Denní souhrn zpráv Zprávy

23-02-2011

Vláda schválila nové platy pro doktory, jejich protest skončil

V Česku fakticky skončila několikaměsíční protestní akce lékařů Děkujeme, odcházíme, v níž lékaři hrozili k 1. březnu hromadným odchodem z nemocnic, pokud nedostanou přidáno. Vláda schválila nové platové tabulky, které jim v nemocnicích mají zajistit o 5000 až 8000 korun měsíčně víc. Doktoři současně pokračovali ve stahování výpovědí. Původně je dalo 3800 z 18.000 nemocničních doktorů, nakonec podle neoficiálních propočtů odejdou asi jen jednotlivci. Situace v regionech se postupně vrací do normálního stavu, ve čtvrtek by mohly být odvolány krizové plány, které krajské úřady chystaly pro případ, že by lékaři odešli. Problémy přetrvávají jen lokálně, zejména v nemocnici v Uherském Hradišti na Zlínsku, jejíž ředitel požaduje, aby si doktoři podali znovu žádost o přijetí do pracovního poměru. Lékaři s tím nesouhlasí. Dozorčí rada nemocnice bude o situaci jednat ve čtvrtek.

Vláda schválila zavedení trestní odpovědnosti právnických osob

Vláda Petra Nečase ve středu schválila návrh ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila na zavedení trestní odpovědnosti právnických osob. Pokud návrh projde legislativním procesem bez velkých zpoždění, měl by začít zákon platit letos na podzim. Norma bude obsahovat přesný výčet trestných činů, za které by mohla být vedení firem odpovědná. Premiér po jednání kabinetu připomenul, že Česko je jednou z posledních zemí EU, které nemají trestní odpovědnost právnických osob zavedenu. ČSSD přijetí normy vítá. Návrh má znemožnit lidem z vedení firem vyhýbat se trestní odpovědnosti tím, že se odvolají na rozhodnutí kolektivního orgánu právnické osoby. Spolu se změnami dalších souvisejících norem se nyní bude návrhem zabývat sněmovna a Senát. Stát, obce a kraje budou ze zákona vyčleněny, například na státní fondy se ale vztahovat budou. "Nebudou moct být ale soudem zrušeny," uvedl po jednání vlády Pospíšil.

Vláda schválila změnu výpočtu důchodů od října letošního roku

Vláda schválila návrh na nový výpočet důchodů, který se dotkne lidí odcházejících do penze od října. Většina z nich bude mít nižší výměr než ti, kteří odcházejí do důchodu nyní. Takzvanou malou důchodovou reformou kabinet reaguje na nález Ústavního soudu. Ten loni konstatoval, že se kvůli nízkým důchodům u lidí s vysokými příjmy musí změnit způsob jejich výpočtu. Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek ČTK sdělil, že dokument odráží změny dohodnuté minulý čtvrtek se sociálními partnery. Podle úterního Drábkova vyjádření půjde zhruba sedmdesát procent lidí po 30. září do penze s nižším důchodem než za současných podmínek. Dvaceti procentům lidí s nejvyššími příjmy penze vzroste. Propad by podle Drábka měla vyrovnat valorizace, takže penze by fakticky klesnout neměly. Novela také snižuje stropy pro placení sociálního pojištění ze šestinásobku průměrné mzdy na čtyřnásobek.

Van Rompuy se setkal na Hradě s prezidentem ČR

Stálý předseda Evropské rady Herman Van Rompuy, který je označován také jako prezident EU, ve středu v rámci jednání s českými politiky zamířil i na Pražský hrad, kde se setkal s prezidentem Václavem Klausem. Právě Klaus patřil mezi nejzatvrzelejší odpůrce lisabonské smlouvy, která funkci "prezidenta EU" vytvořila. Hrad ani úřad Van Rompuye zatím obsah schůzky nekomentovaly. Van Rompuye "uvítaly" na Hradě také skupinky českých odpůrců Evropské unie. Van Rompuy ještě před setkáním s Klausem jednal s premiérem Petrem Nečasem (ODS), se kterým vystoupil na tiskové konferenci. Klaus je znám svými euroskeptickými názory. Odmítá mimo jiné vyvěšovat na Pražském hradě vlajku EU. Vzhledem k tomu, že EU není stát, nemůže mít vlajka EU takové postavení jako vlajky při oficiálních státních návštěvách představitelů jiných států, zdůvodňuje to Hrad.

Lídři IDU společně s premiérem Nečasem odsoudili násilí v Libyi

Mezinárodní demokratická unie (IDU), která sdružuje více než 80 konzervativních a křesťanskodemokratických stran z celého světa včetně české ODS, ve středu odsoudila násilí páchané na civilistech v Libyi. Ostře kritizovala také postup běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka vůči opozici. Rezoluci, kterou IDU přijala při jednání v Praze, ČTK poskytl mluvčí ODS Tomáš Bartovský. "IDU odsuzuje, že libyjský režim střílí do vlastních občanů ve snaze zastavit pokojný protest. Vyzýváme libyjskou vládu, aby okamžitě ukončila násilí," píše se v usnesení IDU. Sdružení pravicových stran také žádá libyjské ozbrojené síly, aby respektovaly lidská práva demonstrantů. "IDU podporuje úsilí o svobodu a dodržování lidských práv v severní Africe a na Blízkém východě a právo lidí zvolit si svobodně svou vládu," shodli se dále zástupci členských stran IDU. Podle šéfa IDU Johna Howarda je vývoj v severní Africe zásadním historickým milníkem a je třeba pečlivě zvažovat všechny jeho důsledky. "V každém případě ale chceme dát najevo, že stojíme na straně těch, kteří touží po svobodě a demokracii," podotkl Howard.

V Libyi zůstávají tři desítky Čechů

Mnoho zemí ve středu evakuovalo své občany z Libye, zmítané od poloviny měsíce nepokoji. Podle Červeného kříže také hrozí masivní exodus Libyjců do sousedního Tuniska a bojí se ho i jižní Evropa. Mezi cizinci roste strach, protože Turecko ve středu potvrdilo, že mezi stovkami obětí nepokojů je také jeden turecký dělník. Byl zastřelen na stavbě poblíž Tripolisu. Mluvčí českého ministerstva zahraničí Vít Kolář ve středu ČTK potvrdil, že vzhledem k nízkému počtu českých občanů v Libyi neposílá Česko do země žádné vlastní letadlo, ale bude při jejich případné evakuaci využívat kapacit, které nabízejí ostatní evropské země. Po návratu několika jednotlivců v minulých dnech zůstává v Libyi kolem tří desítek Čechů.

Havel: Kaddáfí byl brán jako šašek, je to však zločinec

Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí byl považován za "kuriózní úkaz", pohlíželo se na něj trochu jako na "klauna a šaška", ovšem teď se ukazuje, že to je vlastně zločinec. Myslí si to český exprezident Václav Havel. Podle něj se v minulosti při jednání s Kaddáfím nadřazovaly ekonomické zájmy. To je třeba zastavit i při vědomí možných problémů s produkcí ropy. Libye je totiž 12. největším vývozcem ropy na světě. Havel současně míní, že s důrazem na lidská práva a svobody je zároveň třeba zachovat úctu k jinakosti arabských zemí. "Infekční arabskou vzpouru" přirovnal k pádu železné opony v Evropě, vidí mezi tím podobnosti, ale i rozdíly. "Konec konců ty autorativní režimy arabské vlastně jsou produktem týchž desetiletí, jejichž produktem byla kdysi železná opona," řekl. Podobnost vidí i v tom, že takový vývoj žádní experti nepředvídali. Otázkou nyní podle Havla je, jaký postoj má k arabským zemím zaujmout Evropská unie.

Klaus vetoval zákon o reorganizaci úřadů práce

Prezident Václav Klaus vetoval koaliční zákon, který reorganizuje úřady práce. Místo desítek úřadů se stovkami poboček by vzniklo ředitelství a pracoviště v krajích a v pověřených obcích. Podle Klause je předloha nedomyšlená a posiluje byrokracii, informoval ve středu ČTK prezidentův mluvčí Radim Ochvat. Zákon se vrací do sněmovny, která může prezidentovo veto přehlasovat. "Zákon vytváří další nový centrální úřad a tím posiluje byrokracii, s čímž se nemohu ztotožnit," napsal ve svém vyjádření Klaus. Nová struktura nebude podle něj účelnější a pružnější, ale složitější. Také předpokládané úspory pokládá prezident za fikci. "Zkušenosti s vytvářením nových úřadů nás již mnohokrát přesvědčily o opaku," uvedl. Klaus soudí, že důvody přijetí zákona jsou "spíše zájmové než věcné". Zákon o úřadu práce vetoval už Senát. Sněmovna jej hlasy koaličních poslanců přehlasovala.

Vláda přerušila diskusi o podobě památníku romského holocaustu

Vláda ve středu na týden přerušila diskusi o návrhu ministerstva školství nestavět na místě bývalého romského sběrného tábora v Hodoníně u Kunštátu mezinárodní konferenční centrum. Kvůli škrtům v rozpočtu navrhl ministr školství Josef Dobeš (VV) vládě, aby místo centra vznikl jen památník obětem romského holokaustu. Bod byl podle informací ČTK přerušen, neboť při jeho projednávání nemohl být přítomen vicepremiér a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09), který dopředu avizoval, že se chce ke věci vyjádřit. Ministerstvo ještě loni v létě slibovalo, že peníze najde. S novými prostorami také počítalo Muzeum romské kultury, mělo se jednat o první informační středisko romského holokaustu na světě.

Češi v Afghánistánu postavili farmu produkující hedvábí

Provinční rekonstrukční tým (PRT) české armády v afghánské provincii Lógar dokončil tento týden stavbu farmy pro chov bource morušového. Kromě toho Češi zorganizovali školení pro stovku místních farmářů, kteří se chovem bource živí a budou farmu využívat pro dodávky vajíček a odkup hedvábných kokonů, sdělila ČTK mluvčí PRT Kristýna Greplová. "Hedvábnictví poskytuje hodně pracovních míst, zároveň je nenáročné na technologie, proto je jedním z oborů vhodných pro rozvoj afghánského zemědělství," uvedla zemědělská inženýrka zaměstnaná v PRT Lenka Huberová. Farma začne fungovat v březnu. První vajíčka bource zemědělci dovezou ze státní hedvábnické farmy na předměstí Kábulu. Stovky moruší dodalo afghánské ministerstvo zemědělství, které Lógar vybralo jako jednu z oblastí vhodných pro produkci hedvábí.

Opozice odmítá oslabování průběžného důchodového systému

Opoziční sociální demokraté a komunisté odmítají vládní návrh důchodové reformy. Největší výhrady mají proti oslabování průběžně financovaného systému odvodem části peněz do kapitálových penzijních fondů, jejichž výnosnost zpochybňují. Za asociální považují zvýšení dolní sazby DPH na 20 procent. Výhrady ke změně DPH má i vládní strana Věci veřejné a vymohla si sedm výjimek, pro které má zůstat zdanění na deseti procentech. Vymohly si nižší zdanění chleba, brambor, mléka, syrové zeleniny, nezpracovaných ryb, mléčné výživy pro děti a potravin pro pacienty s metabolickými problémy. Výjimku nemají mít léky, což kritizuje opozice. Sociální demokraté i komunisté brání současný průběžný systém, který podle nich musí zůstat základem penzijního systému, třebas doplněným důchodovým připojištěním či spořením, a odvolávají se při tom na Bezděkovu komisi. Soudí, že průběžný systém je nejodolnějším proti jakýmkoli vnějším vlivům, což podle nich prověřila finanční a hospodářská krize, která ho nedokázala rozkolísat. Penzijní fondy naopak, jak tvrdí, utrpěly ztráty v desítkách procent. Průběžný systém nelze vytunelovat, uvedl komunistický expert Miroslav Opálka.

SP: Peníze na reformu penzí lze získat zrušením daňovým výjimek

Prostředky pro důchodovou reformu je nutné získat především zrušením všech daňových výjimek, což by mělo přinést 35 miliard korun ročně. Vyplývá to ze stanoviska Svazu průmyslu a dopravy ČR (SP). Případné sjednocení sazeb daně z přidané hodnoty (DPH) na 20 procentech by mělo být podle svazu v případě vyšších než nezbytných potřeb k provedení důchodové reformy kompenzováno snížením spotřební daně na pohonné hmoty. "Zajistil by se vyšší výnos této daně a zároveň by se zamezilo inflačním tlakům z titulu dražší dopravy," informoval svaz. Koncepčně by vláda měla podle SP omezit míru přerozdělování a tím v konečném důsledku i korupční potenciál, který zatěžuje celou společnost.

Nakladatelé: Vyšší DPH zdraží učebnice, doplatí na to chudé rodiny

Navrhované přesunutí většiny zboží do základní dvacetiprocentní sazby DPH by zdražilo i učebnice. Doplatily by na to hlavně chudší rodiny, řekli ČTK oslovení nakladatelé učebnic s tím, že školy by po zdražení mohly nakoupit ještě méně knih než dosud. Výdaje ministerstva školství na pomůcky za poslední čtyři roky klesly o 61 procent, stáří knížek se v leckterých školách pohybuje i kolem dvaceti let. Změna by postihla i knihkupce nebo pořadatele kulturních akcí. "Projeví se to především dalším snížením celkového objemu učebnic, které základní školy nakupují dle školského zákona ze státních prostředků, o zhruba deset procent," odhadnul Jiří Fraus, majitel největšího českého učebnicového nakladatelství. Navíc podle Svazu českých knihkupců a nakladatelů klesly za poslední čtyři roky výdaje na pomůcky o 61 procent, stát tak nyní dává na učebnice a pomůcky pro jednoho žáka méně než 400 korun ročně. Školy přitom nemohou na nákup učebnic využít ani evropské fondy, a tak kupují čím dál méně učebnic. Zbytek si žáci hradí ze svého. Zdražení by tak pocítily hlavně nemajetné rodiny.

TOP 09 žádá koaliční schůzku, mimo jiné kvůli Dobešovi

trana TOP 09 požaduje koaliční schůzku, na kterém by se měla mimo jiné řešit situace na ministerstvu školství. Jednání by se mohlo uskutečnit příští týden, termín ale není stanoven, řekl ČTK předseda poslanců TOP 09 a Starostů Petr Gazdík. Sejít by se měla podle serveru Aktuálně.cz koaliční šestka i devítka. Ministr školství Josef Dobeš (VV) nyní čelí kritice kvůli udělení odměn svým blízkým spolupracovníkům, ale také údajné pomoci ředitelce kabinetu Janě Machálkové v psaní seminární práce nebo údajnému sledování elektronické korespondence některých úředníků. Dobeš se od kauz distancoval. Podle Aktuálně.cz by se měla řešit například i zakázka firmě Promopro při českém předsednictví Evropské unii, kdy byl vicepremiérem pro evropské záležitosti současný ministr obrany Alexandr Vondra (ODS).

Dobeš: O špehování počítačů svých podřízených jsem nevěděl

Ministr školství Josef Dobeš (VV) odmítl, že by měl cokoliv společného se špehováním počítačů svých podřízených. O případu špehování na úřadě ve středu informovala Mladá fronta Dnes. Ministerstvo nyní novinářům poslalo protokol z pondělní porady, podle nějž za nabouráním do počítačů a pročítáním emailové korespondence úředníků stojí dva bývalí ředitelé Dobešova kabinetu Šimon Mastný a Jaroslav Říha. Kvůli nedávnému úniku dat o platech manažerů a informací z mailů úředníků podal ministr trestní oznámení na neznámého pachatele. "V době vedení kabinetu panem Mastným byl odbor ICT požádán o sledování elektronické komunikace určitých uživatelů, bylo mi sděleno, že je to na váš příkaz," napsal prý o víkendu Dobešovi v SMS zprávě šéf odboru komunikačních technologií Ivan Metelka. Jednalo se údajně o špehování počítačů zaměstnanců sekce evropských fondů, mimo jiné i odvolaného šéfa této sekce Jana Vituly (TOP 09). Mastný MfDnes řekl, že "o neoprávněném sledování mailů opravdu neví".

Litvínovská rafinérie má opět problémy, hrozí nedostatek nafty

Litvínovský závod České rafinérské má opět problémy s krakovací jednotkou a příští dva týdny bude mít sníženou kapacitu. Oznámil to jeden z jejích majitelů, koncern Unipetrol. Havárie na krakovací jednotce se stala i vloni v prosinci a menší pumpaři si tehdy stěžovali na to, že měli problém sehnat naftu. Ceny pohonných hmot už nyní čelí tlaku na zdražování kvůli nepokojům v severní Africe. "Předpokládané snížení kapacity je přibližně na dva týdny. Důvodem jsou technické problémy s potrubím u pecí na zahřívání vodíku u hydrokrakovací jednotky," uvedl ve svém prohlášení Unipetrol. Krakování je základním postupem pro výrobu pohonných hmot, které se při něm vydělují za vysoké teploty ze vstupní ropy. Unipetrol tvrdí, že se bude snažit omezit dopady havárie maximálním využitím druhé rafinérie v Kralupech nad Vltavou, z níž chce vozit potřebné meziprodukty.

Ceny benzinu v ČR rostou, nepokoje ve světě je můžou dál zvýšit

Benzin a nafta u tuzemských čerpacích stanic mohou kvůli nepokojům v Libyi a dalších arabských zemích zdražit až o desítky haléřů. Vyplývá to ze zjištění ČTK mezi analytiky. Cena litru nejprodávanějšího benzinu Natural 95 za uplynulý týden podle údajů společnosti CCS v Česku vzrostla v průměru o 12 haléřů na úterních 33,14 koruny. Stejně zdražila i nafta na 32,63 koruny za litr. "Díky nepokojům na Blízkém východě a v severní Africe promítají investoři do cen ropy rizikovou prémii. Trhy se především obávají přesunu protestů do dalších zemí, které jsou významnými světovými producenty ropy," řekl ČTK analytik společnosti Colosseum Petr Čermák. Jan Šimek z Broker Consulting považuje pro další vývoj za klíčové, zda se nepokoje nezvrhnou do občanských válek a jak budou nové režimy spolupracovat s vyspělými ekonomikami.

Ekofarem loni přibylo o 31 pct, je jich už přes 3500

Počet ekologických zemědělců v Česku se loni zvýšil téměř o třetinu na více než 3500. Plocha půdy obhospodařované podle pravidel ekologického zemědělství vzrostla meziročně téměř o 50.000 hektarů a její podíl na veškeré zemědělské půdě přesáhl 10,5 procenta, vyplývá z informací, které zveřejnilo ministerstvo zemědělství (MZe). Loni pokračoval také několikaletý růst počtu výrobců biopotravin, kterých přibylo o 26 procent na 626. O 10.000 hektarů na 55.000 ha vzrostla výměra ekologicky obhospodařované orné půdy, o čtvrtinu na 803 hektarů přibylo vinic. Výměra rybníků spadajících do ekologického hospodaření dosáhla 54 hektarů. Největší podíl na ekozemědělství (82 procent) mají v Česku dlouhodobě trvalé travní porosty, sloužící převážně k pastevnímu chovu dobytka.

Developer Sekyra si stojí za plánem na zbourání historické stavby

Developerská společnost Sekyra Group zahájila protiútok vůči lidem a sdružením, kterým se nelíbí plánovaná forma nové výstavby na území Nákladového nádraží Žižkov. Firma totiž na tiskové konferenci představila několik odborných posudků, které nesouhlasí s případnou památkovou ochranou funkcionalistické budovy nádraží. Proti bourání je místní občanské sdružení nazvané "Tady není developerovo". Na pozemcích současného nádraží mají vzniknout byty asi pro 15.000 lidí. Developeři chtějí ale stavět také kancelářské budovy nebo obchodní plochy. V areálu chtějí stavět i společnosti Sudop Group a Discovery Group. V projektových firmách, které projekty na místě stávajícího nádraží připravují, mají majetkovou účast také České dráhy. Sekyra Group se odvolává na architektonické posudky, které plán na zbourání historické stavby také posvětily. Například architekt Vladimír Šlapeta se domnívá, že zachování celého původního areálu je nereálné. "Vytvářelo by značné překážky velkorysému prostorovému konceptu nové zástavby, které by se problematická památková hodnota bez původní funkce nemohla vyrovnat," soudí odborník.

Spolupráce ČR a Rakouska při vyšetřování kauzy Pandur pokračuje

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman a šéf Centrálního státního zastupitelství pro stíhání korupce ve Vídni Walter Geyer ve středu v Brně podepsali dohodu o pokračování společného vyšetřovacího týmu v kauze údajné korupce při nákupu obrněných transportérů Pandur. Spolupráci svým podpisem prodloužili o dalších šest měsíců. "Obě strany hodnotily dosavadní práci společného vyšetřovacího týmu pozitivně a zdůraznily, že konkrétní výsledky vyšetřování, ke kterým tým dospěl v uplynulých týdnech, dávají naději na úspěšné dokončení celého vyšetřování," informovala ČTK mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství (NSZ) Helena Markusová. "Tato forma spolupráce, ač to není nic nového, ve výsledku usnadní výměnu informací a důkazních materiálů v šetřené věci," sdělil k fungování česko-rakouského týmu státních zástupců a policistů Zeman. Jeho rakouský kolega Geyer podle Markusové uvedl, že díky spolupráci s novým vedením NSZ bude činnost česko-rakouského týmu efektivnější.

Na Nových Mlýnech zimují tisíce hus ze severu, počasí jim přeje

Na vodním díle Nové Mlýny na Břeclavsku, které patří k nevýznamnějším ptačím oblastem ve střední Evropě, nyní zimuje asi 20.000 severských hus. Ve srovnání s loňskou zimou, kdy bylo v okolí mnoho sněhu, mají dobré podmínky k přezimování. Zpět na sever se vydají v četných hejnech při oteplení v březnu. ČTK to ve středu řekl Petr Macháček z mikulovského muzea, který se věnuje ochraně přírody. Mezi husami nalezl při jejich nedávném monitoringu i 20 bernešek bělolících. Obvykle zimují v oblasti Nizozemska. K dalším raritám patřily dvě bernešky rudokrké. Ani ty nebývají na Nových Mlýnech častými hosty. Zimují až v deltě Dunaje.

Multikina loni v Česku utržila rekordních 1,294 miliardy korun

Tuzemská multikina loni utržila rekordních 1,294 miliardy korun, což je o 206 milionů korun více než v roce 2009. Návštěvnost multikin se v roce 2010 meziročně zvýšila o 804.893 lidí na 9,472 milionu diváků. Podíl 26 multikin na celkové návštěvnosti tuzemských biografů se tak loni zvýšil na bezmála 70 procent z 69,5 procenta v roce 2009. ČTK ve středu informaci získala na stránkách Unie filmových distributorů (UFD). Kvůli expanzi multikin již v mnoha městech přestala promítat původní kina a zbylé biografy se často neobejdou bez dotací radnic.

Galerie Moderna vystavuje obrazy a grafiky Josefa Šímy

Výstavu obrazů a grafiky významného českého umělce 20. století Josefa Šímy ve středu zahájila pražská Galerie Moderna. Šíma strávil podstatnou část svého života v Paříži, spolu s Toyen a Jindřichem Štyrským patřil k předním českým surrealistům. Galerie vystavuje Šímovy obrazy z let 1932 až 1970 a kresby a grafické listy z let 1927 až 1963. Převážnou část expozice tvoří dílo ze 60. let. "Hlavním aspektem jeho obrazů z té doby je světlo, které vše prozařuje a tím nastává nová vize jednoty, k níž Šíma směřoval celý život," řekl ČTK kurátor výstavy Martin Zeman. Pro veřejnost se výstava otevře ve čtvrtek a potrvá do 27. března.

Šavlový tanec zatančí v Ústí nad Labem s kalašnikovy

Na pomezí baletu a tanečního divadla balancuje nastudování Gajané od Arama Chačaturjana v podaní Severočeského divadla opery a baletu v Ústí nad Labem. Původně tendenční námět o sovětském kolchozu nahradil režisér Vladimír Nečas vlastním libretem inspirovaným dílem Alexandra Sergejeviče Puškina Kavkazský zajatec a současnou situací na Kavkaze. Režisér to ve středu řekl na tiskové konferenci k premiéře Gajané připravované na pátek 25. února. Divadla toto dílo neuvádějí tak často jako Chačaturjanův balet Spartakus. "Ne snad, že by hudba z Gajané nedosahovala kvalit Spartaka, ale je to pro jeho nevděčné libreto, které v původní verzi obsahovalo silně tendenční sovětský námět. Proto jsem se pokusil napsat libreto nové," řekl šéf baletu ústeckého divadla Nečas. Známou pasáží z Gajané je takzvaný Šavlový tanec.

Česká filharmonie zahraje k 75. narozeninám šéfdirigenta Inbala

Česká filharmonie (ČF) pořádá tento čtvrtek a pátek koncerty v Rudolfinu k 75. narozeninám svého šéfdirigenta Elijahua Inbala. Ve Dvořákově síni zazní Pět písní na básně Mathildy Wesendonckové od Richarda Wagnera a Symfonie č. 7 Gustava Mahlera. Hostem koncertu bude mladá sopranistka Maraike Schröterová, která nahradí nemocnou pěvkyni Nadju Michaelovou, informovala ČTK Lucie Sobková z ČF. Izraelec Inbal, který životní jubileum oslavil 16. února, působí v čele předního českého orchestru od podzimu 2009, s českými filharmoniky spolupracuje však více než 20 let. Smlouva s ČF mu skončí na podzim 2012, kdy jej nahradí Jiří Bělohlávek. Inbal je zároveň šéfdirigentem Tokijského metropolitního symfonického orchestru, kde bude působit ještě dalších pět let.

Tenista Štěpánek se omluvil z Davis Cupu

Tenista Radek Štěpánek se ve středu omluvil kapitánu Jaroslavu Navrátilovi z prvního kola Davisova poháru proti Kazachstánu. Český hráč, který se v pondělí odhlásil z turnaje v Delray Beach, má chřipku a svůj start za týden v Ostravě nevidí reálně, ale Navrátil chce s jeho případným vyřazením počkat do pátku. Navíc je nejistý start i Jana Hájka, který v Americe kvůli nachlazení vzdal zápas prvního kola. "Od pondělka ležím v posteli a po druhém vyšetření beru silná antibiotika. Bohužel je jasné, že se do konce týdne těžko dám do pořádku. Neúčast mě samozřejmě moc mrzí, do Ostravy jsem se těšil, ale na zápasy na tři vítězné sety bych nebyl připraven," řekl ČTK z Floridy Štěpánek. "Bylo to těžké rozhodování, ale musím dát přednost zdraví. Po loňské zkušenosti, kdy jsem odehrál daviscupový zápas v Belgii a pak mě zničila mononukleóza, by to byl hazard," dodal Štěpánek, jejž zdravotní trable před rokem připravily o tři měsíce tenisu.

Berdych si po výhře nad Davyděnkem zahraje čtvrtfinále i v Dubaji

Český tenista Tomáš Berdych porazil v Dubaji Rusa Nikolaje Davyděnka 6:3, 7:6 a také na pátém turnaji v sezoně si zahraje minimálně čtvrtfinále. Dalším soupeřem sedmého hráče světa bude Philipp Petzschner z Německa. Berdych se s Davyděnkem utkal pojedenácté v kariéře, porazit ho však dokázal teprve podruhé. S Petzschnerem se pětadvacetiletý český hráč zatím utkal na okruhu ATP třikrát a pokaždé se o vítězi rozhodovalo ve třetím setu. Loni s německým tenistou prohrál na antuce v Mnichově, o rok dřív ho na tvrdém povrchu ve Washingtonu a Cincinnati porazil.

Zakopalová vyřadila v Dauhá finalistku Australian Open Li Na

Tenistka Klára Zakopalová se postarala o největší překvapení dosavadního průběhu turnaje v Dauhá, v jehož druhém kole deklasovala 6:2, 6:1 finalistku Australian Open a sedmou hráčku světa Li Na z Číny. Osmadvacetiletá Zakopalová dokázala vzít své favorizované vrstevnici šestkrát podání, přičemž sama ztratila servis jen jednou. Zápas zakončila za rovnou hodinu a letos podruhé postoupila do čtvrtfinále.

Počasí ve čtvrtek

Jasno až polojasno, ojediněle se sněžením. Teploty přes den vystoupí na -4° až 0° Celsia, na severovýchodě území až -7° C.

23-02-2011