Denní souhrn zpráv Zprávy

26-02-2011

V Česko vyzvalo své občany k opuštění Libye a uzavře velvyslanectví

České ministerstvo zahraničí vyzvalo české občany k opuštění Libye, a to kvůli nepřehledné bezpečnostní situaci, která se zejména v hlavním městě Tripolisu stále zhoršuje. V neděli navíc Česko dočasně uzavře svoje velvyslanectví v Libyi a evakuuje jeho pracovníky. Ministerstvo zahraničí to oznámilo na svém webu. Svědci přímo na místě popisují situaci v libyjské metropoli jako chaotickou, panuje tam prý násilí. Ze země prchají tisíce cizinců. "Bezpečnostní situace v Libyi je nepřehledná a zejména v hlavním městě Tripolisu se stále zhoršuje. Na základě dostupných informací o událostech v zemi a o odhodlání libyjského vůdce nadále používat sílu vůči hnutí odporu proti jeho vládě předpokládáme možnost kritického vývoje. MZV proto vyzývá všechny občany ČR v Libyi, aby v zájmu vlastní bezpečnosti odcestovali. Ze stejných důvodů bylo rozhodnuto dočasně uzavřít velvyslanectví ČR a jeho pracovníky evakuovat," oznámilo ministerstvo zahraničí na svém webu. Připomnělo, že spolu s českým velvyslanectvím v Tripolisu vyvíjejí od vypuknutí nepokojů v Libyi maximální úsilí k zajištění bezpečnosti českých občanů a jejich urychlenému návratu do ČR. "Díky tomu Libyi opustili všichni, kdo se k odjezdu rozhodli; poslední odcestují spolu s pracovníky velvyslanectví v neděli 27. 2. Pokud jsou v Libyi občané, kteří dosud nekontaktovali velvyslanectví nebo MZV, mohou se obrátit na MZV nebo na velvyslanectví ČR v Tunisu nebo v Káhiře," dodalo ministerstvo.

ČR a Gruzie jsou zastánci tvrdého přístupu proti Kaddáfímu

Česká republika a Gruzie jsou zastánci tvrdého přístupu proti autoritářskému režimu libyjského vůdce Muammara Kaddáfího. Po společném jednání v Praze to řekli ministři zahraničí obou zemí Karel Schwarzenberg a Grigol Vašadze. V případě zavedení sankcí proti Libyi se bude Česká republika řídit postojem EU, uvedl Schwarzenberg. Unie podle šéfky své diplomacie Catherine Ashtonové restriktivní opatření vůči severoafrické zemi skutečně zvažuje. Schwarzenberg a Vašadze diskutovali i o kandidatuře obou zemí do Rady OSN pro lidská práva. Gruzie je českým protikandidátem. Podle českého ministra zahraničí panuje mezi zeměmi zdravá konkurence. Šéf české diplomacie zopakoval, že Česká republika nadále podporuje kandidaturu Gruzie do EU i obranných struktur Severoatlantické aliance. Gruzie je za český přístup vděčná, reagoval Vašadze.

Mezi pohřešovanými po zemětřesení na Zélandu zřejmě žádný Čech

Počet mrtvých po úterním ničivém zemětřesení v novozélandském městě Christchurch podle agentury AP stoupl na 145. Kolem 150 až 200 lidí se stále pohřešuje a pravděpodobnost, že někdo bude ještě nalezen živý, je prý už jen malá. Český konzulát v australském Sydney zatím nemá informace, že by mezi pohřešovanými byl nějaký Čech. Na žádost konzula Pavla Pitela byla na seznamu nezvěstných opravena státní příslušnost pohřešované studentky jazykové školy, původně mylně označované za Češku. Jazyková škola byla v budově místní televizní stanice, v jejíchž troskách je zřejmě největší počet osob nezvěstných od zemětřesení. Na seznamu všech studentů školy, je mezi pohřešovanými, o nichž se předpokládá, že se nacházeli v budově, devět učitelů a 50 studentů: 24 Japonců, 12 Číňanů, sedm Filipínců, čtyři Thajci, dva Jihokorejci a Srbka. U dalších 21 studentů není zatím jasné, kde v okamžiku neštěstí byli. Pracovníci školy opravili nesprávný údaj o české státní příslušnosti srbské studentky zatím jen na tomto seznamu, na jiném zůstává špatně uvedené Československo.

Ministři se shodli na reformě penzí, DPH se zvýší možná už letos

Ekonomičtí ministři uzavřeli debatu o plánované důchodové reformě. Dohodli se, že DPH by se měla u části výrobků ve snížené sazbě zvýšit na 20 procent co nejrychleji, a to možná už v posledním čtvrtletí letošního roku. Vše půjde na důchody, řekl po jednání premiér Petr Nečas (ODS). Ministři se domluvili také na tom, že děti v produktivním věku by měly dostat možnost odvádět ze sociálního pojištění jedno procento na důchod rodičům. Rodiče dvou dětí by si tak v penzi mohli průměrně polepšit o 500 korun měsíčně. Šlo o poslední z otevřených bodů v koalici diskutované důchodové reformy, nyní vláda návrh začne přepisovat do paragrafovaného znění. Premiér Petr Nečas ale po jednání zdůraznil, že by šlo o dobrovolnou daňovou asignaci. Náklady na poslední z opatření souvisejících se změnou důchodů by si podle Nečase ročně vyžádaly sedm miliard, které chce vláda vzít ze zvýšené DPH. Celkem má výnos z růstu DPH činit 58 miliard.

Besser jedná o vyjmutí knih ze zvýšení DPH

Ministr kultury Jiří Besser (za TOP 09) už zahájil jednání se svými vládními kolegy o možnosti vyjmout knihy ze zvyšování daně z přidané hodnoty (DPH). Předal jim analýzy knihkupců a literárních vědců, které varují před negativními vlivy navýšení daně. Podle nich hrozí, že se knihy stanou méně dostupnými a zvýší se bariéra v přístupu ke vzdělání. Většina evropských zemí má na knihy sníženou sazbu DPH, Velká Británie, Irsko a Norsko dokonce nulovou. Česko by tak šlo podle knihkupců a literátů opačnou cestou než zbytek Evropy. Besser podle prvních reakcí svých kolegů věří, že se mu je podaří přesvědčit. S ostatními ministry by chtěl jednat také o možnosti nezvyšovat daň u vstupného na kulturní akce a památky. Ale uznává prý, že určité nepopulární kroky budou zřejmě nevyhnutelné.

Právo: Novým šéfem protikorupční policie má být Jiří Veselý

Novým ředitelem Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK) má být současný šéf ústecké pobočky protikorupční jednotky Jiří Veselý. S odvoláním na dva dobře informované zdroje z policie a ministerstva vnitra to napsalo dnešní Právo. Dosavadní šéf protikorupční policie Libor Vrba na svou funkci rezignoval ve středu po tvrdé kritice ze strany nového policejního prezidenta Petra Lessyho. Podle deníku se o Vrbově nástupci jednalo už den po jeho rezignaci. "Je to tak na 90 procent," uvedl k možnému nástupu Veselého do funkce zdroj deníku. Mluvčí policejního prezídia Pavla Kopecká s k možnému nástupci Vrby odmítla vyjádřit. Veselý působí u ústecké jednotky protikorupční policie zhruba pět let, předtím pracoval v tamní pobočce policejní inspekce, která vyšetřuje trestné činy policistů.

MfD: Španělská společnost Fanjoya Group kupuje značku Jablonex

Španělská společnost Fanjoya Group kupuje s dalšími ochrannými známkami světoznámou značku české bižuterie Jablonex. Dohodu o prodeji značek tento týden podepsali zástupci španělské firmy a Jablonex Group. S odvoláním na člena představenstva Fanjoya Group Václava Blažka a další zdroje z oboru to napsala dnešní Mladá fronta Dnes (MfD). Konečnou dohodu firmy zatím neuzavřely, Jablonex ale potvrdil pokročilý stav jednání. Cenu transakce firmy neuvedly. Španělská firma chce pod značkou Jablonex nebo Bijou de Bohéme nadále prodávat českou bižuterii, i když už nebude z Jablonexu. Jednotlivé kolekce chce nakupovat u malých výrobců z regionu. "Jsme připraveni jednat jak s výrobci bižuterie na Jablonecku, tak s výrobci polotovarů," uvedl Blažek. Součástí obchodu je i nákup některých zahraničních zastoupení nebo internetové domény jablonex.com. Cenu za značku žádná ze stran nezveřejnila, už dříve se však cena ochranných známek odhadovala řádově na desítky milionů korun, uvedla MfD.

IKEM: Dva lékaři nebudou přijati zpět kvůli restrukturalizaci

Rozhodnutí pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) nepřijmout zpět dva lékaře kliniky transplantační chirurgie, kteří se připojili k protestní akci Děkujeme, odcházíme, souvisí s probíhající restrukturalizací a zefektivněním práce v IKEM. ČTK o tom dnes informoval mluvčí IKEM David Vondruška. Místní odborová organizace ale mezitím začala sbírat podpisy lékařů pod petici, podle níž postoj nemocnice porušuje dohodu mezi protestujícími a ministrem zdravotnictví. Vedení IKEM se rozhodlo nepřijmout zpět dva lékaře kliniky transplantační chirurgie - Davida Kleina a Ivana Matiu. "Žádosti všech ostatních lékařů, kteří v rámci výzvy výpovědi podali, přitom nemocnice přijala. Klinika neprochází žádnou restrukturalizací, nemá za nás náhradu, ani na naše místa nevypsala výběrové řízení. Personální náměstek nám výpovědi předal bez udání důvodu," uvedl v pátek Klein.

Právo: Podnikatel Vaškůj chycený v Rakousku zřejmě znovu utekl

Odsouzený podnikatel Roman Vaškůj, který měl být vydán z Rakouska do České republiky, zřejmě znovu utekl. Minulý týden přestal komunikovat s rodiči, jeho telefon je od víkendu vypnutý a zaslané sms zprávy se vracejí jako nedoručené. Nedostavil se ani na úterní jednání vrchního zemského soudu, který pravomocně rozhodl o jeho vydání do Česka, píše dnešní Právo. Podnikatel ze Zlína byl v ČR odsouzen na 7,5 roku vězení. "Pojal jsem podezření, že pan Vaškůj prostě utekl z obavy, že by jej Rakousko skutečně vydalo do Česka," řekl Právu v Rakousku žijící Philipp Janýr, který byl s Vaškůjem v kontaktu. V prosinci ho tamní úřady propustily na svobodu. O Vaškůjovi nic nevědí ani jeho rodiče. Jeho otec Josef Vaškůj deníku řekl, že o synovi nemá vůbec žádné informace.

Výzkumník: Přežít rok v izolaci lze díky dobrému režimu a kuchaři

Základem k úspěšnému přežití ročního pobytu v izolovaném prostředí výzkumné stanice na Antarktidě je mít pevný denní režim a dobrého kuchaře. Takové poznatky si odnesl mladý český vojenský lékař Aleš Rybka, který v zemi sněhu a ledu strávil 12 měsíců od prosince 2009 do prosince 2010. Jako lékaře výzkumníka ho tam vyslala Evropská kosmická agentura, která na místě zkoumá podmínky podobné dlouhodobým pobytům ve vesmíru. "Důležitá je určitá sebereflexe, hlídání si toho, co člověk komu řekne a jak," uvedl dnes v rozhovoru s ČTK Rybka. Tak se dá podle něj předejít konfliktům a ponorkové nemoci. Problémy v komunikaci hrozí zejména v zimě, kdy nevychází slunce, všude je tma, lidé jsou náchylní k depresím a podráždění. Na Antarktidě je zima krutá, teploty dosahují zhruba 60 stupňů pod nulou, výjimkou ale není ani 80 stupňů pod nulou.

Církev zahájí rok sv. Anežky, narodila se před 800 lety

Pražské arcibiskupství zahájí ve středu rok sv. Anežky. Národní patronku připomene série výstav, přednášek a mší. ČTK o tom informoval mluvčí Aleš Pištora. Podle některých pramenů se Anežka narodila před 800 lety, 20. ledna 1211. Jako datum oficiálního zahájení roku si ale církev vybrala 2. březen, kdy se připomíná výročí jejího úmrtí. Zemřela v roce 1282. Anežce se bude věnovat například výstava, kterou na listopad plánuje Národní galerie v Klášteře sv. Anežky Na Františku. K výročí Anežky byla vyražena také pamětní medaile a vydána poštovní známka.

Masopustní zvyky ovládly Valašské muzeum v přírodě v Rožnově

Tradiční masopustní zvyky přilákaly dnes do Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm tisíce návštěvníků. Lidé se mohli poučit, jak se masopustní veselí odehrávalo na Valašsku, Slovácku či Hané. K velké účasti přispěla i pravá moravská zabíjačka a prezentace prací řeznických mistrů. Konala se i soutěž i nejlepší domácí klobásu a tlačenku. V minulosti byl masopust tradiční oslavou konce zimy a příchodu jara. Závěr zimy představoval dobu vegetačního klidu, kdy se na zemědělských usedlostech jen dokončovaly drobné práce z předešlého hospodářského roku. Podle etnografů se říkalo se, že "kdo v masopustě moc dělá, v létě to odleží". Zároveň se však všichni připravovali na blížící se jaro, počátek nové hospodářské sezony. S tím souvisela i řada symbolických magických úkonů a pověr, jimiž lidé chtěli zajistit velkou úrodu a prosperitu i ochranu před zlými silami a nepříznivými vlivy. O zábavu se dnes v Rožnově postaral například souboru Kašava, který zahrál lidovou obchůzkovou hru o svaté Dorotě. Masopustní obchůzky se ujal soubor Světlovan z Bojkovic spolu s folklorní skupinou Limbora z Prečína. Program začal ráno a vyvrcholil velkým masopustním rejem všech zúčastněných a závěrečným pochováváním basy.

Masopust slavili v Telči

Několik desítek lidí převlečených do masek se dnes vydalo na tradiční masopustní průvod po náměstí v Telči na Jihlavsku. Akci zahájil starosta města Roman Fabeš, který si s příchozími na úspěch oslav připil slivovicí. "A paní místostarostka jako vždy rozdávala zájemcům koblihy," řekla ČTK Věra Peichlová z kulturního odboru telčské radnice. Spolupořadatelem akce byl folklorní soubor Podjavořičan. Stejně jako loni byla součástí programu i zabíjačka. Degustace jitrnic, jelit, tlačenky a ovaru se loni na masopustu uskutečnila poprvé. Pro velký zájem účastníků ji organizátoři letos zopakovali. Oficiální termín masopustu sice připadá až na sobotu 5. března, ale v Telči jej úmyslně uspořádali o týden dříve. Nechtěli totiž, aby jim termín kolidoval s masopusty pořádanými v okolních vesnicích.

Po dlouhém boji se zákeřnou chorobou zemřel spisovatel Lustig

Ve věku čtyřiaosmdesáti let zemřel dnes nad ránem v nemocnici na pražských Vinohradech novinář a autor knih o holocaustu Arnošt Lustig. Zákeřné nemoci podlehl po pětiletém boji. "Přežil koncentrační tábory, ale nepřežil zákeřnou nemoc, se kterou bojoval pět let do posledních chvil. Naposledy na Kypru. Pak získala navrch," informovala ČTK o úmrtí Markéta Mališová z Nakladatelství Franze Kafky. Událost potvrdila i mluvčí nemocnice. O Lustigově úmrtí dnes informovaly všechny světové agentury. Spisovatel měl podle Mališové velké plány, chtěl dopsat několik knih, zajet do Paříže za literátem Milanem Kunderou, zajít si ve Washingtonu na šťavnaté telecí kotlety a uspořádat přednášku na univerzitě v kanadském Quebecu. "Byl všude doma, ale v Praze nejvíc," řekla s tím, že život měl rád a žil ho naplno do posledních chvil.

Na setkání s Lustigem vzpomíná jako na radostné chvíle plné smíchu novinář Práva František Cinger. "Jako člověk, který prošel Terezínem, Osvětimí a Buchenwaldem se dokázal radovat z každého dne. Setkání nebo hostina s přáteli pro něj znamenaly úplně nejvíc," řekl ČTK. "Byl to člověk neobyčejně přátelský, laskavý. Člověk, který byl zvyklý o druhé se zajímat víc, než o své vlastní starosti. Patří k nejvýznamnějším a světově nejproslulejším českým spisovatelům, přesto všechny lichotky vždy zlehčoval a říkal, že o tom, kdo je skutečný spisovatel, rozhodnou až čtenáři 50 let po vydání knihy," uvedl Cinger. Podle Mališové Lustiga nepřesvědčila ani řada ocenění, mezi jinými Cena Americké akademie umění a krásného psaní za celoživotní dílo, Cena Franze Kafky a další.

Novinář Karel Hvížďala, který loni vydal knižní interview s Lustigem, na svém blogu napsal, že Lustig bojoval se smrtí do poslední chvíle i humorem. Hvížďala o Lustigovi rovněž uvedl: "Řekl mi: 'Konečné řešení má pro jednu stranu tu výhodu, že po něm už nic nemůže následovat. Začali s tím Němci, ale opírali se o vývoj civilizace od řeckých a římských dob. Od Římanů si vzali nejenom pozdrav: zdviženou pravici, ale i všechno z římského práva, co se jim hodilo. A ukázalo se, že každé právo, které neslouží spravedlnosti, je jako z kaučuku nebo z formelíny a dá se překroutit v pravý opak. To ukazuje jen jedno, že v právu je třeba všechno měřit mravností...' To je možné snad považovat za hlavní odkaz spisovatele Arnošta Lustiga, velkého vypravěče a důkladného svědka minulého století."

Národní divadlo Brno přeneslo Figarovu svatbu do vily Tugendhat

Národní divadlo Brno v pátek představilo novou inscenaci opery Wolfganga Amadea Mozarta Figarova svatba. Známý příběh divadelníci přenesli do moderní doby, konkrétně do prvních let po pádu komunismu. Německá režisérka Anette Jahnsová umístila děj do brněnské funkcionalistické vily Tugendhat, jejíž nápodoba vyrostla na jevišti Mahenova divadla. V premiérovém obsazení zpíval Figara Josef Škarka, jeho milou Zuzanku ztvárnila Petra Nôtová. V roli Hraběte se představil Roman Janál. Cherubína zpívala Jana Wallingerová. Nápad s vilou Tugendhat přinesl scénograf Sebastian Stiebert. Zatímco Mozartova hudba je podle něj univerzální, prostředí vily pojí inscenaci s regionem. "Vila Tugendhat se nyní opravuje a zůstane ještě nějaký čas zavřená. Jak Brňané, tak návštěvníci města budou moci přijít alespoň do Mahenova divadla a tady si ji prohlédnout," uvedl Stiebert. Lidé z hlediště vidí průřez vilou - v dolní části jeviště sledují dění v suterénu a provozním zázemí vily, v horní části se odehrává běžný život obyvatel domu.

Rychlobruslařka Erbanová získala na MSJ tři zlata

Rychlobruslařka Karolína Erbanová se stala poprvé juniorskou mistryní světa ve čtyřboji. Svěřenkyně Petra Nováka získala na otevřené dráze ve finském Seinäjoki také zlato na tratích 1000 a 1500 metrů. Osmnáctiletá Erbanová titulem ve víceboji vylepšila historickou bilanci své týmové kolegyně Martiny Sáblíkové, která byla před pěti lety na MSJ stříbrná. Dvojnásobná olympijská vítězka je ve Finsku spolu se svou mladší kamarádkou jako asistentka trenéra Nováka. Rodačka z Vrchlabí Erbanová zahájila pouť za vícebojařským zlatem druhým místem v prvním závodu na 500 metrů. Po vítězstvích na 1000 a 1500 metrů, za něž se mezi juniory udělují medaile, byla na závěr jedenáctá na nejdelší trati 3000 metrů.

Boulařka Sudová skončila na SP v Mariánských Lázních pátá

Česká lyžařka Nikola Sudová obsadila páté místo v dnešním závodu Světového poháru v paralelní jízdě v boulích v Mariánských Lázních. Vyrovnala tak svůj nejlepší výsledek v sezoně z Calgary. Zvítězila Američanka Hannah Kearneyová před Jennifer Heilovou z Kanady, závod mužů ovládl Kanaďan Alexandre Bilodeau. Sudová, která byla pátá i v dopolední kvalifikaci, vyřadila v osmifinálové jízdě bez problémů Alizee Boulangeatovou z Francie. Na Kanaďanku Chloe Dufourovou-Lapointeovou však ve čtvrtfinále už po pokažené jízdě nestačila. "Páté místo je super, ale je jasné, že s tou druhou jízdou nemůžu být spokojená," prohlásila po závodu Sudová.

Lyžař Bank byl v závěrečné superkombinaci SP v Bansku šestý

Český lyžař Ondřej Bank obsadil v závěrečné superkombinaci Světového poháru v Bansku šesté místo. Malý křišťálový globus za celkový triumf disciplíně získal Chorvat Ivica Kostelič, který dnes obsadil pátou příčku. Z vítězství se v Bulharsku radoval vicemistr světa Christof Innerhofer. Italský lyžař porazil o jedinou setinu sekundy Felixe Neureuthera z Německa, třetí místo obsadil Francouz Thomas Mermillod Blondin. Bank v super-G udržel šestou pozici z dopoledního slalomu a navázal na umístění z lednové superkombinace v Chamonix. V konečném pořadí disciplíny skončil se 106 body na sedmém místě. První Kostelič získal 345 bodů. Vedle Banka byli na startu v Bansku ještě dva čeští reprezentanti. Filip Trejbal po desátém místě ve slalomu nenastoupil do odpoledního super-G, Kryštof Krýzl nedokončil slalom.

Sdruženář Slavík obsadil na MS v Oslu jedenácté místo

Český reprezentant Tomáš Slavík obsadil v závodu v severské kombinaci na středním můstku na mistrovství světa v Oslu jedenácté místo. Pro zlato si doběhl Eric Frenzel z Německa. Devětadvacetiletý Slavík k dobrému umístění vykročil už v úvodní skokanské části, po které mu díky výkonu 99,5 m patřila dvanáctá příčka. Na desetikilometrové trati si pak v konečném pořadí o jedno místo polepšil a na vítěze ztratil 49 sekund. Další český reprezentant Miroslav Dvořák obsadil 23. příčku, Aleš Vodseďálek skončil na 39. místě a Pavel Churavý do běžecké části nenastoupil.

Skoky na středním můstku vyhrál na MS Morgenstern, Janda 21.

Již jistý vítěz Světového poháru skokanů na lyžích Thomas Morgenstern z Rakouska potvrdil v Oslu roli favorita a stal se mistrem světa na středním můstku. Nejlepší z kvarteta českých reprezentantů Jakub Janda obsadil v hustém sněžení na Holmenkollenu 21. místo. Majitel dvou medailí z mistrovství světa v Oberstdorfu 2005 Janda skočil 91 a 96,5 metru a dělil se o 21. pozici s Rakušanem Martinem Kochem. Do druhého kola postoupil ještě Borek Sedlák a obsadil 27. pozici. Roman Koudelka potvrdil 35. místem trápení z kvalifikace, z níž málem nepostoupil do závodu, Lukáš Hlava byl dvaačtyřicátý.

Počasí v sobotu

Polojsano až oblačno, v nižších polohách smíšené nebo dešťové srážky. Nejvyšší denní teploty 1° až 5° Celsia.

26-02-2011