Denní souhrn zpráv Zprávy

09-02-2011

Vláda souhlasila s nominací Gandaloviče na velvyslance v USA

Novým českým velvyslancem v USA má být exministr a někdejší místopředseda ODS Petr Gandalovič. Vláda s tím vyslovila souhlas, sdělilo ČTK několik zdrojů z jednání kabinetu. Poslední slovo ve jmenování bude mít prezident Václav Klaus. "Děkuji za info. Jinak platí, že to nekomentuji," reagoval v textové zprávě sám Gandalovič. Místo velvyslance ve Washingtonu je prázdné od loňského roku, kdy Spojené státy opustil diplomat Petr Kolář, který se stal velvyslancem v Rusku. Oficiálně česká strana s výběrem jeho nástupce čekala na chvíli, kdy do Prahy přijede nový americký velvyslanec. Norman Eisen přicestoval koncem ledna po dvou letech, kdy velvyslanec USA v Praze chyběl. Podle některých neoficiálních informací a některých médií měl ale Gandalovič problém s bezpečnostní prověrkou. Bezpečnostní informační služba upozorňovala údajně na řadu rizik spojených s ministerstvem zemědělství, které dříve vedl. Gandalovičova nominace podle neoficiálních informací nevyvolala také příliš nadšení u Američanů, nejspíš kvůli jeho kontaktům s některými kontroverzními podnikateli.

Nečas: Reagan byl mluvčím svobodymilovných občanů

Bývalý americký prezident Ronald Reagan byl podle premiéra Petra Nečase svým postojem ke komunismu mluvčím svobodymilovných lidí i na východ od železné opony. Pro premiéra je inspirující osobností. Nečas to uvedl v Senátu na konferenci, která byla poctou Reaganovi při příležitosti jeho nedožitých 100. narozenin. "Ronald Reagan se zasloužil i o naši svobodu jako málo státníků v dějinách," uvedl premiér. Podle něj Reagan odhaloval podstatu komunismu ve své době příměji než kdokoli jiný a tím, že sovětské impérium označoval za říši zla. "Stal se tak mluvčím a politickým reprezentantem nejenom Američanů, ale i milionů svobodymilovných lidí na východ od železné opony. Stal se tak symbolicky i jejich prezidentem," řekl Nečas.

Americký velvyslanec Norman Eisen řekl, že i když s Reaganem kvůli své přízni demokratům někdy nesouhlasil, obdivoval ho a respektoval. Někdejší prezident bývá podle Eisena napříč politickým spektrem v USA považován za kvalitního lídra. Reaganovy vize o demokratickém světě jsou blízké i současnému prezidentovi Baracku Obamovi, když například v Praze představil svoji vizi světa bez jaderných zbraní, podotkl ambasador.

Eisen se učí česky a Obama prý sleduje jeho blog

Nový americký velvyslanec Norman Eisen, který se koncem ledna ujal funkce a jehož rodinné kořeny sahají na Slovensko, se učí česky. V češtině také pronesl menší část svého prvního veřejného projevu v Praze. Bylo to na konferenci ke 100. výročí narození někdejšího prezidenta USA Ronalda Reagana. O současném prezidentovi Baracku Obamovi Eisen říká, že jsou přáteli. Obama prý jeho první kroky v Česku sleduje. Eisenovi to řekl při jeho nedávném krátkém pobytu ve Washingtonu, když ho navštívil v Bílém domě, napsal velvyslanec na svém blogu. Obama podle Eisena četl jeho text na blogu, který založil po svém příjezdu do Prahy. "Čechům posílá moc pozdravů. Důkazem prezidentova zájmu a respektu pro Českou republiku je to, že ji už dvakrát navštívil. Jsem rád, že ho můžu právě já reprezentovat v této zemi," uvedl Eisen ke schůzce s americkým prezidentem.

Vláda připravuje krizový plán, lékaři výpovědi nestahují

Vláda pokračovala v přípravách krizového plánu, kterým chce reagovat na hrozící hromadný odchod lékařů z nemocnic. Ke konci února by mohlo z nemocnic odejít 3800 z asi 20.000 lékařů. Dali výpověď v odborářské protestní akci Děkujeme, odcházíme. Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) nabídl na zvýšení platů zdravotníků dvě miliardy, tři čtvrtiny pro doktory, zbytek pro sestry a další personál. Odboráři to odmítli jako nedostatečné. Akutní péči by podle představ vlády měly po případném odchodu lékařů zajistit fakultní nemocnice. Pacienty by měly přijímat bez ohledu na to, z kterého jsou regionu. Heger počítá také se společným lůžkovým fondem či tím, že by se personál přesouval z jednotlivých oddělení na jiná podle potřeby. Výpovědi nicméně lékaři podali nejen v krajských, ale i ve fakultních nemocnicích. Podle jejích ředitelů by nouzový režim mohl vydržet maximálně šest týdnů až dva měsíce. Krizový scénář počítá také s tím, že nemocnicím vypomůže armáda. Protestující lékaři se s vládou dosud nedohodli a své výpovědi hromadně nestahují.

Lékaři bez místa by se mohli kvůli úřadu práce vrátit do nemocnic

Lékaři, kteří podali výpověď a koncem února plánují opustit nemocnice, by se do nich mohli záhy zase vrátit. Pokud by totiž nenastoupili jinam a šli se přihlásit na úřad práce, mohli by je úředníci poslat právě na nemocniční prázdná místa. Kdyby do vhodného zaměstnání uchazeč odmítl nastoupit, mohl by ztratit podporu v nezaměstnanosti i další nároky. Vyplývá to ze zákona o zaměstnanosti.

Komunisté znemožnili projednání zákona o protikomunistickém odboji

Poslanecká sněmovna předčasně ukončila středeční jednání. Předseda poslanců KSČM Pavel Kováčik požádal krátce před 15:00 o 70minutovou přestávku na jednání klubu, čímž fakticky ukončil schůzi. Sněmovna měla totiž kvůli zasedání vlády jednat pouze do 16:00. Důvodem k přerušení jednání byl návrh zákona o protikomunistickém odboji, který měla sněmovna odpoledne na programu. Norma počítá s tím, že bojovníci proti komunismu by měli nárok na osvědčení účastníka protikomunistického odboje nebo odporu. Mohli by získat postavení válečných veteránů, což by jim přineslo výhody například ve zdravotní péči. Součástí symbolického ocenění by byl i pamětní odznak.

Úřady práce čeká velká reorganizace, potvrdila sněmovna

Úřady práce čeká velká reorganizace. Místo desítek úřadů se stovkami poboček vznikne podle koaliční poslanecké předlohy ředitelství a pracoviště v krajích a v pověřených obcích. Senátní veto návrhu zákona ve středu přehlasovala navzdory kritice opozice sněmovna. Norma míří k podpisu prezidenta Václava Klause, měla by platit od dubna. Nová struktura úřadů práce přinese podle předkladatelů úspory a jednotné rozhodování. Kritici z řad opozičních poslanců ale tvrdili, že se úřady vzdálí lidem. Zpochybňovali také úspory a předloze vyčítali desítky chyb i to, jakým způsobem byla předložena. Sociální demokraté by proto chtěli, aby prezident novelu vetoval. Klause k tomu vyzval senátor ČSSD a olomoucký hejtman Martin Tesařík. "Jako jediný může zabránit realizaci této evidentně špatně připravené reformy, aby uplatnil své ústavní právo a vrátil přijatý zákon parlamentu," uvedl.

MPSV vypsalo výběrové řízení na šéfa centrálního Úřadu práce

Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) vypsalo výběrové řízení na funkci generálního ředitele nového centrálního Úřadu práce, jehož zřízení předpokládá zákon, který schválila Poslanecká sněmovna. Přihlášky mohou podávat pouze ředitelé současných úřadů práce, a to do konce týdne, sdělila ČTK mluvčí ministerstva Viktorie Plívová. Nový ředitel by se měl funkce ujmout 1. dubna. "Ministerstvo práce a sociálních věcí přistoupilo k interním výběrovým řízením zejména z toho důvodu, že dochází k největší reorganizaci struktury úřadů práce za posledních dvacet let," uvedla Plívová. MPSV prý tedy považuje za prvořadé pověřit vedením lidi s detailní znalostí vedení a řízení úřadů a s jejich agendou.

ČSSD získala podporu zelených pro Dienstbiera na Kladensku

ČSSD získala podporu dříve vládní Strany zelených pro svého kandidáta v doplňovacích senátních volbách na Kladensku. Představitelé obou stran to ve středu oznámili novinářům. Sociální demokraté na místo po zesnulém Jiřím Dienstbierovi nominovali jeho stejnojmenného syna, někdejšího kandidáta na pražského primátora. "Podpora je výlučně vázána na Jiřího Dienstbiera, nelze ji chápat jako obecnou podporu ČSSD," zdůraznil předseda zelených Ondřej Liška, který byl ministrem školství ve vládě bývalého šéfa ODS Mirka Topolánka. Podporu zdůvodnil šéf zelených spoluprací s Dienstbierem na komunální úrovní v minulém volebním období v Praze a tím, že má blízko k programu zelených. "Doufám, že by to mohl být začátek kooperace z mé strany na tématech, na nichž se shodneme," podotkl Dienstbier, kterého již dříve podpořila i komunální strana Volba pro Kladno bývalého primátora a někdejšího občanského demokrata Milana Volfa.

CK Fischer obnoví lety do Egypta, na pobřeží posílá 250 lidí

Cestovní kancelář Fischer pokračuje v prodeji zájezdů do Egypta. Do Hurghady a Šarm aš-Šajchu příští neděli posílá dvě letadla s bezmála 250 klienty. ČTK to řekl mluvčí kanceláře Daniel Plovajko. Cestovní kanceláře zrušily odlety do Egypta kvůli tamním nepokojům do poloviny února a s výjimkou CK Fischer zatím žádná z velkých kanceláří prodej zájezdů neobnovila. "Určitě bych v tuto chvíli varoval před cestami do Káhiry a velkých měst, jako je Alexandrie a Suez," prohlásil místopředseda Asociace cestovních kanceláří Jan Papež. Zároveň však dodal, že v turistických letoviscích panuje klid a turistům zde žádné nebezpečí nehrozí. Provozovatelé hotelů prý už vyřešili potíže se zásobováním, které v minulém týdnu turistická letoviska postihly. Do turistických letovisek plynou zásoby z delty Nilu a oblasti v okolí Luxoru, kde už se situace podle Jana Papeže uklidnila.

Schodek agrárního obchodu byl loni druhý nejvyšší v historii

Schodek agrárního zahraničního obchodu České republiky se podle předběžných výsledků loni meziročně prohloubil o 1,6 miliardy na 33,6 miliardy korun a byl tak druhý nejvyšší v historii. Vývoz zemědělských produktů a potravin vzrostl o více než pět miliard korun. Dovezeno bylo zboží za rekordních 140,6 miliardy Kč. Vyplývá to z údajů, které ČTK poskytl Zemědělský svaz ČR, čísla vycházejí z celní statistiky ČSÚ. Agrární saldo je záporné nepřetržitě od roku 1993, do té doby bylo kladné. Nejhorší bylo v roce 2006, zemědělsko-potravinářský zahraniční obchod České republiky tehdy skončil s deficitem více než 34 miliard korun. Předloňský schodek dle zpřesněných údajů mírně přesáhl 32 miliard Kč.

Česmad chce do silnic větší podíl z výnosu spotřební daně

Stát by měl vracet polovinu peněz ze spotřební daně z pohonných hmot zpět do dopravní infrastruktury. Nyní je to necelá desetina. Uvedli to zástupci sdružení autodopravců Česmad Bohemia na středečním setkání s novináři. Ministerstvo financí s návrhem nesouhlasí. Podle tajemníka sdružení Martina Špryňara je to jediný způsob, jak v budoucnu zajistit financování investic do dopravní infrastruktury. Výběr mýtného a peníze za dálniční známky podle něj na investice nestačí. "Výběr z mýta je na svém maximu. Příjmy z případného rozšíření na osobní auta problém nevyřeší," dodal. Stát ročně na spotřební dani z pohonných hmot vybere přes 80 miliard korun. "Ministerstvo financí s tímto návrhem nesouhlasí. Výnos ze spotřební daně z minerálních olejů je z 9,1 procenta příjmem Státního fondu dopravní infrastruktury, zbytek je příjmem státního rozpočtu. Pokud by byl příjem do SFDI zvýšen, prostředky by pak logicky chyběly ve státním rozpočtu," uvedl mluvčí MF Ondřej Jakob.

Lednová inflace 1,7 pct. překvapila analytiky, čekali vyšší růst

Meziroční míra inflace v Česku v lednu zpomalila růst na 1,7 procenta po prosincovém zvýšení o 2,3 procenta, oznámil ve středu Český statistický úřad. Analytici odhadovali výrazně vyšší meziroční růst, nová data podle nich byla velkým překvapením. Ve srovnání s prosincem spotřebitelské ceny stouply o 0,7 procenta, což byl nejnižší lednový meziměsíční růst cen od roku 2005. "Lednová inflace přináší hodně velké překvapení. Z pohledu dalšího vývoje je zřejmé, že inflace se bude vyvíjet lépe, než jsme předpokládali. O to více proto platí závěr, že s úrokovými sazbami není kam spěchat," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek. O tom, že statistika byla překvapením, přitom podle analytika UniCredit Bank Patrika Rožumberského hovoří fakt, že inflace byla nižší i než nejnižší odhady na trhu. Podle statistiků zpomalení meziročního cenového růstu nastalo ve většině oddílů spotřebního koše vlivem výrazného zvýšení cen u některých položek v lednu 2010. Největší vliv na meziroční zvýšení celkové úrovně spotřebitelských cen měly nadále ceny potravin a nealkoholických nápojů a v lednu i ceny bydlení, a to i přes zpomalení jejich růstu.

Analytici v klipu varují před spořením v soukromých fondech

Analytici společnosti Next Finance Markéta Šichtařová a Vladimír Pikora v parafrázi loňského předvolebního spotu "Přemluv bábu", v němž herci Martha Issová a Jiří Mádl vyzývali mladé Čechy k podpoře pravice, varují před povinným převodem části důchodového pojištění ze státního systému do soukromých fondů. "Nechceme se v důchodu pást," uvedl Pikora v tiskové zprávě ke klipu, který je na serveru Youtube.com a v němž se Šichtařovou účinkují. "Dneska si povíme něco o tom, jak se staví tunely," říká v úvodu spotu Šichtařová s tím, že Češi jsou národ tunelářů. Ten největší je prý podle autorů klipu ovšem teprve čeká. Předtím je údajně ovšem potřeba lidi přesvědčit, že tunel je nutný, jinak nebude na důchody a stát zkrachuje. Reforma je podle autorů klipu potřebná, lidé by ovšem neměli být jako ovce. "Nad důchodovou reformou se přestalo seriózně přemýšlet a rozpracovávají se už pouze scénáře vycházející z předpokladu povinného pojištění u soukromých penzijních fondů," uvedl Pikora v tiskové zprávě. Co když se ovšem podle něj jednou zjistí, že důchodová reforma skončila fiaskem století? Dost možná si pak veřejnost bude opět stěžovat, že ji nikdo předem nevaroval, uvádí.

ÚOHS se bude zabývat vstupem Penty a E-Investu do Sazky

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) se bude zabývat vstupem Penty a E-Investu do loterijní společnosti Sazka. Od firem si vyžádá informace. Chce posoudit, zda je transakce v souladu s pravidly hospodářské soutěže. ČTK to řekl předseda antimonopolního úřadu Petr Rafaj. Podle něj může jít o fúzi, kterou v Česku povoluje právě ÚOHS, nebo dokonce o kartel. Sazka i Penta jsou přesvědčeny o tom, že dohoda se strategickými partnery je v souladu s pravidly hospodářské soutěže. "Sazka je samozřejmě připravena ÚOHS poskytnout v případě potřeby jakoukoliv součinnost," dodal mluvčí Sazky Jan Tuna. Stejně se vyjádřil mluvčí Penty Martin Danko. ÚOHS má dosud o aktuální transakci informace pouze z tisku. Vychází z toho, že Penta v Sazce nepožaduje majetkový podíl, bude však mít podíl na jejím zisku. Sazku má kromě představenstva ovládat nově ustavený řídicí výbor, v němž budou mít většinu zástupců investoři, tedy Penta a E-Invest. Všechna důležitá rozhodnutí Sazky mají tomuto výboru podléhat.

Sazka navrhla zamítnout insolvenční návrh od Vítkovy Morandy

Loterijní společnost Sazka navrhla soudu zamítnout insolvenční návrh od firmy Moranda podnikatele Radovana Vítka. Podle Sazky návrh neobsahuje skutečnosti, které by osvědčovaly její úpadek. Moranda také neprokázala, že je oprávněna insolvenční návrh podat, uvedla Sazka, návrh tak považuje za šikanózní. ČTK informaci převzala z insolvenčního rejstříku. Podle Vítkova právníka je insolvenční návrh oprávněný. "Ze strany insolvenčního navrhovatele se zjevně jedná o účelový návrh, který má zneužívat tohoto právního institutu, a cílem insolvečního navrhovatele je zjevně šikanózní výkon práva vůči dlužníkovi, který je společností se silným finančním zázemím," uvedla Sazka.

Soud: Vydání Danylyšyna na Ukrajinu je nepřípustné

Česká republika nevydá někdejšího ukrajinského ministra hospodářství Bohdana Danylyšyna na Ukrajinu. Pražský městský soud rozhodl, že vydání expolitika, stíhaného v jeho zemi za zneužívání ministerských pravomocí při sjednávání státních zakázek, je nepřípustné. Muž již získal v Česku azyl. Danylyšyn byl v ČR zadržen na základě žádosti ukrajinských úřadů loni v říjnu. Vinu odmítá a hovoří o politickém pozadí případu. Obviněni jsou na Ukrajině i někteří další členové někdejší vlády premiérky Julije Tymošenkové. Návrh na nepřípustnost vydání bývalého ministra do vlasti podalo v lednu státní zastupitelství. Zatímco zástupci ukrajinské opozice české rozhodnutí o azylu uvítali, ukrajinské ministerstvo zahraničí vyjádřilo nad postupem české strany rozpaky.

ÚS částečně vyhověl stížnosti odmítače, ale očkování nezpochybnil

Úřady a soudy by měly v budoucnu v individuálních a odůvodněných případech upustit od pokutování i jiného nátlaku na rodiče, kteří odmítají povinné očkování svých dětí. Ústavní soud (ÚS) to uvedl ve středečním nálezu, jímž částečně vyhověl stížnosti odmítače očkování Pavla Vavřičky. V obecné rovině ale ÚS nijak nezpochybnil potřebnost a ústavnost povinného očkování dětí. Podle nálezu je to politická a expertní otázka, kterou ÚS nemůže do detailu posuzovat. "Český ústavní pořádek nezná žádné základní právo na to nebýt očkován," stojí v nálezu senátu se zpravodajem Jiřím Muchou. Podle hlavního hygienika Michaela Víta budou hygienici nález respektovat. "Zaprvé ÚS nezpochybnil povinnost očkování v ČR. To je pro mě zásadní informace. Na druhé straně naprosto jasně řekl, že bychom měli v individuálních případech zohlednit individuální zdůvodnění těch lidí, kteří toto odmítnou," řekl novinářům Vít. Názor ÚS se podle něj nejspíš promítne i v novele zákona o ochraně veřejného zdraví.

Ombudsman: Data o dětech k adopci nelze inzerovat na internetu

Údaje o dětech vhodných k adopci nelze inzerovat na internetu, jak to dělá organizace pomáhající dětem v tísni Fond ohrožených dětí. Odporuje to zákonům i úmluvě OSN o právech dítěte. V tiskové zprávě to uvedla zástupkyně ombudsmana Jitka Seitlová. Vyjádření fondu ČTK zjišťuje. Fond na svých internetových stránkách vyjmenovává děti, pro které se hledají adoptivní rodiče nebo pěstouni. U některých uvádí jejich křestní jména, připojuje informace o etnickém původu a zdravotním stavu. "Devítiletý Milánek je poloromský nechodící chlapec se světlou pletí," zní například část jednoho z aktuálně vyvěšených oznámení. Podle zástupkyně veřejného ochránce práv je takové jednání právně i morálně nepřípustné. "Dítě nemůže být zbaveno svých základních lidských práv, kam patří i právo na soukromí a ochranu osobních údajů, jen proto, že se o něj nemůže postarat biologická rodina," uvedla. Platí to podle ní i v případě, kdy by podle uveřejněných informací mohla dítě rozpoznat jen úzká skupina, kam patří spolužáci, kamarádi či učitelé.

Dirigent Čong Mjong-hun vystoupí poprvé s ČF

Poprvé s Českou filharmonií (ČF) vystoupí na koncertech 17. a 18. února v Rudolfinu světově uznávaný jihokorejský dirigent Čong Mjong-hun. Pod jeho taktovkou zazní Symfonie č. 4 e moll Johannese Brahmse a Houslový koncert D dur Petra Iljiče Čajkovského, jehož sólový part přednese mladá japonská houslistka Sajaka Šodžiová. Dirigent Čong Mjong-hun také podnikne s českými filharmoniky 9. až 19. března turné po Japonsku, informovala ČTK Lucie Sobková z ČF. "České publikum bude mít možnost poznat vynikajícího hudebníka, jehož nahrávky Dvořákových symfonií patří k nejlepším na světě. Prahu čeká výjimečný hudební zážitek a Českou filharmonii prestižní a umělecky přínosné turné," uvedl nový ředitel ČF David Mareček, který se svého postu ujal 1. února. Pro ČF to bude v zemi vycházejícího slunce již 22. turné, orchestr čekají koncerty v nejvýznamnějších japonských koncertních sálech, například ve slavné Suntory Hall v Tokiu a Symfonické síni v Ósace, Hirošimě a Nagoji.

Na jeviště ústeckého divadla se vracejí Hoffmannovy povídky

Na jeviště ústeckého divadla se vracejí Hoffmannovy povídky. Do Ústí se navrátí i čínský tenor WeiLong Tao (Wej Lung-tchao), který získal v roce 2008 za titulní roli v této inscenaci cenu Thálie. Divadlo s představením vyrazí i na operní festival Opera 2011 do Stavovského divadla v Praze. Na tiskové konferenci o tom informoval ředitel Severočeské divadla opery a baletu Tomáš Šimerda. K Hoffmannovým povídkám se divadlo vrací proto, aby se s nimi mohlo předvést na pražském operním festivalu. "Rozhodli jsme se prezentovat operou, která se podle mě povedla a která našemu divadlu přinesla širší publicitu a pozornost," řekl Šimerda.

Kniha o takřka zaniklé kopanické řeči se možná dočká pokračování

Zvláštní kniha o ještě zvláštnější a dnes již takřka zaniklé kopanické řeči se možná dočká pokračování. Stará mluva obyvatel pohraniční oblasti Moravských Kopanic zachycená v knize O kopanickej reči veřejnost prý nadchla natolik, že z 1200 výtisků jich je k dostání už jen několik. Lidé navíc začínají shromažďovat nové příspěvky. ČTK to řekla koordinátorka projektu a pracovnice informačního centra ve Starém Hrozenkově Renata Vaculíková. Kniha vyšla loni v září. Sbírku povídek, příběhů, vzpomínek, veršů, životních zkušeností a moudrostí sepsali a sestavili většinou kopaničáři. Čtenáři zde najdou i kapitolu o historii území, část s popisem hlavních znaků nářečí, seznam místních přezdívek i fotografickou přílohu s černobílými historickými snímky. Malý slovníček na konci knihy čtenářům prozradí, že například cíby jsou rampouchy, chabina je prut či tenká větev, gágor znamená krk, tyštuch ubrus a zory jsou červánky.

Tři "nemocní" fotbalisté Sparty hráli pod cizími jmény

Fotbalová Sparta v úterním přípravném zápase na turnaji ve Španělsku nasadila tři hráče, které předtím ze zdravotních důvodů omluvila z reprezentačních povinností. Tomáš Pekhart, Václav Kadlec a Chorvat Manuel Pamič nastoupili proti Zenitu Petrohrad v dresech jiných hráčů. Na případ upozornil server lidovky.cz s odkazem na fotografie na internetových stránkách ruského klubu. Podle mluvčího fotbalového svazu Jaroslava Koláře se případem bude zabývat disciplinární komise, přestože utkání mělo jen přípravný charakter a ruský soupeř si kvůli nedostatku vlastních hráčů dokonce vypůjčil fotbalisty od Lokomotivu Plovdiv. Mluvčí připomněl, že disciplinární řád na takový prohřešek pamatuje jak zastavením činnosti pro hráče, tak pokutou. V minulosti však byl svaz k podobným přestupkům poměrně benevolentní.

Kubica hýbe všemi prsty na těžce zraněné ruce

Těžce zraněný jezdec formule 1 Robert Kubica už může po nedělní nehodě v rallye hýbat všemi prsty na pravé ruce, u které hrozila kvůli mnohačetným zraněním amputace. "Operace dopadla perfektně. Je to vynikající výsledek, že může už teď rukou hýbat, protože ten zákrok byl dlouhý a komplikovaný," citovala agentura SID chirurga Igora Rossella, jenž Kubicu operoval déle než sedm hodin. Ve čtvrtek měli lékaři v nemocnici v Pietra Ligure u Janova pilotovi stáje Lotus Renault stabilizovat zlomeniny pravé nohy a ramena, tato operace však byla odložena na pátek. Za další tři nebo čtyři dny půjde Kubica na další operaci se zlomeným pravým loktem. Pak bude podle Rossella následovat dlouhá rehabilitace. "Kubica bude muset hodně pracovat každý den," řekl lékař. Až to Kubicovi zdravotní stav dovolí, čeká ho také výslech na policii. Šestadvacetiletý jezdec havaroval už čtyři kilometry po startu regionální rallye Ronde di Andora a jeho vozem Škoda Fabia S2000 projela svodidla. Navigátor Jakub Gerber vyvázl bez zranění.

Počasí ve čtvrtek

Polojasno, během dne od severozápadu přibývání oblačnosti. Teploty 3° až 7° Celsia, na horách kolem 2° C. Vát bude mírný jižní až jihozápadní vítr.

09-02-2011