Zprávy

Pondělní stávka není jistá, soud ji zakázal

Odborářská pondělní stávka v dopravě na protest proti vládním reformám už není vůbec jistá. Soud ji totiž předběžným opatřením na návrh ministerstva financí zakázal. Podle soudců ji odbory neohlásily tak, jak měly. Předáci tvrdí, že postupovali správně. Stávku rozhodně zrušit nechtějí. Nevyloučili však, že by se mohla odsunout. Pak by prý ale mohla být mnohem razantnější. Kvůli chystané stávce v dopravě, kterou odbory vyhlásily v pátek a stanovily ji na pondělí, se v sobotu mimořádně sešel kabinet. Pozval na své jednání šéfy odborového sdružení železničářů (OSŽ) a dvou odborových centrál - Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) a Asociace samostatných odborů (ASO). Justiční úředníci předákovi železničářských odborů a předsedovi ČMKOS předali rozhodnutí pražského městského soudu. Podle něj nebyla akce ohlášena tři dny předem, a jednalo by se tak o zneužití práva na stávku. Pokud by se protest konal, nesli by odboráři odpovědnost za případné škody.

Pokud bude v pondělí stávka, bude vláda vymáhat škody

Pokud odbory budou v pondělí stávkovat, bude na nich vláda vymáhat hospodářské škody do poslední koruny, řekl v sobotu novinářům po mimořádném jednání vlády premiér Petr Nečas (ODS). Je mu líto, že odboráři sice do Strakovy akademie ve 14:00 přišli, ale hned odešli bez jakéhokoli jednání. Vláda je k dalším rozhovorům připravena, uvedla ve svém unesení, které jednomyslně přijala. "S odbory jsme chtěli jednat nejen o stávce a blokádách, ale také o jejich požadavcích a případných kompromisech," řekl ministerský předseda, jehož na setkání s médii přišli osobně podpořit všichni jeho ministři.

Nečas uvedl, že stávka navzdory rozhodnutí soudu, který ji předběžným opatřením zakázal, by byla skandální, protože odbory by nerespektovaly verdikt nezávislého soudu. Byl by překročen Rubikon, dodal. "Jsme-li v právním státě, jsme-li slušní občané, dbáme-li zákonů, respektujeme rozhodnutí nezávislého soudu," uvedl premiér. Vláda také uložila ministerstvu vnitra, aby zajistilo dodržování pořádku a ochranu majetku i životů. Předseda vlády se kvůli tomu dokonce sešel na mimořádném jednání s vedením ministerstva a policie. "Vláda je tu od toho, aby chránila občany před nátlakovými skupinami. Vláda musí chránit zájmy státu před hospodářskými škodami a pokud nějaká škoda vznikne, bude do koruny chtít vyčíslené škody od těch, kteří škodu způsobili, zaplatit," prohlásil po jednání vlády Nečas. Nárokovat kompenzace bude stát od všech zapojených odborových svazů.

Štěch: Opatření soudu zakazující stávku se musí respektovat

Předběžné opatření soudu zakazující chystanou pondělní stávku se podle předsedy Senátu a bývalého šéfa Českomoravské konfederace odborových svazů Milana Štěcha (ČSSD) musí respektovat, i když je prý chybné. Štěch to řekl ČTK s tím, že odpovědí by prý měla být ještě razantnější akce, a vyzval občany k podpoře stávky. Odbory vyhlásily stávku na protest proti vládním reformám. "Považuji za velmi hrubou chybu, že člen vlády se ve věci stávky obrátil na soud," uvedl. Rozhodnutí soudu je podle něj chybné a neadekvátní, u občanů to podle něj sníží již tak nízkou důvěru v soudy. "Předpokládám, že odbory budou předběžné opatření respektovat," dodal ale s tím, že odpovědí by mohla být ještě razantnější akce.

Sobotka: Předběžné opatření soudu je nezákonné

Předběžné opatření pražského městského soudu, které zakazuje pondělní stávku odborových svazů v dopravě, je podle šéfa ČSSD Bohuslava Sobotky nezákonné a odporuje judikatuře Nejvyššího i Ústavního soudu. Podle něj se na tuto stávku nevztahuje zákon o kolektivním vyjednávání, jak zdůvodnil své stanovisko soud, neboť nejde o stávku ve sporu o uzavření kolektivní smlouvy. S rozhodnutím soudu nesouhlasí i KSČM. "Tato stávka je stávkou za prosazování jiných hospodářských a sociálních zájmů a požívá plné ústavních ochrany podle článku 27 odstavce 4 Listiny základních práv a svobod," napsal předseda ČSSD v tiskovém prohlášení. Upravuje-li zákon pravidla stávky jen v případech stávky v souvislosti s kolektivním vyjednáváním, plyne z toho podle Sobotky závěr, že není v českém právním řádu jiná možnost omezení tohoto práva.

Sobotka také uvádí, že v judikatuře soudů byl přijat závěr, že právo na stávku lze využít nejen ve sporu o uzavření kolektivní smlouvy, ale i za účelem obrany jiných hospodářských a sociálních zájmů zaměstnanců u jejich zaměstnavatelů. ČSSD také pochybuje i o oprávněnosti pražského městského soudu vydat předběžné opatření na návrh ministerstva financí, které prý není podle žádného právního předpisu legitimovaným navrhovatelem k jeho podání. Premiér Petr Nečas na tiskové konferenci po jedná vlády uvedl, že ministerstvo financí podávalo návrh, protože je z kompetenčního zákona zodpovědné za hospodaření státu.

Sudetští Němci vyzvali Klause k omluvě za minulá příkoří

Předseda sudetoněmecké organizace Franz Pany v sobotu při zahájení 62. sudetoněmeckého sjezdu v bavorském Augsburgu vyzval českého prezidenta Václava Klause, aby se omluvil sudetským Němcům za minulá příkoří, jak to nedávno učinila britská královna Alžběta II. vůči Irsku. Nejvyšší představitel sudetských Němců Bernd Posselt poté na Klause apeloval, aby jeden ze dvou zbývajících roků ve funkci vyhlásil v Česku rokem sudetských Němců. Pany ve své úvodní řeči připomněl nedávnou návštěvu Alžběty II. v Irsku, které britský panovník navštívil poprvé od osamostatnění Irů od mnohdy násilné britské nadvlády ve 20. letech minulého století. Citoval přitom slova královny, která uvedla, že ví o "mnoha věcech, o kterých bychom si přáli, abychom je udělali jinak nebo abychom je vůbec neudělali". "Co brání hlavě republikánského státu, jako je prezident České republiky, pronést něco takového nebo podobného směrem k vysídleným a práv zbavených sudetským Němcům?" prohlásil Pany.

Žádné ze vstřícných a omluvných gest českých představitelů Pany nezmínil. Omluvu za minulé příkoří obsahuje už česko-německá deklarace, kterou v lednu 1997 v Praze podepsali tehdejší předsedové vlád ČR a Německa Václav Klaus a Helmut Kohl. Obě strany se v ní navzájem omluvily za historická příkoří a zavázaly se, že nadále budou respektovat právní řád druhé země.

Dialog Čechů a sudetských Němců je otázkou času, soudí Schuster

Navázání dialogu mezi Čechy a sudetskými Němci, vysídlenými z Československa po druhé světové válce, je jen otázkou času a vzájemného porozumění. ČTK to řekl bývalý slovenský prezident Rudolf Schuster, který v sobotu v bavorském Augsburgu na každoročním sjezdu sudetských Němců převzal jejich Evropskou cenu Karla IV. Do budoucna prý nevidí ve vzájemném soužití a spolupráci obou stran žádné problémy. "Myslím, že to je otázka času a vzájemného porozumění. Důležité je, že se spolu mluví, že se setkáváme," uvedl nejvyšší představitel Slovenska z let 1999 až 2004. Ve svém děkovném projevu prý proto také vyzdvihl loňskou průlomovou návštěvu bavorského premiéra Horsta Seehofera v Praze.

Předsedkyně ČSBS při pietním aktu v Lidicích kritizovala vládu

Stovky lidí si v sobotu při pietním aktu v Lidicích připomněly 69 let od vyhlazení obce nacistickými vojáky. Předsedkyně Českého svazu bojovníků za svobodu (ČSBS) Anděla Dvořáková ve svém projevu kritizovala současnou vládu za její vstřícný postoj vůči sudetským Němcům. S projevy vystoupili také předsedové obou komor parlamentu Milan Štěch (ČSSD) a Miroslava Němcová (ODS). "Současná vláda je pro sudetské Němce velkou nadějí," prohlásila v projevu Dvořáková. Nelíbila se jí také nedávná návštěva syna říšského protektora Reinharda Heydricha v Panenských Břežanech. "To je pro nás něco nepředstavitelného. Po nás se žádá, abychom se omluvili každému Němci, při tom by se on měl omluvit nám" uvedla Dvořáková.

Předsedkyně poslanecké sněmovny Miroslava Němcová novinářům po oficiální části tvrzení Dvořákové odmítla. Podle ní v současné politické reprezentaci není nikdo, kdo by chtěl někam posouvat hranice dohod, které byly mezi Německem a Českou republikou uzavřeny. "Došlo ke smlouvě o vyrovnání a v žádném případě nemůžeme přepisovat historii," uvedla Němcová. Tato otázka je podle ní vyřešena. Předseda Senátu Štěch ve svém projevu zdůraznil historický osud Lidic. Za viníky tragédie označil nacisty a české kolaboranty. Ohradil se proti některým tvrzením, že neštěstí způsobili parašutisté atentátem na protektora Heydricha nebo československá exilová vláda. "Takovou konstrukci považuji za zvrácenou," řekl Štěch. Němcová při své řeči rovněž varovala před neonacismem, který podle ní může rozšiřovat také nezodpovědná populistická politika.

Velitel zraněný v Afghánistánu se o víkendu vrátí k jednotce

Velitel českých vojáků v Afghánistánu Michal Kucharský, který byl koncem května zraněn výbuchem nastražené miny, se o víkendu vrátí zpět ke své jednotce. ČTK to řekla mluvčí generálního štábu armády Jana Růžičková. Michal Kucharský je velitelem poradního a výcvikového týmu v provincii Vardak. Zraněn byl 31. května, když s obrněným transportérem Iveco najel na minu. Při výbuchu zahynul jedenatřicetiletý rotmistr Robert Vyroubal a afghánský tlumočník. Další český voják byl těžce zraněn, byl převezen zpět do ČR a nyní je stále v péči lékařů Ústřední vojenské nemocnice v Praze. Robert Vyroubal měl v pátek v Bouzově na Olomoucku pohřeb, kterého se zúčastnili ministr obrany Alexandr Vondra i náčelník generálního štábu Vlastimil Picek.

Vojáci dostali ocenění za misi v den pohřbu svého kolegy

Smutek poznamenal v Lipníku nad Bečvou na Přerovsku ocenění bezmála stovky vojáků z vrtulníkové jednotky, kteří se před časem vrátili z afghánské mise. Vyznamenání jim na uniformy připínal ministr obrany Alexandr Vondra ve stejný den, kdy se na Olomoucku konal pohřeb jejich kolegy zabitého v Afghánistánu. Nedávná tragédie poznamenala celý nástup. Vzpomínku na zabitého kolegu uctili vojáci na lipenském náměstí minutou ticha. "Vojenská služba v Afghánistánu je tvrdá, každý voják ví, že v ní nasazuje i vlastní život. Nedávná smrt vojáka Roberta Vyroubala, kterému jedeme na pohřeb do Bouzova, toto memento tragicky potvrdilo," řekl nastoupeným vojákům ministr Vondra. "Pokaždé zjara, v létě se tam zvýší bojová aktivita povstalců a talibanců. Měli jsme obrovské štěstí, že se nám tři roky tyto incidenty vyhýbaly," doplnil ministr. Na rizikovost oblasti, kde čeští vojáci působí, poukázal i náčelník generálního štábu Vlastimil Picek.

Omnipol musí do středy odstranit nedostatky letadel CASA

Ve středu skončí lhůta, kterou ministerstvo obrany dalo firmě Omnipol, aby odstranila nedostatky ochranného systému transportních letadel CASA. V případě, že letadla stále nebudou bezproblémová, je podle dřívějšího vyjádření obrana připravena podniknout "patřičné právní kroky". Podle informací ČTK ale smlouva na dodávku strojů neumožňuje ministerstvu v tomto případě účinně vymáhat sankce. Ochranný systém brání v zasažení letadla tepelně naváděnou raketou. Je tedy životně důležitý pro nasazení strojů CASA v Afghánistánu, kde jsou povstalci podobnými raketami vyzbrojeni. Právě do Afghánistánu přitom armáda stroje pořizovala. Systém ale před časem neprošel vojskovými zkouškami, neboť u něj byly zjištěny nedostatky. Kvůli vyřešení problému do Prahy v pondělí přiletí vysocí představitelé španělského konsorcia EADS, které vojenské dopravní letouny vyrábí.

Asi tisícovka poutníků si v Doksanech připomněla sv. Anežku

Asi tisícovka poutníků si v Doksanech na Litoměřicku připomněla svatou Anežku. Letos uplynulo 800 let od vstupu dcery českého krále Přemysla Otakara I. do kláštera v Praze na Františku, který předtím sama založila. Mši poutníci sledovali v plném doksanském kostele i na velkoplošné obrazovce, řekla ČTK mluvčí litoměřického biskupství Jana Michálková. Protože pražský klášter již nefunguje a nemá potřebné zázemí, připomínají si věřící její památku právě v Doksanech. V místním klášteře pobývala Přemyslovna dva roky.

O kvalitě sečení luk rozhodoval i kulturní projev a zpěv

Nikoliv rychlost, ale zejména kvalita sečení také kulturní projev včetně zpěvu rozhodoval o vítězi tradičního kosení luk v Malé Vrbce na Hodonínsku. Místní sekáči soutěžili už podvanácté. Připomínají si tak tradiční práci předků, která je dnes už spíše ojedinělá. ČTK to řekl starosta Malé Vrbky Josef Kadlčík. Tradice v obci začala v roce 2000. Místní chtěli, aby zejména mladá generace viděla, jak těžká práce byla kosení luk. Jako pořadatel byla vybrána Malá Vrbka, přes kterou vede cesta na vojšické květnaté orchidejové louky, které skrývají velkou druhovou rozmanitost. Nemalé množství rostlin patří ke skvostům naší flóry.

ČT vydala knihu o 50 letech brněnského televizního studia

Česká televize vydala knihu o padesáti letech brněnského televizního studia. V sobotu ji spolu s tramvají dopravního podniku pokřtila na náměstí Svobody. Kniha mapuje začátky studia, improvizované vysílání ze srpna 1968 i současnost televizní tvorby. Podle mluvčí brněnské ČT Hany Orošové kniha nebude volně v prodeji. Slouží spíše propagačním účelům. Má 164 stran, napsal ji kolektiv autorů, mezi nimiž jsou i někteří současní nebo bývalí redaktoři ČT. Křtily ji postavy z Četnických humoresek. Seriál patří k nejznámějším a nejpopulárnějším dílům z tvorby brněnského studia. To začalo svou činnost 6. července 1961 přímým přenosem zábavného pásma Sedmikrásky nad Brnem. V ČT Brno tehdy pracovali pouze tři zaměstnanci. ČT vysílala a působila na několika místech v Brně, kromě paláce Typos například v Dělnickém domě v Židenicích nebo výrobní hale Královopolské strojírny.

Vystoupení kapely Debustrol zahájilo metalový svátek Sonisphere

Jedna z prvních českých thrashmetalových kapel Debustrol na Výstavišti v Praze Holešovicích zahájila v sobotu v poledne mezinárodní metalový festival Sonisphere. Produkci čtveřice, která se na hudební scéně pohybuje již 24 let, sleduje podle odhadu přítomných hudebních publicistů zhruba 8000 fanoušků tvrdé muziky, další neustále přicházejí. Pořadatelé očekávají, že se téměř zaplní kapacita zhruba 20.000 diváků. Akce vrcholí koncertem britské metalové legendy Iron Maiden.

Budování Cimrmanova muzea začne na podzim

Plánované muzeum zapomenutého českého génia Járy Cimrmana, které vyroste v Kořenově na Jablonecku, začíná nabírat konkrétní obrysy. Muzeum zapuštěné do země a nad ním vztyčený maják se začnou v blízkosti rekreačního areálu U Čápa stavět až za několik měsíců. Už nyní však stavbu v rámci Spanilé jízdy cyklostezkou Járy Cimrmana symbolicky zahájili členové souboru jeho divadla. Pro tu příští by už muzeum mělo být hotové. Dřevěná rozhledna projektovaná architektem Martinem Rajnišem by se měla stát celoroční atrakcí a na Tanvaldsko, spjaté s Cimrmanovým liptákovským pobytem, přilákat víc turistů. Připomínek jeho zdejšího působení najdou v okolí víc. Vedle cyklostezky je to například socha s názvem Jára Cimrman v mlze, loni odhalená na budově tanvaldského kina. "Stavební práce mají začít po prázdninách, respektive na podzim. Muzeum by mělo být otevřeno v červnu 2012 při příležitosti další Spanilé jízdy. Podle stavebního projektu se začne rozhledna stavět až po dokončení muzea," nastínil průběh stavebních prací manažer projektu Igor Kozák.

Producenti seriálu Vyprávěj získali v Monaku Zlatou nymfu

Ocenění Zlatá nymfa si z prestižního Mezinárodního televizního festivalu v Monte Carlu odvážejí producenti seriálu Vyprávěj Filip Bobiňski a Petr Šizling. ČTK o tom informovala Tereza Lacinová z filmové společnosti Dramedy Productions, která seriál pro ČT vyrábí. Jde o mimořádný úspěch, protože v kategorii Nejlepší evropský producent dramatického seriálu nikdy český zástupce žádnou cenu nezískal. Bobiňski se Šizlingem uspěli v silné mezinárodní konkurenci, jejich "soupeři" byly například seriály Tudorovci, Missfits, Borgiovci a další.

Herečka Drahokoupilová zářila doma v 60. a 70. letech

Herečka Marie Drahokoupilová je dobře známa především milovníkům filmů ze 60. a 70. let minulého století, kdy natočila většinu ze svých zhruba padesáti snímků. Často hrála záporné postavy, většinou krásné intrikánky nebo vražedkyně. Jedinou hlavní filmovou rolí herečky, která 12. června oslaví sedmdesátiny, je postava nepřístupné a tajemné krasavice v psychologickém dramatu Flirt se slečnou Stříbrnou. Pražská rodačka Drahokoupilová vystudovala DAMU a po krátkých štacích v Karlových Varech a Kolíně zakotvila v libeňském divadle S. K. Neumanna. Zde působila do roku 1980, kdy se provdala za Rakušana a odstěhovala do Vídně. Herečka, která díky řadě filmových a televizních rolí patřila k nejoblíbenějším v zemi, poté do Prahy zajížděla jen občas a postupně se z povědomí diváků vytratila.

Čeští vodní slalomáři získali na ME dvě zlata v závodě hlídek

Česká výprava na mistrovství Evropy ve vodním slalomu ve španělském La Seu de Urgell získala díky kajakářkám a deblkanoistům dvě zlaté medaile v závodech hlídek. Mezi jednotlivci postoupila do finále pouze kajakářka Kateřina Kudějová, jež obsadila šesté místo. Talentované jednadvacetileté závodnici chyběly k premiérové seniorské medaili dvě sekundy. Dvojnásobná juniorská mistryně Evropy a kontinentální šampionka do 23 let Kudějová zajela ve finále pro deset nejlepších čistou jízdu a časem 108,75 držela naději na medaili. Nakonec ji pět soupeřek přestihlo, i tak však mladá reprezentantka dosáhla dosud největšího úspěchu mezi seniory. Titul získala Němka Claudia Bärová s náskokem 17 setin před Slovenkou Janou Dukátovou. Třetí skončila Britka Elizabeth Neaveová. Kudějová na vítězku ztratila 3,49 sekundy.

Čeští házenkáři po výhře 38:26 nad Nizozemskem postupují na ME

Čeští házenkáři si zajistili účast na lednovém mistrovství Evropy v Srbsku. Na závěr kvalifikace porazili v Praze Nizozemsko 38:26 (22:13). Až další sobotní zápas mezi Norskem a Řeckem určí, zda Češi postoupí z prvního, nebo druhého místa třetí skupiny. Nizozemci dokázali držet s domácím favoritem krok jen deset minut. Od 11. minuty začali Češi navyšovat svůj náskok a v 18. minutě vedli 16:6, což byly rozhodující chvíle utkání. O přestávce vedli domácí už 22:13 a nemohl je srazit ani nepodařený úvod druhého poločasu, kdy se nechali strhnout tvrdší hrou soupeře ke zbytečným vyloučením.

Volejbalistky podlehly Maďarsku a asi přijdou o vedení v EL

České volejbalistky prohrály v Prostějově s Maďarkami a mohou přijít o první místo v Evropské lize. Po pátečním jasném vítězství poslednímu týmu skupiny B podlehly 2:3 a večer je v čele čtyřčlenné skupiny mohou přeskočit Bulharky. Za týden začne druhá polovina přípravné soutěže před zářijovým mistrovstvím Evropy, po níž se do červencového Final Four probojuje pouze vítěz každé skupiny a pořádající Turecko. Oba prostějovské zápasy byly zcela odlišné. Zatímco v pátek Češky jasně své soupeřky převyšovaly a dopustily komplikace jen v koncovce třetího setu, sobotní zápas byl naprosto vyrovnaný.

Házenkářky prohrály i v Černé Hoře, na MS si nezahrají

České házenkářky podle očekávání nedokázaly otočit nepříznivý vývoj kvalifikačního dvojzápasu s Černou Horou a na prosincové mistrovství světa v Brazílii se neprobojovaly. V páteční odvetě na soupeřově hřišti podlehly 26:33, první utkání před týdnem v Olomouci prohrály o 16 branek 26:42.

Abraham si vyjel v kvalifikaci na GP Velké Británie šesté místo

Nejlepší kvalifikaci v MotoGP má za sebou český jezdec Karel Abraham. Dosud byl nejlépe dvanáctý, v sobotu si však na okruhu Silverstone vyjel šestou startovní pozici pro nedělní Velkou cenu Velké Británie. Byl tak nejlepší mezi netovárními jezdci. Abraham byl dosud v kvalifikacích od přestupu do MotoGP dvakrát šestnáctý, dvakrát patnáctý a jen v Portugalsku se polepšil na dvanáctou příčku. Tentokrát však své konkurenty zcela zaskočil.

Počasí v neděli

Oblačno, přechodně i polojasno, místy přeháňky, ojediněle bouřky. Nejvyšší teploty 19° až 23° Celsia, na horách bude kolem 15° C.