Zprávy

Ministr Kalousek označil Bártovy požadavky vůči vládě za ultimátum

Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek označil za ultimátum slova neformálního lídra Věcí veřejných Víta Bárty, že VV bez splnění jejich personálních požadavků do úterý skončí ve vládě. Podle předsedy koaličního hnutí Starostové a nezávislí Petra Gazdíka by VV slušelo víc pokory. Řekli to během sněmu hnutí v Průhonicích u Prahy, den před pokračováním jednání koaličních lídrů o možné personálním uspořádání vlády. Miroslav Kalousek pokládá za zvláštní politický styl, že den či dva před jednáním někdo řekne do médií "zásadní ultimátum, a pak nikdo neví, co s tím". "Já ten styl pokládám za hloupý," řekl ČTK Miroslav Kalousek. Jako "starý vyzrálý dinosaurus", proti nimž představitelé VV loni bojovali ve volební kampani, na tyto praktiky odmítl přistoupit. Petr Gazdík uvedl, že z požadavků VV není úplně jisté, co chtějí. "Jasné ale je, že nepřestanou, dokud toho nedosáhnou. I když neví, co chtějí," poznamenal Petr Gazdík. Vít Bárta deníku Právo řekl, že buď premiér Petr Nečas (ODS) vyřeší personální změny v kabinetu ke spokojenosti VV, nebo trojkoaliční vláda skončí. "Buď ODS změní svůj názor, nebo je v úterý ve 14:00 konec," citoval deník Víta Bártu, podle něhož VV trvají na čtyřech ministerských postech. Místopředsedkyně VV Karolína Peake požadavky VV nechtěla předem sdělovat. Podle ní ale VV nebudou usilovat o návrat na ministerstvo vnitra, které opustil předseda jejich strany Radek John.

ODS i VV se na sněmu Starostů vyslovily pro pokračování koalice

Místopředsedové Alexandr Vondra (ODS) a Karolína Peake (VV) se na sněmu koaličního hnutí Starostové a nezávislí (STAN), který začal v Průhonicích u Prahy, vyslovili pro pokračování vládního projektu s TOP 09, s níž STAN úzce spolupracuje. Doufají, že se podaří překlenout krizi důvěry, kterou koalice prodělává. "Názorově a ideově máme k sobě velmi blízko a budeme-li schopni se povznést nad to, co je méně důležité, můžeme uspět," uvedl na sněmu Alexandr Vondra k budoucnosti koaliční spolupráce. Karolína Peake pak zdůrazňovala odpovědnost za stabilitu a prosperitu země a potřebu překonat nedostatek vzájemné důvěry. Sněm STAN označil v závěrečném usnesení situaci v koalici za "hluboké zklamání nadějí, které voliči vyjádřili v loňských parlamentních volbách". Šance na potřebné reformy je podle STAN promarňována ve skandálech některých stran a neochotě domluvit se. Podle starostů musejí osobní animozity a politikaření stranou. STAN proto vyzval politickou reprezentaci, aby přestala veřejnost unavovat vnitřními spory. Předseda hnutí Petr Gazdík, který svou funkci na sněmu obhájil, mluvil o nezbytnosti obnovení důvěry a standardních politických pravidel a o sepětí s TOP 09. STAN je podle svého předsedy hnutí složené z komunálních politiků, v němž není čas na politikaření a kde podání ruky je víc, než tisíce smluv a papírů.

MfD: Ministerstvo dopravy dalo nejvíce práce nejdražším právníkům

V době, kdy byl ministrem dopravy Aleš Řebíček, dalo ministerstvo nejvíce práce nejdražším právníkům. Úřad měl přitom požadavky na právní služby rozdělovat čtveřici vybraných firem. Většinu práce zadávalo ministerstvo dopravy advokátní kanceláři Weil, Gotshal & Manges, píše sobotní Mladá fronta Dnes (MfD). Odvolává se na zprávu Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ), která podle listu velmi kritizuje způsob stavění silnic a popisuje, kde utíkají peníze. Podle NKÚ stála hodina služeb Weil, Gotshal & Manges 4800 korun, tedy o 1300 korun více než u ostatních tří firem, s nimiž mělo v rámci velké zakázky ministerstvo uzavřenou smlouvu. Nejdražší kancelář získala v této zakázce od ministerstva a podřízeného Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) 209 milionů z celkových 272 milionů korun, píše deník. Podle mluvčího ministerstva dopravy Jakuba Ptačinského dostala Weil, Gotshal & Manges 79 milionů z celkových 117 milionů Kč. "Uváděná částka za hodinu právních služeb je cenou stanovenou na základě provedeného otevřeného zadávacího zařízení," řekl MfD mluvčí. Šéf advokátní kanceláře Karel Muzikář vysvětluje sazbu složitostí a náročností kauz. Zpráva NKÚ se podle deníku pozastavuje také nad tím, jakým způsobem ŘSD připravuje stavbu dálnic. Podle zprávy vzrostly od roku 2006 do roku 2010 náklady u 23 staveb o více než polovinu. Prodražení způsobují například chyby v projektu. Kontroloři kritizují také způsob zadávání zakázek, nelíbí se jim malý počet uchazečů či rozdělení zakázek na menší.

Farmářka Havránková prodala ŘSD pozemky pro D11

Farmářka Ludmila Havránková podepsala s Ředitelstvím silnic a dálnic (ŘSD) smlouvu na prodej svých pozemků pro dálnici D11. Potvrdila to televizi Nova. Stavbě dálnice D11 do Hradce Králové tak nestojí nic v cestě. Za 11 hektarů farmářka od státu dostane 90 milionů korun a další pozemky smění s Pozemkovým fondem, uvedla Nova. Spor státu s Ludmilou Havránkovou trval bezmála 20 let. "Teď je potřeba dotáhnout některé věci do konce, spíše procesního charakteru, ale v zásadě je hotovo," řekl televizi ministr dopravy Radek Šmerda. Navíc se podle televize Nova podařilo vyřešit problém s pozemky, na kterých Ludmila Havránkovi hospodaří, ale které budoucí dálnice znehodnotí. Statkářka si koupí parcely někde jinde a smění je s Pozemkovým fondem za ty, na kterých se spolu dohodli jako na náhradních. A cenový rozdíl mezi nimi fondu doplatí. Jakmile se ukončí převod pozemků, nic nebrání tomu, aby se stavba dálnice opět rozběhla. "V tuto chvíli se jedná o zprovoznění úseku 3,7 kilometru, z čehož 1,2 kilometru je už postaveno, ale neprovozováno, takže zbývá postavit zhruba 2,5 kilometru," řekla televizi mluvčí ŘSD Martina Vápeníková. Pokud tedy půjde všechno dobře, včetně geologických nebo archeologických průzkumů, mohlo by se po D11 do Hradce Králové jezdit za dva, maximálně za dva a půl roku, dodala televize Nova.

V Českém muzeu hudby skončil prestižní světový sraz houslařů

Více než stovku mistrů houslařů, obchodníků a znalců v tomto oboru z různých koutů světa hostila první středoevropská konference Mezinárodní asociace uměleckých houslařů a smyčcařů (Entente Internationale des Maites Luthiers et Archetier D'Art - EILA). Od 1. června se pořádala v Českém muzeu hudby v Praze. Setkání jediné mezinárodní asociace tohoto druhu se V Praze pořádalo poprvé. Tématem byl jak mezinárodní obchod, tak výroba mistrovských nástrojů a houslařské umění. Prestižní houslařská organizace funguje od 50. let minulého století a sdružuje zhruba 180 odborníků, kteří se scházejí každé dva roky. Na konferenci přijeli odborníci například z Kanady, Číny, Spojených států, Dánska, Izraele i Japonska. Českou republiku zastupovali uznávaní houslaři Jan Špidlen a Tomáš Pilař, kteří představili takzvanou pražskou a krkonošskou školu. Brněnské a moravské houslařské umění jako host reprezentoval Bronislav Bursík. Houslařská škola z ČR patří vedle italské, německé a francouzské k nejproslulejším a nejzajímavějším nejen díky své historii a technologiím.

Pražské jaro zakončí Berlínská filharmonie s Mahlerovou Šestou

Poslední den 66. ročníku festivalu Pražské jaro bude velkou hudební událostí. Do Prahy se po pěti letech vrátí Berlínská filharmonie, jeden z nejlepších symfonických orchestrů. Provede Šestou symfonii od Gustava Mahlera, která zazní na festivalu poprvé. Českému publiku se Berlínští filharmonikové představí poprvé pod taktovkou britského šéfdirigenta sira Simona Rattla, který těleso vede od roku 2002. Dirigentovou manželkou je česká operní pěvkyně Magdalena Kožená. Pražské jaro začalo 12. května a nabídlo přes čtyři desítky koncertů a sedm operních představení. Největší akcí byl koncert v pražské O2 areně, kde v Mahlerově Osmé symfonii účinkovalo 500 hudebníků. Největší český festival klasické hudby sice končí, již teď ale pořadatelé pracují na programu příštího ročníku. Fanoušci se mohou těšit například na pěvkyně Editu Gruberovou a Magdalenu Koženou i na Vídeňskou filharmonii s dirigentem a pianistou Danielem Barenboimem.

Klavírista Ivo Kahánek sklidil ovace za provedení díla Ference Liszta

Klavírista Ivo Kahánek sklidil v pátek večer dlouhotrvající potlesk publika v zaplněném pražském Obecním domě, kde v rámci festivalu Pražské jaro provedl Koncert pro klavír a orchestr č. 1 Es dur Ference Liszta. Dvaatřicetiletý umělec, který s Lisztovým dílem před sedmi lety zvítězil v mezinárodní hudební soutěži Pražského jara, v přídavku zahrál jednu z mnoha sonát Domenica Scarlattiho. Ivo Kahánka doprovodila Česká filharmonie pod vedením pod vedením temperamentního izraelského dirigenta Pinchase Steinberga. Před vystoupením Iva Kahánka, který se hře na klavír věnuje od čtyř let, Česká filharmonie na úvod večera provedla koncertní předehru Karneval Antonína Dvořáka. Autor ji v 90. letech 18. století věnoval České univerzitě Pražské u příležitosti udělení čestných doktorátů. Následovalo Kahánkovo provedení Lisztova prvního koncertu pro klavír a orchestr. Liszt hrál sólový part při premiéře tohoto díla ve Výmaru v roce 1855 s orchestrem vedeným Hectorem Berliozem. "Koncert pro klavír a orchestr Es dur oslňuje nejen doslova ohňostrojem zvukových kaskád a virtuózních nápadů, ale i duchaplnou fantazijní prací a vnitřním emocionálním napětím, jímž je doslova nabito od prvních do posledních taktů," napsala ve festivalovém programu Hana Jarolímková. V druhé polovině programu Česká filharmonie nabídla Symfonii č. 4 Es dur Romantickou z pera Antona Brucknera. Je to jedna z nejoblíbenějších skladeb rakouského pozdně romantického skladatele, přestože před svou premiérou v roce 1881 budila rozhořčení Vídeňských filharmoniků. Ti si stěžovali, že "toliko první věta je hratelná, a to ostatní je zmatené".

Aukce filmových klapek ve Zlíně vynesla 2,186 milionu korun

Aukce pomalovaných či jinak umělecky ztvárněných filmových klapek vynesla ve Zlíně 2,186.500 Kč. Vydraženo bylo všech 131 děl. Králem letošních "klapkařů" je, stejně jako loni, Zdeněk Miler. Jeho klapka Krteček a autíčko se vydražila za 110.000 Kč. Loni aukce vynesla 2,143 milionu korun. Jako každým rokem, tak i letos peníze získá zlínská filmová škola na své projekty. Dražba trvala šest hodin. Do pomyslného klání 14. ročníku Minisalonu tvůrci vstoupili v podobné sestavě jako v předešlých letech. Kromě loňského nekorunovaného krále Zdeňka Milera se se svou klapkou zúčastnil i vítěz desátého a 12. ročníku Maroš Chury. O přízeň milovníků a sběratelů umění se ucházeli také další věrní přispěvatelé - Iva Hüttnerová, Jan Saudek, Boris Jirků či Olbram Zoubek. Letošní ročník sice vynesl více peněz než loni, ale za celou historii Minisalonu nejde o rekordní částku. Nepřekonaný zůstává rok 2009, kdy dražba vynesla 2,75 milionu korun. Co se sumy za jednotlivé klapky týká, drží rekord dílo Libora Vojkůvky s názvem Touhy plná, klapka rozevřená; v roce 2008 za ni dal kupec 199.000 korun.

Zdeněk Troška získal v Uljanovsku ocenění za rytířskost

S cenou za rytířskost, jíž vrátil dětem a společnosti krásu klasické pohádky, přijel z mezinárodního festivalu rodinného filmu v Uljanovsku režisér a scenárista Zdeněk Troška. ČTK řekl, že na třetím ročníku této přehlídky uvedl dva své snímky - Čertova nevěsta a Nejkrásnější hádanka. "Museli je tam kvůli mimořádnému zájmu publika promítat oba dvakrát a ohlas byl mimořádný," uvedl filmař, který hned příští týden odjíždí s pohádkou Čertova nevěsta do Kazachstánu a od 22. června bude přítomen její projekci na přehlídce v Petrohradu. "Rytířská" cena je prý vyrobena ze vzácného polodrahokamu, který se podle Zdeňka Trošky těží právě v tomto městě. "A protože se dříve jmenovalo Simbirsk, dostal název simbircit," vysvětlil. Čertova nevěsta je už sedmou Troškovou pohádkou. Natočil ji na motivy jednoho z klasických příběhů Boženy Němcové a uvedl do kin koncem dubna.

Pražská Langhans Galerie končí příští měsíc s výstavní činností

Pražská Langhans Galerie, zaměřená na prezentaci a dokumentaci fotografie, končí se svou výstavní činností. Její majitelka Zuzana Meisnerová Wismer se k tomuto kroku rozhodla z osobních důvodů. Posledním projektem galerie je tak výstava módních fotografií Now & Wow a spolu s jejím ukončením 9. července bude uzavřena i galerie. ČTK to sdělila Meisnerová Wismer. Zdůraznila, že galerijní prostory zůstanou ale zachovány. V této souvislosti zároveň doufá, že budou dál sloužit kulturním účelům. Langhans Galerie zahájila činnost v květnu 2003 v rekonstruovaném paláci Langhans ve Vodičkově ulici. Zuzana Meisnerová-Wismerová, dcera Viktora Meisnera, posledního majitele firmy Ateliér Langhans, si po rekonstrukci paláce vzala za cíl vrátit mu náplň, kterou měl za éry svého zakladatele, fotografa Jana Langhanse.

Premiérou Zapovězené komnaty začal na Kampě festival ANPU

Divadelní soubor ANPU zahájil v pátek večer v parku na pražské Kampě šestý ročník festivalu experimentálního výtvarného divadla. Jeho členové uvedli pod cirkusovým stanem premiéru hry Zapovězená komnata s Kateřinou Herčíkovou Hrachovcovou v hlavní roli. "Barevný cirkusový stan s kapacitou až 170 diváků jsme tu postavili už loni," řekla ČTK produkční Martina Zoubková. Až do 12. června si tu podle ní vyberou z rozmanité nabídky děti, dospělí i celé rodiny. Poprvé se představí čtyřminutový kabaret La Chámbre separeé. Podle principálky divadla ANPU Bely Schenkové festival představí také nejoblíbenější hry tohoto souboru - Romeo a Julie, Zvoník od Matky Boží, Čertův švagr a Dvě pohádky na břiše. Vedle divadla program přehlídky nabídne také koncerty Báry Zmekové a Christopha Schoenbecka a skupiny Pivoňka a pánové. Vystoupí tu i stále populárnější Tap Tap Orchestra. Uskuteční se i křest románu Kobold aneb Přebytky něhy spisovatelky Radky Denemarkové. Divadlo ANPU je experimentální výtvarné divadlo, které na alternativní divadelní scéně funguje od roku 1999. V hlavní roli hrají všichni a všechno: herci, masky, loutky, hudba, stíny, dekorace i pohyb. Od roku 2005 je jeho domovskou scénou divadelní šapitó - stan, s nímž ANPU navazuje na dávnou tradici kočovných divadelních společností a putuje s ním městy a vesnicemi v Česku i v Evropě. Je nejen divadlem, ale i kinem, koncertním sálem, dílnou či hospodou. Bližší informace o festivalu i souboru se zájemci dozvědí na internetové adrese www.anpu.cz.

Muzejní noc v Prácheňském muzeu patřila desítkám řemeslníků

Páteční noc v Prácheňském muzeu v Písku patřila řemeslníkům. Téměř sedmdesát jich bude měsíc prezentovat své práce na právě otevřené výstavě, asi polovina jich svou zručnost předváděla návštěvníkům. Písečtí se letos počtvrté připojili k Festivalu muzejních nocí. Návštěvníky provázeli muzeem dudáci, Pouličníci i harmonikář. Po zajímavém exkurzu do historie svícení si mohli popovídat v muzejní hospůdce. Setkali se i se sovami ze záchranné stanice Makov. "Rozdělil jsem výstavu na ženskou a mužskou část. Je to porovnání řemeslnického světa mužů a řemeslnického světa žen. V mužské převládají kováři, řezbáři a košíkáři, silné zastoupení mají i skláři. V té ženské jsou většinou jemnější věci - tkané krajky, kraslice, či keramika," řekl ČTK kurátor a etnograf muzea Jan Kouba. V muzeu mohli zájemci zažít také ojedinělý exkurz do historie svícení s místním všeumělem Jindřichem Kurzem, předváděl výrobu loučí. Zaniklé řemeslo musel nastudovat v literatuře, aby o něm mohl vyprávět. Vyrobil si speciální hoblík, kozu i držák loučí. Lidé si podle něj pletou pochodeň a louč. Louč je asi půlmetrová tříska, která se dá do stojanu a zespoda zapálí. "Jako se ženy scházely na draní peří, nebo na předení na kolovratu, tak se muži scházeli při výrobě loučí. Ty hoblíky byly obrovské, s jedním pracovali i čtyři chlapi najednou, kteří louče hoblovali z polena. Aby dobře hořely, musely být hodně vysušené," popsal Jindřich Kurz. Lidé v muzeu na výstavě obdivovali i práci jediného jihočeského bednáře a jediného mědirytce, či krásné drátenické věci, ale také loutky od pěti řezbářů, typicky jihočeské výrobky z rybích šupin i pošumavské řezbářství. Čekalo je široké spektrum řemesel i jejich variabilita.

Královský průvod se vydal z Prahy na Karlštejn

Z katedrály svatého Víta na Pražském hradě vyšel v sobotu královský průvod. Dvořané doprovázející korunovační klenoty měli před sebou dvaačtyřicetikilometrovou cestu obcemi u Berounky na Karlštejn, kde jsou očekáváni v neděli odpoledne. Na zastávkách jsou připravena hudební, divadelní a šermířská vystoupení. Vrcholem budou závody povozů tažených lidmi a souboje rytířů. Loni akce přilákala na 30.000 diváků. Kostýmovaný průvod udělal první překvapení nic netušícím turistům před Svatovítským chrámem, odkud jeho členy doprovodil děkan metropolitní kapituly u sv. Víta Jiří Svoboda. Vyšli za zvuků zvonů i fanfár Hradní stráže a nastoupení zbrojnoši jim vzdali čest. Pozdravil je český král a císař římský Karel IV. v podání Vladimíra Čecha s chotí Eliškou Pomořanskou. Na Hradčanském náměstí usedli v kočárech či osedlali koně. Jako cyperský král Petr se v průvodu objevil Václav Vydra, který v průvodu vždy prověří své čtyři koně. "Pro mě je to příležitost projít se s koňmi po městě, po tvrdém. Protože já mám koně bosé, bez podkov, a je to pro ně zdravé. Je to i takový test, jak na tom jsou," řekl populární herec ČTK. Novinkou je středověký rytířský turnaj, v němž se v neděli po 16:00 na louce pod Karlštejnem utkají kaskadéři v jezdeckém a šermířském umění. Mezi disciplínami bude ovládání meče a obratnost na koni, jízda proti otočné figuríně, zasahování věnečků kopím a stínání "tureckých" hlav.

Nad Pardubicemi létaly historické letouny

Davy lidí si v sobotu nenechaly ujít umění pilotů a navštívily aviatickou pouť, která v Pardubicích už patří k tradičním akcím. První červnový víkend nabízí návštěvníkům letiště pohled na desítky letadel ve vzduchu i na zemi. Proto si mohli návštěvníci zblízka prohlédnout i pozemní vojenskou techniku. "Podařilo se nám získat řadu zahraničních hostů s historickými letadly. Nejvíc si vážíme toho, že přijela britská královská letka, která moc často za hranice Velké Británie nelétá," řekl ČTK jeden z organizátorů Petr Kolmann. Návštěvníci akce měli možnost vidět stroje od počátků aviatiky, například Bleriot či Wright Flyer, až po současná letadla. Nad hlavami lidí se prolétly také nadzvukové stíhačky Gripen. Mnoho letadel pocházelo z druhé světové války. Nechybělo ani zastoupení českých konstruktérů. "Česká konstrukční škola měla zvuk, určitě na evropské úrovni byla špičková. Ve 20. a 30. letech jsme byli s výrobou letadel soběstační. V pozdějším poválečném období jsme měli letadla, která dobyla svět," řekl Petr Kolmann. Aviatická pouť v neděli pokračuje.

Ze sportu:

Čeští fotbalisté hráli ve svém prvním utkání na turnaji Kirin cup v Japonsku bez branek s Peru. V prvním poločase měl výrazně navrch soupeř, ale nevyužil velkou šanci a po pauze se už hra vyrovnala. Dva dosavadní zápasy v turnaji skončily bezbrankovou remízou, o vítězi tedy rozhodne úterní duel Japonsko - Česko v Jokohamě.

Někdejší hvězdy světového fotbalu se v sobotu 18. června představí v pražském Edenu v rámci exhibičního utkání mezi týmem stříbrných medailistů z evropského šampionátu v Anglii v roce 1996 a výběrem Evropy, za který nastoupí členové Asociace bývalých profesionálních fotbalistů. Fanoušci mohou vidět v akci například někdejší španělské reprezentanty Gaizku Mendietu, Andoniho Goikoetxeu, strýce tenisty Rafaela Nadala Miguela Ángela a Srba Sava Miloševiče. Do Prahy by mohly zavítat i další hvězdy. Organizátoři jednají o případné účasti s francouzskými hráči Bixentem Lizarazem a Lilianem Thuramem, Rumunem Gheorghem Hagim, Nizozemcem Patrickem Kluivertem, Španělem Fernandem Morientesem, Němcem Matthiasem Sammerem a dalšími. Souboj výběru Evropy s českým celkem bude hlavním vrcholem exhibičního odpoledne v Edenu. Domácí tým budou tvořit medailisté z evropského šampionátu v Anglii v čele s Pavlem Nedvědem, které doplní pozvaní hosté. Představí se Jan Koller, Vratislav Lokvenc nebo brankář Martin Vaniak, jenž končí s kariérou.

Tenista Jurij Ščukin vyhrál challenger Czech Open v Prostějově. Kazašský hráč, jenž v semifinále vyřadil poslední domácí naději Radka Štěpánka, venále porazil Itala Flavia Cipollu 6:4, 4:6 a 6:0. Před finále podruhé v životě spojila Jana Novotná síly s Milošem Mečířem a znovu ve smíšené čtyřhře vyhráli. Poprvé to dokázali před 24 lety na turnaji v Key Biscayne a podruhé na exhibici v Prostějově, kde zvítězili nad Hanou Mandlíkovu a Ivanem Lendlem 7:6. "Užila jsem si to moc," zářila Jana Novotná, která hned spěchala na letadlo do Paříže, kde ji v neděli čeká finále turnaje legend po boku Martiny Navrátilové.

Kádr basketbalistek pro mistrovství Evropy v Polsku tvoří z poloviny loňské vicemistryně světa. Při finálním zužování nominace se z medailistek nedostalo jen na křídelní hráčku Terezu Peckovou z USK Praha, trenér Lubor Blažek postavil do pozic náhradnic i strakonickou rozehrávačku Darinu Johnovou a pivotku VŠ Praha Kamilu Štěpánovou. "Ještě budou v nadcházejících dnech na telefonu pro případ indispozice některé z hráček, aby byly připravené kdykoliv naskočit do hry," řekl ČTK trenér Blažek. Po loňském stříbru z karlovarského světového šampionátu se budou pokoušet v Polsku o další úspěch Veronika Bortelová, Eva Vítečková, Kateřina Elhotová, Jana Veselá, Ilona Burgrová a Petra Kulichová. V týmu jsou i Michala Hartigová s Romanou Hejdovou, které vloni postihlo vyřazení z nominace na MS při posledním škrtání jmen. Družstvo doplňují Kateřina Bartoňová, Michaela Zrůstová, Alena Hanušová a Zuzana Škrabalová.

Jan Kopecký z továrního týmu Škoda Motorsport obsadil třetí místo v Jalta rallye, čtvrtém dílu série IRC. Soutěž na Ukrajině vyhrál Kopeckého týmový kolega Juho Hänninen z Finska a ujal se vedení v průběžné klasifikaci. Kopecký je s tříbodovou ztrátou druhý.

Nedělní počasí v Česku:

Skoro jasno až polojasno, v místech se zvýšenou oblačností přeháňy a bouřky. Teploty 26 až 30 stupňů Celsia.