou legislativou EU a až po zajištění ochrany přírody a vodních zdrojů na území Brd," stojí v prohlášení.

Diag Human nevzdává boj o česká umělecká díla

Rakouský právník společnosti Diag Human Eugen Salpius se odvolal proti verdiktu vídeňského soudu, který zrušil exekuci vypsanou na trojici českých uměleckých děl kvůli sporu firmy s Českou republikou. Uvedl to server Ekonom.cz. Obrazy Emila Filly a Vincence Beneše a plastika Otto Gutfreunda se tak do České republiky v nejbližší době nevrátí. Rakušané nedávno nepravomocně uznali nárok firmy Diag Human na více než desetimiliardové odškodnění za překažený obchod s krevní plazmou, obrazy a plastika skončily v depozitním skladu soudu. ČR se proti rozhodnutí odvolala a soud exekuci zrušil. Týdeníku Ekonom odvolání Diag Human potvrdil ředitel právního odboru ministerstva zdravotnictví David Kotris. "Jako velkou komplikaci to nevnímáme. Napíšeme k tomu své vyjádření a očekáváme, že soud potvrdí své rozhodnutí o zrušení exekuce," řekl listu Kotris. Podle verdiktu soudu z 1. července mají umělecká díla imunitu "výsostně kulturního majetku, který není určen k prodeji".

Slavný skladatel Morricone poprvé dirigoval v Praze své skladby

Poprvé se před českým publikem v roli dirigenta představil slavný italský skladatel filmové hudby a držitel Oscara za celoživotní dílo Ennio Morricone. V beznadějně zaplněné Smetanově síni Obecního domu řídil Český národní symfonický orchestr (ČNSO) a Český filharmonický sbor Brno. Koncert, na němž dvaaosmdesátiletý skladatel uvedl nejslavnější skladby své kariéry, se bude opakovat v pátek. I na něj byly vstupenky dlouho dopředu vyprodány. Festival Prague Proms se pořádá v Praze od 21. června a skončí 23. července gospelovým koncertem Gospel Showcase. První polovinu večera vyplnila jedna z Morriconeho nejnovějších skladeb, kantáta Vuoto D'Anima Piena, kterou zkomponoval před třemi lety. Vznikla k tisíciletí chrámu ve městě Sarsina na texty italských i světových mystiků. V Praze zazněla v české premiéře. Známých filmových melodií i ze spaghetti westernů se publikum dočká ve druhé části koncertu.

Přerovské muzeum představuje české archeology v Egyptě

Přerovské Muzeum Komenského představuje úspěchy českých archeologů v Egyptě. Návštěvníci se s nimi mohou seznámit prostřednictvím několika desítek velkoformátových fotografií pořízených objektivem fotografa Martina Frouze. Spatřit na nich mohou například odkrývané stavby, nalezené předměty i moderní archeologické postupy. Výstava připravená pro přerovský zámek čítá přes pět desítek fotografií a je rozdělena do tří částí podle oblastí s názvem Egypt, Abúsír a Poušť. Soubor fotografií prezentuje vědecké aktivity Českého egyptologického ústavu Univerzity Karlovy, který působí v Praze a Káhiře. Výsledky jeho archeologických výzkumů zachytil fotodokumentátor a fotograf Martin Frouz, který s přerovským muzeem spolupracoval již dříve. Jeho dlouholetá spolupráce s Českým egyptologickým ústavem mu umožnila nejen dokumentovat archeologické výzkumy, odkrývané stavby, ale i rekonstrukční práce, které směřují k záchraně těchto památek pro další generace. Výstavní část s názvem Egypt zahrnuje nejen záběry všeobecně známých i méně prezentovaných památek Egypta, ale také scény každodenního života; nechybí zde ani letecký pohled na asuánskou přehradu. Druhá část Abúsír se věnuje archeologickému nalezišti, které leží přibližně 20 kilometrů od Káhiry. Jde o místo, které již více než 50 let zkoumají čeští egyptologové. Ve své činnosti se soustřeďují nejen na výzkum pyramidových komplexů a soukromých hrobek z doby stavitelů pyramid, ale i velkých šachtových hrobek z takzvané sajsko-perské doby. Ve třetí části Poušť se mohou návštěvníci vydat do nitra Libyjské pouště. Výstava začíná už na nádvoří, kde lidi upoutají dvoumetrové fotografie. Velkoformátové fotografie doplňuje výběr publikací z rozsáhlé knižní produkce Českého egyptologického ústavu. Návštěvník výstavy se také může seznámit s pracovními nástroji egyptských dělníků, s tamními přírodninami i s dalšími dovezenými předměty, které dokreslují atmosféru Egypta. Výstavu velkoformátových fotografií Martina Frouze najdou lidé v prvním patře přerovského zámku. Přístupná bude do 25. září.

Kniha Petr Vok z Rožmberka je životopisem renesančního kavalíra

Životopisem legendárního velmože, posledního z nejslavnějšího českého aristokratického rodu a renesančního kavalíra se zabývá historik Jaroslav Pánek v knize Petr Vok z Rožmberka. Publikaci s dobovými plány, rytinami a vyobrazeními vydalo k 400. výročí smrti posledního Rožmberského "vladaře" nakladatelství Vyšehrad. Kniha o posledním Rožmberkovi Petru Vokovi vyšla v edici Velké postavy českých dějin. Dosud v ní nakladatelství Vyšehrad vydalo například monografie Svatý Prokop, Eliška Přemyslovna, Boleslav II. a Václav II., Petr Chelčický, Hynek Ptáček z Pirkštejna ale i Josef Jungmann, František Palacký či Karel Kramář.

Slavný operní pěvec José Carreras před Vánocemi vystoupí v Praze

Slavný operní pěvec José Carreras před Vánoci přijede do Prahy, aby 10. prosince, pět dní po svých pětašedesátinách, vystoupil v O2 aréně. Legendární tenorista, jehož proslavily procítěné interpretace především Verdiho a Pucciniho děl, ale především mnoholeté působení v hvězdném triu Los Tres Tenores (Tři tenoři) spolu s Plácidem Domingem a Lucianem Pavarottim, se v Česku naposledy s mimořádným ohlasem představil v prosinci 2008 v Kongresovém centru Praha. I tehdy měl koncert vánoční atmosféru. Vstupenky budou v prodeji v síti Sazka ticket během 14 dnů v cenovém rozmezí od 1100 do 6800 korun.

Sport:

Fotbalisté Jablonce zvítězili v úvodním utkání druhého předkola Evropské ligy na hřišti albánského celku Flamurtari Vlora 2:0 a výrazně se přiblížili postupu do třetí předkola. Zápas hraný za obrovského vedra rozhodl dvěma góly v 70. a 76. minutě kanonýr David Lafata po přihrávkách Karla Pitáka. Odveta je na programu za týden na severu Čech.

Vítězem první pyrenejské a celkově dvanácté etapy Tour de France se stal španělský cyklista Samuel Sánchez. Žlutý trikot lídra závodu udržel Francouz Thomas Voeckler, který projel cílem v lyžařském středisku Luz Ardiden jako devátý se ztrátou 50 sekund. Romanu Kreuzigrovi nevyšel únik, do kterého se pustil před stoupáním na Tourmalet, kdy začal sám stíhat skupinku uprchlíků. Prémií na slavném vrcholu projel jako první Francouz Jérémy Roy, na kterého osamocený Kreuziger ztrácel na čtvrtém místě tři minuty. Jedenáct kilometrů před cílem v závěrečném stoupání českého závodníka peloton dojel stejně jako Roye a spol.

Tenistka Klára Zakopalová postoupila na turnaji v Palermu do čtvrtfinále. Ve druhém kole zvítězila nad Chorvatkou Ani Mijačikovou 7:5, 4:6 a 6:3. Další soupeřkou čtvrté nasazené české hráčky bude turnajová sedmička Slovinka Polona Hercogová, kterou ještě nikdy neporazila. Devětadvacetiletá Zakopalová má v boji o postup do semifinále příležitost vrátit o devět let mladší Hercogové předchozí čtyři porážky. Obě hráčky jsou momentálně sousedkami ve světovém žebříčku, česká tenistka figuruje na 36. pozici a Slovinka hned za ní.

Počasí

Zítra čekáme polojasno až oblačno, přeháňky už jen výjimečně. Ráno a dopoledne budou na Moravě a ve Slezsku ještě doznívat bouřky. Teploty jako dnes, do 23ti stupňů, na jihovýchodě až 25.

14-07-2011