Denní souhrn zpráv Zprávy

24-03-2011

V Bruselu probíhá summit Evropské unie o krizi i Libyi

V Bruselu začal s napětím očekávaný summit Evropské unie. Lídři zemí "sedmadvacítky" na něm chtějí řešit záchranné balíčky eurozóny a opatření, která mají zabránit opakování dluhové krize v eurozóně, situaci v Libyi i budoucnost jaderné energetiky v EU v souvislosti s vážnými problémy s nukleárními reaktory v Japonsku poškozenými po ničivém zemětřesení. Dá se očekávat, že zejména v souvislosti s debatami o záchranných fondech eurozóny se unijní lídři, mezi nimiž je i český premiér Petr Nečas, budou zabývat také situací v Portugalsku. Portugalsko experti už delší dobu označují za jednoho z hlavních adeptů na případné čerpání ze současného záchranného balíku. Lucemburský premiér a současně šéf ministrů financí eurozóny Jean-Claude Juncker dnes řekl, že pokud by Portugalsko požádalo o finanční pomoc, stačilo by mu 75 miliard eur (zhruba 1,8 bilionu korun). Podle vše ale nelze čekat, že Lisabon na summitu o pomoc požádá.

VV a TOP 09 vyzvaly ODS, aby vyřešila situaci kolem Vondry

Vládní Věci veřejné a TOP 09 vyzvaly ODS, aby vyřešila situaci kolem ministra obrany Alexandra Vondry. Podle nich dosud jasně nevyvodil odpovědnost z kauzy údajně předražené zakázky pro firmu Promopro při českém předsednictví EU. VV volají i po jednání koaličních lídrů k této věci. Ve sněmovně to uvedli předseda VV Radek John a šéf poslanců TOP 09 Petr Gazdík. Vondrovo odvolání požaduje i ČSSD. Ministr financí Miroslav Kalousek uvedl, že pokud Vondra neodejde dobrovolně, měl by zakročit premiér Petr Nečas. ODS by si podle něj měla "svůj problém" vyřešit v řádu dnů. Nečas není v České republice, účastní se summitu v Bruselu. Vondra tvrdí, že se k odpovědnosti za Promopro přihlásil, a odstoupit z funkce nehodlá.

Nečas: Kalousek by se měl věnovat svým věcem, ne navrhovat demisi

Miroslav Kalousek není podle premiéra Nečase v pozici, aby navrhoval demisi člena vlády. Nečas to řekl novinářům v Bruselu před začátkem summitu Evropské unie v reakci na výzvy Věcí veřejných a TOP 09. "Jsem připraven samozřejmě s koaličními partnery jednat, ale na druhé straně si nemyslím, že ten nebo onen ministr, například pan ministr financí, je v situaci, aby mohl navrhovat demisi jiného ministra. Je prostě jedním ze čtrnácti resortních ministrů a měl by se v prvé řadě věnovat práci na svém resortu," uvedl Nečas. Podle premiéra by se politici rovněž měli krotit. "Já musím říci, že v prvé řadě bych všem doporučoval, aby zklidnili emoce. Jsem rád, že koalice dodržela principy koaliční spolupráce. To znamená, že se nehlasuje pro návrhy schůzí navržené opozicí," dodal Nečas. Na konkrétní dotaz, zda podpoří Vondrovo setrvání ve vládě, ovšem neodpověděl a neřekl ani,, zda svolá schůzku koaliční K9.

Pecina složí mandát zřejmě už v pátek

Poslanec ČSSD a bývalý ministr vnitra Martin Pecina se vzdá mandátu v dolní komoře s největší pravděpodobností v pátek. Jak řekl agentuře ČTK, všechny právní posudky uvádějí, že pokud by odešel v dubnu, mohl by nastat problém s případným senátním mandátem Jiřího Dienstbiera mladšího. Dienstbier je za Pecinu prvním náhradníkem do sněmovny na listině ČSSD. Pokud by se do Senátu na Kladensku v sobotu dostal, v případě pozdější Pecinovy rezignace by mu vznikl poslanecký mandát a mandát v horní komoře by údajně zanikl. Konaly by se další doplňovací volby do Senátu. Pecina uvedl, že pravděpodobnost jeho páteční rezignace je asi 90 procent, chce si však ještě promluvit s předsedou ČSSD Bohuslavem Sobotkou. Odchod ze sněmovny Pecina ohlásil při víkendovém sjezdu sociální demokracie kvůli nesouhlasu s politikou strany pod Sobotkovým vedením, rezignovat chtěl původně na dubnové sněmovní schůzi. Sobotka v reakci označil Pecinu za člověka, jemuž bytostně vyhovuje exekutiva.

MF zahájilo správní řízení se Sazkou, protože nevyplácí výhry

Ministerstvo financí zahájilo správní řízení se společností Sazka o dočasném zastavení provozu číselných loterií. ČTK to řekl mluvčí ministerstva Ondřej Jakob. Důvodem je skutečnost, že společnost v zákonné lhůtě nevyplácí výhry. Sazka, která je od ledna v insolvenčním řízení, se ke kroku ministerstva zatím nevyjádřila. Krajním řešením správního řízení by bylo odebrání licence Sazce. "Odebrání licence předpokládá řízení, které má své lhůty. Rozhodně to není tak, že ji druhý den můžeme odebrat. Určitě není zájmem regulátora firmu zničit. Jeho zájmem je ochrana spotřebitele," uvedl minulý týden ministr financí Miroslav Kalousek.

Pražští zastupitelé schválili půjčku kongresovému centru

Praha půjčí společnosti Kongresové centrum Praha na letošní splátku dluhu, který vznikl především kvůli rekonstrukci před zasedáním Mezinárodního měnového fondu a Světové banky v roce 2000 a dnes činí 3,15 milionu eur (asi 77 milionů Kč). Půjčku ve výši 78 milionů korun musí KCP vrátit v roce 2014. Dřívější rozhodnutí rady dnes potvrdili zastupitelé. "Půjčka je nezbytná, zastupitelé rozhodli věcně a racionálně. Nicméně situaci Kongresového centra to dlouhodobě neřeší," uvedl v tiskové zprávě zaslané ČTK náměstek primátora Ivan Kabický (ODS). Upozornil, že stát v minulosti opakovaně porušil sliby, které vůči Praze v této věci přijal. "Od ministerstva financí by bylo korektní umožnit Praze Kongresové centrum vyřešit koncepčně, protože to byl stát, který Prahu do těchto problémů kdysi dostal," dodal. KCP dluží přes dvě miliardy korun, dluh chtělo město původně uhradit tím, že prodá zbytný majetek společnosti a hlavní budovu dlouhodobě pronajme. Tuto variantu ale odmítlo ministerstvo financí, které má na majetku KCP zástavu. Ministerstvo naopak navrhovalo, že by celý dluh splatilo, všechny nemovitosti KCP by pak spadly do rukou státu. Ten by je následně prodal. Takové řešení se ale zase nezamlouvá Praze. "Tato varianta by znamenala, že hlavní město jako jediný akcionář KCP přijde prakticky o veškeré nemovitosti ve vlastnictví KCP, jejichž hodnota je podle posudků více než tři miliardy korun," uvedl už dříve Kabický. Podle náměstka by navíc Praha musela uhradit jistinu ve výši asi 356 milionů korun, za kterou převzala v roce 2005 záruku. Podle Kabického je původní plán na oddlužení definitivně pohřben. Do konce května chce mít proto Praha nový materiál, který by měl dál řešit, jak bude splacen celý dluh. Ten musí být uhrazen nejpozději v roce 2014.

Nová rektorka ZČU: Dořešení problémů práv v Plzni je zvládnutelné

Dořešit očištění skandály opředené plzeňské právnické fakulty označila nová rektorka Západočeské univerzity (ZČU) Ilona Mauritzová za zvládnutelný problém. Ještě chvíli budeme stát na místě a budeme se uvnitř univerzity zabývat takovými opatřeními, abychom se už nikdy v budoucnu nemuseli obávat, že selžeme, řekla při inauguraci. Věří, že akademici i studenti jsou odhodláni skončit s neblahou minulostí a vrátit se k myšlenkám, s nimiž byla fakulta zakládána. Její názor vyplývá údajně také z toho, že řada pedagogů fakulty jsou významné osobnosti z justice a advokacie. "Působí zde autoři dvou největších porevolučních zákonů. Absolvent fakulty se opakovaně stal ministrem spravedlnosti, dva absolventi byli vybráni k účasti v komisi OSN pro právo mezinárodního obchodu v New Yorku, což je zřejmý důkaz kvality vzdělávacího procesu fakulty," dodala. Rektorka považuje za nezbytné dospět v diskusi celé akademické obce k takovým řešením, která zajistí budoucnost fakulty, a to "se značnou mírou odpovědnosti a povinnosti vůči studentům, absolventům, veřejnosti, ale i kvůli nám všem, kteří jsme svoji profesní dráhu spojili se ZČU". Rektorka chce dát vztahům uvnitř akademické obce novou kvalitu a dynamiku, které spolu s uceleným systémem hodnocení kvality, řízení rizik a interními audity povedou ke zvýšení efektivnosti vzdělávání i výzkumu a vývoje.

Soud rozhodne o návrhu na obnovu řízení v Pitrově kauze

Pražský městský soud v pátek projedná návrh na obnovu řízení v případu uprchlého podnikatele Tomáše Pitra a Miroslava Provoda, kterým vrchní soud v roce 2006 uložil za daňové delikty z roku 1994 pětileté vězení. Pitr nyní čeká ve švýcarské vazbě na rozhodnutí tamního soudu o vydání do Čech, kde je držen od července minulého roku. Provod si část trestu odpykal a loni byl předčasně propuštěn na svobodu za dobré chování. Proces se vrací zpátky před městský soud kvůli stížnosti pro porušení zákona, kterou podala bývalá ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová k Nejvyššímu soudu (NS) ve prospěch obžalovaných. Pitr s Provodem prý nemohli předložit nový důkaz, který může mít zásadní vliv na rozhodnutí. Městský soud tak musí zvážit údajné nové důkazy v Pitrův a Provodův prospěch a rozhodnout o případné obnově.

Češi pro Švýcary vyslechli dva lidi v kauze Mostecké uhelné

Čeští státní zástupci v rámci právní pomoci pro Švýcarsko vyslechli další dva lidi, o nichž se v médiích hovořilo v souvislosti s kauzou privatizace Mostecké uhelné společnosti. ČTK to řekla mluvčí Vrchního státního zastupitelství v Praze Irena Válová s tím, že u výslechů, které se odehrály 3. a 4. března, byli i zástupci švýcarské prokuratury. Kdo byli vyslýchaní, Válová neprozradila. Podle informací ČTK šlo o Jiřího Martinka a Antonína Sýkoru. Podle deníku Mladá fronta Dnes jde o lidi z okolí někdejšího předsedy ČSSD Stanislava Grosse, na jejichž účty prý v minulosti putovala část milionové provize z privatizace.

Podmínkou penzijní reformy jsou velké zdroje, míní ekonomové

Česká republika by měla zvážit, zda má dostatečné zdroje na podobu důchodové reformy, jak ji navrhuje vkláda. Stát totiž bude muset sanovat důchody lidí, kteří odejdou do důchodu v následujících letech. Protáhne se to na dlouhé roky, upozornil slovenský ekonom Peter Staněk na semináři k důchodové reformě, který se uskutečnil ve čtvrtek v Senátu. Situaci nevyřeší privatizace ani změny v systému daně z přidané hodnoty. Při koncipování důchodové reformy je podle Staňka nutné počítat s tím, jaká je příjmová struktura obyvatelstva. Na úrovni průměrné mzdy nebo pod ní se prý pohybuje 70 procent lidí. Při současné příjmové struktuře si tak lidé v soukromých fondech žádné velké důchody nevytvoří. S tímto názorem souhlasí i expert Českomoravské konfederace odborových svazů Vít Samek. "Nemá-li země zlatý poklad, nemůže se do tohoto typu důchodové reformy pouštět," uvedl. Vyvedení části pojistného podle něj znamená útok na důchodový systém, jenž zhorší vyhlídky obyvatel. Podle propočtů odborů budou výsledné důchody velmi malé.

Běloruský disident Michalevič dostal v Česku azyl

České ministerstvo vnitra potvrdilo, že běloruský opoziční politik Ales Michalevič dostal v Česku politický azyl. Michalevič loni neúspěšně kandidoval proti prezidentovi Alexandru Lukašenkovi. V Bělorusku patří k pronásledovaným lidem, je jedním ze čtyřicítky lidí, které chce běloruská justice soudit za organizování mohutného protivládního protestu, který opozice svolala v prosinci do centra Minsku. Zatčen byl v noci na 20. prosince a ve vazební věznici strávil dva měsíce. Po propuštění oznámil, že ho policie během věznění mučila a propuštěn byl až poté, co podepsal slib tajného spolupracovníka. Jeho žádost o politickou ochranu už před časem podpořil šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg. Běloruská privátní agentura BelaPAN uvedla, že běloruský generální prokurátor zřejmě požádá Česko o Michalevičovo vydání. Manželka opozičního politika a jeho dvě dcery zůstaly v Minsku.

Státní opera Praha chystá premiéru baletu Giselle

Státní opera Praha uvede další premiéru této sezony - balet Giselle na motivy díla německého romantického básníka Heinricha Heineho. Poprvé se divákům nové zpracování klasického díla o nešťastné lásce představí 7. dubna. Novinářům to dnes řekla režisérka a choreografka Hana Vláčilová. "Balet Giselle od Adolpha Charlese Adama je asi nejznámějším dílem zlatého věku romantického baletu," uvedla Vláčilová. V hlavní roli se divákům představí sólistky baletu Zuzana Hvízdalová, Miho Ogimotová a Rebecca Kingová. V hlavní mužské roli vévody budou alternovat Michal Krčmář, Viktor Kocian a Michal Štípa. Na představení 4. května ale organizátoři přichystali zcela jiné, hvězdné obsazení. Hlavní roli Giselle si totiž zahraje Daria Klimentová, primabalerína Anglického národního baletu. "Tato česká rodačka zatančí, spolu se svým kolegou z britské scény Vadimem Muntagirovem, jen jedinkrát. Velice se na spolupráci s ní těšíme," doplnil ředitel Státní opery Praha Ondřej Černý. Heinův a Adamův příběh vypráví o půvabné venkovské dívce Giselle, která zemře v zoufalství z nešťastné lásky a změní se ve vílu. Představení plné romantiky, lásky, ale také tragických momentů, je podle informací Státní opery Praha jedním z nejhranějších a nejoblíbenějších baletů v České republice. V žebříčku popularity stojí výše už jen Labutí jezero, Coppélia a Louskáček. Světová premiéra Giselle byla v roce 1841 v Pařížské opeře.

Uloupená Drtikolova fotografie se prý našla v USA

Fotografie Vlna od Františka Drtikola, která byla ukradena předminulý víkend z Uměleckoprůmyslového muzea v Praze, se možná našla v Kalifornii. Informoval o tom server ceskapozice.cz. Drtikolovy Vlny, zanesené v mezinárodní databázi kradených děl, si všiml majitel galerie v městě La Jolla v Kalifornii Joseph Bellow, kterému ji kdosi nabídl ke koupi. Ředitel databáze Christopher A. Marinello podle serveru informoval o věci českou policii, ta to nicméně nepotvrdila. Mluvčí pražské policie Eva Kropáčová ČTK řekla, že kriminalisté fotografii nemají a stále po ní pátrají. Vyjadřovat se nechce s ohledem na probíhající vyšetřování ani Uměleckoprůmyslové muzeum.

ČRo: Heydrichův syn chce opravit zámek v Panenských Břežanech

Syn někdejšího zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha chce opravit chátrající zámek v Panenských Břežanech u Prahy. Vzniknout by zde mohlo například muzeum nebo památník národního odboje. Heydrichův syn Heider, který tady pobýval s matkou a sourozenci až do konce druhé světové války a následně odešel do Německa, nabídl obci, že sežene na rekonstrukci zámku peníze. Informoval o tom Český rozhlas. Heider Heydrich se se starostou Panenských Břežan Liborem Holíkem dohodl, že pomůže obci s rekonstrukcí. Podle starosty by v zámku mohlo vzniknout muzeum nebo památník národního odboje. Zámek je v soukromém vlastnictví, majitel ale na jeho opravy nemá peníze. S rekonstrukcí by podle rozhlasu souhlasil. Obec proto teď začíná jednat s Heydrichem o dalším postupu.

V Praze se zastaví putovní výstava předmětů Elvise Presleyho

Šestimetrový cadillac Elvise Presleyho s poznávací značkou pozlacenou čtrnáctikarátovým zlatem, jeho kytaru, oblečení, šperky, nábytek ze zpěvákova domu a další předměty z pozůstalosti "krále rokenrolu" vystaví od 29. dubna do 8. května obchodní centrum Šestka v Praze. Expozice uspořádaná v ochozech nákupního centra bude přístupná zdarma v jeho otvíracích hodinách, řekla dnes ČTK mluvčí organizátorů Linda Maletínská. Výstava je putovní, již dříve ji mohli zhlédnout Elvisovi fanoušci třeba v Německu nebo na Slovensku. Většina z pěti desítek vystavených předmětů pochází z muzea Elvise Presleyho, které sídlí v Memphisu v domě, kde slavný zpěvák žil. "Některé věci zapůjčili ze soukromých sbírek lidé, kteří je vydražili v aukcích," řekla Maletínská. "Vystavené předměty mají obrovskou cenu, jen u auta se odhaduje až na 30 milionů korun," uvedla Maletínská. Celá expozice je podle ní pojištěna na 100 milionů korun. Exponáty bude hlídat bezpečnostní agentura. K zahájení výstavy její organizátoři uspořádají koncert, Elvisovy hity zahraje revivalová kapela a zazpívá jeho český dvojník.

Pěvkyně Kniplová odmítla cenu Thálie za celoživotní dílo

Světově uznávaná sopranistka Naděžda Kniplová nepřevezme Cenu Thálie 2010 za celoživotní mistrovství v opeře. Domnívá se, že si ocenění zasloužila již dříve, nyní ho považuje za "milodar", který nechce. V otevřeném dopise své rozhodnutí nepřevzít ocenění oznámila Herecké asociaci. Kniplová se nezúčastní ani v sobotu 26. března slavnostního večera v Národním divadle, kde budou prestižní ocenění osmnáctého ročníku předána. "Po takových letech mne návrh na ocenění pro mě překvapil. Myslím si, že jsem je měla dostat mezi prvními včetně toho, jak šli národní umělci za sebou. Dneska to už nechci. Nikdy jsem ve svém životě nepřijala milodary a nebudu je přijímat ani teď," řekla ČTK osmasedmdesátiletá pěvkyně. "Nikdy jsem ze sebe nedělala nějakou nepřekonatelnou hvězdu, ale přece jen si myslím, že jsem docílila víc, než spousta ostatních, a vždycky jsem tady vadila," domnívá se. "Rozhodnutí paní Kniplové jsme vzali na vědomí. Ale prezidium asociace a členové odborné operní komise jsou přesvědčeni, že jí tato cena právem patří," komentoval rozhodnutí této umělkyně, o kterém už koncem ledna informoval internetový deník Britské listy, prezident Herecké asociace Václav Postránecký.

Zámek v Lednici obnovuje dětské pokoje princezen a princů

Zámek v Lednici na Břeclavsku od května zpřístupní obnovené dětské pokoje malých princů a princezen ze šlechtického rodu Lichtenštejnů. ČTK to dnes řekla lednická kastelánka Ivana Holásková. Místnosti se nachází ve druhém patře objektu, jenž byl až dosud nevyužitý. Nyní se do tamních komnat vrací hračky z depozitářů. Dětské pokoje budou obnoveny podle historických inventářů a dokumentace z 19. století. Hlavními lákadly nové expozice mají být učebna s hernou, dva chlapecké a dva dívčí pokoje. Součástí prohlídkové trasy budou i jejich koupelny a komůrky pro vychovatelku. Malí návštěvníci se mohou těšit na panenky, kočárky a koníčky, v jednom z pokojů bude dobová knihovnička. Vše bude doplněno historickými šatičkami nebo obrázky zachycujícími život dětí na zámcích. Pro expozici našli památkáři i portréty dětí, které komnaty obývaly.

Pod zříceninu hradu Okoř se vrátí populární hudební festival

Na Okoř se 20. srpna vrátí tradiční hudební festival, jehož 11. ročník byl loni zrušen, když se pořadatelka festivalu Hana Petřinová nedohodla s pronajímatelem pozemků. Letos se podařilo vyřešit všechny komplikace, a tak se festival uskuteční na svém tradičním místě pod siluetou romantické zříceniny středočeského hradu Okoř. ČTK to dnes bez bližších podrobností za pořadatele řekla Kristína Horáčková. "Pro letošní rok jsou potvrzeni první účinkující. Je mezi nimi mladý písničkář Tomáš Klus, několika cenami Anděl ověnčení Nightwork, rocková Vypsaná fiXa a stálice Čechomor," uvedla Horáčková. Festival Okoř bývá pravidelně vyprodán. Útulné zákoutí louky pod zříceninou hradu Okoř láká především rodiny s dětmi a pořadatelé si toho jsou vědomi. "Osvědčil se nám dětský koutek s hlídáním, a tak nebude chybět ani letos, stejně jako další atrakce pro děti," sdělila Petřinová. Pořadatelé tradičně věnují část výtěžku na renovaci zříceniny. Na místě nebude chybět stanové městečko, stánky s občerstvením ani dostatek parkovacích míst. Pro návštěvníky bude také zajištěna kyvadlová doprava z pražských Dejvic.

Trenér Váňa znovu uspěl v Itálii, Priory Bay vyhrál v Grossetu

Svěřenec Josefa Váni Priory Bay zvítězil v italském Grossetu ve steeplechase Premio Chianciano na 3750 metrů o 16.000 eur. K úspěchu ho dovedl žokej Josef Bartoš, který navíc vyhrál další dostih na proutěných překážkách s domácím Racconigim. Priory Bay zvítězil v šestičlenném startovním poli o půl délky a stal se druhým českým koněm, který letos vyhrál na italských drahách. V polovině března se o první triumf postaral další Váňův svěřenec Lauren.

Počasí:

Skoro jasno, od západu polojasno, k ránu se ochladí na 4 stupně až nulu.

24-03-2011