Denní souhrn zpráv Zprávy

21-06-2011

Sněmovna znovu schválila zvyšování věku odchodu do penze

Věk odchodu do důchodu se bude postupně zvyšovat. Výpočet penzí se od října kvůli rozhodnutí Ústavního soudu změní ve prospěch lidí s vyššími příjmy. Rozhodla o tom sněmovna v rámci takzvané malé důchodové reformy. Odmítla přitom námitky levicového Senátu. Důchodovou novelu ještě dostane k podpisu prezident. Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) poslancům řekl, že přijetí senátní verze by znamenalo opuštění principu, kdy každá koruna příspěvku, který lidé vloží do důchodového systému, se náležitě projeví na výši jejich penze. Nový výpočet penzí má posílit zásluhovost v důchodovém systému, a to zvýšením základu, z něhož se důchody vypočítávají. Stanovení výše důchodu bude vázáno na vývoj průměrné mzdy. Zvyšování věku pro odchod do důchodu vláda navrhla z ekonomických důvodů a v návaznosti na prodlužující se průměrnou délku života. Týkat se bude žen narozených po roce 1955 a mužů narozených po roce 1965. Pro obě pohlaví má být tato věková hranice sjednocena v roce 2041.

Poslanci schválili první část zdravotní reformy, levice hrozí Ústavním soudem

Poslanecká sněmovna schválila první část zdravotní reformy. Novela zákona o veřejném zdravotním pojištění zvyšuje poplatek za hospitalizaci ze 60 na 100 korun denně. Novinkou také je, že pacienti by měli v lékárnách platit 30 korun za celý recept, nikoliv za položku na receptu. Léky do 50 korun by si měli pacienti platit sami, stejně tak i podpůrné léky. Novela umožňuje zavedení takzvaných standardů zdravotní péče. Základní péči budou mít pacienti zdarma, ekonomicky náročnější si budou muset připlácet. Předseda zdravotního výboru Boris Štastný (ODS) vidí hlavní výhodu v tom, že pacient bude mít přehled o tom, na jakou péči má ze zákona nárok. Definice standardu a nadstandardu zatím není stanovena. Odborníci nejprve určí výkony, ke kterým je ekonomicky náročnější varianta. Tento seznam se stane prvním podkladem pro definování úhradových standardů.

Pro návrh hlasovali poslanci koalice. O stažení novely z programu jednání požádala Česká lékařská komora, o totéž usilovaly i odbory. Opozice avizovala, že se kvůli obsahu novely obrátí na Ústavní soud. Za neústavní považují poslanci ČSSD a KSČM především část novely, která ruší zákaz připlácení za lepší péči. Česká lékařská komora (ČLK) rozdělení na standard a nadstandard vítá. Její prezident Milan Kubek ale postrádá mechanismus jejich stanovení. Nabídl, že ČLK bude garantem tohoto rozdělení péče. Podle Kubka by standardní a nadstandardní péči a materiál měla vyjmenovat vyhláška, kterou vydá ministerstvo.

Soudní poplatky se zvýší, sněmovna přehlasovala Senát

Soudní poplatky za civilní spory se zvýší. Příjmy státu z nich vzrostou o 300 až 400 milionů asi na 1,2 miliardy korun ročně. Rozhodla o tom sněmovna, když přehlasovala senátní veto. V horní parlamentní komoře převážil názor, že zvýšení poplatků by ještě více narušilo právo chudších lidí na spravedlivé projednávání případů. "Už nyní je bariéra v dostupnosti práva na spravedlivý proces a právní pomoc. Předloha ji zvyšuje," uvedl před poslanci senátor Jiří Dienstbier (ČSSD). Podle ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS) ale nejde o faktický nárůst poplatků. Nezvyšovaly se deset let, průměrný plat rostl, podotkl. ministr Poplatky budou stejně vysoké jako například na Slovensku nebo v Polsku. Minimální soudní poplatek bude 1000 korun za zahájení soudního řízení, ve kterém jde o nižší než dvacetitisícovou finanční částku. Doposud lidé platí 600 korun za spory do 15.000. Maximální sazba poplatku se zvyšuje z jednoho milionu na dva miliony korun.

ČSSD chce s veřejností připravit svou podobu reforem

Opoziční ČSSD chce s veřejností diskutovat o alternativě reforem, které připravuje vládní koalice. V úterý sociální demokraté představili svůj pohled na změnu důchodů. Ucelené koncepce důchodové, daňové, zdravotní a sociální reformy plánuje představit na podzimní programové konferenci. Dokumenty se mají stát základem nového stranického programu. "Nyní nechceme prezentovat hotové koncepty, ale rádi bychom otevřeli veřejnou debatu," řekl předseda strany Bohuslav Sobotka. V případě diskuse s vládní koalicí o jejích reformním návrzích, které už leží ve sněmovně nebo jsou ve fázi vládních dokumentů, je podle Sobotky míč na stravě koalice. Koncem května se Sobotka s premiérem Petrem Nečasem (ODS) dohodli na uspořádání debaty o penzijní reformě do prázdnin, zatím se neuskutečnila.

VV vadí návrh regulace hazardu

Vládní Věci veřejné mají zásadní připomínky k návrhu nových pravidel regulace hazardu. Pohrozily, že bez přijetí jejich připomínek návrh ve sněmovně nepodpoří. VV se s koaličními partnery v této věci nedohodly a obávají se, že ODS a TOP 09 zákon ve sněmovně prosadí spolu s opoziční ČSSD. Byl by to podle nich vážný signál pro koaliční spolupráci. Uvedl to předseda VV Radek John. Základem pro hlasování o regulaci hazardu ve sněmovně má být návrh skupiny členů rozpočtového výboru za ODS a TOP 09. Návrh sjednocuje odvody na 20 procent výtěžku, přičemž u vybraných her poputuje nejméně jedna čtvrtina z nich obcím. Půjde například o bingo, kurzové sázky, kasina a videoloterijní terminály. Návrh také počítá s různými variantami platnosti dosavadních licencí. VV požadují, aby se platnost licencí zkrátila na jeden rok. Chtějí také, aby 50 procent odvodů z hazardu směřovalo do státního rozpočtu, nikoliv na nadace a další veřejně prospěšné společnosti. Ty totiž podle nich mohou být neprůhledné. Chtějí také, aby pravidla neupřednostňovala velké firmy působící v hazardním průmyslu.

Kontrola nenašla chyby soudců, kteří povolili sledování hovorů

Ústecký krajský soud nenašel chyby v rozhodnutích děčínských soudců, kteří varnsdorfskému policistovi povolili sledovat telefonní výpisy známých lidí. Byli mezi nimi údajně šéf Ústavního soudu Pavel Rychetský a nejbližší spolupracovníci prezidenta Václava Klause - kancléř Jiří Weigl a tajemník Ladislav Jakl. Mluvčí krajského soudu Irena Jeřábková řekla, že soudci nemohli vědět, komu čísla patří. Soudce není oprávněn zjišťovat, komu číslo patří. Prý jen zkoumá důvody, které policie předloží, dodala mluvčí. Nezávisle na kontrole soudu prověřuje rozhodnutí děčínských soudců i ministerstvo spravedlnosti. Podle mluvčí úřadu Terezy Palečkové do několika dnů rozhodne, zda podle něj pochybili. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) již v pondělí uvedl, že zvažuje podání kárné žaloby na soudce, který povolení vydal.

Průzkum STEM potvrdil oblibu levice i propad VV mimo sněmovnu

Levicové strany by nyní získaly v Poslanecké sněmovně jasnou převahu a jejich příznivci výrazně deklarují vůli skutečně přijít k volbám. Plyne to z průzkumu STEM, který se uskutečnil těsně před červnovou stávkou odborů a potvrdil hlavní trendy z měsíce května včetně toho, že do sněmovny by se dostaly jen čtyři strany. Potřebných pět procent hlasů by nepřekročily nyní vládní Věci veřejné a nedosáhla by na ně KDU-ČSL, která na tuto hranici útočí zdola. Pokud by se příští týden konaly volby, přišlo by k nim 53 procent lidí, 21 procent svou účast jasně odmítá. Nerozhodnuto je 26 procent obyvatel ČR. Nyní opoziční levicové strany by podle modelu volebního zisku STEM i v červnu získaly v dolní parlamentní komoře ústavní většinu - ČSSD by disponovala 91 mandáty a KSČM 31. Přes 120 mandátů pro levici ukázal už květnový průzkum. ODS by dosáhla na 50 zákonodárců a TOP 09 na 28. Občanští demokraté si tak proti květnovému průzkumu o čtyři křesla polepšili. Pozice KSČM a TOP 09 zůstávají stabilní.

ČR se pohoršila v žebříčku "bohatství", v EU jí patří až 19. místo

Češi v porovnání s ostatními Evropany loni "zchudli". Zatímco ještě v roce 2009 jim v přepočtu hrubého domácího produktu na obyvatele patřila v sedmadvacetičlenné EU 17. příčka, podle nově zveřejněných odhadů Eurostatu za rok 2010 klesli až na 19. pozici. Přeskočili je Malťané a Portugalci. Statistici ve srovnání použili takzvané standardy kupní síly (PPS), což je uměle vytvořená měnová jednotka užívaná k mezinárodním srovnáním. Do jisté míry se v ní totiž vyrovnávají rozdíly, které jinak existují mezi kupní silou měn jednotlivých států. Bohatství Čechů v tomto směru představuje 80 procent průměru EU, což je stejné jako v roce 2009, tehdy ale za ČR byly již zmiňovaná Malta i nyní dluhovou krizí těžce postižené Portugalsko. Nejlépe jsou na tom v unii Lucemburčané (283 procent průměru EU). Na opačném pólu naopak figurují Bulhaři (43 procent) a Rumuni (45 procent).

Besser: Česko má na památkách NPÚ vnitřní dluh 60 mld. korun

Česko má na památkách ve správě Národního památkového ústavu vnitřní dluh 60 miliard korun. Na Žofínském fóru to uvedl ministr kultury Jiří Besser. Jde o peníze, které by byly potřeba na jejich opravu. Ministr se pokusí získat další finanční prostředky tak, že oddělí účet kultury od účtu cestovního ruchu. Tím by mělo být více zřejmé, jaký význam mají kulturní památky pro české hospodářství, a podle Bessera to umožní přidělit do resortu více peněz z veřejných rozpočtů. Podle expertů by na odstranění havarijního stavu památek bylo potřeba ročně po dobu deseti let pěti až šesti miliard korun. Dluh se navíc rok od roku zvyšuje, protože stát na památkách šetří. V letošním roce počítá rozpočet ministerstva kultury na záchranu a obnovu kulturních památek s částkou asi 690 milionů korun. Primárním cílem ministerstva kultury bude financování památek ve správě státu. S kompenzacemi pro majitele kulturních památek se v novém památkovém zákoně nepočítá. K největším prioritám v rámci obnovy kulturního dědictví patří podle Bessera rekonstrukce zámku Kuks, opravy zámku v Plasích a oprava 16 památek v Litomyšli, které se v současnosti realizují. Na druhou stranu byly různé projekty kvůli nedostatku financí ukončeny, například otevření technického muzea v Brně.

Stráský už má výjimku k použití biocidů proti kůrovci

Správa Národního parku Šumava dostala výjimku ze zákona o ochraně přírody a krajiny k použití biocidů proti kůrovci. Uvedl to ředitel parku Jan Stráský. Už koncem dubna vedení parku použilo insekticid Vaztac ilegálně v bezzásahových zónách, za což mu hrozí pokuta. Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) podle mluvčí Ivany Awwadové správní řízení ještě neuzavřela. Ředitel parku Stráský poté, co na případ upozornilo Hnutí Duha, přiznal, že dal k použití chemických látek pokyn, aniž by k tomu speciální výjimku měl. "Je mojí zákonnou povinností realizovat všechna opatření proti kůrovci tak, abych předešel vzniku škod na majetku ve vlastnictví státu a na majetcích sousedních vlastníků lesů," ospravedlňoval se tehdy ředitel. Loni bylo v celém šumavském parku vytěženo rekordních 350.000 kubíků kůrovcového dříví. Zatímco někteří experti míní, že kůrovec v jihočeské části Šumavy gradoval loni, nové vedení parku v minulém týdnu varovalo před kůrovcovou kalamitou tisíciletí.

ČD odvolaly předsedu představenstva ČD Cargo Vodičku

Předseda představenstva ČD Cargo Jiří Vodička byl odvolán představenstvem mateřských Českých drah kvůli nestandardním odměnám svých podřízených. Dohodou ukončil pracovní poměr také ombudsman ČD Petr Fejk. Na tiskové konferenci to oznámil ministr dopravy Radek Šmerda. Vodičku v čele ČD Cargo by měl ve středu nahradit bývalý ministr dopravy a šéf fondu dopravy Gustáv Slamečka, který do představenstva nastoupil před dvěma týdny. Zároveň v souvislosti s nehodou nákladního vlaku u Vyškova byli odvolaní náměstek pro provozuschopnost SŽDC a další čtyři manažeři. SŽDC zároveň zahájila nejrozsáhlejší kontrolu kolejí ve své správě. Celou síť bude prověřovat asi 400 lidí.

Soud řeší nehodu ve Studénce, obžalovaní odmítají vinu

Senát Okresního soudu v Novém Jičíně v pondělí začal rozplétat okolnosti železničního neštěstí ve Studénce, které si v srpnu 2008 vyžádalo osm lidských životů a devět desítek zraněných. Před soudem vypovídala pětice obžalovaných z firem ODS - Dopravní stavby Ostrava a Bögl a Krýsl. Všichni vinu odmítli. "Necítím se vinen. Za neštěstí nenesu odpovědnost. Nic jsme nezanedbali," vypovídali postupně obžalovaní v jednací síni ostravského krajského soudu, kde se hlavní líčení z kapacitních důvodů koná. Nehoda se stala 8. srpna 2008, kdy na železniční trať ve Studénce spadl rekonstruovaný silniční most. Do jeho trosek narazil mezinárodní rychlík Comenius. Na místě zahynulo šest lidí, čtyři ženy a dva muži. Další muž zemřel později v novojičínské nemocnici. Osmou obětí se stala jedna z polských zraněných cestujících, zemřela v krakovské nemocnici 26. září 2008. Dalších 95 cestujících utrpělo zranění, celková škoda přesáhla 177 milionů korun.

Insolvenčního správce Sazky Cupku přejelo auto

Insolvenčního správce Sazky Josefa Cupku přejelo auto. Incident se odehrál v úterý dopoledne na Václavském náměstí. Správce při přecházení přechodu srazil stříbrný vůz značky Škoda řízený ruským státním příslušníkem. Přestože nehoda vypadal hrozivě, Cupka vyvázl bez zranění a může dál pokračovat ve funkci insolvenčního správce, řekla jeho mluvčí Lenka Tichá.

Polský prezident ocenil Šabatovou vysokým vyznamenáním

Česká disidentka, signatářka Charty 77 a bývalá zástupkyně ombudsmana Anna Šabatová byla oceněna vysokým polským vyznamenáním. Komandérský kříž řádu za zásluhy se jí za příspěvek k přechodu k demokracii ve střední Evropě rozhodl udělit polský prezident Bronislaw Komorowski. Šabatová, předsedkyně Českého helsinského výboru (ČHV), ocenění převezme ve středu na polském velvyslanectví v Praze. Polský prezident ji vyznamenal za její aktivity v rámci Polsko-československé solidarity, v níž spolupracovali českoslovenští a polští disidenti. Šabatová je její spoluzakladatelkou a mluvčí. Vyznamenání prezident uděluje cizincům a polským občanům, kteří žijí v zahraničí. Dostávají ho osobnosti, které se zasloužily o spolupráci Polska s jinými zeměmi nebo národy. Jeho nositeli jsou například bývalý slovenský premiér Ján Čarnogurský nebo někdejší americká ministryně zahraničí Madeleine Albrightová.

Klaus podepisoval knihu, kterou dostal k narozeninám

Několik stovek lidí si v pondělí odpoledne v pražském knihkupectví Luxor přišlo pro podpis prezidenta Václava Klause, který tam prezentoval sborník textů sestavený k jeho narozeninám. Knihu, které nebyl autorem, ale adresátem, Klaus podepisoval zhruba hodinu. Mnozí účastníci autogramiády využili příležitost k tomu, aby prezidentovi osobně popřáli k sedmdesátým narozeninám. Knihu Festschrift Václavu Klausovi je sborníkem textů, v nichž se vybrané zahraniční a domácí osobnosti vyjadřují u příležitosti jubilea ke Klausovi a tématům, ke kterým se prezident často vyslovuje. V knižním daru jsou příspěvky celkem 53 autorů, které Hrad oslovil.

Autoři vědeckých publikací převzali Cenu Josefa Hlávky

Autoři tří vědeckých publikací převzali v pondělí v Lužanech na Plzeňsku Cenu Josefa Hlávky pro rok 2010 za původní knižní práci vědecké a odborné literatury. Cenu udělují společně nadace Český literární fond a Nadání Josefa, Marie a Zdeňky Hlávkových. Jako nejlepší ze společenských věd bylo oceněno dílo Jany Hubkové Fridrich Falcký v zrcadle letákové publicistiky o době počátku třicetileté války. V oboru věd o neživé přírodě získal ocenění Ivan Pelant a Jan Valenta za dílo Luminiscenční spektroskopie II. - Nanostruktury, elektroluminiscence, stimulovaná emise. Cenu nadace za lékařskou práci získal Daniel Nalos, Dušan Mach a kolektiv autorů za knihu Periferní nervové blokády pro klinickou praxi včetně ultrazvukového navádění. Kniha od týmu předních anesteziologů přináší komplexní přehled možností regionální anestezie periferních nervů.

Zlatá triga Pražského quadriennale putuje do Brazílie

Hlavní cena Zlatá triga za nejlepší expozici Pražského quadriennale scénografie a divadelního prostoru (PQ) putuje do Brazílie. Mezinárodní porota jí odměnila citlivé propojení scénografie s popkulturou. Brazilci bodovali také za nejlepší realizaci inscenace. Na pondělním slavnostním večeru na Nové scéně Národního divadla byla tradičně v předstihu udělena i další ocenění této mezinárodní soutěžní přehlídky, jíž se do 26. června zúčastní téměř sedmdesát zemí. Kurátorem vítězné expozice nazvané Postavy a pomezí: brazilské scénografické teritorium byl Antonio Grassi, autory tématu Aby Cohen a Ronald Teixeira. Zlatá medaile za nejlepší scénické řešení putuje do Chorvatska. Cenu za nejlepší kostým dostala Emma Ransleyová z Nového Zélandu za své Obytné šaty, které porotu ohromily extrémní jednoduchostí a konceptuální silou. Za nejlepší práci v oblasti divadelní architektury a prostoru byly oceněny Mexiko a Řecko. Zlatou medaili za nejlepší užití divadelní technologie si odváží chorvatský projekt Numen/For Use. Nejlepší expozici ve Studenské sekci v rámci PQ 2011 připravili studenti katedry scénografie Lotyšské akademie umění. Nejvýraznějšími talenty letos jsou Annick Lavalléeová-Bennyová (Kanada), Jakob Oredsson (Švédsko) a Norská divadelní akademie za konceptuální instalaci Erase to Play.

Podle námětu Stanislava Motla vznikl dokument o Lidicích

Skutečné osudy muže, který přežil lidickou tragédii, protože zabil svého syna, přibližuje v dokumentu nazvaném Ozvěny lidické noci Stanislav Motl. S určitou tvůrčí licencí stejný příběh vypráví na základě scénáře Zdeňka Mahlera režisér Petr Nikolaev v hraném filmu Lidice. Dokument podle Motlova námětu a scénáře natočil režisér Pavel Dražan. Byl uveden v pražském kině Mat a v Rock Café v rámci 12. ročníku mezinárodního festivalu česko-německo-židovské kultury Devět bran. Diváci se v něm dozvědí, co se s Františkem Seidlem stalo po válce a kdy vlastně zemřel, co o jeho případu vypovídá vyšetřovací spis a kdo vlastně zavinil vyhlazení Lidic. Motl pátral i po tom, proč letci z Lidic Josef Horák a Josef Stříbrný nesměli po válce v obnovených Lidicích žít. První se vrátil do Británie, kde v roce 1949 tragicky zemřel, druhý se stal závislým na alkoholu a zemřel v polovině 70. let v Písku. Známý investigativní publicista natočil snímek ve vlastní produkci a na DVD ho přidal ke své stejnojmenné knize, kterou k výročí lidické tragédie vydalo nakladatelství Eminent. Při psaní vycházel z autentických archivních materiálů, které získal v domácích i v zahraničních archívech. A protože televizní reportáže na toto téma natáčel už v průběhu 90. let, podařilo se mu uchovat výpovědi dnes už nežijících pamětníků.

Na moskevském filmovém festivalu se představí dva české snímky

Na programu desetidenního mezinárodního filmového festivalu, který ve čtvrtek začíná v Moskvě, se představí dva české snímky. Mimo filmu Václava Havla Odcházení, který byl zařazen do hlavního soutěžního programu, bude uveden také celovečerní dokument Víta Klusáka a Filipa Remundy o americkém radaru v Brdech pod názvem Český mír. Na programu festivalu, který patří mezi prestižní světové přehlídky kategorie A, je také nesoutěžní dokumentární sekce výběrových snímků. Soutěže, do níž byl zařazen Český mír, se zúčastní dalších šest zahraničních filmů. Dokumentární komedie bude uvedena v pátek a v sobotu. Film Václava Havla Odcházení se bude promítat v pátek a v pondělí. Oba snímky se představí také při středeční novinářské premiéře před zahájením festivalu.

Cenu F. X. Šaldy převezme spisovatelka Věra Linhartová

Cenu F. X. Šaldy za rok 2010 převezme česká spisovatelka Věra Linhartová. Prestižní literární ocenění si odnese za knihu Soustředné kruhy, kterou loni vydalo nakladatelství Torst. Slavnostní předání cen Nadačního fondu Společnosti F. X. Šaldy se koná v Museu Kampa. Cena je udělována za vynikající výkony v oblasti umělecké kritiky, za mimořádný ediční počin a za uměleckohistorické práce. Jejími dosavadními laureáty se stali například Milan Jungmann, Vladimír Just, Jiří Cieslar, Lubomír Dorůžka, Karel Kraus, Karel Thein či Jindřich Černý. V předchozím ročníku si ocenění odnesl literární historik Jiří Brabec. Společnost F. X. Šaldy obnovila svou činnost po téměř 40 letech zákazu v roce 1990. Šaldovu cenu udělovala od roku 1995 do roku 1998 a po několika letech prodlevy ji udílí znovu od roku 2002.

Rittsteinovo dílo Tour se představí návštěvníkům v Německu a USA

Desetitunový objekt ve tvaru autobusu od výtvarníka Lukáše Rittsteina se po téměř roce vydal na cestu z Centra současného umění DOX do drážďanského Albertina, na podzim by se pak měl monumentální objekt vydat i na zámořskou plavbu do Spojených států. ČTK to řekla Michaela Šilpochová z Centra DOX. Holešovické centrum DOX bylo vůbec první zastávkou Rittsteinova autobusu. Na terase této galerie byl od loňského podzimu, kam byl instalován u příležitosti předávání Cen Jindřicha Chalupeckého. Speciálně upravený dálkový autobus, který Rittstein sám označuje jako "antropologický putovní monument", je jedním z mnoha uměleckých děl, ve kterých se autor zabývá konfrontací dvou odlišných kultur.

Ze sportu

Fotbaloví reprezentanti do 21 let mají šanci zajistit si již ve středu účast na olympijských hrách. Překážku v cestě do finále mistrovství Evropy představuje pro mladé Čechy jejich semifinálový soupeř ze Švýcarska, který zatím v Dánsku při cestě turnajem jako jediný neztratil bod a navíc ani neinkasoval. "Lvíčata" jsou poprvé od roku 2002, kdy právě ve Švýcarsku šampionát vyhrála, mezi elitním kvartetem turnaje. Kdyby Češi ve středu prohráli, museli by o olympiádu bojovat v sobotu s poraženým celkem z druhého středečního semifinále mezi Španělskem a Běloruskem.

České basketbalistky postoupily do osmifinále mistrovství Evropy s plným bodovým ziskem. V závěrečném utkání základní skupiny B porazily v přímém souboji o první místo Bělorusko 67:62 a k účasti ve čtvrtfinále by jim mělo stačit, když v další fázi vyhrají jediné ze tří utkání s Litvou, Ruskem a Tureckem.

Český tenista Tomáš Berdych má za sebou povedený start do Wimbledonu, v němž obhajuje loňskou finálovou účast. Šestý nasazený hráč porazil na londýnské trávě v prvním kole Filippa Volandriho z Itálie hladce 6:2, 6:2 a 6:1. Berdychovým dalším soupeřem bude Francouz Julien Benneteau, jenž má za sebou pětisetovou bitvu s Belgičanem Rubenem Bemelmansem.

Česká tenistka Petra Kvitová zahájila obhajobu loňského semifinále ve Wimbledonu hladkou výhrou 6:2 a 6:2 nad Američankou Alexou Glatchovou. Utkání na londýnské trávě, které bylo kvůli dešti přeloženo z pondělí, ukončila rychle za 55 minut.

Počasí v úterý

Oblačno až zataženo, na většině území občasný déšť. Postupně od jihozápadu bude oblačnosti i deště ubývat. Teploty 20° až 24° Celsia, na jihu Moravy až 27° C.

21-06-2011