Denní souhrn zpráv Zprávy

02-03-2011

Koaliční špičky potvrdily dohodu o reformě důchodů a zvýšení DPH

Špičky vládní koalice potvrdily dohodu o důchodové reformě, na jejíž podobě se shodli ekonomičtí ministři. Uvedly také, že snížená sazba daně z přidané hodnoty se u většiny položek zvýší už letos na podzim. Na dalším zasedání takzvané K9 se bude jednat o harmonogramu reformy zdravotnictví, řekl premiér a předseda ODS Petr Nečas. Aféry z posledních týdnů, například kolem ministra obrany Alexandra Vondry (ODS) a ministra školství Josefa Dobeše (VV), se podle něho na zasedání neřešily. Nečas uvedl, že jde o "mediální kauzy".

Přímá volba prezidenta by měla být dvoukolová

Přímá volba prezidenta by měla být dvoukolová, podobná nynějším volbám do Senátu. Shodli se na tom vyjednavači tří vládních stran a opoziční ČSSD. Uvedl to ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) s tím, že nyní se bude diskutovat o podrobnostech. Kandidát na prezidenta by musel získat podpisy 50.000 obyvatel. Nominovat by ho mohla také skupina senátorů nebo poslanců. Dál se bude debatovat o tom, zda by mezi prvním a druhým kolem volby byla lhůta jeden, nebo dva týdny. Strany se zatím neshodly na tom, zda by se mělo prodloužit funkční období prezidenta o rok na šest let, jak navrhla ČSSD. Ta argumentuje úsporami, protože volba hlavy státu by se mohla konat souběžně s jinými volbami. Podle vyjednavačky Věcí veřejných Karolíny se kvůli technickým záležitostem nestihne připravit přímá volba prezidenta už na rok 2012.

Na summitu EU k Libyi bude ČR reprezentovat prezident Klaus

Na mimořádném summitu EU k Libyi bude Českou republiku zastupovat prezident Václav Klaus. Potvrdil to premiér Petr Nečas. Lídři zemí unie se sejdou v Bruselu 11. března, projednávat budou postoj unie k napjaté situaci nejen v Libyi, ale i v dalších zemích severní Afriky. Nečas dodal, že Klause o zastupování Česka na této schůzce telefonicky požádal v úterý. Evropská unie už v pondělí následovala rozhodnutí Rady bezpečnosti OSN a vůči libyjskému režimu rovněž přijala sankce. Ty zahrnují zbrojní embargo, zákaz cest do zemí EU a zmrazení finančních prostředků některých libyjských činitelů.

Prezident Klaus navštíví Argentinu a Chile

Prezident Václav Klaus navštíví na přelomu března a dubna Argentinu a Chile, doprovodit by ho měl ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. V Argentině by měl Klaus pobývat mezi 30. březnem a 3. dubnem, poté se přesune do Chile, kde bude do 7. dubna. V obou zemích Klaus již v minulosti byl jako premiér. Argentinský prezident dosud v Česku nebyl, chilský prezident byl v Česku v roce 1999. V Argentině žijí čeští krajané. Podle statistik se v letech 1922-1937 do Argentiny vystěhovalo 28.000 Čechoslováků. Dnes jich v Argentině žije odhadem kolem 30.000. Většina argentinských Čechů ale už neovládá mateřštinu předků a v zemi svého původu nikdy nebyli. Česko zástupcům krajanských sdružení v provincii Misiones věnovalo finanční dar ve výši tří milionů korun na stavbu nového "českého domu" ve městě Oberá a na nákup knih, učebnic a slovníků.

STEM: Evropské unii věří ani ne polovina Čechů

Důvěra v Evropskou unii klesla v Česku podle nejnovějšího průzkumu společnosti STEM na historické minimum - unii nyní důvěřuje ani ne polovina lidí, konkrétně 46 procent občanů. Tento výsledek překonal dosud nejmenší zjištěnou důvěru v roce 2001, 2004 a 2007, kdy v unii věřila polovina občanů. Podle průzkumu lidé věří nejméně (39 procent) také Evropskému parlamentu. STEM nedává přímou odpověď na otázku po příčině takového poklesu. Podle autorů průzkumu za tím ale může být nedůvěra v euro, která pravděpodobně souvisí i s finančními problémy některých zemí eurozóny. Výzkum nevylučuje ani souvislost s obecným poklesem důvěry v mezinárodní organizace.

Průzkum: Volby by vyhrála ČSSD, lidovci by posílili na úkor VV

Současná vládní koalice ODS, TOP 09 a Věcí veřejných by po případných únorových volbách získala v Poslanecké sněmovně jen 94 z celkových 200 mandátů. Vítězem voleb by byla ČSSD. Podle volebního modelu agentury Factum Invenio by se do dolní komory dostala i KDU-ČSL, která by v počtu volebních hlasů i mandátů předběhla Věci veřejné. Sociální demokraty by volilo 24,5 procenta lidí a druhou ODS 19,8 procenta. Strana TOP 09 by získala 15,4 procenta hlasů, komunisté 13 procent a lidovci 8,8 procenta. Jako poslední by hranici pěti procent nutných pro vstup do sněmovny překonaly s 6,5 procenta hlasů Věci veřejné. Podle průzkumu se ale k uvedené hranici blíží i Strana zelených, kterou by v únoru volilo 4,4 procenta lidí.

Nečas: Státní maturity jsou priorita, proto nemůže Dobeš odejít

Premiér Petr Nečas (ODS) se postavil za ministra školství Josefa Dobeše (VV). Dobeš, který nyní čelí několika skandálům, má podle předsedy vlády klíčový úkol zorganizovat státní maturity. Jejich přípravu nelze ohrozit "personální destabilizací" ministerstva, řekl Nečas novinářům. Ministr dopravy Vít Bárta, vnímaný jako neoficiální lídr Věcí veřejných, poznamenal, že Dobešovy kauzy pro něj nikdy nebyly relevantním tématem. Ministr Dobeš, o jehož výměně se v souvislosti se spornými kauzami začalo v posledních dnech mluvit, v úterý zkolaboval. Podle informací ČTK už byl ale z nemocnice propuštěn. Až do neděle se bude léčit doma.

Vláda podpořila zákaz nových drog

Vláda souhlasí se seznamem 33 nových omamných látek, které mají být zakázané. Sněmovna chce návrh projednat co nejdříve, nejlépe už v březnu. Návrh předložili poslanci napříč stranami. Reagují tím na prudký nárůst nabídky nových narkotik především v Moravskoslezském kraji, kam se jejich prodejci přesunuli po změně legislativy v Polsku. Poslanci novelu předložili tak, aby mohla být schválena ve zrychleném řízení už v prvním čtení. Mezi látkami, které by měla novela zakázat, je například karfentanil, tapentadol, butylon, flefedron JWH-018, JWH-073, JWH-081, JWH-250, MDVP, mefedron, methylon, nafyron, salvinorin A, TFbMPP a ketamin. Obchody, kde se nyní dají drogy legálně koupit, zakládají polské společnosti. Obchodníci v Ostravě či Českém Těšíně nabízejí například sáček s názvem Magic Apple. Prášek má podle expertů účinky podobné pervitinu. Náhražka marihuany se dá sehnat pod názvem Baka. Činností prodejců se už zabývá policie.

Vláda schválila novelu, která zvyšuje věk pro řízení silných motorek

Řidičské oprávnění na silné motocykly budou moci noví zájemci získat až ve 24 letech. Dříve budou mít na tento typ řidičského průkazu právo motocyklisté se zkušeností ze slabších strojů. Plyne to z návrhu novely zákona o silničním provozu, kterou schválila vláda. Vyšší věková hranice pro řízení motocyklů s výkonem na 35 kilowattů byla zvolena "zejména za účelem zvýšení bezpečnosti silničního provozu". V loňském roce zemřelo na českých silnicích 753 lidí, řadu úmrtí měla na svědomí jízda na silné motorce. Nehod motorkářů bývá hodně hlavně v létě, v nejkritičtějších dnech loňské sezony zemřelo i šest motorkářů za jeden víkend. Pokud má žadatel o řidičák na silný motocykl dvouletou zkušenost se řízením slabšího stroje, bude o něj moci požádat už ve 20 letech. O rok později bude moci požádat o řidičské oprávnění s omezením pro tříkolová vozidla. Novela silničního zákona také zakazuje, aby měli občané ČR více než jeden řidičský průkaz vydaný v některé ze zemí Evropské unie.

Vláda našla peníze na stavbu Památníku romského holokaustu

Vláda našla 70 milionů korun na vybudování Památníku romského holokaustu v areálu Žalov v Hodoníně u Kunštátu. Zde byl za druhé světové války internační tábor pro Romy. Zařízení bude sloužit i jako vzdělávací centrum. Polovina částky půjde na samotnou výstavbu památníku, zbylá část prostředků zajistí provoz. Oproti původnímu záměru bude mít Památník romského holokaustu menší rozsah činností, plánují se ale stálé výstavy a semináře. Sběrným táborem v Hodoníně u Kunštátu prošlo za války 1300 Romů včetně starých lidí, žen a dětí. Kvůli katastrofálním podmínkám, ubytování i stravě a tyfové epidemii za rok fungování zařízení zemřelo 207 lidí. Ostatní byli nakonec převezeni do vyhlazovacího tábora v Osvětimi. Z koncentračních táborů se v roce 1945 vrátilo jen asi 580 z 6000 internovaných českých a moravských Romů.

Ministerstvo chce zjednodušit ekologickou legislativu

Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS) představil vládě plány na změny ekologické legislativy, které mají ušetřit firmám až 8,7 miliardy korun ročně. Upravit chce třeba posuzování plánů staveb procesem EIA a některá pravidla pro odpadové hospodářství. Malým obchodníkům má například odpadnout povinnost nabízet určitý podíl nápojů ve vratných lahvích. Všechny návrhy musí MŽP vtělit do podoby novel zákonů, které předloží sněmovně. Chalupa chce také prosadit, že by záměry ovlivňující životní prostředí místo úřadů ochrany přírody posuzovaly stavební úřady, které by zároveň vedly s investorem územní řízení. Ministr chce také přehodnotit možnosti veřejnosti účastnit se správních řízení. Pravidla jejich účasti mají být upravena tak, aby ochrana přírody nebyla zneužívána k procesním obstrukcím.

Firmy zřejmě budou muset v rejstříku uvádět skutečné sídlo

Vláda schválila novelu obchodního zákoníku, která dává firmám povinnost do obchodního rejstříku zapsat jako své sídlo místo, kde skutečně sídlí. Po jednání kabinetu to řekl premiér Petr Nečas (ODS). Od novelizace občanského zákoníku v roce 2009 firmám tato povinnost odpadla, což vyvolalo v některých případech problémy. Norma také stanovuje, že rodná čísla nebudou údajem zveřejňovaným v obchodním rejstříku. Rodná čísla se budou nicméně dál zapisovat do neveřejné části obchodního rejstříku. Dalším cílem novely je usnadnění likvidace takzvaných prázdných společností. Změna má zjednodušit procesní postupy likvidátora při likvidaci.

Stát uvolní 300.000 tun obilí z rezerv pro výrobce krmiv

Stát letos půjčí výrobcům krmiv pro hospodářská zvířata až 300.000 tun obilí ze svých rezerv. Vláda přijala návrh, který předložilo ministerstvo zemědělství. Krmiváři budou muset půjčené obilí státu do konce roku vrátit z letošní sklizně. Autoři návrhu předpokládají, že z loňské úrody zbylo jen málo obilovin vhodných pro výrobu krmných směsí pro prasata a drůbeže. V minulém týdnu Správa státních hmotných rezerv evidovala žádost na zapůjčení 100.000 tun obilí. Z dlouhodobých zkušeností správy prý vyplývá, že v předsklizňovém období mohou požadavky dosahovat právě zhruba 300.000 tun. Otevření státních sýpek by mělo zastavit vzestup ceny krmných směsí, která letos v lednu podle odhadu Agrární komory meziročně vzrostla o 40 až 60 procent.

Ceny třetiny léčiv se asi sníží o sedm procent

Maximální ceny třetiny léčiv se asi sníží od jara zákonem o sedm procent, a to včetně úhrad od zdravotních pojišťoven. Počítá s tím poslanecká předloha, kterou jednomyslně podpořil senátní výbor pro zdravotnictví. Snížení se má týkat léků, u kterých Státní ústav pro kontrolu léčiv nestihl provést revizi úhrad ze zdravotního pojištění. Stejné opatření platilo už loni v rámci takzvaného Janotova úsporného balíčku. Cílem bylo ušetřit náklady zdravotních pojišťoven. Prodloužení tohoto opatření se ale nepodařilo zajistit do konce minulého roku. Prezident České lékárnické komory Stanislav Havlíček proto varoval před výkyvy v cenách léků během první poloviny letošního roku.

Lékařské odbory ustaví skupinu pro vyhodnocení reforem

Lékařské odbory ustaví pracovní tým na vyhodnocení reformních návrhů ministerstva zdravotnictví. Budou pokračovat v mediální kampani na podporu požadavků lékařů, řekl šéf LOK Martin Engel. Předsednictvo ve čtvrtek také rozhodne, zda se Engel stane odborářem na plný úvazek. Lékaři si ho budou platit, aby dohlížel na plnění memoranda, které zaručuje růst platů v nemocnicích a účast odborů na reformách. Aktuálně dohlédne na to, zda lékaři budou mít počátkem dubna na výplatních páskách za březen slíbených 5000 až 8000 korun navíc. Navýšené tarifní tabulky schválila vláda, která ve svém usnesení stvrdila i sliby memoranda. Engel podepsal memorandum s ministrem Hegerem a poté vyzval 3800 lékařů ve výpovědi, aby ji stáhli a k 1. březnu neodcházeli z nemocnic. Lékařské odbory se podle memoranda stávají důležitým připomínkovým místem všech reformních návrhů, Engel počítá i se společným postupem s ostatními odborovými organizacemi.

V Moravskoslezském kraji byla odvolána smogová regulace

V Moravskoslezském kraji se lépe dýchá, smog ustoupil. Meteorologové proto odvolali signál regulace, který už několik dnů platil pro Ostravsko a Karvinsko. Na Třinecku signál ještě platí. I tam se ale kvalita ovzduší zlepšuje a regulace by měla být během dne odvolána také. Situace se zlepšila i v Českém Těšíně na Karvinsku, kde signál vyhlašuje tamní radnice. Naměřené hodnoty polétavého prachu poklesly pod hodnotu 100 mikrogramů na metr krychlový. Limitní hranice pro 24hodinovou koncentraci polétavého prachu je přitom 50 mikrogramů na metr krychlový. Výjimkou je pouze Třinecko, kde stanice naměřila 122 mikrogramů.

Kapsch: Zkušební provoz hybridního mýtného má úspěšnost 99,5 pct

Zkušební provoz hybridního mýtného systému, který vedle mýtných bran využívá i satelitní technologii, vykázal úspěšnost 99,5 procenta. Uvedl to obchodní ředitel společnosti Kapsch Karel Černý. K rozšíření výběru mýta na další komunikace je ale podle Kapsche ještě nutné dořešit hustotu distribuční sítě palubních jednotek a určit výši mýtných sazeb. Svoji podobu kombinovaného systému již na konci minulého roku představila také konkurenční slovenská společnost SkyToll. V Česku se o zavedení hybridní technologie mluví v souvislosti s plánem ministerstva dopravy zpoplatnit silnice druhých a třetích tříd. Možnost rozšířit výběr kamionového mýtného i na silnice nižších tříd oznámil v listopadu ministr Vít Bárta. Podle něj bude mít především regulační funkci, protože na krajských silnicích by systém mohl být ztrátový.

ČOI asi bude ze zákona zveřejňovat prodejce nekvalitního benzinu

Senát zřejmě schválí novelu, podle níž bude Česká obchodní inspekce (ČOI) ze zákona zveřejňovat informace o prodejcích nekvalitního benzinu a nafty. Novela také zavádí povinnou registraci distributorů pohonných hmot u celního úřadu. Opatření má pomoci zamezit daňovým únikům. Senát o novele rozhodne ve čtvrtek. ČOI se dříve zveřejnění čerpacích stanic, které nabízely nekvalitní pohonné hmoty, bránila s tím, že pro to nemá oporu v zákoně. Nové vedení ČOI ale už v lednu takovýto seznam zveřejnilo na základě právní analýzy ministerstva průmyslu a obchodu. Novela má zajistit, že informace o problematických prodejcích benzinu či nafty budou ještě podrobnější.

Tuzemští výrobci vína začali zdražovat až o deset procent

Špatná úroda loňského roku a nízké výnosy zdražují tuzemská vína. Shodli se na tom odborníci, které ČTK oslovila v rámci veletrhu Vinex. Některé firmy, například Bohemia sekt, Znovín Znojmo nebo Templářské sklepy Čejkovice, už ceny svých vín zvedly. Průměrně se růst cen bude pohybovat asi kolem deseti procent. Podle ředitele Vinařského fondu Jaroslava Machovce zdražují především vinaři, kteří dodávají na trh ve velkém. "U menších firem to bude rozdílné. Ti co nezdraží, budou muset snížit marže. Zvýšení cen nevyrovná ztráty," uvedl Machovec.

AAA Auto chce letos vstoupit na ruský trh s ojetinami

Skupina autobazarů AAA Auto letos vstoupí na ruský trh s ojetými vozy, naopak prodá svůj podíl v Rumunsku. Firma také bude usilovat o licenci pojišťovacího makléře v České republice a na Slovensku. Rozhodlo o tom představenstvo společnosti. První jednání s potenciálním ruským partnerem se uskutečnila již v roce 2007. O rok později si firma dokonce najala pro tento záměr poradenskou firmu PricewaterhouseCoopers. Expanzi ale kvůli ekonomické krizi odsunula a naopak postupně zrušila své pobočky v Polsku a Maďarsku. V Rumunsku si firma nechala pouze menšinový podíl ve firmě General Automobil. Ten hodlá prodat v průběhu prvního pololetí letošního roku. Firma v minulosti zvažovala i návrat na maďarský trh, představenstvo ale v úterý rozhodlo, že počká na stabilizaci tamního trhu s ojetými vozy.

Začíná rok sv. Anežky

Ve středu oficiálně začal rok sv. Anežky. Večer ho zahájil pražský arcibiskup Dominik Duka mší v chrámu sv. Františka u Karlova mostu. Anežka Česká se podle některých pramenů narodila 20. ledna před 800 lety. Nyní se připomíná výročí jejího úmrtí, zemřela v roce 1282. Anežka byla nejmladší dcerou krále Přemysla Otakara I., namísto života v přepychu si zvolila chudobu a péči o potřebné. Založila nemocnice, útulky pro chudé a řád křižovníků s červenou hvězdou. Národní patronku připomene po celý rok 2011 série výstav, přednášek a mší. První z výstav začíná v Klášteře sv. Anežky České na Starém Městě. Ukáže práce oceněné v dětské výtvarné soutěži Přemyslovna sv. Anežka Česká a její doba. Vernisáže se zúčastní arcibiskup Duka. Představí i pamětní medaili, kterou nechalo pražské arcibiskupství vyrazit k 800. výročí narození Anežky.

Čeští archeologové zjišťují škody na místě svých nálezů v Egyptě

Český archeolog Miroslav Bárta, který vede českou expedici v Egyptě, už dorazil na místo a zjišťuje míru poškození památek v Údolí králů v Abúsíru, kde česká expedice působí. Zatím je prý brzo na zhodnocení rozsahu škod způsobených rabováním během nepokojů. "Naše lokality to přežily. Teď jsem právě u nich," řekl Bárta pro ČTK. Nejcennější nálezy jsou prý převáženy pod ochranou vojáků. Bárta je optimistický v otázce výstavy staroegyptských uměleckých památek v Česku, která je plánována na příští rok. Podle Bárty se v úterý konala důležitá schůzka s ředitelem Egyptského muzea. Egyptská strana je prý velmi vstřícná a pro výstavu na příští rok schválila množství cenných artefaktů. Mezi exponáty, které by se měly na výstavě objevit, jsou i nálezy z hrobky faraona Tutanchamona, který se stal díky zachované mumii a bohatým nálezům z pohřební výbavy nejznámějším staroegyptským panovníkem. V Čechách nic srovnatelného dosud nebylo.

Kroměřížské muzeum představí oděvy čínských císařů

Muzeum Kroměřížska připravuje výstavu, která návštěvníkům představí brokátové oděvy čínských císařů. Lidé budou moci zhlédnout nejrůznější nástroje na výrobu brokátu, ale také ukázky samotných nádherných šatů, sloužících výhradně císařskému dvoru či případně jako luxusní dary cizímu panovníkovi. Expozice míří do Kroměříže z Berlína. Galerii kroměřížského muzea zaplní zhruba 60 artefaktů, které spolu s bohatým textovým výkladem lidem přiblíží tradici i umění, kterým je tkaní brokátu v Číně. Výstavou, která bude v Kroměříži uspořádána díky velvyslanectví Číny v Česku, v muzeu vyvrcholí takzvané čínské čtvrtletí. Od začátku února je zde k vidění výstava Opičí král, věnovaná jedné z nejstarších a nejslavnějších čínských legend. Dosud ji zhlédlo asi tisíc lidí. Výstava čínského brokátu bude v Kroměříži k vidění jako v jediném městě České republiky. Otevřena bude až do 10. dubna.

Ze sportu:

Šestačtyřicetiletý gólman Dominik Hašek se na letošním mistrovství světa v Bratislavě v dresu českého národního týmu definitivně nepředstaví. Trenér Alois Hadamczik chce jako na jedničku sázet na Tomáše Vokouna z Floridy a Haška by po nedělním vyřazením jeho Spartaku Moskva v prvním kole play off s Petrohradem čekala před šampionátem dlouhá pauza. Sám olympijský šampion z Nagana a dvojnásobný vítěz Stanleyova poháru byl ke své účasti po brzkém konci klubové sezony skeptický.

Sdruženář Tomáš Slavík obsadil na mistrovství světa v Oslu ve druhém individuálním závodě sedmé místo. Vyrovnal tak dosavadní nejlepší český výsledek běžce Lukáše Bauera.

Čeští lyžaři Petr Novák s Dušanem Kožíškem ani Eva Nývltová s Ivanou Janečkovou nepostoupili z kvalifikace sprintu dvojic klasickou technikou na mistrovství světa v Oslu. Do finále naopak v soutěži mužů prošli obhájci titulu z Liberce Norové.

Útočníci Sparty Tomáš Pekhart a Václav Kadlec požádali disciplinární komisi fotbalového svazu o prominutí zbytku dvouzápasového trestu, který od ní dostali před týdnem. Zástupci Sparty současně oznámili, že si nechají prověřit postup odvolací a revizní komise ČMFS, která se kvůli jejich odvolání odmítla sejít před jarním startem první ligy.

Basketbalisté Nymburku se rozloučili s Evropským pohárem ULEB porážkou na palubovce italské Caserty 80:88. V osmifinálové skupině tak prohráli všech šest zápasů. O výsledku rozhodla poslední čtvrtina, kterou Nymburk prohrál o 11 bodů.

Počasí

Bude polojasno až oblačno. Teploty vyšplhají na 3 až 7 stupňů, na horách bude kolem mínus dvou. Vát bude mírný východní až jihovýchodní vítr.

02-03-2011