Denní souhrn zpráv Zprávy

03-07-2011

Ministr Vondra: V případě nedodržení schodku může padnout vláda

Nedodržení rozpočtového schodku by mohlo být podle ministra obrany Alexandra Vondry (ODS) důvodem pádu vlády. Připustil to v nedělním diskusním pořadu České televize. ODS a TOP 09 podle něj nicméně neuvažují o zvýšení firemních daní, jak v uplynulých dnech žádala nejmenší vládní strana Věci veřejné a jak by si přála opozice. Ministr Vondra uvedl, že navýšení firemní daně o procento by vyneslo sedm miliard korun, ovšem ne hned. Okamžitě by se na příjmech rozpočtu projevilo pouze navýšení daně z přidané hodnoty. Daňové příjmy státu sice meziročně rostou, ale méně než plánovalo ministerstvo financí. Na celý letošní rok je schválen rozpočet se schodkem 135 miliard korun. Věci veřejné proto při vyjednávání o dodatku ke koaliční dohodě prosazovaly zvýšení firemní daně, ale nepochodily. Jednaní o rozpočtu na příští rok i podle nich bude složité, už kvůli tomu, že ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) údajně navrhuje krátit rozpočty ministerstev VV.

Ministr Besser bude navrhovat půl miliardy na filmové pobídky v roce 2012

Ministr kultury Jiří Besser (za TOP 09) bude při projednávání rozpočtu na příští rok navrhovat, aby šlo na podporu filmových produkcí půl miliardy korun. Pro letošek bylo vyčleněno 300 milionů, peníze jsou již vyčerpány, a produkce se mohou chystat na rok 2012, řekl ministr Besser v diskusním pořadu České televize. Ekonom a ředitel Institutu ekonomických studií FSV UK Michal Mejstřík upozornil, že stát na pobídkách vydělává. "Věřím, že se mi podaří při schvalování rozpočtu dát minimálně opět částku 300 milionů korun, budu požadovat 500 milionů korun na podporu filmových produkcí," uvedl Jiří Besser. "To jsou peníze, které jsou jakoby papírově alokovány, ale de facto oni na sebe vydělají, oni vynesou pro stát ještě navíc minimálně 18, 20 procent. To znamená vlastně stát v tuto chvíli, když hovoříme třeba o 500 milionech, tak stát na tom vydělá 700 milionů," řekl k tomu Michal Mejstřík. Česko získalo výjimku jako dvanáctá země Evropské unie, a filmaře tak mohlo začít podporovat od 18. června loňského roku.

Alexandr Vondra: Stahování z Afghánistánu začíná letos

Českých vojáků v Afghánistánu bude od letošního roku ubývat. Ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) v diskusním pořadu České televize řekl, že to lze interpretovat jako určitou formu stahování ze země. Uvedl to ke kritice místopředsedy ČSSD Lubomíra Zaorálka, podle něhož česká vláda nereaguje na změnu politiky Spojených států v Afghánistánu. Nejvíce českých vojáků v zemi je nyní, a to 720. Ke konci roku se bude stahovat vrtulníková jednotka, příští rok bude v Afghánistánu působit nejméně o sto českých vojáků méně než letos. "Mohu s klidným svědomím říct, že jistá forma stahování začíná také již letos," uvedl ministr Vondra. Stahování vojáků z Afghánistánu nedávno oznámil americký prezident Barack Obama. Premiér Petr Nečas minulý týden v reakci na Obamova slova uvedl, že ČR se bude chovat jako spolehlivý spojenec Severoatlantické aliance a nebude dělat jednostranné kroky.

Václav Klaus koncem července pojede do Austrálie přednášet o klimatu

Prezident Václav Klaus pojede koncem července do Austrálie, kde bude přednášet o svém pohledu na teorii globálního oteplování. Sérii přednášek českého prezidenta v australských městech zorganizoval tamní Ústav pro veřejné záležitosti (IPA). O cestě prezidenta do Austrálie informoval Hrad na webu www.klaus.cz. Australská média už začátkem června informovala o tom, že se český prezident do Austrálie chystá. List The Australian napsal, že australští poslanci včetně premiérky Julie Gillardové chystají Václavu Klausovi chladné přivítání kvůli jeho názorům na debatu kolem klimatických změn. Setkání s prezidentem Klausem prý odmítla jak kancelář předsedkyně vlády, tak premiér státu Viktorie Ted Baillieu nebo předseda vlády Západní Austrálie Colin Barnett. Hrad na webových stránkách prezidenta uvedl, že Václav Klaus vystoupí s několika projevy v různých australských městech. Navštívit má Perth, Sydney, Canberru, Melbourne, Brisbane a Coolum. "Ve všech svých přednáškách se zaměří na současné hrozby, které pro lidskou svobodu a přirozený hospodářský růst představují ideologie vystavěné na vyvolávání strachu před dopady tzv. klimatických změn," informoval web. O schůzkách českého prezidenta s australskými politiky Hrad v avízu cesty neinformuje. Václav Klaus má v Austrálii pobývat od 20. července do 2. srpna.

Sobotní volby přinesly těsné výsledky jen v deseti z 24 obcí

Sobotní komunální volby přinesly vítězným seskupením jednoznačnou převahu v zastupitelstvech 14 z 24 obcí, kde se volilo. Při předchozích dubnových komunálních volbách byla situace opačná, z jednoznačného vítězství se těšila uskupení jen v devíti z padesátky obcí. Na jaře i v sobotu přišlo podle výsledků na www.volby.cz hlasovat v průměru 72 procent lidí. Po devítiměsíční pauze si pět zastupitelů zvolili také v Řitonicích na Mladoboleslavsku, kde se teprve pro sobotní volby podařilo sestavit alespoň jednu kandidátku. Volební účast ve vesnici s osmi desítkami obyvatel přesto dosáhla téměř 70 procent. Jednu kandidátku i podobnou účast měli také ve Věžnici na Jihlavsku, ve Vrbici na Prachaticku ovšem stejný minimální výběr využilo 49 procent voličů. Nejnižší účast (45,92 procenta) byla v obci Skřipel na Berounsku, kde duel mezi místním sdružením nezávislých kandidátů a ČSSD v poměru 4:1 rozhodlo 45 z 98 voličů. Nejvíce voličů, a to přes 94 procent, přilákalo soupeření tří místních seskupení v Hnačově na Klatovsku, který skončil poměrem 4:2:1. Z parlamentních stran bylo nejúspěšnější hnutí Starostové a nezávislí.

ČBA: Problémem reformy důchodů je dobrovolnost a podobnost pilířů

Dobrovolný přechod lidí do druhého pilíře důchodové reformy a podobnost poskytovaných služeb penzijních fondů ve druhém a třetím pilíři může podle České bankovní asociace (ČBA) vytvořit mezi pilíři konkurenční stav a oslabit ochotu lidí zapojit se do druhého pilíře. Vyplývá to z analýzy ČBA. Celkově ale penzijní reforma představuje podle asociace kvalitní základ pro další úsilí o změny systému. Přechod do druhého pilíře navržené důchodové reformy se z finančního hlediska vyplatí podle studie především těm, kteří budou ochotni na penzi odkládat měsíčně částku vyšší než bude limit pro poskytování státních příspěvků a daňových zvýhodnění ve třetím pilíři. Dalším problémem, který vyvolává pochybnosti ohledně stability druhého pilíře, je podle asociace právě dobrovolný přechod. "Je tedy otázkou, kolik lidí se do nového systému skutečně zapojí. Maximální odhady, podle nichž během deseti let vzroste penzijní sektor do řádů mnoha stovek miliard korun, jsou vzhledem k očekávanému malému zapojení občanů do druhého pilíře spíše přehnané," uvedla ČBA.

Za pět let bodového systému přišlo o řidičský průkaz 33.000 lidí

Po pěti letech od zavedení bodového systému v České republice ministerstvo dopravy i experti vyjadřují spokojenost s jeho fungováním. Za tu dobu se takzvaně vybodovalo, tedy nasbíralo 12 bodů a přišlo o řidičský průkaz, přes 33.000 řidičů, z toho bylo pouze 1720 žen. Celkem si řidiči připsali přes šest milionů bodů za téměř 3,25 milionu bodovaných přestupků a trestných činů. Z tohoto množství více než čtvrtinu tvoří překročení nedovolené rychlosti v obci o méně než 20 kilometrů za hodinu. ČTK to řekl mluvčí ministerstva dopravy Martin Novák. Systém přidělování trestných bodů začal v Česku platit 1. července 2006. V tomto roce výrazně klesl počet mrtvých na silnicích, v následujícím roce však obětí nehod opět přibylo. Bodový systém funguje tak, že při porušení zákona sbírá řidič vedle pokuty také trestné body. Pokud řidič dosáhne 12 bodů, přijde na rok o řidičský průkaz. Když se naopak 12 měsíců proti zákonu neproviní, čtyři body se mu odečtou.

V babyboxu šumperské nemocnice našli novorozenou holčičku

Do babyboxu šumperské nemocnice v neděli někdo odložil právě narozené dítě. Malá Kateřina byla nahá, s placentou, váží 3,6 kilogramu a měří 47 centimetrů. Podle zakladatele babyboxů Ludvíka Hesse jde v Česku o 51. případ, kdy vyhřívaná schránka zachránila život dítěte. V šumperském babyboxu jde přitom o druhou odloženou holčičku. "Je zcela v pořádku. Kateřina ji pojmenoval správce nemocnice Martin Pelnář. Je to pracovní jméno, které ale někdy dětem zůstává i poté, co si je převezmou jejich adoptivní rodiče," řekl ČTK Ludvík Hess. Dodal, že Kateřina je v Česku třetí holčičkou odloženou i s placentou a celkem 31. děvčátkem odloženým v babyboxu. Babybox je vyhřívaný inkubátor, který nabízí ženám v tíživé životní situaci možnost anonymně odložit dítě, aniž je ohrozí na životě či zdraví. Odložení dítěte do babyboxu je legální a rodičce za to nehrozí žádný trest. Boxy jsou vždy instalovány v klidných lokalitách, které zaručují zachování anonymity.

Generali: Většina klientů CK I. Parkam Holiday's je zpět v ČR

Většina klientů CK I. Parkam Holiday's, která tento týden skončila v úpadku, je zpět v České republice. O víkendu se vrátilo celkem 324 klientů z Burgasu, na pondělí je naplánován transport 18 turistů z řecké Soluni do Prahy a příští týden v pátek se vrátí do ČR poslední dva klienti této cestovní kanceláře. ČTK o tom informovala pojišťovna Generali, u které má cestovní kancelář I.Parkam Holiday's sjednané platné pojištění. "Celkové náklady spojené s návratem klientů I. Parkam Holiday's zpět do České republiky jsou odhadovány na dva miliony korun," uvedla v tiskové zprávě pojišťovna Generali.

Po dlouhé nemoci zemřel výtvarník Ján Mančuška

Ve věku 39 let zemřel v pátek v Praze po dlouhé nemoci výtvarník Ján Mančuška, informoval server iHNed.cz. Umělec, který pocházel ze Slovenska, byl držitelem prestižní Ceny Jindřicha Chalupeckého a získal uznání i v zahraničí. Ján Mančuška se narodil v roce 1972 v Bratislavě a vystudoval pražskou AVU. V roce 2004 dostal Cenu Jindřicha Chalupeckého. Žil v Praze a Berlíně a uspořádal mnoho samostatných výstav, v posledních letech především v zahraničí - ve Švýcarsku, Británii, Německu, několikrát v USA. Kromě nich se účastnil bezpočtu výstav skupinových. Na konci devadesátých let působil Mančuška spolu s Josefem Bolfem, Janem Šerých a Tomášem Vaňkem ve skupině Bezhlavý jezdec. Nejprve se věnoval malbě a kresbě, pak ho začaly více zajímat konkrétní předměty a nejbližší okolí, které konceptuálním způsobem přenášel do galerijního prostoru. V posledních pěti letech měly jeho práce literární formu i zaměření.

V katedrále sv. Víta začal poprvé v historii varhanní festival

Katedrálu sv. Víta na Pražském hradě rozezněl v neděli večer koncert prvního ročníku varhanního festivalu. Patřil varhaníkovi Martinu Porubovi, který přednesl mimo jiné skladby od Antonína Jandy, Paula Hindemitha i vlastní autorskou Improvizaci. První ročník představí profesory předních pražských hudebních ústavů i varhaníky nejvýznamnějších pražských chrámů Festival potrvá do 31. července. Koncerty se budou pořádat každou středu a neděli vždy od 19:00 hodin. "Varhanní festival otvírá nové rozměry v duchovním a kulturním životě katedrály sv. Víta. Varhany, které hudebně dotvářejí duchovní obsah posvátné liturgie, se představí rovněž v koncertních skladbách," uvedl v tiskové zprávě pražský arcibiskup Dominik Duka. Připomněl, že jedním z cílů uzavření společné dohody o vzájemné péči o katedrálu byla snaha, aby po dlouhém období nejistoty došlo k rehabilitaci katedrály v jejím duchovním, ale i kulturním a společenském významu.

Letní slavnosti staré hudby zmapují vliv benátských skladatelů

Už za několik dnů začne v české metropoli oblíbený mezinárodní hudební festival Letní slavnosti staré hudby, jehož program letos nese podtitul Na křídlech lva. Dramaturgie koncertu zmapuje vliv tvorby benátských skladatelů na hudbu u panovnických dvorů ve Vídni, Brunšviku a v Drážďanech, zazní mimo jiné díla Johanna Rosenmüllera, Giovanni Gabrieliho a Daria Castella. První koncert bude 22. července patřit německému souboru Musica Fiata zaměřenému na poučenou interpretaci staré hudby, který vystoupí v Míčovně Pražského hradu. S ním se pod vedením Rolanda Wilsona představí uznávaná německá sopranistka Dorothee Mieldsová. 12. ročník festivalu se v české metropoli bude pořádat mezi 22. červencem a 8. srpnem a vůbec poprvé rozezní akusticky příhodné prostory Pražského hradu. Některé koncerty se ale tradičně uskuteční i v Břevnovském klášteře a na Trojském zámku.

Karlovarská galerie na MFF mapuje 80 let ateliérů na Barrandově

Historickou expozici Barrandov Studio - 80 let otevřela Galerie umění v Karlových Varech, která tradičně v době konání mezinárodního filmového festivalu zařazuje do svého tematického plánu výstavu související s filmovým uměním. Unikátní expozice, jež bude v Karlových Varech k vidění do 4. září, připomene především vývoj filmového řemesla, řekl ČTK kurátor výstavy Jan Hlubek. Výstava není koncipovaná jako retrospektivní připomínka významných tvůrců a jejich filmů na Barrandově natočených. Obrací se spíše k historickému vývoji filmového řemesla. "Poodhalení filmového zákulisí bude pro návštěvníky, kteří z velké většiny znají až výsledné filmové obrazy v kině, nanejvýš atraktivní. Nejde nám o historický pohled na film, nýbrž o historické přiblížení vývoje filmařiny jako takové," podotkl obchodní ředitel společnosti Barrandov Studio Petr Tichý. Výstava návštěvníkům přiblíží historii Barrandova nejen prostřednictvím dobových fotografií nebo autentických dokumentů, ale především originálními exponáty, kostýmy nebo rekvizitami.

V Karlových Varech provází filmový festival výstava malíře Jiřího Anderleho

Galerie umění v Karlových Varech vystavuje s podporou nadace Film festival Karlovy Vary výběr z tvorby malíře a grafika Jiřího Anderleho. Výtvarníkovy nejnovější kresby uhlem a barevnými křídami jsou podle kurátorky výstavy Evy Neumannové plné dramatické expresivity, která postihuje situace lidské bytosti vržené doprostřed planoucího času světa. Jiří Anderle tu v nových polohách navazuje na svou předchozí tvorbu, uvedla Neumannová. "Z jeho sbírky pak můžeme obdivovat čtyřicítku litografií Joana Miróa, Antoniho Tapiese, Jeana Dubuffeta a Marca Chagalla," dodala kurátorka výstavy. Uvedla také, že Jiří Anderle se jako sběratel soustředí na africké kmenové umění. "V současnosti patří sbírka afrického kmenového umění Jiřího Anderleho k nejvýznamnějším soukromým sbírkám v Evropě," konstatovala Eva Neumannová.

Kováři ze čtyř zemí předvedou své umění na hradě Buchlov

Několik desítek kovářů z České republiky, Slovenska, Belgie a Norska předvede o víkendu 9. a 10. července své umění na hradě Buchlov na Slovácku. Budou se střídat u sedmi výhní, hotové výrobky budou poté k vidění ve výstavních prostorách hradu. Zvuk kovadlin se hradem rozezní vždy od 10:00 do 16:00, informovala ČTK mluvčí Národního památkového ústavu v Kroměříži Dagmar Šnajdarová. Novinkou letošního pátého ročníku akce Buchlovské kování bude soutěž o nejlepší kovářský výrobek. "Návštěvníci dostanou ke vstupence hlasovací lístek, na kterém mohou hlasovat pro nejlepšího kováře a výrobek, který je nejvíce zaujal. Výsledky soutěže o cenu diváka budou vyhlášeny v neděli v 16:00," poznamenala Dagmar Šnajdarová. Z hlasovacích lístků budou vylosováni tři návštěvníci, kteří získají zdarma dva lístky na noční prohlídky hradu. Součástí soutěže je také cena odborné poroty, která bude hodnotit jednotlivé kovářské práce.

Kolumbijci roztančili návštěvníky bystřického festivalu Na rynku

V Bystřici pod Hostýnem skončil čtyřdenní mezinárodní folklorní festival Na rynku. Kvůli nepřízni počasí musel být program přesunut do sportovní haly, návštěvníci se ale ani tak nenudili. Kromě samotných vystoupení je zaujal sobotní nácvik tanců různých regionů a zemí. Například s Kolumbijci hala vypadala jako na lekci zumby, řekla ČTK mluvčí bystřické radnice Barbora Janečková. "Je to jiný folklor, postavený na rozdíl od našeho na odlišných základech. Je karnevalový, volnější, barevný a nespoutaný. Tanečníkům jde hlavně o prožitek a rytmus, který oni cítí," popsala kolumbijské tance Barbora Janečková. Návštěvníky ale zaujaly i jiné tance, kromě tuzemských například i figurální mexické. "Končilo to obrovskou párty, tančil úplně každý. V netradičním prostředí haly se podařilo vytvořit super atmosféru," pochvalovala si Barbora Janečková.

První den festivalu Rock for People dorazilo 15.000 lidí

Koncerty kapel jako Plexis, The Prostitutes, Žlutý pes nebo písničkáře Xindla X vzbudily velkou pozornost návštěvníků prvního dne 17. ročníku festivalu Rock for People, který se do 5. července koná na letišti v Hradci Králové. Na třech pódiích se v programu představily přes dvě desítky tuzemských kapel a interpretů, na dvou scénách bude akce pokračovat do ranních hodin produkcí dýdžejů. Na všech pěti scénách v neděli festival nabídl koncerty prvních zahraničních hostů. Tisíce posluchačů se mohly například těšit na vystoupení americké punkrockové kapely U.S. Bombs, jejich krajany z formace Paramore, britskou písničkářku Kate Nashovou nebo kanadský pop-punkový kvartet Sum-41. Z tuzemských interpretů se představili zpěvačka Debbi, Tomáš Klus, Jiří Schmitzer a skupiny Sto zvířat, Tři sestry, Nightwork, UDG nebo United Flavour. Také byl zahájen program divadelní scény a další doprovodné programy. Letošní Rock for People nabídne vystoupení zhruba 140 kapel, 20 dýdžejů a 26 divadelních souborů. Loňský ročník festivalu navštívilo téměř 28.500 fanoušků, zatím nejvíce v jeho historii.

Zoo Praha už prodala přes dvě tuny sloního trusu

Po dvou měsících od začátku prodeje sloního trusu pro zahrádkáře v pražské zoologické zahradě je jasné, že se novinka v Česku ujala. Zahrada dosud prodala 1592 kyblíků s trusem - tedy víc než dvě tuny vzácného materiálu - a ozval se dokonce i velkoobchod, který zoologické zahradě nabídl spolupráci. "Je možné, že se domluvíme. Sloní trus pak bude možné koupit u specializované firmy," řekl ČTK vedoucí PR a marketingu zahrady Vít Kahle. Aby zahrada demonstrovala, jak sloní trus rostlinám prospívá, založila u východu z areálu srovnávací záhony. Na jednom pěstuje slony hnojené dýně, na druhém se rostliny musejí spokojit s obyčejným substrátem. "Na podzim uvidíme rozdíl," popsal Vít Kahle jednu z akcí, která má návštěvníky zahrady k nákupu sloního trusu přivést. Původně zahrada plánovala trus prodávat pouze o víkendech, kvůli zájmu ale plastové nádobky s přibližně 1,5 kilogramu čerstvého hnojiva začala nabízet i v týdnu. Kyblík přijde na 70 korun, kdo přinese zpět vymytý, dostane plný se slevou za 50 korun. Každý ze tří pražských slonů denně sežere asi dva metráky větví, klacků, kořínků nebo trávy. Protože mají rychlé a nepříliš dokonalé trávení, vyprodukují denně 140 až 180 kilogramů trusu. Prodá se tak jen zlomek jejich "produkce".

Ze sportu:

Třetí český titul v letošním ročníku tenisového Wimbledonu získala Iveta Benešová, která s Rakušanem Jürgenem Melzerem vyhrála smíšenou čtyřhru. Turnajové devítky porazili 6:3 a 6:2 čtvrtou nasazenou indicko-ruskou dvojici Mahéš Bhúpathí, Jelena Vesninová. Iveta Benešová se tak připojila k senzační vítězce dvouhry Petře Kvitové a Květě Peschkeové, jež zvítězila v ženském deblu.

České basketbalistky skončily na mistrovství Evropy v Polsku čtvrté. V utkání o bronzové medaile prohrály s obhájkyněmi titulu z Francie 56:63. I tak si ale připsaly třetí nejlepší umístění na evropském šampionátu pro samostatnou Českou republiku po stříbru z roku 2003 a zlatu z roku 2005.

Dvacetiletý český judista Lukáš Krpálek vyhrál Světový pohár v Miami ve váze do 100 kilogramů a připsal si už čtvrtý turnajový triumf v seriálu v seniorské kariéře. Ve finále porazil úřadujícího mistra Evropy Amela Mekiče z Bosny a Hercegoviny po druhém wazari před časovým limitem. Dvojnásobný juniorský mistr světa z USK Praha si poradil s evropským šampionem Mekičem podruhé za sebou. V červnu při svém vítězném tažení na SP v Bukurešti jej zdolal ve třetím kole, tentokrát se oba favorité utkali v boji o zlato. Lukáš Krpálek předvedl dvě povedené techniky ohodnocené za wazari a po druhé byl duel předčasně ukončen.

Zatímco v sobotu zlobil atlety vítr, druhý den mistrovství České republiky v Brně ovlivnily zima a déšť. Ale ani špatné podmínky nevadily oštěpařce Barboře Špotákové, která předvedla velmi kvalitní výkon 64,65 metru hned v první sérii. Čtvrtým nejdelším hodem v sezoně získala osmý oštěpařský domácí titul a byla náramně spokojená.

Kajakář Josef Dostál získal v závěrečný den mistrovství Evropy juniorů a závodníků do 23 let v rychlostní kanoistice druhé zlato. Vítěz závodu juniorů na 1000 metrů v Záhřebu triumfoval i na poloviční trati. Na nejkratší dvoustovce mu cenný kov těsně unikl a skončil čtvrtý. Dvě medaile získal juniorský kanoista Martin Fuchsa. Nejprve vyhrál závod na neolympijské pětistovce a stříbro přidal ve sprintu na 200 metrů. Celkem si česká výprava z chorvatské metropole odvezla osm medailí, z toho polovinu zlatých.

Kajakářka Kateřina Kudějová vybojovala třetí místo ve Světovém poháru ve vodním slalomu ve Francii a v 21 letech se raduje z první seniorské medaile. Ve druhém dílu seriálu získala už třetí bronzovou medaili pro českou výpravu, která před týdnem ve slovinském Tacenu získala díky stříbrnému kanoistovi Stanislavu Ježkovi jediný cenný kov.

Belgičan Freddy Loix s vozem Škoda Fabia S2000 vyhrál Rallye Bohemia, pátý díl mezinárodního mistrovství České republiky v automobilových soutěžích. Nejlepším z domácích jezdců byl druhý Pavel Valoušek s Peugeotem, který zaostal za pilotem startujícím s podporou mladoboleslavského továrního týmu o 35 sekund. Třetí místo obsadil s více než čtyřminutovým odstupem za Loixem, jehož výsledek se do průběžného pořadí šampionátu nezapočítává, Václav Arazim s produkčním Mitsubishi.

Hokejový brankář Tomáš Vokoun bude v NHL chytat za Washington, kde vytvoří českou dvojici s Michalem Neuvirthem. Bývalý gólman Floridy podepsal v den svých 35. narozenin podle kanadské televizní stanice TSN s Capitals roční kontrakt na 1,5 milionu dolarů. Tomáši Vokounovi vypršela po skončení sezony smlouva s Floridou a po odchodu Rusa Ilji Bryzgalova do Philadelphie byl považován za nejžhavější zboží mezi volnými brankáři. Nakonec se dohodl s Washingtonem, kam v pátek zamířil také zkušený český obránce Roman Hamrlík.

Pondělní počasí v Česku:

Zataženo až oblačno, na většině území občas déšť nebo přeháňky, ojediněle bouřky. Teploty 17 až 21 srupňů Celsia.

03-07-2011