Zprávy

0:00
/
0:00

Petr Nečas po jednání v OECD: Naše reformy jsou tady brány vážně

Reformní úsilí české vlády pokládá Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) za věrohodné, řekl český premiér Petr Nečas po pátečním setkání s generálním tajemníkem organizace Ángelem Gurríou. Přesto Petr Nečas v Paříži dostal některá doporučení - vláda by měla například dál snižovat administrativní zátěž, zpružnit pracovní trh a zjednodušit daňový systém, tedy v zásadě pokračovat ve svých chystaných reformních krocích. S Ángelem Gurríou hovořil Petr Nečas především o důchodové a zdravotní reformě, které označil za "klíčové elementy" reformního úsilí své koaliční vlády. Představitel OECD podle českého premiéra ocenil například připravovaný vznik Národní rozpočtové rady, tedy nezávislého orgánu, který bude posuzovat dopady legislativních návrhů na podobu státního rozpočtu. Sám Ángel Gurría v rozhovoru s českými novináři poznamenal, že ČR má ve srovnání s některými jinými z 34 členských zemí organizace relativně malé zadlužení i schodek rozpočtu. "Máte nízký deficit a silný růst, bude se vám nová rovnováha hledat lépe," uvedl.

Petr Nečas a Nicolas Sarkozy probrali pakt konkurenceschopnosti pro EU

Česká republika se s Francií shoduje až v 80 procentech opatření, která by měla vést ke zvýšení konkurenceschopnosti Evropské unie. V Paříži to řekl premiér Petr Nečas, který se večer v Elysejském paláci sešel s francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym. S ním prý našel shodu i v tom, že by opatření z francouzsko-německého paktu konkurenceschopnosti měla být v Evropské unii zaváděna spíše prostřednictvím mezivládních dohod než pomocí mechanismů unie. Německo a Francie minulý týden na summitu v Bruselu navrhly plán pro dlouhodobější řešení dluhových krizí eurozóny. Obě země předložily návrh na přijetí "paktu konkurenceschopnosti", který by měl směřovat k fiskální unii v rámci eurozóny. EU podle návrhu už podnikla kroky pro zachování finanční stability a na podporu návratu k růstu. Státy by ale měly jít ještě dál a zavázat se mimo jiné ke stabilitě veřejných financí a k zavedení měření investic do výzkumu a vzdělávání a měření cenové konkurenceschopnosti. Unijní státy by se také měly podle návrhu paktu snažit o vytvoření jednotné porovnávací základny pro podnikové daně. Francie a ČR se podle Petra Nečase shodují například právě v nutnosti vytvoření legislativních protidluhových brzd. ČR jako takový prvek chystá takzvanou finanční ústavu, připomněl premiér.

Ministr Heger se s lékaři shodl na přípravě dohody

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) se se zástupci nespokojených lékařů v pátek shodl na přípravě dohody, která by mohla zabránit hrozícímu odchodu doktorů z nemocnic. Projednat by ji měli společně v pondělí. Trvá zatím spor, o kolik by se měl doktorům zvýšit plat. Odbory žádají 8000 až 12.000 korun měsíčně navíc, ministerstvo nabízí 5000 až 8000 korun, řekl po jednání ministr Heger. "Probrali jsme všechny možnosti, o kterých se mluvilo již při minulých setkáních. Celá řada bodů, které se dříve z obou stran nabízely a žádaly, byla více méně odsouhlasena. Dohodli jsme se, že připravíme dohodu," uvedl ministr. Podle něj "nerozřešena zůstává platová část". Lékařský odborový klub trvá na tom, aby si lékaři podle své kvalifikace a praxe polepšili měsíčně od 8000 do 12.000 korun. Ministr setrvává na své původní nabídce od 5000 do 8000 korun. Lékaři ale nyní získají zřejmě celé dvě nabízené miliardy korun na přidávání. Zpočátku se o ně měli dělit se sestrami. Ministerstvo odborářům v několika bodech ustoupilo. Původně měli doktoři dostat víc peněz v odměnách. Leoš Heger předloží ale vládě úpravu tarifních platových tabulek. "Jsem rád, že se podařilo vrátit k jednacímu stolu a velmi krátký čas do vyřešení problému naplníme jednáním," řekl šéf Lékařského odborového klubu (LOK) Martin Engel. Předsedové odborů z regionů by se měli podle plánu sejít ve středu a rozhodovat o dalším postupu. Podle šéfa České lékařské komory (ČLK) Milana Kubka se jednání nyní odblokovala.

Pojišťovny chtějí informovat pacienty o tom, kde bude v nouzi akutní péče

Zdravotní pojišťovny se chystají po případném odchodu lékařů z nemocnic podávat pacientům informace o tom, kde dostanou akutní péči. Po jednání s ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem (TOP 09) to řekli představitelé zdravotních pojišťoven. Informační centra by měly mít i kraje. Počítá se s posílením informačních linek, které by měly informace o stavu v nemocnicích a možnostech zajištění péče pravidelně aktualizovat. Uvažuje se i o inzerci v tisku. Ministr Heger uvedl, že v každém kraji by mělo fungovat informační centrum, které bude mít k dispozici údaje o kapacitě nemocnic i o situaci v sousedních krajích, kam by bylo možné v případě nutnosti nemocné posílat. Zdravotní pojišťovny by pak měly s těmito středisky spolupracovat, řekl ministr. Pacienty požádal o toleranci a trpělivost, pokud by se jejich plánovaná operace musela odsunout. Ministr s pojišťovnami jednal také o zajištění financování péče pro případ, že by nastal krizový scénář. Podle Hegera by třeba i lehčí případy z nemocnic, kde by mohli chybět lékaři, mohli převzít ambulantní doktoři. Jejich stanovený limit na úhrady péče by se prolomil, aby za mimořádná ošetření dostali zaplaceno.

Koalice prosadila ve sněmovně schvalování zákona o třetím odboji

Koalice ve sněmovně prosadila schvalování zákona o uznání protikomunistického odboje. Podle návrhu by aktivní účastníci tohoto třetího odboje měli získat postavení válečných veteránů. Zamítnutí normy hned v prvním čtení neúspěšně prosazovala KSČM, sociální demokraté většinou volali po úpravách normy, aby byli bojovníci proti komunismu oceněni spravedlivě podle svých zásluh. Návrh loni předložili poslanci vládních stran poté, co Senát povolební levicovou většinou stáhl ze sněmovny identickou předlohu, kterou přijal v předvolebním pravicovém složení. Předseda poslanců ODS Petr Tluchoř normu označil za legální satisfakci pro ty, kteří bojovali proti komunistické totalitě. "Je absurdní, že sice platí zákon o protiprávnosti komunistického režimu, ale boj proti tomuto zločinnému režimu jsme dosud nelegalizovali, zatímco pokračovatelka tehdejší komunistické strany se těší zákonné ochraně," uvedl Petr Tluchoř. Předloha počítá s tím, že bojovníci proti komunismu by měli mít podle míry svého zapojení nárok na osvědčení účastníka protikomunistického odboje nebo odporu. Osvědčení má podle návrhu vydávat ministerstvo obrany na základě kladného stanoviska Ústavu pro studium totalitních režimů. Někdejší ministr vnitra František Bublan (za ČSSD) v této souvislosti vyzval k rozšíření těchto institucí například o etickou komisi. Chce "zákon, který nebude soudit, ale nabídne satisfakci těm, kteří si to skutečně zaslouží".

Eurokomisař Füle pracuje na trojku, nejhorší eurokomisařkou je Ashtonová

Pokud by se práce eurokomisařů hodnotila jako ve škole, český eurokomisař pro rozšíření Štefan Füle by si odnesl trojku. Výkony komisařů v uplynulém roce na základě názoru více než tří stovek expertů a lobbistů hodnotila společnost Burson-Marsteller. Vůbec nejhůře dopadla místopředsedkyně komise a šéfka unijní diplomacie Catherine Ashtonová, jejíž práci největší část unijních expertů a lobbistů ohodnotila pětkou. Nejhorší hodnocení britské baronce, která čelí pravidelně kritice médií, udělilo téměř 40 procent respondentů, kteří se hodnocení práce Evropské komise zúčastnili. Práci Štefana Füleho považuje za naprosté zklamání jen 6,4 procenta respondentů, tedy 15 lidí z více než 300 dotazovaných. Za dobrý, tedy v českých podmínkách za trojku, považuje výkon českého eurokomisaře téměř čtvrtina oslovených. Příliš dobrým "vysvědčením" se spolu s Ashtonovou nemůže chlubit ani šéf Evropské komise José Barroso, který stojí v čele této instituce nepřetržitě téměř sedm let. Jeho práci, podobně jako práci Štefana Füleho, ohodnotila většina respondentů rovněž trojkou, ale více než pětina respondentů rekrutovaných z řad unijních expertů či lobbistů by mu dala pětku. Čistou jedničkou se ovšem nemůže pochlubit žádný z 27 členů Evropské komise.

Průzkum: Největším problémem Česka je korupce a zdravotnictví

Největším problémem v Česku je korupce, vyplývá z průzkumu společnosti Médea Research z letošního ledna, který má ČTK k dispozici. Výhrady mají lidé také ke zdravotnictví, nezaměstnanosti a ekonomice. Naopak se situací v dopravě, bydlení a legislativě jsou spokojeni. Úplatkářství označilo za nejzávažnější problém společnosti 23,9 procenta dotázaných. Se situací ve zdravotnictví není spokojeno 23,2 procenta respondentů. "Je to mimo jiné ovlivněno ekonomickou krizí a akcí lékařů 'Děkujeme, odcházíme'," řekl k výsledkům průzkumu ředitel Médea Research Jan Matějka.

Sněmovna schválila novelu související s koncem regulace nájmů

Sněmovna schválila novelu občanského zákoníku, která upravuje mimo jiné postup po skončení regulace nájemného. Nájemci a pronajímatelé budou mít podle předlohy dvouměsíční lhůtu na dohodu o zvýšení nájemného. Teprve po jejím uplynutí se budou moci vlastníci bytů obrátit na soud, aby nájemné stanovil. Norma míří do Senátu. Lhůty do novely vložil ústavně právní výbor, v původní vládní předloze nebyly. Soudy by měly stanovovat nájemné v místě a čase obvyklé. Ministerstvo pro místní rozvoj k tomu připravuje cenové mapy. S loňským rokem skončila regulace nájemného přibližně pro 400.000 bytů v Česku. Ve většině krajských měst, velkých městech Středočeského kraje a v Praze to bude k 31. prosinci 2012. Novela také omezuje přechod nájmu na dědice po smrti nájemníka na dva roky. Během této doby musí nový nájemce vyřešit svou bytovou situaci novou dohodou s pronajímatelem, nebo změnou bydlení. Sociální klauzule ale vyjímá z dvouletého omezení osoby starší 70 let a nezletilé. Pronajímatel bude mít právo požadovat, aby v bytě žil jen počet osob přiměřený jeho velikosti. Novela prakticky ruší služební byty.

Poslanci schválili vydání státních dluhopisů za 132 miliard korun

Sněmovna v závěrečném čtení schválila vládní návrh na vydání státních dluhopisů v objemu 131,6 miliardy korun. Stát chce jejich prodejem získat peníze na krytí části schodku letošního státního rozpočtu. Schválený rozpočet počítá se schodkem 135 miliard. Zákon nyní zamíří do Senátu. Pro vydání dluhopisů hlasovalo 86 poslanců vládní koalice, což bylo o tři hlasy více, než bylo nutné pro to, aby zákon sněmovnou prošel. Opozice byla vesměs proti, případně se zdržela hlasování.

Celníci zřejmě budou moci používat elektrické paralyzéry

Celníci zřejmě budou moci proti agresivním jedincům nově používat elektrické paralyzéry nebo takzvané zásahové výbušky. Má to umožnit novela celního zákona, kterou schválila sněmovna. Novela, kterou nyní dostane k projednání Senát, také zpřesňuje podmínky pro používání krycích dokladů celníků při odhalování trestné činnosti. Paralyzéry a zásahové výbušky již nyní používá policie třeba při zásazích proti fotbalovým chuligánům. Celníci mají tuto pravomoc dostat vzhledem k agresivitě některých kontrolovaných osob. Krycí doklady bude celníkům vydávat ministerstvo vnitra, pokud to bude nutné pro odhalení trestné činnosti. Ministerstvo bude moci kvůli tomu měnit údaje v některých databázích, jako je evidence občanských průkazů nebo cestovních pasů. Zůstane však omezení, že se celníci nesmějí vydávat za žádného jiného žijícího nebo mrtvého člověka.

Energetické firmy zavádějí tisíce "chytrých" elektroměřidel

Energetické společnosti Pražská energetika (PRE) a ČEZ zavádějí tisíce takzvaných chytrých elektroměřidel, která mají přispět k šetření energie. PRE tato zařízení již nainstalovala třem tisícovkám pražských domácností a obchodů. ČEZ v letech 2007 až 2009 chytrá elektroměřidla instaloval na 2000 odběrných místech v Hradci Králové, Chrudimi a Poličce a nyní chystá další fázi tohoto projektu. Takzvaná chytrá elektroměřidla umožňují dálkově odečitatelné měření spotřeby elektrické energie. Do sítě předají informace o spotřebě energie a zdroj podle toho může regulovat dodávky. Systém má šetřit spotřebu energie a také zvýšit spolehlivost energetické sítě.

V ČR je dál chřipková epidemie, i když nemocnost mírně klesla

V Česku dále trvá chřipková epidemie, i když pacientů s akutním onemocněním dýchacích cest za poslední týden mírně ubylo. Za poklesem nemocnosti jsou i jarní prázdniny. Nemocných s chřipkou naopak přibývá. S tím roste i počet pacientů s vážnějšími příznaky. ČTK to řekl epidemiolog Jan Kynčl ze Státního zdravotního ústavu. "Pokles nepochybně ovlivnil začátek jarních prázdnin v řadě okresů. Pomáhají situaci rozmělnit. Jednoznačně je ale v Česku nadále chřipková epidemie. Je prakticky jistota, že bude ještě pokračovat, ale růst počtu pacientů by neměl být dramatický," uvedl Jan Kynčl. Na 100.000 obyvatel připadá nyní 1844 lidí s akutními onemocněními dýchacích cest včetně chřipky. Nemocnost tak klesla o tři procenta. U samotné chřipky ale lékaři zaznamenali nárůst počtu případů. V Česku mělo tuto nemoc 369 pacientů na 100.000 obyvatel. Za poslední týden je to nárůst o 19 procent. U nemocných převažuje takzvaná prasečí chřipka, tedy vir A(H1N1).

Češi oslaví ve Vatikánu svátek sv. Cyrila

Čeští biskupové se v pondělí pomodlí u hrobu sv. Cyrila ve vatikánské bazilice sv. Klimenta. Věrozvěst Cyril zemřel 14. února roku 869. Mši povede kardinál Miloslav Vlk společně s pražským arcibiskupem Dominikem Dukou a biskupy Ladislavem Hučkem s Františkem Radkovským. ČTK o tom informoval mluvčí pražského arcibiskupství Aleš Pištora. Cesty do Říma se na pozvání arcibiskupa Duky zúčastní také ministr kultury Jiří Besser (za TOP 09), který v pondělí dopoledne spolu s českým velvyslancem ve Vatikánu Pavlem Vošalíkem položí květiny k hrobu kardinála Josefa Berana, který je jako jediný Čech pohřben po boku papežů v kryptách chrámu sv. Petra. České oslavy svátku sv. Cyrila ve Vatikánu oficiálně zahájí přípravu na výročí 1150 let od příchodu Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu. Výročí vyvrcholí v roce 2013. Svátek sv. Cyrila se připomíná ve Vatikánu každoročně 14. února. Pokaždé je organizuje jiná slovanská papežská kolej bohoslovců. Letos organizace oslav připadly české koleji Nepomucenum v Římě.

Průzkum: V zahraničí je z ČR jako turistický cíl známá jen Praha

Zahraniční turisté stále mají o Česku velmi nízké povědomí. Většina z nich si dokáže Česko spojit pouze s Prahou a zemi nepovažují za vhodnou pro trávení dovolené. Vyplývá to z výzkumu agentury STEM/MARK, který zadala česká centrála turistického ruchu CzechTourism. Němci například Česko stále chápou jako chudou postkomunistickou zemi, nejvíce o Česku naopak vědí Poláci. Agentura STEM oslovila 4500 lidí z Německa, Polska,Velké Británie a Itálie, tedy ze zemí Evropy, odkud do Česka přijíždí nejvíc turistů. Povědomí o České republice klesá s geografickou vzdáleností, uvedl Jan Tuček z agentury STEM. Většina dotázaných bez potíží poznala typickou siluetu Pražského hradu, ale například Karlštejn umístila do Česka pouze tři procenta Němců a čtyři procenta Poláků.

Plečnikův kostel z Prahy 3 by se mohl stát památkou UNESCO

Kostel Nejsvětějšího srdce Páně na pražském náměstí Jiřího z Poděbrad by se mohl stát památkou UNESCO. O jeho zapsání na seznam chce usilovat společně Česko a Slovinsko, řekla ČTK starostka Prahy 3 Vladislava Hujová (TOP 09). Vinohradský kostel by měl být součástí nadnárodní nominace společně s dalšími stavbami významného slovinského architekta Josipa Plečnika. Výsledek jednání lze podle mluvčího ministerstva kultury Jana Cieslara očekávat nejdříve za dva roky. Plečnikův kostel je podle odborníků jednou z nejvýznamnějších českých sakrálních staveb 20. století. V létě se stal národní kulturní památkou. O jeho zapsání do seznamu světového kulturního dědictví usilovala Praha 3, na jejímž území leží, již v roce 2005. Nyní podle Jana Cieslara snahu oživilo Slovinsko. To chce mezi památky zapsat celý soubor Plečnikových staveb. Ministerstvo kultury nyní Slovincům navrhlo, aby se setkali experti obou zemí. "Setkání by mělo být v Praze, a to i vzhledem k českým zkušenostem a úspěšnosti našich nominací. V současné době čekáme na reakci ze Slovinska," sdělil ČTK mluvčí.

Slovinský režisér Rok Rappl bude od 1. ledna šéfem opery ND

Slovinský režisér a scénograf Rok Rappl, uměleckým jménem Rocc, bude od 1. ledna příštího roku šéfem opery Národního divadla. Po jednání s radou české první scény to ČTK řekl její ředitel Ondřej Černý. Současný šéf opery Národního divadla Jiří Heřman zůstane v uměleckém vedení i po tomto datu až do konce sezony 2011/2012. Bude tak podle Černého garantováno její dokončení podle dramaturgického plánu, který připravil. "Předložil jsem radě tento svůj návrh a její členové se s ním ztotožnili. Nového šéfa hodlám jmenovat do konce února," uvedl Ondřej Černý. Rocc je od 1. ledna 2010 šéfem uměleckého souboru Janáčkovy opery brněnského Národního divadla. Na JAMU v Brně vystudoval operní režii, postgraduálně scénografii v Curychu a v Offenbachu nad Mohanem. V sezoně 2007/2008 působil jako dramaturg opery Slovinského národního divadla v Mariboru, pak byl zástupcem uměleckého šéfa Janáčkovy opery. Loni hostoval jako režisér v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě.

Fyzik Peter Zamarovský napsal knihu o tom, proč je v noci tma

Otázkou, proč je v noci tma a jak se na tento problém nahlíželo v průběhu předchozích staletí, se zabývá fyzik Peter Zamarovský z Českého vysokého učení technického v Praze v knize, kterou vydalo Sdružení Aldebaran Group for Astrophysics (AGA). Knihu nazvanou "Proč je v noci tma?" autor se svými přáteli v pátek pokřtil a představil veřejnosti v pražské Štefánikově hvězdárně. Astrofyzik Jiří Grygar, který napsal ke knize předmluvu, tvrdí, že je to na první pohled jednoduchá dětská otázka, ale je na ni složitá odpověď. Není mu prý známo, že by se někdo ve světě o takový pohled na problém pokusil, proto považuje Zamarovského knihu nejen za českou, ale i světovou premiéru. Prvním astronomem, kdo se tímto problémem vědecky zabýval, byl podle Grygara Johannes Kepler, který působil v 17. století na pražském dvoře císaře Rudolfa II. Řešení nenašel, protože tehdy neměl nikdo ani ponětí o vzdálenostech ve vesmíru a o geometrických rozměrech hvězd. Fyzika byla v plenkách, upozornil Jiří Grygar.

Unikátní klatovské mumie se na čas odstěhovaly kvůli opravě krypt

Do náhradních prostor v Klatovech pracovníci pohřební služby přestěhovali téměř čtyři desítky vzácných mumií ze 17. století. Ostatky bývalých jezuitů i šlechticů naložili v kryptách pod kostelem za dohledu odborníků. Katakomby, v nichž zůstaly mumie díky unikátnímu systému proudění vzduchu zachované stovky let, čeká nyní rozsáhlá rekonstrukce a zejména rozšíření současné expozice, řekl ČTK místostarosta Václav Chroust. Otevřít by se měly v září. Nové místo, kam se ostatky kdysi vážených Klatovanů převezly, posvětil farář Antonín Bachan. Mumie uložené v kryptách pod jezuitským kostelem na náměstí patří k největším turistickým atrakcím města. V minulosti sem ročně přišlo až 200.000 lidí. Tak velký provoz ale mumiím nesvědčil, a proto se postupně přijala opatření, která roční návštěvnost udržela na zhruba 40.000 lidech.

Musheři na Jindřichohradecku se chystají na stohodinový závod

Stovky psů se chystají do Veclova u Starého Města pod Landštejnem na Jindřichohradecku, kde se příští týden mají uskutečnit dva závody musherů Českou Kanadou. V úterý je na programu start Nonstop závodu na 100 hodin, v sobotu a neděli se pak mají psí spřežení utkat na čtyřicetikilometrové trati. Závod na 40 kilometrů se měl uskutečnit už tento víkend. Pořadatelé ale museli termín kvůli nepříznivému počasí posunout. "Čekáme na sníh, trochu ho tu pořád ještě máme, ale na závody by to nestačilo," řekl za pořadatele Bohumír Kremlička. V Nonstop závodu je kvůli kapacitě trati omezený počet účastníků na patnáct. Startovní listina je už dlouho dopředu plná a pořadatelé mají připravený i seznam náhradníků, kdyby někdo z přihlášených nenastoupil. Na trať se chystají musheři z Česka, Rakouska, Německa a Polska.

Ze sportu:

Skibobistka Alena Housová získala na mistrovství světa v Naudersu stříbro ve slalomu, její reprezentační kolegyně Klára Hofmanová vybojovala bronzovou medaili. S odstupem bezmála půldruhé sekundy zvítězila domácí Rakušanka Iris Lienhardová. V mužském slalomu triumfovali rakouští skibobisté, kteří obsadili všechny tři medailové stupně, na dalších místech za nimi skončili Češi Tomáš Maťátko a Pavel Čiháček. Nejrychlejší byl jednačtyřicetiletý Markus Moser, jenž si připsal už 36. titul z MS. Lienhardová vyhrála pojedenácté. Juniorský závod vyhrál Jan Fedorko, český úspěch podtrhl stříbrem Patrik Holman.

Česká tenistka Petra Kvitová si na turnaji v Paříži zahraje v semifinále. Čtvrtá nasazená hráčka ve čtvrtfinále porazila Belgičanku Yaninu Wickmayerovou po setech 5:7, 6:3 a 7:6. Její sobotní soupeřkou bude Američanka Bethanie Matteková-Sandsová, která v dalším třísetovém duelu vyřadila Němku Andreu Petkovicovou. Dvacetiletá Kvitová pokračuje ve vydařeném úvodu sezony, v níž zatím prohrála jen jednou. Do nového roku vstoupila česká tenistka titulem v Brisbane a na Australian Open vypadla až ve čtvrtfinále. Petra Kvitová může v případě semifinálového vítězství navázat na Lucii Šafářovou, která si v Paříži zahrála o titul dvakrát. Loni prohrála ve finále s Jelenou Dementěvovou a v roce 2007 s další Ruskou Naďou Petrovovou.

Český tenista Tomáš Berdych kvůli chřipce nenastoupil ke čtvrtfinálovému duelu turnaje v Rotterdamu. Jeho soupeř Francouz Jo-Wilfried Tsonga tak do semifinále postoupil bez boje.

Česká házenkářská reprezentace nemůže v březnových zápasech kvalifikace mistrovství Evropy proti Norsku počítat s Pavlem Horákem. Osmadvacetiletý hráč německého týmu Frisch Auf Göppingen si zlomil člunkovou kost na levé ruce a podle klubového webu ho čeká až tříměsíční přestávka. Pavla Horáka nyní čekají další vyšetření u specialistů, kteří rozhodnou, zda bude muset někdejší opora Baníku Karviná na operaci. Český reprezentant tak zmešká nadcházející kvalifikační zápasy národního týmu s Norskem, které se uskuteční 9. března ve Zlíně a 13. března ve Stavangeru.

Krátce o sobotním počasí v České republice:

Polojasno až oblačno, ojediněle sněhové přeháňky. Teploty minus 1 až plus 3 stupně Celsia.