Denní souhrn zpráv Zprávy

19-06-2011

Při hlubší krizi v eurozóně by Nečas prosazoval rychlejí snižování schodků veřejných financí

Pokud by se prohloubila dluhová krize v eurozóně, premiér Petr Nečas by prosazoval rychlejší snižování schodků veřejných financí. Cestou k tomu by mohlo podle něj být dočasné zvýšení nepřímých daní. Nečas to řekl v diskusním pořadu České televize jako svůj osobní názor. Podle předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky při prohloubení krize v eurozóně nedává urychlení snižování schodků veřejných financí ekonomický smysl. Zrychlení škrtů by podle něj mělo na ekonomiku negativní vliv. "Nedomnívám se, že by Česká republika byla v hledáčku ratingových agentur v souvislosti s tím, že dojde k řeckému bankrotu," uvedl šéf ČSSD.

O případném zvyšování nepřímých daní je Nečas v případě krizového vývoje v eurozóně ochoten diskutovat. Záleželo by na skutečných dopadech krize do české ekonomiky. "Například DPH by nebyla 17,5, ale 19 procentních bodů," uvedl premiér jako příklad. Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka by naproti tomu podporoval spíše progresi ve zdanění občanů a vyšší zdanění firem. "Zvyšování nepřímých daní, to musíme skutečně odmítnout jako sociální demokracie, protože není možné zase ten problém vlády přenést na výdaje středně- a nízkopříjmových domácností," řekl Sobotka.

Ceny při sbližování sazeb daně z přidané hodnoty v příštím roce vzrostou v průměru o jeden procentní bod, uvedl premiér Petr Nečas. Nižší sazba DPH má podle návrhu vlády příští rok vzrůst z deseti na 14 procent. "Zvýšená sazba (DPH) za dva roky klesne. To znamená, že pro drtivou většinu zboží a služeb daň z přidané hodnoty klesne, nikoli že poroste. I v tom příštím roce je propočet jednoznačný, tedy ukazuje, že daňová hladina se zvedne všehovšudy o jeden procentní bod," řekl Nečas. Úpravy DPH navrhované vládou minulý týden podpořila v prvním čtení sněmovna. Příští rok se na 14 procent zvýší dolní sazba DPH, horní dvacetiprocentní sazba zůstane stejná. Od roku 2013 se obě sazby mají sjednotit na 17,5 procenta. Peníze z vybrané DPH mají podle dohody stran vládní koalice jít na velkou důchodovou reformu. Opozice se změnami DPH nesouhlasí. "Všechny tyto reformy se dají nazvat v zásadě zdražením," oponoval v ČT předseda opoziční ČSSD Bohuslav Sobotka. "Pokud jde o daň z přidané hodnoty, tam vláda vytáhne z peněženek občanů více než 20 miliard korun ročně," dodal.

Nečas: Kvůli usnesení sněmovny Vondru neodvolám

Premiér Petr Nečas (ODS) nevyslyší usnesení sněmovny a neodvolá ministra obrany Alexandra Vondru (ODS). Řekl to v diskusním pořadu České televize. Usnesení prosadila ve sněmovně levice, podle Nečase ale není pro vládu nijak závazné. Premiér v této souvislosti poznamenal, že každý ministr je odvolatelný. Sněmovní výzva prosazená KSČM a ČSSD podle něj ale důvodem k Vondrovu odvolání nebude. Podle opozice by měl Nečas nechat Vondru odvolat kvůli údajně předražené zakázce pro firmu Promopro při českém předsednictví EU. Levice tento požadavek prosadila do sněmovního usnesení na schůzi, kde měl Vondra podezřelou zakázku vysvětlovat. Vládní partneři ODS - TOP 09 a VV - sněmovní jednání o Vondrovi umožnili, i když se ho neúčastnili.

Sobotka v ČT: ČSSD si nepřeje vládní spolupráci s VV, ani s KSČM

Sociální demokracie po volbách nepočítá s vládní spoluprací s Věcmi veřejnými ani s KSČM. V diskusním pořadu České televize to řekl předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Sociální demokracie by podle něho preferovala koaliční spolupráci či menšinovou vládu s podporou jiných partnerů. "Není realistické, že se tato politická strana (VV), spíše soukromá firma dostane po příštích volbách do Poslanecké sněmovny, a ČSSD nepočítá s žádnou strategickou spoluprací s touto mafiánskou a klientelistickou strukturou," řekl Sobotka. ČSSD prý uvažuje o jiných partnerech. Na dotaz, zda chce ČSSD spolupracovat s komunisty, se kterými by podle nynějších průzkumů veřejného mínění měla ve sněmovně ústavní většinu, Sobotka odpověděl, že si to příliš nepřeje. Připustil, že ČSSD by po případném návratu k vládě musela dělat reformy, i když sociálně přijatelné. "Pokud se podívám na dnešní program KSČM, tak ten mě příliš nadějí nenaplňuje, takže já bych upřednostnil jinou formu koaliční spolupráce nebo dohody na bázi menšinové vlády," dodal.

Nečas kritizoval Lessyho za dovolenou a výroky k Drobilově kauze

Premiér Petr Nečas (ODS) vyčetl policejnímu prezidentu Petru Lessymu, že byl v době stávky v dopravě na dovolené a nebyl v této krizové situaci aktivnější. V diskusním pořadu České televize premiér kritizoval i Lessyho výroky k vyšetřování exministrů Pavla Drobila (ODS) a Víta Bárty (VV). Policie ve čtvrtek odložila případ údajného podplácení odvolaného šéfa Státního fondu životního prostředí (SFŽP) Libora Michálka ze strany bývalého ministra životního prostředí Drobila. Lessy, kterého do funkce vybral předseda VV a exministr vnitra Radek John, v této souvislosti deníku Lidové noviny řekl, že policisté chtěli začít Drobila stíhat a plánovali požádat sněmovnu o jeho vydání. Žalobkyně však byla proti. "Já jsem trošku na rozpacích z některých jeho výroků, z nichž by se dalo vyvozovat, že on si nepřeje případné stíhání ministra Bárty a přeje si naopak stíhání jiného člena vlády, takže já bych byl velmi rád, kdyby on zvolil uměřené formulace," komentoval dnes Lessyho výroky Nečas. Policejní prezident podle něj nemůže podle zákona znát policejní spis týkající se případu a stejně tak s ním není seznámen ani premiér, uvedl Nečas.

Schwarzenberg: Jelena Bonnerová byla obdivuhodná žena

Bývalá sovětská disidentka Jelena Bonnerová, která v sobotu zemřela, byla obdivuhodná žena a patřila k těm, na něž se nezapomíná, řekl ČTK ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Její zásluhu o to, že Západ věděl o porušování lidských práv v Sovětském svazu, ocenil ministr obrany a někdejší disident Alexandr Vondra. Podle Schwarzenberga patřila Bonnerová ke stejnému druhu žen jako někdejší manželka exprezidenta Václava Havla Olga. Její život by stál za napsání knihy, dodal. Za pozoruhodnou ženu s pestrým, pohnutým životem ji označil i Vondra. "Společně s Andrejem Sacharovem a Alexandrem Solženicynem se asi nejvic zasloužili o to, že se na Západě vědělo, jak sovětský režim porušoval lidská práva," uvedl.

Bonnerová byla manželkou známého bojovníka za lidská práva Andreje Sacharova. Byt, který manželé obývali v Moskvě, se stal v 70. letech neoficiálním centrem sovětského disidentského hnutí a znovu od druhé poloviny 80. let, když se vrátili z vyhnanství v Gorkém (dnes Nižnij Novgorod). Bonnerová zemřela v sobotu v Bostonu ve věku 88 let po dlouhé nemoci.

Stovky lidí si v Ležákách připomněly vypálení osady nacisty

Stovky lidí si připomněly na místě bývalé osady Ležáky na Chrudimsku 69. výročí jejího vypálení nacisty. Na místě, kde stojí na půdorysech devíti domů žulové náhrobky s vytesaným křížem, uctili památku 52 vyvražděných obyvatel. Pietní vzpomínky se zúčastnili pamětníci událostí a další hosté z Česka i zahraničí. Do Ležáků dnes přišla také jedna ze sester Šťulíkových, které jediné masakr v Ležákách přežily. V době, kdy byly odvlečeny a poslány do Německa na převýchovu, jim byl jeden a dva a půl roku. "Za války jsem přišla o dvě rodiny. O vlastní matku a otce, co byli zavražděni. A po válce jsem přišla o německou rodinu, když jsem se musela vrátit domů," řekla novinářům Marie Jeřábková, rozená Šťulíková. Podle předsedy Senátu Milana Štěcha (ČSSD) je setkání u příležitosti ležácké tragédie stále aktuální. Uvedl, že se dnes ozývají hlasy přirovnávající příčiny, průběh a hrůzy války tomu, co po válce udělali někteří Češi. "Je třeba si připomínat, že právě německý fašismus byl tak krutý, že řada lidí po válce to neunesla a udělala chyby," řekl Štěch novinářům.

Ležáky nacisté vypálili 24. června 1942 v rámci odvety za atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha, dva týdny po vyhlazení středočeských Lidic. Gestapo odhalilo, že z lomu Hluboká poblíž osady udržovali parašutisté vysílačkou Libuše spojení mezi domácím a zahraničním odbojem. Čtyřiatřicet dospělých obyvatel Ležáků nacisté odvlekli do Pardubic a ještě téhož dne bez soudu popravili. Dalších sedm osob z Ležáků nacisté zastřelili 25. června a 2. července 1942. Jedenáct ležáckých dětí našlo smrt 25. července v plynovém voze v polském Chelmnu.

Prezident Václav Klaus slaví sedmdesátiny

Prezident Václav Klaus slaví 70. narozeniny. Na soukromé oslavě na Pražském hradě se odpoledne setkal se svou rodinou a dalšími hosty. Celkem bylo na akci pozváno asi dvě stě lidí. Oficiální setkání k sedmdesátinám Klaus ve čtvrtek zrušil kvůli protestu odborů. Na programu má ještě jazzový koncert. Po zrušení oficiálních akcí na Hradě je příležitostí pro řadu diplomatů a zástupců veřejného života, aby Klausovi k jubileu pogratulovali. Klaus, který jazzový cyklus na Hradě pravidelně zahajuje, je příznivcem tohoto žánru. Dva známí čeští jazzmani Viklický a Stivín spolu obvykle nevystupují, na pódiu se schází právě kvůli narozeninovému koncertu pro Klause. Prezident oslavy svých narozenin zahájil už v pátek při představení knihy Festschrift Václavu Klausovi, kterou pro něj připravili jeho spolupracovníci. V "oslavném sborníku" se ke Klausovi a jeho názorům vyjadřuje řada domácích i zahraničních osobností.

Prezident Václav Klaus poděkoval svému předchůdci a dlouholetému ideovému oponentovi Václavu Havlovi za přání k 70. narozeninám. Havlovi popřál, aby se mu zlepšilo zdraví, a nabídl mu, že ho navštíví. Klaus to napsal v dopise, který adresoval Havlovi 17. června a nyní ho zveřejnil. Reagoval na Havlův blahopřejný dopis. "Moc ti děkuji za velmi hezké přání k mým narozeninám, které mě velmi potěšilo. Usmívám se tvému výroku, že jsi pořád o těch pět let přede mnou, a budu rád, když to ještě dlouho tak bude. Ten význam zdraví si už také začínám více a více uvědomovat. Dlouho jsem to podceňoval," napsal prezident Havlovi v dopise, který zveřejnil na webu www.klaus.cz. Havel se dlouhodobě potýká s potížemi s dýchacími cestami. V minulých dnech pobýval v Karlových Varech v lázních.

Václav Klaus nehodlá zmizet z veřejného života

Prezident Václav Klaus nehodlá zmizet z veřejného života, chce dál bojovat s "ohlupovači" kolem globálního oteplování a doufá, že jej budou veřejné záležitosti zajímat ještě v 99 letech. Řekl to v obsáhlém rozhovoru Nedělního Blesku u příležitosti svých sedmdesátin. Česká republika se podle Klause ocitla v "éře mediokracie". Politické otázky se podle něho neřeší na půdě vlády, ale v neděli v diskusním pořadu. Kriticky se v rozhovoru prezident znovu vyjádřil k Evropské unii. V rozhovoru, který je zveřejněn i na oficiálních webových stránkách prezidenta, zopakoval obavu, že by se Česká republika mohla v EU "rozpustit jako kostka cukru v kávě". "To rozpouštění pokračuje velmi rychlým způsobem. A to mě trápí," uvedl Klaus. Úplnou životní prohru prý nemá žádnou. Kromě názorů na globální oteplování, politickou situaci a Evropskou unii odpovídal Klaus Blesku i na otázky ohledně dovolené, sbírce kravat nebo vztahu k ženám. "Nevím, jestli se (ženám) líbím. Je jasné, že si prezidenta všimnou všichni - i ženy - víc než neprezidenta... Možná to ždibíček, ale jen ždibíček pomáhá," uvedl prezident.

Stěhování českého a slovenského muzea v Cedar Rapids pokročilo

S týdenním zpožděním způsobeným silnými dešti se v sobotu znovu rozběhlo stěhování budovy českého a slovenského muzea v americkém městě Cedar Rapids. Celodennímu posunu budovy a jejímu otočení přihlížely davy zvědavců, informoval server Eastern Iowa Life. Cílem celé akce je přesun stavby mimo záplavové území. Poté odborníci muzeum posadí na nové základy a zajistí jej. Po skončení celého procesu bude budova o 3,4 metru výše a zhruba metr nad úrovní povodně z roku 2008, která způsobila muzeu škodu 11,8 milionu dolarů.

Přesun budovy začal 8. června a měl trvat asi dva dny. Hned první noc ale silný déšť rozmáčel připravenou cestu a stěhování nemohlo pokračovat. Budovu se tehdy podařilo posunout o necelých 70 metrů, déšť zastavil práce těsně před plánovaným otočením objektu o 90 stupňů.Od té doby bránily dalšímu posunu téměř každodenní lijáky. V pátek dělníci umístili na podmáčený, bažinatý podklad těžké kovové pláty, na nichž mohla být budova v sobotu otočena a začal její posun o dalších 70 metrů. Budova muzea se otevřela v roce 1995. Povodně z roku 2008 poničily vnitřní vybavení, včetně historické expozice a knihovny. Podařilo se ale zachránit podstatnou část sbírek a inventáře.

Tři zranění při nehodě českého autobusu v Rakousku

Těžké zranění jedné osoby a lehká zranění dvou dalších si vyžádala nehoda plně obsazeného českého autobusu na rakouské severní dálnici A5 v oblasti Weinviertel. Autobus s 54 lidmi z dosud neznámých příčin havaroval u přípojky Hochleithen v okrese Mistelbach. Informovala o tom dolnorakouská dálniční záchranná služba. Autobus společnosti CDS Náchod vezl české turisty z Chorvatska do Liberce. Autobus vybočil z jízdního pruhu na Brno, narazil na boční násep a převrátil se, upřesnila agentura APA. Citovala zdroje ze sboru dobrovolných hasičů v Hochleithenu, podle nichž byl český autobus doslova katapultován přes svodidla do příkopu, proti bočnímu svahu. Záchranáře a hasiče přivolali policisté z hlídkového vozu a profesionální záchranář z Vídně, kteří náhodně projížděli kolem místa nehody a poskytli obětem také první ošetření. Zraněni byli oba řidiči a jeden cestující. Trojice byla převezena do nemocnice v Mistelbachu. Krátce po příjezdu hasičů začalo v motorovém prostoru autobusu hořet, plameny byly ale rychle uhašeny. O nezraněné cestující se v budově hasičského sboru v Hochleithenu postarali pracovníci místního Červeného kříže až do příjezdu náhradního autobusu. Ten společnost CDS Náchod vyslala z Brna.

Padesát maskovaných mladíků vyděsilo nákupní centrum v Ostravě

Skupinu padesáti maskovaných mladíků, která dělala výtržnosti v ostravském nákupním centru Shopping park, zadrželi v sobotu odpoledne policisté. Mladíci v kuklách a různých maskách tančili, křičeli a zapalovali světlice. Policie je podezírá z výtržnictví. "Bylo to šílené, měli jsme hrozný strach. Nikdo nevěděl, co se stalo. Vypadali jako nějaké komando," řekl Moravskoslezskému deníku jeden ze svědků. Mohlo by jít o skupinu, která vyznává nový styl hardbass. Podle listu si akci fotografovali a natáčeli na kamery. Jeho příznivci hromadným tancem za zvuků elektronické hudby šokují veřejnost a záběry poté vyvěšují na internet. Při řádění v nákupním centru například ohrozili děti v atrakci, takzvaném skákacím hradu. Také vběhli do jedné restaurace, kde tančili na stolech. Na místě zasahovaly desítky policistů, také členové zásahové jednotky. Na služebnu předvedli 49 lidí.

Návrh k hazardu čelí kritice kvůli možné korupci

Návrh na novou úpravu regulace hazardu, který je ve sněmovně před konečným schvalováním, čelí kritice kvůli údajným korupčním rizikům a omezení přístupu na internet. Podle Unie herního průmyslu ČR podpoří korupci v obcích, protože bude motivovat provozovatele hazardu k tomu zavázat si místní politiky. "Zdánlivě se jedná o návrh, po kterém obce už dlouho volaly a který vyřeší jejích problémy s hazardem. Realita je ale jiná: V praxi to znamená, že v obci X bude fungovat herna v popisném čísle 7, zatímco herna v popisném čísle 8 bude zakázána, protože její majitel se nedokázal s místními politiky dohodnout," uvedl sekretář Unie herního průmyslu Andrej Čírtek. Návrh je tak prý nástrojem "na výrobu komunálních politických kmotrů. Podle unie by bylo vhodnější, aby vyhláška nemohla zakázat jednotlivou hernu, ale lokalitu, například ulici nebo náměstí.

V babyboxu boleslavské nemocnice našli novorozeného chlapce

Do babyboxu mladoboleslavské nemocnice v neděli časně ráno někdo odložil dítě. Chlapec byl mírně podchlazený, ale měl by být v pořádku. Dostal jméno Leoš, řekla ČTK mluvčí nemocnice Kamila Hamáčková. V boleslavské nemocnici jde podle ní již o druhý případ. Babybox je vyhřívaný inkubátor, který nabízí ženám v tíživé životní situaci možnost anonymně odložit dítě, aniž je ohrozí na životě či zdraví. Odložení dítěte do babyboxu je legální a rodičce za to nehrozí žádný trest. V republice je 44 takových schránek. Podle zakladatele babyboxů Ludvíka Hesse jde v Česku již o 49. případ, kdy tato vyhřívaná schránka zachránila život novorozeněte.

Festival Votvírák v Milovicích vyvrcholil koncertem Chinaski

Na letišti Boží Dar v Milovicích na Nymbursku v ranních hodinách skončil jeden z prvních letošních tuzemských festivalů pod otevřeným nebem Votvírák. Na třech žánrově vyhraněných pódiích od pátku vystoupily čtyři stovky účinkujících. V občasném mírném dešti podle pořadatelů celkem sledovalo dění téměř 50.000 lidí. Stínem akce bylo vážné zranění jedné z návštěvnic festivalu, kterou přejelo dosud neznámé auto. Festival Votvírák vyvrcholil koncertem skupiny Chinaski. Velký zájem byl také o koncert skupiny Visací zámek, která svým humorným vystupováním a nadhledem v písních jako Známka punku pobavila pobavila přítomné a zdůraznila, že ve stejné sestavě působí na tuzemské scéně již 28 let. Festival Votvírák, který je prezentován jako akce pro zástupce české i slovenské hudební scény, přivítal řadu interpretů ze Slovenska. Zejména mladé dívky sledovaly koncert Mira Šmajdy, velký úspěch měla i vystoupení skupin Desmod a No Name.

Valtické podzemí se otevřelo návštěvníkům

Valtičtí vinaři se o tomto víkendu pokusili založit novou tradici nočních ochutnávek ve valtickém podzemí. Lidé tam mohli koštovat vzorky od různých vinařů i si zazpívat u cimbálové muziky. První ročník akce přilákal 255 platících návštěvníků. Zhruba desetina jich vydržela do ranní vyprošťovací snídaně, kdy se servírovala gulášová polévka a další pochutiny, řekla ČTK za pořadatele Zdena Sedláčková. Zájem o historické vinařské sklepy v regionu roste. Firmy je opravují za několik milionů korun, lákají do nich také turisty. Zrekonstruované podzemí nabízí 800 metrů chodeb. Sklepení je staré téměř 700 let, počátky se datují k roku 1289 a souvisejí se založením kláštera minoritů.

Ze sportu:

Útočník Jaromír Jágr z Omsku získal už podesáté Zlatou hokejku. Rekordman ankety o nejlepšího českého hokejistu vystřídal na trůnu Tomáše Vokouna, ocenění převzal při slavnostním vyhlášení v karlovarském Grandhotelu Pupp. Devětatřicetiletý kladenský odchovanec triumfoval poprvé od roku 2008, v minulých dvou ročnících skončil shodně druhý za Patrikem Eliášem a Vokounem, který letos byl až osmý. Jágr v hlasování trenérů, odborníků a novinářů v 43. ročníku ankety obdržel celkem 1005 bodů a získal jich o 201 více než druhý Tomáš Plekanec z Montrealu. Třetí skončil se 743 body Jágrův klubový spoluhráč Roman Červenka, který v polovině ankety vedl o 79 bodů před Jágrem.

České basketbalistky zahájily mistrovství Evropy v Polsku vítězstvím 72:56 nad Izraelem. Úřadující vicemistryně světa vykročily za postupem do osmifinále, který mohou stvrdit v utkání s Velkou Británií. Naopak Izraelky znovu protáhly čekání na první výhru na ME od roku 1991, kdy porazily tehdejší Československo. "Byl to pro nás důležitý zápas, protože jsme hráli naše první utkání na šampionátu. Věděli jsme, že jediná cesta k vítězství povede přes kvalitní obranu," uvedl po utkání trenér Lubor Blažek.

Singlkanoista Lukáš Koranda vybojoval na mistrovství Evropy v Bělehradu bronzovou medaili na neolympijské trati 5000 metrů. Český reprezentant vylepšil o jedno místo svoje umístění z loňska a postaral se o nejlepší výsledek výpravy rychlostních kanoistů na šampionátu. V tradičních disciplínách bylo nejlepším počinem čtvrté místo deblkajaku Lukáš Trefil, Pavel Davídek na olympijském kilometru.

Lenka Marušková obsadila na Světovém poháru v Mnichově třetí místo ve střelbě ze sportovní pistole. Stříbrná medailistka z aténské olympiády i loňského finále SP se v elitním seriálu dostala na stupně vítězů poprvé v sezoně. Za vítěznou Jüan Ťing z Číny zaostala o 1,8 bodu.

Plážové volejbalistky Lenka Háječková a Hana Klapalová svou nečekanou pouť mistrovstvím světa v Římě ziskem medaile nekorunovaly. V souboji o bronz podlehly třetímu páru z olympijských her v Pekingu i aktuálního světového žebříčku Číňankám Čchen Süe, Si Čang 14:21 a 12:21. "Čtvrté místo je pro nás super, ale poslední dva zápasy nám ty pocity kazí," řekla ČTK zklamaná Háječková, která s Klapalovou podobně jednoznačně podlehly v sobotním semifinále brazilským světovým jedničkám Larisse s Julianou.

Čeští atleti skončili v Superlize mistrovství Evropy družstev ve Stockholmu desátí a po roce opět sestoupili do první ligy společně s Portugalci a Švédy. Titul bez problémů obhájili atleti Ruska, druzí skončili Němci, třetí místo obsadila Ukrajina. Druhý den soutěží ovlivnil silný déšť, který vystřídal sobotní pěkné počasí. O nejlepší výkon z českého týmu se v neděli postarala štafeta žen na 4x400 metrů ve složení Denisa Rosolová, Zuzana Bergrová, Jitka Bartoničková a Zuzana Hejnová, která skončila pátá v čase 3:29,95 minuty a splnila limit pro účast na mistrovství světa v Tegu. "Běžely jsme výborně a věřím, že když budeme mít lepší podmínky a poběžíme proti kvalitním soupeřkám, že ten čas ještě můžeme o dost vylepšit," uvedla Hejnová, jež se ve Stockholmu postarala v sobotu v běhu na 400 metrů překážek o jediný dílčí triumf výpravy, navíc v českém rekordu. K celkem šesti sobotním umístěním na stupních vítězů v neděli už ale nikdo z Čechů další nepřidal, čtvrtí byli diskař Jan Marcell a na dvoustovce Pavel Maslák. Na sestupu se podepsala i skutečnost, že mužská čtvrtkařská štafeta byla kvůli vyšlápnutí z dráhy diskvalifikována, čeští atleti zaznamenali celkem sedm posledních míst a došlo k výpadku několika opor - zraněných Lenky Masné a Jakuba Holuši či oštěpaře Petra Frydrycha.

Počasí v České republice

Bude oblačno až polojasno, místy přeháňky nebo občasný déšť, na jihozápadě už jen ojediněle a srážky budou dál ubývat. Teploty vystoupí na 17 až 21, na horách bude kolem 12 stupňů stupňů Celsia

19-06-2011