Denní souhrn zpráv Zprávy

08-02-2011

Chystá se krizový scénář pro zdravotnictví,pomoci by mohla armáda

Bezpečnostní rada státu začala chystat krizový scénář pro zdravotnictví, pokud by lékaři v rámci akce Děkujeme, odcházíme odešli ke konci února z nemocnic. Premiér Petr Nečas (ODS) řekl, že do zajištění péče o pacienty by se v tom případě mohla zapojit i armáda. Šéf asociace krajů Michal Hašek (ČSSD) vyzval lékaře ke stažení výpovědí a slíbil, že kraje dají svou část ze dvou miliard korun od zdravotních pojišťoven na mzdy zdravotníků. Lékaři plzeňské fakultní nemocnice odmítli zvýšení platů, které jim v pondělí nabídlo vedení. Více peněz lékařům nabídla i českolipská nemocnice. Do zajištění péče o pacienty by se po případném odchodu nemocničních lékařů mohla zapojit i armáda. Po jednání členů bezpečnostní rady státu s hejtmany to řekl premiér. Podle Nečase má armáda vlastní vojenské nemocnice, které mohou při zajištění akutní péče vypomoci, využít by se daly i její sanitky či vrtulníky. O využití vojenských prostředků bude jednat s ministrem zdravotnictví a se šéfem resortu obrany.

Ministerstvo zdravotnictví odešle ve středu krajům dotazník, jak by se péče dala zajistit. Ministr Leoš Heger (TOP 09) dá ředitelům fakultních nemocnic i krajům pokyny jak postupovat. Pokud by doktoři výpovědi nestáhli, přestaly by nemocnice od konce února přijímat pacienty, u nichž je možné zákroky odložit, a zdravotníci by se přemístili tam, kde by byl pracovníků nedostatek. Nemocnice by ke konci února mohlo opustit na 3800 z asi 20.000 doktorů. Někde by se péče musela omezit, některá oddělení by se musela zavřít. Odbory v protestní akci Děkujeme, odcházíme žádaly zvýšení platů. Heger slíbil na zvednutí mezd zdravotníkům dvě miliardy korun. Tři čtvrtiny sumy by si rozdělili lékaři, čtvrtinu sestry a personál. Nečas nabídku označil za velkorysou. Lékařské odbory žádají pro doktory ale celou částku. Ke stažení výpovědí nevyzvaly. Heger ale předpokládá, že ne všichni nespokojení lékaři z nemocnic nakonec odejdou. Mnozí totiž podle jeho informací jinou práci nemají.

Postoj ministra Hegera podpořil prezident Václav Klaus. Výhrůžkám lékařů nelze podle hlavy státu dále ustupovat. Klaus naopak ocenil zdravotníky, kteří se k protestu nepřidali. Naopak šéf asociace krajů Hašek řekl, že každé řešení bude dražší než dohoda s lékaři. Vláda by se s nimi proto podle něj měla dohodnout.

ÚS jednání o balíčku škrtů odročil na 22. února

Ústavní soud odročil jednání o balíčku škrtů v sociální oblasti na 22. února. Na příštím jednání vyslechne předsedkyni Poslanecké sněmovny Miroslavu Němcovou (ODS). Její svědectví navrhl zástupce sociálních demokratů Bohuslav Sobotka. Soud mu po uzavřené poradě vyhověl. ČSSD požaduje zrušení celého zákona se sociálními škrty kvůli údajně nesprávné proceduře schvalování v parlamentu. Dopoledne před Ústavním soudem jako svědek vypovídal předseda vlády Petr Nečas. Uvedl, že kdyby vláda neprosadila balíček úspor v sociální oblasti do konce minulého roku, vznikly by škody v řádu desítek miliard korun. Hrozbou prohloubení rozpočtového schodku Nečas omlouval to, že vláda balíček prosadila v parlamentu nezvykle rychle - ve stavu legislativní nouze. Balíček škrtů v sociální oblasti podle vlády přinesl miliardové úspory a pomůže při snižování schodku státního rozpočtu. Zákon provádí řadu změn v oblasti nemocenského pojištění, státní sociální podpory a státní politiky zaměstnanosti. Jde například o nemocenskou, rodičovský příspěvek, sociální příspěvek, porodné a příspěvek na péči. Nečas novinářům v Brně řekl, že případné zrušení celého balíčku by přineslo mnoho problémů. "Byla by to samozřejmě věc, která by (...) za určitých okolností mohla vést i k ekonomickým škodám, k nedůvěryhodnosti našeho rozpočtu i rozpočtové politiky ČR a pevně věřím, že tento stav nenastane," uvedl Nečas.

Sociální demokraté podali v prosinci spolu se stížností proti sociálním škrtům ještě další dva návrhy k Ústavnímu soudu. Jedním napadli novelu zákona o stavebním spoření, druhým opatření, podle kterého lidé v prvních třech dnech nemoci nedostávají nemocenskou. Pod všechny tři návrhy se shodně podepsalo 45 poslanců. I tyto dva návrhy poukazují - mimo jiné - na proceduru schvalování v parlamentu.

Policie zahájila trestní řízení kvůli vládní zakázce pro Promopro

Protikorupční policie v pondělí zahájila v souvislosti se spornou zakázkou pro firmu Promopro z doby českého předsednictví EU úkony trestního řízení. Prověřuje podezření ze spáchání trestného činu porušování povinnosti při správě cizího majetku. ČTK o tom informoval mluvčí útvaru Roman Skřepek. Případnému pachateli by hrozily dva až osm let vězení. Organizaci předsednictví měl na starosti současný ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) se svým týmem. Koncem ledna prohlásil, že smlouvu s firmou osobně nevyjednal, nepodepsal a nebyl s ní seznámen. Kvůli podezřelé zakázce podal finanční analytický útvar ministerstva financí trestní oznámení. Úřad vlády začátkem února oznámil, že firmě Promopro zaplatil téměř 551 milionů korun. Případ vyvolal na politické scéně velký rozruch, opozice vyzvala Vondru k rezignaci. Podle bývalého premiéra Mirka Topolánka (ODS), který vedl vládu v době předsednictví, se v kauzách neměří stejným metrem. Připomněl tím rezignaci bývalého ministra životního prostředí Pavla Drobila (ODS). Vondra odmítá nést odpovědnost, řekl dříve Právu Topolánek.

Pospíšil chce, aby se o zakázkách ve vládě hlasovalo na záznam

Ministři by napříště měli ve věcech týkajících se nakládání s majetkem státu, veřejných zakázkách, ale i dotacích a grantech hlasovat postupně podle svých funkcí. Plyne to z návrhu změny jednacího řádu kabinetu, kterou připravil ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) a kterou ve středu vláda projedná. Plní tak jeden z bodů svého programového prohlášení. Současné znění jednacího řádu kabinetu neumožňuje, aby se uváděl výsledek hlasování jednotlivých členů vlády. Není tak zpětně zřejmé, kteří členové vlády materiál podpořili a kteří ne. Výsledek jmenných hlasování by se stal součástí zpráv, které po jednání vlády vystavuje úřad vlády na internetu.

Komunisté jsou proti snížení důchodů funkcionářů KSČ

Opoziční komunisté jsou proti plánu vládní koalice snížit důchody bývalým funkcionářům Komunistické strany Československa (KSČ) a zaměstnancům někdejší Státní bezpečnosti (StB). Podle předsedy poslanců KSČM Pavla Kováčika je myšlenka z "kategorie hloupých nápadů". "Před ústavou jsou si všichni občané rovni bez ohledu na svoji minulost. Příště by se mohli rozhodnout, že sníží důchody holohlavým nebo vousatým," řekl Kováčik. O záměru vládní koalice finančně potrestat bývalé funkcionáře KSČ a příslušníky Státní bezpečnosti za týrání odpůrců totalitního režimu napsala úterní Mladá fronta Dnes. Podle předsedy poslanců TOP 09 a Starostů Petra Gazdíka by šlo o doživotní srážkovou daň za to, že činili jiným příkoří. Peníze by šly do fondu, odkud by je čerpali účastníci protikomunistického odboje, uvedla MfD. Nárok by posuzovala komise odborníků. Srážky důchodu by podle listu mohly projít současně s návrhem zákona o protikomunistickém odboji. Sněmovna začne předlohu projednávat ve středu. Snížení penzí musí být podle tisku dobře připraveno kvůli případnému sporu u Ústavního soudu.

Česko bude od roku 2014 dostávat z EU míň dotací

Česko bude mít k dispozici od roku 2014 v evropských fondech pravděpodobně míň peněz než nyní. Důvodem je hlavně vyšší výkon tuzemské ekonomiky. Na tiskové konferenci to řekl náměstek ministra pro místní rozvoj Daniel Braun. V současném programovém období 2007 až 2013 může Česko získat z Bruselu kolem 26,7 miliardy eur. To je podle současného kurzu zhruba 642 miliard korun. O budoucím rozpočtu EU se však v Bruselu teprve jedná, mluvit o konkrétních částkách je tak zatím podle náměstka předčasné. Jasno bude až na konci roku 2012. V příštím období chce mít Česko pro čerpání dotací jednodušší administrativu i menší počet operačních programů. Uvedl to ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský. V období 2014 až 2020 by dotace měly směřovat hlavně na rozvoj hospodářsky slabších regionů.

Nezaměstnanost v lednu vzrostla na 9,7 procenta

Míra nezaměstnanosti se v lednu proti prosinci loňského roku zvýšila o desetinu procentního bodu na 9,7 procenta. Oznámilo to ministerstvo práce a sociálních věcí. Analytici odhadovali vyšší nárůst. Počet uchazečů o zaměstnání znovu vzrostl, pracovní úřady jich na konci ledna registrovaly 571.863, což je proti prosinci o 10.312 víc. Počet volných pracovních míst se během ledna zvýšil o 1,9 procenta na 31.393 míst. V průběhu ledna se na úřadech práce nově zaevidovalo 67.524 uchazečů o práci. Ve srovnání s prosincem to bylo méně o 28.997 lidí a meziročně to byl pokles o 20.552 osob, uvedlo MPSV.

Vesecká a spol. vyhráli kauzu justiční mafie

Představitelé justice v čele s bývalou nejvyšší státní zástupkyní Renatou Veseckou s konečnou platností vyhráli spor známý jako kauza justiční mafie. Někdejší šéfka státních zástupců Marie Benešová se jim musí omluvit za výroky, kterými je obvinila z ovlivňování některých případů, například vyšetřování údajné korupční kauzy senátora a někdejšího vicepremiéra Jiřího Čunka. Rozhodl o tom pražský vrchní soud, který tak zrušil opačný verdikt Krajského soudu v Praze. Podle předsedkyně odvolacího senátu Romany Vostrejšové se nepodařilo prokázat, že by tvrzení o justiční mafii, ovlivňování kauz a snaze ovládnout justici měla nějaký reálný základ. Odvolací senát nepřesvědčila ani opakovaná výpověď ostravské krajské státní zástupkyně Zlatuše Andělové, která stejně jako u prvoinstančního soudu popsala setkání několika justičních představitelů, na kterých se probíralo Čunkovo vyšetřování.

Výroky podle předsedkyně senátu mohly velice silně ovlivnit veřejné mínění, a zasáhly tak do osobnostních práv žalobců. Benešová proto musí zaslat omluvný dopis Vesecké, Kučerovi, bývalému ministrovi spravedlnosti Pavlu Němcovi a tehdejšímu náměstkovi Vesecké Karlu Černovskému. Do tří dnů od nabytí právní moci verdiktu musí omluvu také zveřejnit prostřednictvím ČTK. Benešová s rozhodnutím zásadně nesouhlasí. Po skončení jednání novinářům řekla, že se dovolá k Nejvyššímu soudu. Verdikt ji však nepřekvapil.

Nejvyšší soud rozhodl, že případ násilné kolektivizace není promlčen

Nejvyšší soud (NS) rozhodl, že případ bývalého komunistického funkcionáře Rudolfa Pavlíčka, který se v 50. letech údajně podílel na vyhánění sedláků na Rakovnicku, není promlčen. Případem se tak bude opět zabývat soud v Rakovníku. V pondělí o tom informovala televize Nova. Soudy nižší instance dříve rozhodly, že věc je promlčena a že se na ni navíc vztahuje více než 50 let stará prezidentská amnestie. S tím ale nesouhlasila tehdejší nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká, která se v této věci loni obrátila na Nejvyšší soud. Případ se týká bývalého rakovnického tajemníka Okresního výboru Komunistické strany Československa Pavlíčka, který je jedním ze dvou lidí obžalovaných kvůli násilné kolektivizaci sedláků. Trestního stíhání lidí, kteří ji prováděli, se domáhá asi 350 poškozených.

Loupeží v Praze v loňském roce ubylo

V loňském roce policisté evidovali v Praze 811 loupežných přepadení, což je meziroční pokles o 23 procent. Objasněnost se mírně zvýšila na 38 procent. Škoda způsobená loupežemi činila přes 27 milionů korun, což je pokles o 55 milionů proti předloňsku. Na tiskové konferenci to uvedl ředitel pražské policie Martin Červíček. Klesající trend počtu loupeží v metropoli ovlivňuje podle šéfa týmu specializovaného na loupeže Jiřího Zábrodského především lepší spolupráce uvnitř policie, ale i s bankovní radou nebo jednotlivými bankovními ústavy. Velkou mírou přispívají k odhalení pachatelů média, která zveřejňují záběry či fotografie z loupeží, na jejichž základě se častokrát podaří pachatele dopadnout. Loupeže byly loni podle Zábrodského páchány nejvíce na území Prahy 3, 8 a 9, skoro třetina se jich stala mezi půlnocí a čtvrtou hodinou ranní. Pachatelé si jako své oběti vybírají nejčastěji opilé lidi či herny. Zajímavostí je, že policie v loňském roce zaznamenala i 147 fingovaných loupeží, kdy se údajné oběti snaží o pojistný podvod, nebo se snaží zakrýt to, že své věci ztratili. Dlouhodobě zaujímají loupeže na území hlavního města přibližně jedno procento z celkové kriminality, nejvíce Prahu trápí tradičně kriminalita majetková. Pachatelé podle policejních statistik loupili nejčastěji v lednu a únoru, nejméně v létě.

Škoda Vagonka dodá na Ukrajinu soupravy za 960 milionů Kč

Škoda Vagonka z plzeňské skupiny Škoda Transportation dodá ukrajinským drahám dvě dvoupodlažní soupravy City Elefant za téměř 40 milionů eur (více než 960 milionů korun). Škoda se tak vrací po letech na tradiční trh, kde jezdí stále stovky elektrických lokomotiv z Plzně. Šestivozové jednotky nejnovější generace budou na Ukrajinu dodány na jaře příštího roku, aby mohly vozit cestující při mistrovství Evropy ve fotbale v červnu 2012. Potvrdil to generální ředitel Škody Transportation Josef Bernard. Soupravy budou jezdit zpočátku mezi Charkovem a Kyjevem a později na trase Charkov - Doněck. Ukrajina s významnou železniční sítí se podle Bernarda stává pro Škodovku velmi významným partnerem a je "velmi pravděpodobné, že bude mít zájem o další soupravy".

V Č. Budějovicích použili unikátní náhradu lebeční kosti

Českobudějovičtí neurochirurgové úspěšně použili jako první v České republice novou unikátní náhradu části lebeční kosti. Dosud se pro podobné zákroky používaly vesměs cizorodé materiály, které zakryly otvor v lebce, ale se sousední kostní tkání se nespojily. Nová metoda umožňuje překlenutí defektu implantátem, který se postupně změní na vlastní kostní tkáň pacienta. Uvedl to zástupce primáře neurochirurgického oddělení českobudějovické nemocnice Vladimír Přibáň. Podle něj byl jako implantát použit hydroxyapatit. "Tato synteticky vytvořená tkáň odpovídá porézní strukturou a chemickým složením originální kostní mateřské tkáni. Její ojedinělé vlastnosti umožňují vrůstání kostních buněk a konečnou přestavbu implantátu ve vlastní živou kost," vysvětlil Přibáň. První operace byla provedena začátkem prosince, druhá minulý týden. Implantát přijde na zhruba 200.000 až 250.000 korun. Nemocnice je hradila ze svého paušálu. Nyní bude jednat o způsobu plateb s pojišťovnami. Materiál je zhruba dvakrát až třikrát dražší než dosud používané. V zahraničí bylo zatím použito hydroxyapatitu asi v 1500 případech.

Jazykové karty v Plzni usnadní domluvu cizinců s lékaři

Plzeň vydala novou verzi zdravotních jazykových a komunikačních karet. Jde o vylepšenou sérii pro čtyři lékařské obory, která vznikla po spolupráci se zdravotníky a sociálními odděleními. Uvedla to vedoucí městského odboru sociálních služeb Alena Hynková. Sady pro obory chirurgie, gynekologie a očního lékařství jsou řazeny tematicky, na větším formátu a v kroužkové vazbě. Každá karta je přeložena do ruštiny, mongolštiny a vietnamštiny. Jsou rozšířeny o chybějící výrazy a doplněny obrázkem lidského těla a popisu jeho částí. Město chce ještě vytvořit sady pro internisty a zubaře. Radnice karty rozešle zdarma ordinacím, nemocnicích i vybraným studentům středních a vyšších zdravotnických škol do prvního březnového týdne. Čtyři sady po 150 výtiscích uspokojí i lékaře, kteří se loni vinou okamžitého rozebrání ke kartám nedostali. Výrobu uhradilo ministerstvo vnitra, už loni zaplatilo 330 souprav. Město tento systém dorozumívání cizinců s lékaři loni v březnu zavedlo jako první v ČR.

Pět pláten Slovanské epopeje dorazilo do Prahy

Pět pláten Slovanské epopeje dorazilo do Prahy. Ve Veletržním paláci budou díla Alfonse Muchy rozvinuta a případně zrestaurována, Moravský Krumlov je ale poté chce zpět. Odvoz z krumlovského zámku provázely problémy, vedení města s přesunutím části díla do metropole nesouhlasí. V prostorách Národní galerie v Praze budou srolovaná plátna ležet asi týden, aby se "aklimatizovala", poté by měla být rozvinuta. "Vedení Moravského Krumlova se stěhováním pěti děl zásadně nesouhlasí. Máme v rukou dva posudky, které říkají, že jejich přesun není vhodný. Nic nebránilo tomu, aby byla rozvinuta na zámku," řekl ČTK krumlovský starosta Tomáš Třetina (TOP 09). Pětici děl chtějí krumlovští vrátit ještě v letošní turistické sezoně tak, aby obrazy byly vystaveny spolu se zbývajícími 15 plátny na krumlovském zámku. V září až říjnu se očekává odvoz epopeje do Prahy, kde by měla být vystavena.

V lidickém památníku začne výstava o předválečném životě Romů

Památník Lidice ve středu zahájí putovní výstavu Lety - život za plotem, která popisuje předválečný život Romů v českých zemích. Návštěvníci se zároveň seznámí s historií tábora v Letech na Písecku od jeho počátku, kdy sloužil jako Domov pracovního útvaru, až po jeho konečnou podobu, kdy se stal vězením pro romské rodiny. Výstava potrvá do 29. března. ČTK o tom informoval ředitel lidického památníku Milouš Červencl.

Červencl uvedl, že je osud českých a moravských Romů ojedinělý. "Po osvobození se vrátili do míst, která stejně jako před válkou považovali za svou vlast, jen jednotlivci," vysvětlil. Z celkového počtu 6500 Romů evidovaných v Čechách a na Moravě v roce 1940 se jich po válce podle ředitele památníku zpět na toto území vrátilo asi jen 500 až 800. V osvětimském nacistickém koncentračním táboře během druhé světové války zemřelo 20.000 Romů z celé Evropy. Celkový počet romských obětí se odhaduje kolem půl milionu osob. Tábor v Letech byl otevřen v srpnu 1940 jako kárný pracovní. Byl určen pro muže, kteří nemohli prokázat zdroj obživy. Měli v něm končit i kočovníci. Stejné zařízení existovalo v Hodoníně u Kunštátu. V lednu 1942 se oba tábory změnily na sběrné, v srpnu pak byly v obou místech zřízeny cikánské tábory. Od té doby do května 1943 letským táborem prošlo 1308 Romů, mužů, žen i dětí, 327 z nich v něm zahynulo a přes 500 bylo převezeno do Osvětimi. Podle odhadů bylo nacisty zavražděno 90 procent českých Romů.

Klicperovo divadlo chystá inscenaci Světáků

Klicperovo divadlo v Hradci Králové připravuje na sobotu 19. února premiéru divadelního nastudování slavné filmové komedie Zdeňka Podskalského Světáci. Režie se ujal Vladimír Morávek, který kromě filmového příběhu nabídne divákům i příběh hvězdných Golden Kids. Dramaturgyně Klicperova divadla Jana Slouková uvedla, že filmový scénář Světáků byl ve velké míře výsledkem improvizací skvělých herců. "I my jsme se snažili při tvorbě představení z našich představitelů vycházet, a využít tak jejich osobitosti a originality. Inscenací se prolínají také deníkové záznamy Zdeňka Podskalského, zvláště ty krátce po srpnové okupaci, a tedy v době natáčení Světáků," uvedla Slouková. V ústřední trojici fasádníků vystoupí Jiří Zapletal, Ondřej Malý a Filip Richtermoc, jejich dámskými protějšky budou Kamila Sedlárová, Martina Nováková a Kristýna Kociánová.

Brankář Čech vyhrál počtvrté anketu Fotbalista roku ČR

Vítězem ankety Fotbalista roku ČR 2010 se stal brankář Petr Čech z Chelsea před záložníkem Tomášem Rosickým z Arsenalu. Od hlasujících získal Čech 590 bodů, Rosický zaostal o 204 bodů. Třetí skončil Tomáš Ujfaluši z Atlétika Madrid. Čech v anketě triumfoval potřetí za sebou a počtvrté v historii. Ovládl také premiérové hlasování fanoušků. Trenérem roku byl vyhlášen plzeňský kouč Pavel Vrba, talentem roku sparťanský útočník Václav Kadlec a osobností plzeňský záložník Pavel Horváth. Do síně slávy českého fotbalu byl symbolicky jako pátý v řadě uveden celý československý tým, který včetně jubilanta Josefa Masopusta v roce 1962 došel do finále mistrovství světa v Chile. Hosty vyhlášení cen byli legendární portugalský fotbalista Eusébio a předseda mezinárodní federace FIFA Sepp Blatter, kteří přijali osobně poblahopřát k 80. narozeninám Josefu Masopustovi.

Počasí ve středu

Jasno až polojasno, teploty 2 - 6 stupňů Celsia.

08-02-2011