Zprávy

0:00
/
0:00

Bárta kvůli údajnému korupčnímu skandálu opustil vládu

Neoficiální lídr nejmenší vládní strany Věci veřejné Vít Bárta v pátek rezignoval na funkci ministra dopravy. Jeho odchod je vyvrcholením vnitrostranických sporů uvnitř VV, jejichž dva poslanci ministra obvinili v minulých dnech ze snahy uplatit je. Bývalá předsedkyně sněmovního klubu VV Kristýna Kočí a Bártův někdejší blízký spolupracovník poslanec Jaroslav Škárka uvedli, že dostali půl milionu, respektive 170.000 korun. Oba na Bártu tento týden podali trestní oznámení. Bárta nicméně potvrdil úmysl kandidovat na předsedu Věcí veřejných. Bojem o křeslo šéfa strany chce prý mimo jiné očistit své jméno. Má v úmyslu vyvrátit nařčení bývalých kolegů, hovoří o cílené diskreditační kampani v médiích. Věci veřejné tento týden Kočí i Škárku vyloučily ze svých řad, oficiálně pro porušení etického kodexu strany. Poslanci a také širší vedení VV uvedli, že za Bártou i nadále stojí. Kočí naopak dala najevo, že vláda s Johnem na ministerstvu vnitra nemá její podporu. Tvrdí, že předsedu VV o údajném úplatku, který dostala, už dříve informovala.

Premiér přijal Bártovu demisi a zvažuje odchod Johna

Premiér Petr Nečas (ODS) Bártovu demisi přijal a prohlásil, že nikdy nepřipouštěl jiné řešení aféry s údajným uplácením poslanců jeho vlastní strany. Zároveň naznačil, že z čela ministerstva vnitra by mohl odejít jeho současný šéf, předseda VV Radek John. Podle Nečase není jisté, zda by měly VV i nadále spravovat ministerstvo vnitra, když jsou její politici napojeni na bezpečnostní agenturu ABL, kterou Bárta donedávna vlastnil. Ministr John premiérova slova odmítl. Vláda podle premiéra potřebuje i další rekonstrukci, protože někteří ministři svou práci nezvládají. O situaci ve vládní koalici měli v pátek večer jednat lídři koaličních stran ve formátu K9. Podobné skandály podle Nečase narušují důvěru občanů ve fungování demokratického systému. Koalice se musí vzpamatovat, zbavit se osobních politických sporů a obnovit reformní úsilí a tvrdou práci. Podle předsedy poslaneckého klubu TOP 09 Petra Gazdíka je nepřijatelné, aby se ve vysoké politice pohybovali lidé spojení s ekonomickou mocí. Za VV kontroval poslanec Michal Babák, který připomněl nedávnou kauzu spojenou se společností Promopro a jejími údajně předraženými zakázkami za dob českého předsednictví EU. Podle Babáka by si měl tehdejší vicepremiér pro EU a nynější ministr obrany Alexandr Vondra (ODS), o jehož odpovědnosti za nevýhodné smlouvy se mluví, vzít z Bárty příklad a také vládu opustit.

Peake je novou šéfkou poslaneckého klubu Věcí veřejných

Karolína Peake je novou předsedkyní poslaneckého klubu Věcí veřejných. O rozhodnutí klubu informoval předseda strany a ministr vnitra Radek John. Peake nahradila Kristýnu Kočí, která byla ve čtvrtek vyloučena ze strany. V koaličních jednáních ve formátu K9 bude nyní Věci veřejné zastupovat John, Peake a Vít Bárta, oznámila Peake. Místopředsedkyně strany se bude také ucházet se o křeslo předsedkyně Věcí veřejných. Původně se rozhodla nekandidovat, změnu názoru oznámila v době, kdy strana čelí vnitrostranické krizi. Od záměru získat post předsedy Věcí veřejných neupustil ministr dopravy Vít Bárta, který v souvislosti s údajným úplatkářstvím uvnitř strany rezignoval na ministerskou funkci. Obhajovat svou pozici bude i současný předseda a ministr vnitra Radek John. Peake svůj úmysl zveřejnila po společném zasedání poslaneckého klubu a rady VV, tedy širšího vedení strany, které mělo vyřešit potíže VV po zveřejnění případu údajného uplácení několika poslanců strany Bártou. Celkem bylo do čela strany navrženo 13 jmen. Rada VV ze seznamu kandidátů vybere šest jmen, mezi kterými budou moci registrovaní příznivci strany, jichž je asi 20.000, vybírat v květnovém elektronickém hlasování. Jeho výsledky by měly být známy do 23. května. Předsedu strany pak bude muset ještě ve funkci potvrdit celostátní konference VV.

ČSSD: Odchod Bárty je účelový, VV jsou korupční projekt

Rezignace Víta Bárty (VV) na funkci ministra dopravy neřeší podle ČSSD korupční skandál VV a je účelová, aby si uchoval vliv na státní správu z poslanecké lavice a z pozice možného budoucího šéfa nejmenší vládní strany. Premiér Petr Nečas (ODS) by měl zakročit a omezit vliv mafiánské struktury. Uvedl to předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Předsednictvo sociální demokracie bude za týden projednávat návrh, zda vyvolá ve sněmovně hlasování o nedůvěře vládě. Součástí Bártovy "chobotnice" jsou podle Sobotky i ministři vnitra, pro místní rozvoj a školství Radek John, Kamil Jankovský a Josef Dobeš. Bárta podle něho tyto ministry zřejmě ovládá a kabinet není důvěryhodný. "Pro jakoukoli vládu je nepřípustné opírat se o VV," dodal Sobotka. Místopředseda ČSSD Jiří Dienstbier označil VV za korupční projekt. Vláda by si měla udělat analýzu a případně podat Nejvyššímu správní soudu návrh na rozpuštění VV. Podle místopředsedy Michala Haška by měl ale Nečas donést na Hrad i demisi ministra obrany Alexandra Vondry (ODS) kvůli kauze údajně předražené zakázky při českém předsednictví EU pro firmu Promopro.

Klaus se na Hradě setkal s izraelským premiérem Netanjahuem

Prezident Václav Klaus přijal na Pražském hradě izraelského premiéra Benjamina Netanjahua. Po schůzce s hlavou státu šéf vlády židovského státu odletěl z Prahy. S premiérem Petrem Nečasem se Netanjahu setkal už ve čtvrtek. Jednali především o spolupráci obou zemí v oblasti výzkumu a vývoje, hovořili také o ekonomice či kooperaci armád a obranného průmyslu. Netanjahu rovněž upozornil na úspěch nově rozmístěného izraelského protiraketového systému Iron Dome, který ve čtvrtek zlikvidoval dvě střely z pásma Gazy. Česko je v Evropské unii na straně nejbližších spojenců Izraele a čeští politici připouštějí, že v rámci sedmadvacítky se postoje Prahy někdy odlišují. Česká diplomacie se obecně staví za klidné řešení blízkovýchodního konfliktu. Pobyt Netanjahua v Česku provázela přísná bezpečnostní opatření. Proti jeho návštěvě protestuje organizace Ne naším jménem! - Iniciativa za spravedlivý mír na Blízkém východě. Kritizuje prohlubování "vojensko-technické" spolupráce mezi Českem a Izraelem.

USA vytýkají Česku korupci a diskriminaci Romů

Spojené státy v nové zprávě o dodržování lidských práv ve světě České republice podobně jako loni vytýkají korupci a diskriminaci Romů. Všímají si také problémů justice, obchodu s "bílým masem" a neonacistického extremismu. Zprávu zveřejnilo americké ministerstvo zahraničí. V České republice podle něj Romy sužuje chudoba, vysoká nezaměstnanost a negramotnost, jakož i různé formy diskriminace ve vzdělání, při hledání zaměstnání či ubytování. Česko se také podle amerického ministerstva zahraničí nadále potýká s rozšířenou korupcí prakticky na všech úrovních státní správy a samosprávy, ale třeba i v policejních složkách. Její postihování přitom i přes deklarovaný boj české vlády s korupcí často selhává. "Politické tlaky, nedostatečné nebo neefektivní zákony vyžadující odhalení původu aktiv, upravující zadávání veřejných zakázek a lobbování, neefektivní policejní nástroje pro vyšetřování a omezený počet zkušených vyšetřovatelů na regionální úrovni přispěly k tomu, že je trestní stíhání korupce na vysoké úrovni vzácné," uvádí například zpráva v části věnované České republice.

České investice v Iráku má podpořit vládní dohoda

Irák má podle předsedy svého parlamentu Usámy Nudžajfího zájem na českých investicích do iráckého zemědělství, vodohospodářství nebo energetiky. Pomoci by k tomu měla dohoda o vzájemné ochraně investic, kterou má příští měsíc při své návštěvě Iráku podepsat český premiér Petr Nečas. Nudžajfí to uvedl v Praze po setkání s předsedou českého Senátu Milanem Štěchem. "České firmy dříve pracovaly v Iráku. Nyní bychom chtěli navázat na tuto tradici, aby znovu začaly působit v této oblasti," uvedl šéf iráckého parlamentu. Podle něj by se české firmy mohly uplatnit například investicemi do výroby elektrické energie a při zpracování ropy. Irák podle Nudžajfího nabízí v rámci regionu bezkonkurenční možnosti pro investice. Štěch uvedl, že dohoda o ochraně investic a zamezení dvojímu zdanění bude standardní a dvoustranná. Považuje ji za důležitou kvůli tomu, že "bez této dohody by řada investorů váhala, jestli má do toho byznysu jít". Nudžajfí i ostatní členové vedení parlamentu podle Štěcha také podpořili začlenění Turecka do Evropské unie. "Uvědomují si, že vstup Turecka by znamenal de facto, že hranice Evropské unie se přiblíží k jejich zemi," řekl Štěch.

Státní dluh ke konci března stoupl na 1,4 bilionu korun

Státní dluh České republiky se v prvním čtvrtletí zvýšil o více než 60 miliard korun na 1,404 bilionu korun. Informovalo o tom ministerstvo financí. Na každého Čecha tak připadá dluh přes 133.000 korun. "Mezičtvrtletní optický nárůst státního dluhu o 60 miliard korun je dán především tím, že ministerstvo financí emitovalo dluhopisy do rezervy, kterou použije na očekávanou splátku v polovině dubna, potom se státní dluh opět sníží," uvedl Jakub Haas z tiskového oddělení ministerstva financí. Za posledních 12 měsíců stát zvýšil svůj dluh o téměř 188 miliard korun. Během loňského roku se státní dluh zvýšil o téměř 166 miliard na 1,344 bilionu korun. Státní dluh tvoří dluhy centrální vlády a vzniká především hromaděním schodků státního rozpočtu. Státní dluh je financován pokladničními poukázkami, státními dluhopisy, přímými půjčkami nebo například půjčkami od Evropské investiční banky.

Míra nezaměstnanosti v březnu klesla na 9,2 procenta

Míra nezaměstnanosti se v březnu proti únoru snížila o 0,4 procentního bodu na 9,2 procenta. Oznámilo to ministerstvo práce a sociálních věcí. O práci se ucházelo 547.762 lidí, což je meziměsíčně o 19.134 méně. Analytici odhadovali pokles nezaměstnanosti na 9,3 procenta. Počet volných pracovních míst vzrostl o 5,5 procenta na 33.931. Počet míst byl o 1767 vyšší než v únoru a o 794 vyšší než loni v březnu. Za měsíc březen bylo na úřadech práce nově nahlášeno nebo uvolněno 19.329 pracovních míst a 17.562 volných pracovních míst bylo nově obsazeno nebo zrušeno. Na jedno volné pracovní místo připadalo v průměru 16,1 uchazeče, uvedlo MPSV. V průběhu března úřady práce nově zaevidovaly 49.463 osob. Ve srovnání s únorem to bylo o 2307 osob více. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku to bylo o 7262 osob méně.

V Chropyni hoří areál plastikářské firmy

V Chropyni na Kroměřížsku od minulé noci hoří areál firmy Remiva na zpracování plastů. Hasiči vyhlásili nejvyšší stupeň požárního poplachu. Oheň se jim stále nedaří lokalizovat, řekl mluvčí krajských hasičů Ivo Mitáček. Na místě zasahuje více než 30 jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů ze Zlínského, Olomouckého i Jihomoravského kraje, celkem jde nejméně o 100 hasičů. Při zásahu byli dva hasiči zraněni. Policie ráno uzavřela všechny příjezdové cesty do pětitisícového města, pouští jen autobusy a záchranáře. Před polednem byla kvůli dýmu vyhlášena evakuace tří ulic, řekla policejní mluvčí Jana Bartíková. Týká se to 250 až 300 lidí. Většina z nich nalezla azyl u známých či příbuzných, asi tři desítky osob byly převezeny do tělocvičny na sídlišti. Opuštěné domy přes noc pohlídají policisté. Evakuace byla nařízena proto, že v dohledné době není možné požár uhasit, a do vzduchu tak budou nadále unikat škodliviny. Náměstek Krajské hygienické stanice Zlínského kraje Pavel Kopl ale ČTK řekl, že výsledky měření jsou podlimitní. Již v ranních hodinách byli kvůli nebezpečným zplodinám varováni kromě obyvatel Chropyně i lidé v Hulíně, Skašticích, Břestu, Žalkovicích, Kyselovicích a v městské části Kroměříže Bílany. Bylo jim doporučeno zdržovat se venku jen nezbytně dlouhou dobu a nevětrat.

Novým přednostou transplantační chirurgie bude Jiří Froněk

Novým přednostou kliniky transplantační chirurgie Institutu klinické a experimentální medicíny se stane Jiří Froněk. Rozhodl o tom ředitel IKEM Jan Malý. "Hlavním úkolem nového přednosty bude stabilizovat kliniku provozně, ekonomicky i personálně, a vyslat tak jasný uklidňující signál k pacientům i široké veřejnosti. Zároveň od jeho nástupu do funkce očekávám větší pokrok při nastartování několik let odkládaného programu transplantace tenkého střeva i důraz na program transplantace ledvin od žijících dárců," řekl ředitel. Uvedl, že Froněk začátkem roku přesvědčivě zvítězil v konkurzu. Má patnáctiletou praxi v oboru, posledních sedm let vede program transplantace ledvin na prestižní londýnské klinice. Jméno Froňka bylo spojeno s nařčením z plagiátorství. Údajně opsal práci od dvou pracovníků IKEM. Toto nařčení vyvrátila komise Univerzity Palackého v Olomouci, která jeho práci i okolnosti jejího vzniku podrobně prostudovala.

Nadace Charty 77 ocení za občanskou statečnost Libora Michálka

Nadace Charty 77 udělí letošní Cenu Františka Kriegla za občanskou statečnost odvolanému šéfovi Státního fondu životního prostředí (SFŽP) Liboru Michálkovi. Rozhodla se ho ocenit za "statečný, systematický a nekompromisní boj proti korupci ve státní správě". Sdělila to Indira Bornová z Nadace Charty 77. Slavnostní předání se uskuteční 25. května v rezidenci pražského primátora. Michálek upozornil na kauzu bývalého ministra životního prostředí Pavla Drobila (ODS), který v prosinci opustil vládu kvůli údajné korupční aféře kolem SFŽP. Někdejší šéf SFŽP zveřejnil nahrávky, na nichž ministrův poradce Martin Knetig popisuje, jak se dostat k penězům na financování další Drobilovy kariéry a ODS. Podle Michálka na něj Knetig naléhal, aby manipuloval výběrovými řízeními. Podle nadace Michálek už v roce 1996, kdy pracoval ve Fondu národního majetku, kritizoval pomalou privatizaci bank a tunelování, a kvůli tomu přišel o místo. Obrátil se na soud, který mu dal za pravdu. Později se angažoval v odškodňování investorů postižených finanční kriminalitou, uvedla nadace. Loni v prosinci podal trestní oznámení kvůli podezření na pletichy při veřejné zakázce a veřejné soutěži. Záhy ho ministr Drobil odvolal z funkce ředitele SFŽP.

Soud v Johannesburgu propustil Krejčíře na kauci

Soud v Jihoafrické republice rozhodl, že propustí na kauci kontroverzního českého podnikatele Radovana Krejčíře na kauci ve výši 500.000 randů (1,3 milionu korun). Krejčíř je v JAR podezřelý z pojistného podvodu ve výši zhruba 4,5 milionu randů (zhruba 11,5 milionu korun). Informoval o tom server news24.com. Obhajoba ve čtvrtek žádala propuštění s argumentem, že Krejčíř stejně nemá kam uprchnout. Krejčíř ve čtvrtek před soudem odmítl obvinění, že pomocí zfalšovaných dokladů přesvědčil pojišťovny, že se nachází v závěrečné fázi rakoviny, a že tak neoprávněně získal pojistku asi 4,5 milionu randů. Podle soudce Philipa Ventera, který o propuštění na kauci rozhodl, nebudou ohroženy zájmy justice. Soudce je přesvědčen, že Česká republika by byla posledním místem, kam by se Krejčíř uchýlil, kdyby chtěl opustit Jihoafrickou republiku, uvedl server Mail&Guardian online. České úřady Krejčíře stíhají za jiné majetkové a násilné trestné činy. České policii unikl při domovní prohlídce v roce 2005 a v JAR žije od roku 2007; v témže roce Česko požádalo Jihoafričany o Krejčířovo vydání. Nynější proces v JAR ovšem s českou žádostí o extradici nesouvisí.

České sekce ve Francii slaví 90 let, absolventi se sešli v Praze

V rámci takzvaných českých sekcí vystudovalo ve Francii na 800 Čechoslováků. Sekce fungují s přestávkami od roku 1920, tříleté studium českých žáků na lyceích hradí francouzská strana. Absolventi všech generací se v pátek setkali v Praze. Setkání v Buquoyském paláci, kde sídlí francouzské velvyslanectví, se zúčastnilo na 150 bývalých studentů, ale i ředitelé lyceí v Saint-Germain-en-Laye a Nimes, kam mladí Češi jezdí na studia. Do začátku druhé světové války vystudovalo ve Francii několik stovek studentů, poté byly sekce uzavřeny a po krátkodobém znovuotevření v letech 1946-1948 a v 60. až 70. letech začaly opět fungovat až po sametové revoluci. Na založení sekcí se podílel bývalý prezident Československé republiky Edvard Beneš, mezi slavné absolventy patří například herec Jiří Voskovec, literární kritik Václav Černý nebo režisér Zdeněk Troška. Mnoho bývalých studentů pracuje v diplomacii, úřadech EU nebo jako vysokoškolští profesoři a předkladatelé.

Nudžajfí a Zikmund zahájili výstavu fotografií z Iráku

Návrat do Iráku v době před půl stoletím mohou prožít návštěvníci výstavy fotografií od cestovatelů Jiřího Hanzelky a Miroslava Zikmunda, která začala v Senátu. Výstava představuje kolekci čtyř desítek unikátních černobílých fotografií, které cestovatelé pořídili při výpravě do Iráku v roce 1960. Expozice nabízí i korespondenci obou cestovatelů, jejich výzbroj a výstroj, tedy malý kotoučový magnetofon a fotoaparát spolu s tropickou helmou, sakem a krátkými kalhotami. Tvůrci expozice nezapomněli ani na jejich automobil Tatra 805 a jeho vlajkovou výzdobu. Na páteční vernisáži byl i předseda iráckého parlamentu Usáma Nudžajfí, který Zikmundovi předal jako dar vázu s iráckými motivy. Výstava je putovní, příští měsíc ji budou vidět i v Iráku. Česká velvyslankyně v Iráku Bronislava Tomášová uvedla, že expozici by měl koncem příštího měsíce zahájit v Bagdádu český premiér Petr Nečas. Zikmund připomněl, že Irák navštívili v rámci své cesty po Asii. Měli podle něj spolu s Hanzelkou zřejmě jako první Čechoslováci absolutní volnost projet v Iráku jakákoli místa, včetně Kurdistánu.

Do Česka přijede architekt odpadu Michael Reynolds

Do České republiky přijede v květnu americký architekt Michael Reynolds, známý jako "architekt odpadu". Přes 35 let staví levné domy ze starých pneumatik, plechovek a plastových lahví. Jeho domy jsou energeticky soběstačné, mají vlastní zdroj vody, tepla i kanalizaci. Reynoldse proslavil dokumentární film britského režiséra Olivera Hodge Architekt odpadu. V ČR ho čekají přednášky a diskuse. V pondělí 2. května se v Praze setká s novináři, večer bude diskutovat s diváky v kině Světozor po promítání filmu Architekt odpadu. V úterý 3. května se uskuteční přednáška architekta na Přírodovědecké fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, ve středu odpoledne pak v Národní technické knihovně v Praze. Podrobnosti k návštěvě uveřejňují webové stránky www.ekofilm.eu.

Přehlídku JazzFestBrno zahájí basista s českými předky Formanek

Americký basista s českými předky Michael Formanek zahájí 13. dubna se svým kvartetem hlavní část hudebního festivalu JazzFestBrno. Pořadatelům přehlídky, jež se letos koná podesáté, se Formanek přihlásil sám prostřednictvím sociální sítě. Formanek hraje se špičkovými muzikanty, věnuje se avantgardní, promyšlené podobě jazzu. "Dědeček Michaela Formanka emigroval v roce 1895 do Spojených států. Formanek mě sám kontaktoval přes Facebook, jestli by se nedal v Brně udělat koncert při jeho turné po Evropě," uvedl dramaturg festivalu Vilém Spilka. Jubilejní ročník festivalu začal březnovým prologem v podobě dvou koncertů zpěváka Bobbyho McFerrina v hale Vodova. Celkem přišlo asi 8200 lidí. Další z festivalových hvězd je černošská zpěvačka Carla Cooková, jež vystoupí 14. dubna v Městském divadle Brno. Cooková se pyšní nominací na cenu Grammy.

V anketě o nejoblíbenější dětskou knihu vyhrály Děti z Bullerbynu

V anketě o nejlepší dětskou knihu vyhrály Děti z Bullerbynu od švédské autorky Astrid Lindgrenové. Hlasování se konalo v rámci charitativního projektu Čtení pomáhá, který má přivést děti k literatuře a zároveň rozdělit peníze potřebným. Do soutěže se zapojilo více než 11.000 lidí, bodovaly také třeba knížky Jaroslava Foglara nebo Malý princ. Oznámila to spisovatelka dětských knih Alena Ježková spolu s generálním ředitelem polostátního elektrárenského gigantu ČEZ Martinem Romanem, který projekt finančně zaštítil. Hlasující mohli na internetových stránkách projektu vybírat z 19 knížek v kategoriích pro první a druhý stupeň základní školy a pro střední školy a sami do seznamu navrhnout oblíbené dětské příběhy. Mezi knížkami pro děti do 5. třídy pak hlasující všech věkových kategorií dosadili po Dětech z Bullerbynu na druhé místo Rychlé šípy Jaroslava Foglara. Bronzovou příčku obsadily Mikulášovy patálie od René Goscinnyho. V kategorii pro 5. až 9. třídy bodoval Malý princ Antoine de Saint-Exupéryho, Foglarova Záhada hlavolamu a Bylo nás pět od Karla Poláčka. V posledních letech tolik oblíbené příběhy čarodějnického učně Harryho Pottera se pak u obou kategorií umístily na 4. příčce.

Ze sportu:

Hokejový trenér Vladimír Růžička odmítl nabídku elitního klubu Kontinentální ligy Avangardu Omsk a zůstane ve Slavii. Na slávistickém webu uvedl, že pražský klub není na jeho odchod připraven. "Slavia je pro mě na prvním místě a na můj odchod není momentálně připravená. A možná ani já ne," řekl bývalý reprezentační kouč, který je v klubu současně spolumajitelem a generálním manažerem.

Hokejisty pražské Sparty povede Josef Jandač. Dosavadní trenér Pardubic dnes serveru iDnes.cz řekl, že se s dvanáctým týmem této extraligové sezony dohodl na dvouleté smlouvě s možností odchodu po prvním ročníku.

Tenistka Barbora Záhlavová-Strýcová podlehla až po velké bitvě v osmifinále turnaje v Charlestonu Dánce Caroline Wozniacké. Česká hráčka měla v každé sadě utkání se světovou jedničkou setbol, ale prohrála dvakrát 6:7.

Osmé místo vybojovali na mistrovství světa v curlingu čeští reprezentanti a dosáhli tím nejlepšího výsledku v historii. Tým okolo skipa Jiřího Snítila zakončil své vystoupení v kanadské Regině výhrami nad Německem a Dánskem a dohromady si z jedenácti zápasů připsal na konto pět vítězství. Češi hráli na mistrovství světa mezi elitní dvanáctkou potřetí. S Jiřím Snítilem byli v týmu Martin Snítil, Jindřich Kitzberger, Marek Vydra, Jakub Bareš a vedl je dvaašedesátiletý kanadský trenér Ellery Robichaud.

Petr Záhrobský, otec a bývalý trenér slalomářky Šárky Záhrobské, s kterou se rozešel ve zlém, by měl vrátit přes osm milionů korun. Jde o finanční odměny ze závodů Záhrobské, které prý vybral v Rakousku, úroky a náklady na soud. Lyžařka dlužnou částku postoupila třetí osobě a podle deníků MF Dnes a Sportu soud už v únoru rozhodl, že Záhrobský má peníze vyplatit. Bronzová olympijská medailistka se předloni s otcem rozešla a změnila kouče. Místo Záhrobského ji vedou Pavel Šťastný a kondiční trenér Antonín Strach. PočasíZáhrobský jejich vedení ostře kritizuje.

Počasí:

Bude slunečno, na severovýchodě většinou oblačno s ojedinělými přeháňkami. Teploty maximálně 12 až 16st, na horách kolem 4.