Denní souhrn zpráv Zprávy

01-03-2011

Kvůli zvýšení DPH se sejde koaliční devítka

Lídři vládní koalice se ve středu po delší době opět sejdou na jednání takzvané koaliční devítky (K9). Budou hovořit o plánu na zvýšení DPH, který souvisí s koaliční dohodou ohledně reformy důchodů. Řešit by mohli také spory kolem kauzy týkající se firmy Promopro, která získala spornou zakázku z doby českého předsednictví EU. O schůzce informovali v tiskovém prohlášení poslanci ODS. Její konání potvrdil i předseda poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík. Špičky koalice se naposledy sešly zhruba před měsícem na neformálním obědě, kde se zabývaly mimo jiné krizí vyvolanou protestem lékařů. Od jednání na Hradě s prezidentem Václavem Klausem, které odvracelo možnost rozpadu vlády před hlasováním o nedůvěře, se žádné další schůzky koaličních lídrů nekonaly.

ODS už nechce otevírat dohodnutý plán reformy důchodů

Návrh důchodové reformy dohodnutý ekonomickými ministry by se už neměl měnit. ODS dohodu dodrží a žádá koaliční partnery, aby sjednané body už neotevírali. Po jednání širšího vedení ODS to řekl premiér a předseda strany Petr Nečas. Ekonomičtí ministři se na plánu důchodové reformy dohodli v pátek. Záměr počítá s tím, že se DPH u části výrobků ve snížené sazbě zvýší na 20 procent co nejrychleji, a to možná už v posledním čtvrtletí letošního roku. Všechny tyto prostředky by podle vlády měly jít na penze. Ministři se domluvili také na tom, že děti v produktivním věku by měly dostat možnost odvádět ze sociálního pojištění jedno procento na důchod rodičům. Rodiče dvou dětí by si tak v penzi mohli průměrně polepšit o 500 korun měsíčně.

VV trvají na plném dorovnání zvýšení DPH dětem a důchodcům

Věci veřejné budou trvat na plném dorovnání dopadů zvýšení daně z přidané hodnoty z deseti na 20 procent rodinám s dětmi a důchodcům. Snížená sazba se v současné době vedle potravin vztahuje například na léky, ubytovací služby, vodu, knihy, hromadnou dopravu, kulturu a sociální péči. Ve zdravotní reformě budou chtít zohlednit zdražení léků kvůli růstu DPH tak, aby to bylo sociálně citlivé. V koalici budou Věci veřejné dále vyjednávat o tom, aby byla důchodová reforma přijata jako ústavní zákon, řekli během zasedání poslaneckého klubu zástupci VV v čele s předsedou Radkem Johnem a ministrem dopravy Vítem Bártou. Pokud by byl dopad DPH vyšší, než se předpokládá, VV budou trvat na dodatečné valorizaci, aby byla pro rodiny s dětmi a důchodce stoprocentní, zdůraznil Vít Bárta. Není podle něho ale nejmenší důvod nevěřit výpočtům ministerstva práce a sociálních věcí a Jana Švejnara. Poslanci VV jsou podle ministra Bárty nadále skeptičtí ke komerčnímu připojištění, které bude podle dohod koalice dobrovolné. Za velmi zásadní věc pokládají VV zdražení léků s ohledem na zvýšení DPH. Stranický vyjednávací tým zdravotní reformy má zajistit, aby dopad byl sociálně citlivý.

HK nesouhlasí se sjednocením DPH na 20 pct

Hospodářská komora (HK) nesouhlasí s plánem vlády sjednotit kvůli chystané důchodové reformě sazbu daně z přidané hodnoty na 20 procent, protože takové zvýšení daňové zátěže by podle komory mohlo negativně ovlivnit podnikání v České republice. Na financování důchodové reformy by podle HK stačilo sjednotit sazbu DPH na 17 procent. Sdělil to prezident HK Petr Kužel, který chce o výši jednotné sazby DPH jednat s premiérem Petrem Nečasem a ministrem financí Miroslavem Kalouskem. "Podnikatelé jsou zneklidněni skutečností, že má od 3. čtvrtletí letošního roku dojít k trvalému navýšení sazby DPH, a to téměř u všech komodit. Tento krok chápeme jako důležitý pro důchodovou reformu, ale navrhujeme dále o jednotné sazbě DPH diskutovat," uvedl Petr Kužel. Plánované sjednocení DPH na 20 procent považuje za radikální zvýšení daňové zátěže, které není nutné.

Zrušená místní sdružení ODS se odvolají nebo odejdou ze strany

Představitelé místních sdružení ODS, která v pondělí výkonná rada strany zrušila kvůli spolupráci s KSČM na komunální úrovni, tento krok považují za chybný. Chtějí se proti němu odvolat, někteří zvažují odchod ze strany a založení vlastního sdružení. Vedení ODS už dříve vyzvalo místní sdružení, aby do konce února spolupráci s KSČM ukončila. V pondělí celkem 18 z nich zrušila. Na seznamu zrušených sdružení jsou převážně menší města a obce. Největší zastoupení má na listině Moravskoslezský a Středočeský kraj. Řada z organizací už v pondělí dala najevo, že tlaku vedení ODS neustoupí a spolupráci se zastupiteli z KSČM nepřeruší.

Heger podepsal s Haškem dohodu o síti nemocnic v Jihomoravském kraji

Ministr zdravotnictví Leoš Heger podepsal s hejtmanem Jihomoravského kraje Michalem Haškem dohodu o spolupráci na koncepci lůžkové péče. Návrh nové podoby nemocniční sítě na jižní Moravě má být hotov do konce května. Podobné dohody by podle Hegera a Haška mohly vzniknout se všemi kraji. Ministerstvo a zdravotní pojišťovny počítají se změnami nemocniční sítě v celé ČR a zrušením asi 10.000 akutních lůžek. Část akutních lůžek se přemění na lůžka následné péče, kterých je nedostatek. Pacienti by tak měli v nemocnicích s dražší léčbou zůstávat jen po nutnou dobu. Pak by se měli případně přesunout na levnější lůžka ošetřovatelská. Jihomoravský kraj začal s přípravou koncepce loni na podzim. Podle hejtmana je na jihu Moravy 9000 akutních lůžek. Z nich 52 procent je ve státních, třetina v krajských a zbytek v městských a soukromých zařízeních. Lůžka následné péče chybějí, uvedl hejtman.

Do nemocnic se nevrátí asi pět procent z 3800 lékařů ve výpovědi

Do nemocnic se po ukončení protestní odborové akce Děkujeme, odcházíme nevrátí jen asi pět procent z 3800 lékařů, kteří podali výpověď. Uvedl to ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09). Jen velmi málo lékařů, mezi nimi například i šéf lékařských odborů Martin Engel, se nevrátí na své místo, protože už je obsazeno. Většina se tedy přesouvá do jiných nemocnic, někteří zamířili i do ciziny. Většina lékaři už v průběhu akce přiznávala, že si nové místo nehledají. "Nechceme odejít z nemocnic, chceme odejít jen z tohoto špatného systému financování," řekla tehdy za všechny místopředsedkyně lékařských odborů Jana Vedralová. V celé ČR dalo výpověď od 1. března v průměru 20 procent ze zhruba 18.000 nemocničních lékařů, v některých krajích a některých odbornostech ale hrozila katastrofa.

Nemocnicím stoupají platby za léčení, budou mít víc na platy

Nemocnicím od 1. března stoupají platby od zdravotních pojišťoven, aby měly na navýšení platů lékařů. Těm vzrostly tarifní platy od pět až osm tisíc korun měsíčně. Je to výsledek protestní odborové akce Děkujeme, odcházíme, v níž podalo výpověď 3800 ze zhruba 18.000 nemocničních lékařů. Nová úhradová vyhláška stanovila nemocnicím platby od pojišťoven na 98 procent při provedení 94 procent péče. Čtyřprocentní rozdíl mohou použít na platy. Rozvoj technologií, nákup nových přístrojů a budování nových pavilonů je dočasně utlumen, všechny úspory mají směřovat do platů zdravotníků. Sestry musejí počkat s růstem tarifních platů až na příští rok. Podle výzvy ministra by vedení nemocnic mělo prověřit zařazení sester a přesunout do vyšší třídy ty, které dělají odbornější práci. Sestrám by to mohlo přinést navíc tisícovku měsíčně.

Porodnice v Turnově ukončí provoz, lékaři odcházejí

Porodnice v Panochově nemocnici v Turnově ukončí k 6. březnu provoz. Tamní gynekologové v pondělí podali výpovědi a ke konci dubna by z ní měli odejít. Uvedl to ředitel nemocnice Tomáš Sláma. Vedení zdravotnického zařízení se ještě pokusí zajistit kompletní nový tým. Zatím v tom ale nemělo úspěch. Porodnice začala mít problémy už v závěru loňského roku, když jeden z porodníků podal výpověď. Dostal totiž lukrativnější nabídku. Porodnici tak začalo hrozit to, že nebude mít dostatek lékařů k zajištění čtyřiadvacetihodinových služeb. Začátkem února pak oznámili i zbývající lékaři, že už v porodnici pokračovat nechtějí. Rodičky nyní od svých lékařů dostanou informaci, do které z okolních porodnic budou moci nastoupit. Porodnice v Liberci a v Jilemnici už podle Slámy oznámily, že kompletní péči převezmou.

Pospíšil navrhne dorovnání platů soudcům

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) příští týden navrhne vládě, aby se soudcům dorovnal plat za první tři čtvrtletí loňského roku. Bude k tomu zapotřebí 120 milionů korun, úřad proto bude žádat ministerstvo financí, aby navýšilo jeho rozpočet. Informovala o tom mluvčí ministerstva spravedlnosti Tereza Palečková. Snížení soudcovských platů o čtyři procenta v minulosti schválila vláda Jana Fischera. Ústavní soud ale loni v září rozhodl, že šlo o protiústavní krok, a snížení zrušil. Soud rozhodnutí podle Palečkové odůvodnil tím, že příjem soudců musí být stabilní a nesnížitelný jako jedna z pojistek jejich nezávislosti. Pospíšil se rozhodl navrhnout dorovnání platů po úterním jednání s ministrem financí Miroslavem Kalouskem (TOP 09).

Školské odbory: Nepedagogům klesly platy o 20 až 30 procent

Platy kuchařek, školníků a dalších nepedagogických pracovníků klesly v některých školách od začátku letošního roku o 20 až 30 procent. Sdělila to místopředsedkyně školských odborářů Markéta Vondráčková. Důvodem je prý to, že letos školy nemohou těmto lidem "přidávat" z balíku peněz pro učitele. K tomuto snížení se navíc připočítalo i to, že nepedagogickým pracovníkům se stejně jako všem státním zaměstnancům od ledna krátily mzdy o deset procent. Ministerstvo školství s tím ale nesouhlasí, platy prý klesly nejvýše o sedm procent. Odboráři kritizují i návrh Národní ekonomické rady vlády (NERV), že by učitelům stačilo bakalářské vzdělání doplněné o pedagogický kurz. Podle odborů by tak utrpěla kvalita výuky. Ke snížení požadavku na vzdělání učitelů se staví zdrženlivě i ministr školství Josef Dobeš. Od letošního ledna přidal kvalifikovaným učitelům 2,1 miliardy na platy, což mělo ostatní pedagogy motivovat k doplnění vzdělání.

Praha odmítá změnu rozdělování daní, přijde prý o 1,1 miliardy

Praha odmítá návrh novely zákona o rozpočtovém určení daní, který podle magistrátu připravuje ministerstvo financí. Hlavní město tak prý přijde o 1,1 miliardy korun. Rada se proti návrhu ohradila a primátor Bohuslav Svoboda (ODS) chce na 24. března svolat mimořádné zastupitelstvo hlavního města. Návrh v minulém týdnu představili zástupci ministerstva financí na jednání pracovní skupiny pro novelu zákona o rozpočtovém určení daní. Podle Svobody je v něm navrženo snížení podílu na daňových výnosech pro Prahu, Brno, Ostravu a Plzeň o 1,6 miliardy korun. Tuto částku by pak měly dostat menší obce. Vedení metropole považuje předložený materiál za nedostatečný. "Vychází pouze z jakési premisy o tom, že dotčená velká města - Praha, Ostrava, Brno, Plzeň - jsou příliš bohatá, jejich daňové příjmy na hlavu jsou násobkem ve vztahu k jiným obcím a krajům, a proto je nutné nové přerozdělení typu bohatým vezmeme, chudým dáme," uvedla mluvčí pražské radnice Tereza Krásenská.

Tuzemské banky by podle ČNB odolaly i velmi nepříznivému vývoji

Tuzemský bankovní sektor by odolal i velmi nepříznivému ekonomickému vývoji, který by se projevil neočekávaným návratem hospodářské recese. Vyplývá to z posledních zátěžových testů, které ČNB zveřejnila na internetu. Kapitálová přiměřenost by se ovšem v případě nepříznivého vývoje kombinovaného s vysokými výplatami dividend tuzemských bank podle ČNB nebezpečně přiblížila požadované osmiprocentní hranici. "Jedním z důvodů stability bankovního sektoru je i nadále jeho vysoká kapitálová přiměřenost, která ke koci listopadu 2010 činila 15,4 procenta," uvedla ČNB. "V tomto extrémním případě by se do situace nedostatečné kapitálové přiměřenosti dostalo více bank a kapitálové injekce by činily až 28 miliard korun, což je deset procent současné úrovně regulatorního kapitálu a téměř 0,8 procenta HDP," uvedla ČNB.

Vahland: Škoda do února zvýšila prodej o čtvrtinu

Škoda Auto zvýšila za leden a únor meziročně prodej téměř o čtvrtinu na 130.000 aut. Za celý letošní rok čeká výrazný růst. Na ženevském autosalonu to řekl předseda představenstva Winfried Vahland. Loni Škoda zvýšila prodej o 11,5 procenta na 762.000 vozů, což bylo nejvíce v historii značky. Růst by měl pokračovat i v dalších letech až na plánovaných 1,5 milionu aut v roce 2018. Škoda na autosalonu představila nové logo a firemní design. Okřídlený šíp ve znaku vyrostl a změnil odstín zelené. Kulatý rámeček již není černý, ale chromový. Ve výstavní premiéře firma rovněž uvedla edici Fabie Monte Carlo, který představila u příležitosti letošního 100. ročníku legendární rallye. Vůz disponuje sportovním podvozkem, dynamickým vzhledem s černými doplňky a interiérem známým z verze RS.

Střední školy si mohou stáhnout cvičné maturitní testy

Střední školy v Česku si budou moci stáhnout cvičné maturitní testy a ještě jednou se studenty projít přípravu na nové zkoušky dospělosti. Od 22. března pak budou testy zveřejněny na internetu a bude si je moci vyzkoušet každý. Státní maturity začínají za dva měsíce, při generálce v říjnu loňského roku propadla třetina studentů. Školy budou mít pod heslem přístup k cvičným zadáním testů a písemných prací z češtiny, matematiky a cizích jazyků. Učitelé mohou podle nich v hodinách prozkoušet, jak jsou studenti dva měsíce před maturitami připraveni. "Věřím, že to maturantům pomůže v jejich přípravě a bude to mít pozitivní dopad na jejich výsledek při ostré státní maturitě," uvedl už dříve ministr školství Josef Dobeš (VV). U říjnové generálky prý propadlo tolik studentů proto, že nebyli dostatečně motivovaní a neměli probranou všechnu látku posledního ročníku. Jednotné maturity se připravovaly 14 let, dne 2. května odstartují ústními zkouškami. Od 30. května se pak budou konat testy a písemné práce. Kromě státních maturit si pak každá škola bude organizovat ještě vlastní maturity, kde budou studenti skládat zkoušky z profilových předmětů dané školy.

Český rozhlas připomene výročí Rádia Svobodná Evropa

Speciální web, soutěž pro mladé lidi, ale i publikaci, konferenci a výstavu přichystal Český rozhlas (ČRo) k 60. výročí zahájení vysílání Rádia Svobodná Evropa do Československa. Od března až do května se mohou diváci v rámci speciálního projektu Svobodně! těšit na desítky hodin pořadů, mimo jiné o Ferdinandu Peroutkovi či Karlu Krylovi. Řekl to prozatímní ředitel ČRo Peter Duhan. Již od úterý mají diváci možnost navštívit webové stránky svobodne.rozhlas.cz věnované projektu. V polovině února pak byla spuštěna literární soutěž pro studenty středních škol na téma "Svoboda slova - včera a dnes". Výročí se budou věnovat také jednotlivé stanice Českého rozhlasu. Nejvíce se projekt bude objevovat ve vysílání Českého rozhlasu 6, který z původní československé redakce Rádia Svobodná Evropa vznikl. "Už teď lze slyšet komentáře Ferdinanda Peroutky, které výborně glosuje Jan Bednář," řekl Peter Duhan. Speciální pořady připravují také tematické stanice ČRo, jako Leonardo či Wave. Zapojí se i ČRo 1-Radiožurnál, který se ovšem bude zabývat spíše současností a budoucností stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda. Součástí projektu je také vydání publikace Svobodně!, která bude mapovat historii československého vysílání stanice od roku 1951, konference a výstava v Senátu či slavnostní mše celebrovaná biskupem Václavem Malým.

Přátelé a ctitelé Arnošta Lustiga uctili jeho památku

Přátelé, ctitelé, literáti a politici v úterý na Novém židovském hřbitově uctili památku Arnošta Lustiga. Spisovatel zemřel v sobotu 26. února ve věku 84 let. Setkání se zúčastnili členové Pražské židovské obce i Lustigovi přátelé z Izraele. Lidé zcela zaplnili obřadní síň vyzdobenou věnci a květinami, na čestném místě se nacházel věnec od bývalého prezidenta Václava Havla. Přišel expředseda Senátu Přemysl Sobotka a ministr kultury Jiří Besser, prezidentskou kancelář zastoupil Jiří Weigl. Zazněly vzpomínky dlouholetých Lustigových přátel, na spisovatele vzpomněl mimo jiné literární historik Vladimír Karfík. Pietu organizovalo Centrum Franze Kafky. Samotný pohřeb Arnošta Lustiga byl na Novém židovském hřbitově ve Strašnicích už v pondělí, rodina se s ním rozloučila v úzkém okruhu bez hostů. Další příležitost k uctění Lustigovy památky bude v sobotu 5. března. Dcera Eva a syn Josef spolu se Židovskou obcí v Praze pozvali zájemce k modlitbě za zemřelého na sobotní odpoledne do Španělské synagogy.

Knihovna Václava Havla na Hradčanech by mohla být otevřena v r. 2013

Knihovna Václava Havla by mohla být na hradčanském Loretánském náměstí otevřena do dvou let. Na tiskové konferenci to řekli architekti Ricardo Bofill ze Španělska a Marek Tichý, kteří za sponzorské peníze Zdeňka Bakaly připravují přestavbu paláce pro potřeby knihovny. Sám exprezident, jehož práce, poznámky i materiály o něm instituce shromažďuje, prohlásil, že prostřednictvím těchto archiválií by se mělo podařit "zpřítomnit" historii posledního půlstoletí českých dějin. Podle Havla není cílem knihovny budovat jemu osobně pomníček, ale snaha o vznik "ohniska duchovního, společenského i literárního života pražského". V prostorách paláce by se měly konat výstavy, koncerty či veřejné diskuse. Knihovna Václava Havla jako instituce existuje od roku 2004, dosud však nedisponuje vlastním sídlem. Miliardář Bakala dům, ve kterém dříve žila například manželka někdejšího prezidenta Edvarda Beneše, koupil v polovině loňského roku. Podle Bakaly si Havlova knihovna bude pronajímat asi třetinu rekonstruované budovy. V dalších částech paláce by mohla být Havlova kancelář, ale i sídla některých nevládních organizací. Náklady na přestavbu paláce odhadl Bakala na přibližně 200 milionů korun, je ale připraven zaplatit i více.

Záchrannou misi Nicholase Wintona připomene výstava fotografií

Na jednom z londýnských nádraží a současně i na pražském Vyšehradě se v květnu uskuteční v rámci 102. narozenin Sira Nicholase Wintona, zachránce stovek československých převážně židovských dětí před nacismem, exteriérová výstava velkoplošných fotografií a dokumentů nazvaná Wintonovy vlaky (Winton's Trains). "Slavnostní vernisáž na londýnském nádraží Liverpool Street Station a na pražském Vyšehradě bude díky spolupráci s Českou televizí spojena telemostem. Expozice poté poputuje do Německa, Izraele, na Nový Zéland a prostřednictvím Českých center dále do světa," oznámila dnes ČTK mluvčí projektu Magdalena Šebestová. Organizátorkou je Olga Menzelová Kelymanová, která tak volně naváže na úspěšný projekt Winton Train 2009. Britskému občanu Nicholasi Wintonovi se těsně před druhou světovou válkou podařilo odvézt děti do Británie, jinak by skončily v nacistických vyhlazovacích táborech.

Maurův relikviář se vrátil do Bečova, v Praze ho vidělo 20.000

Do zámku v Bečově se vrátil po třech měsících vzácný románský relikviář svatého Maura, který byl vystaven na Pražském hradě. V Praze vidělo unikátní truhlu, která je považována odborníky po korunovačních klenotech za druhou nejcennější památku, přes 20.000 lidí. V Bečově bude relikviář opět k vidění od 1. dubna. Oznámil to bečovský kastelán a ředitel územního odborného pracoviště Národního památkového ústavu v Lokti Tomáš Wizovský. Relikviář svatého Maura je v Bečově od roku 2002. Zámek od té doby opustil poprvé, právě kvůli výstavě v Praze. Myšlenka představit restaurovaný relikviář na Pražském hradě vznikla už před delším časem. Definitivní podobu pak dostal projekt loni v červnu při soukromé návštěvě manželky prezidenta Livie Klausové v bečovském zámku.

Slovenská kapela Elán chystá muzikál, premiéru bude mít v Praze

Legendární slovenská kapela Elán chystá na podzim vlastní muzikál. Premiéra nového představení nabitá staršími hity skupiny bude na podzim v Praze, hrát se pak bude souběžně v české i slovenské metropoli. Oznámili to členové skupiny, která loni po sedmi letech vydala nové album. Kapela už má napsaný scénář muzikálu, který by jako první měli v září vidět diváci v české metropoli. O dva měsíce později se představí slovenskému publiku. Elán pro muzikál navázal spolupráci s pražským Divadlem Kalich a bratislavskou scénou Heineken Tower Stage známého slovenského choreografa a režiséra Jána Ďurovčíka. Právě on se spolu s textařem Borisem Filanem podílel na scénáři představení. "Muzikál jako divadlo se musí někde hrát. Nakonec jsme zvolili cestu možná menšího divadla, ale proto, aby to nakonec skutečně bylo a abychom se toho dožili," dodal Vašo Patejdl.

Ze sportu:

Český lyžař Lukáš Bauer skončil v závodě na 15 km klasickou technikou s intervalovým startem na mistrovství světa v Oslu sedmý. Vyhrál Fin Matti Heikkinen před norským duem Eldar Rönning, Johnsrud Sundby. Druhý Čech na startu Martin Jakš dojel na osmnácté pozici.

Fotbalisté pražské Sparty dokázali v úvodním jarním kole odpovědět na sobotní výhru Plzně a po vítězství 2:0 v Ostravě dál ztrácejí na vedoucí Viktorii čtyři body. Osmou výhru venku za sebou zařídil obhájcům titulu dvěma trefami útočník Leonard Kweuke. Pražané si tři body z Bazalů odvážejí po pěti letech.

Útočník Roman Červenka vede po prvním kole hlasování anketu Zlatá hokejka. Na průběžné druhé příčce je jeho spoluhráč z ruského Omsku Jaromír Jágr. Třetí místo patří dalšímu útočníkovi Tomáši Plekancovi z Montrealu. Obhájce prvenství Tomáš Vokoun, který hájí v NHL branku Floridy, je zatím pátý. Druhé kolo hlasování se uskuteční po skončení světového šampionátu na Slovensku, přičemž tipující budou opět sestavovat nejlepší desítku hráčů. Těm se za první místo započte 10 bodů, za desátou příčku je bod. Slavnostní vyhlášení ankety budou hostit tradičně Karlovy Vary v sobotu 18. června.

Počasí:

Bude převážně jasno, teploty dosáhnou 4 až 8 st.C.

01-03-2011