Denní souhrn zpráv Zprávy

11-03-2011

Klaus: Zřízení bezletové zóny nad Libyí by bylo normální válkou

Podle Václava Klause by případné zřízení bezletové zóny nad Libyí bylo válkou. Český prezident je zároveň přesvědčen, že není možné schovávat se za případný mandát od Rady bezpečnosti OSN. Klaus to řekl v Bruselu před pátečním mimořádným summitem Evropské unie o situaci v Libyi. Během samotného jednání lídrů členských států EU český prezident odmítnutí bezletové zóny zopakoval a ostatní politiky vyzval, aby o jejím případném ustavení ani nemluvili. "Varuji, a je to i pozice České republiky, před debatami o bezletové zóně... Bezletová zóna znamená válku, protože vyžaduje zničení libyjských letadel, vrtulníků a protiletecké obrany. To je válka," uvedl Klaus v projevu. S tím v podstatě souhlasí i premiér Petr Nečas. Před vytvořením bezletové zóny se nejprve musí eliminovat libyjská protivzdušná obrana a útoky na pozemní cíle podle něj jsou bezesporu vojenskou operací válečného charakteru. "Jsem přesvědčen, že jakákoliv akce, a my musíme mít na mysli především humanitární utrpení libyjského lidu, musí být podmíněna mandátem OSN," řekl Nečas. Český prezident rovněž odmítl uznání libyjské opozice, k němuž Evropskou unii vyzvaly ve společném prohlášení Francie a Británie. Obdobně se v minulých dnech vyjadřoval ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Podle něj vývoj v Libyi nevyvolává příliš velkou důvěru i v případě opozičních sil.

Snadnost změn v reformě Klause nepříjemně překvapila

Prezident Václav Klaus se po pátečním summitu v Bruselu pozastavil nad zásadními změnami v návrzích důchodové reformy. Podotkl, že snadnost, s jakou vláda či koalice, postoj změnila, je pro něj nepříjemným zjištěním. "To znamená, že nějaké hluboké přesvědčení o správnosti toho předchozího návrhu pravděpodobně neexistovalo," řekl Klaus. Koalice se na jednání svých špiček dohodla, že se v rámci penzijní reformy od roku 2012 zvýší spodní sazba DPH z deseti na 14 procent a v roce 2013 se obě sazby sjednotí na 17,5 procenta. Původně přitom vláda plánovala sjednocení na 20 procentech, což Klaus kritizoval.

ČSSD: Nečas by měl vyměnit kvůli DPH Kalouska a Drábka

Premiér Petr Nečas (ODS) by měl podle opoziční ČSSD vyměnit kvůli změnám v plánech na sjednocení daně z přidané hodnoty ministry financí a práce a sociálních věcí Miroslava Kalouska a Jaromíra Drábka (oba TOP 09). Vypadají jako amatéři a vláda by si rekonstrukcí udržela zbytky důvěry, řekl úřadující předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka. ČSSD podle něho překvapilo, že koalice změnila původní dohodu o DPH, která měla být až na výjimky 20 procent. Podle současného ujednání bude příští rok 14 a 20 procent a od roku 2013 se sjednotí na 17,5 procenta. "Dokládá to absolutní nekompetentnost vládní koalice," uvedl Sobotka. Vláda podle něho nemá žádné analýzy, které by zvolenou sazbu daně zdůvodňovaly. Koalicí navrhované vyvedení tří procent z průběžného systému do fondů s podmínkou, že další dvě procenta z příjmů si budou na penzi doplácet sami lidé, není podle ČSSD důchodová reforma. "Důchodová reforma by měla pomoci stabilitě průběžného systému, neměla by ho ohrožovat," zdůraznil Sobotka. Navrhovaný systém je podle něho výhodný jen pro 30 procent ekonomicky aktivních obyvatel s vyššími příjmy. Zaplatí jim to všichni lidé zvýšenou sazbou DPH. "Systém není nastaven spravedlivě," podotkl Sobotka. ČSSD nesouhlasí ani s tím, aby byla jen jedna sazba DPH, mělo by se debatovat o jiných zdrojích financování důchodové reformy. "Naším cílem bude daňovou reformu korigovat a sociálně citlivé položky přesunout zpět do snížené sazby DPH," řekl Sobotka a jmenoval například léky a potraviny. Nesouhlasí také s knihami. DPH by podle ČSSD měla být nadále deset a 20 procent.

Havel v HN: Nevěřím, že parlament přijme přímou volbu prezidenta

Bývalý prezident Václav Havel považuje přímou volbu hlavy státu za dobrou věc, ale nevěří, že ji parlament odhlasuje. Havel to řekl v rozhovoru uveřejněném v Hospodářských novinách. V rozhovoru, který listu poskytl před týdnem, mimo jiné také hodnotil působení vlády Petra Nečase (ODS) a vyjádřil se k některým krokům současného prezidenta Václava Klause. Uvedl, že přímá volba prezidenta by byla dobrá především proto, že by jeden ústavní činitel měl jiný druh legitimity než všichni ostatní. Debata o změně kompetencí prezidenta, o níž se hovoří v souvislosti s přímou volbou, je podle něj zbytečná, kompetence není nutné měnit, stačí je jen zpřesnit. "Zdá se ale, že se politici chystají rozvinout velkou míru tvořivosti kolem kompetencí prezidenta, a mám dojem, že to je ve skutečnosti zakamuflovaný nesouhlas s celou přímou volbou. Všichni ji sice odhlasovali, ale žádný ji nechce," podotkl Havel. Na postu hlavy státu by prý rád viděl Šimona Pánka ze společnosti Člověk v tísni, ekonoma Jana Švejnara či ministra zahraničí a předsedu TOP 09 Karla Schwarzenberga. Dobrou prezidentkou by podle něj mohla být i předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS).

Václav Havel stráví v nemocnici i víkend

Bývalý prezident Václav Havel, který má zánět dýchacích cest, stráví v Ústřední vojenské nemocnici v Praze i víkend. Uvedla to mluvčí nemocnice Jitka Zinke. Lékaři podle ní zatím nevědí, kdy bývalou hlavu státu pustí domů. Havlův zdravotní stav je nadále stabilizovaný, leží na interní klinice. Havlova kancelář předpokládá, že se bude moci 22. března zúčastnit slavnosti k uvedení svého filmu Odcházení, který režíroval podle své původní divadelní hry. Havlovi se přitížilo v pondělí, následující den šel do nemocnice. Doktoři ho léčí antibiotiky. Jakékoli onemocnění dýchacího systému je pro čtyřiasedmdesátiletého Havla rizikové, protože má pouze půl pravé plíce. Část mu odstranili před 15 lety kvůli zhoubnému nádoru. Havla oslabily i následné časté záněty, kdysi také kouřil a nepřidal mu ani pobyt ve vězení za komunismu.

Bárta nehodlá kandidovat na předsedu VV

Ministr dopravy Vít Bárta nehodlá kandidovat na předsedu Věcí veřejných (VV). Lidé, které ke kandidatuře vyzval současný předseda Radek John, zatím váhají. Předseda VV oznámil, že svůj post hodlá obhajovat. Chtěl by ale, aby kandidovali i nynější místopředsedkyně Poslanecké sněmovny a místopředsedkyně strany Kateřina Klasnová, další místopředsedkyně Karolína Peake a poslanci strany Milan Šťovíček a Petr Skokan. Johnova opětovná kandidatura na předsedu VV není překvapením. Mezi členy a příznivci strany má nynější lídr výraznou podporu. Nominace kandidátů na předsedu uzavře strana na konci března. Širší vedení strany - rada VV - pak ze seznamu kandidátů vybere šest jmen, mezi kterými budou moci straničtí příznivci vybírat v květnovém elektronickém hlasování. Jeho výsledky by měly být známy do 23. května. Předsedu strany pak bude muset ještě ve funkci potvrdit celostátní konference VV. Ta se odehraje 28. a 29. května, pravděpodobně mimo Prahu.

Příští rok začne stavba železničního koridoru v Ústí n.O.

Příští rok začne odkládaná stavba železničního koridoru v Ústí nad Orlicí. Zároveň zůstane zachována budova tamního nádraží, která je kulturní památkou. Potvrdil to ministr dopravy Vít Bárta (VV) při návštěvě Pardubického kraje. Koridor se měl stavět už v roce 2009, spory o budovu ale stavbu oddálily. Na schůzce se ministr dopravy s ministrem kultury Jiřím Besserem (TOP 09) a zástupci kraje a města shodli na tom, že všichni budou společně hledat ekonomické cesty, jak kulturní památku z roku 1874 zachránit. Ministerstvo kultury uvolňuje 150.000 korun na stavebně-historický průzkum. Zároveň vznikla mesiresortní komise ministerstev, která bude pro budovu hledat uplatnění. Lidé jí mohou pomohou posílat náměty. Objekt stojí nevhodně mezi kolejišti a pro potřeby Českých drah se už nehodí. Cestujícím bude sloužit nová výpravní budova. Hejtman Radko Martínek (ČSSD) naznačil, že na financování oprav by se mohly využít takzvané norské fondy.

John: Policie zajistí v sobotu v N. Bydžově bezpečnost

Policie je připravena v sobotu zajistit v Novém Bydžově bezpečnost během pochodů pravicových extremistů i jejich odpůrců. V Hradci Králové to prohlásil ministr vnitra Radek John. K zajištění ochrany Romů žijících v Novém Bydžově v pátek vyzvaly české úřady Amnesty International (AI) a Evropské centrum pro práva Romů. Do Bydžova svolala svou demonstraci Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS), ve městě se uskuteční také shromáždění dalších iniciativ. Na čtyři demonstrace do Nového Bydžova může podle starosty Pavla Loudy přijet až 1000 lidí. Policie ve čtvrtek oznámila, že je na udržení pořádku ve městě připravena a nasadí několik stovek mužů, včetně takzvaných těžkooděnců a vodního děla.

Česká ekonomika v loňském roce rostla o 2,2 procenta

Česká ekonomika v loňském roce meziročně vzrostla o 2,2 procenta, což je o 0,1 procentního bodu méně, než předpokládal předběžný odhad. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu. Ve čtvrtém čtvrtletí hrubý domácí produkt (HDP) proti stejnému čtvrtletí roku 2009 rostl o 2,6 procenta. "Česká ekonomika se zotavila z recese," uvedla analytička Raiffeisenbank Helena Horská. V letošním roce očekává zpomalení ekonomiky pod dvě procenta. "Vedle pomalejšího růstu zahraniční poptávky se obáváme dopadu rozpočtových úspor do rozpočtů domácností a následně do jejich spotřeby," uvedla. Růst ekonomiky zajistila zejména odvětví zpracovatelského průmyslu. Postupné obnovování zahraniční konjunktury a s tím související poptávky poskytlo prostor exportně orientovaným odvětvím a ta jej dokázala využít, uvedl ČSÚ. Naopak snížení tvorby hrubé přidané hodnoty postihlo stavebnictví a ve druhé polovině roku i zemědělství. Podle analytika ČSOB Petra Dufka česká ekonomika zůstává dvourychlostní a daří se především průmyslu napojenému na rostoucí zahraniční poptávku.

E15: Stát příští rok zpoplatní všechny silnice I. třídy

Od poloviny příštího roku se bude mýtné platit na všech silnicích první třídy, zpoplatněny budou také stovky kilometrů druhých tříd a několik úseků silnic třetí třídy. Píše to deník E15. Podle náměstka ministra dopravy Martina Sýkory přinese rozšíření systému státu miliardy korun, nepřesáhne však výnos za mýtné z dálnic a rychlostních silnic, který vloni činil 6,6 miliardy korun. Tendr na dodavatele systému včetně palubních jednotek bude vypsán do měsíce. Miliardy, které má novinka přinést, by měly jít na opravy a údržbu silnic. Výtěžek mýtného ze silnic první třídy, kterých je v Česku celkem 5500 kilometrů, půjde do státního fondu dopravy. Peníze získané na silnicích druhé třídy dostanou kraje, ale až poté, co si stát odečte náklady na provoz systému. Pokud se silnice druhé a třetí třídy ukážou při výběru mýtného jako prodělečné, stát dá přednost zákazovým značkám, uvedl Sýkora.

Lego v Kladně postaví další dvě výrobní haly

Dánská společnost Lego, která je jedním z největších světových výrobců hraček, ve své továrně v Kladně postaví další dvě výrobní haly a přijme zhruba 200 nových pracovníků. Stavba nových hal bude stát 1,2 miliardy korun, řekl generální ředitel kladenské továrny Carsten Rasmussen. Haly chce Lego zprovoznit příští rok v květnu. Výrobní kapacita by poté měla vzrůst o 60 procent. Podle ministra průmyslu a obchodu Martina Kocourka představuje plánovaná výroba typ investice s vyšší přidanou hodnotou. "Jsem velmi rád, že zde Lego má i vývojové pracoviště, protože to je parketa pro naše technicky vzdělané lidi," uvedl Kocourek. Hračky Lego se vyrábějí v Kladně od roku 2000. Lego tu zaměstnává přes 1100 lidí a patří mezi největší zaměstnavatele v regionu. Tamní továrnu rok a půl provozovala singapurská společnost Flextronics, v roce 2008 ji však skupina Lego převzala od Flextronicsu zpět. Loni v srpnu společnost v kladenském průmyslovém areálu otevřela nový sklad za zhruba 13 milionů eur (317 milionů Kč).

Smysl existence parku Šumava je podle ekologů ohrožen

Existence Národního parku Šumava je pod vedením nového ředitele Jana Stráského podle vědců a pedagogů Biologického centra Akademie věd ČR a Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity ohrožena. Reagují tak na to, že Stráský tento týden zrušil vědeckou sekci rady parku. "Vracíme se do dob komunismu: o věcech velkého významu bude rozhodovat hrstka lidí vybraných na základě souhlasu s určitou ideologií...," píše se v prohlášení, jež signatáři zaslali ČTK. Mezi vědci, ekology a obcemi se v posledních letech vyostřil spor především o to, zda těžit stromy napadené lýkožroutem smrkovým i v dosud bezzásahových zónách parku, nebo zda les ponechat přirozenému vývoji. Stráský je zastáncem tvrdého zákroku proti kůrovci.

Za pokus vraždy dítěte má matka odpykat 25 let

Na 25 let poslal Krajský soud v Plzni do vězení sedmadvacetiletou ženu z Nejdku na Karlovarsku za předem připravený pokus vraždy její šestileté dcery. Podle rozsudku žena loni v srpnu koupila nemrznoucí směs do aut a pak ji dala úmyslně vypít dceři. Přivodila jí těžkou otravu, kterou dítě přežilo jen díky péči lékařů. Soud tak vyhověl státní zástupkyni, která pro ženu požadovala výjimečný trest v rozmezí mezi 20 a 30 lety. Matka si trest vyslechla s pláčem. K činu se nikdy nepřiznala. U soudu nevypovídala, prohlásila jen opakovaně, že je jí líto toho, co se stalo. U soudu ale zazněla ze záznamu i výpověď dívenky, která popsala, že když jí bylo stále hůř a bolelo jí břicho, matka stála u postele a smála se. Záchranáře žena zavolala až hodinu po půlnoci následující den. Na skutečnou příčinu vážného stavu dítěte lékaři přišli až druhý den dopoledne po sérii vyšetření.

Státní opera se postavila za Dolanského

Zaměstnanci Státní opery Praha (SOP) se opět postavili za odvolaného pověřeného ředitele Radima Dolanského, když mu jako "muži s vizí" věnovali první letošní premiéru sezony 2010/2011 operu Lucie z Lammermooru. Premiéra se uskutečnila v napjaté atmosféře způsobené odvoláním Dolanského, kterého minulý týden nahradil ředitel Národního divadla (ND) Ondřej Černý. Proti rozhodnutí ministra kultury Jiřího Bessera protestovali již před týdnem před večerním představením opery Rigoletto umělci a další zaměstnanci Státní opery. Dolanský chtěl zachovat samostatnou existenci opery, ministerstvo ale vidí v české metropoli prostor pouze pro jeden operní a baletní soubor, který má jak SOP, tak ND. Chystá proto jejich reformu. Pověřený ředitel Státní opery Prahy (SOP) Ondřej Černý v pátek Radima Dolanského odvolal z funkce manažera opery. Ve funkci ho vystřídá bývalá produkční Národního divadla (ND) Anna Tesařová, řekla mluvčí opery Lucie Ljašková. "Pan Dolanský měl své představy, a naše vize se neshodovaly. Jsem přesvědčen, že je důležité najít řešení a situaci zbytečně dále nevyhrocovat. Mým úkolem pro příští dny je zklidnění napětí v uměleckých složkách opery a zveřejnění programu Státní opery Praha pro příští sezonu," uvedl bez dalších podrobností Černý.

Literární cenu za celoživotní přínos získá Zdeněk Mahler

Literární ceny Akademie literatury české letos získá spisovatel a scénárista Zdeněk Mahler, sociolog a publicista Jan Keller a in memoriam literární historik Vladimír Justl. Akademie má 38 členů, jejím prezidentem je básník Jiří Žáček a donátorem cen je Nadace Nova. Posláním akademie je každoročně udělovat tři literární ceny. Cenu Ladislava Fukse za celoživotní přínos české literatuře se akademici rozhodli udělit hudebnímu znalci, spisovateli a autorovi více než desítky publikací Zdeňkovi Mahlerovi. Ten se mimo jiné podílel na realizaci několika televizních inscenací a filmů, například Svatba jako řemen nebo Nebeští jezdci. Jako odborný poradce působil při realizaci oscarového filmu Miloše Formana Amadeus z roku 1984. Mahler v roce 2003 obdržel od tehdejšího ministra kultury Pavla Dostála medaili Artis Bohemiae Amicis za trvalý přínos pro českou kulturu. Cenu Boženy Němcové za knihu Tři sociální světy dostal publicista a sociolog Jan Keller. Publikace nese podtitul Sociální struktura postindustriální společnosti a autor v ní analyzuje sociální rizika současnosti. Keller se kromě sociálních témat věnuje i ekologii. Cenu Karla Hynka Máchy získal in memoriam literární vědec Vladimír Justl. A to za celoživotní podporu začínajících autorů. Justl byl znalcem tvorby básníka a překladatele Vladimíra Holana. Tomuto autorovi, který nebyl v letech 1950 až 1963 vůbec vydáván, pomohl Justl najít cestu zpět ke svým čtenářům. Vladimír Justl zemřel loni 18. června. Bylo mu 81 let. Ceny Akademie literatury české se udílejí od roku 2006.

Divadlo na Fidlovačce uvedlo Sidonovu hru Shapira

Pražské Divadlo na Fidlovačce uvedlo premiéru hry dramatika Karola Sidona s názvem Shapira. Jde o teprve páté nastudování tohoto textu, který autor napsal začátkem 70. let. Na jevišti se mohl objevit až po listopadu 1989, kde se hrál postupně v Praze, Brně, Ostravě. V roce 1999 ho uvedlo Divadlo na Vinohradech, inscenován byl i v Polsku. Příběh Sidonovy hry je fiktivní, ale vznikl na základě skutečných historických událostí. Jeruzalémský starožitník Moses Shapira se koncem 19. století pokoušel prodat svitky, o kterých tvrdil, že jde o nejstarší dochované rukopisy bible, staré 3000 let. Hlavní role nastudovali v režii uměleckého šéfa Fidlovačky Juraje Deáka Eliška Balzerová, Ondřej Brousek, Martina Randová, Zuzana Vejvodová a Otakar Brousek ml.

Dílo Modiglianiho vidělo v Obecním domě už 45 tisíc lidí

Výstava děl italského malíře a sochaře Amedea Modiglianiho přilákala do Obecního domu na 45 tisíc návštěvníků. Více než 60 exponátů, olejů, kreseb, fotografií a dokumentů tam bude vystaveno do 14. března. Sdělila to ředitelka pořádající Galerie Vernon Monika Burian Jourdan. Realizaci výstavy ale zprvu provázely problémy. Organizátorům se nepodařilo dojednat spolupráci s Museem Kampa, které mělo expozici hostit už od 12. listopadu 2010. Výstavy se nakonec ujal Obecní dům, její začátek musel být ale posunut až na 9. prosince. Modigliani po sobě zanechal 356 děl. Pražská výstava obsahuje díla zapůjčená z veřejných i soukromých sbírek, mimo jiné z Izraelského muzea v Jeruzalémě, Estorick Collection v Londýně, ze sbírky současného moderního umění Studio Guastalla v Miláně a dále ze soukromých sbírek z Německa a Spojených států. Z pražského Obecního domu se expozice přestěhuje na Tchaj-wan.

V Ostravě přišlo na svět první slůně narozené v Česku

V ostravské zoologické zahradě se v pátek ráno narodilo zdravé slůně. Jde o první živé slůně narozené v Česku. Ošetřovatelé samečka vážícího 78 kilo zatím od matky Vishesh oddělili, prvorodička totiž po porodu na mládě zaútočila. "Nyní jsou oba v pořádku. Postupně budeme samečka s matkou seznamovat," řekl ČTK ošetřovatel slonů v Ostravě Pavel Zvolánek. Narození prvního živého slůněte v historii všech zoologických zahrad v Česku zatím s kolegy slavit úplně nemůže. "Slavíme tak napůl. Ještě není vyhráno," svěřil se ČTK ošetřovatel. V Ostravě je totiž těhotná ještě jedna slonice a její porod může nastat každým okamžikem. "Až nám slůňata odrostou, budeme mít vyhráno," řekl.

Ze sportu

Rychlobruslařka Martina Sáblíková nenastoupila na mistrovství světa v Inzellu do pátečního závodu na 1500 metrů. S trenérem Petrem Novákem se rozhodli šetřit síly na sobotní obhajobu titulu na trati 5000 metrů zejména s ohledem na nedávné zranění kotníku. Nemoc vyřadila ze závodu i reprezentační kolegyni Karolínu Erbanovou.

Nejlepší dvě rychlobruslařky ze čtvrtečního závodu na 3000 metrů na mistrovství světa Ireen Wüstová a Martina Sáblíková dostaly při slavnostním vyhlášení špatné medaile. Organizátoři šampionátu v Inzellu je omylem dekorovali cennými kovy určenými pro závod mužů na 10.000 metrů.

Štafetový závod biatlonistů na mistrovství světa v Chanty Mansijsku vyhrálo favorizované Norsko. Česká čtveřice ve složení Jaroslav Soukup, Zdeněk Vítek, Ondřej Moravec a Michal Šlesingr obsadila desátou pozici.

Počasí

V sobotu bude většinou polojasno. Teploty 9 až 13st, na horách kolem 3, jen na Šumavě naměříme až 6st.

11-03-2011